Αποστολέας Θέμα: Warmoth LP  (Αναγνώστηκε 12715 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Warmoth LP
« Απάντηση #25 στις: 08/09/09, 15:39 »
Αλλά σε αντίθεση με όλους τους άλλους promoter -που ξέρουμε και οι δυο μας ποιου Μεγάλο-εισαγωγεα από την Πάτρα τα προϊόντα Promot-άρουν…-

Εγώ τα έχω πληρώσει, τόσο στον Κουρμπη όσο και στο Music Store…

Δεν μου τα χάρισαν…

Ούτε μου τα δώρισαν έναντι τέτοιων υπηρεσιών…

Αν θέλεις να ψάξεις για Promoter κοιτά σε κάποιο άλλο forum…

Γιατί αυτό είναι το kithara.gr

Αυτά τα ολίγα και καλό είναι πριν εκφέρουμε «γνώμη» για κάποιο άτομο, να έχουμε δει τι έχει προσφέρει στην «κοινότητα»…

 Μετά τιμής, Spartan.


Επειδή τυχαίνει να ανήκω και στο "άλλο" φόρουμ (όπως και ένα μεγάλο ποσοστό ανθρώπων απο εδώ μέσα ,μην γελιόμαστε..) τέτοιου είδους κατηγορίες είναι το λιγότερο γελοίες...και έχουν ξαναγίνει μάλιστα εδώ απο το ίδιο άτομο.
Την προηγούμενη φορά οι συντονιστές είχαν παρέμβει και το επίμαχο ποστ είχε σβηστεί...

Θα παρακαλούσα λοιπόν κάποιον συντονιστή να κάνει τις απαραίτητες συστάσεις ή και διορθώσεις σε ένα μέλος που εξακολουθεί να συκοφαντεί ανθρώπους μόνο και μόνο επειδή έχει πλάσει στο κεφάλι του μια ψευδή εικόνα της πραγματικότητας...

Spartan η συμπεριφορά σου είναι τραγική...
Συνεχίζεις να εκτοξεύεις κατηγορίες χωρίς καμμία απόδειξη.
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Warmoth LP
« Απάντηση #26 στις: 08/09/09, 16:02 »
Ειμαι 99% σιγουρος οτι το '' Ετσι ετσι" του ΚDee πηγαινε στην φραση "εσυ τις Swans εγω τις lp"
Εγω μιλησα για διαφημηση γιατι στην ερωτηση του ποστ μου ημουν ξεκαθαρος. Ρωτουσα αν η Warmoth βγαζει σετ νεκ. Δεν ειπα πουθενα οτι θελω να αγορασω κιθαρα ουτε οτι ψαχνω εναλλακτικες. Το που αλλου θα βρεις αυτα που θελω το εγραψα μετα το πρωτο σου ποστ.
Και πανω σε ακριβως αυτην την ερωτηση που εκανα οσον αφορα τις σετ νεκ εριξες αραδιασμα για τον κουρμπη. Εξου και το διαφημηση. Γενικα δεν το κατακρινω αυτο γιατι ολοι μας σχεδον εχουμε ενα μαγαζι που προτιμαμε και το προτινουμε σε αλλους.
Αλλα αυτο το κανουμε στην ερωτηση: Ξερετε που μπορω να βρω το Χ προιον σε καλη τιμη?"

Παράθεση
Αυτά τα ολίγα και καλό είναι πριν εκφέρουμε «γνώμη» για κάποιο άτομο, να έχουμε δει τι έχει προσφέρει στην «κοινότητα»…
Δλδ κατω απο 100 ποστς δεν μπορει να εκφερει αποψη καποιο μελος?
Παράθεση
Όπου όφειλε η  Gibson U.S.A. να επιδιώξει καλύτερο ποιοτικό έλεγχο (Total Quality Management) ώστε οι κιθάρες της να μην είναι «κουκουρουκου λαχεία» για τους αγοραστές της…

"The setup is awful, like EVERY other Heritage guitar I have played/owned. They just can not execute that last 5% of effort needed to complete the guitar. The frets are uneven, the nut slots are cut badly. This guitar is off for a fret leveling and new bone nut."

"Heritage is always bad on the setups, which they seem to simply not care about"

Οσον αφορα τον ποιοτικο ελεγχο και της heritage, και κουκουρουκου λαχεια... Δεν ξερω μπορει να μην ειναι αληθεια αλλα ειναι απο reviews του συγκεκριμενου οργανου



Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: Warmoth LP
« Απάντηση #27 στις: 08/09/09, 17:11 »
Ειμαι 99% σιγουρος οτι το '' Ετσι ετσι" του ΚDee πηγαινε στην φραση "εσυ τις Swans εγω τις lp"
Μα φυσικα.. ??? ...WTF???
Φιλε Σπαρταν ειλικρινα το παρεξηγησες..

Δεν εχω σκοπο να προσβαλλω κανεναν.
Απλα σε μια προηγουμενη κουβεντα με τον Stinky ειχε αναφερθει ο καθενας στην "τρελα του" σχετικα με ποιες κιθαρες λατρευουμε..εξου κ το σχολιο μου.

Συνιστω ηρεμια παντως,εχεις ενα δικαιο σιγουρα σε οτι εχει να κανει με τις Heritage αλλα γιατι διαστρευλωνεις το θεμα σου ψαχνοντας για φαντασματα.. ???
Ολοι ξερουν τον Κουρμπη,δεν σου ειπε κανεις οτι ντε κ καλα τον σπονσοραρεις..η οτι τα "παιρνεις" γενικοτερα,οχι φυσικα.


Ειμαστε cool? :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 08/09/09, 17:15 από Κ.Dee »
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Warmoth LP
« Απάντηση #28 στις: 08/09/09, 21:45 »
Αρχίζοντας από το τέλος την κουβέντα
 
K.Dee:

Ναι είμαστε Cool…

Stinky:

Μόνο που βλέπει ο «γνωστής των Les Paul guitars » το  http://www.warmoth.com/Guitar/Bodies/LP/LPcarved.aspx

Καταλαβαίνει ότι τα Pickup Routing(s) είναι για 25 ½ inch scale neck…

Γιατί δεν ταιριάζoυνε αυτά τα Pickup Routing(s) με τις αρμόνικες ενός 24 ¾ inch neck…
   
Όποτε θα σκεφτεί λογικά: Αυτό δεν είναι Les Paul…

Εσένα –μπορεί να- σου διέφυγε αυτό…

Όπως και ότι οι Warmoth guitars πάντα ήταν & είναι Bold-on…

Γιατί αυτοί οι άνθρωποι…

Parts πουλούν, όχι ολοκληρωμένες κιθάρες…

Και όταν εσύ ρωτάς: «Που θα τα βρεις αυτά παράγωγη και ακόμα και custom πόσα θα δώσεις?»

Και σου απαντώ: Στην Heritage…

Είναι αυτό αράδιασμα για τον Κουρμπη?

Καλό είναι να σε ενημερώσω -αν δεν το ξέρεις…- ότι τις αντιπροσωπείες δεν τις «παντρεύονται» οι έμποροι…

Μπορεί φέτος να την έχει ο Κουρμπης , του χρόνου μπορεί να την πάρει ο Νάκας η’ ο Στολλας η’ όποιος άλλος…

Θα αλλάξει αυτό την σχέση μου με την Heritage?...

Και στην τελική: Πάρε τα Gibson καυσόξυλα σου και κατέβα στον Κουρμπη…

Κάνε όσα A/B test με τα Gibson καυσόξυλα σου & τις Heritage σε όποιον ενισχυτή γουστάρεις…

Και μετά τα λέμε…

Γιατί τα πολλά τα λόγια είναι φτώχεια…

Κάποιοι ψωνίζουν με το «αυτί», κάποιοι άλλοι με το «μάτι»…

Προσπάθησε να ανήκεις στους πρώτους…

Μουσικοί είμαστε, όχι «έπιπλαδες»…
   
Groovemod001:

Όταν θα μου δώσουν το βιβλιάριο παροχής υπηρεσιών που έχουν, θα σου φέρω και τις αποδείξεις…

Χαίρομαι που διάβασες το διαγραμμένο post…

Ίσως αυτό θα έπρεπε να σε έκανε να αναρωτηθείς:

Μήπως έχει δίκιο ο Spartan που τα γραφεί αυτά…
     
Και  όταν προσπαθείς να διαβάλεις κάποιον, όπως προσπάθησες στο Εκμετάλλευση από κιθαροκατασκευαστές
 
Κάνε το σωστά…

Για να μην γίνεσαι εσύ ο Γελοίος της παρέας…                   

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Warmoth LP
« Απάντηση #29 στις: 08/09/09, 21:52 »
Πολύ απόλυτο σε βλέπω....
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Ο έχων καυσόξυλα.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Warmoth LP
« Απάντηση #30 στις: 08/09/09, 22:44 »

Μόνο που βλέπει ο «γνωστής των Les Paul guitars » το  http://www.warmoth.com/Guitar/Bodies/LP/LPcarved.aspx

Καταλαβαίνει ότι τα Pickup Routing(s) είναι για 25 ½ inch scale neck…

Γιατί δεν ταιριάζoυνε αυτά τα Pickup Routing(s) με τις αρμόνικες ενός 24 ¾ inch neck…
   
Όποτε θα σκεφτεί λογικά: Αυτό δεν είναι Les Paul…

Εσένα –μπορεί να- σου διέφυγε αυτό…



Μια μικρή παρένθεση: Υπάρχει πάντα η επιλογή, να κάνει τα ρούτινγκ ο μάστορας που θα κάνει τη συναρμολόγηση...Όπως είχα συζητήσει κάποτε με τον μάστορα που πάω. Μη βιαζόμαστε να τα γειώνουμε όλα....

Ωστόσο, θα ήθελα μερικές πληροφορίες για το πως ταιριάζουνε οι μαγνήτες με συγκεκριμένες θέσεις των αρμονικών.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Warmoth LP
« Απάντηση #31 στις: 09/09/09, 00:41 »
Κολλητε
Παράθεση
Μόνο που βλέπει ο «γνωστής των Les Paul guitars » το  http://www.warmoth.com/Guitar/Bodies/LP/LPcarved.aspx

Καταλαβαίνει ότι τα Pickup Routing(s) είναι για 25 ½ inch scale neck…

Δεν ξερω γιατι εχεις εσυ την κιθαρα, αλλα εγω την εχω για να πεζω μουσικη και οχι για να μαθω ανατομια. Πουθενα δεν ανεφερα οτι ειμαι γνωστης των les paul, ασχετως οτι εχω 2. Σε αντιθεση με αλλους δεν εχω τις κιθαρες μου για την βιτρινα...

Παράθεση
Όπως και ότι οι Warmoth guitars πάντα ήταν & είναι Bold-on…

Ποιος σου ειπε οτι ειμαι πελατης τους? Αν ημουν θα ηξερα και δεν θα ρωτουσα
Παράθεση
Μπορεί φέτος να την έχει ο Κουρμπης , του χρόνου μπορεί να την πάρει ο Νάκας η’ ο Στολλας η’ όποιος άλλος…

Ναι αλλα φετος την εχει ο κουρμπης...

Παράθεση
Πάρε τα Gibson καυσόξυλα σου και κατέβα στον Κουρμπη…

Ε ρε μανια με αυτον τον τυπο.... Μπα λεω να τα κρατησω εδω, χειμωνιαζει κιολας να χω υλικο για την σομπιτσα μου. Ειναι και καλο υλικο το μαονι.
Παράθεση
Και όταν εσύ ρωτάς: «Που θα τα βρεις αυτά παράγωγη και ακόμα και custom πόσα θα δώσεις?»

