Αποστολέας Θέμα: Πρώτες εντυπώσεις: Cornford RoadHouse 30 Head  (Αναγνώστηκε 10285 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Κατόπιν ερώτησης από καλό φίλο στο Forum, έγραψα λίγα λόγια για τον Cornford RoadHouse 30 Head και σκέφτηκα ότι ίσως θα ενδιέφεραν και το ευρύτερο ακροατήριο.
Τα παραθέτω κατωτέρω:
===================================================================
Τον πήρα από το Coda Music και κόστισε ~730 λίρες σύνολο με τα μεταφορικά. Βγαίνει περιπου 850 ευρώ. Μου ήρθε μέσα σε 4 ημέρες.
Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από λαμπάτους hign end και δεν έχω ακούσει Cornford P2P για να κάνω σύγκριση, αλλά εμένα με εντυπωσίασε ο ήχος και η χροιά του.
Πήρα τον 30άρη επίτηδες, που είναι Cathode biased, σχεδόν σε κλασσική τάξη Α.
Καίει πολύ τις λάμπες, ακόμα και σε εντάσεις δωματίου.
Εξαιρετικά smooth, χωρίς καθόλου γρέζι (όπως πχ έχει λίγο ο Screamer μου, τους έβαλα σε Α/Β mode και τους αντιπαρέθεσα) είναι λιγότερο πριμαριστός και θέλει γκάζι για να βγάλει αρμονικές αλλά έχει απίστευτα στρωτό, σχεδόν βελούδινο distortion.
Αφού τον συνήθησα, βρήκα μετά στον Screamer το distortion να είναι λίγο πλαδαρό.
Επίσης ο Rοadhouse έχει πολύ καλύτερη note-to-note ανάλυση. Ακόμα και σε πολύ υψηλές ρυθμίσεις του Distortion, η αλλαγή από neck σε bridge μανγήτες κάνει μεγάλη διαφορά στην χροιά (ένα test που χρησιμοποιώ πολύ για να καταλαβαίνω την παρεμβατικότητα του ενισχυτή στην χροιά μου και πόσο κομπρεσαρισμένος είναι).
Τα μεσαία του είναι θεϊκά, αλλά εγώ συνηθισμένος άπό τον Screamer βρήκα την καλύτερη ρύθμιση στο Trebble +2, Mid -2 Bass +2 κάνοντας λίγο Scooping (προς το παρόν).
Εϊναι γενικά medium gain ενισχυτής.
Το Boost δουλεύει πολύ καλά ακόμα και σαν ψευδο-δεύτερο κανάλι, αλλά για πολλά γκάζια χρειάζεται σίγουρα κάποιο micro amp μπροστά (τουλάχιστον), το οποίο παίρνει πολύ αρμονικά.
Όλα τα πετάλια που δοκίμασα μπροστά και στο loop δούλεψαν πολύ καλά.
Επίσης με την καμπίνα της Engl που φαίνεται στην φωτογραφία ταίριαξαν απίστευτα.
Με δύο GT12-75 που τον δοκίμασα, σε open back μου άρεσε λίγο λιγότερο.
===================================================================
Εάν κάποιοι ενδιαφέρονται, μπορώ να επεκταθώ περισσότερο σε συγκεκριμένα θέματα ή απορίες.
Αλλιώς, θα γράψω αναλυτικότερα όταν θα έχω μεγαλύτερη οικοιότητα με την κεφαλή για μεγαλύτερο χρόνο και σε πιο "μάχιμες" συνθήκες.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρώτες εντυπώσεις: Cornford RoadHouse 30 Head
« Απάντηση #1 στις: 17/07/09, 19:27 »
καταρχην συγχαρητηρια για την αναλυση σου.παρα πολυ καλη.χρειαζονται τετοιου ειδους αναφορες για να μην αγοραζουμε μηχανηματα
απλα λογω φιρμας και χωρις αποψη :up.καλοριζικο φιλε μου!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Πρώτες εντυπώσεις: Cornford RoadHouse 30 Head
« Απάντηση #2 στις: 18/07/09, 02:32 »
Αυτος μαλλον ημουν εγω  :D
Τωρα που το ξαναδιαβαζω εχω αλλη μια απορια, με τι κιθαρα και τι μαγνητες τον χρησιμοποιεις?  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρώτες εντυπώσεις: Cornford RoadHouse 30 Head
« Απάντηση #3 στις: 20/07/09, 09:25 »
Καλορίζικος και καλόπαιχτος , Ανδριανε!...  Πολύ καλό και κατατοπιστικό το Review σου… Λογικό το ότι ο Engl Screamer είναι πιο «πλαδαρός» από τον  Conford Roadhouse 30, μιας και ο Engl Screamer είναι Fixed-adj. Bias ενώ ο Conford Roadhouse 30 είναι Cathode Bias… Πέραν όλων των τεχνικών διαφοροποιήσεων, σημασία έχει ότι σου άρεσε ο Conford Roadhouse 30 (και αυτό φαίνεται στο report σου) οπότε (και πάλι)… Καλορίζικος & καλόπαιχτος… Spartan.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Πρώτες εντυπώσεις: Cornford RoadHouse 30 Head
« Απάντηση #4 στις: 20/07/09, 13:21 »
Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας παιδιά, νάστε καλά!
Κώστα απαντώντας στην ερώτηση σου, τον δοκίμασα με μία PRS Custom 24 με humbuckers (Vintage & HFS) και με μία Strat 40th Anniv. με το κιτ της EMG DG20 του Gilmour.
Και οι δύο σχολές απέδωσαν πολύ καλά, με τους EMG να είναι κυριολεκτικά στο στοιχείο τους, αλλά εγώ προσωπικά προτίμησα τους humbuckers της PRS, ειδικά ο HFS (Hot-Fat-Screams) φαίνεται να είναι ο απόλυτος μαγνήτης για τον RoadHouse.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Πρώτες εντυπώσεις: Cornford RoadHouse 30 Head
« Απάντηση #5 στις: 21/07/09, 10:14 »
Ενδιαφερον! Ερωτηση. Η engl καμπινα ειναι front-ported???
Αν ναι ποση διαφορα βλεπεις με αλλες 112? Δευτερον ποιο celestion εχει? V30 η V60? Τριτον, θεωρεις οτι εμφυσησε λιγο "engl" χαρακτηρα στο αποτελεσμα, η οτι ειναι αρκετα ουδετερη ωστε να πεις οτι ο cornfornd ακουστηκε οπως θα "ηθελε" αφιλτραριστα???

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Πρώτες εντυπώσεις: Cornford RoadHouse 30 Head
« Απάντηση #6 στις: 21/07/09, 13:12 »
Η engl καμπινα ειναι front-ported???

Ναι, κάτω δεξιά όπως κοιτάς από μπροστά, έχει ένα bass port. Τώρα που στο είπα, αν κοιτάξεις προσεκτικά στην φωτογραφία θα το διακρίνεις.

Αν ναι ποση διαφορα βλεπεις με αλλες 112?

Μεγάλη διαφορά, από αρκετές που έχω ακούσει, κυρίως σφιχτότερα μπάσα, έλλειψη πλαδαρότητας και διαύγεια. Έχει μεγάλο εσωτερικό όγκο και αναπνέει, κατεβαίνει πολύ χαμηλά. Τα πρίμα λίγο πολύ είναι τα κλασσικά του V30, καθαρά με μία μικρή έμφαση στα upper mid.

Δευτερον ποιο celestion εχει? V30 η V60?

Το κλασσικό Celection V30 που είναι 60w, όμως για κάποιο λόγο η ENGL έχει στο πίσω Label έχει το μεγάφωνο rated στα 80w. Περίεργο, αλλά ισως όχι ανεξήγητο αν συμπεριλάβεις στο σκεπτικό το porting της καμπίνας.

Τριτον, θεωρεις οτι εμφυσησε λιγο "engl" χαρακτηρα στο αποτελεσμα, η οτι ειναι αρκετα ουδετερη ωστε να πεις οτι ο cornfornd ακουστηκε οπως θα "ηθελε" αφιλτραριστα???

Όχι, δεν θεωρώ ότι υπάρχει από την καμπίνα συγκεκριμένη χροιά ENGL γιατί έχω δοκιμάσει την ίδια και με άλλες κεφαλές. Υπάρχει τεράστια διαφορά ανάμεσα σε διαφορετικούς ενισχυτές με αυτή την καμπίνα και την θεωρώ απλά μία εξαιρετική 1χ12 αν σου αρέσει το V30. Επίσης δοκίμασα και τον ανάποδο συνδυασμό, δηλαδή τον RoadHouse 30 με το μεγάφωνο του Screamer στο Combo και ούτε εκεί βρήκα ιδιαίτερη χροιά Engl, παρά μόνο τον κλασσικό ήχο του Roadhouse, αλλά σε open back.

Edit: Η καμπίνα είναι αυτή: http://www.thomann.de/gr/engl_e112v_gitarrenbox.htm
« Τελευταία τροποποίηση: 21/07/09, 13:16 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Πρώτες εντυπώσεις: Cornford RoadHouse 30 Head
« Απάντηση #7 στις: 23/07/09, 22:05 »
Ψιλο γουσταρω μια 112 κατω απο τον f-30 μου κυριως για οπτικη ομοιομορφια, ευκολο κουβαλημα στο αυτοκινητο κ για να συνεχισει να ειναι bass coupled με το πατωμα, οταν τον σηκωνω αδειαζει λιγακι...Η engl ειναι αχτυπητη σε τιμη χαρακτηριστικα. Υποπτευομαι κ σε ποιοτητα. Τη θελω 8-ohm για να την τρεξω παραληλα με το δικο του. Αλλα γ**ωτ' οσοι δοκιμασαν f-30 με mesa boogie thiele cab στο εξωτερικο παθανε ζημια απο το εξαιρετικο ταιριασμα κ η αληθεια ειναι, οτι, το c90 ειναι αρκετα πιο εκτεταμενο στα ακρα κ θα γουσταρα να κανω αυτο το mix να ανοιξει λιγακι ο ηχος...Η επομενη επιλογη ειναι μαλλον framus 212 με v30, επισης στα 8-ohm...Η mesa boogie thiele κανει κοντα 600...!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Πρώτες εντυπώσεις: Cornford RoadHouse 30 Head
« Απάντηση #8 στις: 24/07/09, 14:50 »
Σε καταλαβαίνω απόλυτα, γιατί με το ίδιο ακριβώς σκεπτικό πήρα και εγώ την Ε112V για να την βάζω μαζί με τον Screamer combo 50 και να κάνω ένα micro stack. Ο συνδυασμός closed back με open back είναι εξαιρετικός, ειδικά σε live περιστάσεις σε μικρά έως μεσαία μαγαζιά.
Τώρα λίγα σχόλια:
Πρώτον, εγώ δεν θα έπαιρνα την Framus. Για την Framus έχουν γραφτεί πολλά και διάφορα, κάνε ένα search την λέξη Framus στους Ενισχυτές και θα βρείς αυτό που θέλεις.
Όπως έχω ξαναγράψει, για μένα η Framus είναι μία φθηνή λύση 2χ12, καλύτερη από Harley Benton, αλλά χειρότερη από πολλές άλλες.
Δεύτερον θεωρώ ότι τα 600 για το thiele cab είναι απίστευτα λεφτά για μία 1χ12. Με λιγότερα παίρνεις την E212V της ENGL που είναι επίσης εξαιρετική.
Τρίτον έχει πολύ μικρό εσωτερικό όγκο.
Ομολογώ όμως ότι δεν την έχω ακούσει, και πρόσθετα υποψιάζομαι ότι το Celestion 90 είναι ειδικής σχεδίασης για να ταιριάζει ειδικά με την χροιά από τους F30-50 οπότε εξηγείται και το χρηματικό, όπως επίσης εξηγούνται και οι απόψεις που γράφονται. Επίσης δεν θα αρνηθώ ότι και η οπτική συννοχή και αρμονία μετράει, τουλάχιστον αφού τα σκάμε, να μας αρέσει κιόλας και να μας φτιάχνει να τα βλέπουμε.
Οπότε, παρά τις αντιρρήσεις μου, αν μπορείς χτύπα την thiele!
Πάντως εγώ (που δεν έχω τον F30) θα έπαιρνα μία καλή 2χ12 για επένδυση που θα μπορώ να την έχω και για άλλες κεφαλές στο μέλλον, είτε την E212V, είτε κάτι σαν το TTC 2*12" REX Vertical Slant με τα V30 ή κάποιο άλλο μεγάφωνο της επιλογής σου.
Αυτές νομίζω είναι οι καλύτερες καμπίνες 2χ12 στην κατηγορία των λογικών προς ακριβά κόστη.
Και σε αυτή την κατηγορία είναι πιστεύω και οι έξυπνες αγορές, που έχουν και καλή μεταπωλητική αξία.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Πρώτες εντυπώσεις: Cornford RoadHouse 30 Head
« Απάντηση #9 στις: 25/07/09, 10:11 »
Το αξιοπεριεργο ειναι, οτι εχω ακουσει αρκετα καλα λογια για την framus. Το οτι ειναι φθηνη μου κινησε φυσικα το ενδιαφερον...Υπαρχει ατομο που τη συνδυαζει με τον diezel einstein και τον f-50 κ ειναι ευχαριστημενος και του αρεσει κ περισσοτερο απο την καμπινα του f-50!

Mετα πεφτω σε αυτο το videaki και λεω Μπα! Ποτς γκεγκεν ατο???


Και μετα ο ιδιος με το blackstarακι(εντελως ιδιο με dsl λενε αρκετοι παρα το διαφορετικο κυκλωμα...)



????Μαρεσε ομως...Βρε λες???

To celestion c90 ειναι η εκδοχη της mesa στο celestion classic lead80...τροποποιημενο. Κατα βαση αν σκεφτεις την πιο Hi-fi θεωρητικα εκτεταμενη χροια του ειναι κ το μοναδικο που μοιαζει ως πιθανος stock αντικαταστατης των παλιων σφικτων "θηριων" electrovoice evm12L(αυτα με την αραχνη) τα οποια φορουσαν οι παλιοτεροι boogie, με αποκριση συχνοτητας εως 7khz. Το electrovoice ηταν το original μεγαφωνο με το οποιο σχεδιαστηκε η thiele αλλα ατομα που δοκιμασαν κ τις δυο εκδοχες της thiele ειπαν οτι το ταιριασμα με το c90 ειναι δεδομενο αν κ διαφορετικο απο το electrovoice.

Επιπροσθετα καποιoι mark III κ ολοι περιπου οι mark IV φορανε το c90. Οι 50ρηδες της εταιρειας(mesa f-50, τωρα ο express 5-50, οπως κ το rect-o-verb combo) φορανε το c90 εργοστασιακα, αλλα οταν τα βλεπεις σε 100ρια combo η στις μεγαλες καμπινες τα βλεπεις με 2 vintage30!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Πρώτες εντυπώσεις: Cornford RoadHouse 30 Head
« Απάντηση #10 στις: 26/07/09, 03:55 »
Me Thiele εχουν κολημα και πολοι μπασιστες και την χρησιμοποιουν. Επειδη εχει τυχει και ειχαν πεσει στα χερια μου σχεδια για το πως να κατασκευασεις ενα αντιγραφο, αν δεις εχει ενα αρκετα συνθετο συστημα ανακλασης μπασων, και αυτο ειναι που της επιτρεπει να κατεβαινει τοσο χαμηλα παρ'ολο τον μικτο ογκο της.
Σιγουρα ειναι εκτεταμενη η αποκριση της στα ακρα, αλλα γι'αυτον ακριβως τον λογο δεν ακουγεται σαν κλασικη καμπινα και ξενιζει πολους.
Αν ομως ψαχνεις για μοντερνο, ιδιαιτερο και αναλυτικο ηχο, πιστευω θα σε βολεψει, κανε μια δοκιμη αν την βρεις καπου.
Το bass coupling με το πατωμα τι το θες, πολυ κοσμος προσπαθει να το αποφυγει  ;D ?
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Πρώτες εντυπώσεις: Cornford RoadHouse 30 Head
« Απάντηση #11 στις: 27/07/09, 10:08 »
Σκέφτηκα να παραθέσω λίγες φωτογραφίες από μία μικρή επέμβαση που έκανα στο footswitch του Roadhouse.
Δυστυχώς, το footswitch έρχεται πολύ απλό, χωρίς λαμπάκι και αυτό είναι ενοχλητικό, όταν παίζεις και πρέπει να γυρίσεις το κεφάλι σου να δεις από τον ενισχυτή αν είναι πατημένο.
Έτσι αποφάσισα να το ανοίξω και να του βάλω ένα Ledάκι.
Επικοινώνησα με την Cornford με email και τους ρώτησα σχετικά, και μετά από λίγες μέρες, ο Martin Kidd (ο σχεδιαστής !!... απίστευτη προσωπική εξυπηρέτηση η Cornford...) μου έστειλε οδηγίες για μια μικρή αλλαγή στο κύκλωμα του ενισχυτή (την γεφύρωση μιας αντίστασης με μια μικρότερη) ώστε να τροφοδοτείται το πετάλι με αρκετό voltage και ρεύμα ώστε να ανάβει ένα Ledάκι.
Μετά από μετρήσεις όμως είδα ότι ήδη παρέχεται κάποιο voltage στο πετάλι και μετά από λίγους πειραματισμούς βρήκα ένα Ledάκι χαμηλού ρεύματος το οποίο με μία αντίσταση 390Ohm δούλευε αρκετά ικανοποιητικά (λάμπει αρκετά με το υπάρχον ρεύμα) ώστε δεν χρειάστηκε να ανοίξω τον ενισχυτή.
Πολύ απλή παρέμβαση και σε μισή ώρα μαζί με τα τρυπήματα-κολλήματα είχα τελειώσει.












Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Πρώτες εντυπώσεις: Cornford RoadHouse 30 Head
« Απάντηση #12 στις: 27/07/09, 11:52 »
Πολυ ωραια ιδεα για το LED!!!μπραβο. Ωραιος κ ο σχεδιαστης, ακουγεται...εξυπηρετικος.

Jezuz το bass coupling κ εμενα δε μαρεσει οταν εχω μονο του το combo να παιζει! Θολωνει. Αλλα ειναι κ open back, κ ποτε δε "σκαβει" αρκετα ο ηχος...Ιδιαιτερα οταν το σηκωνω λιγακι σε stand η σε κανα παγκο...αδειαζει ενα μερος του φασματος.

Ουσιαστικα θελω κ τα δυο. Θελω τη μια καμπινα απο κατω να παρεχει ογκο/δυναμη στον ηχο, αλλα θελω κ το υπολοιπο combo καπακι, καθαρο, open back να το ακουω κ να μη πυροβολαει στα ποδια μου!!! Απο τοτε που οδηγησα μια 4χ12 παραλληλα με το μεγαφωνο του combo το εχω στο μυαλο μου!!!Το combo το ειχα επανω στην 4χ12. Λιγο χαζο σε look αλλα μου αρεσε ο,τι εκανε στον ηχο!!! αλλα η 4χ12 δεν μπαινει port baggage...Το Combo με μια 1χ12 ειναι γελοιωδως ευκολα στη μεταφορα...

Ο ΤΑΣΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΡΦΗ!!!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Πρώτες εντυπώσεις: Cornford RoadHouse 30 Head
« Απάντηση #13 στις: 28/07/09, 22:20 »
Αυτο ειναι το καλο με τις μικρες εταιρειες, οτι εχεις καλη εξυπηρετηση και μιλας απευθυας με τους υπευθυνους, και βεβαια το πιο πιθανο ειναι στην επωμενη παρτιδα του ενισχυτη η προταση σου να εχει γινει στανταρ χαρακτηριστικο!
Αν και εχω πετυχει και πολλους μικρους κατασκευαστες που πραγματικα δεν πανε κα8ολου καλα, ειναι πολυ πι8ανο να σε βρισουν αμα τους κανεις ερωτηση κτλ LOL (κυριως Ολλανδοι, κατι δεν παει καλα με αυτον το λαο, και κανα-δυο αμερικανοι-γερμανοι κτλ).

Τασος? Για τον Μακαρονα λες?  ;D
Πες του τα χαιρετισματα μου, ειναι οντως μοναδικος!  ;)
Οσο αφορα την καμπινα, υπαρχουν και καποιες 2χ12 που ειναι ελαφρυες, αλλα στο πορτ-μπαγκαζ σιγουρα δεν χωρανε μαζι με τον κομπο (εκτος αν εχεις το παλιο Σεατ Τολεντο), και δεν ειναι να τα αφηνεις να φαινωντε τα μηχανηματα με αυτα που γινονται, πρεπει με το που θα φτασεις καπου να ξεφορτωσεις αμεσα.
Αλλιως φροντιζεις να υπαρχει παντου μια 4χ12  ;D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Πρώτες εντυπώσεις: Cornford RoadHouse 30 Head
« Απάντηση #14 στις: 29/07/09, 18:59 »
Μακαρονας rulez...Seat εχω!αλλα το leon...4x12 out of the question!!!Ολλανδοι ε???Μου βρωμαει koch...Σκεφτομουν και την αδεια shure 1χ12 που θεωρειται αντιστοιχη της bogner cube...(καμια shiva oversized 1x12 απο αμερικη ισως...), μαλλον ομως για engl θα καταληξω εκτος κ αν με τρελανει τοσο πολυ η ιδεα της thiele(βασικα με τρελλαινει ακομη κ τωρα...damn...)

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Πρώτες εντυπώσεις: Cornford RoadHouse 30 Head
« Απάντηση #15 στις: 01/08/09, 21:49 »
Οχι για Koch δεν ξερω, μιλαω για Skrydstrup, κατι μαγαζι που τους ρωτας ποσο εχει η Χ κι8αρα και σου την λενε κτλ...
Οι Αγγλοι απο την αλλη δεν απαντανε, εχω στειλει μεηλ με τεχνικες ερωτησεις και να ρωτησω για σημεια πωλησης επανηλημενα σε Cornford, Matamp, σε μαγαζια κτλ, ποτε δεν πηρα απαντηση...
Εντελως αντιθετη αντιμετωπιση απο αυτη που ειχε ο Ανδριανος δηλαδη.

Οσο αφορα Μπογκνερ οτι εχω ακουσει (εχω και εναν Ουμπερ) ειναι απλα απιστευτο, απο καμπινα εμπειρια εχω απο Ουμπερ-καμπ ειναι απιστευτη, αλλα 4χ12  :D
Γενικοτερα υπαρχουν αρκετες επιλογες, καθως και πατεντες που μπορεις να κανεις
Αλλα εχουμε κανει καταληψη στο θεμα, ας πουμε αλλου για αυτα  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Πρώτες εντυπώσεις: Cornford RoadHouse 30 Head
« Απάντηση #16 στις: 02/08/09, 00:16 »
εχω στειλει μεηλ με τεχνικες ερωτησεις και να ρωτησω για σημεια πωλησης επανηλημενα σε Cornford, Matamp, σε μαγαζια κτλ, ποτε δεν πηρα απαντηση...
Εντελως αντιθετη αντιμετωπιση απο αυτη που ειχε ο Ανδριανος δηλαδη.

Κοίτα, να σου πώ την άλήθεια λίγο πολύ είχα σκεφτεί ότι υπάρχει η πιθανότητα οι άνθρωποι στις εταιρείες και το ίδιο και στην Cornford να μην απαντάνε σε τεχνικές ερωτήσεις από φόβο να μην δίνουν πολλές σχεδιαστικές λεπτομέρειες σε ανταγωνιστές. Αυτό είναι τελείως δική μου εικασία, δεν έχω κάποια συγκεκριμένη ένδειξη ότι συμβαίνει κάτι τέτοιο, απλά είναι μία σκέψη. Όμως με αυτό στο μυαλό, όταν επικοινώνησα με την Cornford, έδωσα τον σειριακό αριθμό του ενισχυτή μου και ανέφερα από που και πότε τον αγόρασα, ώστε να αποφύγω οποιαδήποτε υποψία τέτοιου είδους αλλά και για να εδραιώσω το δικαίωμα του πελάτη. Ίσως αυτό να έκανε την διαφορά στην αντιμετώπιση.., ίσως και όχι, δεν ξέρω, μπορεί και να είναι τυχαίο.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Πρώτες εντυπώσεις: Cornford RoadHouse 30 Head
« Απάντηση #17 στις: 02/08/09, 12:34 »
Και στην tech21 και στη mesa boogie πηρα απαντηση για τεχνικες ερωτησεις σε μια δυο μερες 8)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πρώτες εντυπώσεις: Cornford RoadHouse 30 Head
« Απάντηση #18 στις: 02/08/09, 13:21 »
Κι εγώ είχα στείλει e-mail στην Tech21 όταν αγόρασα τον Trademark και μού απάντησαν γρήγορα και πολύ διεξοδικά. Επίσης έχω επικοινώνήσει με αρκετές άλλες εταιρίες, μεταξύ των οποίων Gibson, Fender, Peavey κλπ, και σχεδόν πάντα έλαβα απαντήσεις. Με τους μικρούς ανεξάρτητους κατασκευαστές δεν ξέρω τι γίνεται, αλλά δεν βλέπω γιατί να υπάρχει πρόβλημα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Πρώτες εντυπώσεις: Cornford RoadHouse 30 Head
« Απάντηση #19 στις: 26/10/09, 09:29 »
Αγαπητοί φίλοι, σε συνέχεια των προηγουμένων πρώτων εντυπώσεων για τον Cornford Roadhouse 30W Head, πλέον μετά από 3 μήνες χρήσης και εμπειρίας με τον ενισχυτή, προχώρησα στην συγγραφή και κατάθεση ενός πλήρους Review στο Harmony Central.
Tο review πέρασε τον συνήθη έλεγχο του Harmony και δημοσιεύθηκε πρόσφατα στο site.

Υπάρχει online εδώ: http://reviews.harmony-central.com/reviews/Guitar+Amp/product/Cornford/Roadhouse+30W+Head/10/1
..αλλά το παραθέτω και κατωτέρω, για ευκολία για όσους φίλους τυχόν ενδιαφέρονται για αυτόν τον ενισχυτή:

===========================================================================

Product: Cornford Roadhouse 30W Head

Features : 9
Solid feature repertoire, mostly well explained by the previous reviewers.
This is a single channel amp, given the extra function of an adjustable boost stage, footswitchable, which inserts an extra stage of gain to the signal.

The Boost is not intended as a "solo" function, and although it will add some degree of volume, depending on the adjustments of the normal Gain and Master knobs, it will not solve the live situation requirement for a Solo volume increase. You will have to figure out your own solution to that.

I personally use an MXR MC401 LineDriver/booster in the effects loop (as well as a volume pedal and other effects) to kick on when I need a clean "solo" boost function for leadwork.
I also as others mentioned, would have liked to have in the amp an adjustable volume boost pot associated with the Boost function, to avoid multi tapping. No big issue though.
I do not miss the Reverb, I find that in live situations I can use very little of it and need none at all if I use a  good Delay pedal (which I do).

Sound Quality : 10
The Roadhouse has a quite unique character, very particular to Cornford. Not quite old fashioned British, not quite American, both are there, combined in a unique and very nice blend, British upper mid emphasis with American clarity and detail, but it is definitely a more British that American sounding amp.

The tone of this amp is truly excellent, a unique recipe. Even at high overdrive settings, turning the guitar volume pot down, instantly returns you to great clarity and openness, while at the same time the amp when overdriven hard, will retain its unique smoothness and detail. You can hear with your own ears that this is a cathode biased amp!  I totally understand the company’s strategy to offer two different designs the 30w cathode biased and the 50w fixed biased, to cater for different tastes.

I play this amp mainly with a PRS Custom 24 Top10 and for the first time I have truly appreciated the subtle intricacies of the coil combinations of this great instrument, thanks to this amp.
Most amps at high gains, smudge your guitar’s tone, to such an extent, that switching coils in the end tends to make very little difference. Not in this case. The Roadhouse retains your tone’s character with clarity and fidelity, even with the Gain and Boost pots fully clockwise. Amazing!

I use the Roadhouse with an ENGL Cab loaded with a Celestion Vintage 30 which is one of the best 1x12 cabs you can buy. The amp seems made exactly for this speaker, it is a great match.  I also tried this amp with a 2x12 cab with Celestions G12Ts but I did not like it as much.

This is not a very high gain amp.  It will do hard rock very well, but for metal territory, although the smoothness and speed is definitely there, you may need to boost it with your favorite effects. No problem. The amp is extremely pedal friendly, and I will note that it has one of the clearest and transparent Effects Loops I have ever used. Good job it is in front.

Reliability : 10
No problems whatsoever up to now, counting 3 months.
Looks and feels solid and well constructed.

I would bring along a backup amp in a live situation, but only since the amp is relatively new and I need to have all angles covered and I always do. For rehearsals there is no issue.

Customer Support : 10
I had an issue with the absence of a LED on the footswitch, I wanted to add one myself. I wrote to Cornford and I had a reply to my email by Martin Kidd himself, who gave me explicit directions on how to increase the voltage supplied to the pedal from within the amplifier to accommodate a LED. Eventually, I gave my own solution to the issue, however I greatly appreciated both the expert reply and personal care, as well as the trust in providing explicit information on the amps internal workings.

Martin and Paul are quite reachable through the forum and one feels in touch and connected with the company and its top people in a manner that bestows great trust and confidence in their products.
I hope this remains so in the future, despite the ever growing clientele of the company.

Overall Rating : 10
I am rating this amp overall on the basis of its cost and character and it deserves a ten plus. It is one of the smartest buys one can make in this category.

I play this amp head mainly in rehearsals and small venues. This is exactly the setup I need for these applications. Easy to move around, excellent sound and the 30 watts is the ideal wattage for that.

I also currently own an Engl Screamer 50, which I find great sounding, but comparing both amps through the same cab (with Vintage 30) the Roadhouse wins on overdrive smoothness, palm muting, overdriven low end tightness and liquid and organic lead tones. 

If stolen I would definitely replace it, although I am gearing to go in the near future for the MK50II head which is “the” absolute product from Cornford as we speak.

===========================================================================





Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Πρώτες εντυπώσεις: Cornford RoadHouse 30 Head
« Απάντηση #20 στις: 13/11/09, 20:05 »
Με το καλο να τον παρεις τον MKII και ποτε να μη στον κλεψουν τον 30ρη!!!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Πρώτες εντυπώσεις: Cornford RoadHouse 30 Head
« Απάντηση #21 στις: 16/11/09, 10:48 »
Με την ευκαιρία μιάς αλλαγής λυχνιών το ΣΚ,
(..στην πραγματικότητα δεν ήταν μόνο αλλαγή, έκανα εκτεταμμένα test και ακρόαση πολλών ωρών με 4 διαφορετικά ζευγάρια τελικών και 5 είδη προενίσχυσης, θα κάνω ένα αναλυτικό Review post όταν βρω λιγο χρόνο γιατι τα αποτελέσματα ήταν πολύ ενδιαφέροντα..)
παραθέτω κάποιες φωτογραφίες από το εσωτερικό του ενισχυτή:





Θυμίζω ότι ο ενισχυτής αυτός είναι ο πρώτος που βασίζεται σε τυπωμένο κύκλωμα  (PCB) ενώ προέρχεται από μία εταιρεία η οποία κάνει μέχρι τώρα μόνο χειροποίητους point to point και έχει συνηθίσει σε αυτό το είδος σχεδιασμού.

Από την εμπειρία μου στον σχεδιασμό τυπωμένων κυκλωμάτων σας αναφέρω απλά ότι αυτό φαίνεται έκδηλα στο Layout του PCB.. οι φίλοι με εμπειρία στα ηλεκτρονικά θα το καταλάβουν..



Αυτές είναι οι (κινέζικες) λυχνίες που είχε ο ενισχυτής:



Αυτές είναι οι λυχνίες με τις οποίες κατέληξα να ζήσω για λίγο ώστε να τις εμπεδώσω ακουστικά πριν βάλω κάτι ακόμα πιο εξειδικευμένο:
2 x Electro Harmonix 6CA7
3 x JJ 12AX7 / ECC83 Selected Gold









Με το καλο να τον παρεις τον MKII και ποτε να μη στον κλεψουν τον 30ρη!!!


Ευχαριστώ φίλε, πράγματι λίγο περίεργη ερώτηση που σε βάζουν να απαντήσεις στο Harmony.. πλάκα έχει πάντως..




Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Πρώτες εντυπώσεις: Cornford RoadHouse 30 Head
« Απάντηση #22 στις: 16/11/09, 19:05 »
Οντως η πλακετα φαινεται λες και εχει σχεδιαστει με το χερι για να αντεχει, και οχι αυτοματα σε καποιο προγραμμα στον υπολογιστη!  :D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Πρώτες εντυπώσεις: Cornford RoadHouse 30 Head
« Απάντηση #23 στις: 19/03/10, 09:44 »
Δημοσιεύθηκε ένα πολύ καλό Demo στην νέα σειρά MasterThatGear! για τον Cornford RoadHouse 30 Head:

MasterThatGear! - Cornford Roadhouse 30 Head



Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
36 Απαντήσεις
23494 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/07, 12:54
από RORY GALLAGHER
21 Απαντήσεις
7083 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/08, 15:02
από BluesMe
18 Απαντήσεις
7662 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/08, 21:17
από ScullShot
34 Απαντήσεις
13593 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/08, 17:55
από Ibanezακιας
15 Απαντήσεις
6196 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/08, 17:51
από Johnie Darko
0 Απαντήσεις
2967 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/09, 02:47
από AderfiTouEleous
5 Απαντήσεις
4375 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/09, 00:15
από Jezus
20 Απαντήσεις
7586 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/10, 23:29
από Jezus
11 Απαντήσεις
5569 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/11, 15:33
από PlusYeaR
27 Απαντήσεις
6669 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/17, 11:04
από kotsos_ESP