Αποστολέας Θέμα: Θελω τη γνωμη σας για LES PAUL  (Αναγνώστηκε 12797 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Guitarholic_punk

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
  • punk's not dead!!!
    • Προφίλ
Θελω τη γνωμη σας για LES PAUL
« στις: 11/06/11, 10:00 »
Σκεφτομαι να αγορασω μια λεσ πολ και εχω βρεθει σε αδιεξοδο. Καταρχην σε μια εποχη κρισης δε λεει να αγορασω κατι ακριβο σαν gibson. Γιαυτο σκεφτομουν να αγορασω μια vitange v 100 λες πολ http://www.guitarbitz.com/475.htm και μετα να κανω setup στους μαγνητες απο Winlkinson σε simon duncan. Αν το κανω αυτο λετε να φτασει τις gibson εστω και epiphone? Επισης θελω η κιθαρα να κρατησει και να την εχω και για live.
« Τελευταία τροποποίηση: 11/06/11, 15:48 από Guitarholic_punk »
Η κι8αρα ειναι η ποιο πιστη γκομενα!!!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Θελω τη γνωμη σας για LES PAUL
« Απάντηση #1 στις: 11/06/11, 10:12 »
Μάλλον θα πρέπει να αφοσιωθείς στην μελέτη για να γίνεις καλύτερος κιθαρίστας, παρά να ψάχνεσαι με ονόματα και λογότυπα και πόσο "μάγκα" θα σε κάνουν αν τα έχεις. Άσε που τα μισά τα γράφεις λάθος...

Και οι φτηνές κιθάρες "κρατάνε", εκτός αν κάνεις αυτό:

Αποσυνδεδεμένος Guitarholic_punk

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
  • punk's not dead!!!
    • Προφίλ
Απ: Θελω τη γνωμη σας για LES PAUL
« Απάντηση #2 στις: 11/06/11, 11:14 »
Φιλε Βραζιλη, δεν ειχα καμια προθεση να κανω τον μαγκα 1ον γιατι το βρισκω τελειως ηλιθιο: το θεμα δεν ειναι τι ξερεις αλλα τι παιζεις. 2ον εδω μεσα υποτιθεται οτι οι περισσοτεροι ξερουν απο τετοια (μαρκες, λογοτυπα κλπ κλπ) επομενως δεν ειχα λογο να κανω το μαγκα ενω αλοι ξερουν καποια σταντε πραγματα. 4ον το ξερω οτι εγραψα καποιες ορολογιες λαθος οπως τους μαγνητες saimon dukkain. Αν ηταν να υπερηφανευομαι για τις γνωσεις μου σε ονοματα, θα κοιτουσα να τα γραψω σωστα... Γι αυτο λοιπον μην κρινεις λαθος πριν μαθεις τον αλλον και τις προθεσεις του. Θεωρια για να μαθω να παιζω κιθαρα κοιταω καθιμερινα. Ακου πως εχει το πραγμα: εχω φαγωθει να βρω μια λες πολ για τα μετρα μου και δεν θελω τα χρηματα να πανε τζαμπα. βρηκα λοιπον αυτην την κιθαριτσα και στις αγγελιες του φορουμ και μου φανηκε περιεργο που ενω ηταν τοσο φθηνη, την εβγαζαν παραπανω απο το κοστος της. Μαλιστα σε μια συζητηση που διαβασα καποιος ειπε οτι με ενα setup θα ξεπερασει και ενα ειδος λεσ πολ της επιφοουν. Ρωτησα λοιπον ενα φιλο μου και μου ειπε οτι οι καλυτεροι μαγνητες ειναι οι simon duncan. Ωραια! Εγω ηθελα να σιγουρευτω και σε καμια περιπτωση να το παιξω "μαγκας". Αν λοιπον μπορεις να με βοηθησεις με το θεμα μου απαντησε ελευθερα... Μην κρινεις ομως λαθος και μην ειρωνευεσαι χωρις να ξερεις....
Η κι8αρα ειναι η ποιο πιστη γκομενα!!!

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Θελω τη γνωμη σας για LES PAUL
« Απάντηση #3 στις: 11/06/11, 12:13 »
Guitarholic καλο θα ηταν να τα "παταγες" μια στο google τα ονοματα για να μην στραβωνομαστε να τα διαβασουμε, αν και ομολογουμενως γελασα πολυ πρωινιατικο :P


Στο θεμα μας τωρα, οι Vintage ειναι ΕΡΓΑΛΕΙΑ! Το χω ξαναπει και εχει ξανασυζητηθει, αν ψαχνεις κατι σε στυλ les paul, με λιγα χρηματα ειναι οι πρωτες που πρεπει να κοιταξεις. Οι wilkinson για μενα ειναι μια χαρα μαγνητες και η αλλαγη τους δεν ειναι κατι που πρεπει να σκεφτεσαι απο τωρα.


Ελπιζω να βοηθησα.

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Θελω τη γνωμη σας για LES PAUL
« Απάντηση #4 στις: 11/06/11, 12:47 »
Φίλε μου κάνε υπομονή και αγόρασε μια κιθάρα με λίγα χρήματα παραπάνω. Σε βάθος χρόνου θα δείς ότι θα σε σώσει αυτή η κίνηση και δεν θα χρειαστεί μετά να την σπρώξεις για να πάρεις κάτι καλύτερο (τουλάχιστον όχι στο κοντινό μέλλον). Ούτως ή άλλως παίζουνε Epiphone στα 300-500€ & Gibson LP Studio στα 500-600€ οι οποίες έχουνε τώρα πλέον μιά χαρά specs. Εγώ προτείνω π.χ. μια τέτοια: http://www.thomann.de/gr/epiphone_lp_traditional_pro_ltd_hcs.htm και μετά άν χρειαστεί τις αλλάζεις τους μαγνήτες και όλα καλά. Και σε Gibson αυτή: http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_studio_wbcr_b_stock.htm .Το ξέρω ότι σου ανέβασα κατά πολύ το budget...αλλά κρίμα δεν είναι να μην επενδύσεις σε καλύτερο όργανο; Κοίτα και τις γιαπωνέζες LP (tokai,burny,edwards) οι οποίες πραγματικά σκίζουνε και είναι κατα πολύ πιό φθηνές απο τις Gibson. http://www.richtonemusic.co.uk/  ;)
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Θελω τη γνωμη σας για LES PAUL
« Απάντηση #5 στις: 11/06/11, 14:13 »
Eσυ Rockdude δοκιμασες Vintage V-100 και εβγαλες το συμπερασμα οτι η Epi ειναι καλυτερη?
Γιατι εγω που τις εχω παιξει και τις 2 λεω οτι η Vintage με λιγοτερα χρηματα, ειναι πιο πανω απο την συγκεκριμενη epiphone...

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Θελω τη γνωμη σας για LES PAUL
« Απάντηση #6 στις: 11/06/11, 14:40 »
Eσυ Rockdude δοκιμασες Vintage V-100 και εβγαλες το συμπερασμα οτι η Epi ειναι καλυτερη?
Γιατι εγω που τις εχω παιξει και τις 2 λεω οτι η Vintage με λιγοτερα χρηματα, ειναι πιο πανω απο την συγκεκριμενη epiphone...
Όχι δεν έχω παίξει με την Vintage,απλά το υπερβολικό χαμηλό κόστος της δεν με πείθει. Εφόσον έχεις δοκιμάσει και τις δύο που λές τότε σίγουρα θα ξέρεις καλύτερα.
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος Guitarholic_punk

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
  • punk's not dead!!!
    • Προφίλ
Απ: Θελω τη γνωμη σας για LES PAUL
« Απάντηση #7 στις: 11/06/11, 14:59 »
Η κι8αρα ειναι η ποιο πιστη γκομενα!!!

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Θελω τη γνωμη σας για LES PAUL
« Απάντηση #8 στις: 11/06/11, 15:05 »
Mια χαρα κιθαρα ειναι, αλλα καινουρια εχει μολις 26 ευρω παραπανω απο την αγγελια...
http://www.dv247.com/guitars/vintage-v100-electric-guitar-gloss-black--35391
Τι σε συμφερει ειναι δικο σου θεμα...


Rockdude στο 2011 ζουμε, οι κινεζοι ειναι πιο μπροστα απο ποτε, οποτε ας μην κρινουμε με βαση την τιμη αλλα με βαση  το τι μας προσφερει για τα χρηματα που διαθετουμε.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Θελω τη γνωμη σας για LES PAUL
« Απάντηση #9 στις: 11/06/11, 15:15 »
Θα συμφωνήσω με τον Stinky. Δεδομένης της διαφοράς στην τιμή (μπορείς να βρεις την V100 στο DV247 με λιγότερο από 200 Ευρώ), η Vintage είναι καλύτερη κιθάρα από την Epiphone. Όποιον δεν τον "πείθει" η χαμηλή τιμή, ας κάνει μια δοκιμή και μετά να μάς πει εντυπώσεις.

Όσο για τους μαγνήτες, δεν νομίζω ότι θα χρειαστεί καν να σκεφτείς για αλλαγή μαγνητών εξ αρχής, γιατί οι Wilkinson που έχει είναι αρκετά καλοί για αυτή την κατηγορία. Αν κάποια στιγμή αποφασίσεις ότι ψάχνεις για κάποιο διαφορετικό ήχο, τότε ίσως να χρειαστεί να κοιτάξεις για αναβάθμιση μαγνητών. Και σε αυτή την περίπτωση, καλό θα είναι να το κάνεις έχοντας τουλάχιστον μια ιδέα για τον ήχο που θέλεις να πετύχεις, όχι ξεκινώντας με την (λανθασμένη κατά τη γνώμη μου) άποψη ότι οι όλοι ανεξαιρέτως μαγνήτες μια συγκεκριμένης μάρκας είναι "οι καλύτεροι". Καλύτεροι μαγνήτες είναι αυτοί που καλύπτουν τις ανάγκες σου, όχι αυτοί που θα σού πει ο φίλος σου (ή οποιοσδήποτε άλλος) ότι είναι καλύτεροι.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Θελω τη γνωμη σας για LES PAUL
« Απάντηση #10 στις: 11/06/11, 15:26 »
Οπως τον αξεχαστο ibanez v-2 του 70κατι που πηρα για μολις 20 ευρα απο τις αγγελιες που αφηνει πισω πολλους duncan που εχω κατα καιρους αγορασει... :P

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Θελω τη γνωμη σας για LES PAUL
« Απάντηση #11 στις: 11/06/11, 15:35 »

Παράθεση
(μπορείς να βρεις την V100 στο DV247 με λιγότερο από 200 Ευρώ)
Βεβαια την Vintage της αγγελιες μπορεις να την δοκιμασεις και να δεις αν σου κανει, και λογικα θα την εχει σεταρει αυτος που την εχει γιατι οπως εχω ξαναπει, οσες vintage δοκιμασα ειχαν ερθει με αθλιο σεταπ.
Στο DV πρεπει να προσθεσεις και τα μεταφορικα (30 ευρω αν δε κανω λαθος) και το κοστος ενος σεταπ σε περιπτωση που ερθει και σε σενα κακοσεταρισμενη (25-30 ευρω)


Γιαυτο ειπα πιο πανω, το τι σε συμφερει ειναι δικο σου θεμα.

Αποσυνδεδεμένος Guitarholic_punk

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
  • punk's not dead!!!
    • Προφίλ
Απ: Απ: Θελω τη γνωμη σας για LES PAUL
« Απάντηση #12 στις: 11/06/11, 15:39 »

Όσο για τους μαγνήτες, δεν νομίζω ότι θα χρειαστεί καν να σκεφτείς για αλλαγή μαγνητών εξ αρχής, γιατί οι Wilkinson που έχει είναι αρκετά καλοί για αυτή την κατηγορία. Αν κάποια στιγμή αποφασίσεις ότι ψάχνεις για κάποιο διαφορετικό ήχο, τότε ίσως να χρειαστεί να κοιτάξεις για αναβάθμιση μαγνητών. Και σε αυτή την περίπτωση, καλό θα είναι να το κάνεις έχοντας τουλάχιστον μια ιδέα για τον ήχο που θέλεις να πετύχεις, όχι ξεκινώντας με την (λανθασμένη κατά τη γνώμη μου) άποψη ότι οι όλοι ανεξαιρέτως μαγνήτες μια συγκεκριμένης μάρκας είναι "οι καλύτεροι". Καλύτεροι μαγνήτες είναι αυτοί που καλύπτουν τις ανάγκες σου, όχι αυτοί που θα σού πει ο φίλος σου (ή οποιοσδήποτε άλλος) ότι είναι καλύτεροι.
Απολλον αυτο δεν το ηξερα! Μου ανοιξες τα ματια... Εγω μεχρι στιγμης νομιζα οτι οι μαγνητεςσχετιζονται με το ποσο ''καλος'' η ''κακος'' ειναι ο ηχος της κιθαρας! Σε ευχαριστω γιατι με γλυτωνεις απο εξοδα! :P  Οπως και ο Stinky...
Η κι8αρα ειναι η ποιο πιστη γκομενα!!!

Αποσυνδεδεμένος Guitarholic_punk

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
  • punk's not dead!!!
    • Προφίλ
Απ: Θελω τη γνωμη σας για LES PAUL
« Απάντηση #13 στις: 11/06/11, 15:45 »

Παράθεση
(μπορείς να βρεις την V100 στο DV247 με λιγότερο από 200 Ευρώ)
Βεβαια την Vintage της αγγελιες μπορεις να την δοκιμασεις και να δεις αν σου κανει, και λογικα θα την εχει σεταρει αυτος που την εχει γιατι οπως εχω ξαναπει, οσες vintage δοκιμασα ειχαν ερθει με αθλιο σεταπ.
Στο DV πρεπει να προσθεσεις και τα μεταφορικα (30 ευρω αν δε κανω λαθος) και το κοστος ενος σεταπ σε περιπτωση που ερθει και σε σενα κακοσεταρισμενη (25-30 ευρω)


Γιαυτο ειπα πιο πανω, το τι σε συμφερει ειναι δικο σου θεμα.
Θα ρωτησω αυτον που εχει την αγγελια και θα δω και το DV247... Σου ειμαι ευγνώμον Stinky! :) 
Η κι8αρα ειναι η ποιο πιστη γκομενα!!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Θελω τη γνωμη σας για LES PAUL
« Απάντηση #14 στις: 11/06/11, 16:04 »
Φυσικά και οι μαγνήτες έχουν σχέση με τον ήχο της κιθάρας. Το θέμα είναι ότι καμία μάρκα μαγνητών δεν είναι εξ ορισμού καλύτερη από κάποια άλλη. Από κάθε μάρκα θα βρεις ότι κάποιοι μαγνήτες σού αρέσουν ενώ άλλοι όχι. Μια καλή αρχή είναι να ακούσεις τα ηχητικά δείγματα στην ιστοσελίδα κάθε κατασκευαστή για να πάρεις μια ιδέα, όχι για τη μάρκα, αλλά για το είδος του μαγνήτη που προτιμάς (χαρακτηριστικά κατασκευής, output κλπ). Εξάλλου υπάρχουν ένα σωρό άλλοι παράγοντες που θα καθορίσουν τον τελικό ήχο, με πρώτο στη λίστα τον ενισχυτή.

Σχετικά με το setup των Vintage, σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο και αυτό είναι κάτι που έχει αναφερθεί σε αρκετές συζητήσεις. Πέρα όμως από το γεγονός ότι μια κιθάρα, ακόμα και πιο ακριβή, σπάνια θα έρθει καλοσεταρισμένη στα χέρια σου (γιατί τελικά το setup είναι και προσωπικό θέμα), ακόμα και με το επιπλέον κόστος ενός setup, το value for money του οργάνου εξακολουθεί να είναι πολύ καλό.

Εν κατακλείδι, προσωπικά συμφωνώ ότι το καλύτερο αυτή τη στιγμή είναι να πάρεις μια σχετικά οικονομική κιθάρα και όταν αποκτήσεις περισσότερη εμπειρία, σκέφτεσαι για κάτι σε άλλη κατηγορία.
« Τελευταία τροποποίηση: 11/06/11, 16:06 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Free_Bird

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θελω τη γνωμη σας για LES PAUL
« Απάντηση #15 στις: 12/06/11, 05:17 »
Η αλήθεια είναι ότι πρώτη φορά ακούω για τις συγκεκριμένες Les Paul. Δεν έχω παίξει και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη... Τυγχάνει 2 από τις κιθαρες μου να είναι LP, μια epi custom και μια gibson studio (και έχω παίξει με άλλες epiphone και gibson LP standard, custom κ.τ.λ.)

Παρατηρώ κατά καιρούς πως οι περισσότεροι όταν συγκρίνουν διάφορα μοντέλα LP, συγκρίνουν μόνο τον ήχο, και το κατά πόσο μια αναβάθμιση σε ηλεκτρικά-μαγνήτες μπορεί να κάνει ένα φθηνό μοντέλο να πλησιάσει μια αυθεντική Gibson, αφήνοντας όμως εκτός έναν πολύ σημαντικό παράγοντα: το νίτρο finish που έχουν όλες οι gibson, έναντι της ''φτηνής'' πολυαιθουράνης. Όταν πιάνεις ενα κινέζικο μοντέλο, η χοντρή στρώση πολυαιθουράνης που έχουν συνήθως όλα αυτά τα όργανα δίνουν μια αίσθηση ''πλαστικούρας'' όταν πιάνεις το μπράτσο (αλλά και στο σώμα) είναι σαν να πιάνεις κατι πλαστικό, σε αντίθεση με μια gibson που ''νιωθεις'' ότι πιάνεις το ξύλο και νιώθεις πολύ πιο άνετα στο παίξιμο και στο feel. (Βέβαια και οι fender π.χ. έχουν πολυαιθουράνη, αλλά δεν μιλάμε για όργανα με ''φυσικό'', maple μανίκι που η στρώση τους  είναι ένα ''λεπτό'' χέρι, δυστυχώς οι κινεζοι βάζουν ''ένα τόνο'' για να ''φεύγει'' γρήγορα το όργανο στην παραγωγή )

Χωρίς λοιπόν να έχω πιάσει ποτέ αυτή την κιθάρα, είμαι σίγουρος ότι θα έχει λούστρο πολυαιθουράνης τόσο χοντρό που θα χαλάει την αίσθηση (σε σχέση με μια gibson μιλάμε πάντα, μπορεί εσένα να μην σε πειράζει, για μένα όμως είναι κάπως σημαντική λεπτομέρεια  :) ). Επίσης λόγω της χαμηλής τιμής πιστεύω τέτοια μαζικώς παραγόμενα προϊόντα θα υστερούν σε ποιότητα parts : Αντί να αλλάζεις μαγνήτες (που απότι κατάλαβα είναι οκ, αλήθεια τί ενισχυτή έχεις? αν δεν έχεις πολύ καλό μην περιμένεις τρελή διαφορά... ;) ) πάρε καμμιά ποιοτικότερη γέφυρα, nut, κλειδιά (μπορεί να είναι ΟΚ, απλά λόγω χαμηλής τιμής λέω εγώ τώρα...)
Α, και εννοείται ότι θα κάνεις αναμφισβήτητα set-up...

Επειδή όσο να'ναι, 200 ευρώ δεν θεωρούνται και πολλά (ενοοώ για να πάρεις όργανο, μην παρεξηγηθώ) don't worry...πάρε την κιθαρίτσα αφού γουστάρεις να έχεις LP και κάνε τα γούστα σου...με τις συμβουλές που σου λένε τα παιδιά εδώ, μπορείς να εκμεταλλευτείς το όργανο στο έπακρον! (ΚΑΙ για live, why not!)  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 12/06/11, 05:27 από Free_Bird »
Live to play LIVE

Αποσυνδεδεμένος Guitarholic_punk

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
  • punk's not dead!!!
    • Προφίλ
Απ: Θελω τη γνωμη σας για LES PAUL
« Απάντηση #16 στις: 12/06/11, 10:29 »
Στην αισθηση του παιξιματος ολες οι lp ειναι ιδιες? ???
Η κι8αρα ειναι η ποιο πιστη γκομενα!!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Θελω τη γνωμη σας για LES PAUL
« Απάντηση #17 στις: 12/06/11, 11:25 »
Free Bird, σωστά αυτά που λες, αλλά θεωρώ ότι είναι τουλάχιστον άτοπο να συγκρίνεις την Vintage V100 με μια Gibson Les Paul η οποία κοστίζει 10 φορές παραπάνω. Δεν πιστεύω ότι περιμένει κανείς προδιαγραφές Gibson από ένα όργανο 200 Ευρώ...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Θελω τη γνωμη σας για LES PAUL
« Απάντηση #18 στις: 12/06/11, 12:46 »
Mιας και ημουν κατοχος Gibson LP Classic και Gibson LP Standard, συκρινοντας τες με την Vintage θα σου πω αρχικα στην εμφανιση ειναι πααρα πολυ κοντα.
Στο χερι η Vintage με βολευε περισσοτερο απο την Standard μου, οπως και στο βαρος μιας και ηταν πιο κοντα στα κιλα της Classic.


Aπο ηχο με τους στοκ μαγνητες και οι 3 θα εβαζα πρωτα την Standard με τους burstbuckers, μετα την Vintage με τους στοκ Wilkinson και μετα την Classic με τους 496R και 500T.


Σε θεμα αισθησης και finish ερχεται πρωτα η Standard μετα η Classic και τελευταια η V100.


Tωρα υπολογισε οτι η Standard κοστιζει γυρω στα 1800 ευρω, η Classic καπου 1300 και η V100 μολις 200 ευρω.
Το θεωρω τουλαχιστον εκπληκτικο οτι μπορω να συγκρινω την V100, σε αυτη την τιμη, με τις αλλες 2 Gibson, και μαλιστα σε 2 απο τα 3 βασικα χαρακτηριστικα που ανεφερα παραπανω να ειναι καλυτερη απο μια απο τις 2 Gibson...


Αποσυνδεδεμένος Free_Bird

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θελω τη γνωμη σας για LES PAUL
« Απάντηση #19 στις: 12/06/11, 18:31 »

Free Bird, σωστά αυτά που λες, αλλά θεωρώ ότι είναι τουλάχιστον άτοπο να συγκρίνεις την Vintage V100 με μια Gibson Les Paul η οποία κοστίζει 10 φορές παραπάνω. Δεν πιστεύω ότι περιμένει κανείς προδιαγραφές Gibson από ένα όργανο 200 Ευρώ...

Έχεις δίκιο Απόλλων, απλά ήθελα να δώσω μια ιδέα στον φίλο Guitarholic, για να γνωρίζει ποιες είναι πάνω κάτω οι διαφορές, ώστε να έχει κάποιο σημείο αναφοράς (αν και η v100 σε σχέση με μια Gibby δεν κοστίζει 20 φορές λιγότερα, αλλά και πιο λίγο, υπάρχουν και gibson lp στα 500-600 ευρώ). 'Αλλωστε πιο πολύ το ανέφερα επειδή ο Guitarholic ρώτησε κατά πόσο θα την πλησιάζουν αν βάλει π.χ. sd μαγνήτες. Για μένα οι μαγνήτες εξάλλου είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό, δηλαδή δεν υπάρχουν ''καλύτεροι'' ή ''χειρότεροι'' αλλά ''διαφορετικοί'' (μπορεί π.χ. εμένα οι αυτοί οι wilkinson να μου αρεσουν πιο πολύ από τους burstbuckers, τους 496R-5OOT ή τους stock epi  ;) )

Και εγώ του προτείνω εξάλλου την συγκεκριμένη κιθάρα δεδομένης της τιμής. Όταν αποφασίσει ότι θέλει κάτι πιο high end, εδώ θα είμαστε  :)


Live to play LIVE

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Θελω τη γνωμη σας για LES PAUL
« Απάντηση #20 στις: 12/06/11, 19:36 »
Συμφωνώ ως προς τους μαγνήτες. Εγώ ο ίδιος έχω κιθάρες (και μάλιστα σχετικά φτηνές) των οποίων οι stock μαγνήτες μού αρέσουν περισσότερο από τους Seymour Duncan που είχα βάλει κάποτε σε μια Epiphone Les Paul σε μια προσπάθεια να την "αναβαθμίσω".

Όσο για την σύγκριση με την Gibson Les Paul, καταλαβαίνω ότι σε ένα βαθμό είναι αναπόφευκτη, αφού αυτή είναι το πρότυπο το οποίο αντιγράφουν οι άλλες εταιρίες. Στη σύγκριση όπως υπεισέρχεται και μια τεράστια διαφορά τιμής (ακόμα και μια Studio κοστίζει πάνω από 1000 Ευρώ, δηλαδή 5-6 φορές την τιμή της Vintage). Επομένως το ερώτημα που κατά τη γνώμη μου πρέπει να τεθεί σε μια τέτοια σύγκριση είναι αν μια Gibson Les Paul είναι 5 ή 10 φορές καλύτερο όργανο από την V100 (γιατί αντικειμενικά καλύτερο είναι χωρίς αμφιβολία). Και προσωπικά, έχοντας δοκιμάσει και τις δύο κιθάρες καθώς και πολλές άλλες, δεν νομίζω ότι μπορώ να υποστηρίξω κάτι τέτοιο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Θελω τη γνωμη σας για LES PAUL
« Απάντηση #21 στις: 12/06/11, 21:12 »
Guitarholic_punk,
Δε ειρωνεύτηκα καθόλου. Προσπάθησα να σου δείξω ότι σκέφτεσαι λάθος. Ένα πολυδιαφημισμένο όνομα στο headstock ή στον μαγνήτη δεν είναι πανάκεια. Επειδή φαίνεται ότι είσαι αρχάριος, γι'αυτό σε προέτρεψα να ασχοληθείς περισσότερο με την μελέτη παρά με το αν οι μαγνήτες θα είναι seymour duncan ή όχι. Επίσης δεν μας είπες τι είδος μουσικής παίζεις. Κάποιες κιθάρες και μαγνήτες έχουν προσανατολισμό προς κάποια είδη μουσικής (όχι αποκλειστικό βέβαια).

Αποσυνδεδεμένος Guitarholic_punk

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
  • punk's not dead!!!
    • Προφίλ
Απ: Απ: Θελω τη γνωμη σας για LES PAUL
« Απάντηση #22 στις: 12/06/11, 21:53 »
Guitarholic_punk,
Δε ειρωνεύτηκα καθόλου. Προσπάθησα να σου δείξω ότι σκέφτεσαι λάθος. Ένα πολυδιαφημισμένο όνομα στο headstock ή στον μαγνήτη δεν είναι πανάκεια. Επειδή φαίνεται ότι είσαι αρχάριος, γι'αυτό σε προέτρεψα να ασχοληθείς περισσότερο με την μελέτη παρά με το αν οι μαγνήτες θα είναι seymour duncan ή όχι. Επίσης δεν μας είπες τι είδος μουσικής παίζεις. Κάποιες κιθάρες και μαγνήτες έχουν προσανατολισμό προς κάποια είδη μουσικής (όχι αποκλειστικό βέβαια).
Οκ τοτε.... :)  Βασικα δεν ειμαι και αρχαριος. Παιζω εδω και 4 χρονια κιθαρα και οντως δεν σκαμπαζω πολλα απο μαρκες, εφε κλπ κλπ. Θεωρια ξερω καποια βασικα χωρις να διαβαζω ομως νοτες. Οκ παντως εχω ενα στανταρ επιπεδο(μπορω και βγαζω μετρια σολο εως λιγο πιο δυσκολα με το ζορι) ::)
Η κι8αρα ειναι η ποιο πιστη γκομενα!!!

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θελω τη γνωμη σας για LES PAUL
« Απάντηση #23 στις: 13/06/11, 01:26 »
απο Winlkinson σε simon duncan. Αν το κανω αυτο λετε να φτασει τις gibson εστω και epiphone? Επισης θελω η κιθαρα να κρατησει και να την εχω και για live.

όταν αφήνεις τέτοια σχόλια, πίστεψέ με αφήνεις ΠΟΛΛΑ περιθώρια για παρεξηγήσεις.
Δεν έχει μόνο σημασία το να έχεις ένα υψηλό τεχνικό επίπεδο στην κιθάρα, αλλά και τις γνώσεις στην αγορά ωστε να είσαι συνειδητοποιημένος στο οτι θες όντως το Α όργανο και όχι το Β. Αν είναι η πρώτη σου ηλεκτρική, πάρε μια vintage v100 και είσαι ωραίος. Αν έχεις μια Squier και θες να πάρεις les paul για να παίξεις dead kennedys, αλλάζει το πράγμα..

Φιλικά πάντα, άλλωστε να σε βοηθήσουμε και να σε προστατέψουμε προσπαθούμε ..

Αποσυνδεδεμένος Guitarholic_punk

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
  • punk's not dead!!!
    • Προφίλ
Απ: Θελω τη γνωμη σας για LES PAUL
« Απάντηση #24 στις: 13/06/11, 14:48 »

όταν αφήνεις τέτοια σχόλια, πίστεψέ με αφήνεις ΠΟΛΛΑ περιθώρια για παρεξηγήσεις.
Δεν έχει μόνο σημασία το να έχεις ένα υψηλό τεχνικό επίπεδο στην κιθάρα, αλλά και τις γνώσεις στην αγορά ωστε να είσαι συνειδητοποιημένος στο οτι θες όντως το Α όργανο και όχι το Β. Αν είναι η πρώτη σου ηλεκτρική, πάρε μια vintage v100 και είσαι ωραίος. Αν έχεις μια Squier και θες να πάρεις les paul για να παίξεις dead kennedys, αλλάζει το πράγμα..

Φιλικά πάντα, άλλωστε να σε βοηθήσουμε και να σε προστατέψουμε προσπαθούμε ..


Χαχα... Το καταλαβα οτι δημιουργησα μια μικρη παρεξηγηση και συγγνωμη... Οχι. δεν ειναι η πρωτη μου ηλεκτρικη(για την ακριβεια εχω αλλες 4) αλλα οχι λεσ πολ... Και οντως μαντεψες σωστα... θελω λες πολ για να παιξω dead kennedys, sex pistols. clash και τα σχετικα.... Τι προτεινεις τοτε;
Η κι8αρα ειναι η ποιο πιστη γκομενα!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
5995 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/06, 16:59
από pureanalog
4 Απαντήσεις
2651 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/08, 12:33
από bassman(4 String Suicide!)
2 Απαντήσεις
2100 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/09, 19:22
από ilianthos-Kanlis
θελω να LOOPαρω!!!!!

Ξεκίνησε από zeromancer « 1 2 3 4 » Εφέ

88 Απαντήσεις
24391 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/10, 14:42
από adr1anos
10 Απαντήσεις
4767 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/10, 16:36
από Lo.Lee.Ta
1 Απαντήσεις
1763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/10, 00:41
από rosedoukas
5 Απαντήσεις
2370 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/10, 13:17
από children of bodom
13 Απαντήσεις
7829 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/11, 23:08
από zepfan
0 Απαντήσεις
1789 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/11, 02:53
από Eagle Of Kamelot
10 Απαντήσεις
5494 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/17, 14:38
από Βραζίλης