Αποστολέας Θέμα: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.  (Αναγνώστηκε 25454 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MichaelYiochalas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #25 στις: 19/09/08, 09:10 »

Οπως καταλαβαινεις μοιαζει αρκετα η κριτικη μου με το προηγουμενο βιντεο σου για το οποιο ειπα τη γνωμη μου..
Απλα οπως και εκει αν μπορουσα να σου πω κατι αυτο θα ηταν να δωσεις λιγο περισσοτερο βαση στην μελωδια και στην φρασολογια..Γιατι καλα τα sweep..Αλλα ως εχουν κανουν πολυ μονοδιαστατο το παιξιμο σου και αυτο ειναι ειναι μια αδυναμια που εγω τουλαχιστον εντοπιζω σε οτι εχεις κανει ποστ ως τωρα..


http://www.musicv2.com/listen.php?m=9686


   Προσπαθούμε κύριε,προσπαθούμε! ;D Η μελωδικότητα-μουσικότητα πάντως,και ειδικά ο συνδιασμός της με τεχνικά περάσματα είναι κάτι σπάνιο και πολύ δύσκολο να επιτευχθεί.Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι το concerto για βιολί του Beethoven ή του Tchaikovsky.Για εμένα είναι οι κορυφές σε αυτό που λες.Θέλει πολύύύύύ σκαρφάλωμα...
Arpeggios from Hell

Αποσυνδεδεμένος MichaelYiochalas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #26 στις: 19/09/08, 09:23 »

Δεν ξερω αν θα σου φανει καπως σκληρο αυτο που θα πω τωρα..Δεν εχω καμια διαθεση να σε κραξω η να τσακωθω μαζι σου..Ειναι απλα κατι που θα ελεγα σε οποιον ζηταγε την ειλικρινη αποψη μου και ειχα αυτα που μας προσφερεις για να κρινω..Απλη φιλικη συμβουλη γιατι προσπαθω να δω λιγο παραπερα απο το συγκεκριμενο βιντεο..
Και αυτη ειναι: Ξεκολα λιγο απο τον Malmsteen..  :)
Δεν λεω..Θεος ο τυπος..Προσωπικα τον προσκυναω οτι και να λεει ο καθενας..
Αλλα ειλικρινα εχει πηξει ο τοπος στους κλωνους του..Και δυστυχως μου φενεται οτι προς τα εκει οδευεις..
Αν ο λογος που παιζεις ειναι απλα ενα hobby και θες να παιξεις μια μερα σαν τον Μalmsteen για προσωπικη σου ευχαριστηση τοτε πασο..Κανενα προβλημα..

http://www.musicv2.com/listen.php?m=9686


   Το ύφος και η φρασεολογία σου είναι τέτοια που δεν επιτρέπουν την πρόκληση οποιουδήποτε εκνευρισμού ή αντίδρασης από μέρους μου,και σκέψου ότι γενικά εκνευρίζομαι εύκολα και αντιδρώ ακόμα πιο εύκολα! ;)
   Η συμβουλή είναι τόσο σωστή-εύστοχη όσο και δύσκολη στην εφαρμογή της.Διότι εγώ με τον Malmsteen ενδιαφέρθηκα πραγματικά για την ηλεκτρική.Μεχρι την 1η Λυκείου είχα ανύπαρκτη τεχνικη και το μόνο που έκανα ήταν να παίζω "thrash" (μάλλον trash ήταν. :P ;D).όταν όμως άκουσ Malmsteen...άσε...τα έλεγα και στο βίντεο που είχα ανεβάσει στην ενότητα "τρόποι παιξίματος και τεχνικές" για τον δαχτυλισμό του Yngwie στα 2 οκτάβων ελλάσονα arpeggios αλλά μου το διέγραψαν ολόκληρο...Τεσπα,έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό,είναι μια πραγματικότητα ότι malmsteen-ίζω πολύ έντονα.Σκοπεύω να το αλλάξω αυτό βάζοντας στο παίξιμο μου τεχνικές που έχω μάθει όπως το sweep-picking και το tapping,με ένα ή περισσότερα δάχτυλα,πάντα όμως υπηρετώντας πιστα τον Νεοκλασικό ήχο.Είναι σημαντικό το σχόλιο σου και αξίζει μεγάλη προσοχή διότι είσαι και εσύ ένας από "εμάς" που δοξάζουμε τον Yngwie και αναγνωρίζουμε την αξία του.Και βέβαια δεν είσαι κάποιος που τα λέει επειδή δεν μπορεί απλά να κάνει και αυτός το ίδιο με αυτό που κατακρίνει.
Arpeggios from Hell

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #27 στις: 19/09/08, 09:24 »
Ρε συ Yiochala, εξήγησέ μου γιατί δε τα ποστάρεις όλα σε ένα μήνυμα και κάνεις 5 διαφορετικά posts με διαφορά 5-10 λεπτών?
Ήμαρτον... θα γεμίσει το gmail σε λίγο..

edit : 6 posts...

(σε λίγο θα μας πεις ότι το thrash είναι εύκολο και δεν έχει τεχνική...)
« Τελευταία τροποποίηση: 19/09/08, 09:26 από #Γιάννης# [nOiz] »

Αποσυνδεδεμένος MichaelYiochalas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #28 στις: 19/09/08, 09:27 »
Ρε συ Yiochala, εξήγησέ μου γιατί δε τα ποστάρεις όλα σε ένα μήνυμα και κάνεις 5 διαφορετικά posts με διαφορά 5-10 λεπτών?
Ήμαρτον... θα γεμίσει το gmail σε λίγο..

   Το κάνω για να είναι ξεκάθαρες οι απαντήσεις.Ειδικά όταν είναι μεγάλο το σχόλιο,όπως του Alex,νομίζω επιβάλλεται.Εαν υπαρχει πρόβλημα όμως αλλάζω τρόπο απαντήσεως.
Arpeggios from Hell

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #29 στις: 19/09/08, 09:30 »
Το κάνω για να είναι ξεκάθαρες οι απαντήσεις.Ειδικά όταν είναι μεγάλο το σχόλιο,όπως του Alex,νομίζω επιβάλλεται.Εαν υπαρχει πρόβλημα όμως αλλάζω τρόπο απαντήσεως.

Γι αυτό υπάρχει το quotation... δοκίμασέ το και θα δεις. Άφηνε κενά ανάμεσα σε κάθε παράθεση και στο κείμενο που γράφεις. Πάρε για παράδειγμα τα posts του Δρακουμέλ.

Αποσυνδεδεμένος MichaelYiochalas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #30 στις: 19/09/08, 09:30 »

(σε λίγο θα μας πεις ότι το thrash είναι εύκολο και δεν έχει τεχνική...)

  το thrash είναι δύσκολο.το "thrash"(ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΑ,YOU KNOW...ΕΙΡΩΝΙΑ...) όμως που έπαιζα,ναι,έιναι.Αν θες να σχολιάσεις κάτι,πρόσεχε λίγο περισσότερο αυτα που γράφω,αν δεν σε πειράζει βέβαια.
Arpeggios from Hell

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #31 στις: 19/09/08, 09:38 »
Ξεκολα λιγο απο τον Malmsteen..  :)
Αλλα ειλικρινα εχει πηξει ο τοπος στους κλωνους του..Και δυστυχως μου φενεται οτι προς τα εκει οδευεις..
Αν ο λογος που παιζεις ειναι απλα ενα hobby και θες να παιξεις μια μερα σαν τον Μalmsteen για προσωπικη σου ευχαριστηση τοτε πασο..Κανενα προβλημα..
http://www.musicv2.com/listen.php?m=9686


Τεσπα,έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό,είναι μια πραγματικότητα ότι malmsteen-ίζω πολύ έντονα.Σκοπεύω να το αλλάξω αυτό βάζοντας στο παίξιμο μου τεχνικές που έχω μάθει όπως το sweep-picking και το tapping,με ένα ή περισσότερα δάχτυλα,πάντα όμως υπηρετώντας πιστα τον Νεοκλασικό ήχο.


Αν σκοπεύεις να το αλλάξεις κάνοντας αυτό που γράφεις, νομίζω δε θα καταφέρεις τίποτε απολύτως...μάλλον δε κατάλαβες τι σου είπε ο Alex...
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #32 στις: 19/09/08, 09:41 »
MichaelYiochalas, δεν θα ξαναγράψω την κριτική μου στο video σου εφόσον αυτή σβήστηκε γιατί αφενώς δεν την θυμάμαι αυτούσια και αφετέρου βλέπω κάτι άλλο που με στεναχωρεί.. Παρατηρώ ότι οποιαδήποτε κριτική και να σου γίνεται εσύ προσπαθείς να την αντικρούσεις.. Ας πούμε ότι ο drakoumel ήταν λίγο απότομος (πρέπει βέβαια να τον δικαιολογήσουμε κάπως διότι είναι παλιό μέλος - από το 2004 - και πόσα θα έχουν δει τα μάτια του!) αλλά όλοι οι άλλοι έκαναν καλοπροαίρετη κριτική.. Εσύ παρόλα αυτά, προτίμησες αντί να σκεφτείς όλα όσα σου γράψανε και να πεις ευχαριστώ, προτίμησες να τους απαντήσεις άλλοτε με καλό και άλλοτε με άσχημο τρόπο.. Κάνε τον κόπο και διάβασε αυτό εδώ το post.. Το παιδί, παρόλο που κατά τη γνώμη μου είναι αρκετά καλός κιθαρίστας και βρίσκεται σε πάρα πολύ καλό δρόμο, άκουσε τα εξ' αμάξης αλλά παρόλα αυτά δεν είπε τίποτα.. Προσωπικά συγκινήθηκα με την ταπεινότητα των απαντήσεων του και την θέληση του να ακούσει τις κριτικές (μερικές εκ των οποίων είναι και άστοχες) χωρίς να φανεί καθόλου ψώνιο, με υφάκι, κ.λπ.. Αν, ας πούμε, έψαχνα κιθαρίστα για το συγκρότημα μου θα διάλεγα χίλιες φορές τον συγκεκριμένο, παρά εσένα ακόμα και αν ήσουν καλύτερος.. Θα προτιμούσα ένα πιο συζητήσιμο συνάδελφο, παρά ένα Malmsteen-ικό fanboy που δεν σηκώνει μύγα στο σπαθί του.. Στο είχα γράψει και πιο πριν αλλά σβήστηκε.. Αν δεν μάθεις να ακούς κριτικές τότε δεν θα γίνεις ΠΟΤΕ σου καλός μουσικός.. Όταν βλέπεις τόσα άτομα να σου επισημαίνουν ότι το συγκεκριμένο κομμάτι δεν ακούγεται καλά με sweeps αλλά εσύ παρόλα αυτά επιμένεις ότι είναι καλό, τότε μάλλον κάνεις λάθος.. Σκέψου τα λόγια μου και προσπάθησε πριν απαντήσεις να περιμένεις κανά 10λεπτο για να "κρυώσει" λίγο το αίμα σου.. Οι παρορμητικές απαντήσεις σου υποδηλώνουν ότι είσαι πνεύμα αντιλογίας..

Αυτό που σου είπε ο Alex περί Malmsteen είναι πέρα για πέρα σωστό.. Ο Malmsteen είναι ένας και έφερε επανάσταση στην ηλεκτρική κιθάρα όταν προσάρμοσε την harmonic minor και τα Paganini-κά περάσματα στο rock αλλά από τότε υπάρχουν άλλοι χιλιάδες κιθαρίστες που κάνουν ακριβώς το ίδιο.. Οι τελευταίοι, ειδικά σήμερα, αντιμετωπίζονται μάλλον με σκωπτικό ύφος παρά με συμπάθεια.. Από καθαρή περιέργεια, ποιος άλλος κιθαρίστας σου αρέσει;
« Τελευταία τροποποίηση: 19/09/08, 09:47 από faser »

Αποσυνδεδεμένος MichaelYiochalas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #33 στις: 19/09/08, 10:02 »
   Αυτό που λεω έχει σχέση καθαρά με την τεχνική.ΓΙα την μελωδικότητα τα είπα πιο πάνω.Εννοείται πως οποιαδήποτε τεχνική θα πρέπει να την χρησιμοποιώ με μουσικότητα αλλά αυτό επαναλαμβάνω είναι πραγματικά πολύ δύσκολο.Πιο δύσκολο από τα να ανεβοκατεβαίνω την ταστιέρα.Keep walking όμως.
MichaelYiochalas, δεν θα ξαναγράψω την κριτική μου στο video σου εφόσον αυτή σβήστηκε γιατί αφενώς δεν την θυμάμαι αυτούσια και αφετέρου βλέπω κάτι άλλο που με στεναχωρεί.. Παρατηρώ ότι οποιαδήποτε κριτική και να σου γίνεται εσύ προσπαθείς να την αντικρούσεις.. Ας πούμε ότι ο drakoumel ήταν λίγο απότομος (πρέπει βέβαια να τον δικαιολογήσουμε κάπως διότι είναι παλιό μέλος - από το 2004 - και πόσα θα έχουν δει τα μάτια του!) αλλά όλοι οι άλλοι έκαναν καλοπροαίρετη κριτική.. Εσύ παρόλα αυτά, προτίμησες αντί να σκεφτείς όλα όσα σου γράψανε και να πεις ευχαριστώ, προτίμησες να τους απαντήσεις άλλοτε με καλό και άλλοτε με άσχημο τρόπο.. Κάνε τον κόπο και διάβασε αυτό εδώ το post.. Το παιδί, παρόλο που κατά τη γνώμη μου είναι αρκετά καλός κιθαρίστας και βρίσκεται σε πάρα πολύ καλό δρόμο, άκουσε τα εξ' αμάξης αλλά παρόλα αυτά δεν είπε τίποτα.. Προσωπικά συγκινήθηκα με την ταπεινότητα των απαντήσεων του και την θέληση του να ακούσει τις κριτικές (μερικές εκ των οποίων είναι και άστοχες) χωρίς να φανεί καθόλου ψώνιο, με υφάκι, κ.λπ.. Αν, ας πούμε, έψαχνα κιθαρίστα για το συγκρότημα μου θα διάλεγα χίλιες φορές τον συγκεκριμένο, παρά εσένα που ακόμα και αν ήσουν καλύτερος.. Θα προτιμούσα ένα πιο συζητήσιμο συνάδελφο, παρά ένα Malmsteen-ικό fanboy που δεν σηκώνει μύγα στο σπαθί του.. Στο είχα γράψει και πιο πριν αλλά σβήστηκε.. Αν δεν μάθεις να ακούς κριτικές τότε δεν θα γίνεις ΠΟΤΕ σου καλός μουσικός.. Όταν βλέπεις τόσα άτομα να σου επισημαίνουν ότι το συγκεκριμένο κομμάτι δεν ακούγεται καλά με sweeps αλλά εσύ παρόλα αυτά επιμένεις ότι είναι καλό, τότε μάλλον κάνεις λάθος.. Σκέψου τα λόγια μου και προσπάθησε πριν απαντήσεις να περιμένεις κανά 10λεπτο για να "κρυώσει" λίγο το αίμα σου.. Οι παρορμητικές απαντήσεις σου υποδηλώνουν ότι είσαι πνεύμα αντιλογίας..

Αυτό που σου είπε ο Alex περί Malmsteen είναι πέρα για πέρα σωστό.. Ο Malmsteen είναι ένας και έφερε επανάσταση στην ηλεκτρική κιθάρα όταν προσάρμοσε την harmonic minor και τα Paganini-κά περάσματα στο rock αλλά από τότε υπάρχουν άλλοι χιλιάδες κιθαρίστες που κάνουν ακριβώς το ίδιο.. Οι τελευταίοι, ειδικά σήμερα, αντιμετωπίζονται μάλλον με σκωπτικό ύφος παρά με συμπάθεια.. Από καθαρή περιέργεια, ποιος άλλος κιθαρίστας σου αρέσει;

   Έχεις απόλυτο άδικο σε αυτό που λες.Σε κάθε περίπτωση είμαι το ίδιο ευγενικός με αυτόν που κάνει την κριτική.Αν μου μιλάνε ωραία μιλάω ωραία.Αν όχι,συγχωρέσατε με,αλλά δεν μπορώ παρα να απαντήσω.Είπαμε,άλλο κριτική,άλλο επίθεση και προσβολη.Εσύ μπορεί να θεωρείς ως προσόν κάποιου να δέχεται στωικά και παθητικά επιθέσεις,προσβολές και δεν συμμαζεύευται,είναι δικαίωμα σου,αλλά είναι επίσης δικαίωμα μου να διαφωνώ μαζί σου και να ακολουθώ τον δικό μου δρόμο.όλοι κρινόμαστε άλλωστε.Οι χαρακτηρισμοί όπως "fan-boy" εκθέτουν μόνο εσένα και είναι άσχετοι με το θέμα.Το αίμα μου άφησε το ήσυχο,οι προσωπικές αναφορες που ξεφεύγουν από μουσικά πλαίσια είναι παντελώς άχρηστες.Άσε που είναι και λάθος να κρίνεις τον ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ κάποιου από καποια posts του σε ένα site για μουσική.Εγώ μίλησα για την προσωπικότητα σου?όχι.Ε,καλύτερα να κάνεις και εσύ το ίδιο για εμένα.
   Δεν ξέρω πως αντιμετωπίζονται οι συνεχιστές-αντιγραφείς του Yngwie,αυτό που ξέρω έιναι ότι ο καθένας πρέπει να κάνει αυτο που του αρέσει στην μουσική ασχέτως με τις "συνέπειες".Να ακούει κριτική,ναι,αλλά,όσον αφορά την γενική κατεύθυνση που θα παρει,να ακούει τον εαυτό του.Έχει νόημα να παίζουμε κάτι που αρέσει στους άλλους αλλά όχι τόσο σε εμάς?Και να ξεκαθαρίσω πως δεν θέλω να αντιγράφω τον Malmsteen.Απλά είναι πολύ δύσκολο να μην το κάνω!Αλλά σίγουρα προσπαθώ και θα προσπαθήσω.
   Εκτός απο Yngwie,μου αρέσουν οι Ritchie Blackmore,Jason Becker,Michael Romeo,Vai,Satriani,Petrucci,BB King,Stevie Ray Vaughan,Eric Clapton.Βασικά αυτοί.ΚΑι άλλοι που τώραμου διαφεύγουν.Ά,εννοείται και οι βιρτουζοι της κλασικής-φλαμένκο κιθάρας όπως οι Lawson Rollins,Sabicas κτλ.
Arpeggios from Hell

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #34 στις: 19/09/08, 10:15 »
Μερικά σχόλια για το τελευταίο post σου:

1) Απαντάς όμορφα μόνο σε αυτούς που σου κάνουν θετική κριτική.. Διαπιστωμένο!

2) Όταν κάποιος αναλώνεται σε posts υμνώντας ακατάπαυστα τον Malmsteen (δεν έχω καμία όρεξη να τα κάνω quote διότι είναι πολλά) τότε συγνώμη αλλά φέρνει σε fan-boy αρκετά (στην μουσική έννοια του όρου βέβαια).. Μου δίνεις την εντύπωση ότι είσαι ικανός και να παίξεις ξύλο αν κάποιος σου πει ότι ο Malmsteen είναι κόπανος.. 

3) Προφανώς και δεν κατάλαβες τι εννοούσα για το αίμα.. Σαφώς και έχεις ακούσει την έκφραση "βράζει το αίμα του".. Αυτό παθαίνεις.. Βράζει το αίμα σου και δεν μπορείς να σκεφτείς συγκαταβατικά.. Αυτό εννοούσα με το να αφήνεις λίγο το αίμα σου να "κρυώσει" πριν ποστάρεις.. Δεν έχω γράψει ούτε ένα πολιτικό σχόλιο τέτοιου είδους εδώ μέσα όσο καιρό είμαι μέλος.. Απορώ πως τα συνέδεσες έτσι στο μυαλό σου..

4) Δεν μίλησες για την προσωπικότητα μου γιατί δεν σου έδωσα κανένα δικαίωμα.. Εσύ όμως με τα posts σου δίνεις.. Και αυτό φαίνεται στο ότι δεν είμαι ο μόνος που σου κάνει κριτική για το τρόπο που γράφεις και σκέφτεσαι..

5) Αφού σου αρέσουν όλοι αυτοί οι κιθαρίστες (αν και η σειρά με την οποία τους είδα γραμμένους μου έδωσε την εντύπωση ότι το να ξεφύγεις από τον Malmsteen είναι υπερβολικά δύσκολο) προσπάθησε να συμπεριλάβεις στοιχεία τους στο παίξιμο σου.. Όχι τίποτε άλλο.. Για να σπάσει λίγο η μονολιθικότητα..
« Τελευταία τροποποίηση: 19/09/08, 10:17 από faser »

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #35 στις: 19/09/08, 10:28 »
Έχεις πλάκα όμως...
Σε κάθε σου σχεδόν απάντηση λες συνέχεια πως δε θα απαντάς σε πράγματα που δεν αφορούν τη μουσική σου αλλά σχεδον σε κάθε post το κάνεις....!! νάτη πάλι η καινή διαθήκη....
Η φάση όμως είναι πως φυσικά απαντάς μόνο σε αυτά που σε "παίρνουν" μόνο κ μόνο για να πεις οτι δεν ακούς κανέναν κ να μη μας νοιάζει κλπ....
Γιατί όμως το συνεχίζεις? Μας χρειάζεσαι για να έχεις κάτι να λες?
Μην μας την λες για την κριτική μας....μας δείχνεις κάτι και μας ζητάς κριτική....και παίρνεις ότι πιστεύει ο καθένας....απο εκεί κ πέρα τι άλλο ζητας?
Δε βλέπεις πως πλέον δε σχολιάζεται το παίξιμο σου αλλά εσύ γιατί ΕΣΥ το προκάλεσες και συνεχίζεις και το τρεφεις?
Εσύ άλλαξες το θέμα από "κάτι που έπαιξες" σε "ο michaelyiochalas την λέει όπου μπορεί "...

Αποσυνδεδεμένος MichaelYiochalas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #36 στις: 19/09/08, 10:33 »
Μερικά σχόλια για το τελευταίο post σου:

1) Απαντάς όμορφα μόνο σε αυτούς που σου κάνουν θετική κριτική.. Διαπιστωμένο!

2) Όταν κάποιος αναλώνεται σε posts υμνώντας ακατάπαυστα τον Malmsteen (δεν έχω καμία όρεξη να τα κάνω quote διότι είναι πολλά) τότε συγνώμη αλλά φέρνει σε fan-boy αρκετά (στην μουσική έννοια του όρου βέβαια).. Μου δίνεις την εντύπωση ότι είσαι ικανός και να παίξεις ξύλο αν κάποιος σου πει ότι ο Malmsteen είναι κόπανος.. 

3) Προφανώς και δεν κατάλαβες τι εννοούσα για το αίμα.. Σαφώς και έχεις ακούσει την έκφραση "βράζει το αίμα του".. Αυτό παθαίνεις.. Βράζει το αίμα σου και δεν μπορείς να σκεφτείς συγκαταβατικά.. Αυτό εννοούσα με το να αφήνεις λίγο το αίμα σου να "κρυώσει" πριν ποστάρεις.. Δεν έχω γράψει ούτε ένα πολιτικό σχόλιο τέτοιου είδους εδώ μέσα όσο καιρό είμαι μέλος.. Απορώ πως τα συνέδεσες έτσι στο μυαλό σου..

4) Δεν μίλησες για την προσωπικότητα μου γιατί δεν σου έδωσα κανένα δικαίωμα.. Εσύ όμως με τα posts σου δίνεις.. Και αυτό φαίνεται στο ότι δεν είμαι ο μόνος που σου κάνει κριτική για το τρόπο που γράφεις και σκέφτεσαι..

5) Αφού σου αρέσουν όλοι αυτοί οι κιθαρίστες (αν και η σειρά με την οποία τους είδα γραμμένους μου έδωσε την εντύπωση ότι το να ξεφύγεις από τον Malmsteen είναι υπερβολικά δύσκολο) προσπάθησε να συμπεριλάβεις στοιχεία τους στο παίξιμο σου.. Όχι τίποτε άλλο.. Για να σπάσει λίγο η μονολιθικότητα..
 1)Η κριτική του Blues Me είναι θετική?Γιατί εγώ κατάλαβα πως μου λέει ευσχήμως,ΕΥΣΧΗΜΩΣ,ότι δεν του άρεσε καθόλου. ;)Δες πως του απάντησα και βγάλε συμπερασματα.
  2)Ξύλο?Χμμμ... αυτό θα ήταν πολύ Malmsteen style! ;D
  3)Δεν είπα ότι έκανες κάποιο πολιτικό σχόλιο.Μάλλον έγινε παρεξήγηση εδώ.
  4)Το ότι δεν είσαι ο μόνος που δεν ασχολείται καθαρα και ΜΟΝΟ με την μουσική δεν σημαίνει ότι έχεις και δίκιο.
  5)Η σειρα δεν ήταν αξιολογική αλλά περισσότερο χρονολογική και στυλιστική.Δεν θα συγκρίνω τον BB King με τον Romeo.ούτε τους "κλασσικούς" με τους "ηλεκτρικούς".Η πρόταση σου είναι σωστή,η μονολιθικότητα δεν είναι καλό πράγμα.Αλλά όπως λες και εσύ είναι κάτι δύσκολο που θέλει προσπάθεια.
   Τεσπα,εκτιμώ το γεγονός ότι αφιερώνεις χρόνο για να σχολιάσεις και να απαντήσεις αλλά νομίζω το θέμα της προσωπικότητος μου και του μουσικου μου γούστου έχει εξαντληθεί.Εαν θέλεις να σχολιάσεις κάτι άλλο  σε σχέση με το βίντεο με ενδιαφέρον θα διαβάσω αυτό που θα γράψεις και θα απαντήσω.
Έχεις πλάκα όμως...
Σε κάθε σου σχεδόν απάντηση λες συνέχεια πως δε θα απαντάς σε πράγματα που δεν αφορούν τη μουσική σου αλλά σχεδον σε κάθε post το κάνεις....!! νάτη πάλι η καινή διαθήκη....
Η φάση όμως είναι πως φυσικά απαντάς μόνο σε αυτά που σε "παίρνουν" μόνο κ μόνο για να πεις οτι δεν ακούς κανέναν κ να μη μας νοιάζει κλπ....
Γιατί όμως το συνεχίζεις? Μας χρειάζεσαι για να έχεις κάτι να λες?
Μην μας την λες για την κριτική μας....μας δείχνεις κάτι και μας ζητάς κριτική....και παίρνεις ότι πιστεύει ο καθένας....απο εκεί κ πέρα τι άλλο ζητας?
Δε βλέπεις πως πλέον δε σχολιάζεται το παίξιμο σου αλλά εσύ γιατί ΕΣΥ το προκάλεσες και συνεχίζεις και το τρεφεις?
Εσύ άλλαξες το θέμα από "κάτι που έπαιξες" σε "ο michaelyiochalas την λέει όπου μπορεί "...
   Το ποιος προκαλεί φαίνεται και από το ποστ σου.Δεν θα απαντήσω.Βρες τίποτα άλλο να ασχοληθείς.όταν αποφασίσεις να μιλήσεις για μουσική εδώ θα είμαι.Μέχρι τότε καλή κριτική περι προσωπικοτήτων!
 
Arpeggios from Hell

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #37 στις: 19/09/08, 10:35 »
Το λεω και δημοσια Michael!

Περιορισε τις απαντησεις σου σε ενα post μονο, γιατι ειναι κουραστικο για τα μελη και για τους admin/mod να ψαχνουν να βρουν ανα απαντηση τι λες. Δεν ειναι πιο ευκολο οπως τα κανεις, αλλα πιο κουραστικο.

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος MichaelYiochalas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #38 στις: 19/09/08, 10:36 »
   Να ξεκαθαρίσω πως από 'δω και 'περα θα απαντώ μονο στα σχόλια για την διασκευή και για τίποτα άλλο.όποιος θέλει γενική συζήτηση ύπαρχει το chat,το π.μ,το msn κτλ.
Arpeggios from Hell

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #39 στις: 19/09/08, 10:57 »
Να μην απαντας καθόλου, παρα μόνο όταν σε ρωτάνε κάτι. Εδώ ζήτησες κριτική και όχι να σου πουν αν είσαι καλός ή όχι.
Εγώ πάντως αν δεν κοπεί αυτό το φαινόμενο την γνώμη μου δεν την ξαναγράφω για τίποτα..... ΕΛΕΟΣ πια.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #40 στις: 19/09/08, 10:58 »
Διάβασα την κριτική του Blues Me και δεν διέκρινα κάτι το αρνητικό.. Μπορεί βέβαια και μέσα στα τόσα posts που διαγράφτηκαν ή στα πολλά topics ένθεν και ένθεν, εκείθεν και εντένθεν να είχε γράψει κάτι αρνητικό και να του απάντησες με σεβασμό.. Ακόμα και να είναι έτσι και επειδή θέλω να είμαι δίκαιος, αν συνέβη κάτι τέτοιο είναι καλό.. Παρόλα αυτά και κρίνοντας από το σύνολο των posts σου έχω να πω ότι ακόμα και ένα χαλασμένο ρολόι, δείχνει δυο φορές την ημέρα την σωστή ώρα.. Και για να μην παρεξηγήσεις πάλι αυτό που είπα, θέλω να πω ότι η γνώμη μου για το στυλ των απαντήσεων που δίνεις δεν άλλαξε.. Ένα-δύο εξαιρέσεις επιβεβαιώνουν τον κανόνα, δεν τον παραβιάζουν..

Εφόσον μου δίνεις το έρεισμα για μουσική κριτική, έχω να πω τα εξής (ως κάποιος που ασχολείται με την κιθάρα πάνω από 15 χρόνια και όχι ως καμία αυθεντία του οργάνου)..

1) Προσπάθησε να βρεις φράσεις (licks, όπως θες πες το) που να ακούγονται όμορφες όταν θα τις παίζεις.. Κάποια αλληλουχία νοτών η οποία να δείχνει ότι το solo δεν είναι σκόρπιες νότες στη σειρά αλλά ένα κολάζ μικρών-μικρών συνθέσεων.. Όταν συνέθετα παλιότερα κανονικά κομμάτια (όχι instrumental δηλαδή), δεν ξέρω πως τα κατάφερνα, αλλά το solo μου έπαιρνε την ίδια ώρα να το γράψω όσο το κομμάτι ολόκληρο (και έγραφα prog συνθέσεις ;D)..

2) Το sweep σου είναι σε πάρα πολύ καλό επίπεδο.. Είναι δύσκολη τεχνική και απαιτεί αρκετή μελέτη.. Απλά σε ένα video δεν μου ακούστηκαν καλά οι μπάσες (οι βάσεις των arps).. Μου φάνηκε σαν να μην έχεις την ευχέρεια να τοποθετήσεις ελαφρά τα δάχτυλα σου στις αρχές κάθε arp οπότε και μοιραία (ίσως από άγχος για γρήγορη τοποθέτηση?), η μπάσα σου buzzάρει.. Μπορεί βέβαια και να ήταν και η ποιότητα του video.. Είναι πολλές οι παράμετροι..

3) Περιόρισε τα sweeps στο βαθμό του δυνατού.. Ο ζωγράφος δεν χρησιμοποιεί μόνο ένα χρώμα από την παλέτα του αλλά πολλά, καθώς επίσης κάνει και συνδυασμούς χρωμάτων..

Αυτά τα ολίγα γιατί έχουμε και δουλειά :D.. Και κάτι έτσι για την ιστορία (για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι).. Τέτοια ποσότητα flame replies (από όλες τις μεριές) είχαμε να ζήσουμε από την εποχή του The Boss.. Οι πιο παλιοί θα με κατάλαβαν ;)..

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #41 στις: 19/09/08, 11:22 »
Παράθεση
Διάβασα την κριτική του Blues Me   και δεν διέκρινα κάτι το αρνητικό..

Παρακαλώ το Nickname μου να μην γράφεται με πράσινα γράμματα!!!!! hehehehehehehehe..... ;D


Βασικά, στην κριτική μου δεν υπήρχε κάτι ιδιαίτερα αρνητικό. Και στην πρώτη και στη δεύτερη κριτική που έκανα, απλά τόνισα με ήπιο τόνο και τρόπο, πως τα sweep δεν ταιριάζουν σε αυτή τη μουσική. Αυτό αποτελεί δική μου άποψη και δεν είναι κάποιο αξίωμα. Αυτό που άκουσα ως Jamming φυσικά το έκρινα και ως Jam είπα πως κακό δεν είναι, καθώς στο Jam χωράνε και τα λάθη και οι υπερβολές και ο κακός ήχος (που εδώ δεν υπήρχε κακός ήχος...για ήχο μέσω κάμερας μια χαρά ήταν).

Παίδες, ας ξεκαθαρίσουμε κάτι...Όταν κάποιος τζαμάρει επάνω σε ένα γνωστό κομμάτι, υπάρχουν 3 εκδοχές :

1) Το παίζει όπως ακριβώς έχει γραφτεί και παιχτεί από τον δημιουργό του.

2) Το παίζει σύμφωνα με αυτό που έχει γράψει και παίξει ο δημιουργός του, αλλά προσθέτει την προσωπική του τεχνική και άποψη. (Jam Alex Flouros).

3) Το παίζει εντελώς διαφορετικά, προτείνωντας μια ενναλακτική τεχνική εφαρμοσμένη στο εν λόγω τραγούδι και μια διαφορετική μουσική άποψη. (Jam MichaelYiochalas)


Ο καθένας από εμάς προτιμά κι ένα, ίσως δύο, από τους παραπάνω τρόπους Jamming και cover. Αυτό λοιπόν καθιστά λογικό ένα forum να μετατρέπεται σε αρένα, όταν δεν υπάρχει αντικειμενική, αλλά υποκειμενική, κριτική. Κι εγώ έχω τα γούστα μου, αν έκρινα όμως τα πάντα που ακούω εδώ μέσα σύμφωνα με αυτά, τότε μάλλον οι admins θα είχαν ήδη διαγράψει τον λογαριασμό μου εδώ.hehehe :)

Peace...
« Τελευταία τροποποίηση: 19/09/08, 11:24 από BluesMe »

Αποσυνδεδεμένος MichaelYiochalas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #42 στις: 19/09/08, 11:25 »
Διάβασα την κριτική του Blues Me και δεν διέκρινα κάτι το αρνητικό.. Μπορεί βέβαια και μέσα στα τόσα posts που διαγράφτηκαν ή στα πολλά topics ένθεν και ένθεν, εκείθεν και εντένθεν να είχε γράψει κάτι αρνητικό και να του απάντησες με σεβασμό.. Ακόμα και να είναι έτσι και επειδή θέλω να είμαι δίκαιος, αν συνέβη κάτι τέτοιο είναι καλό.. Παρόλα αυτά και κρίνοντας από το σύνολο των posts σου έχω να πω ότι ακόμα και ένα χαλασμένο ρολόι, δείχνει δυο φορές την ημέρα την σωστή ώρα.. Και για να μην παρεξηγήσεις πάλι αυτό που είπα, θέλω να πω ότι η γνώμη μου για το στυλ των απαντήσεων που δίνεις δεν άλλαξε.. Ένα-δύο εξαιρέσεις επιβεβαιώνουν τον κανόνα, δεν τον παραβιάζουν..

Εφόσον μου δίνεις το έρεισμα για μουσική κριτική, έχω να πω τα εξής (ως κάποιος που ασχολείται με την κιθάρα πάνω από 15 χρόνια και όχι ως καμία αυθεντία του οργάνου)..

1) Προσπάθησε να βρεις φράσεις (licks, όπως θες πες το) που να ακούγονται όμορφες όταν θα τις παίζεις.. Κάποια αλληλουχία νοτών η οποία να δείχνει ότι το solo δεν είναι σκόρπιες νότες στη σειρά αλλά ένα κολάζ μικρών-μικρών συνθέσεων.. Όταν συνέθετα παλιότερα κανονικά κομμάτια (όχι instrumental δηλαδή), δεν ξέρω πως τα κατάφερνα, αλλά το solo μου έπαιρνε την ίδια ώρα να το γράψω όσο το κομμάτι ολόκληρο (και έγραφα prog συνθέσεις ;D)..

2) Το sweep σου είναι σε πάρα πολύ καλό επίπεδο.. Είναι δύσκολη τεχνική και απαιτεί αρκετή μελέτη.. Απλά σε ένα video δεν μου ακούστηκαν καλά οι μπάσες (οι βάσεις των arps).. Μου φάνηκε σαν να μην έχεις την ευχέρεια να τοποθετήσεις ελαφρά τα δάχτυλα σου στις αρχές κάθε arp οπότε και μοιραία (ίσως από άγχος για γρήγορη τοποθέτηση?), η μπάσα σου buzzάρει.. Μπορεί βέβαια και να ήταν και η ποιότητα του video.. Είναι πολλές οι παράμετροι..

3) Περιόρισε τα sweeps στο βαθμό του δυνατού.. Ο ζωγράφος δεν χρησιμοποιεί μόνο ένα χρώμα από την παλέτα του αλλά πολλά, καθώς επίσης κάνει και συνδυασμούς χρωμάτων..

Αυτά τα ολίγα γιατί έχουμε και δουλειά :D.. Και κάτι έτσι για την ιστορία (για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι).. Τέτοια ποσότητα flame replies (από όλες τις μεριές) είχαμε να ζήσουμε από την εποχή του The Boss.. Οι πιο παλιοί θα με κατάλαβαν ;)..
  Ε καλά τώρα...Είναι μια αρνητική κριτική με κάποιες θετικές επισημάνσεις,γραμμένη με πολύ ευγενικό τρόπο.Και η κριτική του Alex δεν ειναι θετική και έχει πολλές επισημάνσεις,άλλες θετικές και άλλες αρνητικές.Πρόσεξε όμως το ύφος τους και την φρασεολογία.Αυτό είναι που κάνει την διαφορά.Στην ουσία δεν είπαν κάτι πολύ διαφορετικό από άλλους που με έκαναν να εκραγώ.Σημασία δεν έχει μόνο το ΤΙ λες αλλά και το ΠΩΣ το λες.
   1)Σωστό αλλά εγώ δεν έγραψα το solo.Είναι αυτοσχεδιασμός οπότε το να φτιάξεις κάποια σοβαρή μελωδική γραμμή με συνέχεια είναι "λίγο" δύσκολο.Αυτό που λες βεβαίως είναι το απώτερο ζητούμενο οπότε θα συμφωνήσω(μετά πόνου ψυχής...ο Yngwie μέσα μου εξανίσταται. ;)) σε μια γενική βάση.
   2)Βασικά είναι ο ήχος που φταίει για αυτό που λες.Ειδικά στα ελλάσονα arpeggios 2 οκτάβων μου είναι πολύ εύκολο να παίξω ΕΙΔΙΚΑ τις πρώτες τέσσερις νότες.Να πω και κάτι εδώ:είναι σε μεγάλο βαθμό θέμα μηχανημάτων ο ήχος στα δύσκολα τεχνικα περάσματα.Προσφάτως είχα πάει σε μεγάλο κατάστημα μουσικών ειδών και είχα δοκιμάσει ενα πετάλι ειδικά για το νεοκλασικό-prog ήχο και δεν πίστευα στα αυτιά μου!Καμία σχέση ο ήχος.
   3)Συμφωνώ,η ποικιλία εκφραστικών μέσων είναι απαραίτητη.Το έθεσες υποδειγματικώς,θα έλεγα.
   Τεσπα,σε ευχαριστώ για την κριτική και ελπίζω να λύθηκαν οι παρεξηγ'ησεις.Rock on!
  
Arpeggios from Hell

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #43 στις: 19/09/08, 11:35 »
Παράθεση
Σημασία δεν έχει μόνο το ΤΙ λες αλλά και το ΠΩΣ το λες.

Συνεπώς σημασία δεν έχει ΤΙ παίζεις, αλλά ΠΩΣ το παίζεις!! (Μιλώντας μουσικά πάντα  ;D )

Με αυτό φίλε, θέλω να σου πω πως δεν αρκεί μια τεχνική για να εμπλουτιστεί ένα κομμάτι μουσικά. Εκτός κι αν μιλάμε για εκπαιδευτικού τύπου μουσικά clips. Διαφορετικά αυτό που παίζεις (ΤΙ) θα έπρεπε να είναι δεμένο (ΠΩΣ) με άλλες τεχνικές, βασισμένες στο αρχικό κομμάτι, προκειμένου να "δέσουν" καλύτερα οι ήχοι και να γίνει ευκολότερα αρεστό.

Εν ολίγοις...η μουσική είναι απέραντη, άφθονη, απεριόριστη. Δεν τελειώνει ποτέ. Ούτε οι τεχνικές, ούτε η θεωρία. (Αφού παίζεις και βιολί, θα το ξέρεις ήδη αυτό). Τα sweep τα κατέχεις. Έτσι φαίνεται τουλάχιστον. Ώρα να προχωρήσεις σε άλλες τεχνικές. Μπορείς να το κάνεις γιατί φαίνεται να το έχεις το θέμα. Αυτά από εμένα  ;)

Αποσυνδεδεμένος MichaelYiochalas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #44 στις: 19/09/08, 11:51 »
  Συμφωνώ σε όλα με τον BluesMe.Οι άλλες τεχνικές έρχονται προσεχώς σε βίντεο.Μάλλον θα είναι κάτι από Symhony X.Rock on!
Arpeggios from Hell

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #45 στις: 19/09/08, 12:37 »
Καλή τεχνική αλλά θα πω κάτι που μου έμαθε ο Ρωσσόπουλος το 90 (άσχετα αν το ακολούθησε ή όχι), το λίγο είναι και πολύ! Αν σταματήσεις και να γράφεις LOL θα είναι πολύ καλύτερα τα posts σου.  ;) Άλλο το μουσικό forum, άλλο το gaming forum  8)
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #46 στις: 19/09/08, 13:35 »
  Mε ολο το συμπαθειο τα παρακατω.
 
    Αρχικα για οσους ισως εκριναν υπερβολικα το παιδι, απλα δε χρειαζεται να ασχολειστε παραπανω με κατι που σας ενοχλει. Ειναι σαν να σκαλιζετε ματωμενη πληγη.
    Στη συνεχεια για τον συναδελφο Μαικλ. Βασικα φιλε παιζεις ωραια κανεις δε νομιζω να διαφωνει σε αυτο. Ξερεις καποια πραγματακια σαφως. Ομως - και μη με πεις υπερβολικο- αλλα νομιζω ειναι μεγαλυτερη προκληση να χτιζεις με τα χρονια ενα δικο σου στυλ και μια μουσικη-παικτικη ταυτοτητα, απ το να βγαλεις το δυσκολοτερο αρπετζιο η περασμα του Malmsteen. (Αλλωστε εσυ ειπες αν διαβασα καλα οτι ειναι δυσκολο να χτισεις ταυτοτητα και δε διαφωνω αλλωστε). Για το λογο οτι αν πετυχεις το 1ο ολοι εδω μεσα θα σε θυμουνται.. αν πετυχεις το 2ο.. ε και ? πατα στο youtube οτιδηποτε σχετικο με malmsteen και θα δεις χιλιαδες βιντεος παρομοια.
    Μηπως ομως εν τελει εχει χαθει η ουσια? Ολοι ξαφνικα με ακαταπαυστη επικληση στην αυθεντια θελουμε να θυμισουμε κατι μεγαλο και οχι να δημιουργησουμε εκ νεου κατι μεγαλο απο μεσα μας. Για παραδειγμα φιλε Μαικλ το οτι εχεις την κιθαρα του malmsteen και του οτι επιχειρεις να θυμισεις τον εν λογο μουσικο με το να χρησιμοποιεις καποιες φρασεις του δε μου λεει κατι.. Θα πω οκ εκατσες δουλεψες και πλησιασες καποια κομματια του malmsteen.Μπραβο σου.. Εντυπωσιασε μας ομως και με κατι δικο σου. Ποτε δε θα παιξεις σαν τον malmsteen ακριβως. Γιατι απλα δε γινεται. 1ας ειναι ο Malmsteen, οι αλλοι ειναι απομιμησεις του. Ξερεις οτι ο κιθαριστας αυτος σπαμαρει αρπετζιος.. αρα θα το κανεις κι εσυ μιας κ ειναι η νουμερο 1 επιρροη σου. Αλλα δες και αλλα πραγματα γυρω σου περα απο αυτον. Αλλιως δε θα χτισεις το στυλ σου που λεγαμε πριν.
    Μεσα σε αυτο το φορουμ δε κανουμε "αγωνες δρομου". Δε προσπαθουμε να αποδειξουμε οτι ειμαστε καλυτεροι απο τους αλλους.Θελω να πιστευω οτι ανακατευουμε τις γνωσεις μας και γινομαστε καλυτεροι.
    Και κατι τελευταιο, αρνητικη κριτικη απο καποιους δε σημαινει οτι ειναι κακοι ανθρωποι. Ειναι απλα μια γνωμη και πρεπει να την αποδεκτεις γιατι εσυ την ζητησες με το που ποσταρες αυτο το λινκ. Αλλωστε μονο τα αρνητικα σχολια αμα παρεις στα σοβαρα, και δουλεψεις πανω σε αυτα που σου αναφερουν θα γινεις πολυ καλυτερος και θα το δεις.. Τα καλα σχολια δε σ λενε τπτ που δε ξερεις.. Τα αρνητικα ομως... ?  ;)
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #47 στις: 19/09/08, 14:07 »
Να ξεκαθαρίσω ότι δεν διαγράφηκε (ακόμα) καμία συζήτηση:

MichaelYiochalas,
Το θέμα σου για τα Sweep Arpeggios βρίσκεται εδώ:
Sweep Arpeggios:ο σωστός δακτυλισμός για τα ελλάσονα 2 οκτάβων, και εξ αρχής έχω αναφέρει τον λόγο, δημοσίως στην εν λόγω συζήτηση και συμπληρωματικά με ΠΜ προς εσένα.

faser,
Κάποια μηνύματά σου (μαζί με άλλων) έχουν διαχωριστεί από την παρούσα συζήτηση και έχουν πάει εδώ: Flames απο Gare Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.


Απ'ότι φαίνεται, μάλλον πρέπει να διαχωριστούν κι άλλα μηνύματα που είναι άσχετα με το θέμα και βασικά περιέχουν μόνο flames.  :-\

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #48 στις: 19/09/08, 14:20 »
faser,
Κάποια μηνύματά σου (μαζί με άλλων) έχουν διαχωριστεί από την παρούσα συζήτηση και έχουν πάει εδώ: Flames απο Gare Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.

Μάλιστα.. Και flamer ο faser!! (Πλάκα κάνω Βραζίλη και ευχαριστώ για την επισήμανση των posts :D).. Δεν θα με πείραζε πάντως και να τα έσβηνες ;)..

Απλά θα ξανακάνω μια φορά την ερώτηση γιατί μάλλον δεν θα την είδες στο χαμό.. Στο youtube account του kitharagr, ποιος είναι ο admin έτσι ώστε να του στέλνουν τα μέλη τα instructional videos για να τα ανεβάζει; Ρωτάω για να μην δημιουργηθεί σκορποχώρι αλλά κάτι το οργανωμένο..

Παράθεση
Διάβασα την κριτική του Blues Me   και δεν διέκρινα κάτι το αρνητικό..


Παρακαλώ το Nickname μου να μην γράφεται με πράσινα γράμματα!!!!! hehehehehehehehe..... ;D

Καλύτερα τώρα Blues Me; :D (σ.σ. το ίδιο χρώμα επιλέγω για όλους πάντως ;D)
« Τελευταία τροποποίηση: 19/09/08, 14:25 από faser »

Αποσυνδεδεμένος MichaelYiochalas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #49 στις: 19/09/08, 16:02 »
Καλή τεχνική αλλά θα πω κάτι που μου έμαθε ο Ρωσσόπουλος το 90 (άσχετα αν το ακολούθησε ή όχι), το λίγο είναι και πολύ! Αν σταματήσεις και να γράφεις LOL θα είναι πολύ καλύτερα τα posts σου.  ;) Άλλο το μουσικό forum, άλλο το gaming forum  8)

   Οκ,σταματώ να γραφω "LOL".Από 'δω και πέρα θα γράφω "ΓΕΔ" (Γελώ Έξω Δυνατά). ;D
Arpeggios from Hell

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
7836 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/09, 22:05
από Alex Flouros
3 Απαντήσεις
2486 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/08, 19:17
από Lo.Lee.Ta
2 Απαντήσεις
3792 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/09, 17:22
από Alex Flouros
3 Απαντήσεις
2581 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/09, 13:54
από slideguitar
8 Απαντήσεις
3554 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/10, 18:13
από let me know 796
17 Απαντήσεις
5407 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/10, 15:49
από P.D.L.
68 Απαντήσεις
17641 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/12, 12:58
από djkostas
12 Απαντήσεις
4697 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/11, 14:03
από Johnie Darko
2 Απαντήσεις
2272 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/12, 10:46
από adr1anos
0 Απαντήσεις
1861 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/13, 10:18
από moorepanos