Αποστολέας Θέμα: Συνέντευξη: Αντώνης Απέργης - Δεν είναι δικό μας το  (Αναγνώστηκε 6274 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Συνέντευξη στην Κατερίνα Πατεράκη.

“Δεν είναι δικό μας το αμπέλι. Εμείς το καλλιεργούμε. Πρέπει να είσαι καλός διαχειριστής, αλλιώς είσαι σφετεριστής.”



Αυτή τη συνέντευξη την περίμενα πως και πως. Από τότε που, χρόνια πριν, έπεσε στα χέρια μου το «Βγάλε φτερά και πέτα» του, άγνωστου τότε σε εμένα, τραγουδοποιού Αντώνη Απέργη. Μαγική εμπειρία. Ακριβό υλικό, που δεν χόρτασα ποτέ να ακούω. Πάντα κάτι καινούριο υπήρχε να ανακαλύπτω σε κάθε άκουσμα.

Πέρυσι το χειμώνα, οι Δευτέρες στη μουσική σκηνή «Αλάβαστρο», ήταν εξίσου απολαυστικές. Ζωντανό κύτταρο επί σκηνής ο Αντώνης Απέργης μαζί με τον Κώστα Παυλίδη τη Λιζέττα Καλημέρη, και τους Welle Melle, άπλωναν τη μουσική στο χώρο με γενναιοδωρία και ξόδεμα απ το απόθεμα. Αληθινή ζωντανή μουσική. Μυσταγωγία και γλέντι μαζί. Καμία Δευτέρα ίδια. Καμία Δευτέρα λιγότερη από την προηγούμενη. Βραδιές που συνεχίστηκαν και φέτος, παρέα με τη Μάρθα Μαυροειδή. Στο Αλάβαστρο έγινε και η κουβέντα που ακολουθεί.

«Ξέρεις, πρώτη φορά δίνω συνέντευξη!” μου είπε. Ίσως γι’ αυτό, καθόλη τη διάρκειά της, δεν διέκρινα πουθενά «κρατήματα» και «προσεκτικές» κουβέντες.

Και δυστυχώς, είναι από τις σπάνιες εκείνες φορές, που η έντονη εκφραστικότητα ενός ανθρώπου, η ευγένεια και η καταλυτική του προσωπικότητα δεν στριμώχνονται εύκολα στο χαρτί.

Για όποιον έχει παρακολουθήσει την πορεία του όλα αυτά τα χρόνια, είναι ξεκάθαρο ότι όσα λέει, τα εννοεί απόλυτα. Γιατί τα έχει κάνει πράξη, με το γνωστό κόστος που αυτό συνεπάγεται.

Καλλιτέχνης οξυδερκής και ξεκάθαρος στις απόψεις του, συνεπής και αυστηρός στις επιλογές του, ο Αντώνης Απέργης, είναι ένας ωραίος μάγκας.

Διαβάστε τη συνέντευξη στο Wiki του Κιθάρα:
http://wiki.kithara.gr/Αντώνης_Απέργης_-_Δεν_είναι_δικό_μας_το_αμπέλι
« Τελευταία τροποποίηση: 30/09/08, 11:10 από Βραζίλης »
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Πολύ καλός ο Αντώνης Απέργης, έχω ακούσει δυο δίσκους του και μου άρεσαν πάρα πολύ. Αλλά και η συνέντευξη πολύ ενδιαφέρουσα.
"Φυσικά και θα έπρεπε τα τραγούδια να διαδίδονται ελεύθερα. Άλλα πράγματα σκοτώνουν τη μουσική."

Σωστός!  :up:

Λεωνίδα σ' ευχαριστούμε πολύ για την δημοσίευση της συνέντευξης!  :)
Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Πολύ καλός ο Αντώνης Απέργης, έχω ακούσει δυο δίσκους του και μου άρεσαν πάρα πολύ. Αλλά και η συνέντευξη πολύ ενδιαφέρουσα.
"Φυσικά και θα έπρεπε τα τραγούδια να διαδίδονται ελεύθερα. Άλλα πράγματα σκοτώνουν τη μουσική."

Σωστός!  :up:

Λεωνίδα σ' ευχαριστούμε πολύ για την δημοσίευση της συνέντευξης!  :)


Οι ευχαριστίες καλύτερα να πηγαίνουν σε αυτούς που τις δικαιούνται, δηλ. στην Κατερίνα που πήρε την συνέντευξη και μας την παραχώρησε για δημοσίευση, χωρίς κανένα δικό της όφελος. :clap: ;)
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ΟΚ, τις ευχαριστίες μας και στην Κατερίνα που μας έδωσε την ευκαιρία να διαβάσουμε αυτή την συνέντευξη!  :)
Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar