Αποστολέας Θέμα: Πυξ λαξ  (Αναγνώστηκε 20434 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Πυξ λαξ
« Απάντηση #25 στις: 22/07/10, 23:32 »
Για να τελειώνουμε:



Συγκρότημα-μύθος είναι όποιο επαναπροσδιορίζει τη μουσική. Και τα περί Ελλαδίτσας, ούτε να τα ακούω δε θέλω. Η καταξίωση δεν έχει να κάνει με το εν δυνάμει κοινό, ούτε μετριέται η εμπνευσμένη δημιουργία με πωλήσεις δίσκων.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Απ: Πυξ λαξ
« Απάντηση #26 στις: 22/07/10, 23:35 »

...γιατι ομως οι εμπορικες τους κινησεις να χαλανε εστω κι αυτη τη φημη που εχουν κτισει;

δε διαφωνω καθολου με τον τροπο που το σκεφτεσαι..
απλα νομιζω οτι οποιαδηποτε στιγμη κ να εκαναν συναυλια, παλι κραξιμο θα τρωγανε..
γινεται για τον ξυδους, θα παρουνε λεφτα.. γινεται για το κοινο, παλι θα παρουνε λεφτα.. γινεται για την WWF, θα παρουνε λεφτα.. γινεται για τη δημιουργια παρκου στη γειτονια, θα παρουνε λεφτα...
δλδ ενταξει.. τα λεφτα θα τα παρουνε ουτως η αλλως.. και ποιος δε τα παιρνει δλδ εδω που τα λεμε;!!
αλλοι καλλιτεχνες που κανουν πολλες συναυλιες ετησιως, ξεκινησαν μ ενα εισητηριακι, κ τωρα δινεις τα διπλα κ τα τριπλα για να τους δεις... αυτοι για μενα ειναι περισσοτερο ερριστικοι απ τ λεξη "τελευταια" στν ανακοινωση συναυλιας των πυξ λαξ...

οποιοσδηποτε και να ειναι ο λογος, υπαρχει πολυς κοσμος που πηγαινει κ θα πηγαινει να τους βλεπει οσες τελευταιες συναυλιες κι αν κανουνε..
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πυξ λαξ
« Απάντηση #27 στις: 22/07/10, 23:40 »
Οι αλλοι καλλιτεχνες ομως Βαλια δε δηλωνουν καθε μερα πως σταματανε απο την ενεργο δραση και παλι την επομενη ειναι στη σκηνη πανω ;)   Εξαλλου οσο περισσοτερες γινονται οι "τελευταιες" συναυλιες, τοσο περισσοτερος κοσμος θα προμηθευτει εισιτηριο με τη σκεψη πως στο μελλον θα χασει μια τοσο μεγαλη μπαντα ::)

Αυτο λεγεται κοροϊδια και εχει ΜΟΝΟ σκοπο το αμεσο κερδος.

Οπως δηλαδη συμπεριφερεται ο ψιλικατζης της γειτονιας, ο τυχαιος εστιατορας σε ενα χωριο στη μεση του πουθενα, ο εμπορος ρουχων που υπερκοστολογει τα ρουχα που πουλα, κλπ...
Αρπαχτη να ειναι, κι ας μην ξαναρθουν οι μισοι! ;)

Αυτο λεγεται "κακομοιρια" και πιστευω πως ειναι ελληνικο στοιχειο που διαποτισε τοσες γενιες κοινου, καταναλωτων και πολιτων!

Οπως ειχα πει κι αλλου, τετοιος λαος ειμαστε, αυτους αξιζουμε ;)

Και βεβαια θα υπαρξει κοσμος που θα παει ξανα και ξανα στους Πυξ Λαξ! Ειναι μεσα στο αιμα του Ελληνα να πηγαινει εκει που απο μακρια φαινεται η λεξη "κοροϊδια" με μεγαλα γραμματα!

Εαν για μια φορα ο Ελληνας ακροατης και θεατης κανει εμπαργκο στην επανενωση των Πυξ Λαξ, στο αποτυχημενο rockwave, στα ακριβα εισιτηρια του Μεγαρου, κλπ θα μπορεσει να δειξει πως εχει μεγαλυτερη ισχυ σαν κοινο παρα σαν κουβας που του πετανε ο,τι "σκατο" εχει περισσεψει στην εγχωρια αγορα!

Και τα λεω ευγενικα, για να μην προσβαλω οσους ακομα πιστευουν στο μυθο των Πυξ Λαξ ;)

Βεβαια στη χωρα που διαπρεπουν οι Μελισσες και λοιπα σουργελα που δημιουργησαν οι τυχαιοι παραγωγισκοι της ελληνικης αγορας ( γιατι για εξωτερικο δεν ειναι οι ανθρωποι... ), τι να περιμενει κανεις!
 
« Τελευταία τροποποίηση: 22/07/10, 23:45 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Απ: Πυξ λαξ
« Απάντηση #28 στις: 22/07/10, 23:42 »
Για να τελειώνουμε:

Η καταξίωση δεν έχει να κάνει με το εν δυνάμει κοινό, ούτε μετριέται η εμπνευσμένη δημιουργία με πωλήσεις δίσκων.

φυσικα κ οχι! αν αυτο π ειπα εδωσε αυτο το συμπερασμα ή εγω δεν το διατυπωσα σωστα ή εσυ παρανοησες..
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Απ: Πυξ λαξ
« Απάντηση #29 στις: 22/07/10, 23:50 »
Οι αλλοι καλλιτεχνες ομως Βαλια δε δηλωνουν καθε μερα πως σταματανε απο την ενεργο δραση και παλι την επομενη ειναι στη σκηνη πανω ;)


Θαναση (καλα θυμαμαι;;;;  ;D ) ναι, δε δηλωνουν πως σταματανε, αλλα οσο "ανεβαινουν" τοσο ανεβαινει κ η τιμη του εισητηριου κ τοσο ανεβαινει κ ο αριθμος του κοινου τους.. αυτο εσενα δε σε ενοχλει καθολου;;;

τελοσπαντων.. εγω φανατικη πυξ λαξ -ικια δεν ειμαι... απλα εχω βαρεθει πραγματικα να ακουω, κ να ξανα ακουω, κ να ξανα ακουω, κ να ξανα ακουω ποσο βλακες ειναι, ποσο κλαψομ**νιδες ειναι, ποσο .. ειναι, ποσο ... ειναι κοκ... εχει καταντησει πλεον τετριμενο, οπως θεωρειται κ πολυ μαγκια πλεον να ουμ να βριζουμε τους πυξ λαξ...  :P κ ας εχουμε καταχωνιασμενη σπιτι μας τη μιση δισκογραφια...

ισως -χρονικα- να μην ηταν το καταλληλο θεμα για να εκφρασω την αποψη μου, αλλα αυτο βρεθηκε τωρα μπροστα μου...  :)
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πυξ λαξ
« Απάντηση #30 στις: 23/07/10, 00:03 »
Το θεμα ειναι πως οι Πυξ Λαξ ανεβηκαν σε μια περιοδο οπου ο ανταγωνισμος ηταν αρκετα "πεσμενος". Καρπωθηκαν κυριολεκτικα τις συγκυριες κι απο τοτε, σα τσιμπουρια στην ελληνικη σκηνη, φροντιζαν να αποζυμουν τους 15-16αρηδες ( τωρα πλεον 30αρηδες υποθετω ) με τα κλασσικα "κλαψομουνικα" τραγουδια που αναφερεις!

Δεν ειναι μαγκια να κατηγορεις οτιδηποτε υποβιβαζει την ποιοτητα της μουσικης ακροασης στην Ελλαδα. Ειναι υποχρεωση του καθε ακροατη που θελει να ειναι και συνειδητοποιημενος καταναλωτης! Γιατι καθε live ειναι ενα εμποριο θεαματος προς καθε ενα ακροατη εκει μεσα!

Ευτυχως ουτε στο σπιτι μου υπαρχει καποιο κομματι των Πυξ Λαξ, ουτε στο PC μου. Κι αν υπαρχει ειναι μονο για λογους μελετης σε μπαντες που κατα καιρους ηθελαν να παιξουν το..."Μοναξια μου ολα" και το "Μια συνουσια μυστικη".

Επειδη λοιπον τα "δοκαρια στο γρασιδι" σκουριασαν, καλο ηταν απλως να βγαλουν μια ανακοινωση θλιψης και να αφησουν το θεμα να παει ησυχα!

Επεμεναν ομως κι αφου εβγαλαν σαν φιλοι ( πω πω κατι φιλοι ) τα ακυκλοφορητα του Ξυδους, πρεπει να κανουν και συναυλια τωρα για....να θυμισουν στους 30αρηδες ποιος ηταν ο Ξυδους!

Τελοσπαντων, οι συναυλιες θα γινουν και ευχομαι να ειναι ΜΟΝΟ 5 κι οχι 25 με περιοδειες σε ολη την Ελλαδα!


Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Απ: Πυξ λαξ
« Απάντηση #31 στις: 23/07/10, 00:17 »

Δεν ειναι μαγκια να κατηγορεις οτιδηποτε υποβιβαζει την ποιοτητα της μουσικης ακροασης στην Ελλαδα. Ειναι υποχρεωση του καθε ακροατη που θελει να ειναι και συνειδητοποιημενος καταναλωτης! Γιατι καθε live ειναι ενα εμποριο θεαματος προς καθε ενα ακροατη εκει μεσα!

Ευτυχως ουτε στο σπιτι μου υπαρχει καποιο κομματι των Πυξ Λαξ, ουτε στο PC μου. Κι αν υπαρχει ειναι μονο για λογους μελετης σε μπαντες που κατα καιρους ηθελαν να παιξουν το..."Μοναξια μου ολα" και το "Μια συνουσια μυστικη".



τλκα μαλλον υπαρχει προβλημα στον τροπο που εκφραζομαι εγω...
προφανως και δεν απευθυνομαι σε σενα. τα λογια μου δεν κρυβουν κατι, ουτε υπαινισσομαι κατι για σενα προσωπικα. καλα κανεις κ κανεις ο,τι κανεις..
για να μιλησω πιο ανοιχτα και πιο συγκεκριμενα λοιπον, απευθυνομαι γενικοτερα σε μια μαζα ανθρωπων που βριζουν κατ' εξακολουθηση την εν λογω μπαντα, χωρις να ξερουν πραγματικα το γιατι.. βλεπουν, κ αντιγραφουν... σα τη μοδα ενα πραμα... ε, εδω κ καποια χρονια γ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ειναι μοδα να αντιγραφουν τα βρισιδια π ριχνουν καποιοι αλλοι (που καλα κανουν οταν υπαρχει βασιμη κατηγορια). ελπιζω να γινομαι αντιληπτη..

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ, δεν αναφερομαι σε καποιον συγκεκριμενο που εχει απαντησει σ αυτο το θεμα, μη παρεξηγηθω κ παλι, εξεφρασα την αποψη μου ΓΕΝΙΚΑ.
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πυξ λαξ
« Απάντηση #32 στις: 23/07/10, 00:19 »
Βασικα ουτε και η δικη μου απαντηση ηταν επι προσωπικου! Λυπαμαι εαν εδωσα τετοια εντυπωση!

Το θεμα "μιμησης" στην ελληνικη αγορα ειναι κλασσικο και θα συμφωνησω σε αυτο. Πιστευω πως εχει να κανει με την ποιοτητα της παιδειας μας και πιο συγκεκριμενα της καλλιτεχνικης ( στην προκειμενη περιπτωση βεβαια ).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πυξ λαξ
« Απάντηση #33 στις: 23/07/10, 00:38 »
Καρπωθηκαν κυριολεκτικα τις συγκυριες κι απο τοτε, σα τσιμπουρια στην ελληνικη σκηνη, φροντιζαν να αποζυμουν τους 15-16αρηδες ( τωρα πλεον 30αρηδες υποθετω ) με τα κλασσικα "κλαψομουνικα" τραγουδια που αναφερεις!

Η μεγαλύτερη "συγκυρία" ήταν ίσως το γεγονός ότι στέλεχος της δισκογραφικής τους εταιρείας ήταν ταυτόχρονα και μέλος της μπάντας.


Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Πυξ λαξ
« Απάντηση #34 στις: 23/07/10, 00:45 »
Δεν καταλαβαίνετε, ναούμε από έρωτα και καψούρα! Τα χαλνάς, τα ξαναφτιάχνεις, τα ξαναχαλάς, τα ξαναματαφτιάχνεις, τα ξαναματαχαλάς ρε τα ξαναμαναεπαναφτιάχνεις και μάλιστα με το ίδιο άτομο! Άμα δεν καρβουνιάσει φεριπίν το πράμα! πως έρχεσαι και μου λες καμαρωτός ότι το έζησες ? Για να εξηγούμεθα, διότι εμένα η καρδιά μου χτυπά μόνο στην μυρωδιά της αιθάλης.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Απ: Πυξ λαξ
« Απάντηση #35 στις: 23/07/10, 00:55 »
Δεν καταλαβαίνετε, ναούμε από έρωτα και καψούρα! Τα χαλνάς, τα ξαναφτιάχνεις, τα ξαναχαλάς, τα ξαναματαφτιάχνεις, τα ξαναματαχαλάς ρε τα ξαναμαναεπαναφτιάχνεις και μάλιστα με το ίδιο άτομο! Άμα δεν καρβουνιάσει φεριπίν το πράμα! πως έρχεσαι και μου λες καμαρωτός ότι το έζησες ? Για να εξηγούμεθα, διότι εμένα η καρδιά μου χτυπά μόνο στην μυρωδιά της αιθάλης.

πες τα πες τα, αν κ θ διαφωνισω σ ενα μονο σημειο.. βαλε τλχστν κ ενα τριτο ατομο ν υπαρχει λιγο σασπενς!
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Πυξ λαξ
« Απάντηση #36 στις: 23/07/10, 01:08 »
Δεν ειναι μαγκια να κατηγορεις οτιδηποτε υποβιβαζει την ποιοτητα της μουσικης ακροασης στην Ελλαδα.

Επέτρεψε μου να σου πω ότι υπερβάλεις λίγο όταν λες ότι οι Πυξ Λαξ υποβάθμισαν την ποιότητα της μουσικής (ακρόασης). Δηλαδή, ποιος/ποιοι ανεβάζουν την ποιότητα και με ποια κριτήρια?

Κατά την άποψη μου είναι συγκρότημα θρύλος για τα ελληνικά δεδομένα (με αντικειμενικά κριτήρια τις πωλήσεις και τον αριθμό των οπαδών που δεν μπορούν να αμφισβητηθούν). Όσον αφορά το υποκειμενικό κριτήριο της ποιότητας της μουσικής, αυτό σίγουρα ο καθένας το αντιλαμβάνεται διαφορετικά, αν και πάλι κατά την γνώμη μου θεωρώ οτι τα 3-4 πασίγνωστα κομμάτια τους αξίζουν από μουσικής άποψης, όχι λόγω τεχνικής, πολυπλοκότητας σύνθεσης και λοιπά, αλλά για το συναίσθημα που βγάζουν (έστω και αν το έχουν καταντήσει "μανιέρα"...).

Το ενδιαφέρον είναι οτι υπάρχει ένας "σνομπισμός" απέναντι τους από μεγάλη πλευρά μουσικών/μουσικόφιλων. Υποθέτω ότι ένας από τους λόγους είναι το γενικότερο στυλ που πλασάρουν (το οποίο δεν το γουστάρω καθόλου). Απο την άλλη, αναρωτιέται κανείς γιατί αυτό το στυλ να είναι "χειρότερο" από , π.χ., το στυλ που πλασάρει το metal hammer....  :)

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Πυξ λαξ
« Απάντηση #37 στις: 23/07/10, 01:31 »
Λοιπον...κλασσικα οταν ειδα οτι οι Πυξ Λαξ κανουν παλι ενωση για 5 συναυλιες εμεινα εκπληκτος.Δεν ξερω αν χαρηκα η αν το πηρα καπως.Η αληθεια ειναι οτι ημουν και γω απο αυτους που καποτε οταν ημουν 14 επιασα μια κιθαρα και επαιζα τα κομματια τους.Τωρα πλεον ειμαι 30αρης οπως ειπε και ο freemind και εχω κουραστει μεν να τους ακουω γιατι εχω παιξει παρα πολλες φορες τα κομματια τους αλλα και τα εχω ακουσει.

Απο κει και περα...ο καθε ακροατης μπορει να επιλεξει τι θα κανει.Δεν ξερω αν οι πυξ λαξ υποβαθμισαν την μουσικη σκηνη.Δεν ξερω πως ειναι να προσπαθεις να ζησεις απο την μουσικη οποτε δεν μπορω και να κρινω τις επιλογες του καθε μουσικου η τραγουδιστη.Ενα ειναι σιγουρο παντως.Οσα χρονια και αν περασουν...εγω παντα θα καθομαι και θα ακουω τα 2 πρωτα αλμπουμ τους(οχι και τοσο εμπορικα)...τα οποια παντα μου βγαζαν μια φρεσκαδα και ενα παθος για μουσικη(οπως επισης και μια 90ιλα).

Δεν νομιζω παντως να παω στην συναυλια τους...
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πυξ λαξ
« Απάντηση #38 στις: 23/07/10, 02:33 »
Βλέπω ότι με πολύ ευκολία δίνεται ο όρος "θρύλος" για κάποιο συγκρότημα.
Στην ελλάδα οι μόνες μπάντες που μπορείς να ονομάσεις έτσι χωρίς να ακουστείς αστείος είναι αυτή:


και αυτή:

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πυξ λαξ
« Απάντηση #39 στις: 23/07/10, 04:47 »
Fourier οταν κρινεται μια μπαντα για τη διαχρονικοτητα των...πωλησεων της κι οχι την ποιοτητα των συνθεσεων της, τοτε μαλλον κρινουμε με ελληνικα δεδομενα το τι ειναι μια καλη μπαντα και τι οχι!  ;)

Ο "σνομπισμος" απεναντι στο στυλ θα με εβρισκε συμφωνο εαν και οι ιδιοι οι Πυξ Λαξ ηξεραν τι στυλ ακριβως...λανσαρουν! Ethnic progressive εναλλακτικη ελληνικη ροκ; Πως να τους πεις;  ;D

Αλλα σε αυτη τη χωρα οταν δηλωνεις "ροκας", αμεσως γινεσαι ροκας, διοτι ο,τι δηλωσεις...εισαι!


Συγνωμη, θα συνεχισω να τους σνομπαρω...Οχι επειδη τεχνικα ειναι απλοι ( ποιος πληκτρας δε θα ηθελε να παιζει επι 3 ωρες τα ιδια ακκορντα σε αλλες θεσεις; ), αλλα επειδη πιο πολυ χορεψαμε με μπαλαντες που μας ηρθαν απο το εξωτερικο, παρα με τις κλαψιαρικες εμπορικες πατατες των Πυξ Λαξ!

Και να σου πω την αληθεια και οι Κατσιμιχαιοι που το παρακανανε λιγο με τους επερχομενους "χωρισμους" ηταν πολλα "κλικ" παραπανω ποιοτικοι απο τους Πυξ Λαξ! ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πυξ λαξ
« Απάντηση #40 στις: 23/07/10, 10:00 »
-Χωρις Encore
-Χωρις αξιοπρεπεια
-Χωρις Ξυδους
-ME πολλα,πολλα λεφτα :)
Υπεροχα live.Sorry αλλα εχω την χειροτερη αποψη για αυτο το συγκροτημα οσον αφορα τα live(οχι σε αποδοση,αλλα σε πολιτικη).Μου θυμιζουν κατι ΓΚΟΜΕΝΕΣ που σου λενε "χωριζω" μονο και μονο για να δουν αντιδρασεις ::)Πες το και καντο ρε συ...οχι 2 χρονια τελευταια Live
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Πυξ λαξ
« Απάντηση #41 στις: 23/07/10, 10:21 »
Θα ηθελα να πω πως αυτο δεν ειναι ενα καθαρα ελληνικο φαινομενο, και στο εξωτερικο υπαρχει το φαινομενο της αρπαγης, και πολυ εντονα μαλιστα...υπαρχουνε χιλιαδες παραδειγματα...
 
Ετυχε να επρεπε να κανω μια πυξ λαξ βραδια μαζι με εναν φιλο, για πρωτη φορα στην ζωη μου επαιξα τοσα λα μινορε και μετα σολ ματζορε και μετα φα ματζορε στην ζωη μου, το ενα κομματι πισω απο το αλλο...μεγαλη φτώχια η μουσικη τους...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Maestros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Απ: Πυξ λαξ
« Απάντηση #42 στις: 23/07/10, 10:55 »
Κατά τη γνώμη μου, δεν είναι ανήθικο να θες να κερδίσεις χρήματα από τη μουσική......ανήθικο είναι να θες να κερδίσεις χρήματα χρησιμοποιόντας τη μουσική και το όνομα κάποιου άλλου ( και πολύ περισσότερο όταν αυτός ο άλλος έχει πεθάνει )...Επίσης οι αγαπημένοι κατά τα άλλα πυξ λαξ ( κι εγω με αυτούς μεγάλωσα ) μπορούν να αποδείξουν ότι τα δήθεν ακυκλοφόρητα τραγούδια, είναι του Ξυδούς? ή είναι ένα καλοστημένο τρυκ της δισκογραφικής?....

Κατά τα άλλα, ας τις κάνουν τις συναυλίες, γιατί όχι?  Και ο καθένας ας πράξει όπως νομιζει.......

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πυξ λαξ
« Απάντηση #43 στις: 23/07/10, 13:28 »
Συγγνώμη αλλά κάπως πρέπει να ζήσουν και οι καλλιτέχνες, από τη στιγμή που δε πουλάνε οι δίσκοι λόγω των mp3 (καλώς ή κακώς αυτό είναι μια άλλη ιστορία) από κάπου πρέπει να βγάλουν χρήματα. Κι αυτό θα γίνει από τις συναυλίες (δεν υπάρχει άλλο μέσο). Όπως ειπώθηκε και πιο πάνω, πολλά συγκροτήματα το κάνουν και στο εξωτερικό (βλέπε Scorpions, Cranberries, Aerosmith). Ενώνονται μόνο και μόνο για "αρπαχτές".

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Πυξ λαξ
« Απάντηση #44 στις: 23/07/10, 13:49 »
οι scorpions και οι aerosmith δηλαδή είχαν διαλυθεί κι επανενώθηκαν για συναυλίες?

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πυξ λαξ
« Απάντηση #45 στις: 23/07/10, 14:17 »
O Tyler έφυγε από το γκρουπ το 2009. Οι scorpions ήταν να διαλυθούν, αλλά κάθε χρόνο το ανέβαλαν

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Πυξ λαξ
« Απάντηση #46 στις: 23/07/10, 15:26 »
πολλά ακούγονται και λέγονται καθε λίγο για πολλά γκρουπ,ίσως να τα διαρρέουν και μόνοι τους για να βρίσκονται στο προσκήνιο.σημασία έχει τι ισχύει.οι aerosmith εξακολουθούν να είναι ενεργοί,τώρα αν έφυγε ο Tyler ή όχι σ'ένα χρονικό διάστημα που προφανώς δεν είχαν σχεδιασμένο να κάνουν κάτι ή απλά δεν έκαναν κάτι δεν σημαίνει διάλυση κι επανένωση.

