Αποστολέας Θέμα: MIKE MOSS - Oasis (new song - rough edit)  (Αναγνώστηκε 4175 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
MIKE MOSS - Oasis (new song - rough edit)
« στις: 15/07/10, 18:21 »
Καλησπεριζω το φορουμ!

Το upload αυτο ειναι παλιοτερο αλλα αποφασισα να το δουλεψω αφου τμηματα του θα αποτελεσουν ολοκληρα τραγουδια. Ειναι κατι σαν overture και το ανεβαζω για να μου πειτε τη γνωμη σας για τις ιδεες που ακουγονται μεσα.

http://www.box.net/shared/oidecplk1v

Ακολουθηστε το λινκ και πειτε μου πως σας φανηκε!


Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: MIKE MOSS - Oasis (new song - rough edit)
« Απάντηση #1 στις: 17/07/10, 09:51 »
καλο, αν και σε μερικα σημεια η σολο κιθαρα το παραεκανε με αυτα που επαιζε, αυτο ειναι μια συλλογη ιδεων, η ειναι ολοκληρομενο κομματι ?
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: MIKE MOSS - Oasis (new song - rough edit)
« Απάντηση #2 στις: 17/07/10, 14:50 »
καλο, αν και σε μερικα σημεια η σολο κιθαρα το παραεκανε με αυτα που επαιζε, αυτο ειναι μια συλλογη ιδεων, η ειναι ολοκληρομενο κομματι ?

Eιναι μια διαδικασια σε εξελιξη. Σε γενικες γραμμες οι ιδεες του κομματιου ειναι εδω μαζεμενες και το τελικο θα ειναι λιγο πιο μεγαλο.

Ευχαριστω για το σχολιο παντως! Και η παρατηρηση εληφθη υποψιν.

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: MIKE MOSS - Oasis (new song - rough edit)
« Απάντηση #3 στις: 17/07/10, 16:26 »
Όσον αφορά τo tone, την παραγωγή και την τεχνική είναι σε άριστο επιπέδο (και αυτά κάνουν για μένα κάνουν ένα καλό ακουσμα αν η μουσική έχει μία στοιχειώδη βάση - που στην συγκεκριμένη περίπτωση σαφώς και την έχει... ;) )

Στα πιο υποκειμενικά τώρα, θα έλεγα οτι αυτό που με "χάλασε" λιγάκι ήταν το riff προς το τέλος (μετά το break). Μου φάνηκε κάπως απότομο και ασύνδετο με το πρώτο τμήμα του κομματιού που κυλησε πολύ ομαλά. Επίσης στο break ίσως να έριχνα λίγο ταχύτητα και να έπαιζα λίγο με tremolo (ala jeff beck).

καλή συνέχεια

P.S.: Να ρωτήσω με τι DAW έφτιαξες το backing?

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: MIKE MOSS - Oasis (new song - rough edit)
« Απάντηση #4 στις: 18/07/10, 00:53 »
Φίλε Mike όποτε σε ακούω να παίζεις, θέλω να πιάσω την κιθάρα και να shredάρω!!! Η γενική σου ιδέα μέχρι το 1:20 περίπου μου άρεσε πολύ. Αν και για κάποιο λόγο δε μου θύμισε όαση αλλα περισσότερο κάποιον που ζεί μέσα στη θλίψη μιας γκρίζας τσιμεντούπολης! Αλλά έτσι είναι η καλή μουσική. Δημιουργεί στον καθένα προσωπικές εικόνες! Και αυτό το έχεις πετύχει! ;) Μετά, μάλλον το ψάχνεις ακόμα αλλα δε σε φοβάμαι. Θα βρείς τι είναι το πιο ταιριαστό για να ολοκληρώσεις το κομμάτι σου. Απο εκεί και πέρα, προσωπικά θα περίμενα λίγο παραπάνω πριν αρχίσω τις γρήγορες φράσεις. Θα σκεφτόμουν δηλαδή περισσότερο ως Satriani και λιγότερο ως Malmsteen (ή ως Michael Angelo) όσον αφορά στη σολιστική δομή. Αυτό βεβαίως είναι απλώς μια άποψη χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω. Θα ήθελα πολύ να ακούσω το κομμάτι όταν θα το έχεις ολοκληρώσει γιατι κάτι μου λέει πως θα είναι φοβερό!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 18/07/10, 01:01 από Vaiking »
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: MIKE MOSS - Oasis (new song - rough edit)
« Απάντηση #5 στις: 20/07/10, 23:05 »
Όσον αφορά τo tone, την παραγωγή και την τεχνική είναι σε άριστο επιπέδο (και αυτά κάνουν για μένα κάνουν ένα καλό ακουσμα αν η μουσική έχει μία στοιχειώδη βάση - που στην συγκεκριμένη περίπτωση σαφώς και την έχει... ;) )

Στα πιο υποκειμενικά τώρα, θα έλεγα οτι αυτό που με "χάλασε" λιγάκι ήταν το riff προς το τέλος (μετά το break). Μου φάνηκε κάπως απότομο και ασύνδετο με το πρώτο τμήμα του κομματιού που κυλησε πολύ ομαλά. Επίσης στο break ίσως να έριχνα λίγο ταχύτητα και να έπαιζα λίγο με tremolo (ala jeff beck).

καλή συνέχεια

P.S.: Να ρωτήσω με τι DAW έφτιαξες το backing?

Ευχαριστω για την κριτικη σου και να ξερεις οτι εληφθη υποψιν :)

Ολων σας οι γνωμες λαμβανονται υποψιν προς βελτιωση του τελικου αποτελεσματος.

Το κομματι το εφτιαξα με cubase κλασικα...:)

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: MIKE MOSS - Oasis (new song - rough edit)
« Απάντηση #6 στις: 20/07/10, 23:10 »
Φίλε Mike όποτε σε ακούω να παίζεις, θέλω να πιάσω την κιθάρα και να shredάρω!!! Η γενική σου ιδέα μέχρι το 1:20 περίπου μου άρεσε πολύ. Αν και για κάποιο λόγο δε μου θύμισε όαση αλλα περισσότερο κάποιον που ζεί μέσα στη θλίψη μιας γκρίζας τσιμεντούπολης! Αλλά έτσι είναι η καλή μουσική. Δημιουργεί στον καθένα προσωπικές εικόνες! Και αυτό το έχεις πετύχει! ;) Μετά, μάλλον το ψάχνεις ακόμα αλλα δε σε φοβάμαι. Θα βρείς τι είναι το πιο ταιριαστό για να ολοκληρώσεις το κομμάτι σου. Απο εκεί και πέρα, προσωπικά θα περίμενα λίγο παραπάνω πριν αρχίσω τις γρήγορες φράσεις. Θα σκεφτόμουν δηλαδή περισσότερο ως Satriani και λιγότερο ως Malmsteen (ή ως Michael Angelo) όσον αφορά στη σολιστική δομή. Αυτό βεβαίως είναι απλώς μια άποψη χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω. Θα ήθελα πολύ να ακούσω το κομμάτι όταν θα το έχεις ολοκληρώσει γιατι κάτι μου λέει πως θα είναι φοβερό!!!

Οντος το ψαχνω ακομα και αντι να σπαω το κεφαλι μου ειπα να ρωτησω εσας χαχαχαχα! Οντος εξελισσεται καλυτερα απο οτι περιμενα και ελπιζω συντομα να το απολαυσουμε ολοι μαζι :)

Αυτη τη φορα οντος μου βγηκε πολυ alternate picking μεσα και καποιοι απορησανε αλλα εμπνευση ειναι αυτη και λειτουργει πολλες φορες απροβλεπτα :)

Oπως και να χει ευχαριστω για την κριτικη σου!

ΜΙΚΕ

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: MIKE MOSS - Oasis (new song - rough edit)
« Απάντηση #7 στις: 21/07/10, 11:25 »
Καλά κάνεις και ρωτάς αλλα στο τέλος θα κάνεις ό'τι θες εσύ! Γιατί οι απόψεις... ξέρεις... όλοι έχουμε απο μια :P
Το alternate picking δε με ενόχλησε προσωπικά. Αυτό σου βγήκε, αυτό έκανες. Απλώς εξέφρασα μια σκέψη για τη δομή γι'αυτό και ανέφερα το Satriani οπου ξεκινά με πιο αργά και ξεκάθαρα θέματα, μετά "τα σπάει" και έπειτα επιστρέφει στο αρχικό (ή περίπου στο αρχικό) μέρος. Αλλα και πάλι αυτό είναι απλώς μια άποψη... :)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: MIKE MOSS - Oasis (new song - rough edit)
« Απάντηση #8 στις: 21/07/10, 12:50 »
Ρε Μαικ...δυστυχως εχεις μια μανια να shredαρεις συνεχεια...τα licks που παιζεις, αν και χιλιοπαιγμενα, οντως εχουν απαραμιλλη τεχνικη και σε αυτες τις ταχυτητες εχουν υψηλο βαθμο δυσκολιας. Δυστυχως, στα δικα μου αυτια, πασχεις παρα πολυ στο note choise. Οπου πας να παιξεις κατι που δεν ειναι γρηγορο, δεν ειναι και ωραιο. Στο πρωτο μισο, ακουγονται κατι εντονες "πρασινες" που μαλλον τις εκανες επιτηδες, δεν ξερω τι ηθελες να κανεις εκει, μαλλον ηθελες να ακουστεις πιο Friedman που σηκωνει νοτες που ειναι "εκτος" και τις κανει "εντος". Χρειαζεσαι αρκετη δουλεια σε αυτο για να το κανεις να ακουστει ομορφα.
 
Επισης, στο πιο "ατμοσφαιρικο" κομματι, συνεχιζεις να shredαρεις!! Πιστευω οτι εκει επρεπε να κατεβασεις volume και tone απο την κιθαρα, να βαλεις περισσοτερο delay και να παιξεις πιο smooth πραγματα...δυο τρια "γλυκα" bends μεσα σε δυο-τρεις ομορφες φρασεις θα αρκουσαν.
 
Τελος, το τελευταιο μερος ειναι πολυ ακυρο, αλλα καλλιστα θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει καπου αλλου.
 
Ολα αυτα που σου λεω, ειναι καθαρα η υποκειμενικη μου κριση και αν εσενα σου αρεσει οπως ειναι, μαγκια σου και λεβεντια σου και δε μου πεφτει λογος. Εγω δε σου τα λεω για να κανω τον εξυπνο, αλλα γιατι οι πιο αυστηρες κριτικες ειναι αυτες που σε κανουν καλυτερο. Πιστευω οτι εχοντας την τεχνικη, μπορεις να παιξεις πολυ καλυτερα. Προσπαθησε οι νοτες που επιλεγεις στα σολο σου, να ειναι πολυ πιο "μεσα" στα ακορντα αρμονικα και να ειναι πιο προσεκτικα διαλεγμενες, και προσπαθησε να παιζεις με "φρασεις" και οχι απλα με licks που καταληγουν στην τονικη.

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: MIKE MOSS - Oasis (new song - rough edit)
« Απάντηση #9 στις: 21/07/10, 15:11 »
Καλά κάνεις και ρωτάς αλλα στο τέλος θα κάνεις ό'τι θες εσύ! Γιατί οι απόψεις... ξέρεις... όλοι έχουμε απο μια :P
Το alternate picking δε με ενόχλησε προσωπικά. Αυτό σου βγήκε, αυτό έκανες. Απλώς εξέφρασα μια σκέψη για τη δομή γι'αυτό και ανέφερα το Satriani οπου ξεκινά με πιο αργά και ξεκάθαρα θέματα, μετά "τα σπάει" και έπειτα επιστρέφει στο αρχικό (ή περίπου στο αρχικό) μέρος. Αλλα και πάλι αυτό είναι απλώς μια άποψη... :)

Εννοειται τον τελευταιο λογο τον εχω εγω αλλα μαρεσει να το συζηταω λιγο με αντικειμενικα αυτια. Να σου πω ομως κατι? Προτιμω οταν ακους ενα κομματι να λες οτι ακουγεται σαν ΜΙΚΕ παρα να λες οτι παιζει ο ΜΙΚΕ αλλα ακουγεται σαν σατριανι. Καταλαβες? Το χα αναλυσει και σε αλλο μου ποστ σε αλλο τραγουδι πως οταν παιζω, παιζω αυθορμητα και πανω απο ολα πρωτα για μενα. Μουσικος εισαι και ξερεις. Τωρα το shred ειναι μερος του παιξιματος μου και δεν σκοπευω να το αφαιρεσω οτι κι αν ακουω απο διαφορους!

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: MIKE MOSS - Oasis (new song - rough edit)
« Απάντηση #10 στις: 21/07/10, 15:20 »
Ρε Μαικ...δυστυχως εχεις μια μανια να shredαρεις συνεχεια...τα licks που παιζεις, αν και χιλιοπαιγμενα, οντως εχουν απαραμιλλη τεχνικη και σε αυτες τις ταχυτητες εχουν υψηλο βαθμο δυσκολιας. Δυστυχως, στα δικα μου αυτια, πασχεις παρα πολυ στο note choise. Οπου πας να παιξεις κατι που δεν ειναι γρηγορο, δεν ειναι και ωραιο. Στο πρωτο μισο, ακουγονται κατι εντονες "πρασινες" που μαλλον τις εκανες επιτηδες, δεν ξερω τι ηθελες να κανεις εκει, μαλλον ηθελες να ακουστεις πιο Friedman που σηκωνει νοτες που ειναι "εκτος" και τις κανει "εντος". Χρειαζεσαι αρκετη δουλεια σε αυτο για να το κανεις να ακουστει ομορφα.
 
Επισης, στο πιο "ατμοσφαιρικο" κομματι, συνεχιζεις να shredαρεις!! Πιστευω οτι εκει επρεπε να κατεβασεις volume και tone απο την κιθαρα, να βαλεις περισσοτερο delay και να παιξεις πιο smooth πραγματα...δυο τρια "γλυκα" bends μεσα σε δυο-τρεις ομορφες φρασεις θα αρκουσαν.
 
Τελος, το τελευταιο μερος ειναι πολυ ακυρο, αλλα καλλιστα θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει καπου αλλου.
 
Ολα αυτα που σου λεω, ειναι καθαρα η υποκειμενικη μου κριση και αν εσενα σου αρεσει οπως ειναι, μαγκια σου και λεβεντια σου και δε μου πεφτει λογος. Εγω δε σου τα λεω για να κανω τον εξυπνο, αλλα γιατι οι πιο αυστηρες κριτικες ειναι αυτες που σε κανουν καλυτερο. Πιστευω οτι εχοντας την τεχνικη, μπορεις να παιξεις πολυ καλυτερα. Προσπαθησε οι νοτες που επιλεγεις στα σολο σου, να ειναι πολυ πιο "μεσα" στα ακορντα αρμονικα και να ειναι πιο προσεκτικα διαλεγμενες, και προσπαθησε να παιζεις με "φρασεις" και οχι απλα με licks που καταληγουν στην τονικη.

Εκτιμω την προσφορα σου στο ποστ αλλα πολλες απ τις παρατηρησεις σου θα απαντηθουν αν διαβασεις την περιγραφη. Οποτε θα προτιμουσα απλα καποιες ιδεες και προτασεις και ας αφησουμε τις αυστηρες κριτικες για οταν ειναι ετοιμο τελειως. Για ολοκληρωμενες δουλειες μου μπορεις να ακουσεις τα τραγουδια στο προφιλ μου στο myspace.com/mikemossproject οπου θα δεις οτι το συνεχες shreddin δεν ειναι κατι που υπαρχει εντονα στο κομματια εκτος απ τα σημεια που πιστευω ταιριαζει και που φυσικα μου βγαινει φυσικα οπως ηταν και στο ΟΑΣΙΣ που πιστευω τα σηκωνει. Tωρα οπως ειπα και σε αλλο quote Που εκανα, ο τελικος λογος ανηκει σε μενα και ειναι αρχη μου να μην πεφτω σε κλισε του τυπου μην παιζεις τα "χιλιοπαιγμενα" (ακομα κι αν ταιριαζουν), μην δινεις γκαζια σε ηρεμα σημεια (ακομα κι αν εσυ ετσι γουσταρεις)..κτλ ..κτλ...

Οι παρατηρησεις περι τεχνικης και note choise σε κανουν να ακουγεσαι γνωστης και ετσι λοιπον με ενδιαφερει η αποψη ενος γνωστη και φυσικα λοιπον θα ληφθει υποψιν :)

Ευχαριστω man και stay tuned για αυτο και αλλα πολλα σε προσεχες CD.
MIKE

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: MIKE MOSS - Oasis (new song - rough edit)
« Απάντηση #11 στις: 22/07/10, 00:47 »
Καλά κάνεις και ρωτάς αλλα στο τέλος θα κάνεις ό'τι θες εσύ! Γιατί οι απόψεις... ξέρεις... όλοι έχουμε απο μια :P
Το alternate picking δε με ενόχλησε προσωπικά. Αυτό σου βγήκε, αυτό έκανες. Απλώς εξέφρασα μια σκέψη για τη δομή γι'αυτό και ανέφερα το Satriani οπου ξεκινά με πιο αργά και ξεκάθαρα θέματα, μετά "τα σπάει" και έπειτα επιστρέφει στο αρχικό (ή περίπου στο αρχικό) μέρος. Αλλα και πάλι αυτό είναι απλώς μια άποψη... :)

Εννοειται τον τελευταιο λογο τον εχω εγω αλλα μαρεσει να το συζηταω λιγο με αντικειμενικα αυτια. Να σου πω ομως κατι? Προτιμω οταν ακους ενα κομματι να λες οτι ακουγεται σαν ΜΙΚΕ παρα να λες οτι παιζει ο ΜΙΚΕ αλλα ακουγεται σαν σατριανι. Καταλαβες? Το χα αναλυσει και σε αλλο μου ποστ σε αλλο τραγουδι πως οταν παιζω, παιζω αυθορμητα και πανω απο ολα πρωτα για μενα. Μουσικος εισαι και ξερεις. Τωρα το shred ειναι μερος του παιξιματος μου και δεν σκοπευω να το αφαιρεσω οτι κι αν ακουω απο διαφορους!
Φίλε Mike συμφωνώ μαζί σου! Κι αν σου βγαίνει να shredάρεις, να το κάνεις με όλη σου την ψυχή! Εδώ δεν κάνω παράπονο για το διαρκές shredding του Malmsteen μιας και ξέρω πως αυτός ο άνθρωπος αγαπάει τρελά αυτό που κάνει και δε μπορεί να κάνει αλλιώς! Απλώς πλέον δε μπορώ να τον ακούσω με ευχαρίστηση! Μην παρεξηγηθώ όμως. Δε θέλω στα κομμάτια σου να ακούγεσαι σαν το Satriani. Θέλω να ακούγεσαι όπως ο Mike. Απλά έθεσα υπόψιν σου τη δομή των κομματιών του Satriani και τίποτε άλλο. Αν κρίνεις πως κάτι τέτοιο θα σε βοηθήσει έχει καλώς.. αν πάλι όχι και πάλι καλώς έχει! Εσύ είσαι ο δημιουργός ;)

Υ.Γ. Έχεις ακούσει το "Rain Forest" του Michael Angelo Batio; Ένα φοβερό κομμάτι με καταπληκτικά θέματα που αντί όμως να τα αφήσει να εξελιχθούν, τα σπάει με διαρκείς shredοπαρεμβολές και καταφέρνει να σου χαλάσει την ωραία διάθεση που έχεις στην αρχή του κομματιού, αντί να φυλάξει το shredding για ένα μέρος που θα ταιριάζουν και με το κομμάτι και με το ιδιαίτερο παίξιμό του! Got my point? ;) :)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: MIKE MOSS - Oasis (new song - rough edit)
« Απάντηση #12 στις: 22/07/10, 01:57 »
Καλά κάνεις και ρωτάς αλλα στο τέλος θα κάνεις ό'τι θες εσύ! Γιατί οι απόψεις... ξέρεις... όλοι έχουμε απο μια :P
Το alternate picking δε με ενόχλησε προσωπικά. Αυτό σου βγήκε, αυτό έκανες. Απλώς εξέφρασα μια σκέψη για τη δομή γι'αυτό και ανέφερα το Satriani οπου ξεκινά με πιο αργά και ξεκάθαρα θέματα, μετά "τα σπάει" και έπειτα επιστρέφει στο αρχικό (ή περίπου στο αρχικό) μέρος. Αλλα και πάλι αυτό είναι απλώς μια άποψη... :)

Εννοειται τον τελευταιο λογο τον εχω εγω αλλα μαρεσει να το συζηταω λιγο με αντικειμενικα αυτια. Να σου πω ομως κατι? Προτιμω οταν ακους ενα κομματι να λες οτι ακουγεται σαν ΜΙΚΕ παρα να λες οτι παιζει ο ΜΙΚΕ αλλα ακουγεται σαν σατριανι. Καταλαβες? Το χα αναλυσει και σε αλλο μου ποστ σε αλλο τραγουδι πως οταν παιζω, παιζω αυθορμητα και πανω απο ολα πρωτα για μενα. Μουσικος εισαι και ξερεις. Τωρα το shred ειναι μερος του παιξιματος μου και δεν σκοπευω να το αφαιρεσω οτι κι αν ακουω απο διαφορους!
Φίλε Mike συμφωνώ μαζί σου! Κι αν σου βγαίνει να shredάρεις, να το κάνεις με όλη σου την ψυχή! Εδώ δεν κάνω παράπονο για το διαρκές shredding του Malmsteen μιας και ξέρω πως αυτός ο άνθρωπος αγαπάει τρελά αυτό που κάνει και δε μπορεί να κάνει αλλιώς! Απλώς πλέον δε μπορώ να τον ακούσω με ευχαρίστηση! Μην παρεξηγηθώ όμως. Δε θέλω στα κομμάτια σου να ακούγεσαι σαν το Satriani. Θέλω να ακούγεσαι όπως ο Mike. Απλά έθεσα υπόψιν σου τη δομή των κομματιών του Satriani και τίποτε άλλο. Αν κρίνεις πως κάτι τέτοιο θα σε βοηθήσει έχει καλώς.. αν πάλι όχι και πάλι καλώς έχει! Εσύ είσαι ο δημιουργός ;)

Υ.Γ. Έχεις ακούσει το "Rain Forest" του Michael Angelo Batio; Ένα φοβερό κομμάτι με καταπληκτικά θέματα που αντί όμως να τα αφήσει να εξελιχθούν, τα σπάει με διαρκείς shredοπαρεμβολές και καταφέρνει να σου χαλάσει την ωραία διάθεση που έχεις στην αρχή του κομματιού, αντί να φυλάξει το shredding για ένα μέρος που θα ταιριάζουν και με το κομμάτι και με το ιδιαίτερο παίξιμό του! Got my point? ;) :)

Καλα ο Michael Angelo ειναι για κλοτσιες! Ειλικρινα δεν τον αντεχω καθολου...χαχαχα

Ναι καταλαβαινω τι θες να πεις και αυτο απαντησα και στον φιλο πιο πανω. Οτι αν μπεις στο myspace μου θα ακουσεις το πραγματικο μου στυλ κι οχι ενα διλεπτο σημειο οπου μου βγηκε να το φορτωσω στο shreddin... Και αν αποφασισω ενα κομματι να ειναι ετσι...τοτε ετσι θα ειναι και παει και τελειωσε...:P Αλλα ειμαι ο τελευταιος που μπορει να ακουει shredding συνεχεια χωρις να υπαρχουν φρασεις και αληθινο τραγουδι...Αλλα οπως να το κανουμε κυλαει στη φλεβα κι gilbert κυλαει κι o david gilmour κυλαει κι ο hendrix...Οποτε θα τους ακουσεις ολους να τριγυρνανε στα τραγουδια. Και να σου πω πιο πολυ gilbert ηταν τα γρηγορα περασματα εδω.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
1855 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/11, 12:07
από Mike Moss
6 Απαντήσεις
2595 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/11, 02:39
από Mike Moss
3 Απαντήσεις
1958 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/11, 02:10
από Mike Moss
9 Απαντήσεις
2796 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/11, 11:39
από Mike Moss
6 Απαντήσεις
2522 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/11, 15:06
από Mike Moss
11 Απαντήσεις
3381 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/11, 12:53
από Mike Moss
2 Απαντήσεις
1874 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/11, 17:44
από Mike Moss
4 Απαντήσεις
1919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/12, 21:58
από Mike Moss
4 Απαντήσεις
1875 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/12, 00:42
από Mike Moss
0 Απαντήσεις
1400 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/12, 14:43
από Mike Moss