Αποστολέας Θέμα: Μαρτυρες του Ιεχωβα  (Αναγνώστηκε 118730 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #300 στις: 22/04/09, 01:54 »
φιλε grouvy ο χριστιανισμος(ορθοδοξος) δεν υπαρχει μονο στη πατριδα σου! υπαρχει παντου, και στην Αλβανια και στην Αφρικη και στη Κινα και ατην Αμερικη κλπ... πρεπει να νιωθεις τυχερος που ζεις σε μια χωρα ελευθερη οπως η Ελλαδα και εισαι ελευθερος να πιστευεις οτι θελεις. αν ζουσες πχ στο Ιραν και εκανες ειρωνια τετοιου ειδους δεν νομιζω να ζουσες τωρα.φιλικα...
ναι,γιατι η καθε επιχειρηση πρεπει να σεβεται κατα καποιο τροπο τους πελατες της,για να τους κρατησει κιολας...
τουλαχιστον αναγνωριζω αυτο στην πατριδα μου,που στηριζει την εκκλησια-επιχειρηση δινοντας της και ανθρωποκεντρικα χαρακτηριστικα...
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Gouz2008

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #301 στις: 22/04/09, 11:54 »
Εγώ εκτός από μια κολο-πολυεθνική εταιρία, η οποία εδρεύει στο Μπρούκλιν   των Η.Π.Α. και έχει μετοχές σε άλλες εταιρίες, οι οποίες δραστηριοποιούντε στη βιομηχανία του πολέμου  δεν πρόσβαλα κανέναν άλλο. Για να ξέρουμε και τι λέμε εδώ μέσα  ???

Αποσυνδεδεμένος chriskar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Videos and photography
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #302 στις: 22/04/09, 12:37 »
ρε μεγαλε εσυ που τα ξερεις και ολα, για δωσε και κανα στοιχειο για να ξέρουμε και τι λέμε εδώ μέσα

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #303 στις: 22/04/09, 13:16 »

Η διαπιστωση που κανεις είναι λογικη και εν πασει περιπτωσει διαβλεπω ειλικρινες αισθημα, θα εκθεσω ορισμενες αντιρρησεις, εχω γεννηθει ελληνας, για το ατομο μου αυτη είναι η αδιαψευστη πραγματικοτητα, δηλ.ουτε τουρκος ειμαι όπως είναι οι τουρκοι, ουτε ινδος όπως οι ινδοι, ουτε αμερικανος όπως οι αμερικανοι, ουτε μαυρος όπως οι μαυροι, μπορει να κανω με επιτυχια τον ινδο αλλα δεν ειμαι ινδος, ειμαι ελληνας, εάν επιχειρησω να αρνηθω παντελως στην συνειδηση μου την πραγματικοτητα αυτή, αποκλειω τον εαυτο μου από την αναζητηση της αληθειας, διοτι η αληθεια δεν στηριζεται ποτε σε διαψευση και εν προκειμενω στην διαψευση της πραγματικοτητος ότι ειμαι ελληνας, αλλα σε επαληθευση, δηλ.εάν ξεκινωντας προς αναζητησην της αληθειας πω ψεμματα στον εαυτο μου, πως στη συνεχεια θα αναζητησω την αληθεια φιλοδοξωντας να βρω εστω και μια αχτιδα της ;; αφου την εχω ηδη αρνηθει εξ αρχης, αντιθετως επειδη αναγνωριζω την πραγματικοτητα ότι ειμαι ελληνας και δεχομαι το ολοφανερο, μπορω να καταλαβω και τον τουρκο και τον ξενο,
υστερα πως θα γεννηθει στη τουρκια ένας φανατικος ορθοδοξος χριστιανος ;; μετα το λες πιο σωστα, εάν ειχε τυχει καποιος από μας να γεννηθει στην τουρκια, σε αυτόν βεβαια δεν τιθεται ζητημα να αλλαξει θρησκεια αφου εχει γεννηθει τουρκος,
τελος το "μία και αληθινή θρησκεία" στηριζεται στο λογο του Χριστου, εγω ειμι η οδος και η αληθεια και η ζωη και οστις θελει οπισω μου ελθειν, και αφ’ετερου δεν μπορει να υπαρχουν δυο θεοι αληθινοι, εάν δεχθουμε υπαρξη δυο θεων, ο ενας κρινεται υποχρεωτικως θεος ψευδης, διοτι υποβαλλομε τον θεο να αναζητει εκτος εαυτου αυτό το οποιον δεν εχει ο ιδιος, δηλ. εισαγομε αρνητικο προσδιορισμο πραγμα ασυμβιβαστο με το απολυτον και αυθυπαρκτον του θεου, (αυθυπαρκτον= ότι υπαρχει αφ’ εαυτου, η υπαρξις του δεν οφειλεται σε κατι άλλο αλλα σε αυτό το ιδιο.)

δλδ εννοείς πως ο καθένας έχει την δική του αλήθεια για τα πράγματα ανάλογα με τα ερεθίσματα που έχει απ το περιβάλλον του??
γιατί αυτό δν μου φαίνεται άσχημη λογική και δικαιολογεί και την ύπαρξη όλων των θρησκειών...
+ το ότι δν υπάρχει λόγος να προσπαθεί να πείσει ο ένας τον άλλον αφού δν πρόκειται να αλληλοσυνεννοηθούν...

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #304 στις: 22/04/09, 16:08 »
ρε μεγαλε εσυ που τα ξερεις και ολα, για δωσε και κανα στοιχειο για να ξέρουμε και τι λέμε εδώ μέσα
αν το λες σε μενα,κανε αναδρομη στα μεγαλυτερα σκανδαλα των τελευταιων 4-5-6 μηνων στην Ελλαδα... :)
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #305 στις: 22/04/09, 17:50 »
Εγώ εκτός από μια κολο-πολυεθνική εταιρία, η οποία εδρεύει στο Μπρούκλιν   των Η.Π.Α. και έχει μετοχές σε άλλες εταιρίες, οι οποίες δραστηριοποιούντε στη βιομηχανία του πολέμου  δεν πρόσβαλα κανέναν άλλο. Για να ξέρουμε και τι λέμε εδώ μέσα  ???
και κατα την γνωμη μου η ελληνικη ορθοδοξη εκλησια ειναι πολυεθνικη αλλα δνε αρχισα να σε βριζω ουτε εσενα ουτε κανεναν...
(ποιος δνε ξερει τι λεει αραγε; ::)..)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #306 στις: 23/04/09, 00:35 »
δλδ εννοείς πως ο καθένας έχει την δική του αλήθεια για τα πράγματα ανάλογα με τα ερεθίσματα που έχει απ το περιβάλλον του??
γιατί αυτό δν μου φαίνεται άσχημη λογική και δικαιολογεί και την ύπαρξη όλων των θρησκειών...
+ το ότι δν υπάρχει λόγος να προσπαθεί να πείσει ο ένας τον άλλον αφού δν πρόκειται να αλληλοσυνεννοηθούν...

Ενδιαφερουσα προοπτικη συζητησεως (ως συνηθως εκτος θεματος)  :)
θα το ελεγα καπως διαφορετικα, μαλλον καθενας εχει την δικη του προσωπικη προσεγγιση της αληθειας, αυτό λεγεται προσληψη της αληθειας, δηλ. ο διαφορετικος τροπος (δρομος) με τον οποιον γινεται κατανοητη η αληθεια και προσλαμβανεται από τον καθενα χωριστα, εννοω την αληθεια γενικα και ανεξαρτητα από το θεμα της υπαρξεως των θρησκειων, όταν ακους όμως να λενε «η δικη μου αληθεια» πρεπει να ξερεις ότι αυτό το οποιον λεγεται δεν ανταποκρινεται σε αυτό το οποιον εννοειται, τα λεγοντα και τα λεκτα παραφωνουν, αυτά τα οποια λεγονται (οι λεξεις) και αυτά για τα οποια λεγονται (τα πραγματα), δηλ. άλλο λενε κι άλλο εννοουν, λεγεται «η δικη μου αληθεια» αλλα εννοειται «το δικο μου ψεμμα», το ψεμμα δεσμευει και τελικα υποδουλωνει τον ανθρωπο στα ασφυκτικα ορια του εγωισμου, δηλ. αποκλειει σε στενο και καταθλιπτικο χωρο, η αληθεια ελευθερωνει από τα ορια της εμπαθειας του εγω, ο ζητων αληθεια, ο ασκητης, δεν θα προσβαλλει ποτε την αληθεια λεγοντας «η δικη μου αληθεια», διοτι γνωριζει καλως ότι αληθεια υπηρετουσα ιδιοτελεις σκοπους είναι αληθεια διεφθαρμενη δηλ. είναι ψεμμα, άλλο πραγμα ειναι η δικη μου περιπτωση για την αληθεια και άλλο η δικη μου αληθεια, το δικο μου αυτοκινητο,
τα ερεθισματα από εξω ειναι πραγματικοτητα, ως προς την αληθεια όμως αποτελουν ανασταλτικο παραγοντα, δηλ. παραπλανουν, όπως ο θορυβος σε σχεση με τον μουσικο ηχο ενοχλουν και πρεπει να αφαιρουνται ένα-ένα και το κατά δυναμην, στην αληθεια φθανεις δια της νοησεως (διανοια) και με τον νου, δια των αισθητων φθανεις σε αυτό που ειναι αντιθετο στην αληθεια,
για το τελευταιο περι αλληλοσυνεννοησεως θα ελεγα το εξης, στην οικονομια ότι αγοραζεις πουλας + το κερδος, αγοραζεις 5 πουλας 5 + κερδος, ανεβαινουν οι τιμες αγοραζεις το ιδιο προιον 10, πουλας 10 + κερδος, καθενας υπολογιζει την ζημια και την χρεωνει στον επομενο, δεν προκειται ποτε να πειση ο ενας τον αλλον να πληρωση την ζημια, δηλ. να περιοριση ή να μηδενιση το κερδος, την ζημια την πληρωνει παντα ο άλλος, ο επομενος στην αλυσσιδα,
βλεπω εσωπασαν παλι οι παντες, φαινεται οτι το σκεφτονται  :)


Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #307 στις: 23/04/09, 01:37 »
όχι...απλά είχανε πάει για χοτ ντογκ στα ιμαλάια... :P

για ακόμα μια φορά δυσνόητα τα γραπτά σου αναλόγιο....

παρ'όλα αυτά η μόνη ένσταση που έχω είναι πως ο καθένας δεν έχει το "δικό μου ψέμα" αλλά τη "δική μου αντίληψη" των πραγμάτων, μιας και αλήθεια δεν ξέρουμε αν υπάρχει σε κάποιο μυστικό βιβλιαράκι που αν κάποτε ο ιντιάνα τζόουνς ή η λάρα κροφτ το ανακαλύψουν τότε οι μισοί αυτού του πλανήτη θα πουν στους άλλους μισούς: "ΧΑ! ΣΤΑ ΛΕΓΑ!!!"  :P

Αποσυνδεδεμένος chriskar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Videos and photography
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #308 στις: 23/04/09, 09:42 »
ρε μεγαλε εσυ που τα ξερεις και ολα, για δωσε και κανα στοιχειο για να ξέρουμε και τι λέμε εδώ μέσα
αν το λες σε μενα,κανε αναδρομη στα μεγαλυτερα σκανδαλα των τελευταιων 4-5-6 μηνων στην Ελλαδα... :)


