Αποστολέας Θέμα: Γνώμες για EMG μαγνήτες  (Αναγνώστηκε 78979 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sepsis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
    • Sepsis Forum
Γνώμες για EMG μαγνήτες
« στις: 04/10/04, 19:50 »
Δεν ξέρω πόσο χαζή μπορεί να φανεί η ερώτηση αλλά έχει σημασία η θέση (neck,bridge) που θα βάλεισ τους EMG?
Στο site τους έχει κάποια audio samples των 81 κ 85 αλλά λέει πχ bridge dirty/clean (http://www.emginc.com/displayproducts.asp?section=Guitar&categoryid=6).

Eγώ σκέφτομαι να βάλω τον 81 στο bridge και τον 85 στο neck. Τα audio samples ισχύουν?

psomas

  • Επισκέπτης
Απ: Γνώμες για EMG μαγνήτες
« Απάντηση #1 στις: 04/10/04, 20:14 »
σίγουρα έχει διαφορά στον ήχο. αλλά δεν μπορώ(γνωρίζω) να σου πω τι ακριβώς αλλάζει στον ήχο. βάλε στην κιθάρα σου παραμόρφωση και άκουσε και τους δύο μαγνήτες.(neck, bridge) Ο πρώτος μου φαίνεται ότι βγάζει πιο πολύ "βουητό"  :-\
Κάποιος πιο έμπειρος ας βοηθησει.  :)

Αποσυνδεδεμένος sepsis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
    • Sepsis Forum
Απ: Γνώμες για EMG μαγνήτες
« Απάντηση #2 στις: 04/10/04, 20:24 »
Στους δικούς μου passive σαφώς και έχει διαφορά ο ήχος. Δεν μπορείς να παίξεις clean από bridge. Το θέμα είναι αν αυτό ισχύει και για τους active

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για EMG μαγνήτες
« Απάντηση #3 στις: 04/10/04, 21:53 »
safws kai exei shmasia se poia thesh neck h bridge tha baleis to magnhth....se genikes grammes sth bridge exei pio polles armonikes pio polla prima enw sto neck tonizontai kapws perissotero ta mpassa kai exei kapws pio "glyko hxo".Kalo einai epishs o magnhths sto neck na mhn exei megalutero output apo auton sth bridge. Thewrhtika h idia h emg sunista ton 81 gia th bridge kai ton 85 gia to neck. Proswpika tha sou pw oti enw o 85 einai apo tous agaphmenous mou magnhtes(kai ton xrhsimopoiw sth bridge apo mia strato mou) o 81 den mou aresei kai toso....exei para polla prima uperboliko output kai einai kapws psuxros...Epishs ta en logw sample sto site ths emg dystyxws einai xeirista kai den exoun kammia sxesh me to pws pragmatika akougontai autoi oi magnhtes me ena enisxuth....prepei na ta exoun grapsei me D.I apeutheias se konsola.An pragmati oi emg akougontan opws sto site ths emg de tha tous epairna oute an mou tous xarizane.....o pio pshfiakos hxos pou exw akousei pote.....eytyxws sth pragmatikothta einai polu kaluteroi.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για EMG μαγνήτες
« Απάντηση #4 στις: 04/10/04, 21:58 »
Τους περισσοτερους μαγνητες , μπορεις να τους τοποθετησεις και στην γεφυρα και στον λαιμο .... Απλα θα εχουν διαφορετικο ηχο ο καθενας λογω θεσης !!! Δηλαδη ο μαγνητης της γεφυρας , θα βγαζει πιο πολλα πριμα και "σκασιμο" και υψηλομεσαια και μεσαια. Ο ιδιος μαγνητης αν τον βαλεις στον λαιμο , θα εχει μεν τα ιδια χαρακτηριστικα του μαγνητη (εξοδο , γκαζι κτλ) , αλλα λογω θεσης , θα βγαζει πιο πολλα μπασσα και χαμηλομεσαια , με λιγοτερο "σκασιμο" και πιο ζεστο ηχο ...
Ετσι , συγκεκριμενα τους EMG μπορεις να τους βαλεις οπως θελεις ...
Ειτε 81&85 , ειτε 85&85 κτλ ... Απλα να εχεις υποψη σου τι ηχο βγαζει καθε μαγνητης γενικα και μετα υπολογισε πως θα ακουγεται σε καθε θεση ...
Εγω παντως θα σου προτεινα να βαλεις στην γεφυρα εναν 89 που γινεται σε split και μονος, ενω οταν παιζει σαν διπλος ειναι σαν να παιζεις με εναν 85 (αρα περισσοτεροι ηχοι) και στον λαιμο τον 85 για πιο γλυκο και ζεστο lead ηχο ...
Τον 81 ειδικα δεν θα στον προτεινα , εκτος κι αν παιζεις καργα metal και σχεδον τιποτα αλλο ... Εχει πολυ εξοδο (δεν βγαζεις ευκολα καθαρα απο αυτον) , δεν γινεται split (αρα εχεις λιγοτερες δυνατοτητες ηχων) και ειναι πολυ πριμος ...
Πιστευω οτι με ενα σετακι 89 και 85 , θα εισαι πολυ ευχαριστημενος και θα βγαζεις ηχους απο strat μεχρι les paul και απο καθαρα και στακατα , μεχρι τσιτα γκαζια και γλυκα σολα ...
Αυτα !!!  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 04/10/04, 22:13 από Great Cornholio »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος JaYmZ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για EMG μαγνήτες
« Απάντηση #5 στις: 05/10/04, 17:18 »
Eγώ σκέφτομαι να βάλω τον 81 στο bridge και τον 85 στο neck. samples

Φίλε μιλάς πολύ σωστά.Χωρίς πολλές φιλοσοφίες ;) αυτό να κάνεις.Ο 81 πάντα bridge.

Αποσυνδεδεμένος l_y_c_o_s

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • The hunter the thunder The wrath of heavens comin'
    • Προφίλ
    • The Absolute Site
Απ: Γνώμες για EMG μαγνήτες
« Απάντηση #6 στις: 16/02/05, 22:45 »
Σκέφτομαι να αγοράσω έναν emg-81 μαγνήτη έχοντας ακούσει καλά σχόλια για την απόδοσή του σε metal και μη καταστάσεις. Ο εξοπλισμός μου είναι:

1) Κιθάρα: Washburn WR150
2) Ενισχυτής: Washburn BD25R (25Watt, με effects loop)
3) Πενταλάκια: Boss MT-2 Metal Zone, Boss DD3 digital delay και Boss SD1 Super Overdive

Πιστεύετε ότι με αυτόν τον εξοπλισμό μπορώ αν αντικαταστήσω τον "μανίσιο" στη γέφυρα μαγνήτη με τον emg-81 να βελτιώσω αρκετά τον ήχο μου; Αρκεί μόνο η παραπάνω κίνηση για να πλησιάσω τον ήχο των metallica;

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Απ: Γνώμες για EMG μαγνήτες
« Απάντηση #7 στις: 16/02/05, 22:53 »
οι EMG81 είναι καλη λύση για μεταλικα ήχο.. πολύ γκάζι..
τωρα τα πετάλια, πρώτα βάλε το Metal Zone (μετα την κιθάρα), το SD1, και ενισχυτή.. το DD3, βάλτο στο effects loop του ενισχυτή..

τωρα για τα EQ για μετάλικα, δώσε μπόλικα πρίμα, και μπάσα, και αφέρεσε οσο περισσότερο mids Μπορεις χωρις να γινει κουφιος ο ήχος σου..
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για EMG μαγνήτες
« Απάντηση #8 στις: 16/02/05, 23:29 »
Εχε υποψην σου οτι για να βαλεις μαγνητες active πρεπει να αλλαξεις ολους τους μαγνητες, διαφορετικα θα εχεις πολυ διαφορετικες εντασεις μεταξυ μαγνητων και δεν θα λειτουργει σωστα. Διαφορετικα πρεπει ή να κοψεις τους υπολοιπους μαγνητες (και να παιζεις μονο με τον 81) ή να κανεις ειδικες συνδεσμολογιες και να προσθεσεις στους αλλους μαγνητες προενισχυση... Η καλυτερη λυση ομως ειναι να αλλα ξεις ολους τους μαγνητες.
Επισης εγω θα σου προτειν ατον 89 αντι γι ατον 81 που εχει πιο γεματο ηχο και οχι τοσο πριμο και σπλιταρεται κι ολας, ωστε να εχεις και πιο καθαρους (strat) ηχους.
Τωρα για ηχο metallica, οτι και να κανεις , αν δεν εχεις εναν καλο ενισχυτη και ηχειο, τυπου κεφαλη και 4x12", ολα τα αλλα θα ειναι απομιμησεις και συνηθως θα βγαζεις περιπου ηχο , μπουκωμενο και υπερ-παραμορφωμενο.
Κανονικα θελεις εναν καλο λαμπατο ενισχυτη που δεν θα βαζεις τερμα παραμορφωση (αλλα αρκετη) και ενα setup στα EQs με αρκετα πριμα και μπασσα (οχι ομως να τσιριζει ή να μπουκωνει) και μεσαια κατω απο την μεση (αλλα οχι καθολου γιατι θα χασεις και τις χαμηλομεσαιες που τις χρειαζεσαι). Επισης μια καλη δοση presence για να τονωσεις και τα υψηλομεσαια (αλλα παλι οχι υπερβολες). Φυσικα ολα εξαρτονται απο τον ενισχυτη που εχεις.
Μπορει ενας ενισχυτης να μην εχει εντονα μεσαια και ετσι να βαζεις τα μεσαια και πανω απο τηνβ μεση και να κουγεται σωστα και μπορει σε εναν αλλον να θελει να τα κοψεις ολα... Ολα σχετικα ειναι... Α, κατα την γνωμη μου ειναι υπερβολη 2 παραμορφωσεις, εκτος αν τις χρησιμοποιεις, ποτε την μια και ποτε την αλλη για να βγαζεις 2 διαφορετικους ηχους...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για EMG μαγνήτες
« Απάντηση #9 στις: 17/02/05, 08:22 »
Ο emg 85, έχει πιο μπουκομένο ήχο, κ κάνει κ για τα καθαρά...
Αλλά  ο 81 έχει πιο ''ηλεκτρική'' παραμόρφωση από τον 85.
Η καλύτερη λύση θα είναι να τους συνδιάσεις μαζί...
Θα βελτιώσεις πάρα πολύ τον ήχο σου κ την διάρκεια.Αυτό όμως θα το καταλάβεις καλύτερα σε ένα μεγάλο ενισχυτή κ ειδικά λαμπάτο.
Πάντως κ με το ενισχυτή που έχεις θα δείς μεγάλη διαφορά, αλλά για να βγάλεις ήχο metallica, και με παραμόρφωση κρύσταλλο, χωρίς '' βρωμιά'', θα χρειαστείς έναν καλό ενισχυτή...
« Τελευταία τροποποίηση: 17/02/05, 08:23 από Sandman1_1 »

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για EMG μαγνήτες
« Απάντηση #10 στις: 17/02/05, 13:58 »
Loipon na pw kapoia pragmata sxetika me tous active(emg....bartolini den exw dokimasei akoma) magnhtes mia kai tous xrhsimopoiw 13 xronia.
      Oi EMG exoun genika "diafano" hxo kai arketa kompressarismeno kati pou gia kapoious einai kalo kai gia allous kako.O emg 81 einai magnhths me safws metal prosanatolismo polu pshlo output para polla prim kai mesaia enw den exei polu mpasso. Oso kalos mporei na einai sto metal toso pio duskola kineitai se alles perioxes opws to rock enw einai sxedon apagoreutikos sta blues kai kakistos sta kathara. O emg85 gia mena einai polu pio oloklhrwmenos magnhths, me polu pio fusiko hxo polu gemata mpassa kai xamhlomesaia kai swsto kai oxi upervoliko primo(se antithesh me ton 81) kai polu pio versatile (xwris auto na shmainei kai pali oti einai oti kalutero gia blues oute oti exei kai polu kala kathara).
       Oson afora th sundesmologia twn active: thewrhtika den mporeis na baleis mazi active me passive. Kai lew thewrhtika giati uparxoun duo tropoi gia na to kaneis kai auto. As upothesoume oti exeis mia kithara me ena diplophniako passive sto maniki kai enan active sth gefura. O enas tropos einai na baleis to PA2 ths emg ston passive magnth. To PA2 dra ws impedance match anamesa ston passive kai ston active.(oi active "blepoun" impedance 25K ena oi passive apo 250K kai panw).
     O allos einai o exhs. Na baleis ena potensiometro volume kai ena tone sta 25K ston active kai ena volume kai ena tone 250K(h 500K) ston passive. Anexarthta volume kai tone dhladh gia kathe magnhth. Auto ginetai idiaitera eukola se kithares tupou les paul. Bebaia tha xaseis ton hxo sou sthn endiamesh thesh alla prepei na dexteis auto ton sumbibasmo.
      Exe auta upopsin sou kai an thes na paizeis mono metal o emg81 einai kalos.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/02/05, 14:03 από fenderiarhs »

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για EMG μαγνήτες
« Απάντηση #11 στις: 17/02/05, 14:15 »
Απλά κατά την διικιά μου άποψη πάντα, ο 81 είναι πιο καλός για σολαρίσματα...από τον 85, ενώ ο 85 για ρυθμικά.
Για αυτό το λόγο τους συνδιάζουν μαζί, άλλωστε υπάρχει κ η ενδιάμεση θέση που βγάζεις ήχο με συνδυασμό των 2.
Τον συνδιασμό αυτών τον έχει και ο Zakk Wylde...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για EMG μαγνήτες
« Απάντηση #12 στις: 18/02/05, 03:20 »
Αν βαλεις τον 81 στην γεφυρα και τον 85 στο λαιμο, τοτε δεν χρησιμοποιεις για ρυθμικα τον λαιμο (ασχετα αν στο διακοπτακι πχ της les paul τον αναφερει τον λαιμο σαν rythm θεση). Γι ανα παιξεις καθαρα ρυθμικα, καλη ειναι η θεση στο λαιμο, αλλα αν θες να παιξεις ρυθμικα τυπου metallica, τοτε θες σιγουρα γεφυρα.
Αρα θα επρεπε (με βαση αυτα που λες) να μπει ο 85 στην γεφυρα και ο 81 στο λαιμο...
Στην πραγματικοτητα αυτο που κανουν ολοι, ειναι οτι εχουν τον πιο πριμο μαγνητη στην γεφυρα και τον πιο μπασσο στο λαιμο γι ανα μπορουν σε σολα να παιζουν και με πριμα (για πιο "τσιριχτο" ηχο με αρμονικες κτλ) με τον μαγνητη της γεφυρας και με πιο γλυκα και μπασα με τον μαγνητη του λαιμου...
Γι αυτο τον λογο βαζουν συνηθως το σετακι 81 85... Εγω παντως θα προτεινα ενα σετακι 89 85... Ο 89 οταν λειτουργει σαν διπλος ειναι σαν τον 85 με λιγο παραπανω πριμα ισως (αλλα πολυ λιγο) και κατα ατ αλλα εχει τον ιδιο γεματο ηχο και οχι τον πριμαριστο του 81, ενω οταν σπλιταρεται δουλευει σαν SA και αρα σαν strat με μονο (αλλα εντελως αθορυβο φυσικα)...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Costa

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
  • AMIGOS PARA SIEMPRE
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για EMG μαγνήτες
« Απάντηση #13 στις: 18/02/05, 09:07 »
τωρα τα πετάλια, πρώτα βάλε το Metal Zone (μετα την κιθάρα), το SD1, και ενισχυτή.. το DD3, βάλτο στο effects loop του ενισχυτή..

¨Οπως είπαμε και στο θέμα για το SD1,με τον εξοπλισμό που έχει το παιδί, για να χρησιμοποιήσει έστω και κατά ένα μικρό ποσοστό το SD1,πρέπει να τα βάλει μπροστά από το MT. Διαφορετικά είτε το έχει είτε όχι,δε θα έχει και μεγάλη διαφορά.

Οπότε (κιθάρα)-->SD1-->MT-->Amp. (αν και φοβάμαι ότο το SD1 μαζί με το MT θα βγάζουν και θόρυβο - ειδικά αν τα τσιτώσεις και τα δύο,σίγουρα..)

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για EMG μαγνήτες
« Απάντηση #14 στις: 18/02/05, 13:04 »
Αν βαλεις τον 81 στην γεφυρα και τον 85 στο λαιμο, τοτε δεν χρησιμοποιεις για ρυθμικα τον λαιμο (ασχετα αν στο διακοπτακι πχ της les paul τον αναφερει τον λαιμο σαν rythm θεση). Γι ανα παιξεις καθαρα ρυθμικα, καλη ειναι η θεση στο λαιμο, αλλα αν θες να παιξεις ρυθμικα τυπου metallica, τοτε θες σιγουρα γεφυρα.
Αρα θα επρεπε (με βαση αυτα που λες) να μπει ο 85 στην γεφυρα και ο 81 στο λαιμο...
Στην πραγματικοτητα αυτο που κανουν ολοι, ειναι οτι εχουν τον πιο πριμο μαγνητη στην γεφυρα και τον πιο μπασσο στο λαιμο γι ανα μπορουν σε σολα να παιζουν και με πριμα (για πιο "τσιριχτο" ηχο με αρμονικες κτλ) με τον μαγνητη της γεφυρας και με πιο γλυκα και μπασα με τον μαγνητη του λαιμου...
Γι αυτο τον λογο βαζουν συνηθως το σετακι 81 85... Εγω παντως θα προτεινα ενα σετακι 89 85... Ο 89 οταν λειτουργει σαν διπλος ειναι σαν τον 85 με λιγο παραπανω πριμα ισως (αλλα πολυ λιγο) και κατα ατ αλλα εχει τον ιδιο γεματο ηχο και οχι τον πριμαριστο του 81, ενω οταν σπλιταρεται δουλευει σαν SA και αρα σαν strat με μονο (αλλα εντελως αθορυβο φυσικα)...

Δεν σε πολιέπιασα βασικά...
Εγώ σου λέω 81 γέφυρα και 85 λαιμό...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για EMG μαγνήτες
« Απάντηση #15 στις: 18/02/05, 16:19 »
Απλά κατά την διικιά μου άποψη πάντα, ο 81 είναι πιο καλός για σολαρίσματα...από τον 85, ενώ ο 85 για ρυθμικά.
Για αυτό το λόγο τους συνδιάζουν μαζί, άλλωστε υπάρχει κ η ενδιάμεση θέση που βγάζεις ήχο με συνδυασμό των 2.
Τον συνδιασμό αυτών τον έχει και ο Zakk Wylde...

Εννοω οτι με βαση αυτα που ειπες, και εφοσον τους συνδιαζουν παντα σε 81 γεφυρα και 85 λαιμο, θα επρεπε καθε φορα που θες να παιξεις ρυθμικα, να παιζεις στην θεση του λαιμου. Αν το κανεις αυτο θα εχεις σκατα ηχο (με βρωμικα εννοειται). Τους συνδυαζουν λοιπονμαζιο αυτους τους δυο, οχι γι ασολα και ρυθμικα, αλλα για πολλα πριμα και πιο πολλα μπασσα και γεματα χαμηλομεσαια... Ετσι με τον εναν στην γεφυρα εχεις τα πολλα πριμα καιμε τον αλλο εχεις τα ζεστα, μπασσα και χαμηλομεσαια για γρηγορα γλυκα σολο χωρις "στριγκλιες" κτλ... Οσο για τα ρυθμικα (τα βρωμικα) τα παιζουν παντα σε τετοιες περιπτωσεις με την γεφυρα (με τον 81)...
Για αυτο τον λογο εγω προτεινω εναν 89 στην γεφυρα (για τους λογους που ανεφερα σε προηγουμενο post) και εναν 85 στον λαιμο...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για EMG μαγνήτες
« Απάντηση #16 στις: 21/02/05, 09:53 »
Απλά κατά την διικιά μου άποψη πάντα, ο 81 είναι πιο καλός για σολαρίσματα...από τον 85, ενώ ο 85 για ρυθμικά.
Για αυτό το λόγο τους συνδιάζουν μαζί, άλλωστε υπάρχει κ η ενδιάμεση θέση που βγάζεις ήχο με συνδυασμό των 2.
Τον συνδιασμό αυτών τον έχει και ο Zakk Wylde...

Εννοω οτι με βαση αυτα που ειπες, και εφοσον τους συνδιαζουν παντα σε 81 γεφυρα και 85 λαιμο, θα επρεπε καθε φορα που θες να παιξεις ρυθμικα, να παιζεις στην θεση του λαιμου. Αν το κανεις αυτο θα εχεις σκατα ηχο (με βρωμικα εννοειται). Τους συνδυαζουν λοιπονμαζιο αυτους τους δυο, οχι γι ασολα και ρυθμικα, αλλα για πολλα πριμα και πιο πολλα μπασσα και γεματα χαμηλομεσαια... Ετσι με τον εναν στην γεφυρα εχεις τα πολλα πριμα καιμε τον αλλο εχεις τα ζεστα, μπασσα και χαμηλομεσαια για γρηγορα γλυκα σολο χωρις "στριγκλιες" κτλ... Οσο για τα ρυθμικα (τα βρωμικα) τα παιζουν παντα σε τετοιες περιπτωσεις με την γεφυρα (με τον 81)...
Για αυτο τον λογο εγω προτεινω εναν 89 στην γεφυρα (για τους λογους που ανεφερα σε προηγουμενο post) και εναν 85 στον λαιμο...
Φίλε τα λές μια χαρά, αλλά ξέρεις δεν μπορώ να καταλάβω γιατί λές ότι καθε φορα που θες να παιξεις ρυθμικα, να παιζεις στην θεση του λαιμου.Αν το κανεις αυτο θα εχεις σκατα ηχο (με βρωμικα εννοειται). Γιατί να έχω χάλια΄ρυθμικό ήχο στο λαιμό????
Δηλαδή αν βάλω 81 λαιμό κ 85 γέφυρα, τι διαφορές θα έχει ηχητικά????
Ευχαριστώ...
« Τελευταία τροποποίηση: 21/02/05, 09:57 από Sandman1_1 »

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για EMG μαγνήτες
« Απάντηση #17 στις: 21/02/05, 14:15 »
Ακριβως το αντιθετο λεω... Οτι αν παιζεις με βρωμικα, θα παιζεις (και) ρυθμικα με τον μαγνητη στη γεφυρα, ασχετα ποιος θα ειναι αυτος... Γιατι λογω θεσης , ο λαιμος δεν σου βγαζει αυτον τον ηχο που ειναι καταλληλος για ρυθμικα (βρωμικα παντα)...
Εσυ στο post σου , λες οτι ο 85 ειναι πιο καλος για ρυθμικα, για αυτο σου λεω οτι δεν εχει να κανει με ρυθμικα ή σολο κτλ, γιατι αν ηταν καλυτερος για ρυθμικα δεν θα τον βαζανε παντα στο λαιμο σε τετοια σετακια που τους συνδυαζουν, αλλα στην γεφυρα... Γιατι ποτε δεν παιζεις ρυθμικα στην θεση του λαιμου...
Απλα λεω οτι και στα ρυθμικα παιζεις με την γεφυρα... (ειδικα αν μιλαμε για μουσικη με βρωμικα οπως Metal,Hard rock κτλ). Απλα την θεση του λαιμου, την εχεις πιο πολυ για πιο γλυκα solo πιο γλυκο και ζεστο ηχο με λιγοτερα πριμα, ιδανικη θεση για γρηγορα sweeps κτλ καθως και για καθαρα... Αρα , καλο ειναι γενικα, να εχεις εναν μαγνητη που να εχει μεν καλο output αλλα και γεματο ηχο, οχι τοσο πριμο οπως ο 81... Για αυτο τον λογο προτεινω ή τον 85, ή τον 89 που παιζουν πολυ ωραια σαν output, μπορουν να παιξουν και πολυ καθαρα (σε εντιθεση με τον 81) και εχουν πολυ πιο γεματο ηχο και πιο ζεστο...
Και για αυτο τον λογο, συνηθως κιθαρες που εχουν το σετακι 81 γεφυρα και 85 λαιμο, ειναι κιθαρες οπως πχ η KH απο ESP... Γιατι ο Hammet παιζει σχεδον μονο σολο και οταν παιζει ρυθμικα , παιζει πολυ χαμηλα σε εντασεις (και μονο στα live)... Αντιθετα ο Hetfield που παιζει σχεδον μονο ρυθμικα, εχει στην γεφυρα ή τον 60, ή τον 85 (που ειναι ιδιος με τον 89, αλλα ο 89 σπλιταρεται)...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για EMG μαγνήτες
« Απάντηση #18 στις: 21/02/05, 14:35 »
εντάξει σε παίδεψα λίγο αλλά το έπιασα....
Πάντως εγώ με τον 81 γέφυρα, παίζω σόλο...για πιο τσιριχτά...
Με τον 85 σόλο πιο γλυκά...
Κ ρυθμικά και με τον 85 δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα που τον έχω στη γέφυρα...
Ο ήχος του είναι πιο μπουκομένος απλά σε σχέση με τον 81, άλλωστε αυτός είναι ο ήχο του...ετσι δεν ειναι????
Αλλά ακόμα κ τον 81 χρησιμοποιώ σε ρυθμικά, ανάλογα το είδος της μουσικής κ με τις ανάλογες ρυθμίσεις, δεν βλέπω να έχω κάποιο πρόβλημα....
Ευχαριστώ για το εκτεταμένο κείμενο....

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για EMG μαγνήτες
« Απάντηση #19 στις: 21/02/05, 14:41 »
Εννοεις με τον 85 που εχεις στο λαιμο ετσι; Γιατι γραφεις τον 85 που εχω στη γεφυρα...
Μπουκωμενος ο ηχος του 85 βγαινει , οχι λογω μαγνητη, αλλα γιατι ειναι στον λαιμο... Αν τον βαλεις την γεφυρα, θα δεις τεραστια διαφορα, και κατα την γνωμη μου ειναι καλυτερος απο τον 81...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για EMG μαγνήτες
« Απάντηση #20 στις: 21/02/05, 14:46 »
ναι σόρυ στον λαιμό ήθελα να πώ.
Το θέμα είναι, ότι αν βάλω τον 81 στον λαιμό τι ήχο θα έχει ο 81 εκεί????

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για EMG μαγνήτες
« Απάντηση #21 στις: 21/02/05, 19:15 »
Σκέφτομαι να αγοράσω έναν emg-81 μαγνήτη έχοντας ακούσει καλά σχόλια για την απόδοσή του σε metal και μη καταστάσεις. Ο εξοπλισμός μου είναι:

1) Κιθάρα: Washburn WR150
2) Ενισχυτής: Washburn BD25R (25Watt, με effects loop)
3) Πενταλάκια: Boss MT-2 Metal Zone, Boss DD3 digital delay και Boss SD1 Super Overdive

Πιστεύετε ότι με αυτόν τον εξοπλισμό μπορώ αν αντικαταστήσω τον "μανίσιο" στη γέφυρα μαγνήτη με τον emg-81 να βελτιώσω αρκετά τον ήχο μου; Αρκεί μόνο η παραπάνω κίνηση για να πλησιάσω τον ήχο των metallica;


Βασικα θα σου προτεινα πρωτα να κοιταξεις να αντικαταστησεις τον ενισχυτη και υστερα να δεις για μαγνητες. Εκτος αν τον ηχο τον θελεις περισσοτερο για προβες και live και λιγοτερο για παιξιμο στο σπιτι.

Οσο αφορα την συνδεσμολογια των πεταλιων θα συμφωνησω και με τον Great Cornholio αλλα κυριοτερα με τον Costa και να εχεις το level του SD-1 οσο πιο χαμηλα γινεται, απλα για να το αναβεις οταν θελεις boost στα solo.

Sandman1_1 και Great Cornholio , αν προσεξατε θα βλεπατε οτι η κιθαρα του παιδιου ειναι S-S-H και οποτε οποιονδηποτε μαγνητη βαλει το λαιμο θα πρεπει να ειναι single coil.

Οποτε να προτεινω το πακετο SA/SA/81 η ακομα και S/S/81 αν θελεις πιο δυνατα πριμα στους μονους μανγητες.

Αυτα απο μενα...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος l_y_c_o_s

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • The hunter the thunder The wrath of heavens comin'
    • Προφίλ
    • The Absolute Site
Απ: Γνώμες για EMG μαγνήτες
« Απάντηση #22 στις: 22/02/05, 00:18 »
Ολοι όσοι βάλατε emg μαγνήτες(ενεργούς εννοείτε) παρατήρησατε μεγάλη διαφορά στον ήχο σε σχέση με τους προηγούμενους εργοστασιακούς μαγνήτες; Άξιζε δηλαδή ηχητικά; Με ενδιαφέρει η άποψή σας κυρίως για metal.

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για EMG μαγνήτες
« Απάντηση #23 στις: 22/02/05, 08:26 »
Σκέφτομαι να αγοράσω έναν emg-81 μαγνήτη έχοντας ακούσει καλά σχόλια για την απόδοσή του σε metal και μη καταστάσεις. Ο εξοπλισμός μου είναι:

1) Κιθάρα: Washburn WR150
2) Ενισχυτής: Washburn BD25R (25Watt, με effects loop)
3) Πενταλάκια: Boss MT-2 Metal Zone, Boss DD3 digital delay και Boss SD1 Super Overdive

Πιστεύετε ότι με αυτόν τον εξοπλισμό μπορώ αν αντικαταστήσω τον "μανίσιο" στη γέφυρα μαγνήτη με τον emg-81 να βελτιώσω αρκετά τον ήχο μου; Αρκεί μόνο η παραπάνω κίνηση για να πλησιάσω τον ήχο των metallica;


Βασικα θα σου προτεινα πρωτα να κοιταξεις να αντικαταστησεις τον ενισχυτη και υστερα να δεις για μαγνητες. Εκτος αν τον ηχο τον θελεις περισσοτερο για προβες και live και λιγοτερο για παιξιμο στο σπιτι.

Οσο αφορα την συνδεσμολογια των πεταλιων θα συμφωνησω και με τον Great Cornholio αλλα κυριοτερα με τον Costa και να εχεις το level του SD-1 οσο πιο χαμηλα γινεται, απλα για να το αναβεις οταν θελεις boost στα solo.

Sandman1_1 και Great Cornholio , αν προσεξατε θα βλεπατε οτι η κιθαρα του παιδιου ειναι S-S-H και οποτε οποιονδηποτε μαγνητη βαλει το λαιμο θα πρεπει να ειναι single coil.

Οποτε να προτεινω το πακετο SA/SA/81 η ακομα και S/S/81 αν θελεις πιο δυνατα πριμα στους μονους μανγητες.

Αυτα απο μενα...



Πράγματι έχεις δίκιο...
Απλά να πώ ότι νομίζω υπάρχουν κάποιοι emg διπλοί σε μέγεθος μονού...
Άρα μπορεί να συνδυάσει έναν διπλό κ κάποιον από διπλό σε μέγεθος μονού...

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για EMG μαγνήτες
« Απάντηση #24 στις: 22/02/05, 08:43 »
Ολοι όσοι βάλατε emg μαγνήτες(ενεργούς εννοείτε) παρατήρησατε μεγάλη διαφορά στον ήχο σε σχέση με τους προηγούμενους εργοστασιακούς μαγνήτες; Άξιζε δηλαδή ηχητικά; Με ενδιαφέρει η άποψή σας κυρίως για metal.

Κοίτα δεν έχουν καμία σχέση με τους εργοστασιακούς...
Ο ήχος βελτιώνεται αισθητά...
Αλλά για να ακούσεις ττις διαφορές σε μεγάλο βαθμό πρέπει να έχεις κ τον κατάλληλο ενισχυτη.
Εγώ πάντως κ με μικρό ενισχυτή παρατ'ηρησα τεράστιες διαφορές στον ήχο, όσο αναφορά τον ήχο και το μέταλ που θές...αλλά κ την διάρκεια του ήχου...την καθαρότητα σε κάθε νότα...
Αυτά, αλλά αυτή είναι η δικιά μου άποψη...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
9569 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/07, 15:37
από Theater_Of_Pain
4 Απαντήσεις
3076 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/07, 13:02
από King Lui
25 Απαντήσεις
9440 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/07, 20:51
από Jose
6 Απαντήσεις
4127 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/09, 00:17
από gers
17 Απαντήσεις
7397 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/07, 13:43
από Iced Jacob
8 Απαντήσεις
5652 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/08, 21:51
από mace
4 Απαντήσεις
3477 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/08, 14:29
από Tsintsi
5 Απαντήσεις
3807 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/08, 17:37
από GiorgosVolos
5 Απαντήσεις
4041 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/08, 14:46
από BloodBath
7 Απαντήσεις
3319 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/11, 23:20
από aragorn23984