Αποστολέας Θέμα: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου  (Αναγνώστηκε 45796 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Πρώτιστη ανάγκη της κοινωνίας μας μετά από την καταράκωση των θεσμών, την απαξίωση της ανθρώπινης προσωπικότητας και της λογικής, την διαστρεύλωση της ιστορίας, την επίθεση κατά των βάσεων του λόγου, την αποθέωση της αοριστίας, την άρνηση της απόδειξης, είναι η δημιουργία Κρυφού Σχολείου.
Το Κρυφό Σχολείο λειτουργεί στην βάση του κοινωνικού ιστού και προσφέρει παιδεία ανεξάρτητη από την επιβαλόμενη από το Δημόσιο Σύστημα Εκπαίδευσης. Στις παρακάτω σελίδες θα περιγραφούν αναλυτικά οι οδηγίες σύστασής του. Οι συγγραφείς ωθούμενοι από την παλαϊκή απαίτηση θα προσφέρουν ότι δύνανται, παρόλο που μελλοντικές γενιές είναι πιθανόν να αμφισβητίσουν την χρησιμότητά του, ακόμα-ακόμα και αυτήν την ύπαρξή του.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #1 στις: 11/03/07, 19:00 »
Δεν το επιασα και πολυ το θέμα  :-\ Τι κρυφο σχολιο? Και ποιες οδηγιες?? Για explain λιγο...  :-[ :-\

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #2 στις: 11/03/07, 19:15 »
Προσφέρω ταπεινά τις όποιες γνώσεις μου + την όποια εμπειρία μου για την επάνδρωσή του...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος mymood

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
  • Κι ειχε μια απλοχεριά να υπερπηδάς το δεν βαριέσαι
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #3 στις: 11/03/07, 19:20 »
απλος στραιωτης, συντασσομαι ταπεινα!
"Κύριε, Των Δυνάμεων η Επίκληση, ελλοχεύει στην Εξάντληση." Γιωργος Μέρκας.

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #4 στις: 11/03/07, 19:37 »
Μάλιστα!
Ενδιαφέρουσα η ιδέα!
Παππού, εχθές Σάββατο, μίλησες για "παρακάτω σελίδες με οδηγίες σύστασης".
Σήμερα είναι Κυριακή…θέλουμε τις σελίδες και τις οδηγίες παρακαλώ!!!…. ;D
Δεν ξέρω εαν θα μπορώ να προσφέρω κάτι...
« Τελευταία τροποποίηση: 11/03/07, 19:43 από Bάγια »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #5 στις: 11/03/07, 19:38 »
...ολοι εθνοπατερες και χριστουδουλικοι την ειδαμε πια...γι'αυτο δεν παει πουθενα ο τοπος...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #6 στις: 11/03/07, 19:42 »
...ολοι εθνοπατερες και χριστουδουλικοι την ειδαμε πια...γι'αυτο δεν παει πουθενα ο τοπος...

(Έχεις απόλυτο δίκιο!
...κακώς!
Πολύ κακώς που την είδατε όλοι έτσι!!!... ::)
...και πράγματι, εαν την είδατε έτσι, πουθενά δεν θα πάει αυτός ο τόπος  :-X

*όλοι = ποιοί άραγε??)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #7 στις: 11/03/07, 19:46 »
Εννοω ολους οσους προσπαθουν να περασουν τις ιδεολογιες και τα πιστευω τους, ή αισθανονται πως η Ελλαδα πλεει σε ενα τελμα! Δεν διαφωνει κανεις για την παρακμη, ομως το να βγαινεις και να το παιζεις φωστηρας, καταργωντας τη Δημοσια Παιδεια, δειχνει την αδυναμια να συνεισφερεις σε αυτην!
Αν ολοι οσοι ανακοινωνουν πως θα βελτιωσουν την παιδεια και την κοινωνικη κατασταση ηθελαν να το κανουν πραγματικα, δεν θα το εκαναν μεσα απο ενα forum πιστευω! Μπορουσαν να σπουδασουν καθηγητες/δασκαλοι οταν ο καιρος τους επετρεπε ( εκτος αν ειχαν αλλη ιδεολογικη προσεγγιση και ξαφνικα ωριμασαν ) και να το εκαναν απο τα εσω και απο τα εξω...
Αποψη μου...
Και στο κατω κατω δεν ειμαστε ουτε στην Τουρκοκρατια, ουτε στη Χουντα..Ο ορισμος του Κρυφου Σχολειου δεν εχει καμια σχεση με την ιδεολογικη διαδοση! Γιατι περι αυτου προκειται!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος amfenster

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "...τ'ανοιχτά παραθύρια που ανασαίνουν την ώρα..."
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #8 στις: 11/03/07, 20:13 »
Εγω δεν θα ρθω papou "να σου δειξω τ' αμπελοχωραφα σου"... Ως μαθητρια θα ρθω, πρωτακι, στο πισω-πισω το θρανιο...  ;) :)
...Και μέσα στην τρέλα μου βρήκα και τα δυο: λευτεριά και σιγουριά.Τη λευτεριά της μοναξιάς και τη σιγουριά πως δε με καταλαβαίνουν...

Αποσυνδεδεμένος mymood

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
  • Κι ειχε μια απλοχεριά να υπερπηδάς το δεν βαριέσαι
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #9 στις: 11/03/07, 20:19 »

...ολοι εθνοπατερες και χριστουδουλικοι την ειδαμε πια...γι'αυτο δεν παει πουθενα ο τοπος...
Ειναι η δευτερη φορα τις τελευταιες μερες που δεν δικαιωνεις Θαναση το νικ σου. Ελευθερομυαλος εισαι και ετσι απο την αρχη σε κατεταξα στους ελευθερομυαλους, σ αυτους που απλοχερα δινουν το οποιο ταλεντο τους κι οχι  μοναχα μουσικο που σε εσενα περισευει, αλλα και του χιουμορ και  των βασικων αρχων ενος πολιτιστικου με την ευρυτερη εννοια οραματος. Και μη με παρεξηγεις σ αυτα που παραθετω, αλλα πως να ανεχτω με τετοιες βασεις πολιτισμου με τετοιες ευαισθησιες πνευματικες, πως να αντεξω αλλο αυτο που απροκαλυπτα προσαπτεις? Οποιος δεν ειναι νιχιλιστης και ισοπεδωτης ειναι για σενα εθνικιστης??. Και τι παει να πει αληθεια εθνος? Αυτο που ο Παπαρρηγοπουλος προσπαθησε πριν 100 χρονια να ορισει? η αυτο που στις αρχες του 21 αιωνα εγινε θεσμος στα πλαισια της παγκοσμιοποιησης?
Λες βρε να γερασα τοσο και να περασα στην αλλη πλευρα? Λες?
"Κύριε, Των Δυνάμεων η Επίκληση, ελλοχεύει στην Εξάντληση." Γιωργος Μέρκας.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #10 στις: 11/03/07, 20:45 »
Μιλας με εναν ανθρωπο που ανοιξε ολοκληρο θεμα για το βιβλιο της Ιστοριας της Στ Δημοτικου, που συνεχως μαλωνει με ανθρωπους στο forum που υποβιβαζουν το καψιμο της σημαιας και ολων των συμβολων του εθνους μας, με αυτον που υποστηριζει την Εκκλησια και το θεσμο της ( παρολα τα προβληματα που εχει ).
Δεν κατηγορησα κανεναν για εθνικιστη, ομως το οραμα μιας διαφορετικης παιδειας, δεν μπορει να γινει παραλληλα με την επισημη παιδεια, γιατι ειναι καταδικασμενο να μεινει ως οραμα
Η παιδεια αλλαζει μονο απο τους φορεις της και οχι απο τους "ιδεολογους" που κινουνται εκτος αυτης! Αυτη ειναι η αποψη μου.
Απο δηλωσεις και βαρβατα λογια εχουμε χορτασει πια..και απο την πλευρα της Εκκλησιας ( γιατι εργαζομαι σε χωρο κοντα της και βλεπω τι λογια λενε απ'εξω και τι λογια λενε απο μεσα ) και απο την πλευρα των "καλοθελητων".
Ολα τα λογια και οι συμβουλες και οι συστασεις ειανι για μενα "λογια του αερα". Θα τα πουμε μεταξυ μας, θα πουμε και καμια ιδεα παραπανω, ισως καποιοι να μας πουν εθνικιστες, αλλοι θα μας πουν ρομαντικους μιας παλιας εποχης, ομως περα απο αυτο καμια αλλαγη δεν θα γινει.
Για παραδειγμα, την ωρα που "τρεχει" αυτο το θεμα, παραλληλα σε αλλο θεμα διαπιστωνει κανεις πως η νεα γενια που θα πλαισιωσει τα πανεπιστημια και θα αποτελεσει το μελλοντικο διδακτικο προσωπικο ( καποιοι απο αυτους ), εχει ηδη ποτιστει με την ιδεα "συνορα δεν πρεπει να υπαρχουν, εθνικα συμβολα δεν χρειαζονται, οι παρελασεις αποτελουν παρελθον, κλπ κλπ"!
Οποτε οσα να πουμε εμεις εδω, ειναι τιποτα, σε σχεση με αυτα που θα μπορουσαμε να κανουμε μεσα απο την ιδια την εκπαιδευση. Ο νεος μαθητης σημερα δεν χρειαζεται ομορφα λογια και καλλιγραφικα κειμενα! Χρειαζεται να του αποδειξουμε πως αξιζει τον κοπο να πιστεψει σε ολα αυτα και να τα ενστερνιστει μεσα του, επειδη ειναι Ελληνας!
Αυτο περι ελευθερομυαλου...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #11 στις: 11/03/07, 20:50 »
Εννοω ολους οσους προσπαθουν να περασουν τις ιδεολογιες και τα πιστευω τους, ή αισθανονται πως η Ελλαδα πλεει σε ενα τελμα! Δεν διαφωνει κανεις για την παρακμη, ομως το να βγαινεις και να το παιζεις φωστηρας, καταργωντας τη Δημοσια Παιδεια, δειχνει την αδυναμια να συνεισφερεις σε αυτην!
Αν ολοι οσοι ανακοινωνουν πως θα βελτιωσουν την παιδεια και την κοινωνικη κατασταση ηθελαν να το κανουν πραγματικα, δεν θα το εκαναν μεσα απο ενα forum πιστευω! Μπορουσαν να σπουδασουν καθηγητες/δασκαλοι οταν ο καιρος τους επετρεπε ( εκτος αν ειχαν αλλη ιδεολογικη προσεγγιση και ξαφνικα ωριμασαν ) και να το εκαναν απο τα εσω και απο τα εξω...
Αποψη μου...
Και στο κατω κατω δεν ειμαστε ουτε στην Τουρκοκρατια, ουτε στη Χουντα..Ο ορισμος του Κρυφου Σχολειου δεν εχει καμια σχεση με την ιδεολογικη διαδοση! Γιατι περι αυτου προκειται!
+1 (και οχι τπτ αλλο αν και θα πρεπε)
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #12 στις: 11/03/07, 21:07 »
Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου?
Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου!!!

Δλδ αυτό είναι ανακοίνωση?
ή είναι ρουφιανιά?... ("Δημοσίευση" ίδρυσης "κρυφού" σχολείου?)
Ανατροπή για τις εντυπώσεις?
Πάνω οι κάτω και κάτω οι πάνω?

Απ την άλλη...
Στα όπλα για να κάνουμε κάτι κι ας μη γίνει ποτέ?

Αυτό μου θυμίζει τους αντηρισίες συνείδησης που αντί να προβάλουν την αντίθεση τους για το στρατο και να παν φυλακή για τα πιστεύω τους, παίρνουν τρελόχαρτο και το δηλώνουν μετά....


Αποσυνδεδεμένος mymood

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
  • Κι ειχε μια απλοχεριά να υπερπηδάς το δεν βαριέσαι
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #13 στις: 11/03/07, 21:15 »
Χρειαζεται να του αποδειξουμε πως αξιζει τον κοπο να πιστεψει σε ολα αυτα και να τα ενστερνιστει μεσα του, επειδη ειναι Ελληνας!
Αυτο περι ελευθερομυαλου...
Τωρα σε αναγνωριζω και δεν εκανα λαθος στις εκτιμησεις μου. Απλα καμια φορα ο γραπτος λογος σε οδηγει στην παρεξηγηση.
Ναι κι εγω συμφωνω οτι το θεμα παιδειας στην ελλαδα ειναι επειδη η παιδεια δεν ανηκει στους φορεις της. Αλλα φιλε μου ποιοι ειναι οι φορεις της? Αυτοι που το συστημα τους τοποθετησε οπως τους τοποθετησε για να το υπηρετουν? Αλλωστε τοχω ξαναπει. Το συστημα της διδασκαλιας σε αυτο τον τοπο ειναι η διδασκαλια του συστηματος.
Δικιο εχεις και σωστα μιλας και να σου πω πανε χρονια που δεν ειμαι πια φοιτητης και δεν μπορω πια ναχω γνωμη, γι αυτο και δεν συμμετεχω σε αντιστοιχες συζητησεις. Εδω ομως το θεμα για μενα ειναι αλλο η τουλαχιστον ετσι το εξελαβα, αν εκανα λαθος δεν τοχω και πολυ να ..ξεστρατευτω χαχαχαχα.

Κι οσο για το βιβλιο της Στ Δημοτικου να σου πω την αποψη μου. Δεν γινεται σ αυτους τους τοσο δυσκολους καιρους στα πλαισια ανομων συμφωνιων και εξυπηρετησης σχεδιων χωρις ταυτοτητα και εθνικη συνειδηση (δυστυχως πολλοι πολιτικοι μας ενστερνιζονται τετοιες αποψεις απ ολα τα κομματα εκτος απο το ΚΚΕ) δεν γινεται και δεν το αντεχω το ξαναλεω να ακυρωνει η καθε κυρα Κατινα που την βαλανε καθηγητρια να ξαναγραφει την Ιστορια μας "τοις κεινων ρημασι πειθομενη". (δεν ειμαι ανορθογραφος θηλυκο προσωπο)

Δεν αντεχεται φιλε μου αν κατεχεις κι εχεις φαει τα νιατα σου στα πεδια της Ιστορίας να σουρχεται απο το πουθενα μια διεθνιστρια να σου ακυρωνει ολοκληρο το παρελθον. Και σε τελευαταια αναλυση οφειλουμε να απαντησουμε στο ερωτημα ποια Ελλαδα θελουμε. Αρκετα την χαρισαμε με προσχημα την προοδευτικοτητα. Κουραστηκαμε πια να μας οδηγουν στην πληρη αποσυνθεση θυματα μιας υποκουλτουρας που μοναδικο σκοπο εχει στην ηδονη του τιποτα, στην καταναλωτικη μανια και στην χαρα του λαιφσταιλ και του διεθνισμου, μιας παγκοσμιοποιημενης αντιληψης χαβαλεδων κι ανεμελων αιωνιων εφηβων. Αυτες τις μεθαδονες τους τις χαριζω κι οταν πανε και μου καταργουν και την εννοια του κρυφου σχολειου γιατι λεει δεν αποδεικνυεται ιστορικα, αυτες τις κυρα κατινες τις λυπαμαι κι ολους οσους με τον οβολο μου σαν φορολογουμενου πολιτη αυτης της χωρας συνεδραμαν ωστε να ακυρωθει η ιστορικη μνημη και ακυρωνοντας αυτην να ειναι εφικτες οι συμφωνιες στο Αιγαιο και οπου αλλου.
Αν ολους εσας τους πιο νεους αυτα δεν σας ενοχλουν, πειτε το μας να το ξερουμε τουλαχιστον. Αν ηδη περασε το μηνυμα οτι στο βωμο ολων των προσφερομενων παγκοσμιοποιημενων αγαθων, τα χαριζουμε ολα αρκει να μπορουμε ανεμελα να βαραμε τα ντεφια μας και να διασκεδαζουμε
εμεις που δεν συμφωνουμε και οργιζομαστε οφειλουμε να το γνωριζουμε.

Γιατι για μενα το κρυφο σχολειο του παππου αυτο το νοημα εχει. Να μαθαινεις τις αξιες οταν το συστημα δεν σου το επιτρεπει. Και το πιο τραγικο με τα χρηματα σου κι επειδη τους ψηφισες να σου ακυρωνουν ολοκληρο το παρελθον. Αν αυτο ειναι εθνικισμος, αν αυτο ειναι στενομυαλια, αν δεν αξιζει ναχεις ιστορικη μνημη, αν δεν μας λεει τιποτε η γαλανολευκη, αν ο γεωπολιτικος μας ρολος δεν ειναι κατανοητος,αν αν αναν αν, ε λοιπον ας κιθαριζουμε τοτε μοναχα κι αυτο οσοι μπορουμε..........
« Τελευταία τροποποίηση: 11/03/07, 21:42 από mymood »
"Κύριε, Των Δυνάμεων η Επίκληση, ελλοχεύει στην Εξάντληση." Γιωργος Μέρκας.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #14 στις: 11/03/07, 21:32 »
Mymood, επειδη η ικανοτητα του λογου μου ειναι σε εμβρυακο σταδιο, πολλες φορες εξηγω 2 και 3 φορες τι θελω να πω :P
Η παιδεια ειναι ο βασικος τομεας επικοινωνιας μιας κοινωνιας με το νεο μαθητη/πολιτη! Οταν οι νεοι καθηγητες και δασκαλοι εχουν "μαθει" τη μετριοπαθη σταση απεναντι σε εθνικα και ιστορικα ζητηματα, τι μπορουμε να περιμενουμε απο τους μαθητες;
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #15 στις: 11/03/07, 21:42 »
Ιδιωτικο κρυφο σχολειο? Φανταζομαι αν κρινω απο το ονομα θα προσφερει απλοχερα εναντι αντιτιμου σωστη και καλη ελληνικη μορφωση σαν αυτη που δεν προσφερει το δημοσιο σχολειο, θα μας μαθαινει οτι δεν πρεπει να γινει τζαμι στην αθηνα και αλλα τετοια πρωτοποριακα?

Μετα αναρωτιομαστε γιατι δεν παει καλα η χωρα που υποτιθεται οτι ζουμε (οι περισσοτεροι ζουνε στην χωρα των reality).

Μπραβο παππου... Ωραια πρωτοβουλια να μην κανεις κινηση για να διορθωσεις την ουτως η αλλως σκατα δημοσια παιδεια αλλα να την απαξιωσεις ακομα περισσοτερο....

Α ρε εθνικοφρονες ολοι.... Ενα θα πω εαν η ελληνικη σημαια και ο ανγωστος στρατιωτης ειναι συμβολα του Γιωργακη και του Κωστακη, της Μαριεττας και του Πολυδωρα, του Καρατζαφερη και της χρυσης αυγης. Προτιμω να μηνειναι δικα μου.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #16 στις: 11/03/07, 21:47 »
Δεν ειναι μονο τα συμβολα μια πατριδα Αρη! Αυτα τα χρησιμοποιει ο καθενας, οπως θελει και αμα θελει. Ειναι πολλα παραπανω! Ειναι κουλτουρα, πολιτισμος, παραδοση, κλπ
Και αν εμεις θεωρουμαστε σωβινιστες, τοτε δες στη Γαλλια, οπου ο Σαρκοζι, προτεινε τη δημιουργια "υπουργειο μεταναστων" και "υπουργειο εθνικης ταυτοτητας".
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #17 στις: 11/03/07, 21:56 »
Δεν καταλαβες. Αυτο ακριβως λεω. Εαν πατριδα ονομαζουν αυτοι καποια συμβολα τοτε εγω δεν θελω να εχω καμια σχεση με αυτους. Με τους οποιους αυτους. Διοτι εγω ξερω οτι ο Πολυδωρας στο νου εχει να δειρει. Που πηρε και σοδομισε τον Πλατωνα για να αποδειξει την αναγκη της αστυνομιας να δερνει.

Εαν υπαρχει πατριδα τοτε δεν ειναι μια σημαια η ενα μνημειο μονο. Η πατριδα δεν θα παθει τιποτα εαν ανοιξει ενα τζαμι στην αθηνα. Η πατριδα δεν θα παθει τιποτα που καηκε το φρουριο στον αγνωστο στρατιωτη. Εγω αισθανομαι την πατριδα μου, τον κοσμο, προδωμενη οταν αυτοι που κυβερνανε υποτιθεται τη σεβονται αλλα στην ουσια δεν κανουν τιποτα.

Και οταν βγαινει κοσμος ο οποιος πιστευει οτι με το να σωσουμε εθνικα συμβολα και εθνικες φρασεις σωζεται ο κοσμος ολος. Βλεπε λιακοπουλους και τα συναφη. Φυσικα και δεν λεω να παρουμε να καταστρεψουμε σβαρνα τα μνημεια διοτι ως φανατικος αναγνωστης της αρχαιας ελληνικης ιστοριας επιθυμω να τα βλεπω και να τα θαυμαζω αλλα το οτι υπαρχουν δεν με κανει εθνικα υπερηφανο.

Ετσι λοιπον και το να υπαρχει ενα κρυφο σχολειο (τι αλλο θα ακουσουμε) το οποιο αμφιβαλλω απο το ονομα επαναλμβανω για την γνωση που θα πουλαει δεν με κανει εθνικα υπερηφανο. Ναι σιγα υπηξρε στην επανασταση του 21 και τωρα το επαναφερουμε. Ζητω το εθνος.

Εχουμε ενα γιγαντιαιο κομπλεξ εμεις οι ελληνες πουδ εν συγκρινεται ουτε με τον σωβινισμο των γαλλων. Πιστευουμε οτι λογο των προγονων μας ειμαστε καποιου ειδους αρια φυλη κληρονομοι της γνωσης της αρχαιοτητας αλλα και της ορθοδοξιας (τωρα πως τα κολλας αυτα τα 2 αναθεμα και αν καταλαβαινω) και ολοι οι κακοι του κοσμου δεν μας σεβονται.

Αντι να κατσουμε σοβαρ ανα ασχοληθουμε με θεματα ουσιας ασχολουμαστε με το αν ο αγγλικος λαος πιστευει οτι πρεπει να γυρισουν η οχι τα μαρμαρα πισω. ΟΧι ρε ποτε να μην μας τα φερουν, σαμπως ξερουμε και τι θα τα κανουμε?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #18 στις: 11/03/07, 22:11 »
Απο τα λογια του Αρη, ελπιζω να καταλαβατε τι εννοω με το εθνοπατερες και χριστοδουλικοι! Η νεολαια ( καλα, ειμαι κι εγω μεσα, αλλα ας πουμε πως λογω των αποψεων μου δεν συμφωνω σε πολλα σημεια ) δεν θελει πια λογια! Θελει αποδειξεις πως ολα αυτα τα λογια του αερα δεν αντιστοιχουν σε μια ψηφο και σε εναν τεχνητο σωβινισμο!
Τετοιες πομπωδεις δηλωσεις papou, με τοσο ωραια και περιτεχνα λογια και εκφρασεις ειναι περισσοτερο συζητησεις που κανουν μονο οι "φιλοσοφημενοι" κυκλοι, πριν καταληξουν σε καμια χασαποταβερνα να τα πινουν! Δεν διαφωνω με τον κεντρικο σκοπο της ιδεας, αλλα βλεπεις..ειναι κατι σαν τις οικονομικες θεωριες του Μαρξ! Κανεις εργατης δεν θα τις καταλαβει οπως ειναι και κανεις "εθνοπατερας" δεν θα κατσει να ασχοληθει μαζι τους!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #19 στις: 11/03/07, 22:15 »
Χαιρομαι που συμφωνουμε στην ουσια, στα σημεια το χανουμε  :P
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #20 στις: 11/03/07, 22:18 »
Μα τα σημεια ειναι το επομενο βημα απο την ουσια! Την ουσια ολοι την αναφερουν και την εχουν κανει μια ρακενδυτη..μην πω τι...! το θεμα ειναι πως απο την ουσια θα παμε στα μικρα σημεια που θα την κανουν υπαρκτη!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #21 στις: 11/03/07, 22:36 »
Το κρυφό σχολείο στην τουρκοκρατία ήταν ιδιωτικό ε? Μμμ δεν το ήξερα...
Κάτω τότε το κρυφό σχολείο!!!!!!
Μας παραπλάνησες!!!!!
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος pinelopi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1075
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κι όμως δεν είναι μακριά...
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #22 στις: 11/03/07, 22:43 »
Τάσσομαι υπέρ της διαφάνειας.
Φανερό Σχολείο. Ιδιωτικό ή όχι δεν με απασχολεί.
Κρυφό έχουμε σήμερα έτσι κι αλλιώς, μαθαίνουν και τίποτα ουσιαστικό τα παιδιά;  ;D
όνειρο είναι να ουρλιάζουν χιλιάδες ναι απ' το λαρύγγι του όχι  (Κ.Δ.)

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #23 στις: 11/03/07, 22:54 »
Ισως να φανω πεζος και αξιος αντιπροσωπος μιας γενιας που, οπως σωστα αναφερει ο Rofus, ζει στη χωρα των reality, αλλα τι ακριβως πραγματευομαστε?

Διαβαζω μια πομπωδη δηλωση που βρυθει επιθετων αλλα μειονεκτει σε νοημα, ακολουθουμενη απο δηλωσεις βαθυστοχαστες και πολλες φορες αληθινες αλλα χωρις κανεις να συγκεκριμενοποιει. Βλεπω ολους να μιλανε γυρω απο το θεμα και κανεις μα κανεις να μη μιλα πανω στο θεμα...

Ισως να αποτελει ακομη ενα ενδεικτικο σημειο των καιρων μας. Το γεγονος δηλαδη οτι ολοι, μαζι και ο γραφων, αρεσκομαστε στο να βλεπουμε την γνωμη μας εντυπη χωρις ομως να μας απασχολει τι μας ρωτανε. Κλασσικο σφαλμα του Ελληνα να μη διαβαζει τις οδηγιες...  :-\

Συζηταμε για το αν οντως υπηρξε κρυφο σχολειο?

Συζηταμε για την διαφοροποιηση στην διδασκαλια της Ιστοριας?

Συζηταμε για την κατασταση στην παιδεια?

Εξηγηστε μου κι εμενα, τον "φτωχο συγγενη" σε αυτο το forum...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #24 στις: 11/03/07, 22:57 »

Συζηταμε για το αν οντως υπηρξε κρυφο σχολειο?

Συζηταμε για την διαφοροποιηση στην διδασκαλια της Ιστοριας?

Συζηταμε για την κατασταση στην παιδεια?


δεν συνδέονται?
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
51590 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/02, 16:08
από Σπύρος
0 Απαντήσεις
50487 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/02, 16:12
από Σπύρος
0 Απαντήσεις
49529 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/02, 16:16
από Σπύρος
0 Απαντήσεις
54145 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/06, 22:08
από Ο Νέος Κιθαρωδός
1 Απαντήσεις
54400 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/10, 13:02
από Βραζίλης
6 Απαντήσεις
4799 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/08, 21:49
από Giorgos K.
224 Απαντήσεις
74287 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/11, 16:09
από papous
10 Απαντήσεις
7504 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/09, 13:05
από Kundera
4 Απαντήσεις
3640 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/11, 20:54
από Jezus
0 Απαντήσεις
10265 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/18, 16:41
από HenryZyba