Αποστολέας Θέμα: ΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 4?  (Αναγνώστηκε 8802 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
ΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 4?
« στις: 03/10/09, 19:22 »
Γεια σας και παλι παιδια.Ειμαι αναμεσα στους παρακατω ενισχυτες.Θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας για αυτους οπως και καποιες αλλες προτασεις για αλλους που εχετε κατα νου.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ;D.

1)BLACKHEART HANDSOME DEVIL COMBO
2)HARLEY BENTON GA-5
3)LANEY LC-15 COMBO VALVE REVERB
4)PEAVEY VALVE KING

Υ.Γ.1 Ο ενισχυτης θελω να ειναι στα 50 με 75 watt
Υ.Γ.2 Οι παραπανω ενισχυτες ειναι προτασεις ενος φιλου καθως εγω δεν εχω ιδεα ;D.Οποτε θα ηθελα αρκετες λεπτομερειες για καθε προταση η γνωμη.

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 4?
« Απάντηση #1 στις: 03/10/09, 20:52 »
οι τρεις πρώτοι είναι στα 5 και 15 watt, οπότε υποθέτω* δεν σου κάνουν...
Ο valveking βγαίνει στα 100 (2χ12) και στα 50 (1χ12) watt

*για τι χρήση τον θες; αν τον θες για το σπίτι, καμιά πρόβα και κανα μικρό live, τα 50-75watt που ζητάς είναι πολλά για λαμπάτο ενισχυτή...
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 4?
« Απάντηση #2 στις: 03/10/09, 21:08 »
Δε μας ειπες το κυριοτερο...το οικονομικο σου οριο.

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 4?
« Απάντηση #3 στις: 03/10/09, 21:23 »
Κατ' αρχην δεν ξερω τι ειναι ο λαμπατος ενισχυτης ??? ;D.Οπως ειπα δεν εχω την παραμικρη ιδεα γυρω απο ενισχυτες.Τον ενισχυτη τον θελω ακριβως για τα πραγματα που αναφερεις.Αρα απο τωρα διαγραφονται οι 3 πρωτοι?

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 4?
« Απάντηση #4 στις: 03/10/09, 21:25 »
Δε μας ειπες το κυριοτερο...το οικονομικο σου οριο.


200 εως 300 ευρω.

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 4?
« Απάντηση #5 στις: 03/10/09, 21:32 »
Κατ' αρχην δεν ξερω τι ειναι ο λαμπατος ενισχυτης ??? ;D.Οπως ειπα δεν εχω την παραμικρη ιδεα γυρω απο ενισχυτες.Τον ενισχυτη τον θελω ακριβως για τα πραγματα που αναφερεις.Αρα απο τωρα διαγραφονται οι 3 πρωτοι?
το αντίθετο θα έλεγα...
Για αυτές τις δουλειές δεν χρειάζεσαι ενισχυτή (λαμπάτο) παραπάνω από 30watt...
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος GiorgosVolos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 4?
« Απάντηση #6 στις: 03/10/09, 21:33 »
Για τι στυλ μουσικής μιλάμε ?

15w λάμπα είναι υπερ-αρκετα σε θέμα έντασης.Απο εκεί και πέρα δες ποιος σου αρέσει σαν ηχόχρωμα και παρε..
« Τελευταία τροποποίηση: 03/10/09, 21:36 από GiorgosVolos »

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 4?
« Απάντηση #7 στις: 03/10/09, 21:38 »
50 watt ειναι πολλα αν δεν κανεις live σε μερη οπως Αn / Gagarin...
Για μενα ενας ενισχυτης γυρω στα 15 watt ειναι οτι πρεπει, γι'αυτο κοιταξε προς Laney LC-15 και Blackheart Handsome Devil.

Και οι τρεις ενισχυτες ειναι πανω απο το οριο των 300 ευρω (αν θυμαμαι ειχες βαλει οριο τα 400 ευρω)

Θα σου λεγα να ανεβασεις το budget σου (αν σου το επιτρεπει η οικονομικη σου επιφανεια...).
Μη δωσεις 550 για κιθαρα και 300 για ενισχυτη.
Αν τωρα μειωθηκε το budget σου για προσωπικους λογους νομιζω πως δεν μπορεις να παρεις με 300 ευρω κατι σε λαμπα αξιολογο και πανω απο 20 watt...
Πηγαινε ακου εναν 5αρη λαμπατο για να καταλαβεις πως ακομα και αυτοι ειναι πολυ δυνατοι.

Υ.Γ. Για μεχρι 300 ευρω υπαρχει και ο αντιστοιχος 5 watt Blackheart.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/10/09, 21:43 από G.K. the Greek »


Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 4?
« Απάντηση #8 στις: 03/10/09, 21:54 »
Μη δωσεις 550 για κιθαρα και 300 για ενισχυτη.

Eγω του τα ελεγα στο αλλο thread αλλα αφου θελει να κανει του κεφαλιου του ας το κανει...νομιζει οτι παιρνοντας μονο και μονο κιθαρα των 800 ευρω θα φτιαξει σουπερ ηχο με ενισχυτη των 200 ευρω. Εμ δεν παει ετσι φιλε μου αλλα αντιθετα επρεπε να ειναι τα ποσα. Επισης το θεμα ειναι πως θα παιζει Metallica, Iron Maiden και Joy Division (αυτο ειναι το στυλ που παιζει οπως ειχε αναφερει στο αλλο thread του) σε αυτους τους ενισχυτες; Γιατι απο gain εκτος απο τον valveking olοι οι αλλοι ειναι ακαταλληλοι.

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 4?
« Απάντηση #9 στις: 03/10/09, 22:16 »
Tι ειναι οι λαμπατοι ενισχυτες ρε παιδια?

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 4?
« Απάντηση #10 στις: 03/10/09, 22:22 »
Eγω του τα ελεγα στο αλλο thread αλλα αφου θελει να κανει του κεφαλιου του ας το κανει...νομιζει οτι παιρνοντας μονο και μονο κιθαρα των 800 ευρω θα φτιαξει σουπερ ηχο με ενισχυτη των 200 ευρω. Εμ δεν παει ετσι φιλε μου αλλα αντιθετα επρεπε να ειναι τα ποσα. Επισης το θεμα ειναι πως θα παιζει Metallica, Iron Maiden και Joy Division (αυτο ειναι το στυλ που παιζει οπως ειχε αναφερει στο αλλο thread του) σε αυτους τους ενισχυτες; Γιατι απο gain εκτος απο τον valveking olοι οι αλλοι ειναι ακαταλληλοι.Στάλθηκε από: metalmike

Κατ' αρχην οι κιθαρες που κατεληξα η ανωτερη τιμη τους φτανει στα 624 οπτε περισευουν 200.Επετα μαζευω κανα 100αρι πουλαω και τον Σπαιντερ 150-200 οποτε ανεβαινει το μπατζετ.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 4?
« Απάντηση #11 στις: 03/10/09, 22:27 »
Φίλε Jacksonman, θα σού φανεί λίγο απόλυτο αυτό που θα πω, αλλά η γνώμη μου είναι ότι αν δεν ξέρεις καν τι είναι ο λαμπάτος ενισχυτής, μάλλον δεν τον χρειάζεσαι.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 4?
« Απάντηση #12 στις: 03/10/09, 22:31 »

*για τι χρήση τον θες; αν τον θες για το σπίτι, καμιά πρόβα και κανα μικρό live, τα 50-75watt που ζητάς είναι πολλά για λαμπάτο ενισχυτή...
[/quote]

Ο μπασιστας μας θα εχει ενισχυτη το λιγοτερο 100 βατ (μαλλον 180 θα παρει) και στουντιακι μας ειναι αρκετα στενο.Γι αυτο το λογο ζηταω με τοσα βατ γιατι ισως δεν θα ακουγομαι. Μπορει να καν και λαθος ομως.

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 4?
« Απάντηση #13 στις: 03/10/09, 22:34 »
Φίλε Jacksonman, θα σού φανεί λίγο απόλυτο αυτό που θα πω, αλλά η γνώμη μου είναι ότι αν δεν ξέρεις καν τι είναι ο λαμπάτος ενισχυτής, μάλλον δεν τον χρειάζεσαι.

Επειδη δεν ξερω τι ειναι ο λαμπατος ενσχυτης δεν σημαινει οτι δεν τον χρειαζομαι.Αν δεν μου εξηγησετε τι ειναι δεν μπορω να ξερω.Γι αυτο σας ρωταω για να μαθω καποια η μαλλον αρκετα πραγματα απο εσας.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 4?
« Απάντηση #14 στις: 03/10/09, 22:56 »
Τα watt στο μπασο δεν ειναι οπως της κιθαρας... Και τα watt των τρανζιστορατων οπως ο δικος σου, μεταφραζονται παντα σε λιγοτερα watt λαμπατων.
Πχ 15 watt λαμπατος = 40-45 σε τρανζιστορ.

Ισα ισα που αν ειναι και στενος ο χωρος δε θα κανεις καλα τη δουλεια σου μρ περισσοτερα απο 15 watt.
Και προς θεου μη δωσεις 620 ευρω για κιθαρα και 200 για ενισχυτη... Αν επιμενεις παντως δεν μπορω να κανω κατι για να σε αποτρεψω δικα σου ειναι τα λεφτα στην τελικη. Θα παθεις και θα μαθεις οπως κι εγω και πολλοι αλλοι εδω μεσα.

Υ.Γ. Μια ματια στο google και αν τα Αγγλικα σου ειναι σε υποφερτο επιπεδο παντα βοηθαει για να μαθουμε καποια πραματα... http://en.wikipedia.org/wiki/Valve_amplifier


Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 4?
« Απάντηση #15 στις: 03/10/09, 23:02 »
Επειδη δεν ξερω τι ειναι ο λαμπατος ενσχυτης δεν σημαινει οτι δεν τον χρειαζομαι.Αν δεν μου εξηγησετε τι ειναι δεν μπορω να ξερω.Γι αυτο σας ρωταω για να μαθω καποια η μαλλον αρκετα πραγματα απο εσας.

Έχει ένα δίκιο το παιδί...

Λοιπόν, απλά... Οι ενισχυτές ενισχύονται είτε από τρανζιστορ (αυτοί λέγονται solid-state ή τρανζιστοράτοι) είτε από λυχνίες (αυτοί λέγονται tube ή valve ή λαμπάτοι). Υπάρχει τεράστια διαφορά στον ήχο μεταξύ λάμπας και τρανζιστορ, είτε στο βρώμικο είτε στο καθαρό.

Τώρα αυτο που λέει ο Απόλλωνας και με το οποίο συμφωνώ απόλυτα είναι ότι αν δεν έχεις ασχοληθεί με ενισχυτές δεν έχεις την δυνατότητα να καταλάβεις την ηχητική διαφορά τόσο εύκολα. Είναι πολύ πιθανό να σ' αρέσει ο ήχος ενος Marshal τρανζιστοράτου περισσότερο από έναν Cornford λαμπάτου κι αυτό είναι λογικό. Το θέμα είναι ότι δεν θα μπορείς να αντιληφθείς γιατί ο Cornford κάνει 900€ ενώ ο Marshal 300€.

Από κει και πέρα το να πάρεις έναν λαμπάτο ενισχυτή, δεν το θεωρώ κατ' ανάγκη κακό. Οι λαμπάτοι έχουν το καλό ότι πολλές φορές ξεγυμνώνουν το παίξιμο και δεν συγχωρούν λάθη. Αυτό σε κάνει καλύτερο κιθαρίστα εφόσον προσέχεις το τι παίζεις και πως ακούγεται αυτό που παίζεις.

Όμως ο λαμπάτος δεν είναι πανάκεια. Υπάρχον περιπτώσεις που δεν κάνει και σε αυτήν πιστεύω ότι 5W ακόμα και λαμπάτα είναι λίγα για ενισχυτή σε προβατζίδικο με drums και 200€ είναι λίγα για 15W λαμπάτο ενισχυτή για να ακούγεσαι.

Οπότε ή ανεβάζεις το budget ή κοιτάς για τρανζιστοράτους ενισχυτές.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 4?
« Απάντηση #16 στις: 03/10/09, 23:02 »

Ο μπασιστας μας θα εχει ενισχυτη το λιγοτερο 100 βατ (μαλλον 180 θα παρει) και στουντιακι μας ειναι αρκετα στενο.Γι αυτο το λογο ζηταω με τοσα βατ γιατι ισως δεν θα ακουγομαι. Μπορει να καν και λαθος ομως.
Γνώμη μου είναι ότι κάνεις ΤΕΡΑΣΤΙΟ λάθος...
1. σε καμιά περίπτωση δεν θα πάρεις για μέτρο σύγκρισης τον ενισχυτή που έχει ο μπασίστας... δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο...
2. Το ότι ο χώρος είναι μικρός, είναι ακόμα ένας λόγος για το ότι χρειάζεσαι λιγότερα watt

πάμε παρακάτω...
Δυστηχώς δεν είμαι το καταλληλότερο άτομο για να σου εξηγήσω τι είναι ο λαμπάτος ενισχυσης, αλλά μπορώ να σου πω 3 πράγματα:

1. Το 95% των κιθαριστών που έχω γνωρίσει (στην πραγματική ζωή, αλλά και σε συζητήσεις στο διαδύκτιο) συμφωνεί ότι ένας λαμπάτος ενισχυτής έχει πολύ καλύτερο ήχο από έναν solid-state. Και το 98% συμφωνεί ότι κανένας modeling ενισχυτής δεν μπορεί να συγκριθεί με έναν πραγματικό λαμπάτο (εδώ βέβαια έχουμε την εξαίρεση του Axe-FX, αλλά εκεί ξεφεύγουμε πολυ). Επίσης οι ανταπόκριση του λαμπάτου στον τρόπο που παίζεις δεν συγκρίνεται με τους υπόλοιπους.

2. Οι εντάσεις ενός λαμπάτου με χ watt, είναι συγκρίσιμες με τις εντάσεις ενος solid-state με 3*χ watt

3. O λαμπάτος ενισχυτής θέλει ιδιαίτερη φροντίδα... να περιμένεις να ζεσταθούν οι λάμπες όταν τον ανοίξεις, να περιμένεις να κρυώσουν (αφού τον έχεις κλείσει) πριν τον μετακινήσεις, οι λάμπες χρειάζονται αλλαγή μετά από κάποιο διάστημα (ανάλογο με την χρήση που του κάνεις)... βέβαια αυτά είναι λεπτομέρειες σε όποιον ακούει τις διαφορές λάμπας - τρανζίστορ...

... γι'αυτό πάρει το κιθαρόνι σου και τράβα να δοκιμάσεις ενισχυτές... λαμπάτους, solid-state, modeling... άκου, νιώσε και κρίνε..

edit: με προλάβατε  :)
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 4?
« Απάντηση #17 στις: 03/10/09, 23:13 »
Και προς θεου μη δωσεις 620 ευρω για κιθαρα και 200 για ενισχυτη...Στάλθηκε από: G.K. the Greek

Εννοειται πως δεν θα παρω ενισχυτη με 200 ευρω :P.Εδω καλα καλα αυτος που εχω εκανε 300 ο οποιος οπως μου εχετε πει στο αλλο θεμα ειναι πολυ κακος ενισχυτης.

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 4?
« Απάντηση #18 στις: 03/10/09, 23:17 »
Φίλε Jacksonman, δεν είναι οτι ο Απόλλων βαριέται να σου εξηγήσει, απλά φαντάζομαι οτι είναι της άποψης αν δεν ξέρεις ήδη την διαφορά, μαλλον δεν μπορείς και να την εκτιμήσεις, πόσο μάλλον να την πληρώσεις. Και συμφωνώ μαζί του.

Γιατί δεν δοκιμάζεις να πας σε ένα μαγαζί και να ζητήσεις να σε βάλουν να παίξεις με έναν λαμπάτο ?? σου έχουν πρόταθεί τόσοι και τόσοι

Υπάρχουν 2 βασικοί τύποι ενισχυτών:
-Οι ενισχυτές με ενίσχυση λυχνιών, γνωστοί ως "λαμπάτοι", tube amps, λαμπατερ κτλ
-Οι ενισχυτές με κυκλώματα τρανζιστορ, solid state amps

Στα ίδια Watt, ο λαμπάτος είναι πιο ποιοτικός, δυνατός και κυρίως: ακριβός, τόσο σε αγορά, όσο και σε συντήρηση. Επίσης είναι λιγο πιο "περίεργοι" στην χρήση τους (π.χ. αποδίδουν διαφορέτικό ήχο ανάλογα με την ένταση, και έχουν διαφορές στην συνεργασία τους με άλλα εφέ). Επειδή σε θέμα ενισχυτών δεν είμαι πολύ πιο σχετικός από σένα δεν θα συνεχίσω, αλλά έχω βρεί πολύ καλά threads για ενισχυτές μέσα στο Forum, και φτανουν μερικές φορές και σε απελπιστικά τεχνικά επίπεδα.

Το μόνο που έχω  να σου πω με σιγουριά είναι να το ξανασκεφτήτε πριν μπείτε σε έναν μικρό χώρο, (θα έβαζα και στοίχημα οτι δεν βάλατε και ηχομόνωση αν το στήσατε μόνοι σας) και ανοίξετε 3 100-ρηδες ενισχυτές στο φουλ. 

edit: πότε προλάβανε και βγήκανε αλλές 5 απαντήσεις... Δεν λέω.. γράφω λιγο αργά.....
« Τελευταία τροποποίηση: 03/10/09, 23:20 από kopaniamento »

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 4?
« Απάντηση #19 στις: 03/10/09, 23:19 »
Δε θα τον ελεγα κακο..! Ολα ειναι θεμα γουστου.
Αλλα ειναι κριμα αφου εχεις ενα τετοιο μπατζετ και θες καλυτερο ηχο να μη δωσεις και μερος των χρηματων για εναν ποιοτικο ενισχυτη...
Για αυτο στο προηγουμενο θεμα σου πεσαμε ολοι να σε φαμε.  ;)


Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 4?
« Απάντηση #20 στις: 03/10/09, 23:43 »
Σας ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες.Θα κοιταξω βεβαια και στο ιντερνετ για περισσοτερες πληροφοριες.Τωρα θελω μονο καποιες προτασεις απο εσας για καποιους αλλους ενισχυτες ετσι ωστε να ξερω καποια πραγματα και να δοκιμασω συγκεκριμενους.
Παιδια μην γραφετε ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ δεν προλαβαινω καλα καλα να παντησω και να διαβασω ;D :D :

EDGAR:Aυτο το ειπα επειδη μας εχουν πει οτι τα βατ του μπασου πρεπει να ειναι τα διπλασια της κιθαρα,αλλα απο οτι φαινεται εχω λαθος.Αυτα ξερω αυτα λεω ομως :D

KOPANIAMENTO:Δεν ειπα οτι βαριεται ο Απολλωνας (εχω δει κιολας το μακροσκελεστατο αρθρο του για τη συγκριση καποιων ενισχυτων οποτε απο βαρεμαρα δεν πασχει :D).Ευχαριστω για τις πληριφοριες παντως ;)

Υ.Γ. Μην βαζεις στοιχημα γιατι το εχεις χασει ;D.Εμεις το εχουμε φτιαξει και εχει μονωση.3 100αρηδες και να θελαμε δεν τους βρισκουμε :D.

G.K. THE GREEK:Αυτος ηταν μολις ο δευτερος καλος λογος για τον ενισχυτη μου απ'οσα σχολια εχω διαβασει συνολικα στο φορουμ :o.Τα λεφτα που ανεφερα στο προηγουμενο εμα ηταν για κιθαρα και μονο.Για τον ενισχυτη θα μαζευα αλλα.Δεν το ειχα ξεκαθαρισει η δεν το ανεφερα και καθολου αυτο.Δεν πειραζει που πεσατε να με φατε :D ;D εγω σας ρωτησα στο κατω κατω.

ΟΥΦ!!!!! :P. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΑΣ.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 4?
« Απάντηση #21 στις: 03/10/09, 23:51 »
Το ζαλισατε το παληκαρι...φιλτατε Jacksonman, θα σου προτεινα να μην ακουσεις κανεναν απολυτα...οι περισσοτεροι εχουν γραψει σωστα πραγματα, αλλα το σωστο δε σημαινει οτι ειναι και το ταιριαστο για σενα...προφανως, εισαι στα πρωτα βηματα της ηλ. κιθαρας, οχι παικτικα, αλλα σε ο,τι αφορα ολο το περιβαλλον της. Αν θες τη γνωμη μου, παρε την κιθαρα που γουσταρεις, γιατι αυτη θα σε φτιαχνει να παιξεις, ακομα κ αν σου μεινουν 50Ε για ενισχυτη...Οσο για τους λαμπατους, γνωμη μου ειναι πως δε σου χρειαζονται. Υπαρχουν solid-state εχισχυτες που καλυπτουν απολυτα τις αναγκες σου και κοστιζουν φτηνοτερα και δεν ειναι απολυτο το οτι ενας λαμπατος εχει καλυτερο ηχο...εχω πεσει σε λαμπατο εχνισχυτη που η χροια του δε μου αρεσε και δν ειναι τυχαιο πως μεχρι σημερα (παιζω 6 χρονια σχεδον) δν εχω αγορασει καποιον. Σιγουρα αργοτερα θα νιωσεις την αναγκη να παρεις εναν, οπως κ εγω, αλλα ισως τωρα να ειναι τραβηγμενη αγορα.

Παρερ αυτο που ταιριαζει στο budget σου και στο αυτι σου...Αν θες να ακουγεσαι στην προβα με 100κ φευγα watt ενισχυτη μπασου, θα χρειαστεις τουλαχιστον 50 watt ενισχυτη κιθαρας (παντα solid-state). Αν καταληξεις σε λαμπατο, τοτε ενας 30ρης λογικα θα σου κανει.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/10/09, 23:53 από _KAMELOT_ »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 4?
« Απάντηση #22 στις: 04/10/09, 01:05 »
Κάποιοι φίλοι που έγραψαν ήδη, κατάλαβαν τι ήθελα να πω. Αν δεν ξέρεις τι είναι ο λαμπάτος ενισχυτής, πόσο μάλλον τις ιδιότητες της λάμπας στη διαμόρφωση του ήχου σε σύγκριση με έναν solid state ενισχυτή, τις διαφορές στις ηχητικές αποχρώσεις της κάθε λάμπας, θέματα συντήρησης και όλα όσα συνεπάγεται ο λαμπάτος ενισχυτής, τότε μάλλον η αγορά του σε αυτή τη χρονική στιγμή θα είναι σφάλμα. Ειδικά αν ξοδέψεις ένα σοβαρό ποσό για να αντιληφθείς στην πορεία ότι αυτό που αγόρασες δεν σε καλύπτει. Και αυτά που αναφέρει ο Arg0 για τους λαμπάτους είναι πολύ σωστά, και θα πρεπει να τα λάβεις υπόψη σου πριν προχωρήσεις σε μια αγορά.

Εγώ ως συνήθως θα σού πρότεινα έναν καλό modelling ενισχυτή, γιατί πιστεύω ότι οι ενισχυτές αυτού του είδους δίνουν την ευκαιρία σε έναν αρχάριο (και όχι μόνο) να πειραματιστεί σε μεγάλο βαθμό με διάφορους ήχους, προσομοιώσεις, εφφέ, κλπ, ώστε να αποκτήσεις μια καλύτερη ιδέα για το τι σού αρέσει. Στη συνέχεια, και αφού αποκρυσταλλώσεις την άποψή σου για όλα αυτά, μπορείς να πας σε κάτι πιο ακριβό ή πιο συγκεκριμένο από πλευράς ήχου, συμπεριλαμβανομένων και λαμπάτων ενισχυτών.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
ΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 4?
« Απάντηση #23 στις: 04/10/09, 05:03 »
Ωραια.Πολυ χρησιμες οι πληροφοριες :o ολων σας.Κατι αλλο που θα ηθελα να ζητησω ειναι και καποια αλλα μοντελα (τα οποια θα δοκιμασω προσωπικα και δεν θα ειναι λαμπατα αφου απ οτι καταλαβα δεν ειναι ακομη καταλληλοι για μενα ) απο εσας τα οποια θα ειναι καλης ποιοτητας και να ανταποκρινονται στα ειδη μουσικης που θελω.

Υ.Γ. Εχει σημασια η κιθαρα που εχω για την αγορα του ενισχυτη?
« Τελευταία τροποποίηση: 04/10/09, 05:22 από JACKSONMAN »

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: ΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 4?
« Απάντηση #24 στις: 05/10/09, 16:14 »
Καταρχην ποιο μοντελο σπαιντερ εχεις τωρα? Μηπως να δοκιμασεις να παιζεις με αυτο στις προβες παρα να δωσεις χρηματα για να παρεις ενισχυτη παλι στην ιδια κατηγορια? Και τα χρηματα να τα κρατησεις μηπως παρεις κατι καλυτερο αργοτερα?  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιον απο τους 3

Ξεκίνησε από hammer « 1 2 » Ενισχυτές

27 Απαντήσεις
9448 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/08, 00:19
από Jezus
22 Απαντήσεις
7643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/08, 00:01
από Jezus
3 Απαντήσεις
3036 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/08, 15:54
από Pandemonium
17 Απαντήσεις
6399 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/08, 16:39
από GreekDudeCovers
14 Απαντήσεις
5727 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/09, 20:23
από bassakos
12 Απαντήσεις
4681 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/09, 18:40
από jkstigma
0 Απαντήσεις
1660 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/10, 08:27
από ivikos
16 Απαντήσεις
4812 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/10, 21:08
από Holyshock
16 Απαντήσεις
5731 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/11, 13:48
από themos
76 Απαντήσεις
17078 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/14, 21:13
από theonirvana