Αποστολέας Θέμα: παρατωντας μια μπαντα....  (Αναγνώστηκε 6480 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
παρατωντας μια μπαντα....
« στις: 22/03/08, 21:23 »
μερικες φορες υπαρχουν καποια χομπυ τα οποια δινουν μεγαλο νοημα στην καθημερινοτητα μας.το να εισαι μελος σε μια μπαντα δεν ειναι και ο,τι πιο ευκολο.πρωτα απ ολα πρεπει να δεσεις προσωπικα με τα μελη και μετα βεβαια μουσικα.οταν συμβουν και τα δυο ερχεται το θεμα προς ποια κατευθυνση αυτη η μπαντα θα ηθελε να κατευθυνθει.και δεν εννοω μονο το υφος και ειδος που θα ηθελε να ερμηνευσει.μερικες φορες ζηταμε ενδομυχα η εκφραζουμε καποιες αποψεις με σκοπο την βελτιστοποιηση του σχηματος και της μουσικης επενδυσης ,που τα υπολοιπα μελη,τμηματικα η ολοκληρωτικα δεν συμφωνουν..καποιος πρεπει να υποχωρησει...

το θεμα ειναι..τι γινεται οταν οι δεσμοι γινονται πιο δυνατοι αφου εχεις αποχωρησει,τα πραγματα για τα οποια διαμαρτυροσουν ή προτεινες εχουν βελτιωθει και γενικα αυτα που προτεινες εχουν γινει πραγματικοτητα αφου εχεις φυγει και κατ'επεκτασιν αντικατασταθει απο αλλα μελη...

κατα ποσο ενα ''τζαμαρισμα'' με την πρωην μπαντα σου,που μαλιστα γινεται ολο και πιο συχνο-μερικες φορες και αναγκαιο για την σωστη ερμηνεια ενος τραγουδιου ,ειναι δυνατο να σε καλυψει συναισθηματικα και κατα ποσο αυτο γινεται ενοχλητικο για τα νεα μελη της μπαντας?
« Τελευταία τροποποίηση: 22/03/08, 21:29 από taxfreesax »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: παρατωντας μια μπαντα....
« Απάντηση #1 στις: 22/03/08, 21:26 »
Επειδη εχω φυγει απο πολλες μπαντες, ειτε λογω υγειας ( καταραμενο χερι ), ειτε λογω χρονου, ειτε  κακης παρουσιας μου ( αμα δεν το εχεις, δεν το εχεις βρε αδερφε ), ειτε ακομα και λογω διαφωνιων ( που δεν λυθηκαν ποτε ), μπορω να πω πως σε καθε περιπτωση θα χαιρομουν σε μια τετοια εξελιξη. Γιατι τοτε η αποφαση μου να φυγω ( και οχι να εκδιωχθω χωρις λογο ) θα ηταν σωστη και η μπαντα θα προχωρουσε μπροστα ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: παρατωντας μια μπαντα....
« Απάντηση #2 στις: 22/03/08, 21:32 »
επαναλαμβανω,μιλαμε για σχεσεις δεσμου σε μια μπαντα , οχι για ''one night stand''

Αποσυνδεδεμένος Conviction

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Άντρας
  • λαουτιέρης
    • Προφίλ
    • Frail Conviction Band Page
Απ: παρατωντας μια μπαντα....
« Απάντηση #3 στις: 22/03/08, 21:38 »
σιγουρα μιλάμε για μπάντα και όχι για γυναίκα?  :P :P

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: παρατωντας μια μπαντα....
« Απάντηση #4 στις: 22/03/08, 21:50 »
θα σε βολευε αν χρησιμοποιουσα τη λεξη ''session'' ?

παντως επειδη ειμαι καπως συναισθηματικα φορτισμενος , συγχωρεσε με αλλα δεν μπορω να συμμετασχω στο χιουμορ σου ατυτη τη στιγμη..και παλι sorry

Αποσυνδεδεμένος Conviction

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Άντρας
  • λαουτιέρης
    • Προφίλ
    • Frail Conviction Band Page
Απ: παρατωντας μια μπαντα....
« Απάντηση #5 στις: 22/03/08, 22:12 »
Δεν είναι μόνο το "one night stand" που ταιριάζει με την παρομοίωσή μου, αλλά όλο το πρώτο σου ποστ θυμίζει τέτοιες καταστάσεις..  :)

Απο ό,τι κατάλαβα, η μπαντα από την οποία έφυγες τώρα πια δεν έχει πλέον τα χαρακτηριστικά που σε έκαναν να φύγεις και μάλιστα σε χρειάζεται κατά κάποιο τρόπο..
Αν είσαι καιρό με μια μπάντα, τότε σιγά σιγά τα μέλη γνωρίζονται μεταξύ τους και εννοώ κυρίως τις συνήθειες και τα χαρακτηριστικά του παιξίματός τους... γιαυτό υπάρχει καλύτερη συννενόηση και άρα καλύτερο αποτέλεσμα.
Σε περιπτώσεις σαν τη δικιά σου, κατα τη γνώμη μου είναι απαραίτητη η ειλικρίνεια μεταξύ των μελών, παλιών και νέων (όπως άλλωστε και στις σχέσεις  :) ) για να μη δημιουργηθούν παρεξηγήσεις.
Αν τρέφεις ακόμα συναισθήματα για την πρώην μπάντα σου και δεν είσαι τύπος που θα αρκεστεί σε "ένα τζαμάρισμα" όπως λές, τότε πρέπει να το ξεκαθαρίσεις με τα παλιά μέλη και αφού αποφασίσετε, να ενημερώσετε και τα καινούρια μέλη τα οποία κι αυτά προσπαθούν για τη μπάντα και τους αξίζει μια ειλικρινής αντιμετώπιση.

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: παρατωντας μια μπαντα....
« Απάντηση #6 στις: 22/03/08, 22:49 »
Δεν είναι μόνο το "one night stand" που ταιριάζει με την παρομοίωσή μου, αλλά όλο το πρώτο σου ποστ θυμίζει τέτοιες καταστάσεις..  :)

καλα,αυτο το εβαλα επιτηδες για να δωσω εμφαση στο ποστ μου,αλλα και να τονισω την προσοχη των αναγνωστων,ωστε να μη βιαζονται να γραψουν αν δεν εχουν κατανοησει το πρωτο ποστ μου.

κι εσυ φιλε μου convo,ειδες αμα θελεις γινεσαι πολυ βοηθητικος :)και πολυ σωστα καταλαβες την ολη φαση. ;)

η αληθεια ειναι οτι οταν βρισκεσαι μεσα στην οποιαδηποτε δινη,πολλες φορες δυσκολα κατανοεις το προβλημα και ποσο μαλλον δυσκολα βρισκεις και λυσεις.αυτο που μου προτεινεις σαν λυση εχει μεγαλη δοση αληθειας,αλλα στη θεση μου πιστευω οτι θα ηταν παρατολμο να κανω ενα τετοια βημα-ισως και εγωιστικο,αν θελετε,για τους υπολοιπους.στην ουσια πιστευω οτι καλο θα ηταν να κανουν ενα βημα οι παλιοτεροι της μπαντας(αν οντως θα τους ενδιεφερε κατι τετοιο)και να μιλησουμε ολοι μαζι για το τι θα μπορουσε να γινει..

δισταζω ομως για να ειμαι ειλικρινης αυτο το βημα να το κανω εγω πρωτος.ηδη- πιστευω οτι -η σταση μου απενατι στην μπαντα ειναι εμφανης για το ποσο θελω να ειναι σωστη στην ερμηνεια των τραγουδιων καθως και η εμπρακτη συμμετοχη μου,οποτε χρειαστει.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/03/08, 22:51 από taxfreesax »

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: παρατωντας μια μπαντα....
« Απάντηση #7 στις: 22/03/08, 22:54 »
πρωτα απ ολα πρεπει να δεσεις προσωπικα με τα μελη και μετα βεβαια μουσικα.

Αυτό ισχύει? Δηλαδή δε γίνεται να είσαι σε μπάντα με άτομα που δεν κάνεις παρέα?

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: παρατωντας μια μπαντα....
« Απάντηση #8 στις: 22/03/08, 23:00 »
πρωτα απ ολα πρεπει να δεσεις προσωπικα με τα μελη και μετα βεβαια μουσικα.

Αυτό ισχύει? Δηλαδή δε γίνεται να είσαι σε μπάντα με άτομα που δεν κάνεις παρέα?

φυσικα και γινεται..αλλα αλλο ''δεν κανω παρεα'' και αλλο ''δε γουσταρω τη φατσα τους'' σε μια μπαντα..
οσο εισαι συνεπης σαν ανθρωπος και σαν μουσικος σε μια μπαντα αυτο νικαει ολα τα παραπανω.ετσι κερδιζεις και την εκτιμηση και την φιλια του αλλου.μερικους χομπιστες , βεβαια, που πανε να περασουν τον καιρο τους δεν τους πολυενδιαφερει αυτο.οι session μουσικοι απ την αλλη ειναι καθαρα επαγγελματιες ή -εστω-ατομα φιλικα κειμενα στα μελη μιας μπαντας ,αλλα αυτο ειναι τελειως αλλο θεμα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: παρατωντας μια μπαντα....
« Απάντηση #9 στις: 22/03/08, 23:43 »
Αγαπητέ taxfreesax,

Όταν φεύγεις από μία μπάντα, ζυγίζεις τα αρνητικά και τα θετικά και αποφασίζεις ανάλογα με αυτά που υπερισχύουν.. Είχα την τύχη-ατυχία να είμαι μέλος πολλών συγκροτημάτων όταν ήμουν μικρότερος, άλλοτε με παιδιά που κάναμε παρέα και άλλοτε με παιδιά που συναντιόμασταν μόνο στο studio.. Προσωπικά πιστεύω ότι το συγκρότημα είναι ένας δύσκολος χώρος.. Όταν οι ώρες περνάνε και έχεις καλύψει πολλά μουσικά χιλιόμετρα, τα νεύρα τεντώνονται.. Εγώ αρκετές φορές δεν βρήκα μια φόρμουλα αποφάσεων για ορισμένα απλά θέματα, όπως αυτό το σημείο πρέπει να παιχτεί έτσι ενώ ο άλλος υποστήριζε ότι έπρεπε να παιχτεί αλλιώς.. Ποιος υπερισχύει σε εκείνη τη περίπτωση; Ξέρουμε όλοι ότι συγκερασμός δεν μπορεί να γίνει... Επίσης τις περισσότερες φορές διαλυόταν ένα συγκρότημα για εξωσυγκροτηματικούς λόγους.. Έτσι, πιστεύω ότι το στυλ των Queen (δηλαδή βλεπόντουσαν μόνο στο studio και στα gigs) με βόλευε περισσότερο..

Στο θέμα σου όμως.. Αποχώρησες από το συγκρότημα σου για κάποιους λόγους.. Στο πρώτο post σου ανέφερες ότι αρκετοί από αυτούς τους λόγους έχουν ξεπεραστεί.. Πιστεύω ότι αν υπάρχει ακόμα διάθεση (και φυσικά κενό slot), να ξαναμπείς στη φάση.. Μην σκέφτεσαι ότι μπορεί τα πράγματα να ξαναλλάξουν προς το χειρότερο γιατί οι άνθρωποι μεγαλώνουμε και κοιτάζουμε μπροστά, όχι πίσω..

Και αν έχεις πρόβλημα να τους το προτείνεις, την επόμενη φορά που θα πάτε για μπύρες, ρώτησε τους ποια είναι η γνώμη τους για το πρόσφατο reunion των Led Zeppelin ;D

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: παρατωντας μια μπαντα....
« Απάντηση #10 στις: 22/03/08, 23:45 »
φυσικα και γινεται..αλλα αλλο ''δεν κανω παρεα'' και αλλο ''δε γουσταρω τη φατσα τους'' σε μια μπαντα..
Ε καλα όχι και να παίζετε ξύλο  ;D

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: παρατωντας μια μπαντα....
« Απάντηση #11 στις: 22/03/08, 23:53 »
φυσικα και γινεται..αλλα αλλο ''δεν κανω παρεα'' και αλλο ''δε γουσταρω τη φατσα τους'' σε μια μπαντα..
Ε καλα όχι και να παίζετε ξύλο  ;D
εννοω,αν δεν ''ταιριαζουν τα χνωτα'' δεν υπαρχει λογος να υπαρχει στο γκρουπ,ας ειναι και ο Knopfler..(λεμε τωρα) τι να πω..εκτος κι αν εισαι επαγγελματιας και κοιτας μονο τη δουλεια


@faser πολυ ειλικρινης η αποψη σου!μου αρεσε η τοποθετηση (προσπαθω να ειμαι οσο το δυνατον αντικειμενικος στο συγκεκριμενο θεμα-αληθεια οι υπολοιποι επισκεπτες του θεματος δεν εχουν καποια γνωμη/αποψη/παρομοια εμπειρια ?  ::))
« Τελευταία τροποποίηση: 23/03/08, 00:09 από taxfreesax »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: παρατωντας μια μπαντα....
« Απάντηση #12 στις: 23/03/08, 09:47 »
Taxfree κι εγω δεν αναφερθηκα σε one night stand. Αναφερθηκα σε μπαντες που ημουν απο μηνες, εως και χρονια. ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: παρατωντας μια μπαντα....
« Απάντηση #13 στις: 23/03/08, 09:58 »
χωρίς μεγάλη εμπειρία στο θέμα, έχω την εντύπωση ότι είναι σαν τις ανθρώπινες σχέσεις. Σίγουρα αν είσαι δεμένος με την μπάντα και δεν το βλέπεις απλά σαν μουσική αλλά έχει και άλλες προεκτάσεις, τότε αν το ζυγίσεις σε κάποια φάση και δεις ότι είναι καλύτερα για όλους να αποχωρήσεις εσύ η κάποιος άλλος το κάνεις. Με βαριά καρδιά μεν αλλα το κάνεις. Αν όπως λες στην συνέχεια υπάρξουν αλλαγές, τότε μήπως να το συζητούσες για κανένα reunion; έτσι και αλλιώς δεν κάνεις και έγκλημα. Ποτέ δεν ξέρεις. Στην χειρότερη, εστω και σαν guest σε λιγα κομμάτια. Εκτός πια και αν μιλάμε για τους sabbath και πας να διώξεις τον iommi...:P
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: παρατωντας μια μπαντα....
« Απάντηση #14 στις: 23/03/08, 10:09 »
και ειδικά οταν σε παρατάει ο άλλος πανω που εχεις παρει την τελική ευθεία για λαιβ εκει ειναι που τρελαινεσαι τριπλα................
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: παρατωντας μια μπαντα....
« Απάντηση #15 στις: 23/03/08, 19:54 »
Δες το spinal tap και μετά αποφάσισε τι θα κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: παρατωντας μια μπαντα....
« Απάντηση #16 στις: 23/03/08, 20:32 »
Ωχ!πονάει αυτό το θέμα ::)

Αφού έχουν ξεπεραστεί όπως λες τα προβλήματα που σε είχαν κάνει να αποχωρήσεις, και είσαι όντως σίγουρος ότι θες να παίζεις με τα παιδιά,απλά κουβέντιασέ τους

Το πρόβλημα που εντοπίζω εγώ είναι στο μέλος που σε αντικατέστησε(τον καινούριο κιθαρίστα δλδ), το οποίο λογικά δεν θα το πάρει και τόσο ζεστά το να φύγει επειδή επιστρέφει ο παλιός κιθαρίστας...Όμως, αν δεν έχει προλάβει να δεθεί με τη μπάντα και δεν τη νιώθει κομμάτι του, ειδικά αν είναι session όπως λέμε, τότε θα είναι πιο εύκολο το πράγμα....(να τον διώξουν ώστε να μην πολυπειραχτεί)

Τσέκαρε όμως ότι οι παλιοί bandmates σου σε θέλουν...Δεν είναι κακό να τους κάνεις κουβέντα,δεν είναι εγωιστικό να τους συζητήσεις ;)

