Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτης μπάσου. Ποιον απ'τους δυο να διαλέξω???  (Αναγνώστηκε 10743 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους!


Έχω πάρει εδώ και κανά μήνα ένα μπάσο και χρειάζομαι ενισχυτή για το σπίτι αποκλειστικά. Επειδή θα αγοράσω απ'τον Νακα κατά 99% (ξέρω,όχι ότι καλύτερο...) ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας και αν έχετε και καμιά άλλη ιδέα ευπρόσδεκτη!!




Οι 2 που τσέκαρα είναι οι παρακάτω:
http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=51148


http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=132429
Αναμένω σχόλια και γνώμες.. :)
Ευχαριστώ!!

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Περι ορεξεως κολοκυθόπιτα... αν και τους Laney απο τα όποια προβάδικα, δεν τους συμπάθησα... οι Ampeg που κατα καιρούς έχω παίξει δεν ήταν τόσο κακοί...
 
Ωστόσο τσέκαρε και αυτούς (που για τα δεδομένα χρήματα εγω τους πάω με 1.000) σίγουρα θα τους πετύχεις στα γνωστά Αθηναϊκά μουσικομάγαζα...
 
http://www.thomann.de/gr/ashdown_perfect_10.htm
 
http://www.zzounds.com/item--ASDCL210MR
 
εγώ έχω σπίτι το mini rig και πιστεψε με για display κομματι είναι πάρα πάρα πολύ καλός...
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Για να το κάνω πιο ξεκάθαρο,μιας και αρχίζω τώρα(κιθάρα παίζω βασικά) ήθελα κάτι μικρό για practice μόνο αλλά και φτηνό συνάμα.
 Εξ ου και ο Νάκας απλά επειδή δουλεύει συγγενής,αλλιώς ουτε θα το συζητούσα.
Τώρα για τον 2ο που προτείνεις,πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση αλλά νομίζω θα ξεφεύγει στα χρήματα (αλήθεια πόσο τον τσίμπησες?).
 Ίσως όμως καταλήξω στον πρώτο combo που μου πες. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να τον δοκιμάσω αλλά θα ψάξω εδώ στο Σαλόνικα αν τους φέρνει κανείς.


Και πάλι ευχαριστώ :)

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλημέρες!!


Δυστυχώς χθες πήγα στο νάκα και δεν είχε τον ampeg που ήθελα ετοιμοπαράδοτο.
Άκουσα τους
http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=51151
και
http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=98453


Οφείλω να ομολογήσω ότι δεν μου άρεσαν καθόλου... Ο υπάλληλος εκεί μου είπε ότι είναι μόνο για το σπίτι,τί περιμένεις από φτηνό μοντέλο κτλ. Επίσης υποστήριζε ότι σε αυτήν την κατηγορία και με αυτά τα χρήματα είναι όλοι ίδιοι πάνω κάτω. Προσωπικά δεν το ξέρω αυτό αλλά αν κάποιος έχει αναλογη εμπειρία ας παραθέσει και την δική του γνώμη!


Αποφάσισα ότι μάλλον πρέπει να το ψάξω και αλλού. θα μου πεις με 100+ € μπάτζετ τί περιμένεις?? απλά είχα τόσο καιρο έναν δανεικό Fender 25W(δεν θυμάμαι μοντέλο) ο οποίος ήταν τουλάχιστον αξιοπρεπής.


Γενικά οπως καταλαβαίνει κανείς έχω πελαγώσει.. :(  ήθελα και μπάσο στα γεράματα και εν μέσω οικονομικής κρίσης..τρομάρα μου!
Οποιαδήποτε βοήθεια και γνώμη δεκτή!!






Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Ανέβα σε περισσότερα watt και 12άρι μεγάφωνο και η διαφορά θα είναι πολύ μεγάλη, ακόμα και σε χαμηλές εντάσεις:
http://www.thomann.de/gr/behringer_bxl900a_ultrabass.htm
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ανέβα σε περισσότερα watt και 12άρι μεγάφωνο και η διαφορά θα είναι πολύ μεγάλη, ακόμα και σε χαμηλές εντάσεις:
http://www.thomann.de/gr/behringer_bxl900a_ultrabass.htm





Behringer λες?
Απλά απ'ότι έχω διαβάσει και ακούσει,δεν τους έχουν και σε μεγάλη εκτίμηση. Βέβαια η διαφορά στο κόστος είναι τεράστια!
Το θέμα είναι οτι το θέλω μόνο για μελέτη στο σπίτι και πίστευα ότι με λίγα λεφτά θα ξεμπερδέψω. Όμως αυτά που κυκλοφορούν δεν μου άρεσαν καθόλου μα καθόλου!!!


ευχαριστώ για την άμεση απάντηση


Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
+1 για τον Behringer και το 12άρι ηχείο

με την "τεράστια" διαφορά στο κόστος τι εννοείς?
111 έκανε ένας απ'αυτούς που είδες και 129 αυτός που σου πρότεινε ο Αδριανός...εκτός αν δεν έχω καταλάβει κάτι....

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
+1 για τον Behringer και το 12άρι ηχείο

με την "τεράστια" διαφορά στο κόστος τι εννοείς?
111 έκανε ένας απ'αυτούς που είδες και 129 αυτός που σου πρότεινε ο Αδριανός...εκτός αν δεν έχω καταλάβει κάτι....







Εννοώ ότι με τα χαρακτηριστικά που έχει ,90W και 12'' ηχείο, είναι πολύ φτηνός όταν πιο γνωστές φίρμες κοστίζουν περίπου τα διπλάσια.
π.χ.
http://www.thomann.de/gr/ampeg_ba112_bass_combo_b_stock.htm


πάντως αφού μου το προτείνετε και έχοντας μεγαλύτερη εμπειρία δεν μπορώ παρά να το αποδεχτώ!! :)
« Τελευταία τροποποίηση: 23/03/12, 12:58 από pipokas99 »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
"για τα λεφτά του" αλλά ΚΑΙ (που είναι το βασικότερο) για αυτό που τον θέλεις είναι ΠΆΡΑ πολύ καλή περίπτωση....έχω τον 1200 και είναι αξιοπρεπέστατος και για σπίτι και για "μικρό" λάιβ

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μάλλον κατέληξα ότι η αγορά θα γίνει από Θωμά και είμαι ανάμεσα σε Behringer kai Ashdown 10.
Θα πάω να ακούσω και τον Behringer που υπάρχει σε κοντινό μαγαζί. Δυστυχώς για τον Ashdown δεν έχω βρει κάτι.
Θα ενημερώσω μόλις έχουμε κάποια εξέλιξη.

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια!! ;D

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Behringer είχαμε αγοράσει (περισσότερα Watt και με 15 ηχείο) για ένα home studio και παραδόξως ήταν αρκετά τίμιος ενισχυτής.   Σε τέτοιο σημείο που μάλιστα τον είχαμε χρησιμοποιήσει και σε 2 live (ένα σε γκαράζ σπιτιού και ένα άλλο σε μικρό θεατράκι) και μας είχε βγάλει ασπροπρόσωπους (και ναι ο κιθαρίστας είχε κάποιο τέρας –λαμπάτο- marshal). 

Από την άλλη το 12 ηχείο είναι μια καλή λύση (αν και εξακολουθώ να προτιμώ 2 δεκάρια ή ένα δεκάρι και ένα 15αρι) για το σπίτι....

Anyways τσέκαρε και αυτόν http://www.thomann.de/gr/hartke_a25_aseries_basscombo.htm
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τέλος το ψάξιμο! Η αγορά έγινε!
Berhinger BXL900α. Το πήρα από κατάστημα γιατί απο Θωμά θα αργούσε κανα δι-βδόμαδο,συν το γεγονός οτι ανέβηκε τιμή του...


Με την πρώτη ευκαιρία θα γράψω εντυπώσεις.


Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Kαλορίζικος τότε  ;D ;D ;D  !!!
 
btw τότε πάρε και ένα eye candy  ;)  : http://www.thomann.de/gr/orange_ad200b_mk3_basstopteil.htm
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Behringer είχαμε αγοράσει (περισσότερα Watt και με 15 ηχείο) για ένα home studio και παραδόξως ήταν αρκετά τίμιος ενισχυτής.   Σε τέτοιο σημείο που μάλιστα τον είχαμε χρησιμοποιήσει και σε 2 live (ένα σε γκαράζ σπιτιού και ένα άλλο σε μικρό θεατράκι) και μας είχε βγάλει ασπροπρόσωπους (και ναι ο κιθαρίστας είχε κάποιο τέρας –λαμπάτο- marshal). 

Από την άλλη το 12 ηχείο είναι μια καλή λύση (αν και εξακολουθώ να προτιμώ 2 δεκάρια ή ένα δεκάρι και ένα 15αρι) για το σπίτι....

Anyways τσέκαρε και αυτόν http://www.thomann.de/gr/hartke_a25_aseries_basscombo.htm







Μιας και το συζητάμε,μήπως έχεις κατά νου καμια μέθοδο για μπάσο??

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Ειλικρινά πιστεύω πως εδώ μέσα θα βρεις άτομα ουσιαστικότερα και καταλληλότερα για να σε συμβουλέψουν σε θέματα τεχνικής και άλκιμου τρόπου παιξίματος... Ένας πολύ σωστός άνθρωπος κάποτε είπε πως είναι δυο φορές πιο δύσκολο να ξεμάθεις κάτι λάθος για να μάθεις το σωστό, από το να μάθεις εξ αρχής το σωστό... οπότε κάτι θα ήξερε...

Από την άλλη εγώ αυτό που έχω να προτείνων είναι το εξής :  πρόβαρε κάθε μέρα μπροστά από ένα μεγάλο καθρέπτη, έχε το μπάσο όσο πιο χαμηλά γίνεται... και προσπάθησε να μην σου σκαει στη μάπα ο καπνός του στριφτού όταν τον φυσάς γιατί είναι uncool να σουφρώνεις καθώς grooveαρεις...

Τα υπόλοιπα έρχονται...
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλημέρα!!


Από χθες το απογευμα έχω τον ενισχυτή.
Το λοιπόν,για τα λεφτά του και σαν "κατοικίδιο" είναι πολύ-πολύ καλός ή πιο σωστά "τίμιος",όπως είπε και ο Archangel.
Έχει τις βασικές ρυθμίσεις,συν το eq που βοηθάει πολύ!!
 2 κανάλια που αν και το 2ο δεν είναι πολύ ποιοτικό,δίνει κάποιες λύσεις. Ο ήχος του είναι καλος-θυμίζει μπάσο ρε παιδί μου :D - εν αντιθέση με τους πολύ μικρούς(από γνωστές φίρμες) που είχα ακούσει.
Τώρα από κατασκευή δεν είναι ότι καλύτερο, αλλά ότι δίνεις παίρνεις. Τα knob κυρίως έχουν μια αίσθηση, πως να το πω, ασαφή-μετέωρη?? Κίνα κι έτσι... ;)


Για studio φάση και πρόβες πάντως δεν πιστεύω ότι είναι αρκετός,αν και δεν τον έχω δοκιμάσει ακόμη. Βλέπεις ο κιθαρίστας κουβαλάει κάθε φορά μια κεφαλή marshall που μιλάμε σφυρίζει!!
Εν κατακλείδι,πιστεύω για καινούριος και για σπίτι είναι πολύ καλή πρόταση. Το κακό είναι ότι δεν έχουν καλή φήμη,λόγω ποιότητας, αξιοπιστίας?.δεν γνωρίζω. Να φανταστείτε ο υπάλληλος που μου το πουλούσε ξίνιζε διαρκώς τα μούτρα του και προσπαθούσε να μου αλλάξει γνώμη... Επίσης και σε άλλα φορουμ έχω διαβάσει πολύ αρνητικές κριτικές.


Τέλος πάντων η αγορά έγινε,εμένα με καλύπτει προς το παρόν και...με γεια μου!!! ;D


ευχαριστώ πολύ όσους απάντησαν και μου έδωσαν γνώσεις και ιδέες!!


Υ.Γ.[size=78%] [/size][size=78%]Archangel [/size]

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γνώμη μου:

Μια χαρά είναι η Behringer σαν εταιρεία! Απλά γίνονται λανθασμένες συγκρίσεις που οδηγούν σε λανθασμένα συμπεράσματα και σε γενικεύσεις του τύπου "τα behringer είναι μάπα" κλπ... Τι εννοώ:

Η Behringer βγάζει κατά βάση κλώνους και απομιμήσεις.. Δεν είναι τόσο η εταιρεία που θα εισάγει κάτι καινοτόμο στο χώρο της μουσικής τεχνολογίας όσο η εταιρεία που θα αντιγράψει ένα κύκλωμα και θα βγάλει κάτι παρόμοιο σε χαμηλότερη τιμή...

Έτσι, αυτό που οι εταιρείες Χ, Υ,(...) το δίνουν στα 700€, η Behringer θα στο δώσει στα 300€... Το "ότι πληρώνεις παίρνεις" δεν ισχύει πολλές φορές καθώς μπλέκονται μεταβλητές όπως το "όνομα" μιας εταιρείας, η έρευνα που έκανε μέχρι να δημιουργηθεί το προιόν κλπ... Η Behringer ούτε όνομα έχει, ούτε ιδιαίτερη έρευνα κάνει.. Η ποιότητα κάποιες φορές μπορεί να είναι λίγο χειρότερη από του ακριβού προιόντος αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητο και συνήθως δε δικιολογεί τη διαφορά στην τιμή..

Το θέμα είναι ότι για να κρίνεις το προιόν της Behringer, θα πρέπει να το συγκρίνεις με τα αντίστοιχα που κυκλοφορούν στην ίδια τιμή, όχι με τα αντίστοιχα σε χαρακτηριστικά που είναι σε άλλες τάξεις τιμών... Στο παράδειγμά σου ας πούμε, θα πρέπει να συγκρίνεις τον ενισχυτή σου με τους άλλους στην ίδια τιμή, όχι με τους 2 και 3 φορές στην τιμή του που απλά έχουν κι αυτοί 12άρι ηχείο... Αν κάνεις τη δεύτερη σύγκριση τότε ναι οκ,ο Βehringer δεν είναι τόσο καλός και κάπως έτσι βγαίνει το συμπέρασμα ότι η Behringer βγάζει υποπροιόντα...

Φυσικά υπάρχουν και προιόντα της Behringer που είναι σκάρτα, απλά η γενίκευση που ανέφερα ακούγεται πολύ και γενικά δεν είναι ωραίο να παπαγαλίζουμε πράγματα που δεν ισχύουν...

Υ.Γ. Είναι ωραίο που μέσα σε μια μέρα με τον ενισχυτή μπορείς να εντοπίζεις τα αρνητικά του στοιχεία.. Οι περισσότεροι, τις πρώτες μέρες της αγοράς νομίζουμε ότι έχουμε πιάσει τον πάπα απ τα @@!!  ;D

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Φίλε gers, να ξεκαθαρίσω ότι σε ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν εννοούσα ότι  η Behringer βγάζει υποπροϊόντα ή ότι είναι σκάρτα κτλ. Το γεγονός και μόνο ότι επέλεξα αυτόν τον ενισχυτή,ενώ 1.ακόμα και ο πωλητής προσπαθούσε να με αποτρέψει,
2.είχα διαβάσει μόνο αρνητικά σχόλια
 νομίζω ότι λέει πολλά.


Δεύτερον,όταν συγκρίνεις 2-3 προϊόντα μεταξύ τους βλέπεις κατ'αρχάς το κόστος που αυτά έχουν  και εν συνεχεία τί ακριβώς σου προσφέρουν-έτσι λειτουργώ τουλάχιστον εγώ.
Στην προκειμένη περίπτωση είδα ότι με τα ίδια χρήματα πάνω-κάτω θα έπερνα 8'' ηχείο και το πολύ 30W και ένα ηχιτικό αποτέλεσμα που δεν μου άρεσε καθόλου. Και μετά υπήρχε και ο Behringer.
Από τη στιγμή όμως που είναι σε άλλη κατηγορία, αναγκαστικά θα τον συγκρίνεις με ανάλογα μηχανήματα. Το γεγονός αυτό δεν οδηγεί  στο συμπέρασμα ότι είναι χείριστη επιλογή,καθώς σου κόστισε τα μισά χρήματα.

Όσο για το "ότι δίνεις παίρνεις", έχεις απόλυτο δίκιο ότι σε ένα μεγάλο ποσοστό πληρώνεις τη φίρμα και μάλλον δεν ήταν πολύ εύστοχο έτσι όπως το είπα.
Για να μην κουράσω περισσότερο,εν τέλη πιστεύω ότι το ίδιο πράμα λέμε και στο ίδιο συμπέρασμα καταλήγουμε.

Και ξαναλέω για να μην παρεξηγηθώ ότι αν και δεν τους είχα σε εκτίμηση,για αυτό που σου προσφέρουν και στην τιμή που στο προσφέρουν είναι μια πολύ καλή επιλογή για κάποιον που ξεκινάει μπάσο!

Εντελώς φιλικά και χωρίς παρεξήγηση ;D

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Εγω εχω τεσσερα χρονια περιπου τωρα ενα behringer BLX 3000 και ο ενισχυτης ειναι θεριο απ ολες τις αποψεις.
Οταν τον ειχα παρει, αλλοι μου λεγαν το μακρυ τους και αλλοι το κοντο τους.


Απο κατασκευη δε και απο θεμα dising γενικοτερα ειναι το δυνατο του σημειο και δεν ξερω γιατι εσυ το βρισκεις δευτερο.
Περυσι τον ιουνιο επαιξε σε ενα εξωτερικο live ο γιος μου και εναν WARWICK 150 βατ που ειχε το ωδειο του εκει τον εκανε φυτιλια και απο ενταση (ο αλλος δεν εβγαινε καν, και ειχε σχεδον τα διπλα λεφτα) και απο ποιοτητα γιατι εβγαινε αβιαστα και δεν εσπαγε.
Οσο για τα περι Κινας, εκει βγαινουν τα παντα τωρα.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ρε συ pipokas το ποστ μου αναφέρεται ακριβώς σε αυτό:
Behringer λες?
Απλά απ'ότι έχω διαβάσει και ακούσει,δεν τους έχουν και σε μεγάλη εκτίμηση.

...όχι δηλαδή στα δικά σου λεγόμενα για τον ενισχυτή! Ίσα ίσα, μου άρεσε σου λέω το γεγονός ότι γράφεις και τα αρνητικά του γιατί οι περισσότεροι όταν αγοράζουμε κάτι, για 1-2 βδομάδες βρίσκουμε τα πάντα τέλεια σε αυτό... :P

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ρε συ pipokas το ποστ μου αναφέρεται ακριβώς σε αυτό:
Behringer λες?
Απλά απ'ότι έχω διαβάσει και ακούσει,δεν τους έχουν και σε μεγάλη εκτίμηση.

...όχι δηλαδή στα δικά σου λεγόμενα για τον ενισχυτή! Ίσα ίσα, μου άρεσε σου λέω το γεγονός ότι γράφεις και τα αρνητικά του γιατί οι περισσότεροι όταν αγοράζουμε κάτι, για 1-2 βδομάδες βρίσκουμε τα πάντα τέλεια σε αυτό... :P




ΟΚ.Γράψε λάθος!
Παρεξήγησης... ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
26 Απαντήσεις
25372 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/08, 23:15
από BilliSsS
14 Απαντήσεις
5785 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/09, 20:23
από bassakos
23 Απαντήσεις
7362 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/09, 13:08
από Nicholas Jackson
3 Απαντήσεις
2788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/10, 18:22
από dc
10 Απαντήσεις
4369 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/11, 00:20
από Jezus
3 Απαντήσεις
2284 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/11, 20:11
από yiannakis
26 Απαντήσεις
12034 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/11, 10:38
από fedstog
16 Απαντήσεις
5783 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/11, 13:48
από themos
17 Απαντήσεις
6019 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/13, 02:47
από Jezus
76 Απαντήσεις
17231 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/14, 21:13
από theonirvana