Αποστολέας Θέμα: Εσείς τι χρησιμοποιείτε για θέρμανση στο σπίτι?  (Αναγνώστηκε 7814 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Κουβέντα να γίνει για να ανταλλάξουμε απόψεις, ιδέες, λύσεις κτλ  ;)


Παραθέτω και ένα συγκριτικό του ΕΜΠ σχετικά με το κόστος θέρμανσης από διάφορες τεχνολογίες:


http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=0VNMR0KoQRk%3D&tabid=282&language=el-GR


Η απορία μου είναι η εξής: Όταν αναφέρεται σε αντλίες θερμότητας εννοεί και το κλιματιστικά? (inverter και μη)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος mackay

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Η απορία μου είναι η εξής: Όταν αναφέρεται σε αντλίες θερμότητας εννοεί και το κλιματιστικά? (inverter και μη)


Ναί, το απλό κλιματιστικό είναι αντλία θερμότητας.


Οσο για τη βασική σου ερώτηση, χρησιμοποιώ παραδοσιακό καυστήρα πετρελαίου και σώματα νερού.  Η διάταξη αυτή είναι η πιο παλαιή και ώς εκ' τούτου πιο δοκιμασμένη και σε συνδιασμό με σωστό έλεγχο απωλειών, θερμοδυναμική μελέτη και εγκατάσταση θερμοστάτη ακριβείας είναι η αποδοτικότερη.
Μεγάλο της μειονέκτημα φυσικά η διακύμανση των τιμών των καυσίμων...


Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Ελληνικους θερμοπομπους Primo KDY-DL200 με στοιχεια Mica

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Έχω την εντύπωση ότι η αντλία θερμότητας (αυτό που εδώ ονομάζεται heat pump) είναι κάτι διαφορετικό από το συνηθισμένο κλιματιστικό. Στο σπίτι μου έχω air source heat pump, η οποία είναι πράγματι πιο οικονομική από τα κλασσικά μέσα θερμανσης, αν και σε καταστάσεις υπερβολικού ψύχους (-10oC και κάτω) δεν είναι τοσο αποδοτική και σταθερή όσο η θέρμανση γκαζιού (gas central heating).
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Lampr0s

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Αντλια θερμοτητας ειναι οποιαδηποτε πατεντα μπορει να φερει απο εξω μεσα στο σπιτι θερμοτητα..(μια απο αυτες ειναι και το κλιματιστικο) και για να γινει αυτη η μεταφορα βεβαια απαιτειται ενεργεια (πχ το ρευμα που καιει το κλιματιστικο). Το οφελος που εχουμε ειναι η θερμοτητα που μας φερνει απο εξω μεσα η παντεντα μας + ενα μερος απο αυτη που καταναλωνει γιατι την διαχεει και αυτη στο εσωτερικο του σπιτιου μας (αμα ειναι εξυπνη). Μεγαλο μειονεκτημα ειναι οτι οταν εξω κανει πολυ κρυο τοτε το εξωτερικο περιβαλλον (πχ ο αερας) δεν εχει πολλα αποθεματα ενεργειας για να τα ρουφηξει η μηχανη μας και γιαυτο το κλιματιστικο φυσαει χλιαρο αερα τις κρυες μερες του χειμωνα.
Αλλα το τι ειναι καλυτερο-οικονομικο για τον καθενα ειναι πολυ σχετικο και αυτο γιατι.. μενεις μονος σου? οικογενεια? εχεις 1 δωματιο? εχεις 10? θες να ζεστανεις μονο το 1? και τα 10? και την πισινα μαζι? ή μονο τα δακτυλα σου για να παιζεις κιθαρα? εχεις μικρα παιδια? ηλικιωμενους? γουσταρεις να κυκλοφορεις με σωβρακο? κατασακιασμενος? μενεις παγκρατι? βορεια προαστεια? στο νευρωκοπι? στην κυπρο? το σπιτι σου ειναι χαρτινο? μονοτουβλο? hi-tech? το βαράει ηλιος και αν ναι πόσο, πότε και απο που? μενεις στον 1ο? ρετιρε? στη ρεματιά? εχεις υγρασια? το δερνει ο βοριας? μηπως εχεις τζαμπα ξυλα διπλα απτο παρκο/δασακι? μηπως τζαμπα ρευμα απο τη ΔΕΗ (οπως ο γειτονας μου)? σκοπευεις να επενδυσεις σε μια σωστη εγκατασταση που η αποσβεση θα ειναι σε χ χρονια ή ίσως και ποτε? ή σε κατι αρπα-κολλα? κτλ κτλ κτλ.... Διοτι δεν μπορεις στη παραγκα του καραγκιοζη να βαλεις ενεργειακο τζακι (εκτος και αν στο κανει δωρο η Φαιη στο Ε)!


Εγω χρησιμοποιω μια λαμπα χαλαζια 400W και την εχω κατω απο την καρεκλα που παιζω κιθαρα και για να μη με χτυπαει στα ματια και με στραβωνει.. αμα κανει πιο πολυ κρυο αναβω αλλη μια. Βασικο μειον οτι δεν ψηνει λουκανικα και πα'ι'δακια ;D



"Πας ο υψών εαυτόν ταπεινωθήσεται και ο ταπεινών εαυτόν υψωθήσεται" (Κατά Λουκάν, ιδ. 7-11)

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
 Και εγώ πετρέλαιο χρησιμοποιούσα (υπάρχει αυτόνομη θέρμανση με σώματα νερού διασυνδεμένο με ηλιακό θερμοσίφωνα και μπόιλερ), ώσπου ανέβηκε η τιμή του σε δυσβάσταχτο ύψος τα τελευταία χρόνια, οπότε έβαλα μια ξυλόσομπα για τον κυρίως χώρο και θερμοπομπούς mica 1500W για τα υπόλοιπα. Πέρσι και φέτος ξεκίνησα πάλι να χρησιμοποιώ πετρέλαιο, λόγω του μωρού (είχα κάποιες απώλειες από την ξυλόσομπα –καπνα- που δεν μπορώ να αποφύγω, αλλά και λόγω της ευκολίας χρήσης όσο λείπω από το σπίτι) και το δουλεύω σε συνδυασμό με τους θερμοπομπούς (με «χαλαρή» χρήση προς το παρόν...). Πετρέλαιο φυσικά με δόσεις στην κάρτα και ίδωμεν για επιδότηση...

Αν όντως τελικά τα κλιματιστικά συμφέρουν σε σχέση με τις υπόλοιπες λύσεις, τότε να τα «επιστρατεύσω» και αυτά έναντι των θερμοπομπών (αν και δεν είναι inverter αυτά που έχω...).

Απολλωνα, η Heat pump που χρησιμοποιείς είναι μόνο για ζέστη ή βγάζει και κρύο αέρα για το καλοκαίρι? (όπως τα  split airconditions)

Πάντως δεν νομίζω ότι υπάρχει βέλτιστη λύση για όλους, κάθε εφαρμογή έχει τα συν και τα πλην της και επιπλέον ο καθένας μας έχει διαφορετικές ανάγκες και δυνατότητες, όμως είναι χρήσιμο πιστεύω να ανταλλάζουμε απόψεις & ιδέες!
Απ’ ότι λένε πάντως φέτος αναμένεται να έχουμε τον βαρύτερο χειμώνα της δεκαετίας...
 
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/14, 09:02 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απολλωνα, η Heat pump που χρησιμοποιείς είναι μόνο για ζέστη ή βγάζει και κρύο αέρα για το καλοκαίρι? (όπως τα split airconditions)

H heat pump που έχει το σπίτι μου είναι για ζεστό νερό και θέρμανση, όχι για κρύο αέρα. Ουσιαστικά είναι ένα σύστημα κεντρικής θέρμανσης που ζεσταίνει νερό, το οποίο στη συνέχεια διοχετεύεται στα καλοριφέρ, είναι δηλαδή air-to-water heat pump. Yπάρχουν και αντλίες air-to-air, οι οποίες λειτουργούν περίπου όπως τα συνηθισμένα κλιματιστικά.

Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα είναι ότι είναι ένας ιδιαίτερα οικονομικός τρόπος να έχεις θέρμανση και ζεστό νερό, αν και η διαφορά με ένα σύστημα που λειτουργεί με γκάζι (gas boiler) δεν είναι τεράστια. Επίσης υποτίθεται ότι οι αντλίες είναι πιο φιλικές προς το περιβάλλον. με λιγότερες εκπομπές διοξειδίου του άνθρακα, και δεν χρειάζονται ιδιαίτερη συντήρηση. Το μειονέκτημα είναι ότι σε θερμοκρασίες κάτω του μηδενός και ειδικά αν πέσει κάτω από τους -5oC ή -10oC, το σύστημα δεν είναι τόσο αποδοτικό, γιατί ουσιαστικά συλλέγει ζέστη από τον εξωτερικό αέρα. Αντίθετα το γκάζι προσφέρει μια πιο σταθερή, αξιόπιστη και γρήγορη λύση, ακόμα και σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες. Θυμάμαι πριν από μερικά χρόνια, όταν είχαμε έναν πολύ βαρύ χειμώνα με θερμοκρασίες που δεν ανέβηκαν πάνω από το μηδέν για πολλές εβδομάδες και έφτασαν στην περιοχή μου τους -15oC, υπήρξε ένα διάστημα που η θέρμανση ήταν αναμμένη μέρα νύχτα για να διατηρήσει μια ανεκτή θερμοκρασία στο σπίτι.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Ελληνικους θερμοπομπους Primo KDY-DL200 με στοιχεια Mica

Αυτη ειναι η βασιικη θερμανση (λογω αποδοσης και οικονομιας)
Ξεχασα να πω οτι διαθετω αυτονομη θερμανση (καλοριφερ) την οποια ξεχασα γιατι εχω να την αναψω 2-3 χρονια  ;D (παρολο που πληρωνω κανα 20αρικο το μηνα συμμετοχη, το οποιο βγαινει απο την επιδοτηση)
Με προχειρο υπολογισμο, μου εφτανε καταναλωση 6-7 ευρω η ωρα  :P και για να την ακουσει λιγο το σπιτι, ηθελε δυο 3ωρα την ημερα.

Τα air-co τα βαζω μονο το καλοκαιρι (δεν ειναι inverter) και το χειμωνα μονο σε ενα δωματιο θα λειτουργησει, γιατι τους ενοχλει ο αερας.
Το τζακι το αναβω μια στο τοσο, οταν μαζευομαστε στο καθιστικο καμια παρεα.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
"Δυστυχώς" έχουμε κεντρική θέρμανση, μη αυτόνομη, και με φυσικό αέριο (και δεν προβλέπεται επιδότηση θέρμανσης για όσους έχουν φυσικό αέριο, παράλογο). Μένω στον προτελευταίο όροφο, το χωλ έχει παραθυράκι στον φωταγωγό, αν μου επιτρεπόταν θα έβαζα ξυλόσομπα/στόφα... Οι μπαλκονόπορτες έχουν μονό τζάμι, και αυτό είναι ένα μείον, σκέφτομαι να καλύψω τα εξώφυλλα-γρίλιες με νάυλον για λιγότερες απώλειες. Έχω κλιματιστικό στο σαλόνι, που το ανάβω περισσότερο για θέρμανση παρά για ψύξη (μου αρέσει η καλοκαιρινή ζέστη), στα μεγάλα κρύα θα κοιμάμαι στον καναπέ-κρεβάτι... Αυτά βασικά...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
26 Απαντήσεις
10969 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/03, 00:47
από freemind
26 Απαντήσεις
20170 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/07, 02:26
από Anaximandros
24 Απαντήσεις
8664 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/05, 18:25
από Joef - Über Alles
68 Απαντήσεις
23729 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/12, 00:41
από AlteredMind
4 Απαντήσεις
3316 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/08, 15:18
από Fteo
0 Απαντήσεις
2195 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/09, 17:14
από Panos the Greek
11 Απαντήσεις
5375 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/09, 23:54
από SirBlackBass
15 Απαντήσεις
6970 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/11, 19:32
από Απόλλων
36 Απαντήσεις
12937 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/11, 17:43
από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος
47 Απαντήσεις
42884 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/19, 15:21
από saved