ΥΓ: Διαφωνώ (και μάλλον και συ) με το σκεπτικό "κάνω πρώτα μπάντα και δε με νοιάζει αν θα τα βρούνε οι χαρακτήρες"...Το θέμα είναι να γουστάρεις αυτό που κάνεις με άτομα που γουστάρεις..Δεν θες να είσαι ο ψυχρός επαγγελματίας μουσικός :)
Παίζει όντως ο παραλληλισμός περί one night stand και σχέσεων ;D
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: παρατωντας μια μπαντα....
« Απάντηση #17 στις: 26/03/08, 10:23 »
Δυστυχως η ευτυχως, το .. Ηοbby - ζωη -  μας, ειναι αμεσα συνδεδεμενο με το παθος ...
το παθος, ειναι αυτό που μας οδηγει σε καταστασεις .. απειρου καλους και να σημειωσω εδω πως ο πονος που νιωθεις όταν σε .. αποχωρησει η μπαντα σου, δεν εχει σχεση με το πονο που ενδεχομενως να νιωσεις οταν σε .. αποχωρησει μια γυναικα ..
Οταν χανουμε τη μπαντα μας, ειμαστε ολοι χαμενοι .. ουτε να παιξεις δε μπορεις το πρωτο καιρο, γιατι θα αντι να ξεφυγεις, βυθιζεσαι στις σκεψεις σου και οοοολη η φαση περναει ξανα & ξανα απο μπροστα σου ..
Ολη η ζωη σου μιαζει να εχει χασει το κεντρο βαρους τις, και απο εκει που τρεχεις σα παλαβος να τα προλαβεις ολα (μπαντα, γυναικα, φιλους, σπουδες, καφεδες, γονεις, πεταλια, μελετη κλπ) τωρα στη ζωη σου υπαρχει μια απεραντη ηρεμια και ολα κυλανε .. αργα.
Βλεπεις τη μπαντα - ζωη - σου να συνεχιζει, και ενδεχομενως θα δεις και καποια αφισα της μπαντας να παιζει στο ταδε μαγαζι που μπορει και ο ιδιος να ειχες μιλησει και καθεσαι και σκεφτεσαι ...
Ρε γμτ!
Εγω δε τους ειχα τονισει οτι η Βαβελ υπαρχει ακομα?
Η πρωτη μου κουβεντα δεν ηταν οτι, ο,τι νιωθουμε το βγαζουμε ΑΜΕΣΑ προς τα εξω, για να μην εχουμε φαινομενα σταγονας & υπερχειλησης του ποτηριου?
Εγω δε τους ειχα πει πως αυριο μπορει και να πεθανουμε οποτε ας το ζησουμε???
Εγω δεν ειχα πει πως δε ζω για τιποτα αλλο?
Εγω δεν ειχα πει πως η μονη στιγμη που ειμαι πραγματικα ευτυχισμενος ειναι οταν παιζω εδω μαζι σας?

.....................................κλπ, κλπ, κλπ............................................................................ ....

Αγαπημενε μου φιλε Πανο ..
Οι περισσοτεροι απο εμας που εχουν το κιθαρα στα  "favorites" το εχουμε περασει αυτο ..
Οσο μεγαλωνουμε πληγωνομαστε και περισσοτερο ..
Αν του δωσουμε και μια extra προεκταση, θα δουμε πως αυτό ειναι και ενα απο τα ΜΕΓΑΛΑ προβληματα της ελληνικης σκηνης που όλοι εμεις απαρτιζουμε ...
απο τη μια η ηλικια - που παιζει μεγαλο ρολο - απο την αλλη ο υπερμετρος εγωισμός και τα προτυπα μας, μας οδηγουν σε ενα φαυλο κυκλο και ετσι οσες μπαντες καταφερουν να ανταπεξελθουν σε αυτα, τοτε αυτόματα ειναι και πετυχημενες ..
δε ξερω πολλες μπαντες που αντεξαν στο χρονο και δεν αναγνωριστηκαν ..
η καθημερινη τριβη, η υπομονη, η επιμονη και η ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ειναι τα κλειδια για τη πετυχημενη πορεια μιας μπαντας ..
Όλοι μας το ξερουμε και ολοι μας τα σκατωνουμε ...
Στην επαρχια, ειναι χειροτερα τα πραγματα, γιατι δεν εχεις τις επιλογες που εχουμε οι .. τυχεροι - ατυχοι Αθηναιοι.
Να πω οτι ειμασταν ο Gilmour και ο Blacmore και εχουμε αξεπεραστες μουσικες αλλα και ιδεολογικες διαφορες, να πω ενταξει .. ο καθενας το δρομο του ...
αλλα για ονομα του θεου και της παναγιας ... ειμαστε πολυ μακρια απο εκει ...

Πανο,  Δυναμη και Πιστη φιλε μου .. Δυναμη και Πιστη.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/03/08, 10:30 από sehaliah »

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: παρατωντας μια μπαντα....
« Απάντηση #18 στις: 31/03/08, 08:47 »
Δυστυχως η ευτυχως, το .. Ηοbby - ζωη -  μας, ειναι αμεσα συνδεδεμενο με το παθος ...
το παθος, ειναι αυτό που μας οδηγει σε καταστασεις .. απειρου καλους και να σημειωσω εδω πως ο πονος που νιωθεις όταν σε .. αποχωρησει η μπαντα σου, δεν εχει σχεση με το πονο που ενδεχομενως να νιωσεις οταν σε .. αποχωρησει μια γυναικα ..
Οταν χανουμε τη μπαντα μας, ειμαστε ολοι χαμενοι .. ουτε να παιξεις δε μπορεις το πρωτο καιρο, γιατι θα αντι να ξεφυγεις, βυθιζεσαι στις σκεψεις σου και οοοολη η φαση περναει ξανα & ξανα απο μπροστα σου ..
Ολη η ζωη σου μιαζει να εχει χασει το κεντρο βαρους τις, και απο εκει που τρεχεις σα παλαβος να τα προλαβεις ολα (μπαντα, γυναικα, φιλους, σπουδες, καφεδες, γονεις, πεταλια, μελετη κλπ) τωρα στη ζωη σου υπαρχει μια απεραντη ηρεμια και ολα κυλανε .. αργα.
Βλεπεις τη μπαντα - ζωη - σου να συνεχιζει, και ενδεχομενως θα δεις και καποια αφισα της μπαντας να παιζει στο ταδε μαγαζι που μπορει και ο ιδιος να ειχες μιλησει και καθεσαι και σκεφτεσαι ...
Ρε γμτ!
Εγω δε τους ειχα τονισει οτι η Βαβελ υπαρχει ακομα?
Η πρωτη μου κουβεντα δεν ηταν οτι, ο,τι νιωθουμε το βγαζουμε ΑΜΕΣΑ προς τα εξω, για να μην εχουμε φαινομενα σταγονας & υπερχειλησης του ποτηριου?
Εγω δε τους ειχα πει πως αυριο μπορει και να πεθανουμε οποτε ας το ζησουμε???
Εγω δεν ειχα πει πως δε ζω για τιποτα αλλο?
Εγω δεν ειχα πει πως η μονη στιγμη που ειμαι πραγματικα ευτυχισμενος ειναι οταν παιζω εδω μαζι σας?

.....................................κλπ, κλπ, κλπ............................................................................ ....

Αγαπημενε μου φιλε Πανο ..
Οι περισσοτεροι απο εμας που εχουν το κιθαρα στα  "favorites" το εχουμε περασει αυτο ..
Οσο μεγαλωνουμε πληγωνομαστε και περισσοτερο ..
Αν του δωσουμε και μια extra προεκταση, θα δουμε πως αυτό ειναι και ενα απο τα ΜΕΓΑΛΑ προβληματα της ελληνικης σκηνης που όλοι εμεις απαρτιζουμε ...
απο τη μια η ηλικια - που παιζει μεγαλο ρολο - απο την αλλη ο υπερμετρος εγωισμός και τα προτυπα μας, μας οδηγουν σε ενα φαυλο κυκλο και ετσι οσες μπαντες καταφερουν να ανταπεξελθουν σε αυτα, τοτε αυτόματα ειναι και πετυχημενες ..
δε ξερω πολλες μπαντες που αντεξαν στο χρονο και δεν αναγνωριστηκαν ..
η καθημερινη τριβη, η υπομονη, η επιμονη και η ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ειναι τα κλειδια για τη πετυχημενη πορεια μιας μπαντας ..
Όλοι μας το ξερουμε και ολοι μας τα σκατωνουμε ...
Στην επαρχια, ειναι χειροτερα τα πραγματα, γιατι δεν εχεις τις επιλογες που εχουμε οι .. τυχεροι - ατυχοι Αθηναιοι.
Να πω οτι ειμασταν ο Gilmour και ο Blacmore και εχουμε αξεπεραστες μουσικες αλλα και ιδεολογικες διαφορες, να πω ενταξει .. ο καθενας το δρομο του ...
αλλα για ονομα του θεου και της παναγιας ... ειμαστε πολυ μακρια απο εκει ...

Πανο,  Δυναμη και Πιστη φιλε μου .. Δυναμη και Πιστη.

 ... Nα δώσω και μια αλλη διασταση?

Τι γινεται αν η μπαντα σε ζητησει πισω  - γιατι καταλαβε το λαθος και παραλληλα τρεχουν τα live - αλλα εσυ εισαι όχι μονο ξενερωμενος αλλα χρειαζεσαι  χρονο για τη ψυχικη σου αναταση, για να παιξεις ξανα μαζι τους, αλλα και για να τους εμπιστευτεις?
Γυριζεις?


Αποσυνδεδεμένος sof1a

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • https://www.facebook.com/SummerCampTheBand/
Απ: παρατωντας μια μπαντα....
« Απάντηση #19 στις: 01/04/08, 12:36 »
η αληθεια ειναι οτι οταν βρισκεσαι μεσα στην οποιαδηποτε δινη,πολλες φορες δυσκολα κατανοεις το προβλημα και ποσο μαλλον δυσκολα βρισκεις και λυσεις.αυτο που μου προτεινεις σαν λυση εχει μεγαλη δοση αληθειας,αλλα στη θεση μου πιστευω οτι θα ηταν παρατολμο να κανω ενα τετοια βημα-ισως και εγωιστικο,αν θελετε,για τους υπολοιπους.στην ουσια πιστευω οτι καλο θα ηταν να κανουν ενα βημα οι παλιοτεροι της μπαντας(αν οντως θα τους ενδιεφερε κατι τετοιο)και να μιλησουμε ολοι μαζι για το τι θα μπορουσε να γινει..


Εγώ αυτό που καταλαβαίνω απο το συγκεκριμένο post σου είναι οτι ενώ πιστεύεις πως, ανεξάρτητα απο τους λόγους για τους οποίους έφυγες κάποια στιγμη απο την συγκεκριμένη μπάντα, τώρα είναι πλέον μια καλή περίοδος να ξαναγυρίσεις. Το δύσκολο μέρος αυτής της "απόφασης" είναι οτι δεν νιώθεις να είσαι σε πλεονεκτική - κατα κάποιο τρόπο- θέση ώστε να θέσεις εσύ πρώτος το θέμα της επιστροφής σου στη μπάντα... Εγώ λοιπόν - ώς απίστευτα εγωιστικό πλάσμα - θα σου πω μόνο ό,τι έχω διδαχτεί απο τον "απίστευτο εγωισμό" μου....(χωρίς αυτό να σημαίνει οτι το κάνεις κι εσυ απο εγωισμο..) Όταν κάτι το θέλω πάρα πολύ και δεν το ζητάω γιατί περιμένω κάποιος άλλος να μου το δώσει... Στην καλύτερη των περιπτώσεων θα το πάρω χωρίς να το έχω διεκδικήσει, στην χειρότερη όμως...... δεν θα το πάρω ποτέ κι αυτό γιατί δεν μπορούν πάντα οι άλλοι να μαντεύουν τι θέλουμε εμείς αλλά και γιατί είναι πολύ πιθανό κάτι που είναι πολύ σημαντικό για μας, τους άλλους να τους αφήνει αδιάφορους..

Αυτό που θέλω να πω για την δική σου περίπτωση είναι οτι ίσως, προκειμένου να είσαι κάπου που θέλεις θα ήταν καλό απλά να το πεις και εγώ πιστεύω οτι μόνο 2 πράγματα μπορούν να συμβούν: 1) Να πετύχεις αυτό που θέλεις και να είσαι πάλι στην παλιά σου μπάντα,με τις καλύτερες δυνατές συνθήκες... ή 2) Να μην είναι ακόμα η ώρα να συμβεί αυτό αλλά να έχεις ανοίξει εσύ την πόρτα και όταν δεν θα το περιμένεις να σε καλέσουν εκείνοι μέσα...

Τίποτα δεν είναι εύκολο, όμως όλα θέλουν την μάχη τους... Σου εύχομαι τα καλύτερα σε ο,τι και αν αποφασίσεις να κάνεις...  ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2471 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/08, 11:38
από profsokin
4 Απαντήσεις
2483 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/09, 01:53
από MACMISIAS
1 Απαντήσεις
1951 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/10, 13:12
από freemind
0 Απαντήσεις
2395 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/10, 09:44
από kaimeta
6 Απαντήσεις
2673 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/11, 23:20
από petros/lina
30 Απαντήσεις
19242 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/12, 17:07
από Καθόδιος (φλουτσ)
7 Απαντήσεις
5922 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/13, 22:43
από Βραζίλης
3 Απαντήσεις
36439 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/13, 16:18
από kkmspm (φλουτσ)
1 Απαντήσεις
3461 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/14, 23:37
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
29082 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/14, 17:36
από ΠΟΙΟΣ