Αποστολέας Θέμα: Άλλο ένα θέμα για μαγνήτες(Steve's Special,D-sonic,Air-Norton)  (Αναγνώστηκε 7285 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
   Γεια σας συμφορουμίτες!
   Μπαίνω κατ'ευθείαν στο ψητό:
   Ήρθε η ώρα πιστεύω να αλλάξω τους μαγνήτες στην Ibanez Rg370 μου-μιας που τα έχουν παίξει τελείως και τα ηλεκτρικά της και-από όσο ψάξιμο έχω ρίξει κατέληξα στους Steve's Special ή D-Sonic για bridge και Air-Norton για neck (μα τι πρωτοτυπία!). Βέβαια έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια και για τους Evo2 bridge αλλά έχω διαβάσει και ότι δεν είναι και πολύ καλοί για ρυθμικά :-\
   Για τον bridge τώρα, από τη μια ο ντι-σονικ έχει μπόλικα μεσαία (που μου αρέσουν για τα ρυθμικά) και από την άλλη ο Steve's Special έχει κομμένα μεσαία. Σαν πετρουτσιακός και εγώ μπορώ να πω ότι μου άρεσε λίγο περισσότερο ο ήχος του όταν έπαιζε με τον -περίπου- Steve's Special, αλλά και ο καινούριος του δε με χαλάει απλά πιστεύω ότι δεν είναι τόσο ξεχωριστός όσο ο παλιός (βλέπε Liquid Tension Experiment, Six Degrees Of Inner Turbulence).
   1. Έσεις τι έχετε να πείτε σύμφωνα με την εμπειρία σας;
   2. Όποιος έχει κάποιον από αυτούς τους μαγνήτες και μπορεί να ανεβάσει samples από αυτούς με ξερό ήχο κιθάρας (ίσως λίγο delay) παίζοντας καθαρά, ρυθμικά και καμιά μελωδία θα του ήμουν υπόχρεος γιατί δεν έχω βρει και μάλλον δεν υπάρχει περίπτωση να βρω καμιά κιθάρα να τους ακούσω :-\
   3. Πόσο περίπου θα μου κοστίσουν τα ηλεκτρικά (δεν ξέρω τι ακριβώς χρειάζεται-καλώδια-pots κλπ.)από Ελλάδα και από thomann;
   4. Λέω να βάλω και ένα push-pull επιλογέα. Επειδή δεν έχω καταλάβει ακριβώς, όταν το ενεργοποιήσω πχ. κάνει μία μόνο διαφορετική λειτουργία η μπορώ να έχω τελείως διαφορετικές επιλογές από τον επιλογέα μαγνητών; (τιμή του knob;)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων guys

Edit: Ξέχασα το πιο σημαντικό! Θέλω να πετύχω όσο το δυνατόν πιο all-around ήχο με έμφαση όμως στα ρυθμικά με παραμόρφωση και singning leads ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 10/06/08, 15:30 από newGuitarMan »

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κανείς; ???

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Αν εχεις καλη συνδεση, δες τα παρακατω βιντεο για τον Steve's Special.






http://ca.youtube.com/watch?v=YRA262A-0uA (Embedding disabled, limit reached)


Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αν εχεις καλη συνδεση, δες τα παρακατω βιντεο για τον Steve's Special.

http://ca.youtube.com/watch?v=T3l89FqUtqw
http://ca.youtube.com/watch?v=BHPtDsmk4no&feature=related
http://ca.youtube.com/watch?v=MG64TUVn6E4
http://ca.youtube.com/watch?v=MoCxvwzbmhQ&feature=related
http://ca.youtube.com/watch?v=qXovUGhrTfY&feature=related
http://ca.youtube.com/watch?v=YRA262A-0uA



Τα έχω δει αλλά το youtube τρώει το μισό ήχο :-\
Α και για να μη σας βάζω να ψάχνετε το ξύλο της κιθάρας μου είναι basswood.

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Βοηθήστε λίγο βρε παιδιά σε λίγες μέρες πρέπει να αποφασίσω! :'(

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παιδιά αύριο-μεθαύριο πρέπει να αποφασίσω...Απ' ό,τι φαίνεται θα πάρω στα τυφλά d-sonic κ air-norton...

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Παιδιά αύριο-μεθαύριο πρέπει να αποφασίσω...Απ' ό,τι φαίνεται θα πάρω στα τυφλά d-sonic κ air-norton...

Aπό τους καλύτερους συνδυασμούς κατ'εμέ. Και οι δύο πολύ καλοί μαγνήτες.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Και το ρημάδι το rail του D-Sonic, προς τα πού το βάζεις τελικά? Προς γέφυρα, ή προς neck?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Και το ρημάδι το rail του D-Sonic, προς τα πού το βάζεις τελικά? Προς γέφυρα, ή προς neck?


Γέφυρα για πιο bright, neck για ποιό χαλαρό. Οι διαφορές βέβαια δεν είναι τραγικές.

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εγώ θα πω να μου το βάλουν προς neck -αν και δε θα παίζω μόνο σε στάνταρ κούρδισμα- κι ο θεός βοηθός :P

Τελικά με ποτενσιόμετρα και push-pull knobs τι παίζει;

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Ενα σχολιο να κανω κ εγω, εχοντας παιξει 2 χρονια με τον steve's special στην petrucci, και αλλαζοντας τον σε d-sonic. Ειναι πολυ διαφορετικοι προφανως, αλλα παρ οτι με πολλα μεσαια, ο d sonic δεν χανει αναλογα την καθαροτητα που εχει ο steve's special. Ειναι "περιπλοκος" μαγνητης, μπορεις αναλογα με την τοποθετηση του να κανεις "tradeoff" μεταξυ ζεστασιας, και καθαροτητας, και με την ραβδο προς το μπρατσο, ειναι απιστευτος για σολο, αργοσυρτα ή γρηγορα.. Προσωπικα ειναι και ο μονος μαγνητης με τον οποιο εχω παιξει και μ αρεσει ως διπλος στα καθαρα του. Πολυ πιο ζεστα απο evo,steve's special, εναν seymour duncan που επεσε στα χερια μου!
Βεβαια ο steve's special ειναι ενας μοναδικος μαγνητης κ αυτος, πεντακαθαρος, σιγουρα ομως με λιγοτερα περιθωρια πειραματισμου κ εξερευνησης. Κρατησα τον d sonic λοιπον!
(και μολις πουλησα το σετακι που ειχε η musicman jp, αν το θελες!  :-\ )

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ενα σχολιο να κανω κ εγω, εχοντας παιξει 2 χρονια με τον steve's special στην petrucci, και αλλαζοντας τον σε d-sonic. Ειναι πολυ διαφορετικοι προφανως, αλλα παρ οτι με πολλα μεσαια, ο d sonic δεν χανει αναλογα την καθαροτητα που εχει ο steve's special. Ειναι "περιπλοκος" μαγνητης, μπορεις αναλογα με την τοποθετηση του να κανεις "tradeoff" μεταξυ ζεστασιας, και καθαροτητας, και με την ραβδο προς το μπρατσο, ειναι απιστευτος για σολο, αργοσυρτα ή γρηγορα.. Προσωπικα ειναι και ο μονος μαγνητης με τον οποιο εχω παιξει και μ αρεσει ως διπλος στα καθαρα του. Πολυ πιο ζεστα απο evo,steve's special, εναν seymour duncan που επεσε στα χερια μου!
Βεβαια ο steve's special ειναι ενας μοναδικος μαγνητης κ αυτος, πεντακαθαρος, σιγουρα ομως με λιγοτερα περιθωρια πειραματισμου κ εξερευνησης. Κρατησα τον d sonic λοιπον!
(και μολις πουλησα το σετακι που ειχε η musicman jp, αν το θελες!  :-\ )
Την είδα την αγγελία σου το μεσημέρι και το σκέφτηκα για τον air-norton ο οποίος δεν ήξερα ότι είναι και αυτός πειραγμένος στην EBMMJP αλλά χρειάζομαι f-spaced και για neck :-\
Έχεις δοκιμάσει τον d-sonic σε κουρδίσματα τουλάχιστον ένα τόνο χαμηλότερα από το κανονικό; Αν ναι πώς ακούγεται με το rail προς neck;

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Μονο drop-d εχω δοκιμασει, αλλα μην τρελαινεσαι γι αυτο! Πρωτον, γιατι με εναν seymour duncan σε μια olp εχω κουρδισει σε A και αποδιδει, 2ον γιατι ακομα κ ο ιδιος ο Petrucci ολοκληρο train of thought 50 λεπτα σε ρε και ντο με steve's specials ειναι γραμμενο, 3ον εγω εβρισκα τελειο τον evo σε ντο, κλπ κλπ...
Ασε που αν θες, καθως αλλαζεις χορδες για να αλλαξεις κουρδισμα, γυρνας κ τον μαγνητη!  ;)
(Ναι χρειαζεσαι f-spaced οντως..)

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μονο drop-d εχω δοκιμασει, αλλα μην τρελαινεσαι γι αυτο! Πρωτον, γιατι με εναν seymour duncan σε μια olp εχω κουρδισει σε A και αποδιδει, 2ον γιατι ακομα κ ο ιδιος ο Petrucci ολοκληρο train of thought 50 λεπτα σε ρε και ντο με steve's specials ειναι γραμμενο, 3ον εγω εβρισκα τελειο τον evo σε ντο, κλπ κλπ...
Ασε που αν θες, καθως αλλαζεις χορδες για να αλλαξεις κουρδισμα, γυρνας κ τον μαγνητη!  ;)
(Ναι χρειαζεσαι f-spaced οντως..)
Ναι, για τον d-sonic έλεγα και το ρέιλ που λένε πως αποδίδει καλύτερα προς bridge για χαμηλά κουρδίσματα. Γίνεται έτσι εύκολα να τον γυρίσω; Δεν είναι μπλεγμένος με τα καλώδια; Δε με προβληματίζει πάντως ιδιαίτερα αυτό, δε θα κουρδίζω χαμηλά και πολύ συχνά. Thanks!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Αρα σε μια 7χορδή, το rail παει προς τη γέφυρα?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Αρα σε μια 7χορδή, το rail παει προς τη γέφυρα?

Στο site της DiMarzio αναφέρει ότι για dropped tunings, το rail καλό θα είναι να βρίσκεται από την πλευρά της γέφυρας για να καθαρίζει λίγο τον ήχο, ενώ για standard tunings προς την πλευρά του λαιμου.. Τώρα η 7χορδη δεν είναι dropped tuning αλλά σίγουρα η Β δημιουργεί την "ψευδαίσθηση" του χαμηλού κουρδίσματος γι' αυτό στην 7χορδή μου, που φοράει D Sonic, το rail είναι προς τη γέφυρα.. That was my guess however..

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Μονο drop-d εχω δοκιμασει, αλλα μην τρελαινεσαι γι αυτο! Πρωτον, γιατι με εναν seymour duncan σε μια olp εχω κουρδισει σε A και αποδιδει, 2ον γιατι ακομα κ ο ιδιος ο Petrucci ολοκληρο train of thought 50 λεπτα σε ρε και ντο με steve's specials ειναι γραμμενο, 3ον εγω εβρισκα τελειο τον evo σε ντο, κλπ κλπ...
Ασε που αν θες, καθως αλλαζεις χορδες για να αλλαξεις κουρδισμα, γυρνας κ τον μαγνητη!  ;)
(Ναι χρειαζεσαι f-spaced οντως..)
Ναι, για τον d-sonic έλεγα και το ρέιλ που λένε πως αποδίδει καλύτερα προς bridge για χαμηλά κουρδίσματα. Γίνεται έτσι εύκολα να τον γυρίσω; Δεν είναι μπλεγμένος με τα καλώδια; Δε με προβληματίζει πάντως ιδιαίτερα αυτό, δε θα κουρδίζω χαμηλά και πολύ συχνά. Thanks!

Ετσι απλα μπορεις να τον γυρισεις! Μαλιστα σου προτεινω σε καθε split θεση, η θεση που ο μαγνητης παιζει ως μονος παραλληλα με καποιον αλλο, να λειτουργει το πηνιο με το rail, ετσι ωστε αν εισαι σε στανταρ κουρδισμα, να κερδιζεις σε ζεστασια, και αν τον γυρισεις αυτοματα να κερδιζεις σε καθαροτητα με λιγα πριμα παραπανω!  ;)

Αρα σε μια 7χορδή, το rail παει προς τη γέφυρα?


Δοκιμασε κ τα 2! Κ εγω στην 6χορδη jp σε στανταρ κουρδισμα καθομαι και δοκιμαζω μια το ενα μια το αλλο..! (κλεινω προς τον συνιστωμενο τροπο, αλλα οχι εξ ορισμου!)

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ευχαριστώ για τις βοήθειες παιδιά τους παρήγγειλα τελικά και σε λίγες μέρες θα είναι εδώ ;D

Θα προσπαθήσω να ποστάρω και κανένα clip όταν τους βάλω :D

Ανυπομονώ 8)

Αποσυνδεδεμένος Solstafir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Οι D-Sonic στίς 7-χορδες κοιτάνε γέφυρα, ναι, και είναι αρκετά ζεστός μαγνήτης ακόμα και με αυτή τήν τοποθέτηση (πολύ πιό ζεστός από κάτι "σφαγιασμένες" 1527 με EMG707 που έχω δει...)

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
O Petrucci στις εφταχορδες κιθαρες τοποθετει ton Dsonic με τη μπαρα προς τη γεφυρα και στις εξαχορδες αντιστροφα.Το τσεκαρα σε πολλες φωτο, ακομα και στo επισημο site tis MUSICMAN.
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Όντας Petrucciακός κι εγώ ήμουν στην αρχή για D-Sonic αλλά τελίκά πήρα τον Al DiMeola Model ο οποιός είναι πολύ μπροσταααααααααααά χωρίς να φανταστείς τπτ Jazz ήχους. Και στο μπράτσο, κλασσικά Air Norton...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1603 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/06, 18:43
από juliad
8 Απαντήσεις
4944 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/07, 17:20
από Minotaur
24 Απαντήσεις
7081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/09, 15:02
από mace
18 Απαντήσεις
6805 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/09, 08:37
από caramelo
5 Απαντήσεις
3314 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/10, 16:39
από woodaki
6 Απαντήσεις
3179 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/10, 12:35
από birbillis
26 Απαντήσεις
12919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/11, 10:13
από denisgiann
22 Απαντήσεις
6423 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/11, 15:32
από christie
6 Απαντήσεις
3059 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/12, 13:33
από errikosmes
0 Απαντήσεις
1981 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/12, 08:33
από stelios-z