Σελίδες:
  • #1 από Wise_One στις 21 Aug 2009
  • Αυτό είναι καθαρά απορία και μου προέκυψε εντελώς τυχαία.

    Ας πούμε λοιπόν ότι παίρνεις μια ηλεκτρική κιθάρα, τη σετάρεις και τη συνδέεις σ' έναν ενισχυτή για μπάσο. Παίρνεις κι ένα μπάσο, το σετάρεις και το συνδέεις σ' έναν ενισχυτή για κιθάρα. Ας πούμε κι οι δύο ενισχυτές είναι 15άρηδες, δεν υπάρχει θέμα μεγέθους καλωδίων-βυσμάτων (δε ξέρω αν υπάρχει ή όχι) και τα δύο όργανα είναι στα 300 ευρώ. Ας μη λάβουμε υπόψη μας άλλες μεταβλητές, εκτός κι αν παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο.

    Τί ήχο θα βγάλει ο κάθε συνδυασμός; Το μόνο που μου 'ρχεται στο μυαλό, είναι να μην ακούγονται κάποιες συχνότητες αφού ο κάθε ενισχυτής είναι για διαφορετικό εύρος.

    Τί έχετε να συμπληρώσετε;
  • #2 από groovymood στις 21 Aug 2009
  • Το μόνο που μου 'ρχεται στο μυαλό, είναι να μην ακούγονται κάποιες συχνότητες αφού ο κάθε ενισχυτής είναι για διαφορετικό εύρος.

    Το μόνο??... :)
    Αυτό δεν είναι απλώς "το μόνο", είναι τα πάντα!.... :) ;)

    Ο κάθε κατασκευαστής "κουρδίζει" τον ενισχυτή του έτσι ώστε να τονίζει τις συχνότητες που πρέπει ανάλογα τη χρήση του...

    Επίσης δεν έχει να κάνει με 300 ή 3000 ευρώ.

    Μια πολύ καλή κιθάρα σε έναν ενισχυτή που δεν είναι φτιαγμένος για να την αναδείξει θα ακουστεί όσο χάλια θα ακουστεί και μια κινέζικη των 200 ευρώ...
  • #3 από TheVrachnoprofiter στις 21 Aug 2009
  • Εγώ το μόνο που ξέρω είναι ότι όταν έπαιζα την ESP μου στον ενισχυτή μπάσου ενός φίλου έπαιρνα έναν funky ήχο μούρλια... 8)
  • #4 από Απόλλων στις 21 Aug 2009
  • Μια πολύ καλή κιθάρα σε έναν ενισχυτή που δεν είναι φτιαγμένος για να την αναδείξει θα ακουστεί όσο χάλια θα ακουστεί και μια κινέζικη των 200 ευρώ...

    Δεν ακριβώς έτσι τα πράγματα. Εκτός του ότι υπάρχουν κινέζικες κιθάρες με ακόμα και με λιγότερο από 200 Ευρώ που ακούγονται αξιοπρεπέστατα (άλλη μεγάλη συζήτηση αυτή), υπάρχει ένα ιστορικό παράδειγμα το οποίο δεν μπορούμε να αγνοήσουμε. Ο Fender Bassman, ένας από τους πιο δημοφιλείς, κλασσικούς και περιζήτητους ενισχυτές, ο οποίος όπως λέει το όνομά του κατασκευάστηκε για μπάσο, αλλά χρησιμοποιήθηκε κατά κόρον από κιθαρίστες και γι αυτό το λόγο έγινε διάσημος. Ελπίζω να μην ισχυρίζεται κανείς ότι μια οποιαδήποτε κιθάρα σε έναν Bassman θα ακουστεί "χάλια" επειδή ο συγκεκριμένος ενισχυτής δεν φτιάχτηκε για αυτό το σκοπό...
  • #5 από groovymood στις 21 Aug 2009
  • Μην συγκρίνουμε τους σημερινούς ενισχυτές μπάσου με τις αρχές τις δεκαετίας του '50... ;)

    Αν και το ηλ.μπάσο πρωτοβγήκε απο την fender το '51 ,μην ξεχνάμε οτι το wiring στις tele του '52 ήταν διαφορετικό απο σήμερα, προσφέροντας ουσιαστικά μια θέση για να παίζει ο κιθαρίστας το ρόλο του μπάσου, γιατί ηλεκτρικά μπάσα δεν υπήρχαν στις περισσότερες ορχήστρες ακόμα.(σήμερα είναι γνωστό με τον όρο "vintage wiring" και η fender συνεχίζει να το χρησιμοποιεί απαράλλαχτο στις '52 reissue)...

    Η παρουσία αλλά και ο ήχος του ηλ.μπάσου ήταν στα σπάργανα όταν πρωτοβγήκε ο bassman το '52.

    Ήταν μια μεταβατική και πειραματική περίοδος για το πως θα έπρεπε να "ηχεί" αυτό το τελείως καινούριο όργανο.
    Εξάλλου ο πρώτος original bassman (που είχε ένα μεγάφωνο και όχι 4 όπως τον έχουμε συνηθίσει) δεν έτυχε και της καλύτερης υποδοχής απο τους πρώτους ηλ.μπασίστες της εποχής, το μοναδικό μεγάφωνο του κατεστραφόταν αρκετές φορές απο την δύναμη του ενισχυτή...
    Έτσι η fender σκέφτηκε να βάλει τέσσερα μικρότερα μεγάφωνα για να λύσει το πρόβλημα και τότε οι κιθαρίστες ανακάλυψαν οτι αυτό το κατασκεύασμα "τους κάνει"!!

    Ήταν μια μάλλον αποτυχημένη προσπάθεια να φτιαχτεί ένας ενισχυτής για το καινούριο ηλ. μπάσο που μετατράπηκε ανέλπιστα σε τεράστιο εμπορικό hit για την fender.

    Οι σημερινοί ενισχυτές μπάσου δεν έχουν και πολλά κοινά με τον bassman.

    Επίσης εγω ποτέ δεν είπα οτι δεν υπάρχουν φθηνές κιθάρες που ακούγονται αξιοπρεπώς.. ;)
    Άλλο είπα... :)
  • #6 από Jezus στις 21 Aug 2009
  • εγω παλια επαιζα συχνα κιθαρες σε ενισχυτη μπασου, ειδικα χαμηλοκουρισμενες, και μια χαρα ακουγονταν. Το αντιθετο ομως δεν θα το προτεινα, μπασο σε ενισχυτη κιθαρας, γιατι ουτε καλα ακουγεται, μπορει να κλωτσησει και κανα μεγαφωνο αμα το παρακανεις.
  • #7 από Fteo στις 21 Aug 2009
  • Συμφωνώ με τον Jesus. Πολλοί stoner κιθαρίστες που είναι σχετικά σύγχρονο σαν genre έπαιζαν με ενισχυτές μπάσου.
  • #8 από Wise_One στις 22 Aug 2009
  • 'Αρα δεν είναι τόσο περίεργο όσο σκεφτόμουν αρχικά. Πάντως απ' ό,τι καταλαβαίνω δε θα υπάρχει πρόβλημα αν συνδέσω την κιθάρα στον ενισχυτή του κολλητού μου (μπάσο). Περισσότερο μ' ενδιέφερε ο ήχο που θα έβγαινε. Καλή φάση, παίζει να το ψάξω στο youtube...
  • #9 από Fteo στις 22 Aug 2009
  • Γιατί απλά δεν καρφώνεις να το δοκιμάσεις?
  • #10 από jkstigma στις 22 Aug 2009
  • παντως φιλος ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣΣΣ παιζει με ενισχυτη μπασου χρονια τωρα καιlive kai δισκους
    και ετσι βρισκει τον εαυτο του

    εγω παλι προτιμω τους ενισχυτες κιθαρας  :)
  • #11 από Wise_One στις 22 Aug 2009
  • Κάποια στιγμή θα δοκιμάσω, απλά μου ήρθε μόνο ο ενισχυτής (η κιθάρα από βδομάδα) κι απλά αναρωτήθηκα τί θα γινόταν αν έβαζα το μπάσο του κολλητού μου στο δικό μου ενισχυτή (μετά βέβαια απ' το ενδεχόμενο κλώτσημα που αναφέρατε, δε θα το κάνω) για να δώ αν δουλεύει σωστά.
  • #12 από Jezus στις 22 Aug 2009
  • Αμα το βαλεις σε χαμηλη ενταση να δεις αν δουλευει δεν θα εχεις προβλημα, αν δωσεις ενταση και αρχισεις να κοπανας, τοτε ισως να δημιουργηθει κατι. Με ενα τεστ σε χαμηλη ενταση δηλαδη εισαι ΟΚ
  • #13 από Wise_One στις 22 Aug 2009
  • Α μάλιστα. Καλά εντάξει, λογικά Δευτέρα-Τρίτη θα μου 'ρθει η κιθάρα. Απλά σε καμιά φάση αν είμαστε κι οι δυο μας, θα κάνω το switch να δώ πώς ακούγεται. Thanks guys  :)
  • #14 από gers στις 29 Aug 2009
  • Πάντως είχα ακούσει ότι ''απαγορεύεται'' να συνδέσεις μπάσο σε λαμπάτο ενισχυτή κιθάρας... Βλέποντας και το παρακάτω βιντεάκι του ΘΕΟΥ... ;D

    ...μου γεννήθηκε η απορία γιατί συμβαίνει αυτό!! ::) Αν ξέρει κανείς...
  • #15 από Fteo στις 29 Aug 2009
  • Πάντως είχα ακούσει ότι ''απαγορεύεται'' να συνδέσεις μπάσο σε λαμπάτο ενισχυτή κιθάρας... Βλέποντας και το παρακάτω βιντεάκι του ΘΕΟΥ... ;D
    http://www.youtube.com/watch?v=HObFRvk5loM&feature=channel_page
    ...μου γεννήθηκε η απορία γιατί συμβαίνει αυτό!! ::) Αν ξέρει κανείς...
    Χαχαχα και εσύ φαν;
  • #16 από gers στις 30 Aug 2009
  • Τι λες τώρα... ;D
  • #17 από tatanka στις 30 Aug 2009
  • ναι όντως γιατί έγινε αυτό? ο ενισχυτής ήταν για κιθάρα να φανταστω ε? και είναι φοβερός αυτος ο τύπος πολύ πλάκα και ολόκληρο θέμα θα μπορούσαμε να φτιάξουμε για τα βίντεό τ
Σελίδες: