Ψηφοφορία

Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;  (Αναγνώστηκε 694794 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Επειδη ειμαι λιγο χαζος και δεν εχω καταλαβει....θα κανετε τα πεταλια παρεα,εννοω μαζι ολοι η απλα μεσα απο το φορουμ με οδηγιες απο εσενα ανδριανε?
αν ειναι για παρεα δεν το σκεφτεσαι να κανεις κανα μπανακι στις εξωτικη χαλκιδικη για να βρεθουμε και εμεις οι βορειοι? :P
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Επειδη ειμαι λιγο χαζος και δεν εχω καταλαβει....θα κανετε τα πεταλια παρεα,εννοω μαζι ολοι η απλα μεσα απο το φορουμ με οδηγιες απο εσενα ανδριανε?
αν ειναι για παρεα δεν το σκεφτεσαι να κανεις κανα μπανακι στις εξωτικη χαλκιδικη για να βρεθουμε και εμεις οι βορειοι? :P

Για παρέα έχει προσφερθεί πολύ ευγενώς να βοηθήσει ο Βασίλης, για μένα είναι ανέφικτο λόγω οικογενειακών θεμάτων και θα υποστηρίξω την διαδικασία μέσα από το forum όπως είχα υποσχεθεί άλλωστε.
Τώρα για τα μπανάκια ....πολύ καλή ιδέα αλλά κλείσαμε για φέτος Κυκλάδες!.. λυπάμαι!!!!...   
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Τόοοοσο φθηνότερα θα βγει σε κάποιον να τα πάρει όλα από το σαιτ σε σχέση με κάποιο μαγαζί ηλεκτρονικών (βλ φανός)?


Τα ηλεκτρονικα εξαρτήματα (για τα απλά κυκλώματα που μιλάμε) είναι ελάχιστα €, τα παρελκόμενα (κουτί, βύσματα, διακόπτες, κλπ) είναι λίγο ακριβότερα αλλά πάλι σχετικά λίγα. Η διαφορά τιμής σε αυτήν την τάξη μεγέθους είναι πολύ μικρή.
Υπόψη επίσης ότι στην παραγγελία από ηλ.μαγαζιά πληρώνονται και έξοδα αποστολής. π.χ. για το banzai ισχύει: http://www.banzaimusic.com/shippingcost.html

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Παιδιά, ότι θελήσετε, ρωτάτε εδώ και όχι με PM.
Κάθε απάντηση μου σε PM είναι μία χαμένη ευκαιρία να μάθουν και άλλοι κάτι που μπορεί να τους αφορά και αυτούς, να τους προβληματίζει, ή να τους ενδιαφέρει.
 
εγω που θελω να τα υλοποιησω σε ξεχωριστα box, να παρω τα ιδια παρελκομενα και γι αυτο το πετάλι, οπως του booster?
   
Ναι! Απλά πάρε άλλο χρώμα LED πχ κόκκινο: LED 5mm red ultrabright 8000mcd
Επίσης χρειάζεσαι 3 κουμπιά αντί για ένα.
 
μηπως θελει αλλο μεγεθος enclosure?

Ναι, καλύτερα να πάρεις το μεγαλύτερο μέγεθος που έχω βάλει (πχ Enclosure BB-Red-Bulk), γιατί έχεις μεγάλη πλακέτα και 3 ποτενσιόμετρα να χωρέσεις...συν ότι μόντα κάνουμε..!
 
και επισης ποιες 2 πλακετες να παρω για να ειναι χωρια? - κανει να παρω αυτην και να την κοψω - σπασω η δεν γίνεται?
 
Δεν χρειάζεται να πάρεις χώρια, πάρε μία και θα την κόψεις στα σωστά μεγέθη και για τα δύο κυκλώματα, έτσι γίνεται.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/07/10, 22:15 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Αδριανέ, επειδή κι εμένα με ενδιαφέρει ο συνδυασμός booster-overdrive, θα μπορούσες να μού στείλεις τη λίστα με τα υλικά για το overdrive;

Επίσης κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω έχει σχέση με τα καλώδια που θα χρησιμοποιηθούν για τις συνδέσεις. Έχω καλώδια διαφόρων τύπων από κάποιες άλλες εφαρμογές, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τύπος καλωδίου που θα ήταν καλύτερος για το συγκεκριμένο project. Είναι κάποιο από αυτά κατάλληλο;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Αδριανέ, επειδή κι εμένα με ενδιαφέρει ο συνδυασμός booster-overdrive, θα μπορούσες να μού στείλεις τη λίστα με τα υλικά για το overdrive;

PM'ed!
 
.. υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τύπος καλωδίου που θα ήταν καλύτερος για το συγκεκριμένο project. Είναι κάποιο από αυτά κατάλληλο;

Ναι! Αυτά των 0,5mm είναι τα βέλτιστα, απλά αν έχεις λίγο ακόμα χαρτζηλίκι, προσωπικά θα έπαιρνα τουλάχιστον 2, ακόμα καλύτερα 4 χρώματα, κάνουν την ζωή πολύ ευκολότερη και μειώνουν τα λαθη δραματικά!..
 
Κόκκινο: +9v
Μαύρο: Γείωση
Άσπρο: Σήμα Φάση
Πράσινο ή Μπλέ: Σήμα Γείωση / Pots κλπ
« Τελευταία τροποποίηση: 01/07/10, 22:43 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Από τη στιγμή που η τιμή είναι μόνο 2 Ευρώ για 10 μέτρα καλώδιο, νομίζω ότι κάπου θα βρεθεί το επιπλέον χαρτζηλίκι. Και καλό θα είναι να περισσέψει λίγο καλώδιο. Πού ξέρεις, αν η πρώτη προσπάθεια είναι επιτυχημένη μπορεί να μάς ανοίξει η όρεξη για κανένα άλλο project...

Από περιέργεια, τι διαφορά έχει το standard καλώδιο από το insulated solid core;
« Τελευταία τροποποίηση: 02/07/10, 01:49 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος moutoulos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • GP electronics - moutoulos ™
Απόλλωνα εννοείς αυτό ?. Ρωτάω γιατί το παραπάνω Link δεν ανοίγει.
Αν ναι, νομίζω αυτό είναι μονόκλωνο, ενώ το άλλο είναι πολύκλωνο.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Ναι, αυτό είναι (διόρθωσα και το link). H απορία μου όμως είχε σχέση με τη διαφορά (αν υπάρχει) στη χρήση κάθε καλωδίου...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
H απορία μου όμως είχε σχέση με τη διαφορά (αν υπάρχει) στη χρήση κάθε καλωδίου...

Ηλεκτρικά, δεν υπάρχει διαφορά. Υπάρχει όμως μεγάλη διαφορά στην χρήση/χειρισμό:
- Το μονόκλωνο είναι πιο εύκολο στην απογύμνωση, στο πέρασμα από τρυπούλες πλακέτας, στην συγκόλληση, κρατάει τη θέση/σχήμα που του δίνεις.
- Το πολύκλωνο έχει τα αντίθετα χαρακτηριστικά. Το βασικό πλεονέκτημα είναι ότι είναι εύκαμπτο και δεν κόβεται εύκολα αν ταλαιπωρηθεί από επαναλαμβανόμενες κινήσεις και τσακίσματα.
Άρα, κατά προτίμηση, μονόκλωνο για τις πλακέτες και πολύκλωνο για την σύνδεση περιφερειακών εξαρτημάτων (βύσματα, ποτενσιόμετρα, κλπ)

Αποσυνδεδεμένος moutoulos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • GP electronics - moutoulos ™
Ναι αυτό ξέρω και εγώ ...

Απο θέμα ηλεκτρικής συμπεριφοράς το ίδιο. Η ουσία πάντως είναι οτι το πολύκλωνο, όντως έχει μια ευλυγισία πολύ καλύτερη,
καθώς και περισσότερη αντοχή.

Παρεμπίπτοντος εγώ χρησιμοποιώ αυτά, Teflon Wire (οχι τα ίδια, αντίστοιχα). Τι γίνεται όμως?.  Τα συγκεκριμένα καλώδια είναι
υπερβολικά αγώγιμα (μηδενική εσωτερική αντίσταση) αλλά έχουν πολύ σκληρό(η) περιτύλιγμα/μόνωση. Το ξέρω είναι υπερβολή
για πεταλάκια, αλλά πιστέψτε με αξίζουν. Ποιοτικά δηλαδή (ηλεκτρικά χαρακτηριστικά) είναι άψογα. Τα συγκεκριμένα είναι
πολύκλωνα.

Εαν μπερδεύεστε με τη διάμετρο αυτών παραθέτω πινακάκι που θα βοηθήσει.



Για την συγκεκριμένη εφαρμογή κάτι μεταξύ AWG 21-24, είναι Οκ.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 02/07/10, 10:16 από moutoulos »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Προετοιμασία της Πλακέτας για το Booster:

Ξεκινάμε λοιπόν να ετοιμάσουμε την πλακέτα για το Booster.

Πρώτα όμως μερικά ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΒΑΣΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ που ισχύουν για όλα τα Veroboard Layouts:

Όταν βλέπετε ένα τέτοιο Veroboard Layout, ΠΑΝΤΑ Η ΠΛΕΥΡΑ ΠΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΛΕΥΡΑ ΧΩΡΙΣ ΤΟΥΣ ΔΙΑΔΡΟΜΟΥΣ ΧΑΛΚΟΥ! Δηλαδή, οι διάδρομοι είναι από πίσω όπως κοιτάμε την απεικόνιση.

Η ΠΛΕΥΡΑ ΠΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ Η ΠΛΕΥΡΑ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΑ!.



Παράλληλα, τα (καλά) Veroboard Layouts έχουν σήμανση (αρίθμηση) ώστε να αποφεύγονται τα λάθη στην τοποθέτηση των εξαρτημάτων.

Συνήθως η οριζόντια σήμανση είναι με αριθμούς και η κάθετη με γράμματα. Ένα γράμμα σε συνδυασμό με έναν αριθμό καθορίζουν μία μοναδιαία τρύπα και έτσι ξέρουμε ακριβώς τι πάει που. Εάν δεν υπάρχει σήμανση, πρέπει να βάλουμε εμείς (όπως έκανα εγώ για το Overdrive, θα το δείτε προσεχώς..).

Τώρα σχεδόν σε κάθε κύκλωμα Veroboard Layout υπάρχουν σημεία όπου πρέπει να γίνουν ΚΟΠΕΣ στους διαδρόμους του χαλκού, διότι έτσι απαιτείται από τον σχεδιασμό.

Οι κοπές πρέπει να γίνουν από εμάς, καθώς δεν υπάρχουν στην εργοστασιακή πλακέτα και μάλιστα πριν μπουν τα εξαρτήματα. Οι κοπές απεικονίζονται πάντα με τέτοια ΤΕΤΡΑΓΩΝΑ ΚΟΚΚΙΝΑ ΣΗΜΑΔΙΑ:



Πάμε λοιπόν να ετοιμάσουμε την πλακέτα για το Booster.

Ξεκινάμε από την πλακέτα που παραγγείλαμε/αγοράσαμε, όσο μεγάλη/μικρή και να είναι, η ετοιμασία είναι η ίδια.



Αρχίζουμε γράφοντας σε ένα χαρτί την αρίθμηση που έχει το κύκλωμα που θέλουμε να φτιάξουμε.

Το Booster έχει 9 οριζόντιες τρύπες και 8 κάθετες, με τους διαδρόμους οριζόντια.

Τοποθετούμε λοιπόν την πλακέτα μας με τους διαδρόμους από πάνω, έτσι ώστε να φαίνεται η αρίθμηση και να κάθεται σωστά με τις τρύπες της πλακέτας:



Μετά ΜΑΡΚΑΡΟΥΜΕ με ένα μαρκαδόρο ΤΙΣ ΣΕΙΡΕΣ ΑΠΟ ΤΡΥΠΕΣ ΠΛΑΙ ΣΤΙΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΑΡΙΘΜΗΣΕΙΣ ΜΑΣ δηλαδή για το Booster στην 10η οριζόντια και την 9η κάθετη γραμμή.

ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΚΟΨΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΛΑΚΕΤΑ.

Την πλακέτα θα ΤΗΝ ΚΟΒΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ ΑΠΟ ΤΡΥΠΕΣ, όχι ανάμεσα:



Για την κοπή, υπάρχουν διάφορα κατάλληλα εργαλεία.



Το χειρότερο/δυσκολότερο είναι ένα κοπίδι. Ο βακελίτης δεν κόβεται εύκολα και θέλει πολύ δύναμη, γίνεται αλλά..

Το καλύτερο εργαλείο είναι ένα τρυπάνι Dremmel με ένα κοπτικό δίσκο.

Η μέση λύση είναι ένα απλό πριονάκι, και μάλιστα τα σιδεροπρίονα που έχουν μικρό δόντι κάνουν την καλύτερη δουλειά.



Είναι προφανές ότι ο διάδρομος χαλκού στην σειρά τρύπες που κόβουμε θα καταστραφεί!..

ΟΜΩΣ ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΚΟΠΗ, ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΖΗΜΙΑ ΣΕ ΠΛΑΪΝΟΥΣ ΔΙΑΔΡΟΜΟΥΣ ΧΑΛΚΟΥ!

Έτοιμο:



Πάμε τώρα να μαρκάρουμε που θα γίνουν οι ΚΟΠΕΣ που απαιτεί το κύκλωμα.

Κοιτάζοντας το αρχικό μας Veroboard Layout γράφουμε στο χαρτί σε ποια σημεία είναι ΟΙ ΘΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΚΟΠΕΣ και τις γράφουμε στο χαρτί.


Είναι στα σημεία D4 και E7.

Μετά με ένα (κόκκινο κατά προτίμηση)  μαρκαδόρο τις ΜΑΡΚΑΡΟΥΜΕ στην πλακέτα μας:



Επίσης ΜΑΡΚΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΝΩ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΓΩΝΙΑ της πλακέτας για να ξέρουμε πάντα πως είναι η σωστή της όρθια θέση:



Τώρα θέλουμε ΧΩΡΙΣ ΛΑΘΗ να μεταφέρουμε τα σημάδια στην πίσω πλευρά της πλακέτας που έχει τους διαδρόμους, ώστε να κάνουμε τις κοπές.

Αυτό γίνεται με σίγουρο τρόπο ως εξής: ΠΕΡΝΑΜΕ ΕΝΑ ΣΥΡΜΑΤΑΚΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΡΥΠΕΣ που έχουμε σημαδέψει..:



..ΤΟΥΜΠΑΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΛΑΚΕΤΑ ώστε να βλέπουμε τους διαδρόμους χαλκού ΚΑΙ ΜΑΡΚΑΡΟΥΜΕ ΠΑΛΙ με τον μαρκαδόρο τις σωστές θέσεις:



Αυτός είναι ο καλύτερος και πιο σίγουρος τρόπος να αποφύγουμε τα μοιραία λάθη!

Είμαστε έτοιμοι να κόψουμε τους διαδρόμους  χαλκού στα σωστά σημεία.

Αυτό γίνεται και με το κοπίδι, εάν είμαστε πολύ προσεκτικοί.

Όμως το καλύτερο εργαλείο είναι ένα μικρό  τρυπάνι χειρός (όχι μεγάλο που δεν θα μπορούμε να το ελέγξουμε!) με ένα τρυπανάκι μετάλλου (όχι ξύλου που έχουν μία μικρή εξοχή στην μέση) μεγέθους 4 χιλιοστών.



Κάνει και οτιδήποτε άλλο πλησιέστερο μπορεί να έχετε. ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ και με ΠΟΛΥ ΑΡΓΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΤΡΙΒΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΤΡΥΠΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΡΚΑΡΕΙ ΤΟΝ ΧΑΛΚΟ, ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΔΙΑΚΟΠΕΙ:.

Προσοχή: ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΤΡΥΠΑ ΠΕΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΑ. Μόνο λίγο φάγωμα θέλει. Προσοχή επίσης στα πλαϊνά να μην βλάψουμε άλλους διαδρόμους χαλκού!.

Έτοιμο! Πως σας φαίνεται?



ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ, ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!!!!!!!!!! ..και το άφησα ακριβώς για να το δείτε.

ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ:



Κατά την κοπή, ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ ΓΡΕΖΙΑ ΧΑΛΚΟΥ γύρω από τις τρύπες και πλάι εκεί που κόβουμε, ή και αλλού τα οποία μπορούν να δημιουργήσουν ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΜΑΤΑ!!!. Γι’αυτό:

ΠΡΕΠΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΟΠΗ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΩΝ ΔΙΑΔΡΟΜΩΝ ΧΑΛΚΟΥ:

1.   ΚΟΠΗΚΑΝ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ?
2.   ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΥ ΑΚΟΥΜΠΑΝΕ ΜΕ ΠΛΑΙΝΟ ΧΑΛΚΟ?
3.   ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΑΘΑΡΕΣ ΟΙ ΚΟΠΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΙΑΔΡΟΜΟΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟΙ ΚΑΙ ΑΝΕΠΑΦΟΙ?

ΟΛΗ Η ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΟΥ ΘΑ ΒΑΛΕΤΕ ΣΤΟ ΒΗΜΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΓΛΥΤΩΣΕΙ ΑΠΟ ΠΑΡΑ ΠΟΛΟΥΣ ΜΠΕΛΑΔΕΣ ΜΕΤΑ, ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΨΑΧΝΕΤΕ ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΩΣΤΑ!!!!!!.......





Να λοιπόν η πλακέτα μας, πολύ μικρή και τριανταφυλλένια, έτοιμη για το Booster.




Είμαστε έτοιμοι να περάσουμε τα εξαρτήματα πάνω..
(η συνέχεια στο επόμενο post)

Καλή επιτυχία!!!..

« Τελευταία τροποποίηση: 05/07/10, 13:39 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
(Από PM:)
γεια   σου θα ηθελα να κανω μια ερωτηση .καθως εφτιαχνα την πλακετα και αφου   την ειχα κοψει και μαρκαρει .ειδα καποιες διαφορες
με την δικια σου,   ειχε οριζοντιες και καθετες διαχωριστικες γραμμες αναμεσα στο σημειο που   υπαρχει ο χαλκος σε αντιθεση με την δικια σου που εχει μονο οριζοντιες ,   
http://yfrog.com/cbmypcbboardj

εχω   καποιο προβλημα ,να συνεχισω η αγοραζω μια παρομια με την δικια σου
Ευχαριστω   και παλι

Ηρακλή δεν κάνει αυτή η πλακέτα.
Πρέπει να πάρεις όπως αυτήν που έχω   στις φωτογραφίες.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Να κάνω μια ερώτηση που πιθανόν να είναι ενδιαφέρουσα και χρήσιμη για όσους δεν έχουν ιδιαίτερη εμπειρία από κολλήσεις.

Έχω δει εδώ και αρκετό καιρό στο ebay αυτή την κόλλα, η οποία υποτίθεται ότι έχει αγώγιμες ιδιότητες και μπορεί να αντικαταστήσει το καλάι για κολλήσεις. Ξέρει κανείς αν λειτουργεί το ίδιο καλά με μια συνηθισμένη κόλληση;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
.. στο ebay αυτή την κόλλα, η οποία υποτίθεται ότι έχει αγώγιμες ιδιότητες και μπορεί να αντικαταστήσει το καλάι για κολλήσεις. Ξέρει κανείς αν λειτουργεί το ίδιο καλά με μια συνηθισμένη κόλληση;

Δεν την είχα ξαναδεί και φαίνεται ενδιαφέρουσα.. απλά η δική μου ένσταση είναι ότι πρέπει να περιμένεις κάθε φορά να στεγνώσει/κολλήσει.

Το καλάϊ είναι αντίθετα εξαιρετικά γρήγορη διαδικασία που επιτρέπει να περάσεις και να κολλήσεις τα υλικά ας πούμε στο Booster μας μέσα σε λιγότερο από 5 λεπτά!

Κάθε φορά κόβεις τους ακροδέκτες που εξέχουν με το κοφτάκι από ότι εξαρτήματα κόλλησες και προχωράς. Έτσι κάνεις ας πούμε πρώτα όλες μαζί τις αντιστάσεις, μετά τους πυκνωτές, κλπ. Με την κόλλα, ακόμα και να έχει τις ίδιες καλές ιδιότητες αγωγιμότητας και αξιοπιστίας, θα πρέπει να περιμένεις κάθε φορά, να στερεοποιηθεί τελείως πριν κόψεις ακροδέκτες και αυτό θα κάνει την δουλειά πιο χρονοβόρα και νομίζω περισσότερο μοντελιστική και λιγότερο ηλεκτρονική..

Πάντως αναφορικά με το κολλητήρι, είναι όχι μόνο εξαιρετικά εύκολο να του πάρεις τον αέρα με ελάχιστη εξάσκηση, αλλά είναι και πολύ διασκεδαστικό το ίδιο το κόλλημα και άπειρες φυσικά οι εφαρμογές του! 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
.. στο ebay αυτή την κόλλα, η οποία υποτίθεται ότι έχει αγώγιμες ιδιότητες και μπορεί να αντικαταστήσει το καλάι για κολλήσεις. Ξέρει κανείς αν λειτουργεί το ίδιο καλά με μια συνηθισμένη κόλληση;

Δεν την είχα ξαναδεί και φαίνεται ενδιαφέρουσα.. απλά η δική μου ένσταση είναι ότι πρέπει να περιμένεις κάθε φορά να στεγνώσει/κολλήσει.

Το καλάϊ είναι αντίθετα εξαιρετικά γρήγορη διαδικασία που επιτρέπει να περάσεις και να κολλήσεις τα υλικά ας πούμε στο Booster μας μέσα σε λιγότερο από 5 λεπτά!

Κάθε φορά κόβεις τους ακροδέκτες που εξέχουν με το κοφτάκι από ότι εξαρτήματα κόλλησες και προχωράς. Έτσι κάνεις ας πούμε πρώτα όλες μαζί τις αντιστάσεις, μετά τους πυκνωτές, κλπ. Με την κόλλα, ακόμα και να έχει τις ίδιες καλές ιδιότητες αγωγιμότητας και αξιοπιστίας, θα πρέπει να περιμένεις κάθε φορά, να στερεοποιηθεί τελείως πριν κόψεις ακροδέκτες και αυτό θα κάνει την δουλειά πιο χρονοβόρα και νομίζω περισσότερο μοντελιστική και λιγότερο ηλεκτρονική..

Πάντως αναφορικά με το κολλητήρι, είναι όχι μόνο εξαιρετικά εύκολο να του πάρεις τον αέρα με ελάχιστη εξάσκηση, αλλά είναι και πολύ διασκεδαστικό το ίδιο το κόλλημα και άπειρες φυσικά οι εφαρμογές του!


Nαι, σωστά όλα αυτά και προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να κάνω μια απλή κόλληση. Σκεφτόμουν όμως ότι αυτή η κόλλα θα είναι μια ενδιαφέρουσα εναλλακτική λύση, ειδικά για κάποιον που δεν έχει χρησιμοποιήσει κολλητήρι στο παρελθόν και θέλει να δοκιμάσει την κατασκευή του πεταλιού ή κάποιο παρόμοιο εγχείρημα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μπράβο andr1anos αυτό θα πει λεπτομέρεια.'Δηλαδή θα είναι γελοίο στο τέλος να κάνει κάποιος λάθος,όσο αρχάριος και αν είναι.
 
Η απορία μου είναι η εξής: Αφού αργότερα θα βάλουμε και το overdrive στην ίδια διάτρητη, γιατί να την κόψουμε από τώρα? Ή μήπως το κόψιμο είναι για αυτούς που θα μείνουν μόνο στο booster?
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Η απορία μου είναι η εξής: Αφού αργότερα θα βάλουμε και το overdrive στην ίδια διάτρητη, γιατί να την κόψουμε από τώρα? Ή μήπως το κόψιμο είναι για αυτούς που θα μείνουν μόνο στο booster?
Γίνεται, αλλά είναι απλό θέμα βελτιστοποίησης.

Μπορεί να μπεί στην ίδια, αρκεί (με τους διαδόμους οριζόντια όπως κοιτάς) να είναι ΚΑΤΩ από την άλλη διότι προφανώς δεν μπορεί να είναι ΠΛΑΙ καθώς οι αγώγιμοι διάδρομοι θα περνούσαν από το ένα κύκλωμα στο άλλο.

Έπειτα: Αν είναι όντως από κάτω και έχει 9 ορζόντιες τρύπες, ενώ το άλλο κύκλωμα έχει 29 οριζόντιες, γιατί να χαραμίσεις τις 20 υπόλοιπες τρύπες επί τις 8 που έχει κάθετα το booster και να μην τις φτιάξεις κάτι άλλο? (με 20x8=160 τρύπες πλακέτα φτιάχνεις ακόμα 2 booster ή πχ το buffer version!)

'Αρα μάλλον το κόψιμο αποτελεί βέλτιστη χρήση πόρων (επιφάνειας πλακέτας) ακόμα και για αυτούς που θα φτιάξουν και τα δύο, παρά θέμα διαχωρισμού.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Εγώ που    θέλω να φτιάξω αποκλειστικά buffer,   ακολουθώ τις οδηγίες ως έχουν ή πρέπει να κάνω κάτι διαφορετικό;

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Εγώ που    θέλω να φτιάξω αποκλειστικά buffer,   ακολουθώ τις οδηγίες ως έχουν ή πρέπει να κάνω κάτι διαφορετικό;


Σου έχω γράψει ότι:
Παράθεση από: adr1anos link=topic=79577.msg624786#msg624786   date=1277898394
.. το ίδιο κύκλωμα του Booster που φτιάχνουμε γίνεται και buffer από το   Out2, περιγράφεται καλά εδώ (Revision 9/14/2001):
http://www.muzique.com/schem/mosfet.htm


Οι οδηγίες και το κύκλωμα που βάζω εδώ είναι για το booster.

Το buffer έχει κάποια μικρή διαφοροποίηση όμως δεν υπάρχει έτοιμο vero layout για αυτήν καθώς η διαφοροποίηση είναι πολύ απλή, όπως φαίνεται και από το link που σου έδωσα.

Για το buffer: Παραλείπονται το Volume pot και  ο πυκνωτής C5 και παίρνεις τον C4 από εκεί που είναι, τον βάζεις πάνω στην θέση που είχε ο C5 και παίρνεις έξοδο OUT κατευθείαν από την τρύπα g9 δηλαδή το Out2 στο σχηματικό του link που παρέθεσα.

Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα η έκδοση του buffer, σκέφτομαι μετά το booster να βάλω φωτογραφίες και για το buffer, για να το καταλάβουν όλοι πιο απλά.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Οπότε θα περιμένω τις φωτογραφίες, γιατί ό,τι και να μου πεις, ό,τι link και να βάλεις, εγώ είμαι ανεπίδεκτος!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Οπότε θα περιμένω τις φωτογραφίες, γιατί ό,τι και να μου πεις, ό,τι link και να βάλεις, εγώ είμαι ανεπίδεκτος!


Ορίστε, δεν χρειάζεται να περιμένεις.. το έφτιαξα σε ξεχωριστό layout, αν θέλεις προχώρα το:





Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πάρα πολύ  :)

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Μπηκα λιγο καθυστερημενος στο θεμα, και βλεπω ειμαι ο ενας απο τους μονο 3 που εχουν ψηφισει "Αλλο"  ;D
Πολυ ομορφα ολα τα απο επανω, και βοηθουν πολυ, αλλα μηπως μας βρισκεται καποιο σχεδιο για bit-crusher με διαφορετικα wavetables για να κανουμε φασαρια και εμεις οι κουφοι?  ;D
Νομιζω εχουν πολυ ενδιαφερον οι ηχοι που μπορει να βγαλει κανεις με ενα τετοιο μηχανακι, και ειναι απο τα λιγα πραγματα που θα αφιερωνα πολυ χρονο για να φτιαξω (οχι οτι τα αλλα δεν αξιζουν ή δεν με ενδιαφερουν, το αντιθετο, απλα κατι τετοιο με ιντριγκαρει περισοτερο  :D )
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
...  μηπως μας βρισκεται καποιο σχεδιο για bit-crusher ...


 ;D  είσαι hard-core αγόρι μου!!! :o


btw έχω μείνει εκτός θέματος εσκεμμένα παρ'ότι και booster και buffer και overdrive και low-wattage ενισχυτής μ'ενδιαφέρουν αλλά έχω μείνει μετεξεταστέος σε μάθημα προηγούμενου εξαμήνου (βλ. attenuator). Θα το δώσω Σεπτέμβρη όπως με βλέπω και άμα το περάσω εδώ είμαστε ;)
Ανδριανέ super οι οδηγίες σου όπως συνήθως!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5494 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/05, 18:32
από metalouda
3 Απαντήσεις
4220 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
24 Απαντήσεις
10485 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/06, 20:01
από ariz
6 Απαντήσεις
4145 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/07, 21:15
από amfenster
3 Απαντήσεις
3355 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 08:09
από Μιχάλης13
18 Απαντήσεις
11750 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 16:46
από let me know 796
5 Απαντήσεις
3530 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 11:38
από JOBAK
4 Απαντήσεις
3685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/12, 10:01
από armagedon
2 Απαντήσεις
3505 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 15:11
από David1
14 Απαντήσεις
11103 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/18, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)