Αποστολέας Θέμα: Προγράμματα με ρεαλιστικά πλήκτρα και ορχηστρικά όργανα  (Αναγνώστηκε 3273 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fra

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
   Καλησπέρα, όσοι μπορούν να μου προτείνουν τέτοιου είδους προγράμματα, ώστε να μπορώ να προσθέτω ορχηστρικά όργανα σε ηχογραφίσεις, θα το εκτιμίσω πάρα πολύ...  0:) Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Αυτό που χρησιμοποιούσα παλιότερα ήταν το Garritan Personal Orchestra.. Δεν είναι τίποτε ιδιαίτερο αλλά είναι απλό.. Για κάποια στιγμή μου πρότειναν το Chamber Strings της Vienna (μπορεί να το δεις και σαν VSL).. Πραγματικά ανώτερο επίπεδο ήχου ενώ οι δυνατότητες που σου προσφέρει είναι πραγματικά άπειρες.. Δεν ξέρω αν αυτό εν τέλει είναι πλεονέκτημα ή μειονέκτημα.. Προσωπικά ενώ μου άρεσε πάρα πολύ ο ήχος του, το γεγονός ότι απαιτεί τρελή μνήμη με έκανε να το απεγκαταστήσω.. Παρόλα αυτά το θεωρώ κορυφαίο και αν έχεις υπομονή και ένα σχετικά καλό σύστημα, τότε χρησιμοποίησε το άφοβα..

Τώρα για ρεαλιστικό πιάνο πολύ ωραίο VSTi είναι το The Grand 2 της Steingberg, αλλά είναι τεράστιο (κοντά στα 4-5 Gb) χωρίς να μπορώ να καταλάβω το γιατί.. Παρόλα αυτά είναι από τα καλύτερα.. Το grand piano του προκαλεί ακόμα και μαέστρους να καταλάβουν διαφορά μεταξύ αυτού και ενός αληθινού πιάνου.. Πάντως και το VSL απ' ότι θυμάμαι είχε μερικούς τύπους πιάνων..

Edit: Ξέχασα να σου πω για το VSL ότι μόνο τα φλάουτα (για παράδειγμα) μπορεί να είναι και 10gb, οπότε για να φτιάξεις ένα μέρος με πλήρη ορχήστρα δεν βολεύει καθόλου..
« Τελευταία τροποποίηση: 12/07/09, 19:55 από faser »

Αποσυνδεδεμένος Νίκος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Έχω να προσθέσω και άλλα δύο με τα παρακάτω links
http://www.soundonsound.com/sos/jun04/articles/ql.htm#1
http://www.eastwestsamples.com/details.php?cd_index=1071 (άκου και τα δείγματα που έχει στον player)
Blues ain't nothing but a good man feeling bad

Αποσυνδεδεμένος unholy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Όταν χρησιμοποιούσα Windows είχα το Edirol Orchestra το οποίο έιναι πολύ ικανοποιητικό σε ρεαλιστική απόδοση αλλά και με πολλές δυνατότητες επεξεργασίας στη μίξη.Περιλαμβάνει όλα τα όργανα μιας συμφωνικής ορχήστρας.

http://www.roland.com/products/en/HQ-OR/

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Να μη ξεχναμε πως περα απο την κατοχη ενος καλου προγραμματος/VSTi με samples ή απομιμησεις οργανων, πρεπει να εχουμε και μια γνωση ενορχηστρωσης ετσι ωστε το τελικο αποτελεσμα να θυμιζει ορχηστρα ;)

Ενα αρκετα ευκολο VSTi ειναι οντως το Edirol Orchestra με μετριους ηχους και ευκολο interface για χρηση.

Απο την αλλη υπαρχουν κορυφαια VSTi ( με το VSL στην κορυφη ) που αξιζει τον κοπο να δοκιμασεις εφοσον εχεις το χρονο και τις γνωσεις να το κανεις.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
10073 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/05, 20:40
από lidia
1 Απαντήσεις
3209 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/04, 20:12
από freemind
42 Απαντήσεις
87676 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/08, 20:14
από 2344567
8 Απαντήσεις
4184 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/08, 03:14
από Mike Moss
4 Απαντήσεις
4218 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/08, 00:52
από Evangelos 123
1 Απαντήσεις
2844 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/09, 13:19
από kolasni
0 Απαντήσεις
2681 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/10, 11:35
από Blue Wizard
6 Απαντήσεις
6302 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/10, 23:30
από Korgy
16 Απαντήσεις
5383 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/13, 14:21
από Anastasia.M.Ribas
4 Απαντήσεις
4284 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/15, 11:43
από megark