Αποστολέας Θέμα: Πώς ξεκινάει κανείς κιθάρα στα 22 του?  (Αναγνώστηκε 9086 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος asxetosTypas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Καλησπέρα,

 Όπως φαίνεται και από τον τίτλο είμαι 22 χρονών και τον τελευταίο καιρό μου έχει καρφωθεί στο μυαλό η ιδέα να ξεκινήσω κιθάρα. Μουσικό background άλλο δεν έχω (πέραν μιας εντελώς στοιχειώδους ικανότητας να διαβάζω νότες και να ψιλοχαζεύω στο αρμόνιο "μαντεύοντας" απλές μελωδίες τραγουδιών), και είμαι φαν κυρίως κλασσικής rock, progressive rock, λίγο κλασσικό metal (παραδείγματα για όλα αυτά Pink Floyd, Led Zeppelin, Camel, Doors, Dire Straits, Black Sabbath, Genesis, Grateful Dead, Creedence κλπ.), αλλά συγχρόνως απολαμβάνω και άλλα είδη όπως jazz και κλασσική μουσική. Εάν το αποφασίσω αυτό, ποιος είναι ο πιο "συμφέρων" τρόπος να το κάνω δεδομένου ότι:

α) Με ενδιαφέρει πολύ και το θεωρητικό κομμάτι (αρμονία κλπ.), οτιδήποτε βρίσκεται "κάτω από το καπό" της μουσικής.
β) Όπως καταλάβατε θέλω κάποια στιγμή να ασχοληθώ με ηλεκτρική κιθάρα, αλλά μου φαίνεται ότι το "background" της κλασσικής είναι αφενός χρήσιμο, αφετέρου ενδιαφέρον.
γ) Άπαξ και έπαιρνα όντως την απόφαση θα το έκανα όλο αυτό όχι με σκοπό να "γρατζουνάω μια κιθάρα σε μια παραλία", αλλά να αποκτήσω (εν καιρώ φυσικά, αυτό το γνωρίζω  ;) ) δεξιότητες όπως π.χ. να παίξω (ερασιτεχνικά μεν) σε μια μπάντα τραγούδια του βεληνεκούς που προανέφερα, να έχω την άνεση να πειραματίζομαι και μόνος μου με covers, να καταλαβαίνω κάποια πράγματα για ένα τραγούδι απλά ακούγοντάς το, να καταλαβαίνω γιατί και πώς γράφτηκε σε κάποια κλίμακα, τρόπο ή όποια άλλη ορολογία που προς το παρόν δε καταλαβαίνω τι είναι.
δ) Με ενδιαφέρει πολύ να αποκτήσω "γενικές" ικανότητες, με την έννοια του να έχω το υπόβαθρο ώστε με προσωπική εξάσκηση και μελέτη να μπορώ να μαθαίνω νέα πράγματα.

Για μια τέτοια περίπτωση πάει κανείς σε ωδείο; Μήπως παραείμαι μεγάλος για αυτό/θα καταλήξω "στην ίδια μοίρα" με 7χρονα παιδιά, ή τέλος πάντων για κάποιο λόγο θα ήταν χάσιμο χρόνου; Επίσης δε ξέρω τι γίνεται με τις εξετάσεις που έχουν: είναι αρκετά αυστηρό/"αγχωτικό", π.χ. κάθε χρόνο και ενδεχομένως ασύμβατο με το πρόγραμμά μου (δεδομένου ότι ξεκινάω μεταπτυχιακά από χειμώνα); Μη ξεχνάμε ότι στην τελική θέλω να είναι κάτι ευχάριστο... Από ένα δάσκαλο εκτός ωδείου πόσο "θεμελιωμένη" εκπαίδευση μπορεί να περιμένει κανείς (με ενδιαφέρει αυτό όπως θα καταλάβατε); Αυτοδίδακτος δε θα ξεκινούσα μάλλον, δεδομένου ότι αν το έκανα θα το πήγαινα "σοβαρά" και θα ήθελα ένα (εν δυνάμει) πολύ καλό αποτέλεσμα.

