Αποστολέας Θέμα: Audio Encoding!  (Αναγνώστηκε 9539 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Audio Encoding!
« στις: 07/08/03, 13:46 »
Ίσως να ταιριάζει και στη θεματική "Μουσικές Συζητήσεις", αλλά μόνο έμμεσα αφορά τη μουσική...όπως και να έχει, στα σημαντικά...

Πρόσφατα ένα από τα εγκυρότερα φόρουμ σχετικά με τα ζητήματα αλγόριθμων συμπίεσης (κι όχι μόνο), "έστησε" ένα test για τη σύγκριση μερικών από τους πλέον δημοφιλής και εξελιγμένους εξ αυτών στα 128Kbps, που ακόμα και σήμερα θεωρούνται η χρυσή τομή μεταξύ ποιότητας και μεγέθους. Η διαδικασία, όπως περιγράφθηκε επακριβώς στο site του υπεύθυνου για το test, περιελάμβανε την αξιολόγηση 12 samples με double blind listening tests (μέσω ABX) για την εξασφάλιση εγκυρότητας στα αποτελέσματα.

Πιο αναλυτικά οι αλγόριθμοι/formats που δοκιμάστηκαν (μαζί με τα settings που χρησιμοποιήθηκαν) ήταν οι εξής:

Apple QuickTime 6.3 MP4 encoder     128kbps high quality
LAME MP3 Encoder 3.90.3     --alt-preset 128
Musepack 1.14     --quality 4 --xlevel
Ogg Vorbis post-1.0 CVS     -q 4.25
Windows Media Audio v9 PRO     bitrate-managed 2-pass VBR 128kbps
Blade MP3 Encoder


Ενώ τα συγκεντρωτικά αποτελέσματα με άριστα το 5:

AAC:        4,42
Lame:            3,66
MPC:        4,51
Vorbis:          4,28
WMA Pro:    4,30
Blade:      2,22

2 γρήγορα συμπεράσματα:

1) Η "μάχη" για τα πρωτεία καλά κρατάει ακόμα. Η ρευστότητα είναι μεγάλη, όπως κι ο ανταγωνισμός, που λειτουργεί εν προκειμένω υπέρ μας. Ό,τι κι αν επιλεχθεί μεταξύ AAC, MPC, Vorbis και WMA Pro (διαφέρει από τον απλό WMA encoder, ο οποίος είναι σαφέστατα υποδεέστερος) το αποτέλεσμα θα είναι ικανοποιητικό. Εκτός των άλλων μην ξεχνάμε πως ο κάθε άνθρωπος λειτουργεί διαφορετικά απέναντι στα artifacts (παραμορφώσεις/πρόβληματα ήχου) που δημιουργεί το κάθε format...κάποιος μπορεί να είναι πολύ ευαίσθητος και να εντοπίζει εύκολα τα προβλήματα στο Vorbis και όχι στο MPC και τ'αντίστροφο.

2) Το MP3 πνέει τα λοίσθια από άποψη ποιότητας...αν δεν διατηρούσε ακόμα τη μαζικότητα στην υποστήριξη, δε θα υπήρχε ουσιαστικά κανένας λόγος να το χρησιμοποιεί κάποιος (αν φυσικά ενδιαφέρεται για ηχητική ποιότητα).

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Audio Encoding!
« Απάντηση #1 στις: 08/08/03, 11:10 »
Ωπα, μου'χες προτεινει το ogg και με εκανες oggφανατικο(!), αλλα τωρα βλεπω αλλους κωδικοποιητες καλυτερους... :-\ Τελικα ποιος βγαινει καλυτερος αν βαλεις ως παραμετρο και την ευκολια χρησης και εξευρεσης encoders/players, κλπ; Ας αφησουμε το mp3, η δημοτικοτητα του δεν ειναι για μενα λογος για να δεχτω την πολυ κατωτερη ποιοτητα του.

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:Audio Encoding!
« Απάντηση #2 στις: 08/08/03, 17:06 »
Χεχε...μη στεναχωριέσαι Βασίλη. Η συγκριτική απόσταση των 4 πρώτων encoders/formats είναι τόσο μικρή που στην ουσία μιλάμε για σχεδόν 4 πρώτες θέσεις.

Αν κάτι όμως γίνεται άμεσα αντιληπτό, όπως επεσήμανα και στο προηγούμενο post, είναι πως το θέμα του audio encoding δεν έχει ποτέ μόνιμες σταθερές (κι αυτό, αν και αρχικώς μοιάζει να "μην αρέσει", μόνο θετικό είναι για τον τελικό χρήστη), καθώς οι encoders βρίσκονται σε συνεχή ανάπτυξη...αυτό που πριν από 6 μήνες πρόσφερε την καλύτερη δυνατή ποιότητα, δεν αποκλείεται σήμερα να ξεπεράστηκε σε ένα βαθμό κι ανάλογα με το tweaking που θα γίνει στον κώδικά του, να επανέλθει αργότερα ή να παραμείνει σε πτωτική πορεία..όλα αυτά είναι σχετικά και η μόνη ελπίδα που διαθέτουμε να γνωρίζουμε, εναπόκειται στην ύπαρξη ή μη κληρονομικού χαρίσματος διόρασης...εν ολίγοις δεν μπορείς ποτέ να γνωρίζεις.

Ο ανταγωνισμός είναι αδυσώπητος κυρίως για τα χαμηλά bitrates (<128Kbps), όπου η αγορά των φορητών έχει πολύ κέρδος. Μάλιστα αν διαβάσεις τα συμπεράσματα αρκετών από τους συμμετέχοντες στο test (δυστυχώς διαπίστωσα την ύπαρξή του αρκετά αργά, για να ενημερώσω...όποιος ήθελε φυσικά μπορούσε να συμμετάσχει), θα διαπιστώσεις πως οι περισσότεροι (πλην του Blade) είχαν αρκετά μεγάλη δυσκολία να διακρίνουν τις λεπτές διαφορές μεταξύ των format και φυσικά δεν έπεσαν όλοι μέσα στη σειρά που τελικώς ανεδείχθηκε (κάποιοι για παράδειγμα θεώρησαν καλύτερο format το Ogg) ακόμα και στα 128Kbps, κάτι που τους κάνει αρκετά επιφυλακτικούς για τη διεξαγωγή νέου test στα 192Kbps.

Αυτή τη στιγμή που μιλάμε το MPC κάτω από τα 128Kbps θα είναι σαφώς υποδεέστερο των υπολοίπων, εξαιτίας της ίδιας του της φύσης (προσανατολισμένο για μέσα, μεγαλύτερα bitrates)...το AAC έχει ήδη υποστήριξη από φορητά, αλλά προσφέρεται μέσω εφαρμογών που πρέπει να πληρώσεις (αν θες να είσαι νόμιμος φυσικά), όπως QuickΤime και Ahead Nero Burning Rom (εδώ το ανάλογο test στα 128Kbps για AAC encoders). Τελος για το WMA Pro δε γνωρίζω πολλά, πέραν του γεγονότος πως δεν είναι συμβατό με τους decoders για WMA (που είναι κλάσεις χειρότερο)...το dBPowerAmp πάντως, αν δεν κάνω λάθος, παρέχει τη δυνατότητα encoding με WMA Pro...φυσικά η Microsoft βρίσκεται από πίσω του.

Για να συνοψίσω...δεν υπάρχει "το καλύτερο" format, αλλά "καλύτερο από" σε συγκεκριμένα samples και ανάλογα το επιλεχθέν bitrate. Βεβαίως μπορούμε εύκολα να διαπιστώσουμε πως το mp3 έχει ξεπερασθεί από τα προαναφερθέντα format (μια και αποτυγχάνει σχεδόν σε όλα τα test), αλλά δεν μπορούμε να ανακηρύξουμε τον απόλυτο νικητή...ειδικά όταν οι διαφορές είναι τόσο μικρές. Για αυτό έχουν και νόημα τα προσωπικά listening tests, γιατί ο καθένας μας μπορεί να αποφανθεί για το καλύτερο και το χειρότερο, ανάλογα με την ακουστική του ικανότητα.

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Audio Encoding!
« Απάντηση #3 στις: 08/08/03, 18:30 »
Για το Mp3 pro δεν είχε τίποτα??? Διότι με χαμηλό bitrate έχεις πολύ καλύτερη ποιότητα που πλησιάζει αυτή των 192 σε ένα απλό mp3.
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:Audio Encoding!
« Απάντηση #4 στις: 08/08/03, 19:42 »
Για το Mp3 pro δεν είχε τίποτα??? Διότι με χαμηλό bitrate έχεις πολύ καλύτερη ποιότητα που πλησιάζει αυτή των 192 σε ένα απλό mp3.


Όχι προς το παρόν δεν υπάρχει κάποιο τέτοιο τεστ, αν και ενδέχεται να τον συμπεριλάβει ο τύπος που ξεκίνησε και το προηγούμενο σε ένα παρόμοιο στο προσεχές μέλλον.

Από όσο γνωρίζω το mp3PRO δεν είναι τίποτα περισσότερο από το MP3 σε συνδυασμό με την τεχνολογία Spectral Band Replication (SBR), η χρησιμότητα της οποίας εξαντλείται στα χαμηλά κυρίως bitrates...μάλιστα μπορεί να χρησιμοποιηθεί με κάποιες προσαρμογές κι από Ogg, AAC. Ήδη μάλιστα το τελευταίο έχουν υπάρξει εκδόσεις του που περιλαμβάνουν και SBR, όπως αποδεικνύει το ακόλουθο thread. Το τελικά συμπέρασμα που προκύπτει αν το διαβάσεις, είναι πως το mp3PRO δεν έχει κανέναν ουσιαστικό λόγο ύπαρξης πλέον. Η συμβατότητά του είναι αρκετά μικρή από πλευράς software/hardware και προσωπικά δε θεωρώ πιθανό να αλλάξει και κάτι στο προσεχές μέλλον, όταν μάλιστα οι "αντίπαλοι" έχουν όλα τα εχέγγυα για να προσφέρουν κάτι καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Audio Encoding!
« Απάντηση #5 στις: 11/08/03, 08:49 »
bw, με λίγα λόγια, αν θέλω να ψηφιοποιήσω και να συμπιέσω τα βυνίλιά μου, τις κασέτες μου, τις ηχογραφήσεις μου, κλπ. τι bitrate να χρησιμοποιήσω (βασικά για ogg ενδιαφέρομαι); Στο αυτί μου, στο φτηνό ηχιτικό σύστημα που έχω, μου ακούγεται τέλειο το 128Kbps, μη σου πω και το 96... Αλλά επειδή αυτές οι ψηφιοποιήσεις είναι πράγματα που κάνεις άπαξ, θέλω η ποιότητα να είναι καλή γιατί αργότερα μπορεί να έχω άλλο ηχητικό σύστημα ή να τα γράψω για φίλους μου.

