Αποστολέας Θέμα: Εθνικιστική πορεία με προτροπή του Μητροπολίτη Άνθιμου!!!  (Αναγνώστηκε 34697 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
15 χρονια συμβιωσης δεν ειναι 2-3 εμπειριες...εγω προσωπικα στην καθημερινοτητα μου δεν εχω υπαρξει ουτε μια φορα με ρατσιστικη διαθεση απεναντι στον οποιοδηποτε...και γενικα δεν εχω προβλημα με τους μεταναστες...ειδικα εχω προβλημα με δυο πραγματα παρολα αυτα...με τον αριθμο τους που πλεον αρχιζει και γινεται ενοχλητικος ακομα και σε αισθητικο επιπεδο (κατεβαινεις ομονοια και ξεχνας οτι εισαι στην χωρα σου)...και με τους βορειους γειτονες μας που απλα κοιταζουν να δαγκωσουν το χερι που τους ταιζει...και οποιος μου πει οτι θα υπαρξει εστω και ενας αλβανος (αν ποτε παρουσιαστει αναγκη να πολεμησει κατα της ελλαδας)  να πει "οχι εγω ζουσα τοσα χρονια αναμεσα τους και τους χρωσταω" ΠΛΑΝΑΤΑΙ...ξαναλεω δεν ειναι σωστο να εχουμε ρατσιστικη διαθεση απεναντι τους...απλα να μην ξεχνιωμαστε...οπως και αυτοι ουτε ξεχνιουνται ουτε ξεχνανε
Τι να σου πω Harrucci; Αυτό που λες το έχω ακούσει από πολλούς και δεν μπορώ φυσικά να το αγνοήσω.. Απλά στην καθημερινότητα μου παρατηρώ ότι όσο αγενής μπορεί να είναι ένας ξένος, τόσο αγενής μπορεί να είναι και ένας Έλληνας.. Δεν νομίζω να πιστεύει κανείς ότι είμαστε αρνάκια :D..
είδες? δε χρειάζετε να πάμε μακριά φίλε faser οι μαρτυρίες είναι πολλές και δυσάρεστες, αρκεί να δεις απο ποιούς αποτελείτε το μεγαλύτερο ποσσοστό των φυλακισμένων και θα καταλάβεις. Και για να μήν υπάρξουν άλλα ρατσιστικά σχόλια και υπονοούμενα συμπαθώ ιδιαίτερα τους μετανάστες και κυρίως τους Πολωνούς, Ρώσους και Ινδούς, Πακιστανούς.
Αλλοι χάνουν σε εκτίμηση λόγο των πράξεων τους και όχι στη δήθεν ρατσιστική διάθεση των Ελλήνων. Τι να κάνουμε αν είσαι ρατσιστής είσαι με όλους τους ξένους αλλιώς είσαι ''καμμένος''.

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
καλα αυτο δεν το συζηταμε...και θα επρεπε η συμπεριφορα μας να ειναι αλλιως σε πολλα καθημερινα θεματα... αλλα σε γενικες γραμμες δεν θεωρω οτι οι ελληνες ειναι ρατσιστες.... οπως και να χει η συμπεριφορα στην καθημερινοτητα ειναι μονο επιφανεια... και οταν μιλαω για κακοβουλους γειτονες μιλαω για πιο βαθος... για νοοτροπια εθνους...πως αυτοι αυτοπροσδιοριζονται στον παγκοσμιο χαρτη και τι ρολο τελικα βαραμε εμεις για αυτους... το οτι ειμαστε η μοναδικη χωρα στα βαλκανια που ειναι αρκετα πιο μπροστα απο τις γειτονες χωρες ειναι λογικο να δημιουργει "ζηλια" στους γυρω...και για τα ματια τους πολλες φορες να ειμαστε το ο ηθικος αυτουργος της δικης τους "καταντειας"... δεν ειναι το ιδιο οταν οι ελληνες πηγαν στην γερμανια μεταναστες... οπως δεν μας βλεπει το ιδιο σαν οικοδεσποτη ενας πακιστανος και ενας αλβανος... να ξερεις τι να περιμενεις απο τον καθενα που βαζεις μες στην χωρα σου δεν νομιζω οτι ειναι ρατσισμος...απλα ειμαι της αποψης φυλαγε τα ρουχα σου χωρις να φαινεσαι επιφυλακτικος απεναντι στον οποιοδηποτε
Σωστά φίλε Χάρη.
Ακόμα σαν τεκμήριο στο οτι οι Έλληνες δεν είναι ρατσιστές, να καταθέσω πως ο απλός καθημερινός άνθρωπος δεν έχει προβλήματα, και δείχνει συμπάθεια σε Πολωνούς, Ρώσους, Πακιστανούς,Ινδούς, που στο τέλος τέλος έχουν και περισσότερη κουλτούρα σαν λαοί και κατά συνέπεια θα προσφέρουν πολιτιστικά-πολιτισμικά στον τόπο, και ακόμα περισότερο αυτοί, και άλλοι λαοί έχουν ήδη προσφέρει σημαντικά στον παγκόσμιο πολιτισμό ανα τους αιώνες.
Τώρα δε περισσότερο είναι σημαντική η ποιότητα της μετανάστευσης, καθόσον η αφρόκρεμα της δικής μας νεολαίας υπόκειται στη απ'ευθείας μετανάστευση σε προηγμένες χώρες (μέσω κυρίως ξένων πανεπιστημίων) με αποτέλεσμα να μειώνετε το επίπεδο μόρφωσης και καλλιέργειας της εν συνόλο εντοπιότητας.
Ακόμα να σταθούμε στο γεγονός του οτι η Ελλάδα δεν ήταν έτοιμη απο πλευράς υποδομής να δεχθεί τόσο μεγάλο αριθμό μεταναστών περισσότερο γι'αυτούς, και λίγότερο γι΄εμάς, και ένας απλό λόγος είναι το  άθλιο σύστημα υγείας που δεν μπορεί να καλύψει τις επιπλέον ανάγκες που γεννήθηκαν με τη είσοδο αυτών των ανθρώπων.

Αποσυνδεδεμένος Alex Mokas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Οι ίδιοι οι Σκοπιανοί (αναφέρομαι στο κομμάτι των μορφωμένων ) γελάνε με την προπαγάνδα που ασκεί το ίδιο τους το κράτος. Υπάρχει βαθιά ριζωμένο στην συνείδηση όλων το τι εστί Ελλάδα, ελληνικός πολιτισμός, γλώσσα και κουλτούρα. Ακόμα και στους ίδιους τους Σκοπιανούς. Απλά τα Σκόπια ασφυκτιούν απο όλες τις απόψεις είτε γεωπολιτικά, γεωγραφικά , ακόμα και εθνολογικά. Ψάχνουν μια διέξοδο πρός τον Νότο, και συγκεκριμένα ένα λιμάνι, το οποίο λογικά ονομάζεται Θεσσαλονική. Αλλιώς η οικονομία τους δεν μπορεί να σταθεί και θα αποτελούν πάντα σκιά των Ελλήνων. Το ζήτημα είναι γιατί εμείς δεν κάναμε στο παρελθόν κινήσεις να τους πάρουμε με το μέρος μας. Δεν δόθηκε η απαιτούμενη σημασία στο ζήτημα όταν ξεκινούσε η προπαγάνδα επι Τίτο και αυτές είναι οι συνέπειες.
Αυτά απο το πτωχό μυαλό μου.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
καλα αυτο δεν το συζηταμε...και θα επρεπε η συμπεριφορα μας να ειναι αλλιως σε πολλα καθημερινα θεματα... αλλα σε γενικες γραμμες δεν θεωρω οτι οι ελληνες ειναι ρατσιστες.... οπως και να χει η συμπεριφορα στην καθημερινοτητα ειναι μονο επιφανεια... και οταν μιλαω για κακοβουλους γειτονες μιλαω για πιο βαθος... για νοοτροπια εθνους...πως αυτοι αυτοπροσδιοριζονται στον παγκοσμιο χαρτη και τι ρολο τελικα βαραμε εμεις για αυτους... το οτι ειμαστε η μοναδικη χωρα στα βαλκανια που ειναι αρκετα πιο μπροστα απο τις γειτονες χωρες ειναι λογικο να δημιουργει "ζηλια" στους γυρω...και για τα ματια τους πολλες φορες να ειμαστε το ο ηθικος αυτουργος της δικης τους "καταντειας"... δεν ειναι το ιδιο οταν οι ελληνες πηγαν στην γερμανια μεταναστες... οπως δεν μας βλεπει το ιδιο σαν οικοδεσποτη ενας πακιστανος και ενας αλβανος... να ξερεις τι να περιμενεις απο τον καθενα που βαζεις μες στην χωρα σου δεν νομιζω οτι ειναι ρατσισμος...απλα ειμαι της αποψης φυλαγε τα ρουχα σου χωρις να φαινεσαι επιφυλακτικος απεναντι στον οποιοδηποτε
Σωστά φίλε Χάρη.
Ακόμα σαν τεκμήριο στο οτι οι Έλληνες δεν είναι ρατσιστές, να καταθέσω πως ο απλός καθημερινός άνθρωπος δεν έχει προβλήματα, και δείχνει συμπάθεια σε Πολωνούς, Ρώσους, Πακιστανούς,Ινδούς, που στο τέλος τέλος έχουν και περισσότερη κουλτούρα σαν λαοί και κατά συνέπεια θα προσφέρουν πολιτιστικά-πολιτισμικά στον τόπο, και ακόμα περισότερο αυτοί, και άλλοι λαοί έχουν ήδη προσφέρει σημαντικά στον παγκόσμιο πολιτισμό ανα τους αιώνες.
Τώρα δε περισσότερο είναι σημαντική η ποιότητα της μετανάστευσης, καθόσον η αφρόκρεμα της δικής μας νεολαίας υπόκειται στη απ'ευθείας μετανάστευση σε προηγμένες χώρες (μέσω κυρίως ξένων πανεπιστημίων) με αποτέλεσμα να μειώνετε το επίπεδο μόρφωσης και καλλιέργειας της εν συνόλο εντοπιότητας.
Ακόμα να σταθούμε στο γεγονός του οτι η Ελλάδα δεν ήταν έτοιμη απο πλευράς υποδομής να δεχθεί τόσο μεγάλο αριθμό μεταναστών περισσότερο γι'αυτούς, και λίγότερο γι΄εμάς, και ένας απλό λόγος είναι το  άθλιο σύστημα υγείας που δεν μπορεί να καλύψει τις επιπλέον ανάγκες που γεννήθηκαν με τη είσοδο αυτών των ανθρώπων.
Πάνω σε αυτό θα ήθελα να σχολιάσω ότι η έννοια "ρατσισμός" υπό την οπτική ότι κρίνω έναν ολόκληρο λαό από μεμονωμένες περιπτώσεις είναι ετεροβαρής.. Δηλαδή ακούγεται ωραία όταν λέμε ότι οι Σουηδοί είναι πολύ πολιτισμένοι επειδή έτυχε να πάμε ένα τριήμερο στη Στοκχόλμη, αλλά ακούγεται άσχημο όταν λέμε ότι οι Αλβανοί είναι απολίτιστοι επειδή έτυχε να τσακωθούμε με 5-6 άτομα.. Και τα δύο δεν θα έπρεπε να συμβαίνουν κατά τη γνώμη μου.. Πραγματικά έχω γνωρίσει Αλβανούς απίστευτης ευγένειας, όπως και ιδιαίτερα αντιπαθητικούς επίσης.. Προσπαθώ να μην γενικεύω (στο μέτρο του δυνατού)..

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
καλα αυτο δεν το συζηταμε...και θα επρεπε η συμπεριφορα μας να ειναι αλλιως σε πολλα καθημερινα θεματα... αλλα σε γενικες γραμμες δεν θεωρω οτι οι ελληνες ειναι ρατσιστες.... οπως και να χει η συμπεριφορα στην καθημερινοτητα ειναι μονο επιφανεια... και οταν μιλαω για κακοβουλους γειτονες μιλαω για πιο βαθος... για νοοτροπια εθνους...πως αυτοι αυτοπροσδιοριζονται στον παγκοσμιο χαρτη και τι ρολο τελικα βαραμε εμεις για αυτους... το οτι ειμαστε η μοναδικη χωρα στα βαλκανια που ειναι αρκετα πιο μπροστα απο τις γειτονες χωρες ειναι λογικο να δημιουργει "ζηλια" στους γυρω...και για τα ματια τους πολλες φορες να ειμαστε το ο ηθικος αυτουργος της δικης τους "καταντειας"... δεν ειναι το ιδιο οταν οι ελληνες πηγαν στην γερμανια μεταναστες... οπως δεν μας βλεπει το ιδιο σαν οικοδεσποτη ενας πακιστανος και ενας αλβανος... να ξερεις τι να περιμενεις απο τον καθενα που βαζεις μες στην χωρα σου δεν νομιζω οτι ειναι ρατσισμος...απλα ειμαι της αποψης φυλαγε τα ρουχα σου χωρις να φαινεσαι επιφυλακτικος απεναντι στον οποιοδηποτε
Σωστά φίλε Χάρη.
Ακόμα σαν τεκμήριο στο οτι οι Έλληνες δεν είναι ρατσιστές, να καταθέσω πως ο απλός καθημερινός άνθρωπος δεν έχει προβλήματα, και δείχνει συμπάθεια σε Πολωνούς, Ρώσους, Πακιστανούς,Ινδούς, που στο τέλος τέλος έχουν και περισσότερη κουλτούρα σαν λαοί και κατά συνέπεια θα προσφέρουν πολιτιστικά-πολιτισμικά στον τόπο, και ακόμα περισότερο αυτοί, και άλλοι λαοί έχουν ήδη προσφέρει σημαντικά στον παγκόσμιο πολιτισμό ανα τους αιώνες.
Τώρα δε περισσότερο είναι σημαντική η ποιότητα της μετανάστευσης, καθόσον η αφρόκρεμα της δικής μας νεολαίας υπόκειται στη απ'ευθείας μετανάστευση σε προηγμένες χώρες (μέσω κυρίως ξένων πανεπιστημίων) με αποτέλεσμα να μειώνετε το επίπεδο μόρφωσης και καλλιέργειας της εν συνόλο εντοπιότητας.
Ακόμα να σταθούμε στο γεγονός του οτι η Ελλάδα δεν ήταν έτοιμη απο πλευράς υποδομής να δεχθεί τόσο μεγάλο αριθμό μεταναστών περισσότερο γι'αυτούς, και λίγότερο γι΄εμάς, και ένας απλό λόγος είναι το  άθλιο σύστημα υγείας που δεν μπορεί να καλύψει τις επιπλέον ανάγκες που γεννήθηκαν με τη είσοδο αυτών των ανθρώπων.
Πάνω σε αυτό θα ήθελα να σχολιάσω ότι η έννοια "ρατσισμός" υπό την οπτική ότι κρίνω έναν ολόκληρο λαό από μεμονωμένες περιπτώσεις είναι ετεροβαρής.. Δηλαδή ακούγεται ωραία όταν λέμε ότι οι Σουηδοί είναι πολύ πολιτισμένοι επειδή έτυχε να πάμε ένα τριήμερο στη Στοκχόλμη, αλλά ακούγεται άσχημο όταν λέμε ότι οι Αλβανοί είναι απολίτιστοι επειδή έτυχε να τσακωθούμε με 5-6 άτομα.. Και τα δύο δεν θα έπρεπε να συμβαίνουν κατά τη γνώμη μου.. Πραγματικά έχω γνωρίσει Αλβανούς απίστευτης ευγένειας, όπως και ιδιαίτερα αντιπαθητικούς επίσης.. Προσπαθώ να μην γενικεύω (στο μέτρο του δυνατού)..
Φίλε faser με παρεξήγησες, δεν θέλω να αναφερθώ συγκεκριμένα σε καμία φυλή η εθνότητα, όπως και οτι καταδικάζω τέτοιες λογικές και πρακτικές, αλλα δεν μίλησα για καυγά με 5-6 περιπτώσεις και θα ήταν αστείο να το έκανα.
Μίλησα για την αναλογία των κρατουμένων στις φυλακές που είναι ένα σαφές δείγμα της ποιότητας, και για την έλειψη προσφοράς στο παγκόσμιο κοινωνικό οικοδόμημα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Τις 5-6 περιπτώσεις δεν τις ανέφερα για εσένα SWEET*STRINGS , απλά απλοποίησα λίγο το παράδειγμα μου για να γίνει πιο εύκολα παρουσιάσιμο ;)..

Έχει όμως ενδιαφέρον κάτι.. Επειδή ποτέ δεν έτυχε να ψάξω στοιχεία κρατουμένων στις ελληνικές φυλακές.. Στη πρώτη θέση των κρατουμένων έρχεται η ομάδα "αλλοδαποί" ή μια συγκεκριμένη εθνικότητα (π.χ. Βόσνιοι); Γιατί αν ισχύει το πρώτο, μου ακούγεται κάπως λογικό το άθροισμα όλων των αλλοδαπών κρατούμενων να είναι μεγαλύτερο από τον αριθμό των Ελλήνων κρατούμενων..

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
οπως μου ειχε πει καποτε ενας αλλοδαπος μαγαζατορας
«Και τα πεντε δαχτυλα δεν ειναι ιδια...»
με αφορμη τον ξυλοδαρμο που ειχε υποστει επειδη απλα πηγε να πεταξει σκουπιδια ;)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Έχει όμως ενδιαφέρον κάτι.. Επειδή ποτέ δεν έτυχε να ψάξω στοιχεία κρατουμένων στις ελληνικές φυλακές.. Στη πρώτη θέση των κρατουμένων έρχεται η ομάδα "αλλοδαποί" ή μια συγκεκριμένη εθνικότητα (π.χ. Βόσνιοι); Γιατί αν ισχύει το πρώτο, μου ακούγεται κάπως λογικό το άθροισμα όλων των αλλοδαπών κρατούμενων να είναι μεγαλύτερο από τον αριθμό των Ελλήνων κρατούμενων..


Το θέμα με τους κρατούμενους στις ελληνικές φυλακές έχει συζητηθεί εδώ Ρατσισμός σε όλο του το μεγαλείο, βασικά από την απάντηση #539 και μετά.
Τα νούμερα από μόνα τους δεν λένε όλη την αλήθεια, πρέπει να κοιτάμε και πίσω από αυτά. Ας συνεχίσουμε τη συζήτηση στον σύνδεσμο που παρέθεσα.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ

Έχει όμως ενδιαφέρον κάτι.. Επειδή ποτέ δεν έτυχε να ψάξω στοιχεία κρατουμένων στις ελληνικές φυλακές.. Στη πρώτη θέση των κρατουμένων έρχεται η ομάδα "αλλοδαποί" ή μια συγκεκριμένη εθνικότητα (π.χ. Βόσνιοι); Γιατί αν ισχύει το πρώτο, μου ακούγεται κάπως λογικό το άθροισμα όλων των αλλοδαπών κρατούμενων να είναι μεγαλύτερο από τον αριθμό των Ελλήνων κρατούμενων..
Oπως ειπε και ο βασιλης καλο θα ηταν να κοιταμε και πισω απο τους αριθμους... Και να δουμε την ευαισθησια της αστυνομιας στο να φυλακιζει αμεσα αλλοδαπους και πολυ περισσοτερο αλβανους. Υπαρχουν παρα πολλοι αλβανοι αλλα και αλλοι αλλοδαποι κρατουμενοι (το ξερω γιατι εχω κανει ερευνες επι ερευνων πανω στο θεμα των φυλακων) οι οποιοι κρατουνται προφυλακισμενοι χωρις συγκεκριμενη κατηγορια για πολυ περισσοτερο καιρο απο το νομιμο οριο (18 μηνες προφυλακισεις) αλλα και ακομα περισσοτερους οι οποιοι βρισκονται εντος για πλημεληματα τα οποια σε αντιστοιχες περιπτωσεις ελληνων λυνεται με ενα απλο προστιμο. Αν θελουμ ελοιπον να κρινουμε σωστα τα πραγματα να δουμε και το ποσο ευκολα οι ελληνικες αρχες κανουν τους μεταναστες εξιλαστηρια θυματα. Αν απο την αλλη θελουμε απλος να κατακρινουμε και να ριξουμε βολες εναντιον μειονοτητων και ανθρωπων τοτε τι να πω, ας πραξουν οι διαχειριστες κατα πως νομιζουν
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
τι θες να μας πεις ρε ρουφ? οτι το ελληνικο κρατος απο το πλεονασμα που εχει στα ταμεια του δεν εχει που να τα δωσει και φτιαχνει ξενοδοχεια Ω κατηγοριας για τους αλβανους? πως την ειδες δηλαδη? τον γερμανο πρεσβη τον φιλοξενουμε με δημοσια εξοδα στην Μεγαλη Βρετανια τον αλβανο στις φυλακες? συνελθετε λιγο παρακαλω πολυ το ακροατηριον ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
τι θες να μας πεις ρε ρουφ? οτι το ελληνικο κρατος απο το πλεονασμα που εχει στα ταμεια του δεν εχει που να τα δωσει και φτιαχνει ξενοδοχεια Ω κατηγοριας για τους αλβανους? πως την ειδες δηλαδη? τον γερμανο πρεσβη τον φιλοξενουμε με δημοσια εξοδα στην Μεγαλη Βρετανια τον αλβανο στις φυλακες? συνελθετε λιγο παρακαλω πολυ το ακροατηριον ;D ;D ;D
τον αλβανο πρεσβη που τον φιλοξενουμε; ;D
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
τι θες να μας πεις ρε ρουφ? οτι το ελληνικο κρατος απο το πλεονασμα που εχει στα ταμεια του δεν εχει που να τα δωσει και φτιαχνει ξενοδοχεια Ω κατηγοριας για τους αλβανους? πως την ειδες δηλαδη? τον γερμανο πρεσβη τον φιλοξενουμε με δημοσια εξοδα στην Μεγαλη Βρετανια τον αλβανο στις φυλακες? συνελθετε λιγο παρακαλω πολυ το ακροατηριον ;D ;D ;D
Πραγματικα τιποτα πιο ηλιθιο δεν μπορουσες να γραψεις? Και συγνωμη για την εκφραση δηλαδη αλλα εγω ως προσβλητικη μονο εξελαβα την απαντηση σου. Εγω μιλησα μονο με στοιχεια, αν δεν μπορεις να απαντησεις με καποιο σοβαρο επιχειρημα καλυτερα να μην απαντησεις καθολου.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
(.......adminastror πριν μου κανεις παρατηρηση κοιτα λιγο την συζητηση προηγουμενως,ευχαριστω!)

καταρχας τον πατο στην ηλιθιοτητα τον εχεις καταλαβει εσυ...το οτι τοσο κομπλεξικος που δεν μπορεις να καταλαβεις ποτε ο αλλος κανει χιουμορ ειναι δικο σου προβλημα φιλαρα και προφανως δεν θα στο λυσω εγω


σημειωνω οτι εγραψες το εξης στο post σου.... "αν απο την αλλη θελουμε απλος να κατακρινουμε και να ριξουμε βολες εναντιον μειονοτητων και ανθρωπων τοτε τι να πω, ας πραξουν οι διαχειριστες κατα πως νομιζουν"

αλλα οπως ειπα και προηγουμενως εισαι τοσο ηλιθιος που δεν μπορεις εστερνιστεις τα ιδια σου τα λογια...στην θεωρια καλα τα παπαγαλιζεις παντως περι αρχων και ηθικης αλλα στην πραξη εχεις μεγαλο προβλημα

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
αμυλο για αλλη μια φορα δεν καταλαβες τι γραφω...δεν γινεται να στα εξηγω δυο φορες γιατι οπως θυμασε στο τελος τσακωνομαστε οποτε ρε αμυλο αστο καλυτερα δεν σου απανταω...ξανα κοιτα την συζητηση και αυτα που εχω γραψει και θα (ή ισως) παρατηρησεις οτι δεν ισχυει λεξη απο οσα αναφερεις...τωρα αν εσυ το εκλαμβανεις ετσι δικαιωμα σου αλλα δεν θα (ξανα)κανω το λαθος για να σου δικαιολογηθω για κατι που δεν ειπα ποτε
Πως μου κολλησε οτι εσυ, ο sweet-strings και αλλοι θεωρειτε "αμουστακο αγορακι 18 χρονων" οποιον διαφωνει μαζι σας  ::)

μαλλον εχεις την μυγα εσυ...


Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
αμυλο για αλλη μια φορα δεν καταλαβες τι γραφω...δεν γινεται να στα εγω δυο φορες γιατι οπως θυμασε στο τελος τσακωμαστε οποτε ρε αμυλο αστο καλυτερα δεν σου απανταω...ξανα κοιτα την συζητηση και αυτα που εχω γραψει και θα (ή ισως) παρατησρησεις οτι δεν ισχυει λεξη απο οσα αναφερεις...τωρα αν εσυ το εκλασμβανεις ετσι δικαιωμα σου αλλα δεν θα (ξανα)κανω το λαθος για να σου δικαιολογηθω για κατι που δεν ειπα ποτε
χμμ.οκ..πες οτι εγω εκανα λαθος..οτι δεν καταλαβα καλα τα λογια σου..πβως γινεται και ολοι οι παραπανω να εχουν την ιδια εντυπωση με μενα;..μπας και εχεις εσυ καποιο προβλημα διατυπωσης;...εγω δεν εχω καμια ορεξη να τσακωθω με κανεναν...απλα σε ρωτησα..τι σχεση εχει ενα η ηλικια με τις πεποιθησεις καποιου...
και απλα διαπιστωσα φιλτατε οτι με οποιον δεν συμφωνεις το ριχνεις στην ηλικια..και εκτος του αλλου..μονος σου ειπες οτι αν εβλεπες οτι ειναι 18 δεν θα του απανταγες καν..γτ για την ηλικια; ???
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
η αληθεια ειναι οτι τσαντιστηκα τοσο οταν διαβασα την απαντηση που δεν κοιταξα την ηλικια του...αν την ειχα δει δεν θα απαντουσα καν




και κατι ακομα επειδη ολοι κατω των 20 επαναστατησατε...οταν ο sweet-strings μιλαει για αμουστακο αγορακι 18 χρονων, εγω το μεταφραζω "αγορακι 18 χρονων που εχει μυαλο για 8"... μην αγχωνεστε υπαρχουν και 18 που σκεφτονται για 28 αλλα αυτοι βλεπετε δεν εχουν τετοιες ανασφαλειες αν τους θιξεις το μικρο της ηλικιας τους...αντιθετως οποιος εχει την μυγα ας τσαντιστει ελευθερα να εκτονωθει κιολας

Όπως είπε και ο stagpo γελοιοποιήσαι από μόνος σου.
Και όχι δεν ξεσπάω πάνω σου, αλλά στη μερίδα των ατόμων που εκπροσωπείς.
 Δε νομίζω από αυτά που γράφεις να έχεις περισσότερες γνώσεις από τον Άρη ή την Άμιλο. Ειδικότερα από τον Άρη τον οποίο γνωρίζω καλύτερα και όλας .
 Το αν εσύ είσαι 30 και εμείς 18 δεν σε κάνει αυτομάτως και καλύτερο από μας.Σίγουρα έχεις περισσότερες εμπειρίες και βιώματα απο μας καθως μας περνάς 12 χρόνοα, αλλά αυτό δεν επιβαλλει ότι έχεις διαβάσει περισσότερο, έχεις ακούσει περισσότερο και γενικότερα έχεις ψαχτεί περισσότερο. Δεν σε ξέρω και όλας, και μακάρι να είσαι και εσύ τόσο ψαγμένος όσο ο Άρης ή ο Κλής ή η Άμυλο. Απλά εγω δεν το βλέπω αυτό από τα γραπτά σου. Γιατί και μόνο που απαξιείς να μας μιλήσεις επειδή είμαστε 18 σε κάνει αυτομάτως στενόμυαλο και κολλημένο, με το συμπάθειο. Ακούγομαι σκληρή, αλλά μας προκάλεσες...

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
χαχαχα  ;D ;D ;Dκαλο αυτο με το "ολοι παραπανω" μου θυμισε οταν μου λεγε η μανα μου "δεν βλεπεις τι κανουν τα παιδια ολου του κοσμου...εσυ για τι κανεις τα δικα σου?" ;D ;D...τα παιδια ολου του κοσμου προφανως ηταν τα παιδια του γειτονα  ;D ;Dνα σαι καλα με κανες και γελασα ;) (ουδεν σχολιο οπως καταλαβες)

αντε λοιπον να ξανα πουμε παλι τα βασικα...

οταν λεω οτι καποιος σκεφτεται "σαν 28" προφανως δεν εννοω τον περιπτερα στην γειτονια σου που ειναι 28 χρονων...μιλαμε παντα σε μια ιδανικη κλιμακα που χαρακτηριζει το μεσο ορο των ανθρωπων που ειναι 28 χρονων...ε ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΑ για ευνοητους λογους ο μεσος ορος των 28 ειναι πιο συνειδητοποιημενος απο αυτον των 18...αλλα επειδη μιλαμε για μεσο ορο αλλοι 18αρηδες σκεφτονται για 8 και αλλοι για 28 τι να κανουμε τωρα...η στατιστικη σε κανονικη κατανομη τα λεει αυτα οχι εγω

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Off topic παρατήρηση: Μετά από αυτόν τον ποιοτικό χαρακτηρισμό θα πρότεινα στους διαχειριστές να βάλουν αστεράκια και στην λέξη "ηλίθιος". Όχι τίποτε άλλο αλλά είναι κατάφορη αδικία ως προς την λέξη "μαλ**ας". Τουλάχιστον ο χαρακτηρισμός "μαλ**ας" δηλώνει και μια θέση Ζωής, ενώ ο χαρακτηρισμός "ηλίθιος" αφορά ένα εγγενές και αμετάβλητο ποιοτικό ανθρώπινο χαρακτηριστικό.

Συγχωρείστε μου την διακοπή και την σχολαστικότητά μου. Μπορείτε άνετα να συνεχίσετε, όσοι το συνηθίζετε, να βρίζετε χυδαία τους συνομιλητές σας!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Εχεις πλακα harucci εχεις απλα πολυ πλακα. Δεν φταιω εγω αν δεν μπορεις να απαντησεις σε απλα πραγματα. Εχετε κανει εκει την παρεουλα σας την ωραια με τον sweet*strings που με λεει και αμουστακο αρα και αμαθο αγορακι και αλληλουποστιριζεστε και κανετε διαλογους για να συμφωνειτε ο ενας με τον αλλον στα ιδια πραγματα. Συγχαρητηρια. Δεν θα κατσω να αναλυσω την σκεψη μου ειδικα με ατομα του επιπεδου σου που δεν θελουν καν να συζητησουν. Πιστευε λοιπον οτι ειμαι μικρος και αμαθος με μυαλο 8χρονου και αμε στην δουλιτσα σου και στην ζωουλα σου και μην ασχολεισαι καθολου μαζι μου, δεν καταλαβαινω γιατι ασχοληθηκες καν αφου τοσο πολυ απαξιεις την αποψη μου αφου εχεις τοσο σημαντικοτερα πραγματα να κανεις, λοιπον τραβα στο σπιτακι σου ζησε την ζωη σου και ασε με εμενα τον "ψευτοεπαναστατη" να πραξω κατα πως νομιζω και κατα πως μου λενε εμενα οι ιδεες μου.

Α και πολυ χαιρομου που ενω απανταγα επιβεβαιωνεις για αλλη μια φορα την σκεψη μου λεγοντας
Παράθεση
οταν λεω οτι καποιος σκεφτεται "σαν 28" προφανως δεν εννοω τον περιπτερα στην γειτονια σου που ειναι 28 χρονων
. Aφου λοιπον εχεις ανακαλυψει την ιδανικη ωριμοτητα και εισαι και σε θεση να την κρινεις γιατι συζητας με μας τους αμαθους και ποταπους? Επισης με ποιο δικαιωμα φαιρεσαι ρατσιστικα απεναντι σε συγκεκριμενη κοινωνικη ομαδα? Η μηπως παπαγαλιζω τωρα? Κοιτα να δεις κατι πραγματα....
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
ουτε εσυ μπορεις να επιβαλεις με το να λες οτι εισαι ψαγμενη οτι οντως εισαι ψαγμενη

και οτι το αναφερεις συνεχως γελοιποιει εσενα...εμενα απλα με αφηνει αδιαφορο...το ποσο ψαχνεται ο καθενας το ξερει μονο εκεινος...
ενα απο τα "αμαρτηματα" του γκαντι ηταν το "να εχεις γνωση χωρις χαρακτηρα" ....πως μπορεις αν υποθεσουμε οτι πραγματικα εχεις γνωσεις να τις διαχειριστεις για κατι παραγωγικο αφου οπως πολυ ειλικρινα ειπες οτι δεν μπορει ενα 18χρονο στην ελλαδα του 2008 να εχει ιδιαιτερες εμπειριες

σκεψου πριν μιλησεις καλυτερα...
εχω αρκετους φιλους που ειναι 18 χρονων royf αλλα οταν κανω πλακα δεν με βριζουν...αλλος εχει το προβλημα οπως καταλαβες

Αποσυνδεδεμένος .

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πως μου κολλησε οτι εσυ, ο sweet-strings και αλλοι θεωρειτε "αμουστακο αγορακι 18 χρονων" οποιον διαφωνει μαζι σας  ::)
μαλλον εχεις την μυγα εσυ...
Δηλαδη ειμαι και 18 χρονο αμουστακο αγορακι; αλλα σημερα μπηκα στα 21 και εχω και μουστακια και γενια :o.

Αντι να αρχιζετε καποιοι τετοια παιχνιδακια καλυτερα να δειτε αν τα επιχειρηματα σας ειναι σουρωτηρι (κοινως μπαζουν απο παντου) και να προσπαθειτε να δικαιολογηθειτε, ειναι καπως πιο αξιοπρεπες και κατι που δεν θα εκαναν τα "αμουστακα αγορακια 18 χρονων τα οποια στην ουσια ειναι 18χρονα με μυαλο 8χρονου"
IN GRIND WE CRUST

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
ουτε εσυ μπορεις να επιβαλεις με το να λες οτι εισαι ψαγμενη οτι οντως εισαι ψαγμενη

και οτι το αναφερεις συνεχως γελοιποιει εσενα...εμενα απλα με αφηνει αδιαφορο...το ποσο ψαχνεται ο καθενας το ξερει μονο εκεινος...
ενα απο τα "αμαρτηματα" του γκαντι ηταν το "να εχεις γνωση χωρις χαρακτηρα" ....πως μπορεις αν υποθεσουμε οτι πραγματικα εχεις γνωσεις να τις διαχειριστεις για κατι παραγωγικο αφου οπως πολυ ειλικρινα ειπες οτι δεν μπορει ενα 18χρονο στην ελλαδα του 2008 να εχει ιδιαιτερες εμπειριες

σκεψου πριν μιλησεις καλυτερα...

Α καλά αι χαίρλιδικα που λεμε και στο χωριό μου... Δεν συννεούμαστε ...
 Δεν είπα ότι ειδικότερα εγω είμαι ψαγμένη.Απλα στηλίτευσα το γεγονός ότι εσύ μας θεωρείς ανάξιους λόγου και σε ρωτάω αν νομίζεις ότι είσαι πιο ψαγμενός (όπως την καταλαβαίνεις την έννοια) από εμας , και για να μην βάζω και τον εαυτό μου μέσα και με λές ψώνιο , από τον Άρη και την Άμυλο..!
 Τέσπα, δεν θα κάτσω να ασχοληθώ μαζί σου... Ειδικότερα αφου εσύ διαθέτεις τό μεγάλο ιq ώστε να θεωρείς εμάς ανάξιους συζήτησης.. Δεν θα κάτω να μιλάω με έναν ανθρωπο που θεωρεί a priopri τα λόγια μου κουτα και λανθασμένα.. :P

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
εχω αρκετους φιλους που ειναι 18 χρονων royf αλλα οταν κανω πλακα δεν με βριζουν...αλλος εχει το προβλημα οπως καταλαβες
εγω παλι εχω πολλους φιλους 28 οι οποιοι δεν χαραχτηριζουν και υβριζουν καποια ποιαδηποτε κοινωνικη ομαδα...η ηλικια δεν παιζει κανεναν ρολο...δεν θα σου πω οτι ειμαι ψαγμενη..απλα δεν βριζω οποιονδηποτε διαφωνει μαζι μου και χωρις να μου εχει δωσει εναυσμα..αν θυμασαι ετσι ξεκινησαμε να "συζηταμε"... ;)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ





κ μην αγχωνεστε υπαρχουν και 18 που σκεφτονται για 28 αλλα αυτοι βλεπετε δεν εχουν τετοιες ανασφαλειες αν τους θιξεις το μικρο της ηλικιας τους...
Ναι υπάρχουν και 18χρονοι συντηρητικοι εθνικιστες ακροδεξιοι και ολα τα αλλα που οπως φαινεται σου αρεσουν αλλα τι να κανουμε επεσες στην περιπτωση.Τιποτα αλλο θα μας πεις?Δεν βλεπω να απαντας ομως..Μονο προσβολες.Παρακολουθω αυτη τη συζητηση και δεν βλεπω τιποτα... ???
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Η "Εθνικιστική"πορεία έγινε ,το θέμα έμεινε...Οι Τρεις λέξεις που ήταν τουλάχιστον διασκεδαστικές πήγαν στον κάδο...Απορώ καμμιά φορά για τα κριτήρια παραμονής ενός θέματος....Το τελευταίο καιρό,συμμετέχω σε κάποια διεθνή forum και έχω ανακαλύψει το εξής δυσάρεστο.Οι "καυμένοι" οι Σκοπιανοί ,δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο εθνικιστές είναι...Βρίζουν από το πρωί ως το βράδυ και όχι μόνο αυτούς που τους τη λένε ,αλλά και αυτούς που τους αντιμετωπίζουν σοβαρά και με συμπάθεια...Η αλαζονεία τους από τις πλάτες των Αμερικανών έχει χτυπήσει κόκκινο...Και εμείς ασχολούμαστε με τον δικό μας εθνικισμό ,ο οποίος περιορίζεται σε 500 Χρυσαυγίτες και στο 1,5% καθαρών ακροδεξιών που ψηφίζουν Καρατζαφέρη...Επίσης εντύπωση μου έκανε η χαμηλή ανταπόκριση στο θέμα μου "Το όνομα των Σκοπίων".Όταν πρόκειτε για καυγά ,ή για ατέρμονες ιδεολογικές αντιπαραθέσεις είμαστε όλοι πρώτοι.Όταν είναι να πάρουμε την ευθύνη να διαμορφωθεί συνολικά μια άποψη ,μέσω της ψήφου μας(τι πιο δημοκρατικό),κάνουμε τη πάπια...
Τέλος για το ζήτημα της ηλικίας ,της ωριμότητας κλπ, σε έναν άνθρωπο 18 ετών δεν λείπουν οι γνώσεις,η αγωνιστικότητα και η κριτική σκέψη...Το μόνο που λείπει είναι η εμπειρία...Αλλά να σημειώσω και κάτι εδώ.Είναι πολύ αλαζονικό να λέτε "εμείς οι 18άρηδες".Ο καθένας πιστεύω εκφράζει τον εαυτό του...
« Τελευταία τροποποίηση: 11/04/08, 12:35 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
19573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/07, 22:27
από sakisarabatzis
11 Απαντήσεις
4280 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/06, 14:21
από Fusalida
35 Απαντήσεις
13670 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 15:02
από HeavyHead
1 Απαντήσεις
2329 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/06, 17:53
από voulitsa
22 Απαντήσεις
6276 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/09, 02:05
από Stel Andre
27 Απαντήσεις
11712 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/17, 22:17
από kkmspm (φλουτσ)