Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια-Συμβουλές για επιλογή 1ου λαμπάτου ενισχυτή ηλ  (Αναγνώστηκε 11708 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Last_Rebel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
    • Skype - magflitaVE
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Enjoy socializing and flirting without limits.
Έχουμε άποψη για τον dark terror ;

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Έχουμε άποψη για τον dark terror ;
O Dark Terror δεν συνάδει καθόλου με την περιγραφή των ζητούμενων σου στην αρχή. Γενικά σε συμβουλεύω να μείνεις μακριά από Orange, εκτός σπό την περίπτωση που τον έχεις ακούσει πρώτο χέρι (όχι YT) και σου αρέσει.

Επίσης από τον καθαρόαιμο, λαμπατοκεντρικό ήχο ενισχυτών που συζητήσαμε νωρίτερα, σου έχουν συσταθεί πολλά μοντέλα που έχουν ισχυρούς και ιδιάζοντες χαρακτήρες. Και πάλι, σε συμβουλεύω να τους ακούσεις πριν αγοράσεις, γιατί λαμπάτος από λαμπάτος μπορεί να έχει πολύ μεγάλη απόσταση σε χροια.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/12/15, 23:36 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Έχουμε άποψη για τον dark terror ;
O Dark Terror δεν συνάδει καθόλου με την περιγραφή των ζητούμενων σου στην αρχή. Γενικά σε συμβουλεύω να μείνεις μακριά από Orange, εκτός σπό την περίπτωση που τον έχεις ακούσει πρώτο χέρι (όχι YT) και σου αρέσει.
Γιατί αυτό? :S
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Last_Rebel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
    • Skype - magflitaVE
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Enjoy socializing and flirting without limits.
^ Και μένα μου γεννήθηκε η απορία

Πέρα των προφανή, ότι είναι μονοκαναλος και στερείται eq , έχει 3 knobs (vol. Gain, shape ), είχα την εντύπωση ότι με καλύπτει στα είδη μουσικής που μου αρέσουν. Εκτός κι αν είναι too much hi-gain ενισχυτής και δεν έχει καλό clean για blues rock, κάτι που θα ακούσω και μόνος μου, όπως και τις άλλες προτάσεις σας

Εξάλλου, γι αυτό ρωταω, για να ξεκαθαρίζονται κάπως τα πράγματα στο κεφάλι μου, αφού ως αρχάριος μια σύγχυση θα υπάρχει

Αποσυνδεδεμένος clark81

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Εγώ σαν κάτοχος Victory, αλλά και παλαιότερα Cornford (πίσω και από τα δύο είναι ο Martin Kidd) θα σου έλεγα ότι αν μπορείς να το κάνεις το βήμα να το κάνεις. Δεν έχει καμία σχέση (ούτε ποιοτικά, ούτε οικονομικά βέβαια) με όχι έχουμε συζητήσει μέχρι τώρα εδώ. Σαν κάτοχος του Silverback έχω μόνο καλά να λέω, και για την ποιότητα κατασκευή, και για τον ήχο εν τέλη που είναι και ζητούμενο. Έχει το χαρακτηριστικό που είχε και ο Cornford, ότι έχει προσωπικότητα, δεν είναι λίγο το ένα λίγο το άλλο, είναι εκπληκτικός ενισχυτής με δικό του voicing, η κάθε νότα αναπνέει, παίζεις και το νιώθεις ζωντανό. Δες και τον V10 ο οποίος αν και 10w (και ακριβός) είναι μία κατηγορία μόνος του συνδιάζοντας 2 διαφορετικές τελικές λυχνίες (EL84 + 6L6) με ξεχωριστα volume και είναι και combo.


Επίσης συμφωνώ με την άποψη που λέει ότι όσον αφορά τον ενισχυτή, πάρε τον καλύτερο που μπορεί η τσέπη σου ασχέτως επιπέδου.


Θα συμφωνήσω με τον φίλο μου σχετικά με τον victory, είμαι επίσης κάτοχος 2 Cornford και ενός victory και μπορώ να πω ότι ότι και να ακούμε στο YouTube ειναι λιγο...

Όπως είπαμε εγώ αν δεν υπάρχει η δυνατότητα για τον victory v30 countess θα πήγαινα κάρφωμα σε ενα dark terror. Το θεωρώ πολυ καλό value for money και με πολυ υποσχόμενο ήχο.

Φυσικά υπάρχουν άπειρες επιλογές, αλλά νομίζω ότι για ξεκίνημα λάμπας και λιγο περισσότερα γκάζια (και φυσικά για χρήση κυρίως στο σπίτι) δεν μπορείς να βρεις πιο καλα


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Γιατί αυτό? :S

^ Και μένα μου γεννήθηκε η απορία

Οι Orange έχουν πολύ ιδιαίτερο χαρακτήρα, όποιος έχει έναν από τους μεγαλύτερους το ξέρει πολύ καλά, είναι "love it or hate it" deal και για μένα δεν κάνουν για πρώτοι λαμπάτοι, εκτός και αν τους έχουμε ακούσει ζωντανά, και σε αντιπαράθεση με άλλους επίσης από πρώτο χέρι, μας αρέσουν στην πράξη.

@clark81
Βασίλη που είσαι φίλε, χαίρομαι πολύ που έγραψες, να μας έρχεσαι και από εδώ όποτε μπορείς, έχεις πολλά να πεις στον κόσμο μας εδώ.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Ανδριανέ, ακαδημαϊκα μιλώντας, με ενδιαφέρει η γνώμη σου για τον JCA50h - γνωρίζεις αν όντως ισχύει (όπως γράφουν σε άλλα σαιτ) ότι ο Jet city JCA50h έχει βασιστεί στον hot rod 50 που ανέφερες ως σημείο αναφοράς?
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Γιατί αυτό? :S

^ Και μένα μου γεννήθηκε η απορία

Οι Orange έχουν πολύ ιδιαίτερο χαρακτήρα, όποιος έχει έναν από τους μεγαλύτερους το ξέρει πολύ καλά, είναι "love it or hate it" deal και για μένα δεν κάνουν για πρώτοι λαμπάτοι, εκτός και αν τους έχουμε ακούσει ζωντανά, και σε αντιπαράθεση με άλλους επίσης από πρώτο χέρι, μας αρέσουν στην πράξη.

Κατάλαβα, έχεις δίκιο!
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Κι επίσης, απ'όσο γνωρίζω, οι orange δεν συνεργάζονται ιδιαίτερα καλά με πετάλια.
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Ανδριανέ, ακαδημαϊκα μιλώντας, με ενδιαφέρει η γνώμη σου για τον JCA50h - γνωρίζεις αν όντως ισχύει (όπως γράφουν σε άλλα σαιτ) ότι ο Jet city JCA50h έχει βασιστεί στον hot rod 50 που ανέφερες ως σημείο αναφοράς?
Δεν έχω δει σχέδια αλλά είναι φυσικό οι δύο ενισχυτές να έχουν ομοιότητες καθώς προέρχονται από τον ίδιο σχεδιαστή, λίγη "μαγεία" σίγουρα έχει περάσει στον JC, αλλά αυτό που ξέρουμε και είναι αναμενόμενο από σύγκριση ενισχυτών, ενός με 1/4 της τιμής του άλλου, είναι ότι τα υλικά και κυρίως οι μετασχηματιστές που καθορίζουν ίσως και το 40% του ήχου είναι σε άλλη κλάση μή συγκρίσιμη.
 
Νομίζω έχει γίνει πολύ καλή δουλειά, κάποια από τα τρίκ στο EQ έχουν κληρονομηθεί, ο JC στα αυτιά μου ακούγεται λίγο πιο dark και ίσως και λίγο πιο "κλειστός" και παράλληλα δεν μπορείς να αναπαράξεις το gain που θα πάρεις από τόσα πολλαπλά στάδια ενίσχυσης όσα έχει ο HotRod, αλλά για τα λεφτά που κάνει o JC είναι ένας καταπληκτικός ενισχυτής από όλες τις πλευρές.

Ίσως αυτό βάλει την σύγκριση σε μία πιο βιωματική βάση, έστω και από το YT:

https://www.youtube.com/watch?v=7Hjvt1F8qFE
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
εμένα πάντως, όπως μου ακούγεται ο hot rod στο βίντει αυτό , μου μοιάζει πολύ πιο κοντά στον hot rod ο 20άρης jet city παρά ο 50άρης.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
εμένα πάντως, όπως μου ακούγεται ο hot rod στο βίντει αυτό , μου μοιάζει πολύ πιο κοντά στον hot rod ο 20άρης jet city παρά ο 50άρης.
Αυτό είναι πολύ φυσιολογικό γιατί στο βίντεο παίζει ο 100άρης και ακούς ελάχιστα πράγματα από το γκάζι τελικών/ΟΤ ενώ στον 20άρη, ο ήχος θα αναπναίει από πολύ νωρίτερα, σύν το ότι oι EL84 είναι πάντα λίγο πιο λαμπερές.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
εμένα πάντως, όπως μου ακούγεται ο hot rod στο βίντει αυτό , μου μοιάζει πολύ πιο κοντά στον hot rod ο 20άρης jet city παρά ο 50άρης.
Αυτό είναι πολύ φυσιολογικό γιατί στο βίντεο παίζει ο 100άρης και ακούς ελάχιστα πράγματα από το γκάζι τελικών/ΟΤ ενώ στον 20άρη, ο ήχος θα αναπναίει από πολύ νωρίτερα, σύν το ότι oι EL84 είναι πάντα λίγο πιο λαμπερές.

όντως ακούγεται να ασφικτυά παίζοντας με το μάστερ στο 1
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος clark81

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Γιατί αυτό? :S


^ Και μένα μου γεννήθηκε η απορία


Οι Orange έχουν πολύ ιδιαίτερο χαρακτήρα, όποιος έχει έναν από τους μεγαλύτερους το ξέρει πολύ καλά, είναι "love it or hate it" deal και για μένα δεν κάνουν για πρώτοι λαμπάτοι, εκτός και αν τους έχουμε ακούσει ζωντανά, και σε αντιπαράθεση με άλλους επίσης από πρώτο χέρι, μας αρέσουν στην πράξη.

@clark81
Βασίλη που είσαι φίλε, χαίρομαι πολύ που έγραψες, να μας έρχεσαι και από εδώ όποτε μπορείς, έχεις πολλά να πεις στον κόσμο μας εδώ.



Αγαπημενε μου φιλε Ανδριανε!!! Αν και παρακολουθω τις εξελιξεις του φορουμ οσο το επιτρεπει ο χρονος, τωρα ειπα να γραψω και κατι και θα προσπαθησω να το συνεχισω!! θα χαρω πολυ να τα λεμε με ολους τους φιλους του kithara, ελπιζω να σε δω συντομα και απο κοντα!!


Ξεχασα να αναφερω τον EVH 5150 III LBX. Αρκετα παρομοιος με τον V30 της Victory (αν και με αλλη λαμπα) και μπορει να τον προμηθευτει κανεις απο Musicstore μεσω λογαριασμου ελληνικης τραπεζας...


 >:D


! No longer available
« Τελευταία τροποποίηση: 09/12/15, 21:28 από clark81 »

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Και εγώ αυτόν σκεφτόμουν να προτείνω όταν είδα ότι βγήκε και είναι διαθέσιμος στην Ευρώπη.
Excuse me while I kiss the sky!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
154 Απαντήσεις
75111 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/07, 12:54
από Vaiking
14 Απαντήσεις
7418 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/08, 15:24
από themos
8 Απαντήσεις
4997 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/08, 22:44
από Jezus
9 Απαντήσεις
4898 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 16:10
από themos
26 Απαντήσεις
10309 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/10, 00:05
από King Lui
41 Απαντήσεις
12755 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/10, 10:09
από JP.M
77 Απαντήσεις
20536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/10, 11:55
από adr1anos
19 Απαντήσεις
6541 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/11, 01:52
από Jezus
12 Απαντήσεις
3862 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/12, 12:53
από ibanezakias2
10 Απαντήσεις
4594 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/13, 20:22
από Απόλλων