Σελίδες:
  • #1 από iAnos... στις 13 Jul 2003
  • Ως γνωστόν, η τεχνολογία τους είναι κάπως ξεπερασμένη.  ;D

    Υπάρχει λοιπόν κάποιος τρόπος να διασωθούν?  :-\

    π.χ. η μετατροπή τους σε ψηφιακούς δίσκους...?
  • #2 από Αδιάκριτος στις 13 Jul 2003
  • exo grapsei kapou tin apantisi (gia kasseta omos)...
    perneis to geneo sou pik ap,sindeeis to line out me ena kalodio(karfi-karfi) me thn eisodo mic sthn karta hxou(tou pc)...recording...
    kai egine (as poume) psifiako...to grafeis kai se cd an thes...afou to kaneis wav(an den to exeis hdh kanei)...
    An petyxei...petyxe...

    Kali tyxh
  • #3 από Lightstringer στις 13 Jul 2003
  • Χρειαζεσαι τα εξης:LP RECORDER - LP RIPPER - DEPOPPER....Αυτα χρειαζονται για να τα περασεις στον υπολογιστη και επειτα να τα καθαρισεις...και στη συνεχεια να τα περασεις σε cd.Αν θες πες μου να συναντηθουμε να σου τα δωσω ολα σε ενα cd...
  • #4 από bluewind στις 13 Jul 2003
  • Επίσης μπορείς να αντλήσεις πληροφορίες κι από μια παρόμοια συζήτηση που έλαβε χώρα πριν από 1 μήνα περίπου.
  • #5 από ikatsoun στις 14 Jul 2003
  • Κοίτα φίλε καλά όλα αυτά αλλά να ξέρεις ότι το βινύλιο έχει μακράν καλύτερη απόδοση από κάθε άλλη μορφή. Και θα μου πεις ότι επικράτησε το CD. Ναι, και αυτό γιατί το CD είναι πολύ πιο πρακτικό. Ψάξε να βρεις ένα ειδικό υγρό, το ισοπροπύλιο σε μεγάλα δισκάδικα. Πρώτα πλύνε τους δίσκους σου με νερό και σαπούνι και μετα αφού τον ξεπλύνεις βάλτον να παίξει. Αρκεί όμως στην περιοχή που να είναι η βελόνα να ρίχνεις το ισοπροπύλιο. Ποτέ η βελόνα να μην ακουμπάει στο δίσκο και να είναι ξερός. Αρκεί λίγη υγρασία. Και δεν θα πιστεύεις στα αυτιά σου. Εγώ όταν μου το είπε κάποιος συλλέκτης δίσκων βινυλίου (μιλάμε για χιλιάδες κομμάτια) και μου φάνηκε αστείο. Αλλά όταν άκουσα στο σπίτι του τραγούδια που τα ήξερα και άκουσα όργανα που δεν έβγαζε το CD, πείστηκα για τα καλά. Μόνο με μέτρο το ισοπροπύλιο γιατί είναι λίγο ακριβούτσικο για την ποσότητα του υγρού που έχει..! Όταν είναι να τα γράψεις σε CD κάντα έτσι όπως σου είπα.
  • #6 από ikatsoun στις 14 Jul 2003
  • Καλά είχα μερικά συντακτικά λάθη ε; Συγνώμη!! Ξέχασα να πω ότι καλό θα είναι να έχεις και ένα σφουγγαράκι που να απλώνεις το υγρό, ώστε να "πλαταίνει" λίγο η επιφάνειά του και να πιάνει περίπου ένα τραγούδι (για να μην είσαι από πάνω και βάζεις συνέχεια). Πιστεύω να κατάλαβες τι εννοώ.
  • #7 από Ο Νέος Κιθαρωδός στις 14 Jul 2003
  • Μόνο με μέτρο το ισοπροπύλιο γιατί είναι λίγο ακριβούτσικο για την ποσότητα του υγρού που έχει..!

    Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι αυτό το "ισοπροπύλιο", πάντως αν πρόκειται για την "ισοπροπυλική αλκοόλη", μπορείτε να την αγοράσετε φθηνά και με το λίτρο από φαρμακεία ή μαγαζιά που πουλάνε χημικά/φαρμακευτικά.
  • #8 από ikatsoun στις 14 Jul 2003
  • Ναι φίλε και αυτό κάνει από ότι ξέρω. Εγώ τέτοιο χρησιμοποιώ τελευταία γιατί το παίρνω πολύ φτηνά. Νομίζω το χρησιμοποιούν για να αραιώνουν τα φάρμακα ή κάτι τέτοιο. Μπορεί αυτό που ανέφερα εγώ να είναι απλά συσκευασμένο και με ονομασία και γι΄ αυτό το πληρώνεις παραπάνω. Μήπως δηλαδή είναι "τρικ" κάποιας εταιρείας που το συσκευάζει. Δεν ξέρω όμως σίγουρα αν είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα. Αυτό από τα φαρμακεία πάντως την κάνει τη δουλειά του.
Σελίδες: