Αποστολέας Θέμα: Εμφύλιος ταξικός πόλεμος  (Αναγνώστηκε 16961 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος La Flic

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Εμφύλιος ταξικός πόλεμος
« στις: 03/06/10, 14:47 »
Στο νήμα για το ΔΝΤ σε ένα ποστ, ένας χρήστης μίλησε για συνθήκες εμφυλίου πολέμου.Του είχα απαντήσει ότι όντως έτσι είναι.
Η οικονομική κρίση είναι κυρίως ένας πόλεμος τάξης εναντίον τάξης, τόσο σε οικονομικό όσο και σε ανθρωπιστικό επίπεδο.
Η άρχουσα τάξη έχει σαφώς την υπεροπλία σε αυτόν τον πόλεμο,εμείς το μόνο που μπορούμε να αντιτάξουμε είναι ο αγώνας για τη κλεμμένη μας αξιοπρέπεια.

Τα παρακάτω δολοφονικά περιστατικά έγιναν την ίδια μέρα, στις 5/5 στη μεγάλη εργατική διαδήλωση. Οι άνθρωποι που θα διαβάσετε δεν είναι αναρχικοί που συγκρούστηκαν με τα πιτμπουλ της δημοκρατίας,δεν πέταξαν μολότοφ ούτε πέτρες.Πήγαν να διαδηλώσουν για το δικαίωμα σε μια αξιοπρεπή ζωή και το δικαίωμα στην εργασία με ανθρώπινους όρους. και φυσικά το κράτος τους απάντησε με τη μόνη πραγματική γλώσσα που ξέρει να απαντά σε όσους διεκδικούν:

Για την επώδυνή του εμπειρία, μετά από ψεκασμό στο πρόσωπο με   χημικά από άνδρες της ΕΛ.ΑΣ, στο συλλαλητήριο της 5ης Μαΐου,   μίλησε στο tvxs.gr ο δημοτικός υπάλληλος, κ. Περίανδρος Αθανασάκης.
Ο κ. Αθανασάκης ανέφερε ότι ενώ βρισκόταν στη Λεωφόρο Αμαλίας με τους   συναδέλφους του, με το μπλοκ της ΠΟΕ-ΟΤΑ, δέχθηκαν σφοδρή επίθεση με   χημικά από τις δυνάμεις της Αστυνομίας.
"Ανεβαίναμε ειρηνικά, με τα συνθήματά μας προς τη Βουλή και δεχθήκαμε   την επίθεση, στο ψαχνό και αδιακρίτως" πρόσθεσε ο υπάλληλος του δήμου   Πειραιά και πατέρας δύο παιδιών.
  Συγκεκριμένα, τόνισε ότι τον ψέκασαν "από απόσταση 30 εκατοστών" από το   πρόσωπό του. Αμέσως ένιωσε κάψιμο στο πρόσωπο και έντονη δυσφορία.
Ο κ. Αθανασάκης τόνισε χαρακτηριστικά ότι θεωρεί "δολοφόνους"  τους   "ανθρώπους που αμοίβονται με 800 και 1.000 ευρώ και χτυπούν συνανθρώπους   τους, από τους οποίους έχουν κόψει επιδόματα και την ίδια τη ζωή τους".
Μετά από τον ψεκασμό, οι συνάδελφοί του τον μετέφεραν στο   μηχανοστάσιο του δήμου Πειραιά για να συνέλθει πριν από τη μεταφορά του   στο Γενικό Κρατικό νοσοκομείο της Νίκαιας. Εκεί, οι γιατροί ένιωσαν   δυσφορία και τσούξιμο στα μάτια, την ώρα της εξέτασης, εξαιτίας της   μεγάλης ποσότητας χημικού που είχε δεχθεί ο κ. Αθανασάκης.
Ο κ. Αθανασάκης έχει υποστεί απώλεια όρασης και ακολουθεί ειδική   αγωγή εξαιτίας της βλάβης που του προκλήθηκε και στα δύο μάτια.   Παράλληλα, το πρόσωπό του υπέστη έγκαυμα και μόλις τις τελευταίες μέρες   βελτιώνεται. "Εύχομαι άνθρωπος να μη ζήσει αυτήν την εμπειρία" είπε   χαρακτηριστικά. Μάλιστα, ο κ. Αθανασάκης διέκοψε την ομιλία του κάποια   στιγμή, εξαιτίας έντονου πόνου που ένιωσε στο ένα του μάτι.
Ο δημοτικός υπάλληλος Πειραιά, με τη σύμπραξη του βουλευτή του   ΣΥΡΙΖΑ, Θοδωρή Δρίτσα θα κινηθεί νομικά εναντίον της ΕΛ.ΑΣ. για να   δικαιωθεί.
Ο κ. Αθανασάκης εργάζεται εδώ και 26 χρόνια στο δήμο Πειραιά, είναι ο   μόνος εργαζόμενος στην οικογένειά του, αφού η σύζυγος και οι δύο κόρες   του αναζητούν εργασία, όπως ανέφερε.
Στο ερώτημα του αν θα ξανασυμμετάσχει σε διαδήλωση μετά την οδυνηρή   εμπειρία του, ο 48χρονος δημοτικός υπάλληλος είπε χαρακτηριστικά:   "Πάντα, όσο ζω. Για τα δικαιώματά μας, για το μεροκάματό μας, για τους   κοινωνικούς αγώνες των εργαζομένων που έδωσαν το αίμα τους πριν από εμάς   για να είμαστε σήμερα ελεύθεροι εμείς".
----------------------------------------------------
Η Αρχιτέκτων-Μηχανικός Μαρία Κασόλα βρισκόταν στη συγκέντρωση   διαμαρτυρίας όταν δέχτηκε στο κεφάλι μία χειροβομβίδα κρότου-λάμψης με   αποτέλεσμα να υποστεί «ρήξη τυμπάνου» στο δεξί αυτί και «θλάση στη δεξιά   ωμοπλάτη».   Το περιστατικό σημειώθηκε κατά το πέρας της συγκέντρωσης, όταν πλήθος   διαδηλωτών, το οποίο παρέμενε ακόμη έξω από τη Βουλή, δέχτηκε αναίτια   επίθεση από ισχυρές αστυνομικές δυνάμεις. «Βρισκόμουν στην αριστερή   μεριά της συγκέντρωσης κοντά στο φυλάκιο. Ήμουν με κάποιους φίλους κα   συζητούσαμε. Ξαφνικά ο κόσμός άρχισε να τρέχει, καθώς οι αστυνομικές   δυνάμεις πραγματοποιούσαν επίθεση εκτοξεύοντας χημικά και κρότου λάμψης.   Μία από αυτές με βρήκε στο κεφάλι. Το αυτί μου άρχισε να αιμορραγεί», λέει   στο tvxs.gr η Μαρία Κασόλα, περιγράφοντας τη στιγμή του τραυματισμού   της.
Αμέσως διακομίστηκε στα επείγοντα του νοσοκομείου «Ευαγγελισμός»,   όπου και διαπιστώθηκε «ρήξη τυμπάνου δεξιού ωτός» και «θλάση της δεξιάς   ωμοπλάτης». «Έχω πάθει μία ολική ρήξη στο τύμπανο και μάλλον θα χρειαστώ   πλαστική. Οι γιατροί διαπίστωσαν, ακόμη, θλάση στην ωμοπλάτη, ενώ ένα   μέρος των μαλλιών μου κάηκε», δηλώνει η κ. Κασόλα στο tvxs.gr.  Όπως   σημειώνει «αν η κρότου-λάμψης είχε σκάσει εκατοστά πιο κάτω, ίσως να   είχα χάσει την ακοή μου».
«Σκέφτομαι να καταθέσω μήνυση κατά της αστυνομίας», τονίζει η κ.   Κασόλα. Αναφορικά με το αν ο τραυματισμός της θα την αποτρέψει από τις   επόμενες κινητοποιήσεις, τονίζει ότι «αυτή τη στιγμή το αυτί δεν   προστατεύεται και θα πρέπει να ρισκάρω για να κατέβω το επόμενο διάστημα   σε πορείες. Δεν με αποτρέπει ο φόβος, αλλά η κατάσταση μου. Μόλις μου   επιτραπεί από τους γιατρούς, θα βρεθώ, με την πρώτη ευκαιρία και  πάλι   στους δρόμους».

-Συνέχεια κάτω
« Τελευταία τροποποίηση: 03/06/10, 14:50 από La Flic »

Αποσυνδεδεμένος La Flic

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Απ: Εμφύλιος ταξικός πόλεμος
« Απάντηση #1 στις: 03/06/10, 14:48 »

Ο 45χρονος δάσκαλος,   Παναγιώτης Σάμιος, βρισκόταν   μαζί με συναδέλφους του μπροστά   από το ξενοδοχείο «Μεγάλη Βρετανία», ενώ   η συγκέντρωση πλησίαζε προς   το τέλος. Μπροστά από τη Βουλή οι διμοιρίες   άρχισαν την επίθεση.   «Ξαφνικά ο κόσμος άρχισε να τρέχει πανικόβλητος,   ενώ εκρήξεις   ακουγόντουσαν από το βάθος. Δεν μπορούσα να τρέξω, ήθελα να   βοηθήσω   τον συνάδελφό μου, ο οποίος είχε έρθει μαζί με την κόρη του», δηλώνει     στο tvxs.gr ο κ. Σάμιος.
«Έξω από το ξενοδοχείο ήταν μία   διμοιρία, η οποία χτυπούσε μία ομάδα   διαδηλωτών. Γύρισα το κεφάλι μου   προς τις διμοιρίες, οι οποίες απωθούσαν   τον κόσμο χτυπώντας και   ρίχνοντας ότι είχαν. Ξαφνικά μία κρότου λάμψης   έσκασε εκατοστά από το   αυτί μου και έπεσα κάτω. Τα δακρυγόνα συνέχιζαν   να πέφτουν, σερνόμουν,   ενώ οι διμοιρίες έδερναν τον κόσμο. Ύστερα από   λίγη ώρα κατάφερα να   σηκωθώ και κατευθύνθηκα με έντονους πόνους προς το   αυτοκίνητό μου».
Όπως   λέει ο κ. Σάμιος στο tvxs.gr, οι ιατρικές εξετάσεις έδειξαν ότι από     το ωστικό κύμα είχε καταστραφεί τελείως το δεξί του αυτί, ενώ το     αριστερό έχει υποστεί σοβαρό τραυματισμό. «Από το δεξί δεν     ακούω τίποτα, ενώ στο αριστερό έχω μεγάλο ποσοστό βαρηκοϊας. Δεν αντέχω     τους οξείς ήχους», σημειώνει. «Στο Ιπποκράτειο μου είπαν ότι δεν μπορεί     να γίνει κάτι περισσότερο, δεν μπορεί να βελτιωθεί η κατάσταση».
Σήμερα   ο 45χρονος δάσκαλος προσπαθεί να μαζέψει όλα τα απαραίτητα     αποδεικτικά για τον σοβαρό και μόνιμο τραυματισμό του. Όπως είπε     στο tvxs.gr θέλει να κινηθεί νομικά εναντίον της Αστυνομίας, ωστόσο      δεν μπορεί να σηκώσει το οικονομικό βάρος που απαιτείται.     «Μακάρι να βρεθούν μέσω της ομοσπονδίας κάποιοι δικηγόροι για να μας     στηρίξουν».
«Πρέπει να τους σταματήσουμε. Δεν μπορεί να συνεχιστεί   αυτή η   κατάσταση. Έβλεπα κόσμο να τον μαζεύουν από το σορό και να τον     ξυλοκοπούν. Ένα παιδί που ήταν πεσμένο του φώναζαν, βρίζοντας τον, να     σηκωθεί και μόλις έκανε δύο βήματα, τον χτυπούσαν και τον ξαναέριχναν     κάτω, και πάλι από την αρχή», δηλώνει αγανακτισμένος.
«Η   έκρηξη της χειροβομβίδας μου πήρε μόνο την ακοή. Δεν   μπορούν να μου   πάρουν με τίποτε την ψυχή και το μυαλό μου.   Πιστός στις ιδέες   μου και σ’ αυτά που διδάσκω στα παιδιά μου, θα   συνεχίσω να είμαι στις   πρώτες γραμμές του αγώνα που δίνει εδώ και χρόνια   ο λαός μας για   Ψωμί-Παιδεία- Ελευθερία, Δε φοβόμαστε τις προβοκάτσιες,   τη βία και την   καταστολή. Μετά τις 5 και τις 6 Μάη ο φόβος έχει   αλλάξει   στρατόπεδο. Αυτοί έχουν κάθε λόγο να τρέμουν την οργή μας»,     αναφέρει στη καταγγελία του ο Παναγιώτης Σάμιος.
Τον   τραυματισμό του Παναγιώτη Σαμίου και την «επίδειξη   δύναμης της   αστυνομίας» καταγγέλλει και ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών   Αιγαλέου.   «Εκατοντάδες άνθρωποι χτυπήθηκαν, ψεκάστηκαν,   ποδοπατήθηκαν στην   προσπάθειά τους να ξεφύγουν από τη μανία των ανδρών   των ΜΑΤ. Ανάμεσα   σε αυτούς που τραυματίστηκαν ήταν και ο συνάδελφός,   Παναγιώτης Σάμιος,   μέλος του Δ.Σ του Συλλόγου μας, ο οποίος χτυπήθηκε   στο κεφάλι από   χειροβομβίδα κρότου-λάμψης. Αποτέλεσμα της έκρηξης είναι ο   συνάδελφος   να έχει σοβαρότατο πρόβλημα υγείας. Καταδικάζουμε την   επίθεση και τον   τραυματισμό του συναδέλφου μας», αναφέρουν στην   ανακοίνωσή τους,   ζητώντας παράλληλα από το Δ.Σ της ΔΟΕ να καταδικάσει   και να   καταγγείλει την επίθεση και τον τραυματισμό του κ. Σαμίου, αλλά   και να   παρθούν όλα τα μέτρα περιφρούρησης των απεργών (νομική βοήθεια,     καταγγελία και μηνύσεις στο Υπουργείο «Προστασίας» κλπ).

-Συνέχεια κάτω:

Αποσυνδεδεμένος La Flic

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Απ: Εμφύλιος ταξικός πόλεμος
« Απάντηση #2 στις: 03/06/10, 14:50 »
Ο   Κώστας Γεωργόπουλος είναι 42 χρονών και οικοδόμος στο επάγγελμα.       Εργαζόμενος σκληρά για χρόνια με 7.500 οικοδομικά και 1000 μη   οικοδομικά     ένσημα. «Δεν ανήκω σε κάποιο κόμμα και έχω χρόνια να   διαδηλώσω. Είδα     όμως τα μέτρα στην τηλεόραση και είπα ότι θα   κινητοποιηθώ. Θα κατέβω   στο   δρόμο, δεν θα κάνω μία ζωή από την   πολυθρόνα».
Σύμφωνα με τον   κ. Γεωργόπουλο δεν υπήρξε καμία αφορμή   που να   δικαιολογεί την επέμβαση   των ανδρών της αστυνομίας. «Δεν   έγινε τίποτα.   Κάποιοι πιτσιρικάδες   πέταγαν αραιά και που μπουκάλια   με νερό. Ούτε   μολότοφ, ούτε τίποτα».
«Χωρίς   λόγο γύρω στις 21:00   οι άνδρες της αστυνομίας προχώρησαν σε   κυκλωτική   κίνηση και άρχισαν   τη ρίψη χειροβομβίδων κρότου λάμψης και     δακρυγόνων. Όσοι ήμασταν   στην πλατεία Συντάγματος δεν μπορούσαμε να     φύγουμε παρά μόνο προς τα   σκαλοπάτια» τονίζει ο κ. Γεωργόπουλος. Σύμφωνα     με την περιγραφή   του, ο ίδιος βρισκόταν στην μέση της πλατείας     Συντάγματος.
«Αρχικά   σάστισα. Όταν πήγα να απομακρυνθώ πίσω μου   ερχόταν μία   διμοιρία.   Ένα μέλος της ήρθε κατευθείαν πάνω μου. Σηκώθηκε   στον αέρα και   με   χτύπησε με όλη του τη δύναμη με το γκλοπ στο κεφάλι.   Αν δεν γύρναγα     λίγο θα με είχε αφήσει στον τόπο. Με χτύπησε στη δεξιά   πλευρά. Δύο     κατάγματα στο ζυγωματικό και αιμάτωμα στο μάτι».
Ο κ.   Γεωργόπουλος   εισήχθη στον Ευαγγελισμό. Νοσηλεύτηκε πέντε ημέρες   καθώς   υπεβλήθη σε   χειρουργείο. Λάμες και βίδες τοποθετήθηκαν στο   ζυγωματικό   του ενώ   φέρει 25 ράμματα. «Η πλευρά μου αυτή είναι τελείως   νεκρή. Δεν   νιώθω   την αφή μου. Οι γιατροί είπαν πως είναι δύσκολο να   επανέλθει   γιατί   έχει πάθει ζημιά το νεύρο. Ευτυχώς γλιτώσανε το μάτι».
Στον     Ευαγγελισμό δεν ήταν μόνος. «Εκείνη την ημέρα είχαν έρθει   τουλάχιστον     15 άτομα χτυπημένα. Μπορεί και παραπάνω. Τουλάχιστον 15 είδα   εγώ     προσωπικά». Οι τραυματισμένοι δεν ήταν οι μόνοι που βρέθηκαν στο       νοσοκομείο εκείνο το βράδυ καθώς δυνάμεις της αστυνομίας αποφάσισαν να       κάνουν περιπολία εντός... του νοσοκομείου. «Ήρθαν και στον   Ευαγγελισμό.     Δεκαπέντε μηχανές ήρθαν έξω από το νοσοκομείο. Τρεις,   τέσσερις μπήκαν     και μέσα και γυρνούσαν στο νοσοκομείο. Χωρίς λόγο.   Δεν μας ρώτησαν   και   δεν μας είπαν τίποτα. Μπήκαν μέσα για   τρομοκρατία» επισημαίνει ο   κ.   Γεωργόπουλος τονίζοντας ότι οι   αστυνομικοί γνώριζαν ότι υπάρχουν     τραυματισμένοι στον Ευαγγελισμό.   «Ήρθαν γύρω στις 22:30 με 23:00 και     έμειναν περίπου μία ώρα».
«Να   κάνω καταγγελία; Αλλά που θα βρω άκρη;   Εδώ ολόκληρη υπόθεση     ζαρντινιέρα και δεν βγήκε άκρη. Εξάλλου δεν ξέρω   ποιος με χτύπησε. Δεν     το είδα. Φορούν μάσκες και δεν έχουν   διακριτικά» επισημαίνει ο κ.     Γεωργόπουλος. «Πάντως ο άνθρωπος αυτός   ήθελε να με σκοτώσει. Με     σακάτεψε. Έχω λάμες τώρα. Είναι κάτι που θα   το κουβαλάω μία ζωή»     καταλήγει.
Στέλιος Μακρής: ρήξη   τυμπάνου και μόνιμη   βλάβη βαρηκοΐας
Ένα έγκαυμα λίγα   εκατοστά από το   αριστερό μάτι, μία πληγή στην κορυφή   του κεφαλιού και   μία σοβαρή   ρήξη τυμπάνου ήταν τα «ενθύμια» του   ψυχολόγου –   ψυχοθεραπευτή,   Στέλιου Μακρή από την συγκέντρωση της 6ης   Μαϊου στην   οποία βρέθηκε   προκειμένου να ασκήσει το νόμιμο συνταγματικό   του   δικαίωμα της   διαδήλωσης και διαμαρτυρίας.
Σύμφωνα με τον κ. Μακρή το     περιστατικό σημειώθηκε γύρω στις 21:30 το   βράδυ. Όπως εξηγεί έως τις     21:00 η ατμόσφαιρα ήταν ειρηνική. «Λίγο μετά   τις 21:00 η Λεωφόρος     Αμαλίας και η πλατεία Συντάγματος ήταν γεμάτες με   διαδηλωτές, πολλοί     από τους οποίους ήταν καθιστοί στο οδόστρωμα, στα   πεζούλια και στα     πεζοδρόμια. Η πλειοψηφία του κόσμου ήταν εργαζόμενοι   και εργαζόμενες     κάθε ηλικίας καθώς και συνταξιούχοι».
Στις 21:15 διμοιρία     αστυνομικών που ήταν παραταγμένη στο πλάτωμα πάνω   από τον άγνωστο     στρατιώτη κατεβαίνοντας από την ράμπα στην δεξιά πλευρά   του     κοινοβουλίου, πλησίασε τους διαδηλωτές και παρατάχτηκε σε απόσταση   10     μέτρων απ το πλήθος. Την ίδια ώρα κινήθηκαν και οι δυνάμεις που ήταν       παραταγμένες σε όλο το μήκος του Άγνωστου Στρατιώτη. Με τον τρόπο αυτό       δημιουργήθηκε ένας κλοιός γύρω από τους διαδηλωτές.
Λόγο του     γεγονότος ότι τα μέλη της διμοιρίας φορούσαν   αντιασφυξιογόνες μάσκες     αλλά και λόγο ήπιου φραστικού επεισοδίου που   σημειώθηκε μεταξύ     διαδηλωτών και αστυνομικών, ο κ. Μακρής με την παρέα   του αποφάσισαν να     αποχωρήσουν και κινήθηκαν προς το μετρό. Ο ίδιος   υποστηρίζει ότι     τίποτα δεν είχε προϊδεάσει τους διαδηλωτές για ότι   επρόκειτο να     συμβεί.
«Χωρίς καμία απολύτως αφορμή και κυρίως χωρίς καμία     προειδοποίηση,   δεχτήκαμε μια βάναυση επίθεση από τις διμοιρίες των     ΜΑΤ. Δημιουργήθηκε   πανικός αφού υπήρχε ρίψη άφθονων δακρυγόνων και     χειροβομβίδων   κρότου-λάμψης καθώς και αδικαιολόγητα χτυπήματα του     κόσμου από τα γκλομπ   των αστυνομικών».
Σύμφωνα με την περιγραφή     του, ο κ. Μακρής και οι φίλοι του   προκειμένου να μην ποδοπατηθούν     προσπάθησαν να απομακρυνθούν προς άλλη   κατεύθυνση. Τότε δέχθηκε την     χειροβομβίδα κρότου λάμψης στην αριστερή   πλευρά του προσώπου του.
«Το     σοκ ήταν άμεσο. Δεν κατάλαβα τι με είχε χτυπήσει και για πολλά       δευτερόλεπτα βρισκόμουν σε κατάσταση πλήρους ασυνειδησίας, μη ξέροντας       αν έχω τυφλωθεί ή όχι, αφού δεν έβλεπα, δεν άκουγα και δεν μπορούσα   να     αναπνεύσω. Βρέθηκα στο οδόστρωμα και ποδοπατήθηκα από άλλους     διαδηλωτές.   Φίλος μου με βοήθησε να σηκωθώ και να απομακρυνθώ»     περιγράφει ο κ.   Μακρής τονίζοντας πως την ίδια ώρα η αστυνομία     συνέχισε την   αδικαιολόγητη ρίψη χημικών και χειροβομβίδων.
«Μόνος     εμφανής στόχος ήταν η βίαιη διάλυση της συγκέντρωσης»   υπογραμμίζει ο     κ. Μακρής.
Αργότερα στο νοσοκομείο «Ευαγγελισμός» ο Στέλιος Μακρής     υπεβλήθη σε   εξετάσεις. Σύμφωνα με τα όσα υποστηρίζει στο νοσοκομείο     υπήρχαν και   άλλοι τραυματίες από την συγκέντρωση με παρόμοιους     τραυματισμούς. Την   επόμενη μέρα μετέβη στο νοσοκομείο «Ελπίς» όπου     έλαβε και την τελική   διάγνωση. Σοβαρή ρήξη τυμπάνου με συνέπεια την     μερική απώλεια της ακοής   του και την αναγκαιότητα χειρουργικής     επέμβασης. Σύμφωνα με τους   γιατρούς πάντως το πρόβλημα είναι πολύ     δύσκολο να αντιμετωπιστεί και οι   πιθανότητες δείχνουν πως η βλάβη θα     είναι μόνιμη. Ο κ. Μακρής έχει   αναθέσει την υπόθεση σε δικηγόρο που     ερευνά το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εμφύλιος ταξικός πόλεμος
« Απάντηση #3 στις: 03/06/10, 16:08 »

[Αν σου περισσεύει ένα ευρώ και θέλεις να κάνεις κάτι χρήσιμο, έχεις κι   άλλες επιλογές πέρα από τη διάσωση της ελληνικής οικονομίας. Μπορείς να   αγοράσεις ένα κουτί ντοματάκια. Έτσι, και σάλτσα για τα μακαρόνια σου θα   φτιάξεις και θα σου μείνει και το κονσερβοκούτι...]                   

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Εμφύλιος ταξικός πόλεμος
« Απάντηση #4 στις: 03/06/10, 16:19 »
Ρε s.s. αν δεν γουσταρεις οσα γραφει καποιος ή ριξε τα επιχειρηματα σου γιατι δεν γουσταρεις οσα γραφει ο αλλος, ή μην παιρνεις μερος στην κουβεντα... Δεν καταλαβαινω το σχολιο σου... Το μονο που καταφερνεις ειναι να ξεκινησεις τπτ flames... Αυτο δεν ειναι και τοσο καλο για την σωστη λειτουργια του forum και θα ξεκινησεις καυγαδες χωρις λογο...
Καλυτερα σβησε το μηνυμα σου πριν στο σβησει κανενας admin και πριν αρχισουν τα flames.
Αν εχεις κατι να πεις πανω στο θεμα που καποιος ξεκινησε, καντο με επιχειρηματα, αποψεις τεκμηριωμενες κατα το δυνατον και μεχρι εκει...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εμφύλιος ταξικός πόλεμος
« Απάντηση #5 στις: 03/06/10, 16:23 »
Johnie είδα τον τίτλο του θέματος και είπα να βάλω κάτι που διάβασα πρόσφατα και μου φάνηκε αρκετά αστείο.
Σχετικά αυτά που γράφει o La flic τα λέμε τόσο καιρό,θαρρώ πως έχει εξαντληθεί το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Εμφύλιος ταξικός πόλεμος
« Απάντηση #6 στις: 03/06/10, 16:29 »
Για σενα μπορει να εχει εξαντληθει, οκ, αλλα για τον La Flic προφανως οχι, αλλιως δεν θα εγραφε οσα γραφει. Οποτε ειναι καλο, αφου δεν γραφει και μπαρουφες και ουτε προσβαλλει κανεναν, να συμμετεχεις εμπρακτως αν θες στη συζητηση που ξεκινησε εαν σε ενδιαφερει, ή να μην ασχοληθεις καθολου...
Δεν προσπαθω να "στην πω", ουτε να το παιξω δικηγορος κανενος, απλα πιστευω οτι αυτα που σου λεω ειναι βασικοι "κανονες" επικοινωνιας και καλης θελησης.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εμφύλιος ταξικός πόλεμος
« Απάντηση #7 στις: 03/06/10, 16:39 »
Johnie κοίτα να δεις.
Ο La flic στα 3 ποστ που έκανε αναφέρθηκε σε περιπτώσεις αστυνομικής αυθαιρεσίας τον προηγούμενο κυρίως μήνα.
Τέτοιες ενημερώσεις σχετικά έχουν γίνει πάμπολλες τα τελευταία 2 χρόνια.
Το τελικό αποτέλεσμα ξέρεις ποιό είναι?Μπαίνουν στο θρεντ 3-4 κλασσικοί και αρχίζουν τα "έχεις κάποιες αποδείξεις για αυτά που αναφέρεις","ναι ακόμα και αν συνέβησαν αυτά,δεν χαρακτηρίζουν ολόκληρο το αστυνομικό σώμα","είμαστε σίγουροι πως οι άνθρωποι που δέχτηκαν επίθεση ήταν άγιοι","και οι αστυνομικοί με 800 ευρώ πληρώνονται,παιδιά του λαού" με συνέπεια να πονάνε τα μάτια μας και το μυαλό μας.
Διαβλέποντας αυτήν την εξέλιξη είπα να βάλω κάτι χιουμοριστικό που διάβασα αλλού και όσο να ναι έχει μια σχέση με τον τίτλο του θρεντ.Αν κάποιος παρεξηγηθεί τί να πω.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Εμφύλιος ταξικός πόλεμος
« Απάντηση #8 στις: 03/06/10, 16:46 »
Kοιτα να δεις, εαν ξεκινουσες εσυ ενα θεμα κι ερχοταν καποιος και πεταγε ενα τετοιο σχολιο ασχετο εσυ δεν θα εκνευριζοσουν;
Ειναι απλα αυτο που λεω, εαν κουραζονται τα ματια σου και το μυαλο σου, για ποιον λογο ανοιξες να διαβασεις αυτο το θεμα; Αφου δεν σε ενδιαφερει, σε κουραζει και ξερεις την εξελιξη του θεματος, τι ασχολεισαι;
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εμφύλιος ταξικός πόλεμος
« Απάντηση #9 στις: 03/06/10, 16:51 »
Μα δεν είναι τόσο άσχετο το σχόλιο με τον τίτλο του θέματος johnie.
Aυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω.
Άσχετο θα ήταν να το πέταγα στο θέμα σχετικά με την Παλαιστίνη πχ.

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Εμφύλιος ταξικός πόλεμος
« Απάντηση #10 στις: 03/06/10, 17:24 »
Μα δεν είναι τόσο άσχετο το σχόλιο με τον τίτλο του θέματος johnie.
Aυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω.
Άσχετο θα ήταν να το πέταγα στο θέμα σχετικά με την Παλαιστίνη πχ.
το μόνο σχετικό που μπορώ να διακρίνω, είναι πως με το κονσερβοκούτι που σου μένει, μπορείς να αρχίσεις τις...."εκκαθαρίσεις" >:D ... αν οι εκκαθαρίσεις είναι να διενεργηθούν σε ακροδεξιούς :up
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος La Flic

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Απ: Εμφύλιος ταξικός πόλεμος
« Απάντηση #11 στις: 03/06/10, 17:28 »
Peace brothers and sisters. Νομίζω ότι όλα είναι θέμα παρεξήγησης (που είπε κάποτε κι εκείνος ο άγιος άνθρωπος ο Κούγιας).
Ο  S.S. έκανε μια αναφορά στο κονσερβοκούτι, μόνο που το κονσερβοκούτι προορίζεται για κάποιους άλλους,απόγονους κάποιων που έπεσαν σε μια πηγάδα. ;)
Αν και τα πίτμπουλ της δημοκρατίας δεν έχουν καμία διαφορά απο αυτούς της πηγάδας.
Γενικότερα η προπαγάνδα του κράτους,όταν θέλει να απομακρύνει τις συλλογικές του ευθύνες καταφεύγει στις γενικολογίες "καταδικάζοντας" τη βία, προσθέτοντας δίπλα και τη μαγική φράση "απο όπου και αν προέρχεται" απαλλάσοντας εαυτόν με μια λογίκη "Πόντιου Πιλάτου".
Σε περιπτώσεις δε,όπως οι παραπάνω (η πολύ χειρότερες όπως οι δολοφονίες απο αστυνομικά όπλα) προκειμένου να πείσει για το δημοκρατικό του προφίλ,μιλάει για "μεμονομένα περιστατικά που δεν εκφράζουν το σύνολο" (των δυνάμεων καταστολής). Δυστυχώς όμως τα "μεμονομένα περιστατικά" είναι τόσα πολλά και όσο οι αντιδράσεις στις πολιτικές του μεγαλώνουν,γίνονται όλο και πιο άγρια,αυταρχικά δολοφονικά.

Τα παραπάνω γεγονότα είναι μερικά απο αυτά που καταγγέλθηκαν τη συγκεκριμένη μέρα,υπάρχουν ιατρικές αποδείξεις και έχουν κατατεθεί μυνήσεις (βέβαια δεν θα τιμωρηθεί κανείς ως ύθισται). Τα θύματα καταγγέλουν επώνυμα τους ξυλοδαρμούς τους,άρα δεν τίθεται θέμα αποδείξεων σε όποιον αμφισβητήσει τους καταγγέλοντες. Παρόλα αυτά, ύπαρχουν και κάποιοι που θα τα αμφισβητήσουν. Έγω αυτούς τους ονομάζω "πρόθυμους εθελοντές απολογητές" της κρατικής εξουσίας.

Να θυμάστε ότι όταν ένα άγριο ζώο τραυματίζεται,γίνεται δολοφονικό προκειμένου να επιβιώσει και στη προκειμένη περίπτωση το κράτος είναι αυτό το ζώο,το οποίο αισθάνεται τραυματισμένο και κλείσμενο στη γωνία.

να είστε σίγουροι ότι όσο η κρίση θα αγγίζει όλο και μεγαλύτερα κομμάτια του πληθυσμού και η απόγνωση θα πλημυρίζει το μυαλό των ανθρώπων,αυτά τα φαινόμενα θα πολλαπλασιαστούν, μόνο που το ανθρώπινο ποτάμι θα είναι τόσο ορμητικό που κανένας ένστολος δολοφόνος και κανένα όπλο δε θα είναι ικανά να το σταματήσουν.
Δυστυχώς δεν είθελαν συναίνεση και θα πάρουν χάος.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Εμφύλιος ταξικός πόλεμος
« Απάντηση #12 στις: 03/06/10, 19:02 »
Εγώ πάλι ξέρω, ότι αν αγριέψουν τα ζώα και στείλουνε ένστολους, ιδιαίτερα στρατό, τα ζώα θα γίνουνε κιμάς. Άσε που πριν πάει ο στρατός, πρώτα γίνεται παρέλαση από έξυπνα όπλα. Δεν ξέρεις και από που θα έρθουν όλα αυτά, μιας και γίνονται διηπειρωτικά ταξίδια, για τέτοιες υποθέσεις. Όσα κράτη έχουν φτάσει σε αυτή τη κρίσιμη κατάσταση και ας πούμε αντιστέκονται με το τρόπο τους, ο λαός τους, έχει και ξέρει να χειρίζεται τα όπλα καλύτερα από το να καθαρίζει πορτοκάλι.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Εμφύλιος ταξικός πόλεμος
« Απάντηση #13 στις: 03/06/10, 20:38 »
Ο τιτλος του θεματος ειναι δυστηχως λαθος γιατι οι γνωστοι-αγνωστοι και στη πραγματικοτητα πλειοψηφια θα πουν οτι εμφυλιο δεν εχεις ζησει και ουτε θα ηθελες και αυτο δεν εχει καμια σχεση οποτε το θεμα θα χασει την ουσια του.
Και για να λεμε την αληθεια αυτα ειναι περιστατικα μιας και μονο διαδηλωσης και οχι καποιας ευρυτερης ταξικης παλης μεταξυ αφεντικων και εργατων.Προσωπικα προς το παρον δεν βλεπω καποια συσπειρωση και καποιον αγωνα.Ηλπιζα οτι με οσα εγιναν η αντιδραση θα ηταν δυναμικη με απεργιες και διαδηλωσεις που θα παρελυαν μικρους και μεγαλους.Αντ' αυτου ειδαμε μια μεγαλη διαδηλωση ενα αμφιλεγομενο τραγικο σκηνικο και απο κει και περα το χαος που συνοδευτηκε απο το ασφαλιστικο και τιποτα αλλο.
Ο κατασταλτικος μηχανισμος σε συνεργασια με τις αντιτρομοκρατικες επιχειρησεις καθε ειδους πετυχαν το σκοπο τους και φοβισε κοσμο που δεν ειχε μεγαλη σχεση με τα αγωνιστικα πριν αλλα θεωρησε οτι θιγεται και το αποφασισε να κατεβει στο δρομο αλλα και αυτους με μια πιο ευρεια δραση(συνηθως απο τον αντιεξουσιαστικο χωρο)οι οποιοι ειδαν οτι απο τη μια στιγμη στην αλλη μπορει να βρεθουν μελη του επαναστατικου αγωνα.Το θεμα ειναι μεχρι ποτε θα αντεξει ο κοσμος σε αυτη τη βιαιη φιμωση και ποτε η κατσαρολα θα σκασει..Τοτε θα ειναι που θα εχουμε ταξικο εμφυλιο και απωλιες απο ολες τις μεριες....
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος La Flic

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Απ: Εμφύλιος ταξικός πόλεμος
« Απάντηση #14 στις: 17/06/10, 12:51 »
Ξέρουν τι τους περιμένει και θωρακίζονται. Η ολοκληρωτική Ευρώπη των νέων φέουδων και προτεκτοράτων ετοιμάζεται.
Σε λίγο θα ετοιμάσουν και τις νέες εξορίες και στρατόπεδα συγκέντρωσης σε όποιον τολμά να τους αμφισβητήσει,να αντισταθεί η να σηκώσει το κεφάλι του ενάντια στη κυριαρχία τους:

«Υπερόπλο» φακελώματοςΟλες οι ενδείξεις ήταν ξεκάθαρες. Οι χώρες της Ε.Ε. ετοίμασαν πυρετωδώς   και παρουσιάζουν με καμάρι το νέο υπερεθνικό τους «όργανο», μέσα από το   οποίο παίρνει «σάρκα και οστά» το μεγαλύτερο φακέλωμα ιδεών και   συμπεριφορών που έγινε ποτέ στην Ιστορία. Με πρόσχημα την ασφάλεια, οι   κοινωνικοί αγώνες, μεσούσης της οικονομικής κρίσης, μπαίνουν ευθέως στο   στόχαστρο των μηχανισμών καταστολής. 

Ο επίσημα διακηρυγμένος σκοπός της νέας πανευρωπαϊκής πρωτοβουλίας   είναι γενικά λογικός: η πρόληψη τρομοκρατικών ενεργειών. Ομως ο τρόπος   και τα μέσα που χρησιμοποιούνται, ξεπερνούν κατά πολύ τον αρχικό σκοπό. Η   on line καταγραφή στοιχείων και πληροφοριών οδηγεί σε γενικευμένη   ηλεκτρονική παρακολούθηση προσώπων και πολιτικών ομάδων που   δραστηριοποιούνται ακόμη και σε μη βίαια κινήματα, όπως το κίνημα κατά   της παγκοσμιοποίησης!                      Προσωπικές συνήθειες και φιλικές συναναστροφές, πολιτικές   προτιμήσεις και οικονομικο-κοινωνικές απόψεις, επισκέψεις και συνομιλίες   στο Ιντερνετ, ψυχολογικές αναλύσεις της προσωπικότητας των ατόμων,   ευαίσθητα δεδομένα και πληροφορίες, όπως μηνύματα, e-mail και απόψεις   των υπόπτων, θα αποτελέσουν την πρώτη ύλη για το νέο «σαφάρι» που   στήνουν οι αρχές ασφαλείας κατά όσων θεωρούν επικίνδυνους για τη δημόσια   τάξη. Είναι προφανές ότι όλα αυτά προϋποθέτουν τη συντονισμένη   λειτουργία όλων των αστυνομικών υπηρεσιών και σίγουρα τη διενέργεια   μαζικών υποκλοπών σε τηλέφωνα και Ιντερνετ προκειμένου να συγκεντρωθεί ο   όγκος των ζητούμενων πληροφοριών.     
          Ο μηχανισμός είναι απλός. Αστυνομικές αρχές και υπηρεσίες   ασφαλείας σε όλες τις χώρες της Ευρωπαϊκής Ενωσης καλούνται να   συνεισφέρουν στη συγκρότηση της τεράστιας βάσης δεδομένων που θα   συγκροτηθεί, για άτομα και ομάδες τα οποία χαρακτηρίζονται, γενικώς,   ύποπτα για σχέσεις τους με τα λεγόμενα φαινόμενα «βίαιης   ριζοσπαστικοποίησης».     
          Η «βίαιη ριζοσπαστικοποίηση», σύμφωνα με την Ε.Ε., αφορά τη   διαδικασία μέσω της οποίας κάποιο πρόσωπο στρατολογείται σε   τρομοκρατικές ομάδες ή άλλες βίαιες οργανώσεις και αποδέχεται τη χρήση   βίας. Οπως αναφέρεται στο κείμενο της νομοθετικής πρωτοβουλίας που   αποκάλυψε η ΜΚΟ προστασίας ανθρωπίνων δικαιωμάτων «Statewacth», η   αξιολόγηση των στοιχείων αυτών θα οδηγήσει αυτόματα σε «τακτική   επιχειρησιακή διαδικασία λήψης αποφάσεων». Ορος που, όπως λέει η   οργάνωση, αποτελεί ευφημισμό για στοχοποίηση, υπονόμευση και   αποσταθεροποίηση των συγκεκριμένων δομών.     
          Είναι ενδεικτικό ωστόσο ότι στο ίδιο κείμενο η Ε.Ε. εκτός του   όρου «βίαιη ριζοσπαστικοποίηση» χρησιμοποιεί και απλώς τον όρο   «ριζοσπαστικοποίηση», σαν να πρόκειται για το ίδιο πράγμα. Με τη σύγχυση   αυτή όμως επιτυγχάνεται η ενοχοποίηση συλλήβδην όλων εκείνων τους   οποίους οι αρχές ασφαλείας θεωρούν αντιπάλους του σημερινού κοινωνικού   καθεστώτος, ακόμη και εάν δεν χρησιμοποιούν βίαιες μεθόδους πάλης!     
          Σύμφωνα με την ίδια οργάνωση, ο όρος «αντιπαγκοσμιοποίηση   μοιάζει να αποτελεί μια γενική σύλληψη», η οποία καλύπτει κάθε ομάδα ή   οργάνωση που αντιτίθεται στο «status quo».     
          Είναι φανερό ότι με τα μέτρα αυτά τίθενται υπό αυστηρή επιτήρηση   και ποινικοποιούνται πρόσωπα, ηγέτες και κινήματα, τα οποία οι εθνικές   αστυνομίες και τα ευρωπαϊκά όργανα ασφαλείας θα χαρακτηρίσουν αυθαίρετα   ως «ριζοσπάστες» ή οπαδούς απελευθερωτικών κινημάτων!  *



Αν δε το καταλάβατε,όσοι γράφουμε εδώ μέσα ενάντια στις επιταγές τους,είμαστε όχι πια απλά ύποπτοι,αλλά εν δυνάμει ένοχοι και επικύνδυνοι για το σύστημα τους.
η ιστορία επαναλαμβάνεται συχνά και ώς φάρσα.

                         



Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Εμφύλιος ταξικός πόλεμος
« Απάντηση #15 στις: 19/06/10, 11:02 »
Aυτο που ουσιαστικα γινεται, ειναι μια κατασταση που πολυ πετυχημενα ειχε περιγραψει ο Οργουελ στο 1984, οπου μιλουσε για ολιγαρχια κολεκτιβισμου και πληρη ελεγχο ακομη και της σκεψης των μαζων με ταυτοχρονη διαιωνιση πολεμων που σαν σκοπο εχουν οχι να κερδηθουν αλλα απλα να υπαρχουν για να κινειται χρημα, φοβος και εξουσια...
Το προβλημα ειναι, οπως και στο βιβλιο του Οργουελ, οτι δυστυχως μεχρι στιγμης ο "μεγαλος αδερφος" κερδιζει την μια μαχη μετα την αλλη, ακριβως γιατι οι προλεταριοι ειναι κοιμισμενοι, κουρασμενοι απο την καθημερινοτητα και τις ελλειψεις της (κυριως πνευματικες) και κυριως απαιδευτοι.
Ζουμε στα προθυρα μιας καταστασης που θα αλλαξει τον κοσμο ειτε προς την μια πλευρα ειτε προς την αλλη. Ελπιζω οτι ο κοσμος αργα η γρηγορα θα ξυπνησει και θα διεκδικησει τα αυτονοητα δικαιωματα του που εχουν πλεον παντελως καταστρατηγηθει απο λιγους κεφαλαιουχους και τους υπηρετες τους...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος La Flic

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Απ: Εμφύλιος ταξικός πόλεμος
« Απάντηση #16 στις: 01/07/10, 17:53 »
«Τι κάνετε ρε; Θα σκοτωθεί κόσμος στις σκάλες;». Αυτό που συνέβη την   Τρίτη στον σταθμό της Ομόνοιας με πρωταγωνιστές άνδρες των ΜΑΤ, αλλά   και... δικυκλιστές της «Δέλτα», δεν είχε προηγούμενο!

          Οι δεύτεροι παράτησαν πεσμένα στον δρόμο και τα πεζοδρόμια, που   είχαν καβαλήσει, τα δίκυκλά τους και, ακολουθώντας τους υπόλοιπους   συναδέλφους τους, κυνήγησαν στις σκάλες διαδηλωτές οργανωμένου μπλοκ,   και μεμονωμένους, οι οποίοι συμμετείχαν στα συλλαλητήρια που   διοργανώθηκαν ενάντια στο νέο Ασφαλιστικό και το Εργασιακό...     
          Οι διμοιρίες των ΜΑΤ, μάλιστα, έφτασαν μέχρι την αποβάθρα του   ΗΣΑΠ, όπου συνέχισαν να χτυπούν με κλομπ -ανάμεσα σε αυτούς και μεγάλης   ηλικίας κυρίες, που είχαν... κατεβεί για τις αγορές τους στο κέντρο της   Αθήνας- και δεν δίστασαν να κάνουν ακόμη και χρήση χημικών στον σταθμό   του ΗΣΑΠ! Μπροστά στους έντρομους υπαλλήλους ασφαλείας, που τους   προειδοποιούσαν ότι θα χτυπήσει ο κόσμος.     
          Μάλιστα, σε ρόλο σταθμάρχη, οι άνδρες των ΜΑΤ δεν άφηναν τον   συρμό να ξεκινήσει, προκειμένου να συλλάβουν συγκεκριμένο νεαρό άνδρα.     
          Η αγριότητα των ανδρών των ΜΑΤ απέναντι σε διαδηλωτές   οργανωμένων μπλοκ, που περιφρουρούνταν, φάνηκε όταν αυτό έφτασε στη   συμβολή των οδών Πανεπιστημίου και Πατησίων. Εκεί, άνδρας των ΜΑΤ, με   στιλ που θα ζήλευαν ακόμη και επαγγελματίες παίκτες του μπόουλινγκ,   έσκυψε και πέταξε τη χειροβομβίδα του χημικού ανάμεσά τους. Την ίδια   στιγμή που άλλοι συνάδελφοί τους, οι οποίοι είχαν σχηματίσει κλοιό,   προκειμένου να μπορούν να κατευθυνθούν μόνο προς την πλατεία Ομονοίας οι   διαδηλωτές, πραγματοποιούσαν προσαγωγές.     
          Οι διαδηλωτές κατευθύνθηκαν προς την πλατεία Ομονοίας, όπου οι   δικυκλιστές της «Δέλτα» εφόρμησαν με τα δίκυκλά τους, με αποτέλεσμα,   μάλιστα, ένας από αυτούς να πέσει τη στιγμή που «καβαλούσε» το κράσπεδο   και να τραυματιστεί στα πλευρά.     
          Από την αρχή της οδού Πανεπιστημίου -όπως και νωρίτερα, μπροστά   στη Βουλή- μέχρι και λίγο πριν από το ύψος του ξενοδοχείου «Τιτάνια»,   πολλές ήταν οι επιθέσεις στις αστυνομικές δυνάμεις από ομάδες νεαρών   διαδηλωτών. Πέτρες και πλαστικά μπουκάλια νερού εκσφενδονίζονταν από τη   μια, ευρεία χρήση χημικών και χειροβομβίδες κρότου-λάμψης από την άλλη,   ενώ δεν έλειψαν και οι συγκρούσεις σώμα με σώμα. Το σκηνικό επαναλήφθηκε   πολλές φορές και η πορεία των διαδηλωτών, που περνούσαν από τη Βουλή   και συνέχιζαν προς την οδό Πανεπιστημίου, προκειμένου να αποχωρήσουν,   «έσπασε» σε πολλά κομμάτια.     

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Εμφύλιος ταξικός πόλεμος
« Απάντηση #17 στις: 02/07/10, 02:03 »
La Flic δεν έχω κανένα απολύτως λόγο να αμφισβητήσω όλα όσα γράφεις. Ούτε και να τα δεχθώ βέβαια αλλα δε σκοπεύω να αντιπαρατεθώ μαζί σου πάνω σε αυτό. Θα δεχθώ πως όλα όσα λες είναι αλήθεια!

Ομοίως, έτσι βιαστικά, θα σου παραθέσω κι εγώ τους 3 (μάλλον 4) νεκρούς στη Marfin οπου-μιας και δε μπορείς να μου αποδείξεις με στοιχεία πως οι δράστες ήταν εντεταλμένοι προβοκάτορες του συστήματος- αποτέλεσαν τις "παράπλευρες απώλειες" στον ταξικό πόλεμο ακροαναρχοαριστερών στοιχείων εναντίον του Βγενόπουλου και όλων όσων αντιπροσωπεύει. Νεκροί που δε μπορούν να κάνουν μύνηση σε κανέναν...

Ούτε όμως είναι εκεί το θέμα και αν τσακωθούμε γι'αυτό πάλι θα έχουμε χάσει το νόημα...

Θα συμφωνήσω μαζί σου στον τίτλο του θέματος. Κάθε εμφύλιος πόλεμος είναι πάντα ταξικός. Οι τάξεις που συγκρούονται βέβαια, μπορεί να μη χωρίζονται πάντα με οικονομικά κριτήρια, δεν παύουν όμως να είναι τάξεις.

Και θα συμφωνήσω μαζί σου πως υπάρχει μια "άρχουσα τάξη" που διαθέτει όλα τα ισχυρά όπλα. Μια άρχουσα τάξη όμως που πάει πολύ πιο πέρα απο τους Έλληνες τραπεζίτες και βιομήχανους ή απο τον κάθε Γιωργάκη/Κωστάκη. Μια τάξη που θέλει εδώ και δεκαετίες να δεί μια Ελλάδα διαλυμένη και τους Έλληνες καταρρακωμένους και σκλαβωμένους στη "Νέα Τάξη Πραγμάτων". Αυτή είναι η άρχουσα τάξη και-το χειρότερο- δεν καταλαβαίνει απο καπιταλισμούς/σοσιαλισμούς/κομμουνισμούς/αναρχισμούς ή ό΄τι άλλο. Καταλαβαίνει μόνο απο ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΕΞΟΥΣΙΑ και όλα τα συστήματα-ιδεολογίες δούλεψαν ή δουλεύουν υπέρ της.

Και ξέρεις ποιο είναι ένα απο τα σημαντικά της όπλα στην Ελλάδα; Η Αριστερά! Στο σύνολό της!

Μια αριστερά που για 50 περίπου χρόνια ήταν κάτω απο το Σοβιετοκίνητο Σταλινοχουρτσοφικό ΚΚΕ και δημιούργησε μεταξύ άλλων και "πηγάδες" τις οποίες μάλλον επιθυμείς για τους "απογόνους" (ένας εκ των οποίων- εκ Φενεού- και εγώ γι'αυτό και θα ήθελα να μου το εξηγήσεις λίγο παραπάνω πριν ετοιμάσεις ένα κονσερβοκούτι και για εμένα). Γι'αυτό και ο κόσμος στέκεται επιφυλακτικά και φοβισμένα εναντίον της αριστεράς ακόμα και αν κάπου συμφωνεί μαζί της. Δεν την εμπιστεύεται!

Μια αριστερά που στη συνέχεια διασπάστηκε σε πολλά κομμάτια και δίχασε τον κόσμο της που δεν ήξερε πλέον τι να πιστέψει και που να στραφεί για να βρεί τη δίκαιη αταξική κοινωνία που κάποτε ονειρεύτηκε, και με τα "κομμάτια" της να στρέφονται το ένα εναντίον του άλλου. "Οπορτουνιστορεφορμιστές" οι μεν, "παρωχημένα μουσειακά είδη" οι δε.

Μια αριστερά που στήριξε και έφερε στην εξουσία τον Α. Παπανδρέου και κάπου εκεί ξεκίνησε η οικονομική αποδόμηση της χώρας και η ηθική αποδόμηση των κατοίκων της. Έτσι έγιναν ΟΛΟΙ συνένοχοι στο "έγκλημα" με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Και ο Χαρίλαος κοιτούσε και πού και πού έλεγε και κανένα ¨γνωμικό"

Μια αριστερά που έχει καπιταλιστικές επιχειρήσεις και προβαίνει σε αθέμιτο ανταγωνισμό, αρνείται οποιονδήποτε έλεγχο, έχει ζάμπλουτους προέδρους, ενίοτε στο παρασκήνιο ( έλα Αλέκο...!!!) και γενικώς δεν πείθει κανένα για τίποτα μιας και το μόνο που της έχει απομείνει είναι η απαρχαιωμένη της συνθηματολογία και οι μετανάστες (μιας και έχει χάσει όλα της τα ερείσματα μέσα στην Ελληνική κοινωνία, ακόμα και τους οικοδόμους).

Μια αριστερά που θεωρεί πως με το να βάζει ακόμα μερικές "τρικλοποδιές" στην Ελλάδα στην κατάσταση που βρίσκεται, θα φέρει την "επανάσταση" μια ώρα αρχίτερα. Αλλα ακόμα και αν φέρει την καταστροφή (πολύ πιθανότερο) άρα και τους μεγαλοκαρχαρίες για να πλιατσικολογήσουν στα κατεστραμμένα, τουλάχιστο θα υπερηφανεύεται πως "επιτέλεσε το Μαρξιστικό της καθήκον" και "διαμόρφωσε επαναστατικές συνειδήσεις"!!!

Αυτή είναι η αριστερά αγαπητέ La Flic! Μια αριστερά μακρυά απο τον άνθρωπο, το λαό, τα πραγματικά του προβλήματα, την πατρίδα, το Έθνος, την ουσιαστική παιδεία και πολιτισμό που κάποιοι κάποτε δίδαξαν, αλλα αν τους ανακαλέσουμε σήμερα είμαστε λιαν επιεικώς "φασίστες" Μια αριστερά που το μόνο που την ενδιαφέρει είναι να συνεχίσει να κυματίζει κάπου το σφυροδρέπανο ή το κόκκινο αστέρι. Μόνο να εξασφαλίσει την ύπαρξή της και τα συμφέροντά της. Και δεν είναι καθόλου δύσκολο τα το καταφέρει. Μέρος του συστήματος είναι... δεν κινδυνεύει!

Με τέτοια αριστερά αγαπητέ La Flic, το βούτυρο στο ψωμί της πλουτοκρατίας, του βάρβαρου καπιταλιστικού συστήματος και των δυνάμεων καταστολής του είναι εσ'αεί εξασφαλισμένο.

Κι όσο εσύ ονειρεύεσαι "κονσερβοκούτια", τόσο περισσότερο παίζεις το παιχνίδι τους! Όσο πιο νωρίς το καταλάβεις (βεβαίως όχι μόνο εσύ), τόσο το καλύτερο για όλους μας!!

Αν σε έχω παρεξηγήσει βέβαια, σου ζητώ εκ των προτέρων συγγνώμη.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/07/10, 02:27 από Vaiking »
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Εμφύλιος ταξικός πόλεμος
« Απάντηση #18 στις: 02/07/10, 11:28 »
Σα να ρωτάτε, αν υπάρχει κάποια θεωρία, κάποιο κόμμα, κάποια θρησκεία, τέλος πάντων κάτι, που να μπορεί να ενώσει ή να κρατήσει ουσιαστικά ενωμένους τους ανθρώπους, κάτω από ένα σύνολο ιδεών. Είχε πει ο παππούς για την αξιοκρατία, αλλά αυτό παίρνει σβάρνα και πολλές άλλες ιδέες. Σε όλους αρέσουν αλλά κανένας δεν τις θέλει για γυναίκα του. Παγκόσμια Νέα Αταξία είναι ιδέα. Χώρια που μέχρι τώρα, εγώ βλέπω να ονομάζουμε με λέξεις που έχουνε έννοια ενοποίησης, το κάθε άτακτο σύνολο ανθρώπων, που δεν αγγίζει ούτε μια σπιθαμή της λέξης τάξη. Δημιουργώντας, υποθετικά σύνολα, κατα φαντασία, με ένα όνομα, αλλά στην ουσία καμμία συνοχή. Υλοποιούμε αποτυχημένα είδωλα ιδεών. Σα να μας είπαν να κάνουμε κλωνοποίηση και εμείς τους πήγαμε δώρο έναν καθρέπτη. Το πρόβλημα δεν είναι ταξικό, εγκεφαλικό είναι.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος La Flic

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Απ: Εμφύλιος ταξικός πόλεμος
« Απάντηση #19 στις: 02/07/10, 11:41 »
Φίλε μου δεν είμαι ούτε ψηφοφόρος,ούτε οπαδός του ΚΚΕ,ούτε φυσικά σταλινικός.Αν όμως αρχίσουμε να μιλούμε για παραταξιακά εγκλήματα,αυτοί που έχουν βάψει τα χέρια τους με το αίμα του λαού είναι οι δεξιοί και οι ακροδεξιοί.Οι παπππουδες της ΝΔ και του ΛΑΟΣ έχτισαν τις εξορίες,δολοφόνησαν πλήθος ανθρώπων,συνεργάστηκαν με το γερμανό κατακτητή,έφτιαξάν περιουσίες και απόκτησαν πλούτη σαν μαυραγορίτες και συνεχίζουν σήμερα να κυβέρνουν μέσα απο τις τράπεζες τους και την οικονομική τους δύναμη.
Βάση αυτών τα "κονσερβοκούτια" θεωρώ ότι ήταν η ελάχιστη αυτοάμυνα του λαού και των αγωνιστών μπρόστα στον αφανισμό τους.
συνοψίζοντας,αν κάποιοι έχουν κάνει και συνεχίζουν να κάνουν εγκλήματα εναντίον του ελληνικού λαού,αυτοί ειναι οι δεξιοί και οι παραφυάδες τους.Στη δεξιά τοπόθετω και το ΠΑΣΟΚ,το οποίο μπόρει να λέει ότι είναι σοσιαλιστικό κόμμα αλλα΄η πολιτική του είναι νεοφιλελεύθερη.Ούτε θεωρώ ότι τα κοινοβουλευτικά αριστερά κόμματα ότι εκπροσωπούν τα συμφέροντα του λαού.
Για τους δολοφονημένους εργαζόμενους της Μαρφίν,πέρα απο την αντικείμενική ευθύνη που έχουν αυτοί που έριξαν τις μολότοφ τους οποίους δε θα τους πώ αβίαστα προβοκάτορες αλλα ηλίθιους εγκλήματιες που πήραν στο λαιμό τους ένα ολόκληρο κίνημα,υπάρχουν και οι έμεσες ευθύνες της εργοδοσίας (Βγενόπουλος) που όλοι ξέρουμε πώς εκβιάζουν εργαζομένους προκειμένου να μην απεργούν.
Διαφωνώ πλήρως με τον όρο "παράπλευρες" απώλιες,γιατί έχει υπωθεί εν είδη κολυβήθρας του σιλω'άμ απο τη πλευρά της κυριαρχίας για να δικαιολογήσει τα εγκλήματα της.Μην ξεχνάς ότι τον πρωτοείπε ο Μπούς για τον πόλεμο του Ιράκ και όχι ο Άρης Βελουχιώτης.
Το κίνημα πάντως ανέλαβε τις ευθύνες του για τη δολοφονία των εργαζομένων στη Μαρφίν μέσα απο ανακοινώσεις και στάθηκε απέναντι σε κάθε οπορτουνιστή που κάνει την προσωπική του επανάσταση για τη κάβλα του.
Σου βάζω απο κάτω το κέιμενο που έβγαλε η συλλογικότητα που συμμετέχω σχετικά με αυτό το γεγονός.
και κάτι ακόμη,στη παρούσα δημοσίευση,ότι έχω βάλει έχει να κάνει με τη βαρβαρότητα των σκύλων του κράτους εναντίον ανθρώπων που διαδηλώνουν για την αξιοπρέπεια τους και όχι γενικά για την αντιπαράθεση μεταξύ ιδεολογικών πόλων.

Αποσυνδεδεμένος La Flic

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Απ: Εμφύλιος ταξικός πόλεμος
« Απάντηση #20 στις: 02/07/10, 11:47 »
  • Ο Τυχοδιωκτισμός είναι λάδι στα γρανάζια της εξουσίας(για τους τρεις νεκρούς εργαζόμενους στη Marfin  Bank)
     
     
     
      « ..ο ύψιστος σκοπός μου, σκοπός του  αναρχισμού, είναι να εξαλείψει παντελώς τη βία από τις ανθρώπινες σχέσεις » 
      Μπαρτολομέο Βανζέττι, 1923
     
      Είναι λοιπόν ο θάνατος το πιο μεγάλο μέγεθος. Σκεπάζει τα πάντα, στοιχειώνει  τις ψυχές, θολώνει το νου, αφοπλίζει τη συνείδηση, ποδοπατεί τις πεποιθήσεις. Ο  θάνατος είναι πιο δυνατός απ’ όλους. Είναι πιο δυνατός κι απ’ τη ζωή. Όποιος  μπορεί να χειριστεί το θάνατο, όποιος βρει το μυστικό της χρήσης του είναι  παντοδύναμος. Θα τον κραδαίνει και θα τρέπονται όλοι σε φυγή. Θα τον  επικαλείται και θα απλώνεται σιωπή και βουβαμάρα. Άνθρωποι πεθαίνουν  καθημερινά. Κάθε ώρα, κάθε λεπτό, δίπλα μας. Πεθαίνουν ανήμποροι, βασανισμένοι,  φτωχοί, πεθαίνουν άδικα, αργά, άδοξα. Πεθαίνουν στο σώμα, στο μυαλό, στην ψυχή. 
     
      Και τώρα... τώρα χάθηκαν τρεις άνθρωποι κι ο θάνατός τους γίνεται ένα όργιο  νεκροσυλίας και κροκοδείλιων δακρύων από κυβερνώντες και ΜΜΕ στην προσπάθεια  τους να αμβλύνουν και να καταστείλουν τις κοινωνικές αντιστάσεις. Η καταστολή  αυτή ξεπερνά πλέον τα όρια της κρατικής βίας και γίνεται εσωτερική, ατομική και  συλλογική ενοχοποίηση και αυτοκαταστολή. Ασφαλώς και αναγνωρίζουμε ότι υπάρχουν  ευθύνες γι’ αυτό το τραγικό γεγονός και στην πλευρά της καπιταλιστικής φατρίας,  που έτσι και αλλιώς ευθύνεται για τόσα εργατικά «ατυχήματα» με αμέτρητους  νεκρούς, αλλά και για τις βαριές οικονομικές συνέπειες από την κρίση που στόχο  έχουν την απόλυτη εξαθλίωση και την οριστική υποταγή των εργαζομένων – και όχι  μόνο - στο Κεφάλαιο. Η εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο είναι δικό τους  «επίτευγμα» και η άσκηση βίας είναι δική τους πολιτική.
     
      ..αλλά δεν θα μιλήσουμε υποκριτικά για τους έμμεσους και άμεσους ηθικούς  αυτουργούς που είναι στην πλευρά της αυτοκρατορίας του χρήματος. Δεν θα βάλουμε  στην άλλη πλευρά της ζυγαριάς τα διαρκή εγκλήματα της οικονομικής εξουσίας και  του κάθε Βγενόπουλου (που σαφώς υπάρχουν) για να ψελλίσουμε δικαιολογίες.
     
      Οι νεκροί στη Μαρφίν είναι δικοί μας νεκροί. Νεκροί της κοινωνίας, των  καταπιεσμένων - όχι των μεγάλο-κεφαλαιούχων, της «οικογένειας» Μαρφίν ή των  πολιτικών - και σαν δικούς μας τους θρηνούμε. Γι’ αυτό χρειάζεται να αναλάβουμε  το μερίδιο της ευθύνης που κρίνουμε ότι μας αναλογεί. ΝΑΙ, είμαστε κι εμείς  υπόλογοι, από τη στιγμή που, μεταξύ πολλών άλλων, προτάσσουμε «φωτιά στις  τράπεζες» ως μια συμβολική πράξη αντίστασης. Και επισημαίνουμε ότι είναι  συμβολική, αφού ο καπιταλισμός δεν είναι τα κτίρια αλλά κοινωνικές σχέσεις και  δομές εκμετάλλευσης και καταπίεσης.
     
      Η Ιστορία έχει αδιάψευστα επιβεβαιώσει ότι πολλές φορές, ο δρόμος για την  κόλαση είναι στρωμένος με τις καλύτερες προθέσεις. Κι ο απολίτικος μηδενισμός,  όταν κυριεύει τη ζωή των ανθρώπων, διεισδύει στα συναισθήματά τους, ταράζει τις  σκέψεις τους, καταβάλλει την ψυχή τους, μαραίνει τα πάθη τους, καταργώντας  ορίζοντες και προοπτικές. Δεν υπάρχει κανένα συγχωροχάρτι για τους θιασώτες της  εκδικητικής μανίας που φαλκιδεύουν τον πολιτικό όρο της κοινωνικής αντιβίας κι  η αναζήτηση δικαιολογιών οποιουδήποτε τύπου, αν όχι ανήθικη τη στιγμή αυτή,  είναι τουλάχιστον ανατριχιαστική.
     
      Κι αφού με περισσή σπουδή τρέχουμε κάθε φόρα να κάνουμε «ανάληψη ευθύνης» για  το κάθε χτύπημα σε συστημικούς στόχους, τώρα υποχρεούμαστε να σηκώσουμε το  βάρος της συγκεκριμένης πράξης. Όποιος δεν αντιλαμβάνεται αυτό το βάρος, τίποτα  δεν έχει καταλάβει από το λάθος του και ώς εκ τούτου πιθανότατα θα το  επαναλάβει.
     
      Γράφουμε για όλ’ αυτά βάζοντας το υποκείμενο «εμείς» και παρακάμπτοντας τους  φυσικούς αυτουργούς του εμπρησμού, γιατί (εφόσον και αν προέρχονται από τις  τάξεις μας) ήταν ως τα σήμερα ευθύνη όλων μας να είχαμε – ενεργά και κινηματικά  – αντιμετωπίσει ήθη, συμπεριφορές, φρασεολογίες και πρακτικές που, σίγουρα δεν  μας χαρακτηρίζουν συλλήβδην, αλλά όλοι γνωρίζαμε πως υπήρχαν και κρύβαμε κάτω  απ’ το χαλί τους φόβους για τις πιθανές συνέπειές τους (που τώρα έγιναν  πραγματικές..), όντας είτε ανήμποροι απέναντι στην αντιμετώπισή τους είτε  αδρανείς, με τη (φρούδα όπως αποδείχτηκε) ελπίδα πως δεν θα οδηγούσαν εκεί που  οδήγησαν. Η αλήθεια είναι ότι ουκ ολίγες φορές, πολλοί από μας πέσαμε σε αυτή  την παγίδα και αυτό που έγινε την Τετάρτη 5 Μάη ήταν θέμα χρόνου. Ήταν θέμα  χρόνου επειδή συχνά δεν έχουμε συναίσθηση των μέσων που χρησιμοποιούμε, αλλά  και γιατί η διαστρέβλωση του πολιτικού μας λόγου οπλίζει χέρια και πολεμικές  συνειδήσεις δίχως να διασφαλίζονται παράλληλα τα απαραίτητα ηθικά εφόδια.
     
     συνέχεια κάτω:

Αποσυνδεδεμένος La Flic

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Απ: Εμφύλιος ταξικός πόλεμος
« Απάντηση #21 στις: 02/07/10, 11:48 »
Το δικαίωμα να καταστρέφουμε αυτό που μας καταστρέφει, μας   εκθέτει στον κίνδυνο  να καταστρέψουμε και τον ίδιο μας τον εαυτό, όταν   στην αναζήτηση του δίκαιου  εφευρίσκουμε «μοναδικές αλήθειες», κομμένες   και ραμμένες κατά πώς μας συμφέρει.  Αντικαθιστώντας τις πολιτικές αρχές   μας από τον εγωισμό ενός «στυλ ζωής»  διανθισμένου με το φετιχισμό της   λυσσασμένης «σύγκρουσης για τη σύγκρουση» ως  τη μοναδική αντίσταση των   απελπισμένων που νομίζουν ότι είναι οι έσχατοι  τιμωροί. Η λογική του   «κάνω ότι γουστάρω και λογαριασμό δε δίνω» δεν είναι  αρετή. Αν κάνουμε   και τώρα για πολλοστή φορά το λάθος να αγνοήσουμε και να  προσπεράσουμε   αυτές τις προβληματικές του κινήματος, η ιστορία θα μας  καταδικάσει.   Και η τιμωρία θα είναι η αφάνεια.
 
  Ήρθε λοιπόν η ώρα να   αντιμετωπίσουμε τις συνέπειες όλων των παραπάνω και να  αναλογιστούμε   πόσο κοστίζει (σε εμάς σαν πολιτικό χώρο άλλα και σε όλα τα    αντιστεκόμενα κοινωνικά κομμάτια) η φετιχοποίηση της βίας και η ανοχή   σε  τέτοιου είδους λογικές. Να πάψουμε να εκτρέφουμε με την ανοχή αυτή   την  εγωιστική μεγαλομανία ατόμων που θέλουν να κάνουν την επανάσταση   εξ’ ονόματος  της κοινωνίας, χωρίς την κοινωνία. Αυτές οι πρακτικές   υπάρχουν στο λενινισμό  και τον μπλανκισμό, αλλά δεν πρέπει να υπάρχουν   ποτέ στα ελευθεριακά κινήματα.
 
  Η ζύμωση και η ταξική   συνείδηση δεν επιτυγχάνονται από μεμονωμένες  συγκρουσιακές δράσεις και   αυθόρμητες εκτονώσεις. Η αφύπνιση δεν είναι ζήτημα  πρωτοποριών ούτε   πεφωτισμένων «συντρόφων» που κατέχουν τη «μοναδική αλήθεια».  Είναι   πλέον χρέος μας να «κόψουμε τον βήχα» σε κάθε ανεκδιήγητο τύπο που δεν    διστάζει να επιτεθεί ακόμη και σε συντρόφους αναρχικούς. Τέτοιοι   άνθρωποι  επουδενί δεν είναι μαζί μας. Αυτοί οι οποίοι θεωρούν την   ανθρώπινη ζωή ανάξια  λόγου εμπρός στους σκοπούς τους και μιλούν τη   γλώσσα της φασιστικής κυριαρχίας  για «παράπλευρες απώλειες», είναι στο   απέναντι στρατόπεδο μαζί με τον κάθε  Κορκονέα, Κούγια και Βγενόπουλο.
   
  Ο λόγος είναι η σκιά της πράξης. Είναι χρέος μας αυτή τη στιγμή   να βγούμε ξανά  μαχητικά στο δρόμο, γι αυτό το λόγο η αυτοκριτική δεν   πρέπει να μείνει σε  κούφια λόγια, αλλά να κινήσει τις διαδικασίες ώστε   να κάνουμε έμπρακτες αλλαγές  στην τακτική και στρατηγική μας. Δεν λέμε   να γίνουμε πασιφιστές, άλλωστε δεν  τρέφουμε αυταπάτες ότι οι άρχοντες   θα μας πουν «έχετε δίκιο» και θα  εγκαταλείψουν τις καρέκλες τους   ειρηνικά.
 
  Η υιοθέτηση βίαιων μεθόδων παραμένει μια από τις   πολλές μορφές αντίστασης και  δράσης απέναντι στην πολιτική και   οικονομική εξουσία, αλλά και για την ολική  καταστροφή ενός σάπιου   συστήματος, που χρόνια τώρα πατώντας επί πτωμάτων οδηγεί  μεθοδευμένα το   λαό προς την εξαθλίωση. Το επίπεδο της αντιβίας όμως, πρέπει να    κλιμακώνεται και να φτάνει μέχρι εκεί όπου η κοινωνία, με βάση τις   εκάστοτε  κοινωνικές και πολιτικές συνθήκες, μπορεί να υιοθετήσει, να   συμβαδίσει ή  τουλάχιστον να επικροτήσει, ακόμα κι αν δε συμμετέχει   έμπρακτα σε τέτοιες  ενέργειες.
 
  Άλλωστε, τις κοινωνικές   συγκρούσεις εξαιρετικά σπάνια τις κερδίζουν οι ανήκεστα  φαντασμένοι   εγωπαθείς που πιστεύουν πως μόνο αυτοί έχουν τις «συνταγές» προς    θεραπεία πάσης κοινωνικής και πολιτικής νόσου. Αντίθετα, τις κερδίζουν   εκείνοι  που βάσιμα ελπίζουν και τη βασιμότητα της ελπίδας τους αυτής   την προμηθεύει η  σωστή, η σφαιρική κριτική ανάλυση του αντιπάλου και   των μεθόδων του, αλλά  κυρίως η πολιτική πρόταση των ελευθεριακών ιδεών   που εξυψώνουν την ανθρώπινη  ζωή και την υπεύθυνη, αλληλέγγυα στάση   έναντι του αυθόρμητου συναισθήματος.  Αυτό το επιβεβαιώνει αδιάψευστα η   παγκόσμια ιστορία του κινήματος αυτού, μια  ιστορία με αδιάκοπους αγώνες   για τον Άνθρωπο, τα δικαιώματά του, την ανακούφιση  των δεινών και   τελικά την απελευθέρωση των αδυνάτων και των καταπιεσμένων.
 
    Γεννηθήκαμε μέσα σε ένα διαρκή πόλεμο τάξεων. Δεν το διαλέξαμε. Σε κάθε   αγώνα,  όλοι και όλες εμείς που πιστεύουμε στις πανανθρώπινες αξίες των   αναρχικών  ιδεών, δεν είμαστε οι πρωτοπόροι. Είμαστε ένα ακόμη πολιτικό   κομμάτι της  κοινωνίας. Αυτό που προτάσσουμε και για το οποίο παλεύουμε   είναι μια κοινωνία  ειρήνης, ισότητας και ισονομίας. Μια κοινωνία χωρίς   αφεντικά και δούλους,  εκμεταλλευτές και εκμεταλλευόμενους. Η   αλληλεγγύη, η άμεση δημοκρατία, η  συντροφικότητα είναι τα όπλα των λαών   για να πολεμήσουμε αφεντικά, τράπεζες και  τους μηχανισμούς τους.
 
    Ένα είναι σίγουρο. Θα είμαστε κι αύριο στους δρόμους, δίπλα στους   συνανθρώπους  μας. Για να αγωνιστούμε όλοι και όλες μαζί και να   φτιάξουμε μια κοινωνία που  όχι απλά θα λέγεται, αλλά θα είναι   πραγματικά ελεύθερη.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/07/10, 12:06 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Εμφύλιος ταξικός πόλεμος
« Απάντηση #22 στις: 02/07/10, 12:02 »
Συμφωνώ μαζί σου Χοληδόχε! Είναι όμως το πρόβλημα μόνο εγκεφαλικό; Δεν είναι πρόβλημα παιδείας; Μιας παιδείας, όχι ταξικής, προλεταριακής, αστικής, πατριωτικής η ό'τι άλλο, αλλα παιδείας ανθρώπινης, βασισμένης σε πανανθρώπινες αξίες οπου όλες οι μεχρι τώρα θεωρίες μας έχουν δώσει (η κάθε μια απο λίγο) αλλα η κάθε μια τις εκμεταλλεύθηκε για λογαριασμό της;

Μπορώ για παράδειγμα να ακυρώσω την αρχή του εθελοντισμού που προβάλλουν οι αναρχικοί;

Μπορώ να ακυρώσω τους αγώνες για την άρση της εκμετάλλευσης απο άνθρωπο σε άνθρωπο που προβάλλει η αριστερά;

Μπορώ να ακυρώσω τον πατριωτισμό αλλα και τη διάθεση για ατομική προκοπή της λαικής δεξιάς;

Όχι! Όλοι έχουν να πουν κάτι σωστό! Πως το χρησιμοποιούν όμως; Ο καθένας για λογαριασμό του όντας έτοιμος για εμφύλιο πόλεμο με τους υπολοίπους! Έτσι είμαστε για πάντα διαιρεμένοι και εχθρευόμαστε ο ένας τον άλλο.

Αυτή ήταν η ουσία και στο προηγούμενό μου post (το οποίο φάνηκε και ιδιαίτερα κωμικό σε κάποιον) Και τα έβαλα με την αριστερά όχι γιατί έχω καμία ιδιαίτερη αριστεροφοβία και μένος απέναντι σε οτιδήποτε έχει αριστερή προέλευση αλλα κυρίως γιατί η αριστερά στην Ελλάδα μετά τη νομιμοποίησή της ΔΕΝ έχει σταθεί ποτέ στο ύψος των περιστάσεων. Δεν έκανε ούτε καν μια σοβαρή αυτοκριτική για τη στάση της πριν τη νομιμοποίησή της.

Ο κόσμος χρειάζεται μια σοβαρή προοδευτική δύναμη να τον ενώσει, αλλα δεν τη βρίσκει.

Έτσι βλέπουμε εργαζόμενους με μισθούς πείνας να χτυπούν και να ρίχνουν χημικά σε εργαζόμενους με μισθούς πείνας όπως μας ενημέρωσε ο La Flic. Απλός αλλα άκρως ανησυχητικός παραλογισμός και όχι ταξικός εμφύλιος!!
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Εμφύλιος ταξικός πόλεμος
« Απάντηση #23 στις: 02/07/10, 12:18 »
La Flic σε όσα είπες για "παραταξιακά εγκλήματα" διαφωνώ κάθετα!!! Μάλλον δεν έχεις μελετήσει αρκετά την ιστορία του Ελληνικού Εμφυλίου. Και εξορίες υπήρχαν και εκτελέσεις βεβαίως απο τη δεξιά μεριά αλλα... η πλάστιγγα γέρνει σε βάρος του ΚΚΕ σε απίστευτο βαθμό!

Οι "παράπλευρες απώλειες" χρησιμοποιούνται όχι μόνο απο το Μπους αλλα και απο τους δήθεν προοδευτικούς φορείς βίας που όπως έγραψες, διεξάγουν πόλεμο στο όνομα της κοινωνίας, χωρίς την κοινωνία! Και για αυτούς αποτελεί κολυμβήθρα του Σιλωάμ..

Στα υπόλοιπα που έγραψες συμφωνώ

Και όσο για τους "σκύλους του κράτους" έχε υπόψιν σου πως πρόκειται για εργαζόμενους, ελλειπώς εκπαιδευμένους που δεν ελέγχονται απο ψυχολόγους, οι οποίοι παίρνουν εντολή να ΜΗΝ επεμβαίνουν εκεί που πρέπει, και βγάζουν όλο τους το άχτι και την ψυχική πίεση εκεί που ΔΕΝ πρέπει!

Δε λέω πως αυτός που διαδηλώνει θα πρέπει θα πρέπει να γυρίζει και το άλλο μάγουλο ως άλλος Ιησούς, αλλα καλό θα είναι να γνωρίζει τι ακριβώς έχει απέναντί του
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος La Flic

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Απ: Εμφύλιος ταξικός πόλεμος
« Απάντηση #24 στις: 02/07/10, 12:50 »
κάλο θα είναι να μη κάνουμε το άσπρο μαύρο. Φυσικά και έχω μελετήσει τη περίοδο του εμφυλίου όπως και αυτή που προηγήθηκε σε μεγάλο βαθμό.Αν σε ενδιαφέρει η περίοδος απο το 1941 μέχρι την έναρξη του εμφυλίου σου συστήνω να βρείς και να διαβάσεις το βιβλίο του Τάσου Κωστόπουλου "Τα τάγματα ασφαλείας και η αυτολογοκριμένη μνήμη".

Το ΚΚΕ δεν είναι άμυρο ευθυνών.Ευθύνεται για τη συμφωνία της Βάρκιζας που ήταν η πρώτη πράξη του εμφυλίου.Ευθύνεται για το ότι δε πήρε μέφρος στις εκλογές του 44 τις οποίες θα τις έπερνε περίπατο.Μη ξεχνάμε ότι η ελληνική αντίσταση στο Β παγκόσμιο πόλεμο με το ΕΑΜ-ΕΛΛΑΣ ήταν μετά το γιουγκοσλαβικό αντάρτικο το επόμενο πολυπληθές.Το ΕΑΜ μαζί με τον εφεδρικό ΕΛΛΑΣ και τη νεολαία του είχε κοντά 1,5 εκατομμύριο μέλη.Έχει τεράστιες ευθύνες το ΚΚΕ το οποίο εκτέλεσε μέσω της ΟΠΛΑ τη περίοδο της κατοχής και πολλούς αριστερούς αγωνιστές και αναρχοσυνδικαλιστές,αλλά απο εκεί μέχρι να λέμε ότι έχει μεγαλύτερες ευθύνες απο τους εθνικιστές και τους δεξιούς είναι όχι μόνο ψέμα αλλά και εγκληματικό εναντίον της ιστορίας.

Αν σε ενδιαφέρειο γενικά η περίοδος αυτή μπορω να σου βάλω αρκετά ιστορικά κείμενα.

Για τους αστυνομικούς διαφωνιούμε επίσης.Δεν τους θεωρώ εργαζόμενους αλλά πρόθυμους εθελόδουλους της πολιτικής και οικονομικής κυριαρχίας.Κανένας εργαζόμενος δεν χτυπά τον διπλανό του για να βγάζει το ψωμάκι του,πόσο μάλλον όταν τα χτυπήματα ειναι άκρως δολοφονικά και συνεχώς επαναλαμβανόμενα. Οι αστυνομικοί είναι τα πιστά σκυλιά της "δημοκρατίας" και τίποτα απο 'όσα κάνουν δε το κάνουν με βαριά καρδιά,απεναντίας τους τρέφει η άσκηση βίας κάνωντας τους να νίωθουν ισχυροί και πάνω απο τους υπόλοιπους της τάξης τους.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
3617 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/06, 11:14
από Ektor_S
1 Απαντήσεις
1519 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/06, 07:30
από old_lion
7 Απαντήσεις
1620 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/21, 08:20
από Βραζίλης