οχι, αναφερομουν στο ποστ ακριβως απο πανω: (επρεπε να κανω παραθεση, σορρυ)

Εγώ εκτός από μια κολο-πολυεθνική εταιρία, η οποία εδρεύει στο Μπρούκλιν   των Η.Π.Α. και έχει μετοχές σε άλλες εταιρίες, οι οποίες δραστηριοποιούντε στη βιομηχανία του πολέμου  δεν πρόσβαλα κανέναν άλλο. Για να ξέρουμε και τι λέμε εδώ μέσα  ???


Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #309 στις: 23/04/09, 22:44 »

παρ'όλα αυτά η μόνη ένσταση που έχω είναι πως ο καθένας δεν έχει το "δικό μου ψέμα" αλλά τη "δική μου αντίληψη" των πραγμάτων,

και συνεπως τιποτα δεν εμποδιζει καθενας να λεει “η δικη μου αντιληψη” των πραγματων. “Η δικη μου αντιληψη” των πραγματων θεωρειται ότι είναι η δικη μου αληθεια ;; μπορουμε να υποστηριξομε ότι αντιληψη και αληθεια εξισωνονται και είναι το ιδιο ;; δηλ. η αντιληψη που εχω για τα πραγματα, είναι η αληθεια των πραγματων ;; απ' οτι φαινεται οι αλλοι θα αργησουν να γυρισουν απο ιμαλαια.   

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #310 στις: 23/04/09, 23:31 »
δηλ. η αντιληψη που εχω για τα πραγματα, είναι η αληθεια των πραγματων ;;

Για σένα λοιπόν αλήθεια είναι η αντίληψη κάποιου άλλου??

Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #311 στις: 23/04/09, 23:39 »
έχεις καταλάβει πως εννοώ πως δν υπάρχει "αλήθεια" επί του θέματος οπότε ο καθένας ελεύθερα και δικαιωματικά μπορεί να πιστεύει ό,τι θέλει?

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #312 στις: 24/04/09, 00:15 »
Προφανως εννοεις επι του θεματος της θρησκειας, συμφωνω οτι δεν υπαρχει αληθεια, αρα εφ' οσον δεχομαστε οτι δεν υπαρχει αληθεια, ο καθενας πιστευει ελευθερως και κατα την αρεσκεια του σε ενα ψεμμα, (=εθελοθρησκεια) και τι λεω τοση ωρα ;; δεν λεω οτι οταν καποιος λεει η δικη μου αληθεια εννοει το δικο μου ψεμμα ;; το ερωτημα ειναι γιατι λεει αλλο απο αυτο που πραγματικα εννοει.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #313 στις: 24/04/09, 00:18 »
αν το δεις σφαιρικά ναι...όλα αυτά είναι ένα ψέμα...
αν όμως μπεις στη σφαίρα όπως κάνουμε εμείς τώρα ο κοσμος για τον οποίο συζητάμε παίρνει σάρκα και οστά όπως ο άρχοντας των δαχτυλιδιών και τα πόκεμον, οπότε εκεί ο καθένας έχει τη δική του αντίληψη επί του θέματος...
και ας είναι το θέμα ένα ψέμα...

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #314 στις: 24/04/09, 00:24 »
δηλ. ο κοσμος παιρνει σαρκα και οστα, εννοεις οτι γινεται αληθινος ;;

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #315 στις: 24/04/09, 00:26 »
είναι μεταφορικό...ναι γίνεται αληθινός για μας...

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #316 στις: 24/04/09, 00:34 »
προσεξε τωρα, εχομε μια σφαιρα και ολα μεσα σε αυτην την σφαιρα ειναι ενα ψεμμα οπως λες, δηλ. σφαιρα ειναι ο κοσμος, οταν ομως μπεις μεσα σε αυτην την σφαιρα, ο κοσμος γινεται αληθινος για σενα που μπηκες, τα λεω καλα ;;

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #317 στις: 24/04/09, 00:41 »
προσεξε τωρα, εχομε μια σφαιρα και ολα μεσα σε αυτην την σφαιρα ειναι ενα ψεμμα οπως λες, δηλ. σφαιρα ειναι ο κοσμος, οταν ομως μπεις μεσα σε αυτην την σφαιρα, ο κοσμος γινεται αληθινος για σενα που μπηκες, τα λεω καλα ;;

Αυτό είναι η παρομοίωση της θρησκείας..(το πόσο μεγάλη ή μικρή είναι αυτή η σφαίρα δεν ενδιαφέρει και τόσο αυτόν που βρίσκεται μέσα)
Το θέμα είναι να προσπαθήσει να μην βλέπει αφ'υψηλού και ως "κατώτερους" τους "απέξω" ή αυτούς που βρίσκονται σε διαφορετικές σφαίρες...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #318 στις: 24/04/09, 00:48 »
ακριβώς...δηλαδή αυτοί που ανα τον κόσμο παίζουν με πόκεμον ανήκουν σε μία σφαίρα...
αυτοί που είναι τρελαμένοι με τον άρχοντα σε μια άλλη...
αυτοί που ασχολούνται φανατικά με τη θρησκεία σε μια τρίτη...
ο καθένας έχει τη δική του αντίληψη για τη σφαιρα ΤΟΥ....
η σφαίρα του είναι ένα ψέμα αφού βασίζεται σε φτιαχτό κόσμο αλλά έλα που αυτός ζει εκεί!...και γιατί να του τη χαλάσεις? δικαίωμα του...δν ασχολείσαι και τέλος...
τώρα...το τι άποψη έχει ο κάθε κάτοικος μιας σφαίρας για τις ΆΛΛΕΣ...αυτό είναι άλλο θέμα...
το αν πιστεύει πως υπάρχουν ή αν οι κάτοικοί της είναι κατώτεροι είναι υποκειμενικό....
εσύ αναλόγιο δν ανήκεις σε καμία σφαίρα?

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #319 στις: 24/04/09, 00:54 »
εμενα οπου με πεταξουν,
το ακριβως απαντα σε μενα ή στον groovymood001 ;;



Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #320 στις: 24/04/09, 01:01 »
το ακριβώς πάει στον groovy αλλά και σ αυτό που είπες συμφωνώ...
όταν μπεις μέσα στη σφαίρα ο κόσμος αποκτά σάρκα και οστά για σένα...

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #321 στις: 24/04/09, 01:30 »
Μερσι, εχομε λοιπον ενα ψευτικο κοσμο, οταν λεμε ψευτικο τι εννοουμε ;; εννοουμε μαλλον κατι που δεν ειναι αληθινο, δηλ. ξεχωριζομε το ψευτικο απο το αληθινο λεγοντας οτι αυτο δεν ειναι αληθινο, εφ' οσον ψευτικο δεν μπορει να ειναι αληθινο, ετσι δεν ειναι ;;
δηλ. η αντιληψη που εχω για τα πραγματα, είναι η αληθεια των πραγματων ;;

Για σένα λοιπόν αλήθεια είναι η αντίληψη κάποιου άλλου??



groovymood001 απαντω στην ερωτηση σου,
η προταση αυτη σημαινει οτι ταυτιζω την αντιληψη μου για τα πραγματα με την αληθεια γι' αυτα τα πραγματα, δηλ αντιληψη και αληθεια ισοδυναμουν, αυτο δεν λεω οτι ειναι η αληθεια για μενα, ειναι επομενο προγουμενου διαλογου με hot_sauce,




Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #322 στις: 24/04/09, 03:49 »
Εμπειρία με συμπαθέστατους Μ.τ.Ι και μάλιστα πρόσφατη. Πριν 15 μέρες περίπου 2 κυρίες χτυπήσαν το κουδούνι του  σπιτιού μου και πολύ ευγενικά μου ζητήσανε να αφήσουν μία πρόσκληση για μιά ομιλία με περιεχόμενο την Αγία Γραφή. Εγώ πήρα αυτή τη πρόσκληση, τις ευχαρίστησα και έκλεισα τη πόρτα. Διάβασα το κείμενο και είδα ότι ήταν μιά ομιλία που διοργανώνανε οι Μ.τ.Ι σε γνωστό ξενοδοχείο. Δεν έδωσα σημασία και απλά την πέταξα γιατί δεν με ενδιέφερε.
Πριν 2 μέρες, 2 κύριοι αυτή τη φορά χτυπήσαν πάλι το κουδούνι και πολύ ευγενικά είπε ο ένας , ο νεώτερος , ότι είναι ο σύζυγος της μιάς κυρίας που είχε περάσει πρόσφατα και πως αν ήθελα θα μου έκανε μιά ενημέρωση με θέμα την αξία της ανάγνωσης της Αγίας Γραφής. Απάντησα ότι είμαι αντίθετος με το δόγμα σας και ότι δεν θα με ενδιέφερε. Εκείνος επέμεινε κάπως λέγοντας μου , ότι άσχετα από το τι πιστεύω για τους Μ.τ.Ι , ο σκοπός του ήταν να ενθαρύννει τους ανθρώπους στην ανάγνωση των ιερών κειμένων. Αφού λοιπόν τους διαβεβαίωσα ότι τέτοια ενθάρυνση εγώ δεν χρειαζόμουν γιατί , ήδη μελετάω τα ιερά κείμενα  από προσωπικό ενδιαφέρον, χαιρετηθήκαμε και έκλεισα τη πόρτα μετά από μιά 10 λεπτη και σχετικά άχαρη συζήτηση.
Θέλω να πω με όλα αυτά, ότι μιά θρησκεία, άποψη, ιδεολογία, όπως θέλετε πέστε τη , η οποία χρησιμοποιεί , μεθόδους marketing door to door , εμένα δεν μπορεί να μου κάνει καλή εντύπωση. Μάλιστα επειδή ήταν προφανές, ότι με την αποδοχή απλά του εντύπου της πρόσκλησης μπήκα σε κάποια "λίστα" ενδιαφερομένων , η οποία προφανώς δώθηκε για περαιτέρω όχληση, αυτό έκανε ακόμα χειρότερα τα πράγματα. Οι άνθρωποι μπορεί να το βλέπουνε και ως "ιεραποστολικό¨έργο, αυτό που κάνουνε, αλλά για μένα το να με ενοχλούνε στο σπίτι μου , πουλώντας σαν πλασιέ "πνευματικές αναζητήσεις",μου κάνει αλγεινή εντύπωση. Πιστεύω ότι υπάρχει ένας κρυφός ή και φανερός φανατισμός εδώ, που με απωθεί και που απλά μου έδωσε άλλο ένα επειχήρημα στο να μην πιστεύω στις θεωρίες τους.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/04/09, 03:51 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Gouz2008

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #323 στις: 24/04/09, 08:57 »
Για να ξέρουμε τι λέμε όπως είπα και πρίν  ;D ;D ;D

http://www.oodegr.com/paratir/istoria/war1.htm

Αποσυνδεδεμένος Gouz2008

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #324 στις: 24/04/09, 09:02 »
Δεν υπάρχει σύγκριση με άλλες σφαίρες όπως το παρουσιάζουν κάποιοι. Καθένας έχει δικαίωμα να πιστεύει όπου θέλει. Αλλά κανείς δεν έχει το δικαίωμα να καταστρέφει ανθρώπινες σχέσεις και οικογένειες για ένα ΨΕΜΑ, που του είπαν ότι είναι η αλήθεια.. Όποιος διαφωνεί ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα.