Αποστολέας Θέμα: Δημιουργία partcaster?  (Αναγνώστηκε 7590 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Δημιουργία partcaster?
« στις: 14/09/14, 21:41 »
Καλησπέρα σε όλους.
Πριν απο μερικά χρόνια (2002 περιπου) αγόρασα μια squier fat stratocaster standard.
Τα χρόνια περασαν και η κιθάρα αυτή είχε γίνει έρμαιο στα χέρια του μικρού αδερφού μου,που την έκανε κυριολεκτικά αγνώριστη.
Σπασμένα βερνίκια, μπράτσο απο εδω - γέφυρες απο εκει..Με τα πολλά δεν μου πήγαινε η καρδιά να την πετάξω (ήταν η πρώτη μου ηλεκτρική) και έτσι την έδωσα σε ενα μάστορα και την έκανε μια κούκλα (εξωτερικα).
Αγόρασα και ενα σετ μαγνητών gfs 1963 Strat Overwound Wound Professional Pickup Set και ολα καλα ως εδω..αλλα σε ενα σετάρισμα το μπράτσο χάλασε (μάλλον οχι μονο του). Και τώρα το πρόβλημα: αξίζει να αγοράσω ενα "καλό" μπράτσο, να αλλάξω μια γέφυρα, 1 σετ κλειδιά και να φτιάξω μια partcaster στην ουσια με το σώμα της squier?
Είναι τελικά καυσόξυλα ή αξίζει τον κόπο?
Το όλο εγχείρημα είναι σε πρώτη φάση συναισθηματικό αλλα δεν θα ήθελα να το κάνω σε ενα σώμα που ο μονος σωστός ήχος που βγάζει είναι τα σκασίματα όταν καιγεται στο τζάκι. ::) 
Ποια είναι η γνώμη σας?

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία partcaster?
« Απάντηση #1 στις: 14/09/14, 22:10 »
Το μπράτσο τι ακριβώς έπαθε? Δεν φτιάχνεται η ζημιά?

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία partcaster?
« Απάντηση #2 στις: 14/09/14, 22:58 »
Οχι. Προσπάθησε να του αλλάξει τάστα. Απο οτι φαντάζομαι δεν το είχε ξανακάνει και το χάλασε. Μου έδωσε ενα αλλο το οποιο είναι στραβό.. :( 
Οπότε ή μπαινω στην διαδικασία να πάρω ενα καλο αν αξίζει τον κόπο ή απλα την αφηνω εκει που είναι και τελος.
Εχω βρεί ενα μπρατσο και υπολογίζω μαζι με κλειδια και γέφυρα θα κοστίσει περιπου 200 ευρω..Γι'αυτο ρωτάω κιολας αν αξίζουν τα ξύλα ωστε να το κάνω.

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία partcaster?
« Απάντηση #3 στις: 14/09/14, 23:00 »
!!! o μάστορας στο χάλασε? !!!


ΕDIT: Κλειδιά και γέφυρα γιατί να αλλάξεις?
« Τελευταία τροποποίηση: 14/09/14, 23:02 από NikosKo »

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία partcaster?
« Απάντηση #4 στις: 14/09/14, 23:51 »
Ναι, δεν ηταν ακριβώς μαστορας. Το έκανε απο χομπι και μιας η κιθάρα ηταν σε άθλια κατάσταση και αυτός δεν θα μου έπαιρνε λεφτα την έδωσα εκει.
Στα χοντρα τα πήγε καλά αλλα ήθελε να κάνει την υπέρβαση (να αλλάξει τάστα) και..είμαστε εδω που είμαστε.
Κλειδια και γέφυρα θα αλλάξω γιατι είχα βάλει καποια απο μια παλιά strat. Απλα όπως είπα αν το κάνω θα το κάνω καλα.Δεν μπορώ ας πούμε να αλλάξω μπράτσο και να ακούω την γέγυρα να τρίζει όταν παίζω..

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία partcaster?
« Απάντηση #5 στις: 14/09/14, 23:59 »
Κοίταξε πως το βλέπω. Αν θες να την κρατήσεις για συναισθηματικούς λόγους ΟΚ, να δώσεις κάποια χρήματα. Απο την άλλη όμως όλες αυτές οι αλλαγές θα σου κοστήσουν ένα ποσό που θα μπορούσεις να πάρεις μια έτοιμη μεταχειρισμένη. Ισως και με κάτι παραπάνω να πάρεις και καλύτερη κιθάρα σε επίπεδο, όχι απαραίτητα ακριβή. Ισως καμμια classic vibe και την αναβαθμίζεις με τους μαγνήτες αν το θεωρείς καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία partcaster?
« Απάντηση #6 στις: 15/09/14, 00:06 »
Δεν νομίζω πως με 200 ευρω που υπολογίζω να μου πάει + κάποιο σεταρισμα πως μπορω να βρω κάτι καλύτερο..και αν είναι να πάω σε κάτι αντίστοιχο γιατι να μην φτιάξω αυτο...
Ρωτάω περισσότερο για την ποιοτητα των ξύλων αν αξίζει το upgrade.

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία partcaster?
« Απάντηση #7 στις: 15/09/14, 00:16 »
Μάλλον το έγραψα με λάθος τρόπο  ;D ;D
Θέλω να πω ότι αν αυτή θα είναι η κύρια κιθάρα σου με την οποία θα παίζεις, κάνε ένα βήμα παραπάνω. Αν όχι και σκοπεύεις να την κρατήσεις στην άκρη και μόνο για συναισθηματικούς λόγους, κάνε έξοδα μόνο για ένα μπράτσο. Κάπως έτσι θα το έκανα και εγώ δηλαδή....
Τώρα όσον αφορά το σώμα, αντιλαμβάνεσαι ότι πρόκειται για μια φτηνή κιθάρα έτσι και αλλιώς. Βέβαια αυτό δεν σημαίνει και τίποτα. Τυγχαίνει να είμαι απο αυτούς που δεν πιστεύουν στις μικροδιαφορές ανάμεσα στα σώματα στις ηλεκτρικές. Εγώ προσωπικά δεν τις πιάνω/ακούω. Μέχρι ένα σημείο το έχω και το καταλαβαίνω απόλυτα, αλλα κάτι κουβέντες που λένε ότι ακούνε διαφορετικά όταν είναι 3 κομμάτια ή δέκα το σώμα πχ. δεν το έχω :-). Με αυτή την λογική μια χαρά το θεωρώ το σώμα.
Παράδειγμα: Φέτος το καλοκαίρι αποφάσισα να βάψω την fender μου (στρατοκάστερ) και ανακάλυψα ότι είναι από μπόλικα κομμάτια. Μερικοί το θεωρούν απαρέδεκτο σε ένα σώμα κιθάρας και μείον απο πλευράς απόδοσης του οργάνου. Εμένα αυτή η κιθάρα μου έκατσε απόλυτα στο χέρι και στο αυτί από την πρώτη μέρα και αδιαφορώ πλήρως απο τι και πως φτιάχτηκε. Αν το σώμα σου λοιπόν έκανε δουλειά και γουστάρεις το κρατάς. Τόσο απλά...

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία partcaster?
« Απάντηση #8 στις: 15/09/14, 00:41 »
Δεν θα είναι η κύρια κιθάρα. Βεβαια αν την φτιάξω μπορει να παίζω και περισσότερο με αυτην.
Και εγω δεν είμαι απο αυτους που πιστευουν πως φθηνη κιθάρα = κακα ξύλα, ΟΜΩΣ δεν ξέρω αν στην συγκεκριμένη είναι και καλα, γιατι δεν πρόλαβα να παίξω και να την ακούσω καθόλου μετα την επισκευή της, και οταν έπαιζα με αυτην ηταν αρκετα χρονια πριν που είχα και αλλα standards οποτε..Ειδα πως είναι 3 κομμάτια το σώμα, και νομίζω πως είναι ash..Δεν ξέρω. Απο την άλλη σκέφτομαι να πάρω καμια μεταχειρισμένη squier να της αλλάξω το μπράτσο και ότι άλλο είναι καλύτερο απο αυτα που μου έβαλε ο άλλος και να σταματήσω εκει...Και μου έλεγαν οταν ήμουν μικρος "μην δένεσαι με ξύλα και χορδες" κάτι ξέρανε οι παλιότεροι...

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία partcaster?
« Απάντηση #9 στις: 15/09/14, 00:44 »
Απο την άλλη σκέφτομαι να πάρω καμια μεταχειρισμένη squier να της αλλάξω το μπράτσο και ότι άλλο είναι καλύτερο απο αυτα που μου έβαλε ο άλλος και να σταματήσω εκει...

Αυτό δεν σου είπα και γώ?  ;D ;D Απλά μπορείς να τσοντάρεις και κάτι ακόμα για κάτι καλύτερο αν χρειαστεί σε μεταχειρισμένο...

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία partcaster?
« Απάντηση #10 στις: 15/09/14, 07:22 »
Μάλλον εκει θα καταλήξω. Ευχαριστω τον Nikosko για τις άμεσες απαντήσεις. Παρόλα αυτα περιμένω και γνώμες απο κάποιον που έχει κανει το αντιστοιχο εγχείρημα να μας πει τι αποτέλεσμα είχε..

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία partcaster?
« Απάντηση #11 στις: 15/09/14, 07:52 »
Kατ' αρχήν ο τίτλος είναι μάλλον παραπλανητικός. Ουσιαστικά δεν θέλεις να φτιάξεις μια κιθάρα από parts, αλλά απλώς να αντικαταστήσεις το μπράτσο που πλέον είναι άχρηστο.

Δεύτερον, το σώμα στις Squier Standard Strat είναι agathis και όχι ash. 

Τρίτον, από τη στιγμή που έχεις αποφασίσει ότι δεν πετάξεις την κιθάρα και αγόρασες ήδη καινούργιους μαγνήτες, μάλλον θα προτιμούσες να την επισκευάσεις παρά το όποιο κόστος. Και από καθαρά συναισθηματικής άποψης, διαβλέπω ότι μάλλον θα σε ικανοποιούσε να έχεις ξανά την παλιά σου κιθάρα σε λειτουργική κατάσταση. Από την άλλη πλευρά, με λίγα παραπάνω χρήματα από αυτά που θα ξοδέψεις για να την επισκευάσεις, μπορείς να αγοράσεις μια μεταχειρισμένη Classic Vibe που είναι απλά εξαιρετική κιθάρα. Οπότε αν το δεις με βάση την ψυχρή λογική, πουλάς ότι σού έχει μείνει από την παλιά κιθάρα και αγοράζεις μια καινούργια. Εγώ προσωπικά αυτό θα έκανα, αλλά μιλάω με την εμπειρία κάποιου που έχει παίξει αρκετές strat και ξέρει πόσο καλές είναι οι Classic Vibe όχι μόνο σε σχέση με τις φτηνότερες Squier (σκάλες ανώτερη), αλλά και σε σχέση με πιο ακριβές κιθάρες, π.χ. Μεξικάνες Strat.

Να πω επίσης ότι έχω κάνει κάτι παρόμοιο με αυτό που σκεφτέσαι να κάνεις εσύ. Πριν απο 2-3 χρόνια βρήκα στο ebay μια πολύ όμορφη thinline telecaster σε εξαιρετικά χαμηλή τιμή. Το μπράτσο ήταν πολύ λεπτό για τα γούστα μου και οι μαγνήτες δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο. Επειδή όμως το σώμα μού άρεσε πολύ, αγόρασα ένα καινούργιο μπράτσο (Νorthwest Guitars) και άλλαξα τους μαγνήτες. Το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό και το εγχείρημα πιστεύω ότι άξιζε τον κόπο, έστω και μόνο για την εμπειρία.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Δημιουργία partcaster?
« Απάντηση #12 στις: 16/09/14, 00:52 »
Τι ακριβώς έχει παθει το μπράτσο? Είσαι σίγουρος ότι δεν φτιάχνεται?

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία partcaster?
« Απάντηση #13 στις: 16/09/14, 02:06 »
Το μπράτσο δεν το είδα. Μου είπε πως χάλασε καθώς προσπάθησε να της αλλάξει τάστα. Μου είπε πως βρήκε ενα άλλο και μου το έβαλε. (σημ. αυτός που μου την έφτιαξε το εκανε απο χομπι και δεν μου πήρε καθόλου λεφτα, ντράπηκα και  εγω να του πω κατι)
Εν τέλει η κιθάρα δεν παιζόταν το action ηταν στον Θεο, τα τάστα χάλια, τα κλειδια δεν γυρνάνε σχεδόν καθόλου.
Την πήγα σε εναν δικό μου (επαγγελματια) που γενικα πηγαίνω τις κιθάρες μου εκει και τον εμπιστευομαι, κσι μου είπε πως είναι στραβό το μπράτσο απο κατασκευής του και πως μπορουμε να κάνουμε μόνο μοντες που δεν ξέρει και πάλι το αποτέλεσμα...
Δεν ξέρω, βρήκα μια αγγελία που πουλάει ενα παλικάρι μια squier affinity 100 ευρω περίπου. Έχει το ίδιο μπράτσο που είχε η δικια μου πριν. Θα κάνω τράμπα και κλειδια - γέφυρα και μάλλον θα σταματήσω εκει..Δεν ξέρω και αν εχει νόημα να κάνω και κάτι παραπάνω τελικα..
« Τελευταία τροποποίηση: 16/09/14, 02:08 από metalman »

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία partcaster?
« Απάντηση #14 στις: 16/09/14, 03:00 »
Δεν θα έκανα τοσο μεγαλη κουβέντα αν δεν είχε γίνει δουλεια στο σώμα. Σας βάζω μια φωτο να δειτε πως είναι τώρα (η συγκεκριμένη είναι λιγο πριν ετοιμαστεί). Δεν την ανεβάζω απευθειας εδω γιατι είναι λίγο μεγάλη.




https://imageshack.com/i/pccsrQpIj

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Δημιουργία partcaster?
« Απάντηση #15 στις: 16/09/14, 07:54 »
Ωπ, ωραίο σώμα. Τα "νερά" είναι φυσικά του ξύλου ή ζωγραφιστά;

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία partcaster?
« Απάντηση #16 στις: 16/09/14, 09:02 »
Καλημέρα. Είναι φυσικά, καπλαμάς απο ελια νομιζω.

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία partcaster?
« Απάντηση #17 στις: 16/09/14, 09:43 »
Η σειρα affinity εχει πιο λεπτο μπρατσο. Μπορει να μην σου ταιριαζει. Μετρησε τα πρωτα

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία partcaster?
« Απάντηση #18 στις: 16/09/14, 09:49 »
Όταν λες πιο λεπτό εννοείς εκει που ερχεται σε επαφη με το σώμα κ βίδες?

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία partcaster?
« Απάντηση #19 στις: 16/09/14, 09:57 »
Πριν χρονια ειχε τυχει μια περιπτωση. Θυμαμαι οτι ηταν σιγουρα λεπτοτερη στο nut. Νομιζω ομως και στο heel (τακουνι, πισω μερος) ηταν αλλο μεγεθος απο το στανταρ. Ψαξε λιγο τις διαστασεις και των δυο στο ιντερνετ.

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία partcaster?
« Απάντηση #20 στις: 16/09/14, 10:18 »
Έκανα ενα γρήγορο search αλλα δεν βρήκα ακριβως τις διαστάσεις του καθενός. Όντως στο nut είναι λίγο λεπτότερη η Affinity αλλα διάβασα οτι στο heel είναι το ίδιο χωρις όμως  να βρω μετρήσεις.
Θα το ψάξω και αργότερα με ησυχία γιατι τώρα παω για δουλεια.
Ευχαριστώ πολυ πάντως για την πληροφορία γιατι θα την πατούσαμε μου φαινεται!

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία partcaster?
« Απάντηση #21 στις: 16/09/14, 10:22 »
σε παρόμοιο δίλημμα ήμουν και εγώ περυσι

σε σωμα squire standard limited έβαλα μπράτσο από affinity.
το μέγεθος ήταν εντάξει αλλά δε συμπίπταν 100% οι τρύπες για τις βίδες με αποτέλεσμα να μπει με μια ελαφριά κλίση . η κλίση του μπράτσου γινόταν αντιληπτή κοιτώντας τις χορδές Ε οι οποίες (στα ψηλά τάστα) απείχαν άνισα διστήματα απο τα πλάγιες μεριές της ταστιέρας.
τελικά πούλησα το μπράτσο και αγόρασα άλλο το οποίο δεν ήταν τρυπημένο
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία partcaster?
« Απάντηση #22 στις: 16/09/14, 10:24 »
Αν τοδωσεις σε μαστορα την φερνει την διαφορα με λιγο τριψιμο. Αλλα ειναι γενικοτερα αλλης λογικης μπρατσο. Το λεπτοτερο που υπαρχει σε στρατ. Ισως απευθυνονταν σε μαθητες και μικρα χερια, σαν entry level οργανο. Θελω να πω οτι μπορει να μην σε βολεψει γενικοτερα

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία partcaster?
« Απάντηση #23 στις: 16/09/14, 10:31 »
Nikosko σίγουρα θα παιξω λίγο πριν την αγορά.


modfori ένας μάστορας δεν μπορεί να ανοίξει/κλείσει άλλες τρύπες αν αυτό είναι το μόνο προβλημα?
Το αλλο μπράτσο που έβαλες φαντάζομαι πως ήταν καινούριο πλεον για να μην είναι τρυπημένο σωστά? Λες να μην κάνουν οι τρύπες?Και η κιθάρα θα είναι ολόκληρη δεν μπορώ να της βγάλω το μπράτσο για να δω..Μετα εχω βρεί ενα απο fender usa standard και αυτο ετοιμο τρυπημένο. Υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να κάνει?

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία partcaster?
« Απάντηση #24 στις: 16/09/14, 10:38 »
Δυστυχως δεν ειμαι σε υπολογιστη τωρα. Κανε ενα search του στυλ affinity squire neck pocket size και θα βρεις δεκαδες συζητησεις σε ξενα φορουμ. Τις τρυπες μπορεις να τις ανοιξεις περισσοτερο, δεν τρεχει τιποτα. Βαζουν και σιμερ αν χρειαστει να το φερουν, ολα γινονται, το θεμα ειναι να αξιζει τον κοπο

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
7193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/05, 13:33
από Cuenca_60R
0 Απαντήσεις
1933 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/07, 19:02
από fertis
5 Απαντήσεις
3710 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/08, 11:52
από Μαργαρίτα Π.
20 Απαντήσεις
7989 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/09, 23:28
από music massacre
0 Απαντήσεις
1997 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/09, 21:48
από tatanka
23 Απαντήσεις
7926 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/09, 15:10
από PunkeR
24 Απαντήσεις
6644 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/10, 22:58
από live4chemistry
9 Απαντήσεις
3920 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/10, 09:44
από denisgiann
5 Απαντήσεις
2528 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/10, 12:31
από marathon
2 Απαντήσεις
2232 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/11, 02:51
από groovymood