Αποστολέας Θέμα: Αρμονιο-Synth ( Αγορα-Προτασεις )  (Αναγνώστηκε 51094 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Αρμονιο-Synth ( Αγορα-Προτασεις )
« Απάντηση #25 στις: 03/02/07, 10:54 »
και εγω αυτο θα σου προτεινα....σε τετοια λεφτα ειναι για μενα πεταμενα λεφτα αν δεν εισαι τελειως τελειως αρχαριος που απλα θες να μαθεις τα δακτυλα σου...και ειδικα αν παιζεις με υπολογιστη...κλαβιε δαγκωτο...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος spio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι D.J.s δεν είναι μουσικοί
    • Προφίλ
Απ: Αρμονιο-Synth ( Αγορα-Προτασεις )
« Απάντηση #26 στις: 03/02/07, 11:41 »
Κλαβιέ είναι αυτό της korg;
Θα είναι δυνατόν να μάθω να παίζω με 25 πλήκτρα ή να πάρω κάτι πιο μεγάλο αλλά με χαμηλότερη ποιότητα;
Το korg παίζει ΜΟΝΟ με υπολογιστή;;;;;;;
Και τέλος, τι πρέπει να προσέξω για να πετύχω κάτι καλό σε αυτά τα χρήματα;

Υ.Γ. Κιθάρα ξέρω σχετικά καλή που σημαίνει πως δεν είμαι τελείως αρχάριος. Σωστά;
« Τελευταία τροποποίηση: 03/02/07, 11:46 από spio »
Πώς από τόσο ξεχωριστά παιδιά βγαίνουν τόσο συνηθισμένοι μεγάλοι ;
http://www.knightfight.co.uk/?ac=vid&vid=63069818

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αρμονιο-Synth ( Αγορα-Προτασεις )
« Απάντηση #27 στις: 03/02/07, 11:48 »
Κλαβιε ονομαζονται ολα οσα εχουν πληκτρα.
Της korg προκειται για midi κλαβιε, δηλαδη δεν εχει δικους του ηχους, ομως στελνει midi εντολες στον υπολογιστη. Οποτε παιζει μονο με υπολογιστη.
Με 25 πληκτρα δεν θα μαθεις να παιζεις τιποτα. Θελεις τουλαχιστον 5 οκταβες εκταση ( οσο ειναι το psr ).
Με 200Ε δεν θα βρεις τιποτα καλυτερο απο τα PSR ή τιποτα αλλο μεταχειρισμενο. Ομως μην περιμενεις και πολλα πραγματα.

ΥΓ: Δεν θελω να σε στεναχωρησω, αλλα σαν οργανα εχουν διαφορετικη φιλοσοφια. Μην περιμενεις μεσα σε 1 μηνα πχ να γινεις πληκτρας :)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος kyklotron

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
I hear a blues riff in the still of the night.
Is that you little boy blues?
Your cross was found on some faraway hill,
They say where wild flowers grow.
Are you up there somewhere playing your blues?
Oh Lord I think I know . . .

Αποσυνδεδεμένος spio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι D.J.s δεν είναι μουσικοί
    • Προφίλ
Απ: Αρμονιο-Synth ( Αγορα-Προτασεις )
« Απάντηση #29 στις: 03/02/07, 14:12 »
Παράθεση
ΥΓ: Δεν θελω να σε στεναχωρησω, αλλα σαν οργανα εχουν διαφορετικη φιλοσοφια. Μην περιμενεις μεσα σε 1 μηνα πχ να γινεις πληκτρας Smiley

 Ναι ρε free, το ξέρω αυτό. Μόνο που δε θέλω να μάθω να παίζω σαν τον janne warman. Κάτι απλά και βασικά για να εμπλουτίσω τα κομμάτια μου. Θα αντιγράφω από την κιθάρα στα πλήκτρα βάζοντας ήχους και εφέ (όργανο rulez). Μετά θα τα δίνω σε έναν φίλο μου πληκτρά να τα παίζει την ώρα που ηχογραφούμε. Επειδή όμως ο τραγουδιστής μας έτυχε να έχει πολλά vst λεω να πάρω το korg.
 Άρα αναθεωρώ και ρωτώ: Τι είναι καλύτερο; Να πάρω ένα μικρό midi κλαβιέ με το οποίο θα έχω παρα πολλές δυνατότητες ήχου αλλά μόνο δύο οκτάβες; Να πάρω ένα χάλια ηχητικά psr που θα μπορώ να μαθω γιατί θα έχω 7-8 οκτάβες αλλά δε θα έχω δυνατότητες να αλλάξω τον ήχο; Ή να πάρω ένα μεγάλο κλαβιε που το μ'ονο του μειονέκτημα είναι πως πρέπει να ανοίγω τον υπολογιστη καθε φορά που θέλω να παίξω;

Υ.Γ. Για να συνδέσω το κλαβιέ στο pc χρειάζομαι κάτι (κάρτα ήχου κτλ) ή το συνδέω αμέσως;
Πώς από τόσο ξεχωριστά παιδιά βγαίνουν τόσο συνηθισμένοι μεγάλοι ;
http://www.knightfight.co.uk/?ac=vid&vid=63069818

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αρμονιο-Synth ( Αγορα-Προτασεις )
« Απάντηση #30 στις: 03/02/07, 16:27 »
Υποψιν, το yamaha μπορει να συνδεθει με τον υπολογιστη, ομως δεν εχει τοσα controllers οσα εχει το korg. Αντιθετως το korg ειναι 3 οκταβες χωρις δικους του ηχους, ενω το yamaha ειναι 5 ( και οχι 7 ή 8 :P ) οκταβες και με δικους του ηχους.
Δεν ξερω κατα ποσο η μεταφορα μελωδιων απο τη κιθαρα στα πληκτρα ειναι η καλυτερη προσεγγιση, ομως απο την στιγμη που εχετε πληκτρα, γιατι δεν του λες ακριβως τι θελεις δειχνοντας πανω στα δικα του πληκτρα; Ετσι θα μειωσεις τα εξοδα σου, ενω το κομματι θα εξελισσεται καλυτερα, εαν υποθεσεις πως και ο πληκτρας εχει ιδεες που και που.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Poseras

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
  • Creation, Peace of Mind and FREEDOM
    • Προφίλ
Απ: Αρμονιο-Synth ( Αγορα-Προτασεις )
« Απάντηση #31 στις: 03/02/07, 16:30 »
Το αρμονιο εχει εναν αριθμο απο ηχους τους οποιους ομως δεν μπορεις να πειραξεις, παρα μονο σε επιπεδο erffects ( reverb, sustain, chorus, κλπ ). Επισης δεν μπορεις να δημιουργησεις ηχους.
Τo synth σου παρεχει το προνομιο να φτιαχνεις ηχους, να επεξεργαζεσαι τους ηδη υπαρχοντες ηχους και γενικα να εισαι πιο ευελικτος στο θεμα παραγωγης και χρησης των ηχων.
Αυτα χονδρικα, γιατι δεν ειναι αναγκη να μπλεξεις με λεπτομερειες.


Ναι όντως δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες γιατί ενδεχομένως δεν πρόκειται να κάνω κάποια αγορά προς το παρόν, απλά πληροφοριακά θέλω να μάθω κάποια πράγματα….. :)

Έχω ακόμα κάποιες απορίες… :)

Ερωτήσεις:

1)Τα synths μπορείς να τα φορτώσεις με ειδικά software προγράμματα/patches ενώ στα αρμόνια δεν έχεις αυτή τη δυνατότητα….??

2)Και επιπλέον τα synths καλύπτουν μεγαλύτερη γκάμα ήχων (και επιλογών γενικά) από ότι τα αρμόνια και επιπλέον τα synth διαθέτουν μνήμη και μπορείς να αποθηκεύσεις δικούς σου ήχους, συνθέσεις κτλ και να τους επεξεργαστείς…?? (αυτό που είπες freemind ότι δεν μπορείς να πειράξεις το αρμόνιο)…??

3)Για κάποιον που θέλει να ξεκινήσει πλήκτρα (για rock μουσική), καλύτερα να αγοράσει ένα καλό synth αντί για ένα αρμόνιο….??

4)Δηλαδή:
                 synth > αρμόνιο από άποψη δυνατοτήτων
αλλά         synth < αρμόνιο από άποψη τιμών

5)Δηλαδή με άλλα λόγια τα αρμόνια δεν έχουν δυνατότητες επεκτασιμότητας ενώ τα synth έχουν…??
Be careful what you wish for, cause it may come true

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αρμονιο-Synth ( Αγορα-Προτασεις )
« Απάντηση #32 στις: 05/02/07, 00:00 »
Λοιπον, επειδη πλεον υπαρχει μια μεγαλη αγορα πληκτρων και παρα πολλες μαρκες, καποια πραγματα ειναι λιγο συγκεκχυμενα.
Πχ, πολλα μοντελα της Yamaha θεωρουνται αρμονια, ομως ενω κρατανε το βασικο στυλ των αρμονιων, εχουν και 1-2 δυνατοτητες να κανουν ορισμενα πραγματα που κανει και ενα synth. Ομως μιλαμε για ακριβα μοντελα ( πχ PSR 9000PRO ) και στην ουσια αγοραζεις κατι που πλησιαζει περισσοτερο το workstation, παρα το αρμονιο ή το synth. Φαντασου πως το workstation ειναι μια μιξη ( με περισσοτερη εμφαση στην λειτουργια του σαν ολοκληρωμενη λυση για παραγωγη ).
Οποτε, αν πρεπει να μιλησουμε γενικα για τις ερωτησεις που κανεις, θα πεσουμε εξω για πολλα μοντελα.
Η ερωτηση ειναι μια. Θελεις να μαθεις να παιζεις τωρα ή εχεις μια εμπειρια και θελεις πλεον να πας στα βαθια;
Αν ξεκινας τωρα, προτεινω να κταφυγεις σε μια φτηνη λυση ενος αρμονιου. Να δεις αν σου αρεσει, αν ηταν οπως φανταζεσαι και βεβαια να δεις αν μπορεις να παιξεις με μπαντα ( γιατι υποθετω πως αυτος ειναι ο σκοπος σου ).
Αν ομως εχεις "φαει" τα χρονια σου με αρμονιο, και εχεις δει πως η τεχνικη σου εχει φτασει σε καλο σημειο, ωρα να δουλεψεις και τις "δημιουργικες" ικανοτητες σου με ενα synth. Ειναι μεγαλη τεχνη η δημιουργια και επεξεργασια ενος ηχου.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33
Απ: Αρμονιο-Synth ( Αγορα-Προτασεις )
« Απάντηση #33 στις: 05/02/07, 20:55 »
Yamaha DX7 - the keyboard that put the Musicians' Union out of business


Καλό, πολύ καλό.  ;)

http://www.record-producer.com/learn.cfm?a=3765

https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος Poseras

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
  • Creation, Peace of Mind and FREEDOM
    • Προφίλ
Απ: Αρμονιο-Synth ( Αγορα-Προτασεις )
« Απάντηση #34 στις: 05/02/07, 21:32 »
Ναι οντως καταλαβαινω τι εννοεις οταν λες για την αγορα (γιατι ετσι οπως εξελισεται η τεχνολογια, σε λιγο θα φτιαξουν synthesizer που θα παιζει μονο του  :P)

Αυτο που εχω εγω ειναι Electronic Keyboard JZ - 110 με 49 πληκτρα και εχει πολυ λιγες δυνατοτητες, εχει βεβαια καποιους δικους του ηχους και μπορει να κανει ηχους αλλων οργανων (πχ βιολι, E.piano, κτλ), αλλα ειναι σε πολυ ερασιτεχνικο επιπεδο, ειναι δηλαδη κατι σαν midi keyboard περισσοτερο...ασχολιομουν παλιοτερα με αυτο και ετσι το επιπεδο μου δεν ειναι αρχαριου, αλλα επειδη στην πορεια με κερδισε η κιθαρα, το παρατησα...θελω ομως καποια στιγμη στο μελλον να ξανα ασχοληθω με πληκτρα (χωρις να παρατησω την κιθαρα βεβαια ;D) και να παρω κατι καλο αυτη τη φορα..

Anyway, οπως προανεφερα δεν ενδεχεται να κανω καποια αγορα, προς το παρον, απλα ηθελα να μαθω καποια στοιχειωδη πραγματα...παντως εχω καταλαβει "τι παιζει" με αρμονιο και synth...(και πιστευω και οι αλλοι που μας παρακολουθησαν)

Σε ευχαριστω Freemind για τις πληροφορειες που μου εδωσες... :)
« Τελευταία τροποποίηση: 05/02/07, 22:37 από Poseras »
Be careful what you wish for, cause it may come true

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αρμονιο-Synth ( Αγορα-Προτασεις )
« Απάντηση #35 στις: 06/02/07, 01:10 »
Εξυπνο αρθρο, που αποκαλυπτει πιστευω ενα θλιβερο μελλον για πολλους μουσικους. Ιδιαιτερα αυτους των κλασσικων οργανων, μιας και η πρωτη σκεφη του sound synthesis, ηταν η απομιμηση κλασσικων οργανων. Οπως και να εχει, δεν νομιζω πως θα μπορεσουμε ποτε να samplαρουμε και να pitchαρουμε το feeling ενος πραγματικου μουσικου. Απλα μιμουμαστε με δυαδικο συστημα.. :)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Lucas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Αρμονιο-Synth ( Αγορα-Προτασεις )
« Απάντηση #36 στις: 10/11/07, 16:48 »
Γεια σε ολους.

Ετυχε να ανακαλυψω το φορουμ σας καθως εψαχνα στο ιντερνετ για πληκτρα και ετσι βρηκα την ευκαιρια να γινω μελος του φορουμ... Μπορω να πω οτι αυτα που εχετε γραψει μου ξεκαθαρισαν πολλα πραγματα που δεν γνωριζα σχετικα με τα αρμονια και τα synthesizers. Παρ' ολα αυτα ομως, συνεχιζω να εχω αρκετες αποριες καθως ειμαι εντελως ασχετος με μουσικη -κατ' επεκταση και με τα πληκτρα- και ετσι θελω την βοηθεια σας.....

Το τελευταιο καιρο ψαχνω συνεχως για πληκτρα (Αρμονιο/Synth) με σκοπο να ασχοληθω σοβαρα. Ψαχνω να αγορασω κατι που θα κυμενεται το πολυ γυρω στα 400 ευρω. Θα ηθελα αφου μαθω τα βασικα με τον καιρο, να φτασω σε ενα καλο επιπεδο, γρηγορο και τεχνικο παιξιμο (στυλ Sonata Arctica, για οσους γνωριζουν..). Αυτο που με προβληματιζει, ειναι οτι στο στυλ αυτο χρησιμοποιουνται τελευταιας τεχνολογιας επαγγελματικα synthesizers που οι τιμες τους για μενα, και για τους περισσοτερους φανταζομαι, ειναι απλησιαστες. Tα φθηνοτερα που εχω κοιταξει δεν αξιζουν λιγοτερο απο 500.

Η αποριες μου τωρα ειναι οι εξης:

θα μπορουσα να βρω ενα αρμονιο (στη τιμη που ανεφερα) με επιλογες synth που με ενδιαφερουν??? Η' μηπως eνα midi-keyboard (που απο οσο νομιζω, συμπεριφερεται και σαν synthesizer) ισως θα καλυπτε τις αναγκες μου???

Παρακατω εχω 2 links με τα keyboards που εγω ξεχωρισα. Αν θελετε ριξτε μια ματια και πειτε μου την γνωμη σας... :

1. αρμονιο PSR-E403 Yamaha

http://www.adagio.gr/product.php?catid=11&prodid=250

2. midi keyboard XBOARD-61 E-MU

http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=75&Product=11478


Ελπιζω καποιος να με βοηθησει....


Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αρμονιο-Synth ( Αγορα-Προτασεις )
« Απάντηση #37 στις: 10/11/07, 19:19 »
φιλε Lucas, η αληθεια ειανι πως με 400Ε δεν θα παρεις αυτο που θελεις.
Το PSR ειναι αρμονιο ( δηλαδη εχει δικους του ηχους, οι οποιοι δεν αλλαζουν απο σενα ), ενω το XBOARD ουτε κατα φαντασιαν δεν ειναι αυτο που θες, μιας και προκειται για midi keyboard.
Το MIDI Keyboard δεν εχει δικους του ηχους. Απλως χρησιμευει σαν "controller" σε καποιο προγραμμα, οπως το Cubase, το Fruity Loops, κλπ...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Lucas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Αρμονιο-Synth ( Αγορα-Προτασεις )
« Απάντηση #38 στις: 11/11/07, 13:08 »
Το PSR το εβαλα για 2 λογους, επειδη εχει pitch bend (το οποιο θεωρω οτι ειναι πολυ χρησιμο και αλλα αρμονια δεν το εχουν) αλλα και 2 περιστροφικους διακοπτες οι οποιοι αλλαζουν τους ηδη υπαρχοντες ηχους που εχει το αρμονιο.

Το midi που λες οτι λειτουργει ως controller σε αλλο προγραμμα, γιατι δεν μπορει να με εξυπηρετησει?? Επειδη ειναι απαραιτητη προυποθεση να λειτουργει μονο με τους ηχους το προγραμματος που θα εχω στον Η/Υ?? Γιατι αν ειναι μονο αυτο, δεν εχω και τοσο μεγαλο προβλημα. Παντως οσον αφορα στις δυνατοτητες επεξεργασιας του ηχου νομιζω πλησιαζει "καπως" ενα φθηνο synth.

Αν σου ειναι ευκολο ριξε μια ματια εδω στις δυνατοτητες του ΜΙDI που βρηκα απο αλλο site:

http://www.emu.com/products/product.asp?category=532&subcategory=533&product=15164&nav=features


Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αρμονιο-Synth ( Αγορα-Προτασεις )
« Απάντηση #39 στις: 12/11/07, 11:05 »
Το midi δεν εχει δικους του ηχους. Εχει απλως controllers με τους οποιους ελεγχεις διαφορα χαρακτηριστικα του VSTi synth που ελεγχεις μεσω του υπολογιστη.
Για live δεν ξερω εαν θα σε βολεψει, μιας και πρεπει να εμφανιστεις με laptop επι σκηνης, πραγμα που ειναι αρκετα επικινδυνο γιατι λογω ασταθειας μπορει καποια στιγμη να μεινεις χωρις ηχο.
Το PSR παντως δεν ειναι synth. Εγω ειμαι υπερ της σειρας PSR, απλως πρεπει να καταλαβεις πως το να σου παρεχει 2-3 κουμπια παραπανω, δεν το καθιστα και ως synth.
Synth ειναι το μηχανημα το οποιο παραγει ηχο με καποια γεννητρια και μπορεις να τον επηρρεασεις σε πολλους παραμετρους. Τα PSR δεν σου δινουν τετοια δυνατοτητα.
Το budget σου ειναι πολυ χαμηλο.
Προτεινω να σωσεις αλλα 150Ε με καποιον τροπο και να προμηθευτεις αυτο εδω:
http://www.thomann.de/gr/yamaha_mm6_bundle_i.htm
το οποιο προκειται για το μικρο αδερφο των Motif ( Motif χρησιμοποιει ο πληκτρας των Kamelot , αλλα μιλαμε για το μεγαλο Motif ) της Yamaha και θα σε βολεψει και σαν αρμονιο και σαν midi controller και θα μπορεις να ελεγχεις περισσοτερες παραμετρους των ηχων του ( δεν σου παρεχει δυνατοτητα δημιουργιας ηχων εννοειται ).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Lucas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Αρμονιο-Synth ( Αγορα-Προτασεις )
« Απάντηση #40 στις: 12/11/07, 15:11 »
Το μοντελο της yamaha που μου προτεινεις ειναι synth, σωστα?? Για να λες οτι εχει καποια σχεση με το synth που χρησιμοποιει ο πληκτρας των Kamelot φανταζομαι ειναι καλο και οχι λυση αναγκης? Γιατι αν ειναι οντως καλο και αξιζει, τοτε οκ θα κανω μια θυσια και θα καθυστερησω κι αλλο την αγορα των πληκτρων...

Μια αλλη απορια που εχω ειναι οταν τελικα αποκτησω ενα synth, τοτε ποιος θα μου μαθει την τεχνικη να το χρησιμοποιω σωστα?? Σε ενα ωδειο ας πουμε για παραδειγμα, θα μου μαθουν πως να χρησιμοποιω σωστα τα pitch bend και modulation η θα μου μαθουν μονο νοτες και τεχνικες πιανου (ισως φαινεται ηλιθια η ερωτηση αλλα δεν εχω ιδεα γι' αυτο ρωταω..)???

Ευχαριστω για τις συμβουλες σου, κ συγνωμη αν εχω καταντησει κουραστικος...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αρμονιο-Synth ( Αγορα-Προτασεις )
« Απάντηση #41 στις: 12/11/07, 18:20 »
Το μοντελο που σου προτεινω ΔΕΝ ειναι synth.
Επαναλμβανω:

Synth ειναι το μηχανημα το οποιο παραγει ηχους απο μια ή περισσοτερες γεννητριες ηχου. Μπορει να εχει ετοιμους ηχους, ομως μπορεις να τους "πειραξεις" απο τη βαση τους ή να δημιουργησεις καινουριους.

Αρμονιο ή arranger ( οπως αυτο που σου προτεινα ) ειναι ενα οργανο το οποιο εχει ενσωματωμενους απο την εταιρια καποιους ηχους, τους οποιους δεν μπορεις να πειραξεις παρα μονο μερικα σημεια ( οπως καποιο φιλτρο, καποιο effect ). Επισης δεν μπορεις να δημιουργησεις ηχο.

Με τα 400Ε ή και τα 555Ε που σου λεω εγω, δεν προκειται να βρεις καποιο synth καινουριο με 5 οκταβες. Μπορεις να βρεις ή καποιο παλαιοτερο μεταχειρισμενο ή καποιο mikro synth, το οποιο θα ειναι απο 2 μεχρι 3 οκταβες.

Οταν λεω πως το χρησιμοποιει ο πληκτρας των Kamelot, δεν σημαινει πως προκειται για το ιδιο μοντελο ακριβως. Εσυ θα παρεις τη μικροτερη και φτηνοτερη εκδοση, ομως εκεινος εχει το πραγματικο synth και το πιο μεγαλο της σειρας.

Μην περιμενεις, επειδη θα παρεις ενα εργαλειο ΣΑΝ και των επαγγελματιων, πως θα βγαλεις τον ιδιο ηχο ή θα παιξεις ακριβως το ιδιο. Οπως και αυτοι, θα χρειαστεις παραπανω απο 1 χρονο συνεχομενης δουλειας για να αναπτυξεις τη τεχνικη και τις ικανοτητες σου.

Περα απο αυτο, δεν υπαρχει καποια συγκεκριμενη σχολη πληκτρων. Ο καθε πληκτρας αποκτα το δικο του προσωπικο στυλ στο παιξιμο. Ολοι αρχικα μιμουστε καποιο προτυπο και τις τεχνικες του πιανου, ομως στην πορεια βρισκουμε δικα μας κολπα και τεχνικες για να παιζουμε.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Lucas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Αρμονιο-Synth ( Αγορα-Προτασεις )
« Απάντηση #42 στις: 13/11/07, 17:30 »
Για το yamaha mm6 που προτεινες, τοσο στη σελιδα που εγραψες αλλα και στο site του νακα το εχουν στη κατηγορια των synthesizer. Επισης αν δεν κανω λαθος εχει 5 οκταβες....
Γιατι εσυ μου λες λοιπον, οτι δεν ειναι synth και οτι δεν θα βρω καποιο καινουργιο με τουλαχιστον 5 οκταβες??

Δηλαδη ολα τα 10αδες κουμπια του synth θα μπορεσω να τα μαθω να τα χρησιμοποιω μονος μου (και να αναπτυξω τις τεχνικες μου)?? Αποκλειται για παραδειγμα να βρω καποιον καθηγητη που να μου μαθει αποκλειστικα πως να χειριζομαι ενα synthesizer και οχι ενα πιανο???
« Τελευταία τροποποίηση: 13/11/07, 17:34 από Lucas »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αρμονιο-Synth ( Αγορα-Προτασεις )
« Απάντηση #43 στις: 14/11/07, 00:44 »
Το ονομαζουν synth, ομως στη yamaha ( οπως και σε πολλες αλλες εταιριες ), εχουν διαφορετικη λογικη στο λογο της ονομασιας. Μπορεις να επηρρεασεις τους ηχους σε μεγαλο βαθμο, ελεγχοντας παραμετρους τους, ομως δεν μπορεις να δημιουργησεις ηχο. Αρα, δεν ειναι synthesizer με την κλασσικη εννοια.
Μπορεις να ρωτησεις και στο καταστημα του Νακα, που φερνει Yamaha, ωστε να σου λυθει η απορια σου.

Ολα τα 10δες κουμπια, τις ρυθμισεις και τις παραμετρους στις μαθαινει το εγχειριδιο χρησης και τα tutorial videos που μπορεις να βρεις διασπαρτα στο διαδικτυο.
Οποιος σου πει πως θα σου μαθει ενα synth και ειναι ειδικος καθηγητης, το κανει για να σου παρει τα χρηματα σου. Αλλιως, την ιδια τεχνικη παιξιματος με το πιανο θα χρησιμοποιησεις, μονο που θα αλλαξεις το παιξιμο αναλογα με τον ηχο και το τι θελεις να βγαλεις.

Με 555Ε δεν θα βρεις synth με 5 οκταβες. Στο εγγυομαι ( καινουριο εννοω ). Ο προϋπολογισμος σου ειανι πραγματικα ψιχουλα μπροστα σε αυτο που εχεις εσυ κατα νου.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Lucas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Αρμονιο-Synth ( Αγορα-Προτασεις )
« Απάντηση #44 στις: 18/11/07, 14:58 »
Βλεπω πως μαλλον σε αυτο θα καταληξω. Ειδα και ενα βιντεακι στο youtube με μια παρουσιαση και μου φανηκε αρκετο καλο... (αυτο εδω:
. ασχετο: ο τυπος που το παρουσιαζει εχει απιστευτη πλακα...)

Κατι τελευταιο, γνωριζεις αν αυτοι οι ηχοι στο παρακατω βιντεο υπαρχουν στανταρ σε καθε πληκτρα (αρμονιο/synth) και αν ναι, ξερεις πως λεγονται?? Για παραδειγμα το mm6 θα τους εχει αυτους τους συγκεκριμενους ηχους??



Ευχαριστω για ολη τη βοηθεια και τις συμβουλες σου, πραγματικα με ενημερωσες για πολλα πραγματα που δεν ηξερα...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αρμονιο-Synth ( Αγορα-Προτασεις )
« Απάντηση #45 στις: 18/11/07, 19:45 »
Ο συγκεκριμενος κυριος ειναι μια απο τις "κορυφες" της Yamaha τοσο στο testing, οσο και στο ερευνητικο τομεα της. Απλα, ειναι απιστευτος fusion πληκτρας και το δειχνει ανα πασα στιγμη.
Εγω θα ευχηθω καλοριζικο. Να ξερεις πως με τη Yamaha αποκτας ενα οργανο που προσφερει πολλα παραπανω απο την τιμη του ( αναφερομαι σε κοστος Ευρωπης και οχι Νακα ) και δεν θα σε αφησει ποτε σε καποιο live ή ηχογραφηση.

Τετοιους ηχους δεν ξερω εαν εχει το συγκεκριμενο οργανο. Μπορεις ομως να τους ψαξεις στους lead ηχους του οργανου ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Lucas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Αρμονιο-Synth ( Αγορα-Προτασεις )
« Απάντηση #46 στις: 22/11/07, 20:47 »
Ευχαριστω και παλι..

Παντως δεν βλεπω να το παραγγελνω απο καποιο site στο εξωτερικο. H αληθεια ειναι οτι δεν εχω εμπειρια σε αγορες μεσω ιντερνετ γιατι δεν εχω ξανακανει καποιου ειδους παραγγελλια στο παρελθον και για να ειμαι ειλικρινης δεν το εμπιστευομαι τοσο. Οποτε μαλλον απ' τον Νακα βλεπω να το παιρνω. Εκτος αν βρω καποιο αλλο μαγαζι που να εχει το συγκεκριμενο σε καλυτερη τιμη.

Βασικα σκοπευω να το αγορασω σε λιγους μηνες. Λες αν περιμενω περισσοτερο να πεσει με τον καιρο η τιμη του??

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αρμονιο-Synth ( Αγορα-Προτασεις )
« Απάντηση #47 στις: 22/11/07, 20:51 »
Η τιμη του στον Νακα, αποκλειεται να πεσει. Επισης, ειναι νεο μοντελο, αρα θα περιμενεις πανω απο 2 χρονια για να γινει μια αισθητη μειωση στην τιμη του.
Οσον αφορα την αγορα απο εξωτερικο, εγω εμπιστευτηκα μια φορα το thomann και ξεπερασα καθε φοβια που ειχα για την αγορα απο το εξωτερικο.
Βεβαια, εννοειται πως εαν αισθανεσαι καποια καχυποψια, κανε την αγορα απο Ελλαδα. Ψαξε για καποιον dealer..Μην πας κατευθειαν στον Νακα.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος keybos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Αρμονιο-Synth ( Αγορα-Προτασεις )
« Απάντηση #48 στις: 21/12/07, 00:31 »
Παιδιά Γεια σας
Μια βοήθεια παρακαλώ.
Ασχολούμαι εδώ και κάποια χρόνια με το Αρμόνιο, (ερασιτεχνικά, στο σπίτι είτε με παραίες έξω) συγκεκριμένα έχω το ΥΑΜΑΗΑ PSR SQ 16, αλλά μάλλον ήρθε το .. πλήρωμα του χρόνου για να Αγοράσω κάποιο καινούργιο, τα γούστα μου στην μουσική είναι τα Ανατολίτικα (παραδοσιακά -Λαικά)
με ενδιαφέρουν πολλή οι ήχοι του και οι Ρυθμοί.
Μέχρι στιγμής έχω στο νού μου δύο όργανα, το GEM wk 2000 και το korg pa 50.
Θα μπορούσε κάποιος φίλος να μου πει την γνώμη του, λαβάνοντας υπόψιν του τα παραπάνω που προανέφερα, για αυτά τα δυο μοντέλα ή και κάποια άλλα αν γνωρίζει κάποιος στην τιμή των 1000 ευρώ +/-

Αποσυνδεδεμένος Lucas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Αρμονιο-Synth ( Αγορα-Προτασεις )
« Απάντηση #49 στις: 23/12/07, 17:41 »
Ειμαι πολυ απογοητευμενος... Πριν λιγες μερες πηγα να ρωτησω για το mm6 και εμαθα πως ειναι αναγκαιο να αγορασω ενισχυτη για να παιξω (εκτος αν παιζω με τα ακουστικα...!!).

Φιλε freemind, δεν μπορουσες να μου το ειχες επισημανει...??  :(
Ειχα πει πως ειμαι τελειως ασχετος επομενως γι' αυτο δεν ειχα τη παραμικρη ιδεα για το αν χρειαζεται ενισχυτη.... Εγω εννοουσα πως διαθετω 580 στο συνολο για synth
(και οτι αλλο χρειαζοταν ετσι ωστε να εχω ηχο!) και οχι ξεχωριστα...

Τελοσπαντων, εχω 2 νεες ερωτησεις...

1.Ενας ενισχυτης οικονομικος-φθηνος για να κανω την δουλεια μου ποσο θα μου στοιχησει περιπου?
2.Απο οτι διαβασα το mm6 μπορει να συνδεθει μεσω usb με Η/Υ. Συνδεδεμενο στον Η/Υ θα βγαζει τον ιδιο ή εστω καλο ηχο?? Θα ηταν καλο να ξερω γιατι ετσι θα μπορεσω να αρκεστω σε αυτο
για λιγο μεχρι να μαζεψω και αλλα χρηματα για τον ενισχυτη...
« Τελευταία τροποποίηση: 23/12/07, 18:00 από Lucas »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
118 Απαντήσεις
65483 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/08, 20:49
από Fretwork
62 Απαντήσεις
69736 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/12, 02:08
από john f.
21 Απαντήσεις
30824 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/06, 04:24
από manitou
αγορά synth

Ξεκίνησε από sfyrdim Πλήκτρα

2 Απαντήσεις
3066 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/09, 12:17
από TheRach3
7 Απαντήσεις
4711 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/09, 00:21
από ΕΛΛΙΑΝΙΟΣ
44 Απαντήσεις
14754 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/10, 10:13
από freemind
32 Απαντήσεις
10521 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/11, 21:23
από metalmike
1 Απαντήσεις
37354 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/13, 00:55
από ixolipsia.gr
12 Απαντήσεις
23695 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/13, 19:03
από xρήστης
9 Απαντήσεις
8569 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/17, 07:14
από panixgr