Και σου απαντώ: Στην Heritage…

Αυτο δεν ειναι αραδιασμα
Παράθεση
Στην Heritage…

 Όλες οι Heritage είναι Non-Chambered, οπότε όταν είναι να την παραλάβεις, πάρε οπωσδήποτε και την Minotaur Classic Padded Black Guitar Strap (Deluxe)  http://minotaur.gr γιατί οι Heritage είναι «Αντρικές κιθάρες»…

 Έρχονται σε αυτά τα χρώματα… http://www.heritageguitar.com/products/finishes.htm οπότε μπορείς να επιλέξεις όποια Translucent Finishes θέλεις: Antique Natural - http://www.heritageguitar.com/products/Finishes/ANTN.htm , Natural -  http://www.heritageguitar.com/products/Finishes/NAT.htm , Rose Natural (Δεν έχει Φώτο…)

 Η δίκια μου Heritage H-150 CM Ultra ήρθε (κατόπιν δικής μου επιλογής & παραγγελίας) με Black Translucent…

 Στην Heritage μπορείς να επιλέξεις για Flame Maple «καπάκι» όσα Α θέλεις (3 Α, 4 Α, 5 Α)…

 Μπορείς να επιλέξεις Rosewood or Ebony fingerboard… , Pick-ups, Hardwire…  http://www.heritageguitar.com/products/customize.htm

 Και γενικά να κάνεις όποια Custom «ανωμαλία» γουστάρεις, θέλεις και αγαπάς…

 Χωρείς να «σκάσεις» το 7 χιλιάρο στην Gibson …

Οπότε το πιο σωστό είναι να κάνεις ένα τηλ. στον Π. Κουρμπη: 210-3615540, να του πεις τι ακριβώς θέλεις, να κάνεις την παραγγελία, να προ καταβάλεις τα μισά λεφτά αυτής (τα αλλά μισά όταν κατά την παραλαβή) και να περιμένεις ποτέ θα την στείλουν…

Υπ’όψην σου… Θα αργήσουν…
Αλλά…

 Η Κιθάρα που θα πάρεις…

 Θα «Παίζει» !!!!!!

Αυτο ομως...

Και θα σου πω κατι τελαυταιο. Ειμαι τοσα χρονια σε αυτο το φορουμ, αλλα τυπο σαν και σενα δεν ξαναδα. Και μετα απολα αυτα ακομα και να μου χαρισουν heritage στεγνα δεν θα την παρω.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Warmoth LP
« Απάντηση #32 στις: 09/09/09, 01:13 »
Παιδιά, ας ηρεμήσουμε λίγο γιατί βλέπω το θέμα να πηγαίνει προς τον κάδο με βήμα ταχύ.

Spartan, καλό είναι να αποφεύγονται οι απόλυτες εκφράσεις και οι υπερβολές. Και εγώ έχω ακούσει ότι οι Heritage είναι πολύ καλές κιθάρες, αλλά με τον τρόπο που εκφράζεσαι, όχι μόνο δεν καταφέρνεις να περάσεις το μήνυμα που θέλεις αλλά φαίνεται να έχεις και το αντίθετο αποτέλεσμα.

Stinky, καταλαβαίνω γιατί μπορεί να σε ενοχλούν τα όσα γράφει ο Spartan και το ύφος του. Αλλά κι εσύ όταν λες ότι για αυτό το λόγο δεν θα ήθελες μια Heritage ακόμα και αν σού τη χαρίζανε, μάλλον φτάνεις στο εκ διαμέτρου αντίθετο (και επομένως εξ ίσου ακραίο) σημείο υπερβολής.

Στο θέμα μας λοιπόν, και με ψυχραιμία...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Warmoth LP
« Απάντηση #33 στις: 09/09/09, 01:19 »
Στο θέμα μας λοιπόν, και με ψυχραιμία...

Θα περίμενα μια παρέμβαση και για το πιο σοβαρό θέμα....τις ανυπόστατες συκοφαντίες περί χρηματισμών και "δώρων".

Δεν μπορεί ο καθένας να λέει ό,τι θέλει κατηγορώντας άλλους γιατί έτσι του τη βάρεσε!!

Αυτά τα ολίγα...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Warmoth LP
« Απάντηση #34 στις: 09/09/09, 01:22 »
Στο θέμα μας λοιπόν, και με ψυχραιμία...
Θα περίμενα μια παρέμβαση και για το πιο σοβαρό θέμα....τις ανυπόστατες συκοφαντίες περί χρηματισμών και "δώρων".
O Καδος πλησιαζει μην ανησυχεις...

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Warmoth LP
« Απάντηση #35 στις: 09/09/09, 01:42 »
Αυτο ακριβως το θεμα δεν πρεπει να παει καδο...
Γιατι αν παει την επομενη φορα που θα ξαναγινει κατι τετοιο δεν θα χουμε που να ανατρεξουμε :P

ΕDIT
Παράθεση
Αλλά κι εσύ όταν λες ότι για αυτό το λόγο δεν θα ήθελες μια Heritage ακόμα και αν σού τη χαρίζανε, μάλλον φτάνεις στο εκ διαμέτρου αντίθετο

Καλα ρε Απολλωνα εκει κολλησες?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Warmoth LP
« Απάντηση #36 στις: 09/09/09, 01:51 »
Καλα ρε Απολλωνα εκει κολλησες?

Το θέμα, σε περίπτωση που το ξεχάσατε, έχει σχέση με τη Warmoth και τα guitar parts που κατασκευάζει. Το πού "κόλλησα" εγώ και το πού έχει κολλήσει γενικά η συζήτηση, το βλέπει ο καθένας ιδίοις όμμασι...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: Warmoth LP
« Απάντηση #37 στις: 09/09/09, 09:08 »
Ας ηρεμησουμε,ας αφησουμε μια,δυο μερες πριν ξαναγραψουμε κατι..συνηθως καθαριζει το μυαλο κ λειτουργουμε καλυτερα.

Περα απ'ολα αυτα,πρεπει να πω οτι δεν εχω αγορασει ποτε μου Warmoth,παντα τους εβρισκα λιγακι ακριβους.
Δεν μπορεσα ποτε να καταλαβω κ τον λογο επισης που εχουν υψηλες τιμες,αλλωστε δεν ειναι δα οτι τα φτιαχνουν με το χερι!


Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Warmoth LP
« Απάντηση #38 στις: 09/09/09, 11:48 »
Ας ηρεμησουμε,ας αφησουμε μια,δυο μερες πριν ξαναγραψουμε κατι..συνηθως καθαριζει το μυαλο κ λειτουργουμε καλυτερα.

Περα απ'ολα αυτα,πρεπει να πω οτι δεν εχω αγορασει ποτε μου Warmoth,παντα τους εβρισκα λιγακι ακριβους.
Δεν μπορεσα ποτε να καταλαβω κ τον λογο επισης που εχουν υψηλες τιμες,αλλωστε δεν ειναι δα οτι τα φτιαχνουν με το χερι!




Κοίταξε η αλήθεια είναι ότι αν κάνεις κιθάρα στη Warmoth θέλεις ένα χιλιάρικο όλα μαζι σίγουρα... Το θέμα είναι να παίζει σαν μια κιθάρα του χιλιάρικου... Ας μας πει κάποιος που έχει (αν και γενικά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια) αν όντως αξίζει.
Επίσης Dee πολλοί έχουν spare guitar parts και τα βολεύουν έτσι ώστε να χρειαστούν μόνο τα ξύλα...

Εγώ αυτό που σκέφτομαι μόλις μαζευτούν περίσσια χρήματα είναι να ξεκινήσω μια 7χορδη...
Αν είναι να την κάνω σε γνωστό μου γύρω στο χιλιάρικο από το μηδέν και να παραγγείλω έτοιμα parts και να μου βγεί πάλι ένα χιλιάρικο, εννοείται ότι θα πάω στην πρώτη επιλογή...
« Τελευταία τροποποίηση: 09/09/09, 11:50 από Υπνοβάτης... »

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Warmoth LP
« Απάντηση #39 στις: 09/09/09, 12:21 »
Εμενα το αρχικο μου πλανο για το οποιο εθεσα και την αρχικη ερωτηση ηταν να μαζευα καποια χρηματα για σωμα και μανικι απο το showcase και οταν τα περνα στα χερια μου να ψαχνα αρχικα για καποια μεταχειρισμενα ηλεκτρικα που εχω στο νου μου.
Εχεις δικιο ετσι γλυτωνεις αρκετα χρηματα.
Καποιος να μας πει για το αν οι warmoth αξιζουν το 1000αρικακι τους?

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Warmoth LP
« Απάντηση #40 στις: 09/09/09, 12:50 »
Εγώ έχω αγοράσει ένα καταπληκτικό μανίκι από Warmoth, όμως αγόρασα κι ένα original Fender από EBAY φτηνότερα και είναι ακόμα καλύτερο από το Warmoth, κι ένα G&L ακόμη καλύτερο.
Έχω αγοράσει ένα Thinline σκάφος για ΤΕLE πάλι από Warmoth κ α τ α π λ η κ τ ι κ ό, άγόρασα όμως κι ένα από την Αγγλία σχεδόν τσάμπα που είναι κλάσεις καλύτερο.....
Ο νοών νοήτω.




Ο έχων καλά καυσόξυλα (ένα του 1976) κι ένα Custom Shop Historical Reissue......

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Warmoth LP
« Απάντηση #41 στις: 09/09/09, 13:26 »
Άσε εσύ τι έχεις γιατί θα βάλω τα κλάματα...

Άρα με λίγα λόγια το θέμα  Warmoth συνοψίζεται στο

ίσως-value-for-money-αλλά-με-παραπάνω-ψάξιμο-βρίσκεις-και-καλύτερα μαγαζί?

Εμενα το αρχικο μου πλανο για το οποιο εθεσα και την αρχικη ερωτηση ηταν να μαζευα καποια χρηματα για σωμα και μανικι απο το showcase και οταν τα περνα στα χερια μου να ψαχνα αρχικα για καποια μεταχειρισμενα ηλεκτρικα που εχω στο νου μου.
Εχεις δικιο ετσι γλυτωνεις αρκετα χρηματα.
Καποιος να μας πει για το αν οι warmoth αξιζουν το 1000αρικακι τους?

Έτσι δεν είσαι στο χιλιαρικάκι... Έτσι είσαι παρακάτω! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 09/09/09, 13:28 από Υπνοβάτης... »

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Warmoth LP
« Απάντηση #42 στις: 09/09/09, 13:33 »
Περα απ'ολα αυτα,πρεπει να πω οτι δεν εχω αγορασει ποτε μου Warmoth,παντα τους εβρισκα λιγακι ακριβους.
Δεν μπορεσα ποτε να καταλαβω κ τον λογο επισης που εχουν υψηλες τιμες,αλλωστε δεν ειναι δα οτι τα φτιαχνουν με το χερι![/b]

Ευτυχώς που δεν τα φτιάχνουν στο χέρι.Με το χέρι πάντα υπάρχει η πιθανότητα κάτι να πάει στραβά,ειδικά όταν μιλάμε για μαζική παραγωγή.
Το χειροποίητο δεν σημαίνει απαραίτητα και καλύτερο,ενώ με το CNC ξέρεις τι παίρνεις.
Και πάλι όμως,συμφωνώ πως είναι ακριβά γι'αυτό που είναι.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Warmoth LP
« Απάντηση #43 στις: 09/09/09, 14:15 »
Άσε εσύ τι έχεις γιατί θα βάλω τα κλάματα...

Άρα με λίγα λόγια το θέμα  Warmoth συνοψίζεται στο

ίσως-value-for-money-αλλά-με-παραπάνω-ψάξιμο-βρίσκεις-και-καλύτερα μαγαζί?

Εμενα το αρχικο μου πλανο για το οποιο εθεσα και την αρχικη ερωτηση ηταν να μαζευα καποια χρηματα για σωμα και μανικι απο το showcase και οταν τα περνα στα χερια μου να ψαχνα αρχικα για καποια μεταχειρισμενα ηλεκτρικα που εχω στο νου μου.
Εχεις δικιο ετσι γλυτωνεις αρκετα χρηματα.
Καποιος να μας πει για το αν οι warmoth αξιζουν το 1000αρικακι τους?

Έτσι δεν είσαι στο χιλιαρικάκι... Έτσι είσαι παρακάτω! ;)

Έτσι είναι.... αρκεί να καταλάβεις ότι σήμερα μπορεί να αγοράσεις ένα σώμα από έναν άγνωστο τυπά και μεθαύριο αυτός ο τυπάς να είναι ο mr PRS (ΠΧ).

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: Warmoth LP
« Απάντηση #44 στις: 09/09/09, 14:32 »
Ευτυχώς που δεν τα φτιάχνουν στο χέρι.Με το χέρι πάντα υπάρχει η πιθανότητα κάτι να πάει στραβά,ειδικά όταν μιλάμε για μαζική παραγωγή.
Το χειροποίητο δεν σημαίνει απαραίτητα και καλύτερο,ενώ με το CNC ξέρεις τι παίρνεις.
Και πάλι όμως,συμφωνώ πως είναι ακριβά γι'αυτό που είναι.
Και συμφωνω απολυτα μαζι σου!
Ομως αλλιως θα πληρωθει ο μαστορας που κοβει,ραβει στο χερι κ αλλιως θα πληρωθει εκεινος που χειριζεται ενα CNC μηχανημα.
Ηθέλα να πω πως αφου τα κατασκευαζουν με τον ελαχιστο δυνατο κοπο γιατι τα χρεωνουν τοσο ακριβα.


Studio τι λες για μια Burny Custom mij 80's με 600-700$..Ποσες σκαλες ειναι ανωτερη απο παααρα πολλα high prized σημερινα οργανα.. :) Kostas-5150 ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 09/09/09, 14:38 από Κ.Dee »
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Warmoth LP
« Απάντηση #45 στις: 09/09/09, 14:53 »
Ευτυχώς που δεν τα φτιάχνουν στο χέρι.Με το χέρι πάντα υπάρχει η πιθανότητα κάτι να πάει στραβά,ειδικά όταν μιλάμε για μαζική παραγωγή.
Το χειροποίητο δεν σημαίνει απαραίτητα και καλύτερο,ενώ με το CNC ξέρεις τι παίρνεις.
Και πάλι όμως,συμφωνώ πως είναι ακριβά γι'αυτό που είναι.
Και συμφωνω απολυτα μαζι σου!
Ομως αλλιως θα πληρωθει ο μαστορας που κοβει,ραβει στο χερι κ αλλιως θα πληρωθει εκεινος που χειριζεται ενα CNC μηχανημα.
Ηθέλα να πω πως αφου τα κατασκευαζουν με τον ελαχιστο δυνατο κοπο γιατι τα χρεωνουν τοσο ακριβα.


Studio τι λες για μια Burny Custom mij 80's με 600-700$..Ποσες σκαλες ειναι ανωτερη απο παααρα πολλα high prized σημερινα οργανα.. :) Kostas-5150 ;)
Έχω μιά τέτοια και είναι ΦΟΒΕΡΗ κιθάρα. Έβαλα στοίχημα με εξάδερφο που μου έφερε μια standard για σύγκριση και ήταν σαν να πήγαινε κόντρα μια lamborgini με ένα opel ASTRA.....
Ρεπλίκες 80ς παιδιά, αν πέσει κάποιος από εσας σε πολύ καλή κιθάρα είναι σαν να έχει το καλύτερο και ακριβότερο Custom όργανο ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ HERITAGE...

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Warmoth LP
« Απάντηση #46 στις: 09/09/09, 16:34 »
Παράθεση
Ο έχων καλά καυσόξυλα (ένα του 1976) κι ένα Custom Shop Historical Reissue......
Πω ρε συ στουντιο σε λυπαμαι... Οχι μονο εχεις καυσοξυλα αλλα ειναι και παλια και θα καουν με την μια... Σαν να προσπαθεις να ζεσταθεις με σπιρτο :P

Και γω γενικα ειμαι υπερ της ρεπλικας εφοσον ειναι καλη. Δεν κολαω στο λογοτυπο. Απλα ετυχε να κανω καποιες καλες κινησεις με ανταλλαγες, πωλησεις αγορες και να καταληξω σε 2 gibson. Πιστευω οτι οι περισσοτεροι στην θεση μου θα εκαναν το ιδιο.
Γιαυτο εξαλλου ενδιαφερθηκα για τις warmoth.

Studio εσενα σε πιστευω ανετα γιατι ενω εχεις το real thing, συνεχιζεις να λες οτι η Burny σου ειναι καλυτερη. Αυτο σημαινει σωστη αποψη.
Αλλα ξερεις ποιο ειναι το θεμα? Πιστευω εχει περισσοτερες πιθανοτητες να ειναι "κουκουρουκου λαχειο" απο μια gibson.
Kαι τελικα σου λεω οτι δεν θα αλλαζα τις gibson μου με καμια burny tokai electra edwards greco e.t.c. αλλα ευχαριστως θα δοκιμαζα και θα αγοραζα μια.
Πιστευω καταλαβαινεις

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Warmoth LP
« Απάντηση #47 στις: 09/09/09, 17:31 »
Κι εγώ αυτό σου λέω να κάνεις αν σε παίρνει οικονομικά....
Εγώ έδωσα μια TOKAI LSQ90 σε φίλο εδώ μέσα κι ακόμη κλαίω....
Και να σκεφτείτε ότι παίζει με 60άρι σετ ZW χορδές ενώ είχε και Hot Paf II από μαμά.
Warmoth θα έφτιαχνα σε ....caster ΜΟΝΟ.
Σε LP θα αγόραζα ρεπλίκα κατα προτίμηση set neck (Electra, Burny, Aria, Ibanez, Greco, Framus) και θα έπαιζα με μαγνήτες αν δεν μου κάθονταν κάτι καλά στον ήχο.

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: Warmoth LP
« Απάντηση #48 στις: 09/09/09, 20:22 »
Warmoth θα έφτιαχνα σε ....caster ΜΟΝΟ.
Παλι κατι σε Japan θα κοιτουσα Studio.. :)

Tην κρυφοκοιταω καιρο τωρα.. http://www.guitarsjapan.com/1988_Fender_MIJ_Cust_Ed_ST62-118_Strat_FRD.html Aρρωστια ε? Japan Custom!
« Τελευταία τροποποίηση: 09/09/09, 20:25 από Κ.Dee »
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Warmoth LP
« Απάντηση #49 στις: 09/09/09, 22:19 »
Νομίζω ότι η συζήτηση εχει ξεφύγει και απο το θέμα ,αλλά και απο το ύφος που πρέπει να υπάρχει στις συζητήσεις μας .

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
32 Απαντήσεις
15295 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/06, 03:33
από Arg0
16 Απαντήσεις
8098 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/07, 17:59
από MechMech
24 Απαντήσεις
9176 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/08, 15:01
από Jezus
54 Απαντήσεις
17090 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/08, 20:59
από Salinas
5 Απαντήσεις
3014 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/08, 01:12
από petros1992
Warmoth Jazz Bass

Ξεκίνησε από Fteo Μπάσο

17 Απαντήσεις
6855 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/09, 00:05
από Jezus
3 Απαντήσεις
2664 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/10, 21:23
από OpenChord
1 Απαντήσεις
2436 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/12, 19:47
από Απόλλων
1 Απαντήσεις
4169 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/13, 23:17
από Απόλλων