Αποστολέας Θέμα: Πόσο βλαβερό είναι το ασύρματο τηλέφωνο ?  (Αναγνώστηκε 8328 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Εχω ακούσει διάφορα για το ασύρματο τηλέφωνο. Ότι είναι το ίδιο ακόμη και περισσότερο βλαβερό απο το κίνητο. Ισχύει? Αν είναι πάνω στη βάση του και δεν χτυπάει συνεχίζει να εκπέμπει ακτινοβολία?

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Πόσο βλαβερό είναι το ασύρματο τηλέφωνο ?
« Απάντηση #1 στις: 17/05/08, 19:34 »
Ισχύει. Αν θυμάμαι καλά από μια έρευνα που είχε γίνει παλιότερα. Οι χρήστες ασύρματων τηλεφώνων έχουν 300% περισσότερες πιθανότητες εμφάνισης καρκίνου από κάποιον που δεν χρησιμοποιεί ασύρματο. Τα αντίστοιχα για το κινητό είναι 270% (χωρίς να είμαι σίγουρος όμως), και για κάποιον που μιλάει στο κιν αλλά αλλάζει αυτί, δεν μιλάει δηλαδή πάντα από το ίδιο, είναι 150%.

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: Πόσο βλαβερό είναι το ασύρματο τηλέφωνο ?
« Απάντηση #2 στις: 17/05/08, 19:39 »
μια ειναι η λυση παιδες....


Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Πόσο βλαβερό είναι το ασύρματο τηλέφωνο ?
« Απάντηση #3 στις: 17/05/08, 19:49 »
Εγώ το έχω καθιερώσει πάντως...

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Πόσο βλαβερό είναι το ασύρματο τηλέφωνο ?
« Απάντηση #4 στις: 17/05/08, 20:08 »
Εχω ακούσει διάφορα για το ασύρματο τηλέφωνο. Ότι είναι το ίδιο ακόμη και περισσότερο βλαβερό απο το κίνητο. Ισχύει? Αν είναι πάνω στη βάση του και δεν χτυπάει συνεχίζει να εκπέμπει ακτινοβολία?

Για την ακρίβεια,αυτό που είναι "βλαβερό" στο ασύρματο τηλέφωνο δεν είναι το ακουστικό,αλλά η βάση.Καλό είναι να
μην τοποθετείται σε υπνοδωμάτια  και όταν καλείτε η σας καλούν να βρίσκεστε σε κάποια απόσταση από αυτήν.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Πόσο βλαβερό είναι το ασύρματο τηλέφωνο ?
« Απάντηση #5 στις: 17/05/08, 20:34 »
δηλαδή η βάση εκπέμπει ακόμα και όταν το ασύρματο βρίσκεται πάνω σε αυτή?? Αυτό με ενδιαφέρει εμένα. Γιατί έχω ένα ασύρματο δίπλα στο κρεβάτι το οποίο όμως δεν το χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου αφού στο γραφείο μου έχω σταθερό.

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Πόσο βλαβερό είναι το ασύρματο τηλέφωνο ?
« Απάντηση #6 στις: 17/05/08, 20:49 »
δηλαδή η βάση εκπέμπει ακόμα και όταν το ασύρματο βρίσκεται πάνω σε αυτή?? Αυτό με ενδιαφέρει εμένα. Γιατί έχω ένα ασύρματο δίπλα στο κρεβάτι το οποίο όμως δεν το χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου αφού στο γραφείο μου έχω σταθερό.

Διάβασα πως κάποιες καινούριες συσκευές (Siemens) έχουν ενσωματώσει τεχνολογία ώστε να μην εκπέμπουν όταν το τηλέφωνο δεν χρησιμοποιείται,αλλά σε κάθε περίπτωση...μετακίνησέ το!  ;)
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Πόσο βλαβερό είναι το ασύρματο τηλέφωνο ?
« Απάντηση #7 στις: 17/05/08, 21:36 »
Ο φυσικός στο σχολείο μας είπε συγκεκριμένα ότι οι συχνότητες των Η/Μ κυμάτων που εκπέμπει το ασύρματο είναι πολύ κοντινές με τις αντίστοιχες ενος φούρνου μικροκυμάτων, οι οποίες συντονίζονται με τα μόρια του νερού (ή κάτι τέτοιο..) και κάνουν το νερό να βράζει κι έτσι ζεσταίνεται το φαγητό.
Κι αν σκεφτείς ότι ο εγκέφαλός μας είναι κατά κύριο λόγο νερό, δεν είναι και ό,τι καλύτερο..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Panos-Echidna

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Echidna Myspace
Απ: Πόσο βλαβερό είναι το ασύρματο τηλέφωνο ?
« Απάντηση #8 στις: 18/05/08, 04:20 »
Λοιπόν... ας τα πάρουμε ένα ένα  :P

Κατ'αρχήν να τονίσω ότι έχουν γίνει αρκετές έρευνες -πολλές αντικρουόμενες μεταξύ τους- αλλά τίποτα δεν έχει αποδειχθεί με σιγουριά (προφανώς λόγω συμφερόντων)

Ο φυσικός στο σχολείο μας είπε συγκεκριμένα ότι οι συχνότητες των Η/Μ κυμάτων που εκπέμπει το ασύρματο είναι πολύ κοντινές με τις αντίστοιχες ενος φούρνου μικροκυμάτων, οι οποίες συντονίζονται με τα μόρια του νερού (ή κάτι τέτοιο..) και κάνουν το νερό να βράζει κι έτσι ζεσταίνεται το φαγητό.
Κι αν σκεφτείς ότι ο εγκέφαλός μας είναι κατά κύριο λόγο νερό, δεν είναι και ό,τι καλύτερο..
Λίγο σωστό, λίγο λάθος... Για την ακρίβεια ο συντονισμός με τα μόρια του νερού δεν ισχύει :P Γενικά η ακτινοβολία προκαλεί κάποια μεγαλύτερη ταλάντωση στα μόρια, η οποία μεγαλύτερη ταλάντωση σημαίνει μεγαλύτερη θερμοκρασία. Όντως το ασύρματο τηλέφωνο εκπέμπει στην περιοχή του φούρνου μικροκυμάτων (2,45 GHz περίπου). Για την ακρίβεια στα μικροκύματα γύρω στα 2,4 GHz εκπέμπουν ένα σωρό συσκευές, bluetooth, ασύρματα modem, LAN, το... κοντρόλ του γκαράζ..! Αυτό που πρέπει να μας απασχολεί είναι η ισχύς... Ο φούρνος μικροκυμάτων πέρα του ότι έχει πολύ μεγάλη ισχύ έχει και την ιδιότητα να "εγκλωβίζει" την ακτινοβολία στο εσωτερικό του και με τον τρόπο αυτό να πολλαπλασιάζεται η ισχύς που πέφτει στο... φαγητό! (και γι αυτό ψήνεται!)

Για την ακρίβεια,αυτό που είναι "βλαβερό" στο ασύρματο τηλέφωνο δεν είναι το ακουστικό,αλλά η βάση.Καλό είναι να
μην τοποθετείται σε υπνοδωμάτια  και όταν καλείτε η σας καλούν να βρίσκεστε σε κάποια απόσταση από αυτήν.
Λίγο σωστό, λίγο λάθος(?)... Αν και εξαρτάται και από την τεχνολογία του τηλεφώνου, όντως η βάση είναι πιο "επικίνδυνη". Αλλά... Όταν βρίσκεσαι μακριά από τη βάση και έχεις χαμηλό σήμα, τότε το τηλέφωνο-ακουστικό εκπέμπει μεγαλύτερη ισχύ στην προσπάθειά του να επικοινωνήσει με τη βάση! Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα δηλαδή... (το ίδιο ισχύει και για τα κινητά by the way!).  Γι αυτό είναι και καλό όταν το ασύρματό μας έχει κεραία που "ανοίγει", να την ανοίγουμε όταν μιλάμε γιατί πιάνει καλύτερα!

Ισχύει. Αν θυμάμαι καλά από μια έρευνα που είχε γίνει παλιότερα. Οι χρήστες ασύρματων τηλεφώνων έχουν 300% περισσότερες πιθανότητες εμφάνισης καρκίνου από κάποιον που δεν χρησιμοποιεί ασύρματο. Τα αντίστοιχα για το κινητό είναι 270% (χωρίς να είμαι σίγουρος όμως), και για κάποιον που μιλάει στο κιν αλλά αλλάζει αυτί, δεν μιλάει δηλαδή πάντα από το ίδιο, είναι 150%.
Δεν παίζει! Τα κινητά και τα ασύρματα εκπέμπουν πάνω κάτω στην ίδια "κατηγορία" συχνοτήτων, και τα (σύγχρονα) κινητά εκπέμπουν μέχρι 1 W τη στιγμή που τα (σύγχρονα) ασύρματα τηλέφωνα εκπέμπουν μέχρι 250 mW στη χειρότερη (συνήθως είναι γύρω στα 10 mW) Και τα περισσότερα bluetooth παρεμπιπτόντως μέχρι 2,5 mW! Αυτός είναι και ο λόγος που το κινητό πιάνει κάτι χιλιόμετρα μακριά από την κεραία, το ασύρματο καμιά 100ριά ενώ το bluetooth με το ζόρι 10..!

Τελικά...
Εχω ακούσει διάφορα για το ασύρματο τηλέφωνο. Ότι είναι το ίδιο ακόμη και περισσότερο βλαβερό απο το κίνητο. Ισχύει? Αν είναι πάνω στη βάση του και δεν χτυπάει συνεχίζει να εκπέμπει ακτινοβολία?
Βλαβερό από το κινητό δεν είναι σε καμία περίπτωση... Είναι πολύ πολύ πιο "ασφαλές". Το θέμα είναι... αξίζει να σε απασχολεί αυτό; Αν έχεις κινητό τηλέφωνο μέσα στο σπίτι, αν ο γείτονάς σου έχει wi-fi, ο άλλος γείτονας ασύρματο modem και όλοι οι γείτονες από 2-3 κινητά, τότε το ασύρματο τηλέφωνο είναι το τελευταίο που πρέπει να σε απασχολήσει... Περισσότερο καλό θα κάνεις στον εαυτό σου αν προσπαθήσεις να κόψεις το κάπνισμα ή το ποτό και να αρχίσεις υγειινή διατροφή! :D

Βέβαια παρόλο που είναι λιγότερο επιβλαβές από άλλα πράγματα στη ζωή μας... Παρόλο που δεν έχει αποδειχθεί τίποτα ακόμα για το πόσο επιβλαβή είναι τα κινητά/ασύρματα... Καλό θα ήταν να βάλεις τη βάση του ασυρμάτου σε ένα χώρο στον οποίο δε θα κάθεσαι πολλές ώρες τη μέρα... Έτσι για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο βρε αδερφέ!

(Προσωπικά έχω ενσύρματα, τηλέφωνο, ποντικι, πληκτρολόγιο, modem και φυσικά handsfree στο κινητό-όχι bluetooth!)

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Πόσο βλαβερό είναι το ασύρματο τηλέφωνο ?
« Απάντηση #9 στις: 18/05/08, 10:01 »
Οκ, θενκς,πολύ κατατοπιστικός..
Πάντως όσο κι αν δεν είναι το μόνο μας πρόβλημα, δεν το θεωρώ τόσο χρήσιμο ώστε να βάλεις άλλη μια πηγή ακτινοβολίας μες στο σπίτι που μπορείς κάλλιστα να χρησιμοποιείς το σταθερό..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Panos-Echidna

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Echidna Myspace
Απ: Πόσο βλαβερό είναι το ασύρματο τηλέφωνο ?
« Απάντηση #10 στις: 18/05/08, 12:55 »
Ναι, φυσικά, συμφωνώ και με το παραπάνω! (γι αυτό είπα και στο τέλος ότι γενικά αποφεύγω οτιδήποτε ασύρματο όταν μπορω!)  ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
11238 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/05, 21:51
από Winmmisterakias
8 Απαντήσεις
11576 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/06, 09:15
από fenderiarhs
32 Απαντήσεις
11922 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/12, 01:27
από hot_sauce (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
3335 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/07, 15:21
από Υπνοβάτης...
11 Απαντήσεις
5209 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/08/07, 22:09
από συννεφάκι
5 Απαντήσεις
8513 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/07, 13:00
από Βραζίλης
15 Απαντήσεις
7316 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/08, 15:27
από Salinas
8 Απαντήσεις
7717 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/11, 19:25
από Spyros Delta
0 Απαντήσεις
1362 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/16, 23:05
από ivikos
3 Απαντήσεις
14104 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/17, 19:32
από modfori