Αποστολέας Θέμα: Ακορντα, συγχoρδίες  (Αναγνώστηκε 65522 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mleo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
  • Εδώ δεν είναι το σπίτι μου
    • Προφίλ
Ακορντα, συγχoρδίες
« στις: 13/10/03, 11:53 »
Τα άκορντα και οι συγχωρδίες είναι το ίδιο πράγμα?  ??? Υπάρχουν πολλοί τρόποι να παίξει κάποιος 1 συγχωρδία. π.χ. η C ή η F παίζεται και ώς ανοικτή και ως μπαρέ. Παίζουμε ότι βολεύει ή υπάρχει καλύτερη και χειρότερη? :-\ Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/12/05, 11:11 από Witchking »

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Ακορντα, συγχωρδίες
« Απάντηση #1 στις: 13/10/03, 13:22 »
Ναι, ακόρντα και συγχορδίες είναι ακριβώς το ίδιο!

Υπάρχουν κάμποσοι τρόποι να παίξει κάποιος μια συγχορδία, και συνήθως επιλέγεις αυτό το πιάσιμο που θέλεις ανάλογα με

1) την ευκολία σου, π.χ. πιο πιάσιμο σε βολεύει στο χέρι, ανάλογα βέβαια και με το υπόλοιπο παίξιμο του τραγουδιού

ή

2) τον ήχο. Δεν ακούγονται όλα τα πιασίματα της ΙΔΙΑΣ συγχορδίας το ίδιο, υπάρχουν μικρές διαφορές, και ίσως να υπάρχει λόγος για το ένα ή άλλο πιάσιμο.
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Ακορντα, συγχωρδίες
« Απάντηση #2 στις: 15/10/03, 10:16 »
Βασικά, πρέπει να παίζουμε αυτή που ίσως θα ακουγόταν καλύτερα, αλλά πιθανόν μη μπορούμε να τη παίξουμε, οπότε παίζουμε αυτή που μας βολεύει...

Δες τις συγχορδίες και τα διαφορετικά πιασίματα τους στο πολύ καλό http://www.chordbook.com

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Re:Ακορντα, συγχωρδίες
« Απάντηση #3 στις: 11/01/04, 21:27 »
Έχει σημασία και με τι κιθάρα παίζεις. Πχ, στην ηλεκτρική οι ανοιχτές συγχορδίες δεν ακούγονται τόσο καλά όσο οι μπαρέδες.
reveduncurieux.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος ikatsoun

  • Ο Βάσκος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 460
  • Φύλο: Άντρας
  • Κόψτε το ρημάδι επιτέλους
    • Προφίλ
    • ATHLETIC CLUB de BILBAO
Re:Ακορντα, συγχωρδίες
« Απάντηση #4 στις: 11/01/04, 22:47 »
Πάντως εκτιμώ ότι το σωστό είναι το μπαρέ.. το Ρε- με ανοιχτές χορδές ή το Σολ+ που παίζουνε σχεδόν όλοι είναι μοναδικές θέσεις, δηλαδή δεν μπορεί να παιχτεί και Λα+ με την ίδια διάταξη...

Γιατί δεν περνάς από το "Θεωρία και Πράξη" υπάρχουνε αρκετά θέματα που θα σε ενδιαφέρουν..
Δούλεψε για να φας και κλέψε για να έχεις

Δεν είμαι Πόκεμον
Κυκλοφορώ επίσης με τα ψευδώνυμα :
ικα ικα, τσουν τσουν, πικατσουν, πόκεμον, πίκλατσουν (για Κύπριους)

Αποσυνδεδεμένος Lux aeterna

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ακορντα, συγχωρδίες
« Απάντηση #5 στις: 09/07/04, 13:45 »
Hello everyone.
Antimetwpizw ena problhma me ta akornta. Den mporw na paijw. den briskw ry8mo kai anagkazomai na paizw pio arga gia na mporei na akoygetai armonika me ta logia. to paidi poy moy kanei ma8hma moy proteine na paizw me daktylismoys, alla xrhsimopoiwntas ton "pimiaimi" moy akoygontai ola ta idia kai syn tois allois den mporw na brw poy peftoyn ta logia.
epishs, stis allages twn akorntwn akoygetai pali keno.
help me giati exw apogohtey8ei!
Without you, the poetry within me is dead...

psomas

  • Επισκέπτης
Re:Ακορντα, συγχωρδίες
« Απάντηση #6 στις: 09/07/04, 19:11 »
το πρόβλημά σου μάλλον είναι ότι δεν μπορείς να "πιάσεις" σωτά στις συγχορδίες. Είναι καθαρά θέμα εξάσκησης. Στην αρχή θα ακούγονται λίγο άσχημα, αλλά με τον καιρό θα σου φαίνονται όλο και πιο εύκολα.
σχεδόν τα πάντα στην κιθάρα είναι θέμα εξάσκησης.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Lux aeterna

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Ακορντα, συγχωρδίες
« Απάντηση #7 στις: 15/07/04, 11:43 »
ta akornta, ektos apo to Fm kai to Gm opoy moy akoygetai tzoyfia h trith xordh, pisteyw ta pianw kala. bebaia otan paizw me pena akoygontai xalia, profanws giati den jerw pws na paijw, alla me ta daxtyla (k daktylismos k arpisma) akoygontai mia xara. basika den jerw thn taxythta twn arpismatwn. gia na eimai akribhs to paw sylla bh kai arpisma giati alliws bgainw ektos toy kommatioy.
Without you, the poetry within me is dead...

Αποσυνδεδεμένος ikatsoun

  • Ο Βάσκος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 460
  • Φύλο: Άντρας
  • Κόψτε το ρημάδι επιτέλους
    • Προφίλ
    • ATHLETIC CLUB de BILBAO
Re:Ακορντα, συγχωρδίες
« Απάντηση #8 στις: 16/07/04, 00:29 »
ta akornta, ektos apo to Fm kai to Gm opoy moy akoygetai tzoyfia h trith xordh, pisteyw ta pianw kala.
Προφανώς δεν πατάς αρκετά δυνατά ή καλά το μπαρέ και η "φάλαγγα" του δαχτύλου σου δεν πατάει σωστά πάνω στην χορδή.
Δούλεψε για να φας και κλέψε για να έχεις

Δεν είμαι Πόκεμον
Κυκλοφορώ επίσης με τα ψευδώνυμα :
ικα ικα, τσουν τσουν, πικατσουν, πόκεμον, πίκλατσουν (για Κύπριους)

Αποσυνδεδεμένος Lux aeterna

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Ακορντα, συγχωρδίες
« Απάντηση #9 στις: 28/07/04, 13:12 »
patwntas me tis akres tou mikroy kai toy paramesoy tis antistoixes xordes, wste ma mporw na kanw me ton meso diplo mpare akoygetai kala. bebaia mexri na to kanw... teleiwse to kommati.
to basiko moy problhma einai oti denmporw na brw ton ry8mo toy kommatioy
Without you, the poetry within me is dead...

psomas

  • Επισκέπτης
Re:Ακορντα, συγχωρδίες
« Απάντηση #10 στις: 28/07/04, 13:22 »
πρώτα μάθε να αλλάζεις εύκολα τις συγκορδίες και μετά θα σου είναι πιο εύκολο να βρεις το ρυθμό.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Lux aeterna

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Ακορντα, συγχωρδίες
« Απάντηση #11 στις: 28/07/04, 13:44 »
oi sygxordies pou me dyskoleyoyn sthn allagh einai oses exoyn mpare me megala anoimata (Bb+, B+, G-, F-), alla ry8mo den mporw na brw oyte me tis aploysteres sygxordies.
sto losing my religion sygekrimena, poy einai kai to agaphmeno moy tragoydi, to jerw ap'ejw, apo thn isia, apo thn anapodh kai se tesseris glwsses(!), kai pali den mporw na brw to ry8mo twn sygxordiwn me ta logia!
Without you, the poetry within me is dead...

Αποσυνδεδεμένος ikatsoun

  • Ο Βάσκος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 460
  • Φύλο: Άντρας
  • Κόψτε το ρημάδι επιτέλους
    • Προφίλ
    • ATHLETIC CLUB de BILBAO
Re:Ακορντα, συγχωρδίες
« Απάντηση #12 στις: 29/07/04, 02:20 »
 ??? ???
Καλά με έχεις ζαλίσει στην κυριολεξία τώρα!!

Καταρχήν πώς προσπαθείς να κάνεις το μπαρέ, κάτι δεν πάει καλά εδώ! Δεν καταλαβαίνω αυτό με το διπλό μπαρέ, τα μπαρέ είναι δύο ειδών, ή μικρό ή μεγάλο (πιάνεις όλες τις χορδές) δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Προφανώς διπλό μπαρέ εννοείς να 'σπας' τον μέσο πιάνοντας δύο χορδές (?) ενώ ταυτόχρονα έχεις κάνει μπαρέ με τον δείκτη. Αυτό είναι λίγο 'κομπογιαννίτικο' πάντως και προσπάθησε να το αποφύγεις.

Επίσης δεν καταλαβαίνω πώς το B+ τo B+ το G- ή το F- είναι μπαρέ με "μεγάλα ανοίγματα". Ανοίγματα πού; τα πιασίματά τους είναι ακριβώς τα ίδια για τις ματζόρε και ίδια για τις μινόρε και δεν χρειάζεται να κάνεις κανένα άνοιγμα!! Προσπάθησε να παίξεις μπαρέ σωστά πρώτα και καθαρά και μετά να τα βάλεις σε τραγούδια. Σε αυτό θα σε βοηθήσουν ασκήσεις. Αν γνωρίζεις νότες μπορώ να σου προτείνω κάτι πολύ καλό που θα σου λύσει το πρόβλημα ταχύτατα (αρκεί να δουλέψεις λίγο βέβαια :)) αν θες στείλε μου mail βάζοντας θέμα όμως οπωσδήποτε και θα σου απαντήσω το ταχύτερο προτείνοντάς σου βιβλίο είτε στέλνοντάς σου περισσότερες "πληροφορίες"  ;)
Δούλεψε για να φας και κλέψε για να έχεις

Δεν είμαι Πόκεμον
Κυκλοφορώ επίσης με τα ψευδώνυμα :
ικα ικα, τσουν τσουν, πικατσουν, πόκεμον, πίκλατσουν (για Κύπριους)

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Ακορντα, συγχωρδίες
« Απάντηση #13 στις: 30/07/04, 08:13 »
Από τα λεγόμενα του Lux aeterna εγώ κατάλαβα οτι πιάνει μπαρέ και με τον δείκτη και με τον μέσο, προφανώς γιατί ο δείκτης δεν έχει ακόμη δύναμη για να συγκρατήσει το μπαρέ. Θέλει γύμνασμα το χέρι, με προσοχή όμως (βλέπε θέματα για την Υγεία)

"Μεγάλο άνοιγμα" στα ακόρντα στα "ψηλά" τάστα, σου φαίνεται γιατί το χέρι σου δεν έχει ακόμα έκταση και ευλιγισία. Γι'αυτό, μαζί με το γύμνασμα, κάνουμε και τεντώματα (και για να αποτρέψουμε την εμφάνιση τενοντίτιδας κιόλας)

Για να καταλάβεις τον ρυθμό, άκου και ξαναάκου και ξαναάκου το τραγούδι, απομονώνοντας στο μυαλό σου τη κιθάρα ή/και το μπάσο.

Αποσυνδεδεμένος gigantas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακορντα, συγχωρδίες
« Απάντηση #14 στις: 17/09/05, 22:06 »
Γεια χαρα,επαναφερω το 8εμα γιατι εχω μια απορια.
Αν θελετε να παιξετε πχ το ΡΕμιν στην κιθαρα με μπαρε το κανετε στο 5 ταστο ή στο 10?

E --5------
B --6------
G --7------   
D --7------
A --5------
E --x------

ή ετσι?

E --10------
B --10------
G --10-----
D --12----
A --12----
E --10------

Ειναι θεμα ευκολιας η κατι αλλο που δεν ξερω? ???
Ευχαριστω


Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Απ: Ακορντα, συγχωρδίες
« Απάντηση #15 στις: 17/09/05, 22:20 »
Είχα παλιά ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πρόβλημα. Κοίτα, είναι ότι σε βολεύει εκείνη την ώρα. Μουσικά είναι το ίδιο πράγμα.
reveduncurieux.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος Panos1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακορντα, συγχωρδίες
« Απάντηση #16 στις: 18/09/05, 00:11 »
το ακουσμα του ακκορντου διαφερει απο θεση σε θεση...

πχ. η δευτερη θεση του Dm που δειχνεις εχει την τονικη νοτα ΡΕ στη μελωδια ενω η πρωτη θεση εχει τη νοτα ΛΑ.. ετσι μπορεις να επιλεξεις τη θεση βασει τη ψηλοτερη νοτα που θες να ακουστει...
επισης, επειδη και στη κιθαρα ισχυει η ''αρχη της ελαχιστης'' ενεργειας  ;D μπορεις να επιλεξεις θεση αναλογα με το που παιζεις τα υπολοιπα ακκορντα, ωστε να μην αλλαζεις μακρινες θεσεις...
τελος αν εχεις εξασκησει το αυτι σου, θα καταβαινεις οτι ακομα και ακριβως τις ιδιες νοτες να παιξεις στις δυο θεσεις, υπαρχει διαφορα στο ακουσμα επειδη στη δευτερη θεση παιζεις πιο χοντρες χορδες απ'οτι στη πρωτη θεση (εχει πιο πολυ ογκο και πιο μουντο ακουσμα)...

ελπιζω να σε κατατοπισα λιγο

Αποσυνδεδεμένος gigantas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακορντα, συγχωρδίες
« Απάντηση #17 στις: 18/09/05, 15:48 »
Ευχαριστω παλικαρια  ;)

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Ακορντα, συγχωρδίες
« Απάντηση #18 στις: 12/12/05, 18:56 »
Βρε αδέρφια, ξέρει κανείς πώς πιάνεται η F0;
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Panos1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακορντα, συγχωρδίες
« Απάντηση #19 στις: 12/12/05, 19:57 »
H Fo ή αλλιως Fdim (η F ντιμινουιτα δηλαδη) ειναι η συγχορδια που εχει μια τριτη μικρη και μια ελλατωμενη πεμπτη. Συνεπως η Fdim αποτελειται απο τις νοτες F - Β - Αb. Οι μοντερνοι  :P σχεδον παντα παιζουμε την ντιμινουιτα με 6 δηλαδη για την Fo εχουμε νοτες F - B - Ab - D. Μια ντιμινουιτα μπορει να ονομαστει απο οποιαδηποτε νοτα της, δηλαδη Fo=Bo=Abo=Do. Αυτο σημαινει επισης οτι το ακκορντο αυτο (το εκαστοτε πιασιμο) επαναλαμβανεται καθε 3 ημιτονια πανω ή κατω και εξακολουθει να ειναι το ιδιο ακκορντο (απλως σε αλλη κατασταση, αναστροφη).

Αν βεβαια ηθελες απλα να πιασεις το ακκορντο με συγχωρεις για τις απεραντολογιες... παρε μερικες θεσεις...

 Fdim
(1x0101)
(4x343x)
(xx3434)
(x2313x)
(x5646x)
(x8979x)
κλπ.. αν ακολουθησεις τον κανονα με τα 3 ημιτονια (λογω συμμετριας: ολες οι νοτες απεχουν τριτες μικρες) σε καθε μορφη πιασιματος θα βγαλεις παρα πολλες θεσεις...

αν εχεις αποριες μη διστασεις...



« Τελευταία τροποποίηση: 12/12/05, 20:08 από Panos1984 »

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακορντα, συγχωρδίες
« Απάντηση #20 στις: 12/12/05, 20:49 »
H Fo ή αλλιως Fdim (η F ντιμινουιτα δηλαδη) ειναι η συγχορδια που εχει μια τριτη μικρη και μια ελλατωμενη πεμπτη. Συνεπως η Fdim αποτελειται απο τις νοτες F - Β - Αb. Οι μοντερνοι  :P σχεδον παντα παιζουμε την ντιμινουιτα με 6 δηλαδη για την Fo εχουμε νοτες [b]F - B - Ab - D. [/b] Μια ντιμινουιτα μπορει να ονομαστει απο οποιαδηποτε νοτα της, δηλαδη Fo=Bo=Abo=Do. ...

Φίλε Πάνο αφού έκανες τον κόπο να τα αναλύσεις κάπως, επίτρεψέ μου τις διορθώσεις που είναι σημαντικές εδώ (όχι επί του πρακτικού βέβαια αλλά για χάρη της θεωρητικής εξήγησης).

H Fo ή αλλιως Fdim (η F ντιμινουιτα δηλαδη) ειναι η συγχορδια που εχει μια τριτη μικρη και μια ελλατωμενη πεμπτη. Συνεπως η Fdim αποτελειται απο τις νοτες F - Β - Αb.
Σωστά , από αυτές τις νότες αποτελείται η dim μόνο που η ελλατωμένη 5η είναι η Cb και όχι η B (άσχετα αν ακούγονται το ίδιο). Αρα οι νότες της συγχορδίας είναι F-Ab-Cb .

Οι μοντερνοι  :P σχεδον παντα παιζουμε την ντιμινουιτα με 6 δηλαδη για την Fo εχουμε νοτες [b]F - B - Ab - D. [/b]

Όχι , ποτέ με την 6η, με την πάντα και συνήθως τη γράφουμε και έτσι ( Fdim7) και αποτελείται από τις ίδιες νότες με την άλλη συν τη μικρή έβδομη ελλατωμένη κατά ένα ημιτόνιο και συνεπώς έχουμε  1η=F - 3η=Ab - 5η=Cb - 7η=Ebb (μι διπλή ύφεση αφού η μικρή έβδομη της F είναι η Eb, βεβαίως ακούγεται και αυτή σαν τη D που είπες αλλά η σωστή εξήγηση για να το καταλάβει είναι αυτή).

"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος Panos1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακορντα, συγχωρδίες
« Απάντηση #21 στις: 13/12/05, 00:47 »
fatses asteies> Και βεβαια εχεις δικιο... και φανταζομαι καταλαβαινεις οτι ξερω την σωστη αναλυση και θεωρια των ακκορντων... προφανως απλουστευσα τα πραγματα ωστε να τα καταλαβαινει καθε επιπεδου αναγνωστης... αν εγραφα Cb και ελλατωμενη μικρη εβδομη θα μπερδευα περισσοτερο καποιον που δεν ξερει καν πως πιανουμε το ακκορντο... τουλαχιστον ετσι νομιζω με μια πρωτη σκεψη...

anyway..  :P  :)

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Ακορντα, συγχωρδίες
« Απάντηση #22 στις: 13/12/05, 07:36 »
Αδέρφια fatses asteies και Panos1984, σας ευχαριστώ πολύ!
Τις ντιμινουϊτες τις ξέρω ;D Ποιός διεστραμένος αποφάσισε να γράψει Fo... >:(
Δεν μπορούσε να γράψει Fdim ;D Ισα - ίσα για να μπερδεύουνε έναν δυστυχή οργανογρατζουνιστή... ;D
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακορντα, συγχωρδίες
« Απάντηση #23 στις: 13/12/05, 08:44 »
Αδέρφια fatses asteies και Panos1984, σας ευχαριστώ πολύ!
Τις ντιμινουϊτες τις ξέρω ;D Ποιός διεστραμένος αποφάσισε να γράψει Fo... >:(
Δεν μπορούσε να γράψει Fdim ;D Ισα - ίσα για να μπερδεύουνε έναν δυστυχή οργανογρατζουνιστή... ;D

Ε, πες το ρε και έχουμε γράψει το νεο τονικό σύστημα για να σου εξηγησουμε  ;D
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Ακορντα, συγχωρδίες
« Απάντηση #24 στις: 13/12/05, 08:51 »
 ;D ;D ;D
Κι εγώ κατέβασα όσα βιβλία είχα για να βρω τη ρημάδα την F0!
Sorry για την ταλαιπωρία φιλαράκι και πάλι ευχαριστώ πολύ :)
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2088 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/08, 23:35
από JesterMan
0 Απαντήσεις
2473 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/08, 20:28
από staggguitar93
18 Απαντήσεις
12054 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/09, 16:15
από apostolisL
0 Απαντήσεις
2216 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/09, 12:03
από Blacksheepιος
1 Απαντήσεις
2410 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/09, 20:11
από matina22
0 Απαντήσεις
2845 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/10, 20:39
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1976 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/10, 08:28
από parlats
0 Απαντήσεις
2762 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/10, 11:43
από Mps88
2 Απαντήσεις
3217 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/10, 09:08
από RON14
0 Απαντήσεις
1826 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/10, 13:45
από Dionysis_S