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:Audio Encoding!
« Απάντηση #6 στις: 11/08/03, 11:54 »
That's an interesting question...και ικανή να σε σπαζοκεφαλιάσει για τα καλά ;D

Λοιπόν...όλα λίγο πολύ έχουν να κάνουν με τις απαιτήσεις σου. Από τη στιγμή που το ενδιαφέρον σου εστιάζεται στη δημιουργία ενός αρχείου άπαξ και διά παντός και με δεδομένο πως υπάρχει δυνατότητα αποθηκευτικού χώρου (CD, σκληρός δίσκος κλπ), ίσως η καλύτερη λύση είναι να καταφύγεις σε κάποιον lossless encoder (πχ Monkey Audio, Flac...). Η αναλογία συμπίεσης είναι περίπου 1:2 (2 CD δηλαδή τα χωράς σε 1)...σίγουρα καμμία σχέση με το 1:10 που μπορείς να αποκτήσεις ακόμα και με το MP3, αλλά πριν την αποκλείσεις ως λύση, αναλογίσου πως αν μη τι άλλο εξασφαλίζεις ότι δεν υπάρχει περίπτωση ηχητικής απώλειας κι εκτός των άλλων μπορείς να τα αποσυμπιέσεις οποιαδήποτε στιγμή (όπως συμβαίνει με τα .zip, .rar αρχεία για παράδειγμα) σε .wav και να τα "μικρύνεις" μέσω οποιουδήποτε format (Ogg, MPC, AAC...). Συνήθως για αρχειακή κατάσταση προτιμάται κάποιος lossless encoder...

Τι γίνεται όμως αν κάποιος δε διαθέτει τον απαραίτητο χώρο ή στην τελική δεν ενδιαφέρεται κι αν ένα sample ανάμεσα στα χιλιάδες δεν τύχει σωστού encoding? Σε αυτήν την περίπτωση εκ των πραγμάτων καταλήγεις σε lossy format...σε ποιο όμως εξ όλων? Μολονότι έχεις δώσει την απάντησή σου για το τι σε ενδιαφέρει, να παραθέσω κάποιες ακόμα πληροφορίες...

Σύμφωνα πάντα με τα τελευταία τεστ που έχουν γίνει και με γνώμονα πως ΔΕ σε ενδιαφέρει άμεσα (γιατί κάποια σχέδια υπάρχουν, αλλά τίποτα δεν είναι σίγουρο) κάποια δυνατότητα φορητής αναπαραγωγής, αλλά διατίθεσαι να παίζεις τα αρχεία από τον υπολογιστή, τότε ίσως η καλύτερη επιλογή είναι το MPC (Musepack), όπου η πλειονότητα το θεωρεί transparent (αδύνατο δηλαδή να το διακρίνεις από το cd) στα 150-180Kbps (είδες πως και στα 128Kbps πήγε πολύ καλά...κάτι μη αναμενόμενο με βάση το σχεδιασμό του). Δεν είναι αρκετά γνωστό στο ευρύ κοινό, αλλά χρησιμοποιείται από audio hardcore fans αρκετά, ως επιλογή αποθήκευσης των αρχειακών ηχογραφήσεων. Ένα από τα συν του αποτελεί η δυνατότητά του να μην "χάνει" αρκετές πληροφορίες σε περίπτωση transcoding/re-encoding (επανασυμπίεση δηλαδή ενός ήδη συμπιεσμένου αρχείου είτε στο ίδιο format, είτε σε άλλο...πχ Ogg->MPC, Ogg->Ogg, MP3->Ogg κλπ). Έτσι θα μπορούσες να κάνεις transcoding σε mp3 για χρήση σε φορητό ή car audio player.

Αν όμως θέλεις να παραμείνεις στο Ogg (από τη στιγμή μάλιστα που τα παραπάνω δε σου λένε πολλά και δηλώνεις ικανοποιημένος ακόμα και από τα 96Kbps), τότε προσωπικά θα πρότεινα ένα quality level μεγαλύτερο από 2-4. Γιατί ναι μεν μπορεί τη διαφορά να μην την εντοπίζεις πχ στο 99% των αρχείων που ακούς, αλλά τι γίνεται αν το 1% δεν αποδοθεί σωστά στα 128Kbps (διότι πάντα υπάρχουν και τα δύσκολα να "μεταφραστούν" samples...τα λεγόμενα και killers)? Προσωπικά (πάλι αν έχεις χώρο) θα πρότεινα να χρησιμοποιήσεις QL 6, από το οποίο και μετά μιλάμε για χρήση lossless stereo (δες κι αυτό το thread)...μόνο και μόνο για να εξασφαλίσεις την ελαχιστοποίηση των εξαιρέσεων. Αν πάντως ούτως ή άλλως μπορείς ανά πάσα στιγμή (έχοντας ήδη κάπου ένα αρχείο) να ξανακάνεις encoding κάποια κομμάτια, τότε μπορείς να στραφείς σε ένα χαμηλότερο QL. Απλώς καλό είναι να προνοείς και για τις "δύσκολες" περιπτώσεις.

