Σελίδες:
  • #1 από zeoy στις 17 Jan 2013
  • Το πρώτο κομμάτι jazz που έμαθα (εεε.... σχεδόν έμαθα) χτες.
    Autumn leaves σε chord melody στυλ
    Μη βαράτε, είμαι άσχετος και ναι έχω σκ@τώσει το τελευταίο chord


    https://www.box.com/s/xk5m366wbq4wmko9jgxx
  • #2 από noe13 στις 17 Jan 2013
  • Αυτη η τζαζοποιηση μονο καλο μας κανει τελικα! ;D

    Θα μου αρεσε με συνοδεια καποιου μπακ.τρακ...το γραφω με καποια επιφυλαξη γτ δεν ξερω αν υπαρχει!
  • #3 από kkmspm (φλουτσ) στις 17 Jan 2013
  • σωραιος!
    Θελει λιγο τσαχπινια παραπανω...αμφαση σε σημια που να δινει ενα καποιο ρυθμο. κατι σαν τονισμος πανω στο bit.  ;)


    κανε πρακτις και οταν εισαι ετοιμος βγαλε αυτη την βερσιόν :P
    Autumn Leaves - Stanley Jordan
  • #4 από zeoy στις 17 Jan 2013
  • [size=78%]Θα μου αρεσε με συνοδεια καποιου μπακ.τρακ...το γραφω με καποια επιφυλαξη γτ δεν ξερω αν υπαρχει![/size]


    μα δεν ακούς τη σαγιονάρα που κρατάει τέταρτα από πίσω;  ;D


    άμα μάθω να ρίχνω και κανα σολάκι θα δοκιμάσω ίσως με backing track πάντως.
    Ευχαριστώ για την ακρόαση.
  • #5 από zeoy στις 17 Jan 2013
  • σωραιος!
    Θελει λιγο τσαχπινια παραπανω...αμφαση σε σημια που να δινει ενα καποιο ρυθμο. κατι σαν τονισμος πανω στο bit.  ;)


    κανε πρακτις και οταν εισαι ετοιμος βγαλε αυτη την βερσιόν :P
    Autumn Leaves - Stanley Jordan



    κάτσε να μάθουμε τα βασικά και βλέπουμε για τσαχπινιές. Δε λες που το έπαιξα χωρίς να έχουμε τραυματισμούς, διαστρέματα, κακώσεις κλπ ;D


    Καλά την εκτέλεση του Stanley την κάνω για ζέσταμα πριν αρχίσω να μελετάω :P
  • #6 από Lo.Lee.Ta στις 18 Jan 2013
  • Όμορφο Zeoy, αλλά για να γίνει 100% τζαζ πρέπει να περιέχει και μερικές ακαταλαβίστικες μπουρμπουλήθρες που παρατρίχα θα φαλτσάρουν! Keep on man ! και προσοχή μην μοιάσεις στον Stanley ! 'H διπλό μισθό παίρνει ή είναι τσιγγούνης και απέλυσε τον ένα κιθαρίστα.
  • #7 από zeoy στις 18 Jan 2013
  • Όμορφο Zeoy, αλλά για να γίνει 100% τζαζ πρέπει να περιέχει και μερικές ακαταλαβίστικες μπουρμπουλήθρες που παρατρίχα θα φαλτσάρουν! Keep on man ! και προσοχή μην μοιάσεις στον Stanley ! 'H διπλό μισθό παίρνει ή είναι τσιγγούνης και απέλυσε τον ένα κιθαρίστα.


    Thanks Χόλι. Αυτό το "παρατρίχα να φαλτσάρουν" θέλει πολλή δουλειά και μελέτη.


    Εγώ το εγχείρημα το έκανα για διάφορους λόγους: ήθελα να ξαναδιαβάσω λίγο παρτιτούρα και βασικά να τριφτώ με κλίμακες και φόρμες ακόρντων που δε συνηθίζω. Σολ μινόρε δεν είναι και η πιο δημοφιλής κλίμακα ας πούμε στους ροκ/blues κιθαρίστες (δε μιλάω για την πεντατονική) και τα ακόρντα που παίζω ταυτόχρονα έχουν μόνο 3 νότες (συνήθως τονική στις δύο μπάσες και 3η, 7η λίγο πιο κάτω). Τα περισσότερα τα ήξερα αλλά σε μέρος μεγαλύτερης συγχορδίας και αυτό αρχικά με μπέρδευε. Άσε που δουλέψαμε και λίγο δαχτυλάκια full στο δεξί. Το θέμα είναι να τη συνεχίσω βέβαια αυτή τη μελέτη. Θα δούμε ...


    Όσο για το Stanley τι να πω; Μετά σου λέει έχει ανεργία στους μουσικούς. Εμ βέβαια κύριος. Άμα παίζεις εσύ για δύο τι περιμένεις; Συναδελφικότητα μηδέν ο Stanley  ;D
  • #8 από hot_sauce (φλουτσ) στις 18 Jan 2013
  • ΠΟΛΎ ωραίο με ωραίο μπάσάτο ήχο (με ποιόν ενισχυτή άραγες? ;D )
    συγχαρητήρια!

    Autumn Leaves - Stanley Jordan

    ασχολίαστο....
    ( :o )
  • #9 από Spyros Delta στις 18 Jan 2013
  • Πολυ καλη για πρωτη προσπαθεια.
    Τωρα δεν μενει να αρχισεις τα χοντρα "λαθη"  ;D

    [size=78%]Θα μου αρεσε με συνοδεια καποιου μπακ.τρακ...το γραφω με καποια επιφυλαξη γτ δεν ξερω αν υπαρχει![/size]


    μα δεν ακούς τη σαγιονάρα που κρατάει τέταρτα από πίσω;  ;D


    άμα μάθω να ρίχνω και κανα σολάκι θα δοκιμάσω ίσως με backing track πάντως.
    Ευχαριστώ για την ακρόαση.
    χαχαχα τοπ
  • #10 από zeoy στις 18 Jan 2013

  • ΠΟΛΎ ωραίο με ωραίο μπάσάτο ήχο (με ποιόν ενισχυτή άραγες? ;D )
    συγχαρητήρια!

    ναι, ναι. Με ποιον να είναι άραγε; :P

    Thanx ρε φίλε.

    ΥΓ παίζει ωραίο μπλουζάκι στο thread ενισχυτή άμα θες κάτι στα γνώριμα μονοπάτια
  • #11 από zeoy στις 18 Jan 2013

  • Πολυ καλη για πρωτη προσπαθεια.
    Τωρα δεν μενει να αρχισεις τα χοντρα "λαθη"  ;D

    Thanx Spyro. Αυτά τα λάθη είναι μεγάλο θέμα. Αλλά κάτσε να μάθουμε να περπατάμε πρώτα και βλέπουμε μετά για το τρέξιμο. Αλλά τι σου λέω εσένα τώρα; Όταν εμείς πηγαίναμε εσύ ερχόσουν ;)
  • #12 από hot_sauce (φλουτσ) στις 18 Jan 2013
  • ΥΓ παίζει ωραίο μπλουζάκι στο thread ενισχυτή άμα θες κάτι στα γνώριμα μονοπάτια
    πάω!
  • #13 από gas-13 στις 19 Jan 2013
  • zeoy,
    το φαν κλαμπ σου εδω [μηδέ εμου εξαιρουμένου] αναμένει ενα πλήρες jazz κομμάτι. Οσο για τα λάθη [?] , ολοι οι αλάνθαστοι εχουν ενα βαρύ μάρμαρο απο πάνω τους
    Γιωργος
  • #14 από zeoy στις 20 Jan 2013
  • Κώστα ευχαριστώ πολύ για την ακρόαση και τα καλά σου λόγια. Μακάρι να το συνεχίσω και κάποια στιγμή θα ετοιμάσω και κάτι πιο γεμάτο.
  • #15 από Harpwood στις 14 Feb 2013
  • Πάρα πολύ καλή η προσπάθειά σου  :up


    Ο Aebersold είπε, πως δεν πρέπει να αναλωνόμαστε στην προσπάθεια να τελειοποιούμε το κάθε τι γιατί έτσι απλά χάνουμε τον καιρό μας και τον χρόνο μας (you wasting your time) και κάθε μικρή λεπτομέρεια θα τελειοποιηθεί με τον καιρό...


    Έτσι δεν έχω να σχολιάσω τίποτα αρνητικό και επιβραβεύω την προσπάθεια σου και θα αρκεστώ στο να σου δώσω μια πολύ σημαντική συμβουλή: Όταν παίζεις κομμάτι με swing feel, να βάζεις τον μετρονόμο στο 2 και στο 4 του beat γιατί τα ρυθμικά ισχυρά βρίσκονται εκεί και έτσι το κομμάτι swingάρει καλύτερα και θα αφομοιώσεις αυτό το ύφος γρηγορότερα...

    ... το swing feel ΠΡΕΠΕΙ να το χτυπάμε στο πόδι στα 2 και 4 beat του μέτρου.  Είναι πολύ σημαντικό και τα χτυπήματα στο 1,3 και 1,2,3,4 καλύτερα να κρατήσετε  για άλλα feel όπως το latin.  Υπάρχει πολύ μεγάλο θέμα με το swing feel και κατά πόσο εύκολα μπορεί να το κατακτήσει κάποιος. Σε  ορισμένους μπορεί να πάρει 1-2 μήνες και να τους δυσκολέψει πολύ. Αλλά τέτοια  προβλήματα υπάρχουν εάν δεν υπάρχουν τα κατάλληλα ακούσματα. Επομένως η λύση  βρίσκεται στην εντατική ενασχόληση με την δισκογραφία.

  • #16 από zeoy στις 14 Feb 2013
  • Ευχαριστώ πολύ για την ακρόαση, τα καλά σου λόγια και τις συμβουλές. Τώρα που το ξανακούω κι εγώ το βλέπω καθαρά ότι αλλού swingάρω αλλού είμαι straight (και όλα τα ενδιάμεσα). Ασχολιόμουν πιο πολύ με το να παίξω τις νότες σωστά (δεν ήταν κτήμα μου ακόμα) παρά να δώσω το σωστό ρυθμκό feel.
  • #17 από elrich στις 14 Feb 2013
  • Όταν παίζεις κομμάτι με swing feel, να βάζεις τον μετρονόμο στο 2 και στο 4 του beat γιατί τα ρυθμικά ισχυρά βρίσκονται εκεί και έτσι το κομμάτι swingάρει καλύτερα

    Μια γρήγορη και άσχετη ερώτηση περί swing: ο ρυθμός swing (σε παρτιτούρα) είναι βασισμένος σε τρίηχα σαν τη reggae ή απλό 4/4 ή 2/4?

    Α, ξέχασα! Zeoy ανατρεπτικός και καταπληκτικός για ακόμα μια φορά! Μου αρέσει που δεν έχεις στεγανά στη μουσική που ακούς και παίζεις.
  • #18 από Harpwood στις 14 Feb 2013
  • Όταν παίζεις κομμάτι με swing feel, να βάζεις τον μετρονόμο στο 2 και στο 4 του beat γιατί τα ρυθμικά ισχυρά βρίσκονται εκεί και έτσι το κομμάτι swingάρει καλύτερα

    Μια γρήγορη και άσχετη ερώτηση περί swing: ο ρυθμός swing (σε παρτιτούρα) είναι βασισμένος σε τρίηχα σαν τη reggae ή απλό 4/4 ή 2/4?

    Α, ξέχασα! Zeoy ανατρεπτικός και καταπληκτικός για ακόμα μια φορά! Μου αρέσει που δεν έχεις στεγανά στη μουσική που ακούς και παίζεις.


    όταν λες βασισμένος σε τρίηχα εννοείς  12/8 (πχ shuffle); 


    Το swing συνηθίζεται σε 4/4 όπου τα ισχυρά είναι στο 2 και στο 4 και πιο σπάνια σε 6/8 (πχ all blues, footprints) που το ισχυρό είναι στο 1ο beat μόνο.[size=78%] [/size]
  • #19 από elrich στις 14 Feb 2013
  • [όταν λες βασισμένος σε τρίηχα εννοείς  12/8 (πχ shuffle); 
    Το swing συνηθίζεται σε 4/4 όπου τα ισχυρά είναι στο 2 και στο 4 και πιο σπάνια σε 6/8 (πχ all blues, footprints) που το ισχυρό είναι στο 1ο beat μόνο.

    Δεν εννοώ αυτό... εννοώ την ένδειξη triplet feel που συνήθως έχουν οι παρτιτούρες της reggae, πχ τα 2 όγδοα ισούνται με 1 τέταρτο & 1 όγδοο.
    Χρησιμοποιείς guitar pro να ανεβάσω ένα αρχείο να σου εξηγήσω?
  • #20 από Harpwood στις 14 Feb 2013

  • Δεν εννοώ αυτό... εννοώ την ένδειξη triplet feel που συνήθως έχουν οι παρτιτούρες της reggae, πχ τα 2 όγδοα ισούνται με 1 τέταρτο & 1 όγδοο.
    Χρησιμοποιείς guitar pro να ανεβάσω ένα αρχείο να σου εξηγήσω?



    Δεν χρειάζεται, νομίζω κατάλαβα...



    Κατά την εκτέλεση όγδοων, αντί να μοιράσουμε το τέταρτο σε δύο ίσα μέρη (1:1), το χωρίζουμε σε 3, όπου τα πρώτα 2/3 είναι ενωμένα (2:1)





  • #21 από zeoy στις 15 Feb 2013
  • Όταν παίζεις κομμάτι με swing feel, να βάζεις τον μετρονόμο στο 2 και στο 4 του beat γιατί τα ρυθμικά ισχυρά βρίσκονται εκεί και έτσι το κομμάτι swingάρει καλύτερα


    Μια γρήγορη και άσχετη ερώτηση περί swing: ο ρυθμός swing (σε παρτιτούρα) είναι βασισμένος σε τρίηχα σαν τη reggae ή απλό 4/4 ή 2/4?

    Α, ξέχασα! Zeoy ανατρεπτικός και καταπληκτικός για ακόμα μια φορά! Μου αρέσει που δεν έχεις στεγανά στη μουσική που ακούς και παίζεις.



    Ευχαριστώ για την ακρόαση και τα καλά λόγια. Προσπαθώ να μην έχω στεγανά στη μουσική. Η αλήθεια είναι ότι δεν προσπαθώ και πολύ. Απλά μου αρέσουν αρκετά πράγματα από Μαργαρίτη μέχρι Kyuss ;D


    Για το swing τα είπε ωραιότατα ο Harpwood. Σκέψου το σαν τρίηχα που λείπει το μεσαίο. Δε μου έρχεται κάτι σε ελληνικό να σου δώσω ένα παράδειγμα. Ίσως αυτό:
  • #22 από elrich στις 15 Feb 2013
  • Γνωστότατο Ελληνικό με triplet feel σε πολλά σημεία είναι ο Μαύρος Γάτος του Παπακωνσταντίνου (και το 90% των Locomondo ) ;D
    Εδώ έχω γράψει την παρτιτούρα του σε guitar pro με τα τρίηχα κανονικά να φαίνονται. Εναλλακτικά, θα μπορούσα να είχα τσεκάρει την επιλογή "triplet feel" ώστε να θεωρηθεί ότι τα 2τέταρτα είναι 3 by default.
    (προσπαθώ να γράφω παρτιτούρες από γνωστά τραγούδια στον ελεύθερο χρόνο μου για ear training)
    Από ότι κατάλαβα και το swing feel βασίζεται στο τρίηχο.
    Ο λόγος που ανεβάζω το αρχειάκι είναι ότι πολλοί εδώ μέσα δεν έχουν ιδέα γιατί πράγμα μιλάμε.
  • #23 από myster maze στις 15 Feb 2013
  • Ωραίος zeoy! Και ωραίος ήχος!  ;)



  • #24 από zeoy στις 16 Feb 2013
  • Ωραίος zeoy! Και ωραίος ήχος!  ;)



    Ευχαριστώ Γιώργο ;)
    Για τον ήχο υπεύθυνα τα παρακάτω:


    Η αριστερά (Kawai F-III)



    με αυτούς (Rockfield SWV)





    σε αυτόν (VHT12/20RT)








Σελίδες: