Αποστολέας Θέμα: Πολυ περιεργος ηχος σε καποια ταστα!!  (Αναγνώστηκε 5595 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kezzi22

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Καλημερα σε όλους. Εδω και αρκετο καιρο εχω το εξής προβλημα..
      Σε μερικα ταστα οι νοτες ακουγονται καπως "περιεργα".Σκεφτητε κατι σαν fret buzz αλλα πιο εντονο.Ειναι σαν να συντονιζεται η νοτα με κατι αλλο και τριζει και χανεται πιο γρηγορα ο ηχος(sustain εννοω).Αυτο δε συμβαινει ολη την ωρα,αλλα σχετικα συχνα και οχι παντα στα ιδια ταστα και ουτε στην ιδια χορδη.Για παραδειγμα,αν χτυπισω την low Ε,πισω απο το nut τοτε τριζει και νιωθω σαν να συντονιζεται με καποιον αλλον ηχο και στη συνεχεια τριζει ολο το μπρατσο(τυχαια παρατηρησα οτι οταν χτυπαω την low E πισω απο το nut τοτε αυτος ο ηχοσ ακουγεται παντα ενω αν χτυπησω τις υπολοιπες πισω απο το μπρατσο αυτο δε γινεται).Αλλο ενα παραδειγμα.. πριν λιγες μερες επαιξα στην high E,στο 13ο ταστο,νοτα F...ακουστηκε αυτος ο ηχος.μετα δοκιμασα στην απο πανω χορδη (Β) στο 18ο ταστο (παλι νοτα F) και ακουστηκε και εκει.μετα επαιξα και τις 2 μαζι και ηταν ακομα χειροτερα.λες και γινοταν μονο στις F εκεινη τη στιγμη.Τωρα δεν ξανα ακουστηκε εκει. 

Εχω φαει το internet να βρω ακρη.

1.Αλλαξα χορδες και εφερα το floyd rose εντελως παραλληλα με το σωμα.
2.Τσεκαρα το μπρατσο.Διαβαζα σε ολα τα site,καθως και στα επισημα manual απο κιθαρες,οτι πρεπει οταν πιεζεις το πρωτο ταστο και ενα απο τα τελευταια στη loW E,καπου στο 7ο-9ο η χορδη να εχει ελάχιστη αποσταση απο το ταστο.αν εχει πολυ πρεπει να σφηξεις το truss rod,αν η χορδη ακουμπαει εντελως πανω στα ταστα θελει χαλαρωμα το truss rod.Τσεκαρα το μπρατσο και ειχε μια μικρη καμπυλη προς το πανω (back bow) και η χορδη δεν ειχε καμια αποσταση απο ολα τα ταστα.Χαλαρωσα ελαχιστα το truss rod και σημερα παρατηρησα οτι το μπρατσο ειναι πιο "σωστο" απο πριν.
3.Διαβασα καπου οτι πολλες φορες τα ελατηρια πισω τριζουν με αποτελεσμα αυτο να ακουγεται ασχημα και ετσι τα "γεμισα" με σφουγγαρι και τωρα οταν τα χτυπαω με το δαχτυλο οντως τριζουν λιγοτερο(και το floyd λειτουργει κανονικα)
4.Τωρα εχω πολυ frett buzz ειδικα κατα μηκος ολης της low E.
Μεχρι στιγμης δεν εχει ξαναακουστει ο ηχος αυτος αλλα φοβαμαι οτι θα ακουστει ξανα.. Γενικα κανω set up στη κιθαρα.. οποιος μπορει ας βοηθησει παρακαλω,και για τον ηχο αυτο αλλα και για το πως να μειωσω το fret buzz,γιατι ειναι πολυ!ακομα και στη high E(οπου εκει υπηρχε παντα ειδικα στο 9ο ταστο κοντα)
« Τελευταία τροποποίηση: 05/06/10, 14:10 από kezzi22 »

Αποσυνδεδεμένος kezzi22

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Πολυ περιεργος ηχος σε καποια ταστα!!
« Απάντηση #1 στις: 05/06/10, 14:28 »
Eμφανιστηκε παλι ο ηχος αυτος..αυτη τη φορα στη χορδη A στο 20ο ταστο..παλι νοτα F...δε ξερω τι να κανω.προσπαθω να εντοπισω απο που προερχεται ο ηχος,βαζω το αυτι μου πανω στη κιθαρα να δω απο που ακουγεται αλλα δεν βγαζω ακρη.Οταν την ειχα παει σε επαγγελματια πριν πολυ καιρο για set up δεν ειχε φυγει το προβλημα. Δεν περναει βεβαια απτον ενισχυτη αλλα δεν μπορω να το ακουω σπαει νευρα.Και εχω και την εντυπωση οτι μειωνει το sustain της νοτας οταν συμβαινει

Αποσυνδεδεμένος Holyshock

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πολυ περιεργος ηχος σε καποια ταστα!!
« Απάντηση #2 στις: 05/06/10, 21:20 »
δεν μπορώ πρόχειρα τώρα να σκεφτώ κάποια λύση, αλλά ακούγετε σαν συντονισμός δηλαδή σε κάποια συγκεκριμένη συχνότητα πέφτει στην ιδιοσυχνότητα  κάποιου άλλου υλικού της κιθάρας σου  ::)

τι κιθάρα έχεις?

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πολυ περιεργος ηχος σε καποια ταστα!!
« Απάντηση #3 στις: 06/06/10, 04:54 »
μπορεί να ακουστεί λίγο αστείο αλλά.. τις χορδές στα κλειδιά τις έχεις κόψει ? ή τις αφήνεις να κουδουνίζουν ? εννοώ το κομμάτι που περισεύει από το κλειδί και μετά.

Αποσυνδεδεμένος kezzi22

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Πολυ περιεργος ηχος σε καποια ταστα!!
« Απάντηση #4 στις: 06/06/10, 12:31 »
Ναι ρε συ τις εχω κοψει  :P   Η κιθάρα ειναι ESP M-II deluxe.

Αποσυνδεδεμένος Holyshock

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πολυ περιεργος ηχος σε καποια ταστα!!
« Απάντηση #5 στις: 06/06/10, 13:37 »
η πρώτη μου σκέψη ήταν μήπως είχες κάποια φθηνή κιθάρα (harley benton   κτλ..) και λόγω κακής ποιότητας κατασκευής στο παρουσίαζε αυτό.
 
  αλλα σε μια esp δεν μιλάμε για κακή ποιότητα, τη δόνηση την   καταλαβαίνεις στο μπράτσο μόνο? ή και στο σώμα της κιθάρας? το έχεις ψάξει το θέμα γενικά στο internet ή σε φόρουμ χρηστών esp μήπως είχαν και άλλη το πρόβλημα? τσέκαρε όλες τις βίδες να είναι βιδωμένες καλά..

το μόνο που μπορεί να σκεφτεί το μυαλό μου είναι να συντονίζει η βέργα ή τα ελατήρια που κρατάνε τι γέφυρα

Αποσυνδεδεμένος kezzi22

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Πολυ περιεργος ηχος σε καποια ταστα!!
« Απάντηση #6 στις: 06/06/10, 14:56 »
Kοιτα,οταν χτυπησα για πλακα τη low E πισω απο το nut,πανω στο headstock και βγηκε αυτος ο ηχος που βγαινει καμια φορα και στα ταστα,το τριξιμο το ενιωθα πολυ στο μπρατσο.οχι στο σωμα.Οταν συμβαινει κανονικα στη ταστιερα ομως,τοτε δεν μπορω να καταλαβω αν ερχεται απτο σωμα η απτο μπρατσο μονο.Τσεκαρα βιδες στο nut,και στα κλειδια και στο σωμα και ειναι οκ.Με το truss rod εχω ακομα αμφιβολιες αν χρειαζεται και αλλο χαλαρωμα καθως ακομα δεν υπαρχει το απαραιτητο κενο αναμεσα στη χορδη και στα ταστα οταν πιεζω στο πρωτο και στο τελευταιο για να δω την αποσταση που δημιουργειται.Απλα φοβαμαι να το χαλαρωσω κιαλλο

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πολυ περιεργος ηχος σε καποια ταστα!!
« Απάντηση #7 στις: 06/06/10, 15:04 »
Η βέργα όπως διαπιστώνεις χρειάζεται και άλλο χαλάρωμα για να δώσεις ένα μικρό relief στο μανίκι.
Αν δεν νιώθεις σίγουρος για αυτά που κάνεις,θα πρέπει να την πας σε ένα τεχνικό να την δεί.

Αποσυνδεδεμένος kezzi22

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Πολυ περιεργος ηχος σε καποια ταστα!!
« Απάντηση #8 στις: 06/06/10, 15:46 »
Μια ερωτηση.. πρεπει να χαλαρωσω τις χορδες πριν πειραξω το truss rod?

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πολυ περιεργος ηχος σε καποια ταστα!!
« Απάντηση #9 στις: 06/06/10, 16:29 »
Όχι δεν θα χρειαστεί.
Μικρές κινήσεις με τη βέργα και πάντα προσέχουμε τι αλλαγή κάνει στο μπράτσο.

Αποσυνδεδεμένος kezzi22

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Πολυ περιεργος ηχος σε καποια ταστα!!
« Απάντηση #10 στις: 06/06/10, 16:49 »
Και αμα δε χαλαρωσω τις χορδες πως 8α περασω το κλειδι μεσα????? Βλεπεις η βεργα μου δεν χρειαζεται το κλασικο allen που βαζουμε στο locking nut κτλ...χρειαζεται πολυ μεγαλυτερο εργαλειο και δεν περναει αναμεσα στις χορδες..ειναι και το string tree(bar) πισω apo to locking nut που δυσκολευει το πραγμα

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Πολυ περιεργος ηχος σε καποια ταστα!!
« Απάντηση #11 στις: 06/06/10, 22:03 »
αφηνεις τις χορδες κουρδισμενες...και απλα βγαζεις το string tree...

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Πολυ περιεργος ηχος σε καποια ταστα!!
« Απάντηση #12 στις: 07/06/10, 03:15 »
μήπως έχεις θήκη για πένες επάνω και τρίζει? το έχω πάθει  ;D

Παράθεση
Μια ερωτηση.. πρεπει να χαλαρωσω τις χορδες πριν πειραξω το truss rod?

οχι, αλλά αν σε βολεύει να ξεκουρδίσεις 1-2 χορδές πρώτα καν το  και μετά ξανακουρδισε και περίμενε 1-2 μέρες να δεις τι έγινε, γενικά κάθε φορά που ξεβιδώνεις λίγο (1/3 της στροφής)το truss rod καλό είναι να περιμένεις και μια μέρα μέχρι να πάρει κλίση.
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Πολυ περιεργος ηχος σε καποια ταστα!!
« Απάντηση #13 στις: 07/06/10, 09:22 »
Παιζει να υπαρχει καποιο θεμα με καποιο/καποια saddles στο floyd rose. Αν δεν εχουν τελεια εφαρμογη (σκουπιδακια, τριμματα μεταλλου, φαγωμενα κτλ) και δεν δουλευουν σωστα, ενα απο τα "αποτελεσματα" αυτου του σεναριου ειναι και τριξιμο σε ορισμενες χορδες, ειδικα αν τα ταστα απο μονα τους ετσι κι αλλιως θελουν leveling, dressing κτλ.
Γνωμη μου να την πας σε εναν μαστορα ΚΑΛΟ να ριξει μια ματια στο τρεμολο και στα ταστα (και φυσικα στον λαιμο). Με ενα σωστο setup και αλλαγη των πιθανως προβληματικων (αν υπαρχουν) saddles, το τριξιμο θα σταματησει...
Επισης να κοιταξεις και το nut του rose, μιας και αν το σφιγγεις πολυ, εχει πιθανοτητες να το εχεις "χαρακωσει" και οταν σφιγγει τις χορδες να μην κανει τελεια επαφη και να ακουγεται και απο κει τριξιμο...
Τελος δες και τα κλειδια σου αν ειναι ολα σφιγμενα καλα, γιατι παιζει και αυτο το σεναριο (χαλαρωμενα κλειδια να τριζουν και να συντονιζουν).
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πολυ περιεργος ηχος σε καποια ταστα!!
« Απάντηση #14 στις: 07/06/10, 18:09 »
γενικα εμενα μου ακουγεται σαν dead note..που σημαινει κατασκευαστικο προβλημα...
αρα δεν ξερω αν μπορεις να κανεις και πολλα...τσεκαρε τo στο internet
για δεσ το σχετικο βιντεακι που εχω ανεβασει μηπως ειναι το ιδιο με το δικο σου
προβλημα
« Τελευταία τροποποίηση: 07/06/10, 18:15 από theodoropoulos »

Αποσυνδεδεμένος kezzi22

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Πολυ περιεργος ηχος σε καποια ταστα!!
« Απάντηση #15 στις: 07/06/10, 21:28 »
Δεν γινονται αυτα τα πραγματα... Επαιζα τωρα με ενισχυτη κανονικα και εκει που ολα ειναι ωραια ολα ειναι καλα,setαρισμενη η κιθαρα,action σωστο,intonation σωστο,fret buzz normal,το μπρατσο νορμαλ φτιαγμενο... εκει που παιζω με κλειστο volume,τσαααακ!! χορδη B,ταστο 16ο τριξιμο!!εβαλα ενα φιλο μου να ακουμπαει ελατηρια και floyd οταν παιζω  τη νοτα μηπως νιωσει δονηση στο χερι του ,και ειπε λιγο απο τη γεφυρα.Μετα απο λιγα λεπτα χαθηκε το τριξιμο.. τι γινεται πια???

Αποσυνδεδεμένος kezzi22

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Πολυ περιεργος ηχος σε καποια ταστα!!
« Απάντηση #16 στις: 07/06/10, 23:47 »
Αν ειναι ποτε δυνατον.. τωρα θα γελασετε μαυτο που θα πω.Εντοπιστηκε-αν οχι το γενικο προβλημα-τουλαχιστον αυτο που εγραψα στο προηγουμενο post οτι συνεβει ξανα στη Β στο 16ο ταστο..εντοπισα απο που ερχεται ο ηχος -μιλαμε για τρελο τριξιμο αυτη τη φορα-... Ερχοταν απο το tremolo arm(το λεβιε του floyd rose εν ολιγοις).. Παντα ειχα ενα θεματακι με το tremolo arm.Δεν βιδωνει καλα.Οταν απλα το τοποθετεις χωρισ να το βιδωσεις,ειναι οκ.Οταν το βιδωνεις ομως μετα απο λιγη ωρα ξεβιδωνεται μονο του καθως το χρησιμοποιεις..εκει οφειλόταν το τριξιμο σημερα.Το ειχα παει σε μαστορα παλια και δεν μου το ειχε φτιαξει,μου εδειξε απλα πως να το βιδωνω καλυτερα...βλακειες..το βιδωσε και μετα απο λιγο ξεβιδωθηκε παλι.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
8855 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/07, 11:38
από ονομα_χρηστη
37 Απαντήσεις
13073 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/08, 21:42
από profsokin
1 Απαντήσεις
2566 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/08, 15:06
από Neikos
5 Απαντήσεις
3456 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/08, 15:06
από JP.M
6 Απαντήσεις
4846 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/08, 20:45
από Serviani
24 Απαντήσεις
10067 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/15, 19:00
από cbk
1 Απαντήσεις
2755 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/09, 00:07
από Nikoubis
16 Απαντήσεις
5210 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/09, 17:41
από myster maze
13 Απαντήσεις
5120 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/09, 01:05
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
2 Απαντήσεις
2524 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/11, 13:27
από Μelexdy