Κι ένα χρήσιμο site σχετικά με το Ogg, σε περίπτωση που δεν το είχες υπόψη σου.

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
64kbps Listening Test - Ξεκίνησε!!!
« Απάντηση #7 στις: 11/09/03, 15:27 »
Ο "rjamorim", μέσω του Hydrogen Audio, διεξάγει ένα νέο test για τα διάφορα lossy formats στην κατηγορία των 64Kbps (κυρίως για φορητή χρήση και streaming). Εδώ το σχετικό post, κι εδώ η σελίδα από όπου μπορείτε να κατεβάσετε τα προγράμματα (μέσα στα οποία συμπεριλαμβάνονται κι οδηγίες χρήσης, καθώς κι από που μπορείτε να κατεβάσετε τα πακέτα των samples). Συγκεκριμένα τα format/encoders (μαζί με τα settings που χρησιμοποιήθηκαν) που τίθονται υπό εξέταση είναι:

[/list]
  • Ahead/Nero 6.0.0.15 HE AAC VBR profile Streaming :: Medium, high quality
  • Ogg Vorbis post-1.0 CVS -q 0
  • MP3pro (from Adobe Audition 1.0) VBR quality 40, Current Codec, allow M/S and IS, allow narrowing, no CRC
  • Real Audio Gecko (from Real Producer 9.0.1 64kbps
  • Windows Media Audio v9 VBR quality 50
  • QuickTime 6.3 AAC LC 64kbps, Best Quality
  • Lame MP3 encoder 3.90.3 --alt-preset 128 --scale 1. high anchor
  • FhG MP3 encoder (from Adobe Audition 1.0) 64kbps CBR, Current codec, allow M/S, no I/S, allow narrowing, no CRC.
Είναι μια καλή ευκαιρία για να διαπιστώσετε πόσο ικανό είναι το αυτί σας να αντιλαμβάνεται τις διαφορές και τα artifacts μερικών από τα πλέον σημαντικά και προσφιλή format.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/09/03, 16:04 από bluewind »

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:64kbps Listening Test - Ξεκίνησε!!!
« Απάντηση #8 στις: 02/10/03, 11:31 »
Το τεστ τελειωσε και τα συγκεντρωτικα αποτελεσματα ειναι σε αυτη τη συζητηση:
http://www.hydrogenaudio.org/index.php?showtopic=13464&

Αναλυτικοτερα, εδω:
http://audio.samharris.us/test/64test/results.html

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3967 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/07, 20:45
από jmone
15 Απαντήσεις
17135 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/07, 21:30
από Arg0
11 Απαντήσεις
4715 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/08, 05:49
από cyclo
0 Απαντήσεις
2439 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/08, 01:37
από JimTemoe
8 Απαντήσεις
3669 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/08, 00:45
από Lightstringer
25 Απαντήσεις
11667 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/08, 23:38
από newGuitarMan
1 Απαντήσεις
3063 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/08, 15:13
από Fteo
1 Απαντήσεις
2938 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/09, 15:09
από Minotaur
8 Απαντήσεις
5200 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/10, 12:54
από jim-papajim
0 Απαντήσεις
4251 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/13, 14:02
από xribene