ΥΓ: Μικρότερης σημασίας, αλλά τί γνώμη έχετε σε ό,τι αφορά την ηλικία μου; Επαγγελματικά δε σκοπεύω να παίξω ποτέ, αλλά με αρκετή όρεξη, χρόνο και εξάσκηση θα μπορούσα να γίνω "αρκετά καλός" σε κάποιο λογικό χρόνο;

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Πώς ξεκινάει κανείς κιθάρα στα 22 του?
« Απάντηση #1 στις: 10/03/19, 00:40 »
 εχεις κιθαρα? αν ναι, τότε μαθε τα πιο απλά απο τα τραγούδια των συγκροτημάτων που ανέφερες. Το 1ο μου ήταν το whole lotta love. Δεν το λές και το δυσκολότερο ριφ που γραφτηκε ποτέ... Και μετά ανεβαίνεις.. Το θέμα είναι να γουστάρεις. Ξεκίνησα χωρίς ωδείο την 10ετία του 80. Αλλά και χωρίς youtube. Σήμερα δεν νομίζω οτι υπαρχει καποια τεχνική που να μην την βρίσκεις στο youtube.

Αποσυνδεδεμένος Andrew Wires

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Πώς ξεκινάει κανείς κιθάρα στα 22 του?
« Απάντηση #2 στις: 10/03/19, 01:02 »
Μου φαινεται πολυ το ψειριζεις το θεμα και πολλα εμποδια βαζεις στον εαυτο σου. Οσο το ψαχνεις τοσο δεν θα ξεκινησεις ποτε. Το εχω δει με πολλους που θελαν να μαθουν καποιο οργανο. Η μουσικη μπορει να ειναι ενα πολυ διασκεδαστικο χομπυ, ετσι πρεπει να το δεις. Παρε μια κιθαρα, αυτη στην οποια θες να καταληξεις, δεν ισχυουν τα 'πρεπει να μαθεις κλασικη πρωτα' που λενε πολλοι. Πηγαινε σε ενα δασκαλο να σου δειξει τα βασικα, να μαθεις καποια κομματια και αν σου αρεσει συνεχιζεις σε μεγαλυτερο βαθος

Αποσυνδεδεμένος asxetosTypas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Πώς ξεκινάει κανείς κιθάρα στα 22 του?
« Απάντηση #3 στις: 11/03/19, 11:04 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ναι συμφωνώ σε αυτό που λέτε, ότι στην τελική πρέπει να γουστάρει κανείς αυτό που κάνει για να περνάει ευχάριστα. Σε ό,τι αφορά τη διαδικασία της μάθησης όμως, έχετε άποψη για τα θέματα που ανέφερα (ωδεία vs δάσκαλοι, πόσα μπορεί να μάθει κανείς από το καθένα, αν τα ωδεία ταιριάζουν πιο πολύ σε παιδιά παρά σε ενήλικες κλπ.);

Αποσυνδεδεμένος bathan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Φύλο: Άντρας
  • *** Μπάμπης ***
    • Προφίλ
Απ: Πώς ξεκινάει κανείς κιθάρα στα 22 του?
« Απάντηση #4 στις: 12/03/19, 16:31 »
Οπως είπαν και οι προηγούμενοι, μην το ψυρίζεις με πολλά "αν" γιατί δεν θα ξεκινήσεις ποτέ
Πάρε μια κιθάρα που σου αρέσει χωρίς όμως να δώσεις μια περιουσία, βρες ένα δάσκαλο να σε εμπνέει και ξεκίνα, είναι το 1ο βήμα και το πιό εύκολο
ΥΓ. Αν είσαι 22 και αναρωτιέσαι αν είσαι μεγάλος, τί να πούμε και εμείς που ξεκινήσαμε στα 45 & 50+  ;
Η μουσική δεν έχει ηλικία και όρια
 
Too old to Rock 'n' Roll to young to retire

Αποσυνδεδεμένος 1nv1nc1ble

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110110100
    • Προφίλ
Απ: Πώς ξεκινάει κανείς κιθάρα στα 22 του?
« Απάντηση #5 στις: 20/04/20, 20:15 »
... τί να πούμε και εμείς που ξεκινήσαμε στα 45 & 50+  ;
Η μουσική δεν έχει ηλικία και όρια...

μου δίνεις ελπίδες..! Εϊμαι 47, έχω αγοράσει μια ηλεκτρική και είμαι στην πολύ αρχή ακόμη...  :D

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 515
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Πώς ξεκινάει κανείς κιθάρα στα 22 του?
« Απάντηση #6 στις: 20/04/20, 23:20 »
Έκανες το σημαντικότερο βήμα: πήρες κιθάρα.
Βρες κι έναν καλό δάσκαλο, για να μην απογοητευτείς στην αρχή και τα παρατήσεις και καλό ταξίδι στον κιθαρόκοσμο!
Απόλαυσέ το!

Αποσυνδεδεμένος 1nv1nc1ble

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110110100
    • Προφίλ
Απ: Πώς ξεκινάει κανείς κιθάρα στα 22 του?
« Απάντηση #7 στις: 22/04/20, 19:18 »
...Βρες κι έναν καλό δάσκαλο, για να μην απογοητευτείς στην αρχή και τα παρατήσεις...

το μικρόβιο της κιθάρας με έπιασε το 2011 οπότε και αγόρασα κιθάρα, ενισχυτή 40W (μεγαλοπιάστηκα βλέπεις), θήκη, strap, καλώδια, πένες κλπ. Μετά βρήκα έναν από τους καλύτερους δασκάλους εδώ που μένω, αλλά και πάλι τα παράτησα μετά από 4 μαθήματα. Μου φάνηκε πολύ δύσκολο να κατανοήσω το concept της κιθάρας. Τι εννοώ... Μικρός έπαιζα (τελείως ερασιτεχνικά) πλήκτρα/αρμόνιο. Ε, έβλεπα το πλήκτρο και ήξερα τι νότα θα βγάλει. Άσε που είχα για πλάκα να ξεσηκώσω μελωδία ακούγοντάς την στο ραδιόφωνο, cd κλπ. Την κιθάρα (τότε που ξεκίνησα τουλάχιστον) δεν την κατάλαβα. Τώρα, έχω ξεκινήσει πιο ζεστά. Πήρα και ένα δοκιμαστικό μήνα στο guitar tricks, παρακολουθώ και τον Justin guitars και θα δούμε πως θα πάει. Πάντως, ενώ τότε δεν καθόμουν πάνω από 2 φορές την εβδομάδα για να κάνω εξάσκηση στα ελάχιστα που πρόλαβε να μου δείξει ο δάσκαλος... τώρα κάθομαι ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ένα μισάωρο τουλάχιστον... :D
« Τελευταία τροποποίηση: 22/04/20, 22:19 από 1nv1nc1ble »

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 515
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Πώς ξεκινάει κανείς κιθάρα στα 22 του?
« Απάντηση #8 στις: 22/04/20, 20:25 »
Μπράβο, σου εύχομαι να συνεχίσεις και να προχωρήσεις. Σε αυτήν την κατάσταση το μόνο που με σώζει προσωπικά είναι το ότι κλείστηκα στο στουντιάκι μου και γράφω... ό,τι να' ναι αλλά γράφω. Μεγάλο εφόδιο το να ασχολείσαι με μουσική.

Τον δάσκαλο στον είπα ίσως κρίνοντας από τον εαυτό μου πιο πολύ, που εύκολα ενθουσιάζομαι και εύκολα τα παρατάω, οπότε η μελέτη υπό αυτοπειθαρχία δύσκολα θα πετύχαινε. Εσύ ξέρεις καλύτερα τι σου ταιριάζει. Ο Justin είναι πολύ καλή περίπτωση.

Πάντως... και στην κιθάρα μετά από λίγο καιρό, όπου πατάς θα ξέρεις τι νότα θα βγάλει, δεν είναι τόσο στριμμένη, πίστεψέ με  ;D
Καλή επιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος 1nv1nc1ble

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110110100
    • Προφίλ
Απ: Πώς ξεκινάει κανείς κιθάρα στα 22 του?
« Απάντηση #9 στις: 22/04/20, 22:19 »
Σε ευχαριστώ πολύ!  :D

Αποσυνδεδεμένος 1nv1nc1ble

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110110100
    • Προφίλ
Απ: Πώς ξεκινάει κανείς κιθάρα στα 22 του?
« Απάντηση #10 στις: 25/04/20, 21:04 »
και να ρωτήσω και κάτι εκτός θέματος, απλά επειδή πιάσαμε τη συζήτηση εδώ... Τον ενισχυτή που είχα παλιά, όταν τα παράτησα... τον πούλησα. Τωρα, για αρχή τουλάχιστον, δε θέλω να πάρω κάποιον. Θέλω να συνδέσω την κιθάρα με τον υπολογιστή μέσω κάποιας "επαγγελματικής" κάρτας ήχου. Πείτε μου τις προτάσεις σας (κάτω από 60-70€). Έχω δει για παράδειγμα αυτές  https://www.skroutz.gr/s/8556466/Behringer-U-Phoria-UMC202HD.html https://www.skroutz.gr/s/8556466/Behringer-U-Phoria-UMC202HD.html

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 515
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Πώς ξεκινάει κανείς κιθάρα στα 22 του?
« Απάντηση #11 στις: 25/04/20, 21:18 »
Τη συγκεκριμένη κάρτα δεν την έχω δοκιμάσει. Ωστόσο ό,τι προϊόν της Behringer δοκίμασα (και είναι αρκετά) μπορώ να πω ότι είναι τίμια και σε καμιά περίπτωση δεν τα θεώρησα πεταμένα λεφτά.
Σ' αυτήν την κατηγορία οι διαφορές σε ποιότητα ή «ποιότητα» δεν είναι το ζητούμενο ούτως ή άλλως. Το θέμα είναι η ευχρηστία, η αξιοπιστία και η σταθερότητα. Και σ' αυτά μάλλον δε θα έχεις πρόβλημα. Από λειτουργίες έχει ό,τι χρειάζεσαι και ό,τι θα χρειαστείς μελλοντικά.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Πώς ξεκινάει κανείς κιθάρα στα 22 του?
« Απάντηση #12 στις: 25/04/20, 21:50 »
και να ρωτήσω και κάτι εκτός θέματος, απλά επειδή πιάσαμε τη συζήτηση εδώ... Τον ενισχυτή που είχα παλιά, όταν τα παράτησα... τον πούλησα. Τωρα, για αρχή τουλάχιστον, δε θέλω να πάρω κάποιον. Θέλω να συνδέσω την κιθάρα με τον υπολογιστή μέσω κάποιας "επαγγελματικής" κάρτας ήχου. Πείτε μου τις προτάσεις σας (κάτω από 60-70€). Έχω δει για παράδειγμα αυτές  https://www.skroutz.gr/s/8556466/Behringer-U-Phoria-UMC202HD.html https://www.skroutz.gr/s/8556466/Behringer-U-Phoria-UMC202HD.html

βρες μεταχειρο πολυ εφφε που να έχει USB interface. Σε αυτα τα χρήματα.

Αποσυνδεδεμένος 1nv1nc1ble

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110110100
    • Προφίλ
Απ: Πώς ξεκινάει κανείς κιθάρα στα 22 του?
« Απάντηση #13 στις: 05/05/20, 19:13 »
Μπορείς να μου προτείνεις κάποιο ως καινούργιο ? Και εγώ μετά θα κοιτάξω να το βρω από πουθενά μτχ

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2322 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/08, 17:53
από vaggelis140
2 Απαντήσεις
2180 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/10, 18:10
από MiXoLydian
1 Απαντήσεις
2224 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/10, 18:24
από dc
2 Απαντήσεις
2255 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/10, 13:41
από RON14
0 Απαντήσεις
1433 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/10, 07:51
από iasonas-dimitris
3 Απαντήσεις
1762 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/08/10, 20:45
από gkou
20 Απαντήσεις
6062 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/12, 18:34
από Βραζίλης
5 Απαντήσεις
4048 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/13, 22:41
από vagtanplan
2 Απαντήσεις
3336 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/15, 13:15
από mpakakas
2 Απαντήσεις
20784 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/15, 22:46
από thomas.michoulis