Αποστολέας Θέμα: POD X3 Live + Ποιον ενισχυτή?  (Αναγνώστηκε 8198 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: POD X3 Live + Ποιον ενισχυτή?
« Απάντηση #25 στις: 05/01/09, 17:35 »
Το εχω αναφερει 2 φορες.. ::)
100 ευρώ με τα χίλια ζόρια..
το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να περιμένεις μέχρι να μαζέψεις κι άλλα χρήματα. Ούτως ή άλλως ότι μα ότι κ να πάρεις με αυτά τα λεφτά δεν θα είναι κάτι αξιοπρεπές, κ επειδή, λογικά, σε κανα-δυό χρόνια θα ψάχνεσαι για κάτι καλύτερο, μην πετάξεις έτσι αυτά τα 100 ευρώ..
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: POD X3 Live + Ποιον ενισχυτή?
« Απάντηση #26 στις: 06/01/09, 05:12 »
Για όλα μαζί ρωτάω. Λάθος μου που δεν διευκρίνησα
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος apressas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: POD X3 Live + Ποιον ενισχυτή?
« Απάντηση #27 στις: 06/01/09, 11:03 »
E..και αλλα 300 για το POD X3..

http://www.dv247.com/invt/44222/

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: POD X3 Live + Ποιον ενισχυτή?
« Απάντηση #28 στις: 08/01/09, 11:56 »
Αν και δεν ξέρω πόσο νόημα έχει να ψάχνουμε ενισχυτή για POD με 100 ευρώ, και συμφωνώ με τους φίλους που σου λένε να μαζέψεις κάτι παραπάνω, θα συνοψίσω τα κατωτέρω από την δική μου εμπειρία.

Δύο φιλοσοφίες υπάρχουν στην χρήση ενισχυτή με την πεταλιέρα:
1η: (και η πιο κοινή) χρησιμοποιώ την πεταλιέρα για όλες τις χροιές και ο ενισχυτής είναι απλά ένα μέσο ενίσχυσης όσο πιο Flat γίνεται. Θέλουμε να πλησιάζει το FRFR (Full Range Flat Response). Θέλουμε μόνο τα καθαρά.
2η: Χρησιμοποιούμε το καθαρό του ενισχυτή με την πεταλιέρα για όλους τους σκοπούς, και επιπσρόσθετα, με ένα κύκλωμα A/B παρακάμπτουμε την πεταλιέρα και χρησιμοποιούμε το βρώμικο κανάλι του (επαρκώς καλού) ενισχυτή μας που μας αρέσει, για τα σόλα ή ότι άλλο θέλουμε. Αυτό λίγοι το κάνουν αλλά είναι πού αποτελεσματικό όταν θέλεις το καλύτερο από τους δύο κόσμους, πεταλιέρα & καλό λαμπάτο ενισχυτή.

Μερικές επιλογές για ενισχυτή με πεταλιέρα για την 1η φιλοσοφία χρήσης:
1η επιλογή και κορυφαία: Tech 21 Power Engine. 450€. Η πεταλιέρα σου, όπως νοείται ότι πρέπει να ακούγεται!
2η επιλογή πολή καλή: Randall 75G2 ή G3, 300-450€ αναλόγως το μοντέλο και την αγορά, καινοιύργιο ή μεταχειρισμένο. Εξαιρετική συνεργασία με πεταλιέρες, πολύ καλά καθαρά με αρκετό headroom.
3η επιλογή οικονομική: FENDER FM212R 240€. Καλά καθαρά, απλά ένας ενισχυτής με καλά καθαρά και αρκετό headroom για να βγάλεις την βρωμιά σου από την πεταλιέρα.
4η λύση πολύ οικονομική: FENDER FM65R 195€. Στην ίδια λογική με την ανωτέρω, απλά ένας ενισχυτή με καλά καθαρά για να αφήσει την πεταλιέρα να κάνει την δουλειά της.
5η λύση δεν υπάρχει σε λιγότερα λεφτά που να γνωρίζω εγώ. Ότι και να πάρεις πιο κάτω είναι πεταμένα λεφτά.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: POD X3 Live + Ποιον ενισχυτή?
« Απάντηση #29 στις: 08/01/09, 13:17 »
Λοιπον...αν μπουν στο κολπο τα μεταχερισμενα αλλαζει.

Καταρχας αν θελεις το pod x3 μπραβο σου παρτο κ μεγεια αλλα καντο γιατι πραγματικα θα χρησιμοποιησεις ο,τι εχει εκει μεσα κ εχει πολλα. Και κυριως καντο για στερεο ηχους με δυο ενισχυτες ταυτοχρονα. Αν δεν το κανεις, μπορεις να παρεις το pod xt κ να γλυτωσεις καμποσα λεφτα(+100 νομιζω?)

Αν το budget σου κινειται στα 400, 200 για το pod xt κ 200 για το ο,τι αλλο παρεις που μπορει να ειναι:
Ενας απο τους ενισχυτες που σου προτειναν (fender,randall κτλ) Θα προτιμουσα το randall μπας κ εκμαιευσω τον...randall ηχο για fender to pod μερικες φορες ακουγεται πιο fender απο τους ιδιους.

Αλλος ενας ενισχυτης με επαρκεια δυναμης ειναι ο Peavey bandit, 200 ευρω καινουριος απο to dv247 κ μου αρεσαν τα παντα σε αυτον! Πιο ωραιο heavy hxo κ απο το pod με το Power engine με περισσοτερο σωμα κ ηχο πραγματικου ενισχυτη. Και παρα πολυ δυνατος(85 watt με το εσωτερικο μεγαφωνο και 100 με εξωτερικη καμπινα)
Επιπροσθετα ολο κ καποιο power engine ξεπεταγεται στα 200 κ κατι μεταχειρισμενο οποτε...
μπορεις παντως να παρεις ενα blackheart λαμπατο sta 200 παρα κ να εκμεταλλευτεις το καθαρο του επισης καινουριο.
Τελος δε μπορω να πω οτι δε με ενθουσιαζει η ιδεα του pod απο ενισχυτη, ιδιαιτερα απο λαμπατο αλλα καθενας οπως τη βρισκει!

Απλα αν δεν χρειαζεσαι το dual amp του x3 ολοι οι ηχοι του ακομη κ τα model packs βρισκονται στο xt(τα model packs λιγοτερο απο 30 ευρω το ενα η 60 τα τρια τα βαζεις οποια ωρα θελεις). Κυριως στο τονιζω μπας κ απελευθερωσεις χρημα για κατι πιο καλο στο θεμα της ενισχυσης. Αλλιως κ τα ακουστικα δεν ειναι κ γ**ω τις λυσεις...ψιλο αθλια μου ακουγεται απο εκει(το λεει κ h line6 οτι χρειαζεται ακουστικα πολυ υψηλης αντιστασης(500ΚΩ) ενω του εμποριου ειναι 32-64ΚΩ...fizzarei πολυ κ τα παραμορφωνει ευκολα. Στο λεω για να μην απογητευτεις κ φυσικα να δεις αν αξιζει να σκασεις πολλα λεφτα καποια στιγμη κ για ακουστικα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3036 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/08, 15:54
από Pandemonium
4 Απαντήσεις
3153 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/08, 14:42
από Jezus
17 Απαντήσεις
6399 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/08, 16:39
από GreekDudeCovers
2 Απαντήσεις
2399 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/08, 12:55
από Ibanezακιας
5 Απαντήσεις
3083 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/09, 15:30
από themos
0 Απαντήσεις
1660 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/10, 08:27
από ivikos
8 Απαντήσεις
3687 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/10, 23:41
από Απόλλων
21 Απαντήσεις
7243 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/14, 14:48
από kkmspm (φλουτσ)
46 Απαντήσεις
13864 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/15, 16:02
από Kosthrash
5 Απαντήσεις
2459 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/22, 20:36
από Απόλλων