Σελίδες:
  • #26 από Gant στις 27 Sep 2004
  • ...με βαση Α4=440Mhz Μπορουμε να βρουμε τι πραγματικα αλλαζει με μια μαθηματικη εξισωση περιεχομενου φυσικης! :o
    Αναλογα με τα Mhz Αλλαζει και ο τονος και τα συναισθηματα που προκαλουνται!!!!
    Ελπιζω να γινομαι κατανοητος!!οποιαδηποτε διωρθωση ειναι αναγκαια!!!!!!!μηπως κανω και λαθος!

    Χμμ, δεν θα σταθώ στο περιεχόμενο αυτού που λες, μόνο σε ένα μικρό ορθογραφικό λαθάκι:

    Α4 = 440 Ηz (κύκλοι ανα δευτ.) και όχι MHz. To ανθρώπινο αυτί μπορεί να ακούσει μέχρι 16-20 kHz.
    1 ΜHz = 1000 kHz = 1000000 Hz

    Φιλικά,
    Γιώργος
  • #27 από Baphomet (Πέτρος) στις 10 Dec 2004
  • εγω θεωρω πως αν ενδιαφερεστε απλα να τραγουδατε πρεπει να μετατονιζετε στα δικα σας μετρα τα τραγουδια. Αλλα ενδιαφερεστε να γινεστε καλυτεροι θεωρω πως πρεπει να τα τραγουδατε στο οριο σας...εκει που η πιο ψηλη νοτα βγαινει και δε βγαινει...
  • #28 από gzarog στις 08 Sep 2005

  • poies askhseis sti fwnh  kanete gia zestama prin tragoudisete


    emena mou exei pei  h ka8igitria dyo treis askiseis pou basizontai panw stis klimakes
    px paizw ka8e se  klimaka ena anabokatebasma  mexri tin 5 nota  se ena armonio legontas ka8e fora kai apo ena fwnien xrisimopoiontas tis diafores texnikes pou mou exei ma8ei


    eseis ti kanete?
  • #29 από Baphomet (Πέτρος) στις 08 Sep 2005
  • μουρμουρίζω διάφορες μελωδίες με μμμμ χωρίς να ανοίγω το στόμα, ανοίγει την φωνή χωρίς να την "τραυματίζει". Στην συνέχεια κάνω το "τόξο", δηλαδή ξεκινάω από μια μπάσσα νότα φτάνω σε μια αρκετά ψηλή χωρίς να ζοριστώ όμως και ξανακατεβαίνω εκεί που άρχισα. Μετά κάνω λίγο στακάτο που είναι όλα τα λεφτά βασικά... Και τέλος σιγοτραγουδάω κάποια "τραγούδια ζεστάματος", δηλαδή τραγούδια χωρίς πολλές απαιτήσεις σε νότες.
  • #30 από sakisarabatzis στις 25 Jul 2007
  • δεν ειναι το θεμα στο ημιτονιο αλλα σε ολοκληρη τη δομη της φωνης καποιου ανθρωπου και εμπειρου δασκαλου φωνητικης να τον κατευθύνει
  • #31 από gregorya3 στις 20 Aug 2007
  • καλησπερα στο forum.Γραφω για πρωτη φορα και με ολο μου το σεβασμο απεναντι σας θελω να σας κανω μια ερωτηση.Βασικα τραγουδαω σε γαμους[μην γελαται]και το προβλημα μου ειναι οτι δεν εχω δυνατη φωνη.Παιρνει το μικροφωνο μου ειτε αλλος τραγουδιστης ειτε τραγουδιστρια και κατευθειαν ακουω διαφορα!Αν μπορειτε να βοηθησετε ::)
  • #32 από freemind στις 20 Aug 2007
  • Τεχνικα τελειως ( μιας και ειμαι ασχετος απο φωνητικη ), ισως να σε βοηθαγε η αγορα ενος δικου σου μικροφωνου και προενισχυτη, ωστε να δωσεις την ενταση που επιθυμεις εσυ στη φωνη σου. ;) Ιδιαιτερα στους γαμους που ολοι παιζουν δυνατα, ειναι δυσκολο να επιβιωσεις εαν δεν εχεις εξοπλιστει,
  • #33 από gregorya3 στις 21 Aug 2007
  • Εχω την εντιποση πως κατι δεν κανω καλα και οπως ξερεις στους γαμους συνηθως παιζουν με ενα μικροφωνο και βλεπω μεγαλη διαφορα την φωνη μου σε σχεση με τους υπολοιπους :-[
  • #34 από freemind στις 21 Aug 2007
  • Μεχρι να βρεις ομως τι δεν κανεις καλα, καλο θα ηταν να ανακουφιζεις τη φωνη σου και να μην πιεζεσαι σε καθε γαμο, γιατι στα 30 σου θα βλεπεις τον γαμο απο την πλευρα του κοινου με κλεισμενη φωνη.
  • #35 από gregorya3 στις 21 Aug 2007
  • Περα απο ολα αυτα, την ενταση της φωνης υπαρχει τροπος να την ανεβασεις?
  • #36 από Vamptessa στις 11 Oct 2007
  • Πιστεύω οτι αν μάθεις ν χειρίζεσαι καλά το διάφραγμα κ παίρνεις σωστά τις αναπνοές,όπως επίσης κ να βγάζεις σωστά τον αέρα..τότε θα μπορέσεις ν δώσεις ένταση στη φωνή σου..Αλλά παίζει μεγάλο ρόλο κ το είδος της χροιάς.Ο/Η δάσκαλος/α της φωνητικής είναι σε θέση ν σου πει πόσο μπορεί ν μεγαλώσει η ένταση της φωνής σου.Αν δεν έχεις κάνει φωνητική αλλά σε ενδιαφέρει ν καλλιεργήσεις τη φωνή σου τότε είναι απαραίτητο ν ξεκινήσεις.Μην επιχειρήσεις ν δοκιμάσεις τπτ μόνος σου γιατί θα υιοθετήσεις λάθος τεχνικές που ίσως σου καταστρέψουν τις φωνητικές χορδές!
Σελίδες: