Αποστολέας Θέμα: ΤΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΗΣ ΑΕΠΙ  (Αναγνώστηκε 13158 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Διαμαντής-Ρόδος

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
  • πρώην αντιπροσωπος ΑΕΠΙ Ρόδου. Ρωτατε να απανταω !
    • Προφίλ
Στην τελική ευθεία βρίσκεται η κινητοποίηση καταστηματαρχών και γενικότερα όλων των χρηστών μουσικής (επαγγελματιών και απλών πολιτών) κατά της ΑΕΠΙ.
ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ προβλέπεται να στεφθούν με επιτυχία οι εξής στόχοι :
1.πανελλαδικη κινητοποίηση – διαμαρτυρία – καταγγελία κατά της ΑΕΠΙ .
2.καλυψη των κινητοποιήσεων από όλα τα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης ( τηλεόραση , ραδιόφωνο , ιντερνετ κλπ )
3 .απαλλαγή των καταστηματαρχών  από την καταβολή πνευματικών δικαιωμάτων ,ως υποχρεωτική , για την απόκτηση άδειας μουσικής από τους δήμους.
4.απαλλαγη  από την καταβολή πνευματικών δικαιωμάτων σε δήμους κάτω των 5.000 κατοίκων.
5 .δημοσίευση του αμοιβολογιου από την ΑΕΠΙ

ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΘΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΕΝΑ ΤΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΗΣ ΑΕΠΙ  και στην εγκληματική ασυδοσία αυτής της Ανώνυμης Εταιρίας

 http://www.geocities.com/infoaepi/INFO_AEPI_AE.html 

 http://www.123456789net.tk
Διαμαντής -ΠΡΩΗΝ  ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ ΑΕΠΙ  ΡΟΔΟΥ.Προστατευθειτε και  προστατεψτε  τους φιλους σας  απο  το χαρατσι της ΑΕΠΙ με χιλιους δυο τροπους.Χτυπηστε την  με  τα  ιδια της  τα οπλα.Πληροφορίες  εντος

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Γειά σου και πάλι Διαμαντή... Πες μας σε ποιό επίπεδο γίνεται αυτή η κινητοποίηση. Με συναντήσεις εκπροσώπων με τα αρμόδια όργανα; με έγγραφα; με συγκέντρωση στο δρόμο;
Τι μπορούμε να κάνουμε εμείς ως kithara.gr;

CHCOME

  • Επισκέπτης
4.απαλλαγη  από την καταβολή πνευματικών δικαιωμάτων σε δήμους κάτω των 5.000 κατοίκων.
5 .δημοσίευση του αμοιβολογιου από την ΑΕΠΙ

Πανω σε αυτά τα δύο θα ήθελα να κάνω ενα μικρό σχόλιο που έχει σχέση με μια δική μου  τυχαία επαφή με την ΑΕΠΙ.
Περυσι στην πατρίδα του πατέρα μου και του συζύγου μου ,οπως κάθε χρόνο,εναν συγκεκριμένο μήνα ,διοργανώνουν ενα πολύ μεγάλο πανηγύρι το οποιο θεωρείται απο τα μεγαλύτερα της Πελοποννήσου,συγκεντρώνοντας κόσμο απο ολους τους κοντινούς νομούς καθώς φέρνουν πάντα πολύ τρανταχτα ονοματα του δημοτικού αλλά και του λαικού τραγουδιου για δύο μέρες.
Η διοργανώτρια λοιπον τυγχανε ξαδέλφη του συζύγου και χρειάστηκε κάποια στιγμή τη βοηθειά μας -ξεμένοντας απο αυτοκίνητο- για να τη μεταφέρουμε επειγόντως στο σπίτι ενός μέλους της ΑΕΠΙ σε κοντινή πολη αφου τα δικαιώματα ήταν στον αέρα και την είχε πατήσει παλιοτερα πληρώνοντας ένα απιστευτο πρόστιμο.Πηγαμε λοιπον μαζί και στη συζήτηση που είχαμε στο σπιτι του κυριου
μου έκαναν εντυπωση τα δύο εξής -ή μάλλον τρια-πράγματα:

1)Ηταν στη διακριτική  διάθεση και ευχερεια του κυριού να αποφασίσει αν η γιορτη ανήκε στο είδος του πανηγυριού ή στο είδος της συναυλίας.Αν τυχον αποφάσιζε πως ανηκε στο δευτερο η εισφορά θα ηταν κατι τι πολύ πολύ μεγαλύτερη.Αυτο αν θυμάμαι καλά αποφασίζονταν σε σχέση με το πληθυσμό του μέρους αλλά και σε σχέση με τον κόσμο που μάζευε.Η διαφορά  μάλιστα ήταν οριακή.Δε θυμάμαι ομως κατι σχετικό να ειπωθηκε με 5.000 κατοικους,μάλλον ειναι πολύ λιγότερο αυτό που ισχυει τωρα.

2)Δεν υπήρχε πουθενά κάποιο επίσημο εγγραφο να μας δείξει ,κάτι τελος παντων που να αποδεικνύει οτι υπάρχει ενα επίσημο αμοιβολόγιο οπως ειπε και ο Διαμαντης πιο πανω.Βεβαια εκοψε αποδειξη κανονικά στο τέλος,μας εξήγησε ολες τις λεπτομέρειες για τα εισιτήρια κτλ κτλ και γενικά ηταν ευγενέστατος και κατατοπιστικός.

3)Αφου τελειώσαμε τις σχετικές διαδικασίες και η ξαδελφη τον πλήρωσε συζητησαμε λίγο περι ΑΕΠΙ και μου έκανε εντυπωση ενα πράγμα που μας είπε..
Οτι οι καλλιτέχνες είναι αυτοί που δε θέλουν με τίποτα να καταργηθουν ορισμένοι ισχύοντες κανονες στην ΑΕΠΙ και μάλιστα πολλοι απο αυτούς θέλουν να βάλουν και άλλα..Μαλιστα παραδέχτηκε και ο ιδιος οτι πολλα απο οσα ισχυουν είναι λίγο εκτός τοπου και χρόνου.

Βεβαια καθώς ειμαι άσχετη περι των ισχυουσών διατάξεων αλλά και του γενικού κλίματος -καθως δεν έχω ψάξει το θεμα,εφόσον δεν έχει τύχει να με ενδιαφερει προσωπικά-δεν μπορω να γνωρίζω αν οντως ειχαν έτσι τα πράγματα σε πολλά σημεία που μας ανέφερε γιατί ο καθενας πάντα βλέπει απο τη δική του σκοπιά.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/02/05, 09:58 από Chcome »

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Με λιγα λογια, η τακτικη της ΑΕΠΙ ειναι να ριχνει αδεια για να πιασει γεματα... Το αμοιβολογιο το κραταει κρυφο (παρανομως βεβαια) για να μπορει να ζηταει οσα θελει απο ανυποψιαστους πολιτες.

CHCOME

  • Επισκέπτης
Με λιγα λογια, η τακτικη της ΑΕΠΙ ειναι να ριχνει αδεια για να πιασει γεματα... Το αμοιβολογιο το κραταει κρυφο (παρανομως βεβαια) για να μπορει να ζηταει οσα θελει απο ανυποψιαστους πολιτες.
Κοίτα να σου πω..Τότε δεν το ζήτησε η κοπέλα οποτε και αυτός δεν μας έδειξε κάτι.Σε μια σκουντιά που της έριξα,λεγοντάς της με τροπο να του ζητήσει να της δειξει κάποιο χαρτι τελος παντων στο οποιο να αναγράφονται οι αμοιβες εκείνη μου έκανε νοημα να μη μιλήσω..Απο οτι μου ειπε μετά αφου φυγαμε απο το σπιτι του αυτός ηταν ατομο στο οποιο μπορουσε να είχε εμπιστοσυνη και οτι δεν ηταν η πρωτη φορά που ερχονταν σε παρομοια επαφή μαζι του.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
chcome, φανταζομαι η φιλη σου εννοουσε κατι σαν "σσσστ, μη μιλας γιατι αν τον τσαντισουμε μπορει να μας ζητησει περισσοτερα...". Τι σημαινει "ατομο εμπιστοσυνης"; Ο,τι προβλεπεται θα πληρωσεις (ΑΝ πρεπει να πληρωσεις), ουτε παραπανω, ουτε παρακατω. Αλλα δεν θελουν να μαθεις τι προβλεπεται.

Αποσυνδεδεμένος Kay

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Το κακό στην περίπτωση της ΑΕΠΙ είναι ότι τα εκδοτικά δικαιώματα που ζητάει από τις δισκογραφικές εταιρείες είναι υπέρογκα και δεν επιστρέφει και τίποτα στους καλλιτέχνες από όσα παίρνει. Σαν αποτέλεσμα η ελληνική μουσική βιομηχανία έχει πάρει την κάτω βόλτα γιατί δεν μπορεί εύκολα κάποια δισκογραφική να συμπεριλάβει τους καλλιτέχνες της σε συλλογές πχ εξωτερικού, όπου απαιτείται έκδοση των δικαιωμάτων σε τρίτη εταιρεία.

Τρέχα γύρευε...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
12631 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/14, 18:49
από Βραζίλης
4 Απαντήσεις
5604 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/11, 12:27
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
12 Απαντήσεις
5543 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/12, 23:38
από efi037
18 Απαντήσεις
10569 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/14, 21:12
από AderfiTouEleous
16 Απαντήσεις
13324 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/22, 18:35
από ToriniMagician
2 Απαντήσεις
10038 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/15, 16:40
από hot_sauce (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
7370 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/16, 10:28
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
5672 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/16, 13:42
από Spyros Delta
9 Απαντήσεις
7083 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/16, 23:41
από vegos
0 Απαντήσεις
1727 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/18, 22:17
από ΠΟΙΟΣ