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πυξ λαξ
« Απάντηση #47 στις: 23/07/10, 15:32 »
Στα υπόλοιπα που είπα συμφωνείς;

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Πυξ λαξ
« Απάντηση #48 στις: 23/07/10, 15:52 »
ναι.δεν μ'ενοχλεί καθόλου που παίζουν και 'κονομάνε.
στο κάτω-κάτω αυτοί που πάνε και τους πληρώνουν γουστάρουν.

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πυξ λαξ
« Απάντηση #49 στις: 31/07/10, 23:47 »
Καταρχην να πω οτι κ εμενα μου αφηνει ασχημη εντυπωση η επανενωση (ποια επανενωση δηλαδη... 2 απο τους 3), και μαλιστα αναγγελλομενη 1 χρονο πριν... κ προς τιμην του Ξυδους :o Νταξ, λιγη ντροπη πια.

Ομως, χωρις να ειμαι ποτε φανατικος οπαδος του συγκροτηματος θελω να πω

-Οσον αφορα τις "τελευταιες" συναυλιες τους, που τοσο πολυ ακουσα στο θεμα... εγω θυμαμαι οτι ο μουσικος τυπος της εποχης διεδιδε κατι τετοια, και εν πασει περιπτωσει δεν θυμαμαι ουτε μια δηλωση των ιδιων περι "τελευταιας περιοδειας" πριν απο το "Χωρις encore". Χαρακτηριστικα αναφερω οτι σε πολυ γνωστο μουσικο περιοδικο οταν ειχαν βγαλει "τα δοκαρια στο γρασιδι" η κριτικη ανεφερε -και το θυμαμαι γιατι μου ειχε κανει εντυπωση το υφος: "...ειτε ο δισκος θα παει καλα και θα δωσει μια νεα πνοη στο συγκροτημα, ειτε θα αποτελεσει το τελευταιο καρφι στο φερετρο των Πυξ Λαξ". Δηλαδη κατσε ρε τεραστιε κριτικε, που το ξερεις εσυ οτι θα διαλυθουν? θες να μας πεις οτι εκανες δημοσιογραφικη ερευνα για το αν διαλυονται ή οχι? και μαλιστα κατα ποσον αυτο εξαρταται απο το αν θα παει καλα ο δισκος? Θυμαμαι παντα εικασιες τετοιου τυπου, αλλα παντα στα πλαισια του ραδιο-αρβυλλα μεταξυ φιλων ή μεσω εντυπων. Οταν ανακοινωσαν την τελευταια τους περιοδεια, θυμαμαι ειχαν βγει στην ερτ σε καποια εκπομπη ολοι μαζι και το ανακοινωσαν, δηλωνοντας μαλιστα οτι "επειδη πολλα εχουν ειπωθει κατα καιρους οτι η μπαντα θα διαλυθει, εμεις θελαμε οταν αυτο συμβει -που συμβαινει τωρα- να το ανακοινωσουμε οι ιδιοι" κ αυτο εκαναν.

-Ο δισκος που βγηκε τωρα με τα "ακυκλοφορητα" του Ξυδους, ειναι ο δισκος τον οποιο ηχογραφουσε οταν πεθανε. Εκεινη ακριβως την περιοδο ηταν στο στουντιο, αρα ηταν ολα ετοιμα κ προφανως ειχε ηχογραφησει και καποια απο τα τραγουδια. Απο οτι καταλαβαινω δηλαδη -γιατι τον δισκο δεν τον εχω ακουσει, ουτε τον εχω πιασει στα χερια μου να δω τι αναφερει- αυτο που εγινε ηταν να ολοκληρωσουν την ηχογραφηση με τη συμμετοχη οχι μονο του Πλιατσικα και του Στοκα, αλλα και αλλων καλλιτεχνων, και να την κυκλοφορησουν 'οπως ηταν προγραμματισμενο' (sic).