Αποστολέας Θέμα: Εκμάθηση κλασσικής κιθάρας  (Αναγνώστηκε 9087 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tzifman

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Εκμάθηση κλασσικής κιθάρας
« στις: 30/07/11, 12:05 »
Καλημέρα σε όλους


αρκετά χρόνια πριν, όταν ήμουν περίπου 7 χρονών, οι γονείς μου με είχαν γράψει σε ωδείο για κλασσική κιθάρα. Η αλήθεια είναι πως εμένα μου άρεσε το μπουζούκι και μόνο αλλά απαγορευόταν η εκμάθηση του στο ωδείο οπότε αναγκαστικά πήγα στην κιθάρα που είναι αρκετά κοντινή. Δεν μπορώ να πω πως τότε μου άρεσε ιδιαίτερα με αποτέλεσμα έπειτα από κάποιο μεγάλο διάστημα να σταματήσω. Πλέον αρκετά χρόνια αργότερα έχω αρχίσει να ασχολούμαι ξανά με την κιθάρα ως εντελώς αρχάριος, αφού έχω ξεχάσει σχεδόν τα πάντα :D


Βρήκα κάποιες σημειώσεις από το ωδείο αλλά δυστυχώς τα περισσότερα έχουν χαθεί. Θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω παρτιτούρες όπως αυτή:


http://img195.imageshack.us/img195/5520/scanpo.jpg


Δηλαδή να μου δείχνει τόσο τα τάστα όσο και τις χορδές και να είναι όσο το δυνατόν στα πρώτα 5 τάστα της κάθε χορδής.


Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι τέτοιο αλλά κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη. 
« Τελευταία τροποποίηση: 30/07/11, 12:13 από tzifman »

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση κλασσικής κιθάρας
« Απάντηση #1 στις: 30/07/11, 14:48 »
Δηλαδή να μου δείχνει τόσο τα τάστα όσο και τις χορδές και να είναι όσο το δυνατόν στα πρώτα 5 τάστα της κάθε χορδής.




αυτο που λες ονομαζεται ταμπλατουρα.......αμα ψαξεις στο γοογλε θα βρεις μπολικα πραματα......τωρα δεν ξερω αμα βρεις μεχρι το 5 ταστο των χορδων αλλα τεσπα......

Αποσυνδεδεμένος tzifman

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση κλασσικής κιθάρας
« Απάντηση #2 στις: 30/07/11, 17:40 »
Σε ευχαριστώ για την απάντηση, έχω βρει κάποιες αλλά δυστυχώς δεν αναγράφουν από κάτω την χορδή μέσα σε κύκλο και αυτό αποτελεί πρόβλημα πλέον για εμένα. Εκτός από sites ακόμα και σε βιβλία αν γνωρίζεται θα με βοηθήσουν πολύ

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση κλασσικής κιθάρας
« Απάντηση #3 στις: 30/07/11, 18:44 »
Αν θέλεις απλώς να παίξεις κομμάτια χωρίς να σε ενδιαφέρει να ξέρεις ποιες νότες ακούγονται/παίζεις, τότε η ταμπλατούρα (tablature, tab), που ανέφερε ο kyriakos, έχει την πληροφορία που θες (χορδή και τάστο). Κάνε ένα search στο google, π.χ., "how to read tabs", για να δεις πως διαβάζονται, είναι πανεύκολο.

Αν τώρα σε ενδιαφέρει να διαβάζεις νότες, δύσκολα θα βρεις παρτιτούρα που να περιλαμβάνει ταυτόχρονα ένδειξη χορδής και τάστου για όλες τις νότες του κομματιού, γιατί θεωρείται ότι αν γνωρίζεις να διαβάζεις νότες γνωρίζεις και που αυτές βρίσκονται (με πιθανή εξαίρεση δύο-τρία σημεία του κομματιού, όπου ο συγγραφέας προτείνει για διευκόληνση του εκτελεστή χορδή/τάστο). Αυτό που έχεις να κάνεις είναι να βρεις ένα βιβλίο-μέθοδο, το οποίο θα σε μάθει να διαβάζεις παρτιτούρα. Δυστυχώς δεν έχω κάτι να σου προτείνω προσανατολισμένο σε κλασσική κιθάρα, αλλά είμαι σίγουρος ότι όλα τα βιβλία που κυκλοφορούν, ελληνικά ή/και ξενόγλωσσα, για αυτό το σκοπό είναι καλά. Αν βρεις και κάποιον να σε βοηθήσει στην αρχή, ακόμα καλύτερα - αλλά όχι απαραίτητο!

Καλή συνέχεια! :)

Υ.Γ.: Σε ποιο όργανο αντιστοιχούν οι χορδές/τάστα της παρτιτούρας που παρέθεσες? Γιατί σίγουρα δεν είναι για κιθάρα σε standard κούρδισμα. :)

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση κλασσικής κιθάρας
« Απάντηση #4 στις: 31/07/11, 15:42 »
δεν αναγράφουν από κάτω την χορδή



η καθε γραμμη της ταμπλατουρας αποτελει μια χορδη..........σε καθε ταμπλατουρα θα εχεις δει κατι γραμματα που βρισκονται διπλα στις γραμμες.........το καθε γραμμα ειναι και μια χορδη:

1) e : ειναι η ΜΙ  καντινη (η πρωτη χορδη της κλασικης κιθαρας / η πιο λεπτη / αυτη που ειναι απο πλαστικο ) :P


2) b : ειναι η ΣΙ (η δευτερη)


3) g : ειναι η ΣΟΛ (η τριτη)


4) D : ειναι η ΡΕ (η τεταρτη)


5) Α : ειναι η ΛΑ (η πεμπτη)


6)  Ε : ειναι η ΜΙ (μπαση / εκτη)


πρεπει να ξερεις τους λατινικους χαρακτηρες της καθε νοτας (Α,Β,Ε κτλ) για να μπορεις να διαβαζεις ταμπλατουρα.......ειναι ευκολο.......αυτος ο τροπος ειναι σχεδον ιδιος με αυτον που θελεις......τωρα ο τροπος που θελεις να διαβαζεις τη μουσικη σου ειναι προσωρινος δηλαδη οταν μαθεις να διαβαζεις της νοτες αυτος ο τροπος που θελεις θα ειναι περιττος........ασε που δεν υπαρχει στο ιντερνετ........μονο απο δασκαλο μπορεις να βρεις αυτον τον τροπο.........

σου δινω την κλιμακα ντο (C) να εχεις ολους τους λατινικους  χαρακρηρες  των νοτων :


C : ΝΤΟ
D : ΡΕ
E : ΜΙ
F : ΦΑ
G : ΣΟΛ
A : ΛΑ
B : ΣΙ
C : ΝΤΟ




σου δινω και ενα παραδειγμα ταμπλατουρας να μην εχεις αποριες


http://tabs.ultimate-guitar.com/s/stevie_ray_vaughan/pride_and_joy_tab.htm


αμα δεις σε καθε γραμμη υπαρχει και το λατινικο γραμμα της χορδης
« Τελευταία τροποποίηση: 31/07/11, 15:43 από kyriakos_t »

Αποσυνδεδεμένος Transformer

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Γυναίκα
  • just let her crash and burn, she'll learn.
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση κλασσικής κιθάρας
« Απάντηση #5 στις: 01/08/11, 11:45 »
Δεν ξερω παρα πολυ τι υπαρχει στο ιντερνετ, αλλα απο βιβλια εχω μερικους τιτλους για αρχαριους, που εχουν διευκρινισεις, οχι μονο οπως λες για την χορδη, αλλα και για ταστο/ δαχτυλο (αν οχι σε ολα τα κομματια, τουλαχιστον σε ενα μεγαλο μερος τους, μεχρι να εχεις συνηθισει) :

1. Τα πρωτα μαθηματα της κιθαρας, Julio Sagreras (Las primeras lecciones de guitarra)

2. Μια σειρα που λεγεται La guitarre enchantee/ The magic guitar/ Die Zaubergitarre (ναι ετσι και στις 3 γλωσσες το γραφει) selected by Claude Gagnon εκδ. DOBERMAN, μπορεις να ριξεις μια ματια στο πρωτο και βλεπεις αν σου αρεσει/ταιριαζει.

3. A modern approach to the guitar, based on the principles of Emilio Pujol, by Guido Topper. Αυτο ειναι για καποιον που δεν εχει ιδεα, και εχει ασκησεις για καθε χορδη ξεχωριστα.

4. Leo Brouwer- Paolo Paolini: Scale per chitarra/ Scales for guitar/ Skalen fuer Gitarre, εκδ. RICORDI. Αυτο ειναι παρα πολυ καλο βιβλιο, και πιστευω οτι και για πιο προχωρημενους ειναι πολυ καλη εξασκηση.

5. Ruggero Chiesa: Guitar Gradus Μέθοδος κιθαρας για αρχαριους. Το εγραψα τελευταιο γιατι δεν το θεωρω τοσο καλο οσο τα προηγουμενα για καποιον που ξεκιναει να μαθει κιθαρα, ωστοσο το γραφω γιατι στον καθενα αρεσουν και ταιριαζουν διαφορετικα πραγματα.

Επισης πιστευω οτι ισως βοηθησει να ριξεις μια ματια σε παλιοτερα θεματα του φορουμ και μπορει να βρεις κι εκει κατι που θα σου χρησιμευσει. Δες πχ:

http://forum.kithara.gr/index.php?topic=79982.msg628558#msg628558
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=75571.
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=52726.0

Επισης αν τα πας καλα με τα αγγλικα:
http://www.justinguitar.com/index.php
« Τελευταία τροποποίηση: 01/08/11, 12:58 από Transformer »
there i go again pretending to be you
make-believing that i have a soul
beneath the surface, trying to convince you
it was accidentally on purpose

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
15168 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/07, 14:50
από V a n
8 Απαντήσεις
14465 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/09, 11:04
από if_it_is?
6 Απαντήσεις
15471 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/14, 12:11
από nasiaser
5 Απαντήσεις
8102 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/09, 02:03
από jim.ni
1 Απαντήσεις
2639 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/10, 19:58
από Απόλλων
2 Απαντήσεις
10523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/10, 19:31
από pop4life
0 Απαντήσεις
3241 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/10, 21:46
από Class_21
2 Απαντήσεις
2580 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/11, 17:29
από ScorpionsManiac
1 Απαντήσεις
38456 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/12, 13:28
από Άννα Π.
5 Απαντήσεις
3439 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/12, 14:29
από Vaiking