Αποστολέας Θέμα: Αγορά ακουστικής κιθάρας για πρώτη φορά.  (Αναγνώστηκε 5321 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος otinanai13

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
ξεκίνησα να κάνω μαθήματα ακουστικής κ πρέπει να πάρω κιθάρα να έχω σπίτι.θα με βοηθήσει κ ο δάσκαλος πάνω σε αυτό αλλά θα ήθελα να πείτε κ εσείς κάποιες ώστε να έχω μια γενική εικόνα όταν πάω στο μαγαζί η αν την πάρω online.

τα λεφτά που δίνω είναι 200 με 400 η στην καλύτερη αν αξίζει 500.

ακόμα ξέρετε τι κιθάρα χρησιμοποιεί παρακάτω?πρέπει να είναι αποκλειστικά για αυτόν φτιαγμένη λόγω των σχημάτων πάνω της κ παίζει να είναι gibson αλλά το μοντέλο δεν βρίσκω,όχι ότι ενδιαφέρομαι (θα κοστίζει πολλά λεφτά) αλλα έχω φαγωθεί να μάθω πώς την λένε.


thanks ;)

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Αγορά ακουστικής κιθάρας για πρώτη φορά.
« Απάντηση #1 στις: 15/12/11, 01:20 »
Κάνε μιά βόλτα στα μαγαζιά και δες ποιά σε βολεύει περισσότερο
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής κιθάρας για πρώτη φορά.
« Απάντηση #2 στις: 15/12/11, 02:48 »

ακόμα ξέρετε τι κιθάρα χρησιμοποιεί παρακάτω?πρέπει να είναι αποκλειστικά για αυτόν φτιαγμένη λόγω των σχημάτων πάνω της κ παίζει να είναι gibson αλλά το μοντέλο δεν βρίσκω,όχι ότι ενδιαφέρομαι (θα κοστίζει πολλά λεφτά) αλλα έχω φαγωθεί να μάθω πώς την λένε.http://www.youtube.com/watch?v=6FDpr7FiJe4&list=UUa65TI5pu0mTMgy9DWcnhmg&feature=plcp





Avalon guitars   http://www.avalonguitars.com/index.php
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος otinanai13

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής κιθάρας για πρώτη φορά.
« Απάντηση #3 στις: 15/12/11, 16:46 »
θα πάω μέσα στην αρχή της χρονιάς να αγοράσω μαζί του.

kathodios

τελικά αυτήν χρησιμοποιεί κ είναι πανάκριβες αλλα πολύ καλές όπως φαίνεται,αν κ η συγκεκριμένη απο όσο κατάλαβα είναι η L335 Walnut / Cedar την οποία πρέπει να την έκανε ειδικη παραγγελία για να έχει αυτά που είναι απάνω της.

Αποσυνδεδεμένος ManWithoutName

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής κιθάρας για πρώτη φορά.
« Απάντηση #4 στις: 16/12/11, 01:29 »
Γειά σε όλους,

λοιπόν παιδιά έψαξα κ βρήκα την κιθάρα που χρησιμοποιεί ο τραγουδιστής κ είναι φοβερή.το μοντέλο είναι Avalon L350 Blackwood/Spruce.

μιάς κ υπάρχει το θέμα να ρωτήσω δύο πράγματα,να αρχίσω με το πιό σημαντικό.ξέρω ότι ο τραγουδιστής παίζει με ακουστική σε όλα του τα τραγούδια σχεδόν κ θα ήθελα να παίξω κ εγώ κάποια απο αυτά,το θέμα είναι με τι τα παίζει αυτός με ακουστική η ηλεκτροακουστική ωστέ να ακουστούν κ σε εμένα λίγο παρόμοια αν τα καταφέρω?

ακόμα αν θέλει κάποιος να αγοράσει κάποια Avalon ο μόνος τρόπος να πάει πρός τα εκεί που την κατασκευάζουν?υποθετικά μιλάω γιατί η τιμή της φτάνει κάπου με 2000 χιλιάρικα με 5 νομίζω αλλά θα ήθελα να μάθω.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής κιθάρας για πρώτη φορά.
« Απάντηση #5 στις: 16/12/11, 14:05 »
Παιδια δειτε και αυτη την καινουρια ακουστικη PRS SE Angelus... φαινεται πολυ ενδιαφερουσα (απο εμφανιση και specs) - απο ηχο και τιμη δεν ξερω ακομα τι λεει  ::)

http://www.prsguitars.com/seangelus/

http://www.premierguitar.com/Magazine/Issue/2011/Oct/GALLERY_Experience_PRS_2011.aspx?Page=2&

Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος ManWithoutName

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής κιθάρας για πρώτη φορά.
« Απάντηση #6 στις: 18/12/11, 20:45 »
κάποιος να δώσει μία απάντηση..?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής κιθάρας για πρώτη φορά.
« Απάντηση #7 στις: 18/12/11, 21:36 »
Παιδια δειτε και αυτη την καινουρια ακουστικη PRS SE Angelus... φαινεται πολυ ενδιαφερουσα (απο εμφανιση και specs) - απο ηχο και τιμη δεν ξερω ακομα τι λεει  ::)

Ωραία κιθάρα...

Σχετικά με τον ήχο, υπάρχουν 2-3 demo στην ιστοσελίδα της PRS την οποία παρέθεσες. Όσο για την τιμή, εφόσον μιλάμε για PRS με αυτές τις προδιαγραφές και limited edition, σίγουρα θα ανέρχεται σε τετραψήφια νούμερα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ManWithoutName

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής κιθάρας για πρώτη φορά.
« Απάντηση #8 στις: 19/12/11, 01:26 »
τελικά τα βρήκα αυτά που ήθελα.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής κιθάρας για πρώτη φορά.
« Απάντηση #9 στις: 19/12/11, 07:54 »
Παιδια δειτε και αυτη την καινουρια ακουστικη PRS SE Angelus... φαινεται πολυ ενδιαφερουσα (απο εμφανιση και specs) - απο ηχο και τιμη δεν ξερω ακομα τι λεει  ::)

Ωραία κιθάρα...

Σχετικά με τον ήχο, υπάρχουν 2-3 demo στην ιστοσελίδα της PRS την οποία παρέθεσες. Όσο για την τιμή, εφόσον μιλάμε για PRS με αυτές τις προδιαγραφές και limited edition, σίγουρα θα ανέρχεται σε τετραψήφια νούμερα...

Τα δειγματα απο το youtube ακουγονται πολυ ωραια (τι μικροφωνο να εχει μπροστα αραγε???), το θεμα ειναι απο κοντα πως ακουγεται  ;) .
Παντως πιστευω (ελπιζω?!? ;D ) οτι η τελικη τιμη θα ειναι κοντα στα 650 η standard και 750 δολαρια η custom, οπως αναφερει και το premierguitar στο link που εβαλα (αλλωστε δεν ειναι οι αμερικανικες angelus - ειναι η SE σειρα που κατασκευαζεται Κορεα αν κρινω απο τις ηλεκτρικες?
Ιδωμεν  ;D
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής κιθάρας για πρώτη φορά.
« Απάντηση #10 στις: 19/12/11, 09:10 »
Παντως πιστευω (ελπιζω?!? ;D ) οτι η τελικη τιμη θα ειναι κοντα στα 650 η standard και 750 δολαρια η custom, οπως αναφερει και το premierguitar στο link που εβαλα (αλλωστε δεν ειναι οι αμερικανικες angelus - ειναι η SE σειρα που κατασκευαζεται Κορεα αν κρινω απο τις ηλεκτρικες?

Μακάρι να είναι κάτω από χιλιάρικο, αλλά κοντά σε αυτές τις τιμές δεν πρόκειται να είναι. Εκτός αν εννοείς ότι μπορεί να είναι παρόμοιες τιμές σε Ευρώ, όπως περίπου συμβαίνει με τις ηλεκτρικές SE, π.χ. την καινούργια 245 η οποία πωλείται στην Αμερική για 620 δολάρια και στην Ευρώπη η τιμή της παίζει γύρω στα 650 Ευρώ...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
26 Απαντήσεις
10176 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/08, 16:29
από MISTREATED
2 Απαντήσεις
4245 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/08, 10:39
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
2 Απαντήσεις
3574 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/09, 15:54
από Mistral
12 Απαντήσεις
8498 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/09, 13:03
από mesimeriaris
0 Απαντήσεις
3140 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/09, 17:09
από griper
10 Απαντήσεις
3845 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/10, 17:44
από Crazy Heart
11 Απαντήσεις
7693 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/11, 09:16
από elrich
15 Απαντήσεις
5696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/12, 11:05
από RORY GALLAGHER
6 Απαντήσεις
5393 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/13, 15:37
από Kosthrash
11 Απαντήσεις
6826 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/15, 15:13
από Guitar Fan