Αποστολέας Θέμα: Μικρές αλλαγές αλλά τελείως διαφορετικό αποτέλεσμα  (Αναγνώστηκε 2546 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Πήρα σήμερα την κιθάρα. Την είχα γι' αλλαγή από Standard E (10άρες) σε Eb (11άρες). For the record, έβαλα DR Hi-Beam.


Σίγουρα παίζει ρόλο τ' ότι δεν είχα παίξει κιθάρα για μια βδομάδα, αλλά ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικός ήχος! Έπαθα την πλάκα μου! Καμία σχέση με πριν. Λες κι έχω διαφορετική κιθάρα! Αφού οι μέχρι πρότινος ρυθμίσεις στον ενισχυτή δε μου κάνουν! Θέλουν αλλαγή.


Δεν περίμενα ρε σεις τόση διαφορά! Λέω εντάξει, λίγο πιο ογκώδης θα είναι ο ήχος, λίγο πιο σκοτεινός... Έπεσα απ' τα σύννεφα. Το galloping είναι απίστευτο, οι νότες ακούγονται (δε μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς) καλύτερα, το vibrato καλύτερο... Καλά για bends δε το συζητάμε, πιάνεται το χέρι σου (όχι ξέρω να κάνω κιόλας) με τις 11άρες.


Τελικά δε χρειάζεσαι απαραίτητα αλλαγή όλου του εξοπλισμού σου για ν' ακουστείς διαφορετικά, ακόμα κι απλές αλλαγές έχουν τεράστια διαφορά... Καλή φάση...
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Τελικά δε χρειάζεσαι απαραίτητα αλλαγή όλου του εξοπλισμού σου για ν' ακουστείς διαφορετικά, ακόμα κι απλές αλλαγές έχουν τεράστια διαφορά... Καλή φάση...


Και ακομα μεγαλυτερη διαφορα κανει μια ΚΑΛΟΣΕΤΑΡΙΣΜΕΝΗ κιθαρα... ;)


Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Σ' αυτό κι αν έχεις δίκιο! Πριν την πάω, κάποια ψηλά powerchords έκαναν ένα "τζαρτζάρισμα" κι οι χορδές τα είχαν φτύσει για τα καλά... Να και κάτι άλλο, φρέσκες χορδές. Χρειάζονται αρχικά λίγο στρώσιμο αλλά μετά...

Χε, ένας φίλος μου 'λεγε χθες ότι δεν έχει το μπάσο του ακόμα για σετάρισμα κι είναι με τις μανίσιες χορδές ακόμα (πρέπει να παίζει καμιά 2 χρόνια). Αυτός να δεις τί θα λέει όταν τ' αλλάξει.
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Εδώ με διαφορετική πένα παίρνεις άλλο ήχο, πόσο μάλλον με χορδές  ;D ...

Κάποια στιγμή θα πάω κι εγώ για σετάρισμα με 10άρες και μια περιέργεια την έχω για το αποτέλεσμα είναι η αλήθεια. Ειδικά σε Drop D.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Να σου πώ για Drop D με 10άρες. Όταν το είχα δοκιμάσει, αρχικά ενθουσιάστηκα γιατί η D έβγαζε απίστευτο ήχο σε palm mutes. Αλλά σε μένα ήταν χαλαρή σαν σκουληκαντέρα κι αν άρχιζα τα gallops, φίλε η χορδή πήγαινε όπου να 'ναι. Άντε λες τότε δεν ήξερα να κάνω καλό gallop. Τώρα που έμαθα καλύτερα, ακόμα κι η Low E (10άρα) σε Eb πάλι πήγαινε όπου να 'ναι...


Μ' αυτά και μ' εκείνα, εμένα το Drop D με βόλεψε μόνο για downpicking. Έβγαζε πολύ ωραίο γρέζι. Tremolo picking και gallops ούτε κατά διάνοια. Αυτά βέβαια χωρίς να την έχω σετάρει σε Drop D, ίσως με σετάρισμα ερχόταν η χορδή στα μέτρα της.
How to program a metalhead?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
54 Απαντήσεις
18112 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/10, 02:00
από gers
10 Απαντήσεις
4560 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/09, 23:41
από P.D.L.
8 Απαντήσεις
4247 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/09, 13:20
από m@ster k@frer
4 Απαντήσεις
4949 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/10, 23:27
από brian
2 Απαντήσεις
2677 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/10, 10:52
από freemind
9 Απαντήσεις
8475 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/11, 22:01
από Guitarholic_punk
2 Απαντήσεις
2028 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/11, 20:28
από Stinky
7 Απαντήσεις
6507 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/13, 01:47
από STEFANOS604
0 Απαντήσεις
2008 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/15, 13:14
από sakis.
4 Απαντήσεις
3988 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/17, 23:07
από Καθόδιος (φλουτσ)