Σελίδες:
  • #1 από Anaximandros στις 28 Apr 2009
  • Καλές οι διασκευές όμως τόσο καιρό δεν έχω ανεβάσει κάτι δικό μου. Επιτέλους ήρθε η ώρα!
    Από σήμερα, ένα νέο τραγούδι υπάρχει στον πλανήτη γη, καθώς η αγαπητή συμβολαιογράφος μου, το κατοχύρωσε!
    Πρόκειται για το τραγούδι "Σταθμός Ονείρων", σε στίχους του χρήστη του kithara "BLACKJACK", μουσική κι ενορχήστρωση δική μου. Το γράψαμε το 2005 κι αξιώθηκα να το κατοχυρώσω σήμερα.

    Η ηχογράφηση έγινε σε PC με λειτουργικό Win2000 με το πρόγραμμα Cubase SX 2, κάρτα ήχου M-Audio Delta Audiophile (η απλή PCI της M-Audio), ενώ παρεμβάλεται μία κονσόλα TOPAZ MACRO (Made in U.K.) κι ένα πυκνωτικό μικρόφωνο AKG Perception 100 (το φθηνό της AKG) για τις δύο κιθάρες, το ακκορντεόν, το φλάουτο με ράμφος, τη φυσαρμόνικα και τη φωνή (χωρίς pop-filter και είπα να μη βάλω Autotunes). Το μπάσο είναι συνδεδεμένο απευθείας Line in στην κονσόλα και περασμένο από Amplitube (ένα plug-in). Τα τύμπανα, εμπνευσμένα από ροκ ντράμμερς με κάποια ελάχιστα στοιχεία από Μιχάλη Καπηλίδη (απ' τους αγαπημένους μου).

    Το τραγούδι μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ:
    Κώδικας: [Επιλογή]
    http://rapidshare.com/files/226653694/Anaximandros_-_Stathmos_Oneiron.mp3
    Καλή ακρόαση, περιμένω κριτικές όσο γίνεται πιο αντικειμενικές. :) :) :)
  • #2 από armagedon στις 28 Apr 2009
  • Πολυ ωραιο το κομματι σου φιλε μου!ταξιδιαρικο!αψογο παιξιμο,πολυ καλοι στιχοι,πολυ καλη ενορχηστρωση..δυο πραγματακια μονο θα σου εντοπισω..το μικρο σολακι στην κιθαρα,δηλ ο ηχος της,μουφαινεται λιγο ξενος στο χρωμα του κομματιου.απλαειναι μια γνωμη..κατα τα αλλα, :up
  • #3 από gkou στις 28 Apr 2009
  • Μου άρεσε πολύ που δε μου θύμισε καμιά γνωστή φωνή ο τραγουδιστής!Θα προτιμούσα λίγο διαφορετικούς στίχους, αυτή είναι η μόνη μου αρνητική παρατήρηση.Σαν άκουσμα ήταν ευχάριστο και μου άρεσε και ο συνδυασμός των οργάνων πολύ!
  • #4 από Anaximandros στις 29 Apr 2009
  • Πράγματι το μικρό σολάκι στην κιθάρα είναι έτσι ένα τόλμημα, γιατί είναι σε μπλουζ φόρμες και σε διαφορετικό τόνο, οπότε δίνει ξαφνικά ένα περίεργο χρώμα στο τραγούδι.

    Είναι έτσι η πρώτη ας πούμε επίσημη εκδοχή του τραγουδιού. Στο μέλλον θα αλλαχτούν κάποιοι οι στίχοι, θα αλλαχτεί και η ενορχήστρωση και ίσως να προσθέσω μέρη ενώ να αφαιρέσω άλλα μέρη, ενορχηστρωτικά και μορφολογικά.

    Πάντως ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις. Έχω ασχοληθεί αρκετά με αποτέλεσμα να μη βλέπω κάποια πράγματα, γι αυτό και κάποιος άλλος, μπορεί να κρίνει καλύτερα από μένα. Δεκτό οποιοδήποτε σχόλιο και δεν παρεξηγούμαστε για οτιδήποτε αρνητικό. ;)

    Περιμένω κριτικές :) :)
  • #5 από bassman(4 String Suicide!) στις 04 May 2009
  • Ακουσα το κομματι προσεκτικα 5-6 φορες.Λοιπον..αν καταλαβα καλα λοιπον το κομματι αυτο ηχογραφηθηκε το 2005..?Οπως και να χει.Το θεμα ειναι οτι ακουσα ενα ωραιο κομματι που μου κρατησε το ενδιαφερον στο οποιο ενα ατομο και μαλιστα το πολυ στα 19 επαιξε ολα αυτα τα οργανα κ τραγουδησε.Το κομματι μου αρεσε πολυ λοιπον.

    Ωραιοι στιχοι επισης.Αντε κ εις ανωτερα.Θεωρω πως εχεις πραγματικο ταλεντο και πως πρεπει να το κυνηγησεις.

    :up
  • #6 από spiros969 στις 18 May 2009
  • maresei poly to kommati, i kithara kai i fwni (kai mpasso/drums) kai nomizw oti afta einai yper-arketa..

    liga constructive sxolia!! : to el. piano, flaoute (to solo mou ta xalase) kai fysarmonika mou fanikan poio poly noise twra ama thes na ta kratiseis egw tha tous xamilwna arketa tin entasi kai tha ftiaxna ta EQ kai reverb na pane poio pisw apo ti fwni sou (mou aresei pou tin kratises dry), kai ligo panning exeis afisei arketo pramma sto kentro kai to stereo einai sxetika adeio ektos ta drums... dokimase na valeis ena diakritiko phasing stereo px Blue Stereo stin kithara ... alla i fwni sou einai ola ta lefta :)

    ta vocal einai me to AKG?? nice!
  • #7 από Anaximandros στις 26 Jun 2009
  • Γενικά δεν έχω βάλει και πολλά Reverb. Το πρόβλημα του τραγουδιού είναι στο mastering. Επειδή δεν έχω τον ιδανικό χώρο, έχω τα ηχεία, ακουστικά ψείρες και κάτι ακουστικά AKG. Θα πρεπε να χα κάνει Mastering και με τα τρία για να πλησιάζει το Mastering που θα κανε κάποιος με studio monitors σε ιδανικό χώρο, ενώ το φλάουτο θέλει Autotunes. Όσο για τη μελωδία απ' το σόλο του φλάουτου, την έφτιαξα έτσι επηρρεασμένος από Σαββόπουλο. Το μπάσο ίσως θέλει λίγο πιο δεξιά και η κιθάρα όπως λες Phasing Stereo, ν' ακούγεται σ' όλο τον τόπο το "τσούκουτσούκου" της πένας στο ρυθμό. Στην εκτέλεση του 2005 το πέτυχα αυτό ηχογραφώντας δυο κιθάρες, βάζοντας τη μία τέρμα δεξιά και την άλλη τέρμα αριστερά. Εδώ ήθελα κάτι πιο κοντά σε Live. Τα φωνητικά και γενικά όλα τα ακουστικά όργανα, ηχογραφήθηκαν με το AKG Perception 100.

    Ευχαριστώ για τα σχόλια! Έφτασα σήμερα τους 1000 friends στο myspace!
    Οποιοδήποτε άλλο σχόλιο, δεκτό. Μη ντραπεί κανείς να μιλήσει ειλικρινά. Είμαι όλος αυτιά!
  • #8 από Αnthia στις 26 Jun 2009
  • To κομμάτι το άκουσα ευχάριστα......πολύ ωραία μουσικούλα που σε ταξιδεύει.......
    το μόνο που εχω να πω είναι για την μελωδική γραμμή της φωνής οτι στα κουπλέ  κόβεται συνέχεια(παυσεις  πριν ολοκληρωθεί ο στίχος).Αυτο βεβαια φτιάχνεται αν ψάξεις λιγο καλύτερα τους στίχους ;D :D :D
    κατα τα αλλα μου αρεσε πολυ!!!!! ;) :)
  • #9 από Anaximandros στις 28 Jun 2009
  • Είχα πρόβλημα με το ταίριασμα στίχου-μουσικής, γι αυτό κι έγινε έτσι. Παρ' όλα αυτά, δε μπορώ να πω ότι το χαλάει. Εξ' άλλου το ίδιο κάνει και ο Άσιμος στον πολυτραγουδισμένο Μπαγάσα:

  • #10 από Anaximandros στις 09 Jul 2009
  • @spiros969

    Θα άξιζε λες να δοκιμάσω κάποιο είδος phasing και σε μπάσο-κάσα; σε κάποιες ηχογραφήσεις από μπαλάντες, έχω την εντύπωση ότι έχουν βάλει ελαφρώς (πχ Αλκίνοος Ιωαννίδης δίσκος Ανεμοδείκτης) και ακούς τις χαμηλές συχνότητες στο χώρο. Νομίζω ότι θα ήταν ωραία πατέντα.
    Από κομπρέσσορες πώς σου φάνηκε γενικά η δουλειά (αν δηλαδή γενικά δουλεύεις με κομπρέσσορες);
  • #11 από bluechild στις 11 Jul 2009
  • Το πάντρεμα μουσικής και στίχων δε μου άρεσε τόσο, όπως και η παραγωγή που ακούγεται λίγο "ψόφια". Η σύνθεση απλή και λίγο κλισέ, αλλά με μερικές καλές στιγμές (η αρμονία που δημιουργείται κατά το κιθαριστικό σόλο με τις χρωματικές είναι ευχάριστη διακύμανση). Γενικά όμορφο κομματάκι, αλλά θέλει κάτι παραπάνω για να το ακούσεις και να το ξανακούσεις.
  • #12 από Anaximandros στις 12 Jul 2009
  • Γουστάρεις μετατροπίες και τέτοια ε; Ντάξει, αυτό το κομμάτι με δυσκόλεψε ακριβώς επειδή όπως λες κι εσύ ήταν η σύνθεση απλή και κλισέ. Αν ήταν λίγο πιο ανορθόδοξο, τότε ίσως και να μην παρατηρούσε κανείς τη "μετατροπία" που γίνεται στο σόλο της κιθάρας. Χρησιμοποιώ αρκετή φειδώ. Παρ' όλα αυτά όμως, ίσως και να το χω παρακάνει. Τι θα χες να προτείνεις;
  • #13 από bluechild στις 12 Jul 2009
  • Δεν έχω να προτείνω κάτι πολύ δραστικό, το κομμάτι είναι αυτό που είναι. Σίγουρα καλύτερη παραγωγή (περισσότερη ενέργεια και πιο δεμένα τα όργανα) και ίσως μικρότερη διάρκεια. Είναι ένα όμορφο κομματάκι που κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει λόγος να διαρκεί όσο διαρκεί :)
  • #14 από Anaximandros στις 16 Jul 2009
  • Αν ενορχηστρωθεί καλύτερα, πιστεύεις θα μπορούσε να κρατήσει όσο κρατάει ή παραπάνω; Θέλω όσο γίνεται τα τραγούδια μου να μην είναι φωνητικοκεντρικά. Όλοι κοιτάνε το τραγούδι και τη φωνή. Δες τους Scorpions, έχει μείνει μόνο ο τραγουδιστής. Αν είχε πεθάνει και είχε μείνει μόνο κάποιος απ' τους μουσικούς, δεν ξέρω αν θα υπήρχαν τώρα. Δε μ' αρέσει αυτή η νοοτρόπία του ακροατηρίου, προτιμάω να την αλλάξω με τα κομμάτια μου. Απλά το συγκεκριμένο τραγούδι φαίνεται πως δεν το γραψα και το ενορχήστρωσα όπως θα πρεπε για να πετύχω αυτό που θέλω, γι αυτό και κούρασε το μουσικό μέρος.
  • #15 από Anaximandros στις 16 Jul 2009
  • Δες τους Scorpions, έχει μείνει μόνο ο τραγουδιστής. Αν είχε πεθάνει και είχε μείνει μόνο κάποιος απ' τους μουσικούς, δεν ξέρω αν θα υπήρχαν τώρα.

    Κι επειδή είμαστε και σε forum κι εύκολα κάποιος θα βρει αφορμή για να αναλύσει το θέμα για τους scorpions, θέλω να επισημάνω ότι η ουσία αυτού που ήθελα να πω δεν είναι το τι κάνουν οι scorpions αλλά οτί γενικά ο κόσμος κοιτάει τον τραγουδιστή και αφήνει στη μπάντα το μουσικό.
  • #16 από bluechild στις 20 Jul 2009
  • @Anaximandros : Δε συμφωνώ με αυτό που λες απόλυτα. Δεν υπάρχει "φωνητοκεντρικό" τραγούδι. Οι ίδιοι κανόνες που ισχύουν για όλα τα όργανα ισχύουν και για τη φωνή, γιατί κι αυτή είναι ένα όργανο, που απλώς εκτός από τη μελωδία έχει τη δυνατότητα να μεταφέρει και κάποια επιπλέον πληροφορία. Όση σημασία δώσεις στην ανάπτυξη των φωνητικών και στην "ενσωμάτωσή" τους με το ορχηστρικό μέρος, τόσο λιγότερο "φωνητοκεντρικό" είναι το τραγούδι με την έννοια που το λες εσύ :) Αν το αμελήσεις ως εργασία δευτερεύουσας σημασίας τότε το αποτέλεσμα θα είναι σαφώς πιο πρόχειρο. Αυτή είναι η άποψή μου.
  • #17 από Lo.Lee.Ta στις 20 Jul 2009
  • Φίλε Αναξίμανδρε, χωρίς ίσως να έχω τις γνώσεις που έχουνε κάποια παιδιά παραπάνω, ξέρεις άλλωστε ότι είμαι ένας πολύ απλός ερασιτέχνης, θα σου πω πως το κομμάτι είναι πάρα πολύ καλό. Η μουσική για μένα είναι πάρα πολύ στρωτή, δεν βρίσκω κάποια ασυνέχεια και το όλο κομμάτι πάρα πολύ δεμένο. Τόσο δεμένα και ολοκληρωμένα κομμάτια, σπάνια ακούγονται, οπότε ίσως να ήτανε δύσκολο ακόμη και να το κρίνω. Να το κρίνω σε σχέση με τι ? Με μία σούπερ στούντιο παραγωγή ?
    Είσαι πολύ καλός γνώστης της μουσικής και των οργάνων, το ξέρεις άλλωστε και σίγουρα θα έβγαινε κάτι πολύ καλό. Το κομμάτι το είχα ακούσει πριν αρκετό καιρό, όταν είχες πρωτοβάλει το άρθρο, όμως δεν ήθελα να απαντήσω τότε. Ύστερα από αρκετούς μήνες ξανακούγοντας το, έμεινα με την ίδια αίσθηση. Και η φωνή ακόμη είναι πάρα πολύ καλή, με πολλές διακυμάνσεις χωρίς να ακούγεται κάτι μονότονο και βαρετό.

    Το μόνο μείον που βρίσκω, είναι οι στίχοι. Δεν είναι πως δεν είναι ωραίοι.Ίσα ίσα έχουνε ουσία για μένα τα λόγια που ακούγονται, αλλά καθαρά ακουστικά και ψυχολογικά, μου αφήνουνε έτσι κάποιο είδος ασυνέχειας στο μέσα μου. Ίσως βέβαια αυτό να ήθελε να μεταδώσει και ο κύριος ποιητάς. Πάντως όταν το ακούω είναι σα να με σταματάνε οι στίχοι κάθε φορά απότομα. Σα να τρώω πόρτα!

    Δεν μπορώ να πω, πως το τραγούδι κατάφερε να μην είναι "φωνητικοκεντρικό" μιας και η φωνή παρέα με τους στίχους παίζει πολύ σημαντικό ρόλο σε ένα τραγούδι.
    Ίσως φίλε μου Αναξίμανδρε, για εμάς τους "απλούς" ανθρώπους που δεν έχουμε τα "αυτιά" του Αναξίμανδρου, αλλά ούτε και την μουσική παιδεία του, η φωνή είναι το πιο σημαντικό όργανο του κομματιού πάντα με την παρέα των στίχων. Όχι βέβαια ότι δεν μας έχει μείνει και κάποιες φορές όπως πχ από το Amfenster - City , το ορχηστρικό μέρος του κομματιού(κυρίως το βιολί καναρίνι), όταν κάποια από τα μουσικά όργανα παίζουν κάτι πολύ διαφορετικό + παππάδες. Για μένα μάγκα μόνο ένα  Ινστραμένταλ κομμάτι μπορεί να αναδείξει τη μουσική σου και μόνο αυτή. Ή τέλος πάντων αν στο κομμάτι, όλο το Mood του ακροατή το καθόριζε η μουσική, όπως πχ στο Epitaph-King Crimson(τα Drums κηδεία).
    Εσυ πιστεύω Άναξ, ότι περισσότερο δημιουργείς, πολύ δεμένα πράγματα και δεν πρόκειται να αφήσεις τη φωνή και τους στίχους σε δεύτερη μοίρα. Πάντα θα τα υπολογίζεις ισάξια σε όλο το άκουσμα.
    Ξέρεις φίλε μου ότι το θέμα, αν παίζεις πολύ δεξιοτεχνικά ένα μουσικό όργανο σε ένα τραγούδι, λίγοι θα το ακούσουνε και θα το καταλάβουνε από αυτούς που δεν είναι μουσικοί. Ο μόνος τρόπος να ξεχωρίσει πολύ ένα όργανο, είναι ή να παιχτεί με μια πολύ ιδιαίτερη τεχνοτροπία (όπως οι ρεμπέτικες κιθάρες του Μυστακίδη) ή να προσφέρει ένα καινούριο, διαφορετικό άκουσμα στο κοινό (θανάσης παπακωσταντίνου).
    Θέλει δηλαδή κάτι διαφορετικό και χτυπητό διαφορετικό.Σε αυτό το επίπεδο έχεις δημιουργήσει κάτι διαφορετικό, ένα ιδιαίτερο μουσικό ύφος, που πριν ακουστούνε στίχοι και φωνή σου λέει ο άλλος ΟΠ εδώ μοσχοβολάει Άναξ!Όσο φοβερές στιχάρες και φωνή να έχει ο Θανάσης, εγώ μάγκα απολαμβάνω αυτό τον πολυ ιδιαίτερο τρόπο που παίζει. Πιστεύω πάντως θα τις βρεις τις άκρες μιας και είσαι ταλέντο.
    Ξέρεις όμως, ότι ψάχνεις κάτι δύσκολο και ξεχωριστό και όχι να γράψεις απλώς ένα πετυχημένο (εμπορικό) τραγούδι.
    Μου έρχεται στο Μυαλό, η ταινία με τον Μότσαρτ, που ο Μουσίκαρος Ανταγωνιστής του, κοπάναγε το κεφάλι του στο τοίχο, που δεν μπορούσε να γράψει μία απλή μελωδία, που να μένει στο κεφάλι του κόσμου.
    Καλή έμπνευση Αναξίμανδρε!
  • #18 από Amylo στις 20 Jul 2009
  • Το 2005 το γραψατε απλά ή ολο το πακετο;...
    Σημερα παντως εισαι μια διαφορετικη φωνη, περιμενω να το ακουσω και σημερα αυτο το κομματι...  :D
  • #19 από Anaximandros στις 23 Jul 2009
  • Ντάξει, εννοείται ότι δεν σκοπεύω να περιφρονήσω το τραγούδι και είμαι της άποψης ότι αν κάποιος το περιφρονεί, τότε καλύτερα να μην το κάνει καθόλου. Είναι κι αυτό μέρος της μουσικής και μ' αρέσει να το αντιμετωπίζω έτσι (και όχι σαν κάτι ξεχωριστό).

    Εννοείται ότι ένα τραγούδι με μία πολύ καλή ενορχήστρωση, στο μυαλό του ενορχηστρωτή δεν είναι "φωνητικοκεντρικό", μιας και ο ενορχηστρωτής αντιμετωπίζει τη φωνή σαν ένα απ' τα μουσικά όργανα που διαθέτει στην ορχήστρα που ενορχηστρώνει. Δε βλέπω όμως οι "μεγάλοι" καλλιτέχνες, να βγουν να κάνουν μία συναυλία μόνο με οργανικά. Πχ, ο Αλκίνοος Ιωαννίδης, παίζει εξαιρετική κιθάρα και συνεργάζεται με φοβερούς μουσικούς. Δε θα βγάλει δίσκο με οργανικά, ούτε θα κάνει συναυλία με οργανικά.

    Καταλαβαίνω πως γενικά η παραγωγή αυτή με το Σταθμό Ονείρων δεν είναι άριστη. Άλλωστε ήταν κι ένας απ' τους βασικούς λόγους που έβαλα αυτό το τόπικ, ακριβώς επειδή το χω ακούσει τόσες φορές, για να δω τι πρόβλημα μπορεί να έχει, που δεν μπορώ κάποια πράγματα να τα ακούσω αντικειμενικά, ενώ εδώ στο φόρουμ, δεν έχει ακουστεί τόσο πολύ και μπορώ να χω μια καλύτερη άποψη απ' τον κάθε χρήστη του φόρουμ που χει τα δικά του ξεχωριστά βιώματα, γούστα και απόψεις που βάσει αυτών, κρίνει το τραγούδι.

    @amylo, το τραγούδι έχει γραφτεί το 2005. Παίζει πιο παλιά να σου χα στείλει την παλιά εκτέλεση. Η παραπάνω εκτέλεση, είναι καινούργια, φετινή.
  • #20 από Amylo στις 24 Jul 2009
  •  ???...Εγω θυμαμαι οτι εχεις γρεζι στην φωνη. Που ειναι;... :)

    Θα ψαξω γτ εχω κομματια δικα σου ακομα στο πισι..ξερεις λογο ελειψης χωρου..11 χρονων ειναι το πισι... :(
  • #21 από Lo.Lee.Ta στις 24 Jul 2009
  • Γρέζι λένε.... χαχαχαχα
  • #22 από Amylo στις 24 Jul 2009
  • Γρέζι λένε.... χαχαχαχα
    θενξ... :P
  • #23 από Lo.Lee.Ta στις 24 Jul 2009
  • xixixix.... :P
  • #24 από Anaximandros στις 28 Jul 2009
  • ???...Εγω θυμαμαι οτι εχεις γρεζι στην φωνη.Που είναι;

    Παραδέχεσαι; είμαι τόσο τέλειος που μπορώ να κάνω το γρέζι μου να το ακούς την πρώτη φορά και μετά να μην το ξανακούς  :P

    Πέρα απ' την πλάκα, πριν περάσω τη φωνή δοκίμασα να πειραματιστώ με το να φτιάξω χροιά τρώγοντας τρία τζοκόντα. Αν και αυτό δεν κάνει καλό στη φωνή, μπορώ να πω ότι στη χροιά βοήθησε αρκετά. Καμία σχέση με τη χροιά που χα στην Ανδρομέδα.
  • #25 από corpse_bride στις 12 Aug 2009
  • Ωραια μουσικη και φωνη.
    Μονο να προσπαθεις να τραγουδας με λιγο πιο ανοιχτο στομα (οπως κανεις στα δυνατα σημεια) γτ αλλιως κινδυνευεις να τραγουδησεις με τη 'μυτη' .
    Ωραια δουλεια!
Σελίδες: