Αποστολέας Θέμα: Γιάννης Αγγέλακας-Νίκος Βελιώτης "Οι ανάσες των λύκων"  (Αναγνώστηκε 16872 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Μετά από την διάλυση των "τρυπών" και με μερικές συμμετοχές σε τρίτες δισκογραφικές παραγωγές ο Γιάννης Αγγέλακας επιστρέφει στη δισκογραφία. Ένα cd με 9 τραγούδια . Η απόλυτη ψυχεδέλεια!!! Δεν ξέρω πως αλλιώς θα μπορούσα να τα χαρακτηρίσω. Η απόλυτη μαυρίλα επίσης θα ταίριαζε. Πολύ δύσκολα ακούγονται ακόμη και για τους μυημένους. Δε νομίζω ότι μπορώ να τα αντέξω....
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Ωπα! Κουμπαρε για ετοιμαζε μια κοπια!!!!  ;)
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
πειρατές.. έ πειρατές.. θελω και γώ :P
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος SAMSONIC

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
  • SavaGods Rule
    • Προφίλ
επιδή θέλω και γω και επι΄δη θα θέλουν και άλλοι δεν τα ανεβάζεις πουθενά να πάμε να τα κατεβάσουμε?  ;D    :)
Got A Complaint In The System

nick_rocks

  • Επισκέπτης
Μετά τις Τρύπες ο Αγγελάκας άλλαξε στιλ.
Φαίνεται και στον τελευταίο δίσκο τους.Έκανε κάτι ιστορίες με αφρικάνους και κλαπατσίμπανα και τέτοια.
Τώρα το έχει γυρίσει σε άλλα πιο περίεργα.
Λογικό μου φαίνεται, 15 χρόνια το βαρέθηκε το pure rock.

nick_rocks

  • Επισκέπτης
Το cd το πήρα και πρέπει να παραδεχτώ ότι δεν είναι τίποτα το πολύ καλό.
Πολύ παράξενος ήχος.Όντως δεν ακούγεται εύκολα
Μόνο 1 τραγούδι μου έκανε εντύπωση το "ο κόσμος μου θυμίζει"
Αυτός ο Βελιώτης τί είναι. Έχετε ξανακούσει τίποτα για αυτόν;

nick_rocks

  • Επισκέπτης
Λοιπόν βρήκα κάτι για τον Βελιώτη.
Συμμετείχε στο δίσκο του Αγγελάκα " ο χαμένος τα παίρνει όλα"
Στο δίσκο επίσης συμμετείχαν οι:
Ντίνος Σαδίκης,Μπάμπης Παπαδόπουλος,Πάνος και Γιώργος Τόλιος, Δημήτρης Μπασλάμ, Φλώρος Φλωρίδης

Αποσυνδεδεμένος Kική

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Βαλε φωτιά !
    • Προφίλ
Για δείτε εδώ.  http://www.enjoy.gr/music.php?mid=612
  Εγώ δεν το  άκουσα αλλα πολυ΄θα ήθελα. Ως τώρα δεν με έχει απογοητεύσει ο Αγγελάκας.

Αποσυνδεδεμένος zappas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 188
  • Φύλο: Άντρας
  • παντα με επιθετικες προθεσεις.............
    • Προφίλ
εγω  πιστευω   οτι  ειναι  κατι  πολυ  καλο!!!! κατι  διαφορετικο  για  να  μην  πω  καινουργιο!!!! τι  να  σας  πω  εμενα  μ'αρεσει!!
βρε μονος θα τα γραφω μονος θα τα τραγουδω!!! κι  ας ειναι για πεταμα!!!!

nick_rocks

  • Επισκέπτης
Παραθέτω κριτική από το rocking.gr:

Γιάννης Αγγελάκας - Νίκος Βελιώτης, σχεδόν απρόβλεπτα, αθόρυβα (όπως, δηλαδή, επιβαλλόταν) έσκασε το προϊον της συνεργασίας τους στ' αυτιά μου. Αρχή με τη ράθυμη φιληδονία ενός βιολοντσέλου, με ηλεκτρονικά, σχεδόν σε ρεμπέτικη ρυθμολογία. Ο Αγγελάκας χώνεται ανάμεσα στις συμπληγάδες και βαράει στο ψαχνό, απαγγέλει... "μ' αυτό που με ξεκάνει και μου σταματάει το νου ειναι που δεν είσαι καν... αλλού".

Μαζευόμαστε και ταυτόχρονα ανοίγουμε τα αυτιά. Ο Νίκος Βελιώτης ξεδιπλώνει με μυστικιστικό τρόπο τις μελωδίες στο βιολοντσέλο του, οι Coti K, Χρήστος Χαρμπίλας και Τίτος Καργιωτάκης τις διαστρεβλώνουν ακόμα περισσότερο κατά το δοκούν και τις ενισχύουν ρυθμικά. Ο Γιάννης Αγγελάκας κρατά με ένα θλιμμένο χαμόγελο το βέλος που ξέρει να σαϊτεύει τις ψυχές μας... Μιλά για τις ανάσες των λύκων που ξαγρυπνάν κάτω από το στρώμα του, αναρωτιέται ποιος καίγεται απόψε και μύρισε η πόλη αγάπη, αλλά βλέπει και πάλι το φως: "θα 'ρθει ο καιρός που θα σπάσω την πόρτα κι η καρδιά μου στο φως θα χυμήξει".

Στο μεταξύ όσο "βαθαίνει" ο δίσκος τα μακρόσυρτα μοτίβα αποκτούν ακόμα περισσότερο avant-garde σχήμα (οξύμωρο μεν, πραγματικό δε). Αλλοτε θορυβώδες και επίμονο, άλλοτε καταπραϋντικό το άλμπουμ, άλλοτε επιληπτικό και χαμένο σε ένα αχανή κόσμο θορύβου και ασκήσεων. Άλλοτε εξαιρετικά μελωδικό, με μια ελληνικότητα, μια ρεμπέτικη μυρωδιά (δεν είναι τυχαίο ότι εκτός του Μάνου Χατζιδάκι -"Κάθε Τρελό Παιδί"- ασελγεί με δημιουργικό τρόπο και στην "Πλημμύρα" του Μάρκου Βαμβακάρη). Η φωνή δεν σπαράζει, αλλά είτε ψιθυρίζει, είτε φτύνει με μίσος τα λόγια στον υποφωτισμένο διάκοσμο.

Ανατριχιαστικό, διόλου εύκολο, με τις επικές του κορυφώσεις, τις βρωμιές με τα δοξάρια, τα επαναληπτικά κλειστοφοβικά ηχοτοπία, το παροξυσμικό κύμα που διαδέχεται τις φαινομενικά ήρεμες εισαγωγές, απευθύνεται σ' εκείνον που θα το βάλει μόνος στο σπίτι, αργά το βράδυ και θα έχει την υπομονή να ελέγξει κάθε σπιθαμή αυτής της αριστουργηματικής δουλειάς.

Για κάποιους από τους συντελεστές της δουλειάς τούτο εδώ δεν είναι παρά ένα μικρό καταστάλλαγμα μιας πορείας καθημερινών αναζητήσεων -για τον Αγγελάκα όμως είναι μια συγκινητικά υπέροχη δημιουργική στιγμή. Μεγάλη μουσική, από μεγάλους μουσικούς, έστω και για λίγους...


Να σημειωθεί ότι ο δίσκος χαρακτηρίστηκε:
"ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ, δεν πρέπει να λείπει από καμία δισκοθήκη"

Αποσυνδεδεμένος Υπέροχο Τίποτα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποναει παντα η πρωτη φορα!
    • Προφίλ
Λοιπόν μετά το πρώτο άκουσμα του cd πρέπει να πω πως έχει πολύ παράξενο( καινουριο)  ήχο με τον αγγελάκα σχεδόν απαγγέλλει τους στίχους και όντως δεν ακούγεται και πολύ εύκολα.
δεν θυμίζει σε τίποτα τις προηγούμενες δουλειές του
Είναι ένα cd που πιστεύω χρειάζεται αρκετά ακούσματα πρώτα πριν να μπορείς να το αξιολογήσεις
If something's hard to do, then it's not worth doing.

Αποσυνδεδεμένος Modmor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σαφώς και χρειάζεται πολλή τριβή με την ενορχηστρωτική υφή του δίσκου.
Είναι πολύ εύκολο να κουραστείς αν δεν προσέχεις καλά τι ακούς, αλλά ακόμα και εάν είσαι εκεί, δεν είναι καθόλου εύπεπτο άκουσμα.
Το μόνο σίγουρο είναι οτι, όταν αρχίζει ο δίσκος να παίζει, κατα έναν περίεργο τρόπο,
ανησυχείς
ίσως για το άν έχεις την ειλικρίνεια που χρειάζεται με τον εαυτό σου
για να τον ακούσεις ολόκληρο

όποιος κατάλαβε, κατάλαβε 
δεν ξέρω πώς συμβαίνει
μια σταγονίτσα της να με ξεπλένει
να παρασέρνει μακριά
τόση βρομιά

δεν ξέρω πως συμβαίνει
να ακούω τόσα πολλά όταν σωπαίνει
να νιώθω τόση αποχεριά
σε μια αγκαλιά

Αποσυνδεδεμένος Zoso

  • Heartbreaker
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 362
  • Φύλο: Άντρας
  • Our shadows taller than our soul...
    • Προφίλ
    • Zeppelin
Οι μουσικοί που αναφέρθηκαν πιο πάνω, είναι και οι συμμετέχοντες στο OST του ''χαμένου''... Θέλω τον δίσκο, ο Αγγελάκας είναι ο Έλληνας ''εκλεκτός''... Ακόμη και χωρίς τις Τρύπες, που τόσο αγάπησα, είμαι σίγουρος ότι στέκει πολύ καλά, αφήστε τον να σας ταξιδέψει, χωρίς να συγκρίνετε παρελθόν με παρόν...
Μόνο για να ακούσω τη φωνή του,  για να διαβάσω τα λόγια του, τον παίρνω...
Και οποιαδήποτε ενορχήστρωση,περιεργοψυχεδέλικη, αφού είχε την έγκριση του, καλοπροαίρετη... Όσες φορές και να χρειάζεται να ακουστεί για να χωνευτεί...
''...Πριν αρχίσουν όλα
Είχαν κιόλας αρχίσει
Πριν φτάσω ήμουν ήδη εκεί
Τα ίχνη μου και ο δρόμος προϋπήρχαν
Τ’ ακολούθησα
Βρήκα ένα σπίτι στις φλόγες
Μπήκα μέσα και του 'βαλα φωτιά...''

Αποσυνδεδεμένος Υπέροχο Τίποτα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποναει παντα η πρωτη φορα!
    • Προφίλ
Esteila to cd se kapoio filo apo to rapidshare kai mias kai ekana to kopo na tou to steilo eipa na to valo kai edo an to thelei kapoios

http://rapidshare.de/files/1884318/Temp.zip.html

http://www.megaupload.com/?d=02YLNRI6
« Τελευταία τροποποίηση: 06/09/05, 14:49 από Υπέροχο Τίποτα »
If something's hard to do, then it's not worth doing.

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Καμμενος δισκος....Γι αυτο και μου αρεσε.... ;D
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος guitarlover

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα σταματήσεις να χαμογελάς σταματάς και να ζεις
    • Προφίλ
O δισκός σίγουρα στο πρώτο του άκουσμα σε παραξενεύει με το περίεργο ύφος του Αγγελάκα. Παρόλα αυτά ο Αγγελάκας προτωπορεί για άλλη μια φορά στα ελληνικά μουσικά δρόμενα και σιαψεύδει όλους όσους λέγαν ότι πλέον έχει καεί τόσο που δεν μπορεί πλέον να δημιουργήσει κάτι καινούργιο.Όλα τα τραγούδια του δίσκου ένα πολύ ψυχεδελικό και dark ήχο που προσωπικά μου άρεσε που σε συνδιασμό με την φωνή του Αγγελάκα δένουν "αγγελικά"
Things gonna change I heard
by the time I 'm gonna be dead

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Ο Αγγελάκας δεν πρωτοπορεί σε αυτό που κάνει. Ποτέ δεν πρωτοπορούσε ούτως ή άλλως. Απλά αυτό που κάνει το κάνει καλά, διότι έχει κυρίως καλλιτεχνικές ανησυχίες.

Και λέω πως δεν πρωτοπορεί γιατί η αβάντγκαρντ στην Ελλάδα προϋπήρχε των προσωπικών του δημιουργικών εκφράσεων. Ο Βελιώτης ήταν στο κουρμπέτι χρόνια πριν βγάλει δίσκο με τον Αγγελάκα, ενώ η ελληνική Ektopia Records με τα παρακλάδια της και τους γνωστούς άγνωστους Δρυγιαννάκη, Δημοσιοϋπαλληλικό Ρετιρέ, Χονδρό, Θεοχαράκη, Δημητρακόπουλο. Κατσιάνη κα προηγούνταν των τωρινών εγχειρημάτων.

Το δίσκο δεν τον έχω ακούσει συνολικά. Μονάχα ελάχιστα δείγματα που δε μου επιτρέπουν να διαμορφώσω άποψη. Οι προχωρημένες πάντως ηχητικές διαστρεβλώσεις οφείλονται μάλλον στους Coti K, Χρήστος Χαρμπίλα και Τίτος Καργιωτάκη.

jazzer_n_rocker

  • Επισκέπτης
Ο Αγγελάκας δεν πρωτοπορεί σε αυτό που κάνει. Ποτέ δεν πρωτοπορούσε ούτως ή άλλως. Απλά αυτό που κάνει το κάνει καλά, διότι έχει κυρίως καλλιτεχνικές ανησυχίες.

Και λέω πως δεν πρωτοπορεί γιατί η αβάντγκαρντ στην Ελλάδα προϋπήρχε των προσωπικών του δημιουργικών εκφράσεων. Ο Βελιώτης ήταν στο κουρμπέτι χρόνια πριν βγάλει δίσκο με τον Αγγελάκα, ενώ η ελληνική Ektopia Records με τα παρακλάδια της και τους γνωστούς άγνωστους Δρυγιαννάκη, Δημοσιοϋπαλληλικό Ρετιρέ, Χονδρό, Θεοχαράκη, Δημητρακόπουλο. Κατσιάνη κα προηγούνταν των τωρινών εγχειρημάτων.

Το δίσκο δεν τον έχω ακούσει συνολικά. Μονάχα ελάχιστα δείγματα που δε μου επιτρέπουν να διαμορφώσω άποψη. Οι προχωρημένες πάντως ηχητικές διαστρεβλώσεις οφείλονται μάλλον στους Coti K, Χρήστος Χαρμπίλα και Τίτος Καργιωτάκη.

Ολο αυτο το μπλα μπλα για να πεις οτι δεν εχεις διατυπωσει αποψη?!Μπραβο παντως εμαθες κι'αλλα ονοματα.. :P

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
σώνει και καλά να το μ@μήσετε κι αυτό το τόπικ ε..? ο μουσικός καλό είναι να έχει και επίπεδο ως ανθρωπος νομίζω...

στο θέμα τώρα, θεωρω κι εγώ αριστουργηματικό τον δίσκο αυτόν και πιστευω πως το ιδιο θα ενιωθα ακομα κι αν δεν συμπαθουσα υπερμετρα τον αγγελακα σαν φιγουρα και σαν καλλιτεχνη (οχι μονο ως τραγουδιστη/μουσικο στις τρυπες αλλα και ως ποιητη). cult δισκος από μια cult μορφή που έχει δώσει πολλά στο rock και οχι μονο... αξιζει την ακρόαση ακομα και απο τους μη φιλους του...
εξαιρετικες και οι συμμετοχες στον δίσκο. ;)

Αποσυνδεδεμένος kanellop

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
...

Αν και υποθέτω πως το σχόλιό σου (και το παρόν δικό μου) δεν θα μακροημερεύσει, θα σου συνιστούσα να ηρεμήσεις λιγάκι και να μην μετατρέπεις κάθε θέμα που συμμετέχουν μερικές συμπάθειές σου σε προσωπική αντιπαράθεση (εκτός αν το κάνεις για να γυρίσει π.χ. ο προσφιλής σου Kiseichukan  ;) )

Αποσυνδεδεμένος Τσάκι

  • Ο ονειροπόλος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 285
  • Φύλο: Άντρας
  • Ειμαι αυτο που κυνηγαω....
    • Προφίλ
    • tsaki's musicpage
Esteila to cd se kapoio filo apo to rapidshare kai mias kai ekana to kopo na tou to steilo eipa na to valo kai edo an to thelei kapoios

http://rapidshare.de/files/1884318/Temp.zip.html

http://rapidshare.de/files/1884443/temp2.zip.html



ego pantos den mporo..... :(
Ολα τελειώνουνε κι όλα περνάνε...

Αποσυνδεδεμένος Υπέροχο Τίποτα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποναει παντα η πρωτη φορα!
    • Προφίλ
κανονικα πρεπει να δουλευει αν σου λεει αυτο

"You have requested the file Temp.zip (20069604 Bytes). This file has been downloaded 6 times already.
IMPORTANT: Download-accelerators are only supported with a PREMIUM-Account!

This IP 213.48.73.94 is not allowed to use the free-service anymore today. We detected very extreme downloads. Don't worry! This has not to be your fault.
Maybe you use a proxy-server. Premium-users are not affected by this ban. Maybe you might want to get a PREMIUM-Account, too.
It is just a one-time fee and you will have access instantly. Please see our big FAQ, if you still have questions."

απλα δοκιμασε να το κατεβασεις αυριο. τωρα κοιταξα το λινκ και δουλευει σε μενα :-\
If something's hard to do, then it's not worth doing.

Αποσυνδεδεμένος Τσάκι

  • Ο ονειροπόλος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 285
  • Φύλο: Άντρας
  • Ειμαι αυτο που κυνηγαω....
    • Προφίλ
    • tsaki's musicpage
edaxei doulepse tora
thnx  ;)
Ολα τελειώνουνε κι όλα περνάνε...

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μόλις κατέβασα τα μισά τραγούδια από τη διεύθυνση που δόθηκε πιο πάνω. Δεν πιστεύω αυτό που ακούω. Ε Ξ Α Ι Ρ Ε Τ Ι Κ Ο . Θα πάω να το αγοράσω και θα πρότεινα σε όσους αρέσει να το αγοράσουν επίσης , πρέπει να βοηθάμε τέτοιες δουλειές , να κάνουν κάποια νούμερα , δεν είναι μεγάλο το κόστος να πάρουμε ένα cd και αυτός είναι ο μόνος τρόπος να βοηθήσουμε κι εμείς για να γίνονται τέτοιες προσπάθειες. Το "Θα 'ρθει ο καιρός που θα σπάσω την πόρτα" είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει τα τελευταία χρόνια . Διαμάντι ανυπολόγιστης αξίας .
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
13063 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
16 Απαντήσεις
16967 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/06, 23:19
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
15 Απαντήσεις
10767 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
11 Απαντήσεις
6290 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/07, 20:48
από penoktonos
12 Απαντήσεις
8129 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/08, 13:50
από Kli Klis
39 Απαντήσεις
17495 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/08, 09:13
από mick77
7 Απαντήσεις
5040 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/08, 23:39
από Νεφελοβάτης
4 Απαντήσεις
3595 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/11, 12:19
από Vaiking
2 Απαντήσεις
5682 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/12, 14:40
από elrich
0 Απαντήσεις
38292 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/12, 14:28
από Βραζίλης