Αποστολέας Θέμα: Τέσσερις νεκροί σήμερα στη Marfin στη Σταδίου.  (Αναγνώστηκε 25201 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Κιρατζόχαρι, μπορείς να μου πεις 1 μόνο από αυτά που ζητάει ο κόσμος και τον τρόπο με τον οποίο θα το πάρει πίσω κατεβαίνοντας στον δρόμο? Αλλά θέλω να μου αναλύσεις ολόκληρη τη σκέψη σου. Πως σκέφτεσαι ας πούμε όλη αυτή την ιστορία από την αρχή μέχρι το τέλος. Διότι οκ, εγώ σου λέω μπράβο και καλά κάνεις και καλά λες, να βγει όλη η Ελλάδα στον δρόμο και να φωνάζει δώστε μας αυτά που μας ανήκουν. Και τότε θα μας τα δώσουν ? Εξήγησε μου αν θες γιατί μετά μου δημιουργείται ένα τεράστιο κενό.
 
Όσο για το μην αγγίζετε, βλέπω ότι όλα αγγίζονται εκτός από την πηγή των προβλημάτων που είναι οι ίδιοι οι άνθρωποι. Για πιο λόγο λοιπόν μέχρι στιγμής δεν τα έχει βάλει κανένας με τους 300, παρά τα βάζει με το κτίριο της Βουλής ?? Το σπίτι του καθένα αγαπητέ μου, είναι αλλού. Η βουλή είναι ένας εργασιακός χώρος. Γιατί λοιπόν δεν τους επισκέπτονται στο πραγματικό τους σπίτι ?? Φοβούνται μη φάνε ξύλο ? αφού και πάλι ξύλο τρώνε. Για εξήγησέ μου αν μπορείς.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Παράθεση
Η μετοχοποίηση της δημοκρατίας
 
 
  Το πολιτικό σύστημα της χώρας βρίσκεται σε καθολική κρίση  νομιμοποίησης. Η μονομερής ανατροπή του κοινωνικού συμβολαίου των  τελευταίων δεκαετιών σε βάρος της μισθωτής εργασίας, των συνταξιούχων  κι ενός τμήματος των μικροαστικών στρωμάτων, και μάλιστα από μια  κυβέρνηση που εξελέγη υποσχόμενη κεϊνσιανές πολιτικές τόνωσης της  ζήτησης και φιλολαϊκής αναδιανομής των εισοδημάτων, έχει δημιουργήσει  μια πραγματικά εκρηκτική κατάσταση.[...]

Δεν χωραγε να το στειλω ουτε με 2 ποστς δυστηχως αλλα θεωρω επιτακτικη την αναγκη να το διαβασετε...
http://www.enet.gr/?i=arthra-sthles.el.home&id=160248




Χολιδοχε,η ερωτηση αυτη ειναι τοσο κλασικη οσο και το κοκκινιστο μοσχαρακι Κυριακη μεσημερι..Οι μαζικες απεργιες και οι διαδηλωσεις ειναι ενα οπλο των πολλων οταν καταπατουνται τα δικαιωματα τους απο τους λιγους και αυτο συμβαινει στον αστικο κλοιο..Δεν προκειται να σου δωσω σαφη απαντηση στο ερωτημα σου θα σε οδηγησω ομως στην ιστορια οπου παμπολλες φορες ο λαος διατηρησε τα κεκτημενα του ή κερδισε καποιο εδαφος στη χαλασμενη ζυγαρια με αυτο το τροπο..Και ειναι αρκετα απλο να το σκεφτεις και συ..Οταν τοσος πολυς κοσμος που αυξανεται σταδιακα(δυστηχως ειχαμε το περιστατικο και τα πραγματα ειναι δυσκολα) βγαινει εβδομαδιαια και παραλυει το κεντρο της Αθηνας(εμπορικο κεντρο κιολας) ενω παραλληλα με τις απεργιες παραλυουν υπηρεσεις δημοσιες και μακαρι ιδιωτικες τοτε ολοι(οι απο πανω) πιεζονται και αναγκαζονται να δουν τα πραγματα με διαφορετικο ματι..Οταν μαλιστα ο κοσμος ειναι αγριεμενος ο φοβος ειναι μεγαλυτερος(διαβασε το αρθρο που εβαλα)..
Θα μου πεις οτι εσυ διαφωνεις με τον ορο απεργιες αλλα εκει δεν εχω κατι να σου απαντησω ;)
Θα μου πεις οτι το ΔΝΤ ηταν μονοδρομος με τις παρουσες καταστασεις και θα σου πω οτι δεν ηταν αλλα θα ανοιξουμε μια τεραστια κουβεντα ;)


Δεν μπορω να καταλαβω ακριβως το σκεπτικο σου..Εννοεις οτι θα ειχε μεγαλυτερο αποτελεσμα να γινονται διαδηλωσεις στην Παιανια η στην Εκαλη?Η να πηγαινουμε και να ριχνουμε γιαουρτια στους βουλευτες?Η να προτινεις τη συσταση μιας νεας 17Ν ειδικευμενης στους 300?Νομιζω πως ολα αυτα δεν εχουν το ιδιο αντικρισμα..Και αυτο επειδη ξερουμε οτι οι ευθυνες δεν βαραινουν τις πλατες μονο αυτων των συγκεκριμενων 300 αλλα ολοκληρου του πολιτικου μας συστηματος που αμεσα εκφραζεται απο τη Βουλη(και απο τα υπουργεια κλπ) οποτε εκει στρεφεται ο κοσμος και ειναι λογικο..Τα κεντρα αποφασεων θες να πληξεις και οχι να ασχοληθεις με την προσωπικη ζωη του καθενος τουλαχιστον στο επιπεδο των διαδηλοσεων-πορειων κλπ..

Η βουλη δεν ειναι εργασιακος χωρος απλα..Συμβολιζει καποια συγκεκριμενα πραγματα και στεγαζει τις αποφασεις που επωμιζομαστε ολοι μας..Ειναι κατι παραπανω απο εναν εργασιακο χωρο.

Αλλα μην εισαι τοσο σιγουρος οτι οταν η κατασταση χειροτερευσει οι βουλευτες θα ειναι τοσο ανετοι ;) ..Δες τι εγινε και στην Αργεντινη πριν απο μια δεκαετια..
 
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Αλοίμονο αγαπητέ, έαν ήξερες εγώ τι θα σου πώ, ή αν ήξερα εγώ τι θα μου πείς. Δεν διαφωνώ με οτιδήποτε Κιρατζόχαρι, το οποίο μπορεί να προσφέρει θετικά αποτελέσματα. Είτε αυτό λέγεται απεργίες, είτε μία διαφορετική τακτική από το ΔΝΤ.
 
Όταν ο κόσμος είναι αγριεμένος, ποιος είναι ο φόβος για τον οποίο μιλάς ? Τι ακριβώς είναι αυτό που φοβούνται ?
 
Η ιστορία είναι βαμμένη κόκκινη στις περισσότερες των περιπτώσεων και ήδη ξεκινήσαμε και έχουμε θύματα πάλι.
 
Από την πρόσφατη ιστορία με τον Αλέξη, εγώ με τα σημερινά δεδομένα, αντελείφθειν, ότι και πάλι πέφτει το ξύλο της αρκούδας, παρόλο που έγινε ο χαμός πριν λίγο σχετικά καιρό.
 
Δηλαδή αγαπητέ εσύ θεωρείς πως το κέντρο τον αποφάσεων είναι η βουλή ? και όχι οι άνθρωποι που παίρνουνε τις αποφάσεις ? Αν δηλαδή γκρεμίσεις την Βουλή και την ισοπεδώσεις, δεν θα ξαναπαρθούνε αποφάσεις ? Θα πρέπει να φτιάξουνε ένα καινούριο κτίριο ?
 
Γιατί αγαπητέ λοιπόν, πριν έρθει το ΔΝΤ, δεν έβλεπα έτσι μαζεμένο κόσμο έξω από την Βουλή, να λέει για τα καλά της Βουλής, αφού η Βουλή είναι κάτι παραπάνω από ένας εργασιακός χώρος ? Μόνο όταν φτάνει ο κόμπος στο χτένι και είναι άσχημα τα πράματα, θυμάται ο κόσμος ότι η βουλή στεγάζει τις αποφάσεις που επωμιζόμαστε όλοι ? και αποφασίζει να τις ρίξει πέτρες ? Μήπως θα έπρεπε να πηγαίνουμε τους καλούς καιρούς και να την ραίνουμε με τριαντάφυλλα ?
 
Δεν ξέρω φίλε μου τι έγινε στην Αργεντινή, αλλά έχω διαβάσει αρκετά από αυτά που λέτε εσείς εδω μέσα, στο Ίντερνετ κάτι ψιλά και κατάλαβα ότι τα πράματα ήταν μαυροκόκκινα.
 
 
 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Παράθεση
Η μετοχοποίηση της δημοκρατίας
   
  Το πολιτικό σύστημα της χώρας βρίσκεται σε καθολική κρίση  νομιμοποίησης. Η μονομερής ανατροπή του κοινωνικού συμβολαίου των  τελευταίων δεκαετιών σε βάρος της μισθωτής εργασίας, των συνταξιούχων  κι ενός τμήματος των μικροαστικών στρωμάτων, και μάλιστα από μια  κυβέρνηση που εξελέγη υποσχόμενη κεϊνσιανές πολιτικές τόνωσης της  ζήτησης και φιλολαϊκής αναδιανομής των εισοδημάτων, έχει δημιουργήσει  μια πραγματικά εκρηκτική κατάσταση.[...]

Δεν χωραγε να το στειλω ουτε με 2 ποστς δυστηχως αλλα θεωρω επιτακτικη την αναγκη να το διαβασετε...
http://www.enet.gr/?i=arthra-sthles.el.home&id=160248



Aν και σε λάθος θέμα Κιράτζο, θυμήθυκα που έβλεπα ειδήσεις. Και πετάγεται ένας ελεύθερος επαγγελματίας, που πετάει την ΕΠΙΚΗ ατάκα.... "Εντάξει..Θα το σφίξουμε το ζωναρι...Δε θα πηγαίνω 3 φορές την ημέρα για καφέ..." Καημένε μου βιοπαλαιστή...
« Τελευταία τροποποίηση: 09/05/10, 22:52 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood »
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Xoli..Οι πολιτικοι ηγετες και μη προφαωνς δεν ειναι χαζη γνωριζουν τις πραξεις τους και γνωριζουν την οργη του κοσμου..Θα φοβουνται τα χειροτερα..Την αλλη φορα πετυχαν τον Κακλαμανη(τον προεδρο της βουλης) σε μια στοα και εφαγε τρελο λιντσαρισμα..

Η ιστορια μπορει να ειναι βαμμενη κοκκινη αλλα παει χερι χερι και με οτι εχουμε εμεις σημερα..Για παραδειγμα λιγοι θυμουνται τους νεκρους και απο τις 2 μεριες στο Σικαγο το 1886 ολοι ομως γευονται τους καρπους αυτης της εξεγερσης και τους μνημονευουν..Και αυτο δεν αφορα μονο το συγκεκριμενο γεγονος αλλα ολους τους αγωνες αιματηρους και μη που ειχαν δωθει πριν απο αυτο...Οσοι τον προηγουμενο καιρο κοροιδευαν και λεγαν σιγα ρε παιδια ουτε χουντα εχουμε(εχουμε δημοκρατια),και δουλευουμε σαν ανθρωποι(οχι σαν δουλοι),και ελευθερια της επιλογης(ψηφιζουμε κομματα) τωρα το εχουν βουλωσει γιατι καταλαβε ο πωπουδακος οτι ολα αυτα σιγα σιγα ερχονται..Και τουλαχιστον ο εργασιακος μεσαιωνας ειναι εδω..

Μα δεν με καταλαβες..Δεν ειπα οτι φταιει η αρχιτεκτονικη του κτιριου για οτι συμβαινει,ισα ισα πολυ ομορφο ειναι και δεν θα ηθελα να καει στα αληθεια..Αλλα και βεβαια ολες οι αντιδρασεις εκει θα βγουν.Στο κεντρο εξουσιας..Εκει που παιρνονται οι αποφασεις..Με μια γρηγορη ματια βλεπεις οτι οποιος εχει μπει εκει μεσα τα ιδια εκανε(απο τη συσταση του ελληνικου κρατους ισως) οποτε μαλλον δεν ειναι προβλημα ανθρωπων(χωρις να το προσπερναμε αυτο) αλλα κατι βαθυτερο..Ειτε αυτο λεγεται οικονομικο συστημα,ειτε αυτο οικονομικο..Δεν εχει να κανει μονο με την ελληνικη βουλη..Θα δεις οτι οταν φτασουν στο χειλος του γρκρεμου και αλλες ευρωπαικες οικονομιες θα γινουν τα ιδια και χειροτερα(λογω δυναμικης)..

Ποιος σου ειπε οτι πριν ερθει το ΔΝΤ η βουλη επαιρνε αποφασεις ευνοοικες για το λαο?Εγω σιγουρα οχι..Οπως και πολλοι αλλοι..Απλουστατα τωρα ο κομπος φτανει στο χτενι και ο πολυς κοσμος καταλαβαινει οτι κατι σαπιο υπαρχει στο βασιλειο του και εξεγειρεται..Δεν ξερω τι εννοεις ως καλους καιρους..Οι φαινομενικα προηγουμενοι καλοι καιροι οδηγησαν στη κατασταση που βλεπεις σημερα,οι πρακτικες εντυπωσιασμους εγιναν,η ψαλιδα ανοιξε,το καταναλωτικο παρτυ κανει αναγκαστικα διαλειμμα (δεν ξερουμε για ποσο) και επιτελους θα πεσει η ψευτικη εικονα της κοινωνικης ευημεριας..Καιρος για απομυθοποιηση λοιπον..

I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Kiratzo, εγω μαζι σου, ωραια τα λες, αλλα το βασικοτερο για μενα προβλημα δεν ειναι να επαναστατησει ο κοσμος (με τον Α, Β, Γ τροπο) κ να παρει πισω τα οφειλωμενα...ακομα κ αυτο να γινει, αργα ή γρηγορα παλι εκει θα παμε...το θεμα ειναι, επιτελους, να λειτουργησει σωστα το οποιοδηποτε συστημα επιλεχθει...κ σωστα θα λειτουργησει μονο στην περιπτωση που λειτουργει για καλο ολων...

Κατι τετοιο μπορει μονο να γινει αν οι ανθρωποι που το απαρτιζουν δν ειναι λαμογια, αλλα εχουν συνειδηση κ ενδιαφερον για τον διπλα τους...εκει πρεπει να εστιασουμε.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Τωρα αυτο που θα πω ειναι θεμα οπτικης αλλα ειναι ειρωνια να λεμε οτι ο καπιταλισμος μπορει να λειτουργησει για το καλο ολων απο τη στιγμη που υπαρχουν εξουσιαστες-εξουσιαζομενοι,εκμεταλλευτες και εκμεταλλευομενοι.Ο καπιταλισμος εκ φυσεως ειναι ενα τετοιο συστημα οποτε οποιο πολιτικο συστημα και να ακολουθησεις(στη προκειμενη κοινοβουλευτικη δημοκρατια) το καλο δεν θα ειναι για ολους οσο καλοκαγαθοι και τιμιοι αυτοι που κυβερνανε..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Ντάξει Κιρατζόχαρι, στο ίδιο καταλήγουμε, ότι αργά ή γρήγορα, θα γίνει το πανηγύρι του Διαστήματος.
  Εγώ από τα 17 μου χρόνια, που ξεκίνησα να βρω δουλειά έχοντας αρκετές και προχωρημένες γνώσεις για εκείνη ιδιαίτερα την εποχή....αντελείφθειν ότι τα πράματα, βρωμάνε. Σε αυτά τα 14 χρόνια από τότε, δεν μπορώ να πω ότι είδα ή έμαθα κάτι καλό. Το αντίθετο. Όσο προχωρούσε ο καιρός απατεωνιά και εκμετάλλευση, έβλεπα και άκουγα. Αλλά μιας και δεν ασχολήθηκα ποτέ με τα πολιτικά, παρά μόνο με τον κόσμο τριγύρω μου, απο εκεί μάθαινα ότι μάθαινα.
 
Έριξα μια ματιά και στα άρθρα ου έδωσες..Ιδιαίτερα το τελευταίο που σχολίασε και ο Αυτάρεσκος, είναι για πολλά γέλια. Οι έλληνες αφραγκίτες, σίγουρα καταναλώνουν περισσότερα από το μπόι τους, σίγουρα έχουν πάρει ένα κάρο δάνεια και χρωστάνε τις Μιχαλούς Τσέπη και Πνεύμα, σίγουρα αν κοιτάξεις τι αγοράζουν, πόσα καταναλώνουν και τι πετάνε, θα τους περάσεις για υπερφραγκάτους!!
  Σε καμμία περίπτωση όμως, τουλάχιστον όσους γνωρίζω τριγύρω, δεν κονομάνε τόσα, πέρα από εξαιρέσεις! Και αν κάποιοι ζούνε με κάπως περισσότερα φράγκα, είναι γιατί έχουν 2-3 σπιτάκια να νοικιάζουν, μερικά χωράφια να αρμέγουν και τα λοιπά! και όχι γιατί καθαρίζουν μηνιάτικο των 3-4 χιλιάδων ευρώ!αχαχαχα έλεος! Εδώ έχει ανθρώπους 50άρηδες που δουλεύουν χρόνια σε εταιρείες με προυπηρεσίες και εμπειρία και το πολύ να κονομάνε τα 1000ευρώ μεικτά!Τι λέμε τώρα! άλλοι πάλι δουλεύουνε 2 δουλειές μαζί για να πάνε στα 1400! Κάπου το έχουν χάσει το πράμα! Τώρα όσον αφορά καφέδες, ακριβά ρούχα και ένα κάρο ψιψιψόνια πολυτελείας και εγώ φίλε μου αν ξεκινήσω να παίρνω δάνεια, μπορεί για τον επόμενο χρόνο που θα με βλέπεις να κυκλοφορώ στο δρόμο και από τα λεγόμενα μου να νομίζεις ότι είμαι ανηψάκι του Κόκκαλη. Βέβαια μπορεί από την άλλη, να λένε και μπούρδες οι εφημερίδες ή να πέφτουνε και σε τίποτα ψωνάρες, που οδηγάνε παπάκι και αν τους ρωτήσεις σου λένε είμαι πιλότος αεροπλάνου. Εδώ η ανεργία έχει χτυπήσει κόκκινο, για μεγάλους και μικρούς κάμποσα χρόνια τώρα και αυτοί λένε ότι κονομάμε και από πάνω.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Κάτι τέτοια γράφονταν/γράφονται από κάποια blog και forum κατηγορώντας αποκλειστικά ή σχεδόν αποκλειστικά τον βγενόπουλο για τον θάνατο των υπαλλήλων:
http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1164948
http://revma.wordpress.com/2010/05/06/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%AF%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%B5%CE%BC%CF%80%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%BC%CF%8C-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-marfin-%CF%84%CE%BF%CF%85/
http://patari.org/forum/viewtopic.php?t=2593&sid=5e02b6a7207c9346d08e9808602b0535
κλπ.

Στις 18/5 ο Βγενόπουλος στέλνει αυτήν την ανακοίνωση:
http://tvxs.gr/node/58636

Υποθέτω ότι ο Βγενόπουλος δεν θα ρίσκαρε να γίνει ρεζίλι λέγοντας αυτά τα πράγματα αν δεν είχε τα στοιχεία και τις μαρτυρίες που επικαλείται, αλλά ας περιμένουμε και το επίσημο πόρισμα... και έτσι θα δούμε αν και ποιοι είναι τα "παπαγαλάκια" και αν ο επιχειρηματίας ευθύνεται -με τον τρόπο και την βαρύτητα που αναλογεί- για θέματα ασφάλειας ή εργασιακά που σχετίζονται με τους θανάτους.

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Βραζίλη όπως μάλλον γνωρίζεις επιστολή έχει δωθεί στη δημοσιότητα και   από υπάλληλο της marfin
http://prezatv.blogspot.com/2010/05/marfin-athens-indymedia.html.

Γενικά   εσένα τι σου φαίνεται πιο πιστευτό,μια επιστολή μιας απλής εργαζομένου ή   η επιστολή ενός καπιταλιστή αφεντικού που έχει πατήσει επι πτωμάτων για   να αποκτήσει ότι έχει?

Και βασικά τι προσπαθείς να αποδείξεις?

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
s.s.,
Γνωρίζω την επιστολή. Παραθέτω τις απόψεις των δύο πλευρών. Δεν είμαι εγώ ο κριτής του ποιος έχει δίκιο και πόσο, αλλά οι αρμόδιοι που διενεργούν έρευνες (πυροσβεστική, αστυνομία, εισαγγελέας, κλπ.). Μπορείς βέβαια να μην αναγνωρίζεις εγκυρότητα στους αρμόδιους, αν το θες. Αλλά μην ανακατέυεις εμένα και το kithara.gr.
Ποιο είναι το όνομα του εργαζομένου που έγραψε την επιστολή; Θα εμφανιστεί για να καταθέσει στον ανακριτή;

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Τελικά, με βάση το πόρισμα της Επιθεώρησης του υπουργείου Εργασίας, η Marfin είναι υπόλογη για τις ελλείψεις σε θέματα ασφάλειας: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=356369&dt=24/09/2010

Απ'ότι φαίνεται, δεν υπήρξε καμία προσπάθεια από τις Αρχές για συγκάλυψη των παραλείψεων της Marfin, όπως φαντάζονταν κάποιοι ότι θα γινόταν. Από την άλλη κανείς δεν ξέρει ακόμα αν θα υπάρξει δίκαιη τιμωρία.
Βέβαια, μη ξεχνάμε ότι τα χέρια που σκότωσαν τους ανθρώπους ήταν άλλα...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3079 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/05, 16:02
από Desert Rose
10 Απαντήσεις
5025 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/07, 08:34
από Βραζίλης
552 Απαντήσεις
116282 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/07, 14:27
από FSL
0 Απαντήσεις
1380 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/07, 16:24
από konstadinoc
41 Απαντήσεις
12254 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/08, 00:53
από Amylo
36 Απαντήσεις
10889 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/08, 20:45
από Spell@lchemist!
5 Απαντήσεις
2644 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/08, 17:17
από x-versous
9 Απαντήσεις
3436 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/09, 13:46
από Ανδρεας Ν
1 Απαντήσεις
2081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/14, 02:06
από Lo.Lee.Ta
0 Απαντήσεις
3788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/16, 16:41
από krios80