Αποστολέας Θέμα: Τρόπος ανταλλαγής κιθάρας  (Αναγνώστηκε 6640 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Τρόπος ανταλλαγής κιθάρας
« στις: 04/10/11, 18:24 »
Καλησπέρα σε όλους.
Μια μικρή βοήθεια θα ήθελα.Σκοπεύω να ανταλλάξω την κιθάρα μου με ενός παιδιού από άλλη αγγελία.
Έχουμε ανταλλάξει φωτογραφίες υψηλής ανάλυσης,εχω ανεβάσει και σε βίντεο την κιθάρα μου.
Ο φίλος βρίσκεται σε επαρχιακή πόλη,όπως και εγώ πλέον,οι οποίες απέχουν 100άδες χιλιόμετρα.
Στο τηλέφωνο βγάζουμε συνεννόηση.
Αλλά δεν θέλω να περάσω κανένα τρελό άγχος,γι'αυτό..

Μπορείτε να προτείνετε έναν τρόπο ανταλλαγής που θα μας διασφαλίσει και τους 2.
Μεταφορική;KTEΛ;
To courier με μια πρώτη ματιά είναι πανάκριβο.
Έχετε καμιά ιδέα;

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τρόπος ανταλλαγής κιθάρας
« Απάντηση #1 στις: 04/10/11, 18:40 »
μια καλή λύση είναι να βρεθείτε οι 2 σας και οι κιθάρες σας κάπου στη μέση έτσι ώστε και να τις δοκιμάσετε πριν γίνει η αγοραπωλησία και θα είστε περισσότερο ασφαλείς....
τώρα αν μένετε σε πόλεις φάση Ρέθυμνο - Κομοτηνή....ίσως το ταξίδι να ξεπεράσει και το κόστος των οργάνων σας... :P

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Τρόπος ανταλλαγής κιθάρας
« Απάντηση #2 στις: 04/10/11, 18:53 »
μια καλή λύση είναι να βρεθείτε οι 2 σας και οι κιθάρες σας κάπου στη μέση έτσι ώστε και να τις δοκιμάσετε πριν γίνει η αγοραπωλησία και θα είστε περισσότερο ασφαλείς....
τώρα αν μένετε σε πόλεις φάση Ρέθυμνο - Κομοτηνή....ίσως το ταξίδι να ξεπεράσει και το κόστος των οργάνων σας... :P
Δυστυχώς τέτοια φάση είναι οι πόλεις μας.
Ξέρω τι να περιμένω από το όργανο μιας και είναι αρκετά συνηθισμένη κιθάρα και τα σημεία που με ενδιέφεραν τα έχω τσεκάρει.
Επίσης είμαι έτοιμος να βρεθώ με μια κιθάρα στα χέρια μου, που όμοιά της έχω δοκιμάσει, αλλά όχι το συγκεκριμένη, με ότι συνεπάγεται αυτό.
Το θέμα όμως είναι το διαδικαστικό, να διασφαλίσουμε και οι 2 ότι θα στείλουμε..
Κιθάρες...

Ιδιες επιφυλάξεις πιστεύω θα έχει και το παιδί που θα κάνω την ανταλλαγή,όπως και ο οποιοσδήποτε πιστεύω στις μέρες μας.
Τι να κάνουμε;Καμιά υπεύθυνη δήλωση;
Ιδέα δεν έχω...

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Τρόπος ανταλλαγής κιθάρας
« Απάντηση #3 στις: 04/10/11, 19:07 »
Για τη μεταφορά, το ΚΤΕΛ είναι μία καλή, φτηνή λύση. Έχω στείλει κιθάρα από Αθήνα - Βόλο με σχετικά μικρό κόστος (που μοιραστήκαμε με τον αγοραστή) και όλα πήγαν καλά. Προφανώς θέλει λίγη προσοχή στη συσκευασία.

Τώρα, όσον αφορά τις εμπιστοσύνη μεταξύ σας, δεν μπορώ να βοηθήσω πολύ. Αλλά μην ξεχνάμε ότι αν κάτι πάει στραβά, πίσω από κάθε username υπάρχει ένα IP  ;) .
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Τρόπος ανταλλαγής κιθάρας
« Απάντηση #4 στις: 04/10/11, 19:12 »
Τώρα, όσον αφορά τις εμπιστοσύνη μεταξύ σας, δεν μπορώ να βοηθήσω πολύ. Αλλά μην ξεχνάμε ότι αν κάτι πάει στραβά, πίσω από κάθε username υπάρχει ένα IP  ;) .

Εύχομαι να μην χρειαστεί να μπούμε σε τέτοια διαδικασία.
Έχω στείλει με το ΚΤΕΛ,διάφορα δέματα και είναι όντως αρκετά γρήγορη και φτηνή λύση.

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Τρόπος ανταλλαγής κιθάρας
« Απάντηση #5 στις: 04/10/11, 19:16 »
Εύχομαι να μην χρειαστεί να μπούμε σε τέτοια διαδικασία.

Δεν πιστεύω να χρειαστεί να μπείτε, ειδικά αν πρόκειται για ανταλλαγή μεταξύ μελών του φόρουμ. Τόσα χρόνια εδώ, ελάχιστα "παρατράγουδα" προέκυψαν από τις αγγελίες.

Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τρόπος ανταλλαγής κιθάρας
« Απάντηση #6 στις: 04/10/11, 21:43 »
δεν θελω να σε αποθαρυνω απο αγορα ή ανταλλαγη μεταχειρισμενου,αλλα καθως εχω αγορασει μεχρι τωρα τρεις used κιθαρες,ολες δυστηχως ειχαν καποιο κουσουρι...στις δυο τα φερα βολτα.....μικρο το κακο που λενε...
η τριτη ομως χρειαστηκε αλλαγη ταστων γιατι τα ταστα της ειχαν σχεδον αχρηστευτει....κατι το οποιο στην συγκεκριμενη οπτικα μπορουσε να το διακρινει μονο ενα εμπειρο ματι,αυτο του οργανοποιου.....κ μιλαμε για κοστος 100 ευρω το λιγοτερο για να αλλαξεις ταστα(ποικιλει αναλογα το μαστορα)...τα οποια στο τελος αναγκαζεσαι να τα δωσεις γιατι δεν γινεται αλλιως...Γνωμη μου λοιπον ειναι να ανταλλαξεις οργανο μονο εαν εισαι σχεδον 100% σιγουρος οτι θα βρισκεται στην ιδια καλη λειτουργικη κατασταση με το δικο σου...κατι το οποιο φυσικα δεν γινεται απο αποσταση...εκτος εαν το παιξεις τζογο κ οτι βγει...μπορει να υπαρχει καλη θεληση,αλλα υπαρχουν κ αλλα πραγματα που πρεπει να προσεχει κανεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/10/11, 21:46 από panicX »

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Τρόπος ανταλλαγής κιθάρας
« Απάντηση #7 στις: 04/10/11, 21:46 »
Αν και τα άσχημα περιστατικά μεταξύ μελών του kithara.gr είναι ελαχιστότατα, δεν μπορείς να βασιστείς απολύτως σε αυτό.
Το να βρεθεί ο χρήστης μέσα από την διεύθυνση ΙΡ και τον παροχέα internet του χρήστη, είναι μια διαδικασία που απαιτεί παρέμβαση εισαγγελέα, δηλαδή να έχει γίνει μήνυση κλπ. Καλύτερα να προσέχεις λίγο περισσότερο, παρά να καταλήξεις εκεί.
Μια ιδέα είναι να στείλετε ο ένας στον άλλον με αντικαταβολή, με το ίδιο χρηματικό ποσό (που θα είναι πάνω-κάτω η αξία της κιθάρας)

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Τρόπος ανταλλαγής κιθάρας
« Απάντηση #8 στις: 04/10/11, 22:43 »
Μια ιδέα είναι να στείλετε ο ένας στον άλλον με αντικαταβολή, με το ίδιο χρηματικό ποσό (που θα είναι πάνω-κάτω η αξία της κιθάρας)

Κι αν ένας από τους 2 δεν παραλάβει ενώ ο άλλος έχει αποδεχτεί και πληρώσει την άλλη παραλαβή, με αποτέλεσμα ο ένας να κάνει πώληση και ο άλλος να αγοράζει 1 κιθάρα και να του επιστρέφεται η δικιά του πίσω;
Παίζει και αυτό το σενάριο...
Καποιος πρέπει να παίξει το ρόλο του paypal.
Θα είναι μεταφορική ,θα είναι κανένα ΚΕΠ με καμιά υπεύθυνη δήλωση, δεν μπορεί να μην υπάρχει τρόπος..

Αποσυνδεδεμένος KOSTARAS75

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Τρόπος ανταλλαγής κιθάρας
« Απάντηση #9 στις: 11/10/11, 14:22 »
Μια ιδέα είναι να στείλετε ο ένας στον άλλον με αντικαταβολή, με το ίδιο χρηματικό ποσό (που θα είναι πάνω-κάτω η αξία της κιθάρας)

Κι αν ένας από τους 2 δεν παραλάβει ενώ ο άλλος έχει αποδεχτεί και πληρώσει την άλλη παραλαβή, με αποτέλεσμα ο ένας να κάνει πώληση και ο άλλος να αγοράζει 1 κιθάρα και να του επιστρέφεται η δικιά του πίσω;
Παίζει και αυτό το σενάριο...
Καποιος πρέπει να παίξει το ρόλο του paypal.
Θα είναι μεταφορική ,θα είναι κανένα ΚΕΠ με καμιά υπεύθυνη δήλωση, δεν μπορεί να μην υπάρχει τρόπος..

Κατι δεν λες καλα η εγω δεν καταλαβα.
Αν στειλει ο ενας αντικαταβολη στον αλλο πως γινεται να βρεθει με δυο κιθαρες καποιος απο τους δύο?....μου στελνεις εσυ ας πουμε την κιθαρα αντικαταβολη...την πληρωνω την παιρνω....δεν την πληρωνω δεν μου την δινουν...το ιδιο και αναποδα...δεν καταλαβαινω το κολλημα...η μονη περιπτωση να γινει αυτο που λες ειναι να το μετανιωσει ο ενας και να μην τη θελει την κιθαρα....να μην την πληρωσει τελικα...να σταλει η κιθαρα πισω σε αυτον που εχει ηδη παραλαβει την αλλη και τοτε να βρεθει με δυο....και ο αλλος να ειναι λαμογιο και να μην του την ξαναστειλει πισω αφου τελικα δεν θα γινει η ανταλλαγη....μονο ετσι.
Εγω δεν ειχα ποτε προβλημα σε οτι εκανα ανταλλαγη παντως...μπορει να ημουν τυχερος...δεν ξερω....και χωρις αντικαταβολη και τετοια...με ΚΤΕΛ...μπαμ μπαμ.

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Τρόπος ανταλλαγής κιθάρας
« Απάντηση #10 στις: 11/10/11, 15:27 »
Μια ιδέα είναι να στείλετε ο ένας στον άλλον με αντικαταβολή, με το ίδιο χρηματικό ποσό (που θα είναι πάνω-κάτω η αξία της κιθάρας)

Κι αν ένας από τους 2 δεν παραλάβει ενώ ο άλλος έχει αποδεχτεί και πληρώσει την άλλη παραλαβή, με αποτέλεσμα ο ένας να κάνει πώληση και ο άλλος να αγοράζει 1 κιθάρα και να του επιστρέφεται η δικιά του πίσω;
Παίζει και αυτό το σενάριο...
Καποιος πρέπει να παίξει το ρόλο του paypal.
Θα είναι μεταφορική ,θα είναι κανένα ΚΕΠ με καμιά υπεύθυνη δήλωση, δεν μπορεί να μην υπάρχει τρόπος..

Κατι δεν λες καλα η εγω δεν καταλαβα.
Αν στειλει ο ενας αντικαταβολη στον αλλο πως γινεται να βρεθει με δυο κιθαρες καποιος απο τους δύο?....μου στελνεις εσυ ας πουμε την κιθαρα αντικαταβολη...την πληρωνω την παιρνω....δεν την πληρωνω δεν μου την δινουν...το ιδιο και αναποδα...δεν καταλαβαινω το κολλημα...η μονη περιπτωση να γινει αυτο που λες ειναι να το μετανιωσει ο ενας και να μην τη θελει την κιθαρα....να μην την πληρωσει τελικα...να σταλει η κιθαρα πισω σε αυτον που εχει ηδη παραλαβει την αλλη και τοτε να βρεθει με δυο....και ο αλλος να ειναι λαμογιο και να μην του την ξαναστειλει πισω αφου τελικα δεν θα γινει η ανταλλαγη....μονο ετσι.
Εγω δεν ειχα ποτε προβλημα σε οτι εκανα ανταλλαγη παντως...μπορει να ημουν τυχερος...δεν ξερω....και χωρις αντικαταβολη και τετοια...με ΚΤΕΛ...μπαμ μπαμ.

Αυτήν την περίπτωση αναφέρω και εγώ,με την διαφορά ότι είναι απλή αποστολή και όχι αντικαταβολή.
Τέλοσπάντων η ανταλλαγή είναι σε εξέλιξη με μεταφορική,καλώς ή κακώς χωρίς να υπάρχει διασφάλιση  για κανέναν από τους δύο.
Απλά μετά από κάποιες συνομιλίες εμπιστεύτηκα το ένστικτό μου και ελπίζω να πάνε όλα καλά,αλλά δε με βλέπω να το ξανακάνω τόσο χύμα.
Αύριο-μεθαύριο,αναμένεται να παραλάβω-παραλάβει,αντίστοιχα...

Το πιο αστείο ήταν όταν πριν λίγες μέρες απέκτησα κιθάρα από τις αγγελίες του site  από άνθρωπο που μου έλεγε οτι ήταν πρώτο χέρι,ενώ από την αρχή ήξερα ότι πρώτο χέρι ήταν άλλο γνωστό μέλος του forum.Απλά η κιθάρα ήταν καλή και δεν μπήκα στην διαδικασία να πάρω στα σοβαρά τα υπόλοιπα της συζήτησης.
Εννοείται ότι αυτά που ισχυρίζομαι είναι άμεσα επαληθεύσιμα με μια απλή παράθεση pm και στο γεγονός ότι μια αγγελία μπορεί να κλείσει ή πωληθεί,αλλά δεν σβήνεται από το σύστημα του site. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 11/10/11, 15:45 από rodort1 »

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Τρόπος ανταλλαγής κιθάρας
« Απάντηση #11 στις: 11/10/11, 20:35 »
Δε μπορω να καταλαβω γιατι καποιος λεει ψεματα για το ιστορικο μιας κιθαρας!Αν ειναι σε καλη κατασταση τι νοημα εχει να χασεις την αξιοπιστια σου!!!

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Τρόπος ανταλλαγής κιθάρας
« Απάντηση #12 στις: 11/10/11, 21:09 »
Δε μπορω να καταλαβω γιατι καποιος λεει ψεματα για το ιστορικο μιας κιθαρας!Αν ειναι σε καλη κατασταση τι νοημα εχει να χασεις την αξιοπιστια σου!!!

Απλά για να σε πείσει περισσότερο να την αγοράσεις..
 Ατάκες όπως "η κιθάρα δεν έχει παίξει σχεδόν καθόλου","πρώτο χέρι","φυλασσόταν πάντα σε θήκη","δεν έχει βγει απο το σπίτι",κ.τ.λ. κάνουν πιο δελεαστική μια κιθάρα στα μάτια κάποιου που δεν μπορεί να καταλάβει εύκολα την κατάσταση μιας κιθάρας.
Μην ξεχνάς ότι υπάρχουν αρκετά άτομα,κυρίως μικρής ηλικίας,που δεν μπορούν να βγάλουν συμπεράσματα για μια κιθάρα.
Π.χ.Άλλο αλλαγμένα καινούργια τάστα και άλλο γυαλισμένα τάστα και καθαρισμένη ταστιέρα..
Υπάρχουν και καλοπροαίρετοι-άσχετοι που αναπαράγουν ότι τους είπαν,διάβασαν,φαντάστηκαν..π.χ.πωλείται ακουστική κιθάρα "τάδε" 120 ευρώ χειροποίητη..
Τέλοσπάντων..
« Τελευταία τροποποίηση: 11/10/11, 21:11 από rodort1 »

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Τρόπος ανταλλαγής κιθάρας
« Απάντηση #13 στις: 14/10/11, 21:13 »
Για την ιστορία να αναφέρω ότι η ανταλλαγή ολοκληρώθηκε σήμερα και όλα πήγαν εντάξει.
Αυτό φυσικά οφείλεται στην εντιμότητα και την συνέπεια που έδειξε ο φίλος και έγινε κατορθωτή η ανταλλαγή.
Εννοείται ότι δεν θα το επιχειρούσα με τον ίδιο τρόπο ποτέ ξανά μιας και δεν αξίζει το άγχος η όλη διαδικασία.
Επίσης,αν και δεν είχα κάποια δυσάρεστη έκπληξη από την κιθάρα που παρέλαβα,συνιστώ να δοκιμάζεται τον μεταχειρισμένο εξοπλισμό που πρόκειται να αγοράσετε για 1.000.000 λόγους...

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τρόπος ανταλλαγής κιθάρας
« Απάντηση #14 στις: 15/10/11, 11:25 »
συνιστώ να δοκιμάζεται τον μεταχειρισμένο εξοπλισμό που πρόκειται να αγοράσετε για 1.000.000 λόγους...
στο ανεφερα πλαγιως κ γω φιλε( με προσωπικο παραδειγμα),αλλα δεν πολυεδωσες σημασια...κ ας το ειπα για το καλο σου... ;) ;) anyway,τελος καλο ολα καλα,σημασια εχει που ειναι σε καλη κατασταση η κιθαρα...καλοπαιχτη.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/10/11, 11:29 από panicX »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4626 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/06, 17:32
από {SLASH}
9 Απαντήσεις
4176 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/07, 18:52
από Χρυσάνθη
6 Απαντήσεις
4568 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/09, 00:02
από Panos the Greek
11 Απαντήσεις
4467 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/11, 15:26
από Korgy
19 Απαντήσεις
8575 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/11, 17:03
από Vaiking
3 Απαντήσεις
2538 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/12, 17:37
από hot_sauce (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
3615 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/13, 03:40
από truepiece
3 Απαντήσεις
5247 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/14, 19:56
από GeorgeMam
5 Απαντήσεις
17512 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/14, 21:27
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
23 Απαντήσεις
9078 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/16, 19:56
από viggen