Αποστολέας Θέμα: Συμβατότητα παιχνιδιών PS2 σε PS3  (Αναγνώστηκε 9396 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Ξέρουμε αν τα παιχνίδια του playstation2 θα παίζουν στο playstation3?
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Iced Jacob

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συμβατότητα παιχνιδιών PS2 σε PS3
« Απάντηση #1 στις: 16/04/07, 13:43 »
Τουλαχιστο η Sony αυτο διαφημιζει... ::)
The road to hell is full of good intentions...

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Συμβατότητα παιχνιδιών PS2 σε PS3
« Απάντηση #2 στις: 16/04/07, 13:58 »
Θα ειναι μεγαλη μλκια αν δεν υπαρχει backwards compability.
Στα seven στο ps3 παντως, ειχα παιξει παιχνιδι ps2.

Αποσυνδεδεμένος penoktonos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 506
  • Φύλο: Άντρας
  • Λιώστε Τις Πένες Σας!!!
    • Προφίλ
Απ: Συμβατότητα παιχνιδιών PS2 σε PS3
« Απάντηση #3 στις: 16/04/07, 14:41 »
δεδομένου πως στο PS2 πάιζουν τα PS1 τότε και στο Ps3 θα παίζουν του Ps2

όμως αναρωτιέμαι αν θα παίζει Back-Up DVDs...(ξερετε,τις κόπιες που κάνουμε όλοι μας αφού πρώτα έχουμε αγοράσει το παιχνίδι νόμιμα και απλά το αντιγράφουμε για εφεδρικό μπας και πάθει τίποτα το Original ::))
"Why Am I Always So Sleepy The Day After I Get A Lot Of Sleep? Doesn't That Defeat The Purpose Of Sleeping A  Lot?"

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Συμβατότητα παιχνιδιών PS2 σε PS3
« Απάντηση #4 στις: 16/04/07, 15:03 »
Αναρωτιεμαι, θα φτασουν ποτε αυτα τα μηχανακια το απαιτουμενο επιπεδο πολυπλοκοτητας ωστε να μην μπορουν να κατασκευαζονται τσιπακια πια?

Αποσυνδεδεμένος Iced Jacob

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συμβατότητα παιχνιδιών PS2 σε PS3
« Απάντηση #5 στις: 16/04/07, 15:29 »
δεδομένου πως στο PS2 πάιζουν τα PS1 τότε και στο Ps3 θα παίζουν του Ps2

όμως αναρωτιέμαι αν θα παίζει Back-Up DVDs...(ξερετε,τις κόπιες που κάνουμε όλοι μας αφού πρώτα έχουμε αγοράσει το παιχνίδι νόμιμα και απλά το αντιγράφουμε για εφεδρικό μπας και πάθει τίποτα το Original ::))

Λογικα αμα το κανεις copy με CloneDVD δε θα εχεις προβλημα!!
The road to hell is full of good intentions...

Αποσυνδεδεμένος penoktonos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 506
  • Φύλο: Άντρας
  • Λιώστε Τις Πένες Σας!!!
    • Προφίλ
Απ: Συμβατότητα παιχνιδιών PS2 σε PS3
« Απάντηση #6 στις: 16/04/07, 19:48 »
Αναρωτιεμαι, θα φτασουν ποτε αυτα τα μηχανακια το απαιτουμενο επιπεδο πολυπλοκοτητας ωστε να μην μπορουν να κατασκευαζονται τσιπακια πια?

τα τσιπάκια η SONY τα κατασκευάζει.έτσι τουλάχιστον ακούγεται...
"Why Am I Always So Sleepy The Day After I Get A Lot Of Sleep? Doesn't That Defeat The Purpose Of Sleeping A  Lot?"

Αποσυνδεδεμένος Joef - Über Alles

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Φυλακισμενος στην πραγματικοτητα των ξενων κοσμων
    • Προφίλ
Απ: Συμβατότητα παιχνιδιών PS2 σε PS3
« Απάντηση #7 στις: 16/04/07, 23:32 »
θα παιζουν αλλα μερικα!
υπαρχουν αρκετα παιχνιδια που δεν παιζουν!
οσο για το τσιπακι θα ειναι αρκετα παλουκι να σπασει επειδη τωρα εχουνε να κανουν
και με τα Blue-ray που ειναι τελειως διαφορετικα απο τα dvd οποτε
θα παρει αρκετα πολυ καιρο!
κανω εκπομπη στο activeradio.gr καθε τεταρτη 12-2"fragile dreams" θα την ακουσετε χοντρα :D
ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ...ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ!!!!
Life's a B!tch 'till You Die, So Fuck The World and Let's Get High!

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Συμβατότητα παιχνιδιών PS2 σε PS3
« Απάντηση #8 στις: 17/04/07, 15:54 »
τα τσιπάκια η SONY τα κατασκευάζει.έτσι τουλάχιστον ακούγεται...

Aποκλειεται.... δεν ειναι οι ανθρωποι τοσο μλκες ωστε να χανουν απο μονοι τους λεφτα...
Και το πρωτο τσιπ για xbox το ειχαν φτιαξει κατι αλλοι που δεν ειχαν καμια σχεση με την ms.

Αποσυνδεδεμένος Apollon18

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 381
  • Φύλο: Άντρας
  • Watch the weather change.....
    • Προφίλ
Απ: Συμβατότητα παιχνιδιών PS2 σε PS3
« Απάντηση #9 στις: 24/04/07, 09:29 »
Αναρωτιεμαι, θα φτασουν ποτε αυτα τα μηχανακια το απαιτουμενο επιπεδο πολυπλοκοτητας ωστε να μην μπορουν να κατασκευαζονται τσιπακια πια?

Συγγνωμη αλλα με τετοια τιμη ποιος παει και αγοραζει PS3???Σχεδον παιρνεις PC.Αφου το PC καλυπτει τα παντα.Σε ενα χρονο η κονσολα θα εχει παλιωσει ενω ο υπολογιστης αναβαθμιζεται και κανενα προβλημα
Αναρωτιεμαι, θα φτασουν ποτε αυτα τα μηχανακια το απαιτουμενο επιπεδο πολυπλοκοτητας ωστε να καταφερουν να εκθρονισουν το PC???(μεχρι και στα παιχνιδια πια ειναι πολυ μπροστα)Ασε που χωρις το mouse δεν την παλευουν τα shooter καθολου(και δεν εχουν και strategies and RPGs-ε τι αλλο πια!!)

PC rulez!!!!!!!!!!! ;D ;D
All you know about me is what I've sold you
I sold out long before you ever heard my name
I sold my soul to make a record....And you bought one!!!

Αποσυνδεδεμένος penoktonos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 506
  • Φύλο: Άντρας
  • Λιώστε Τις Πένες Σας!!!
    • Προφίλ
Απ: Συμβατότητα παιχνιδιών PS2 σε PS3
« Απάντηση #10 στις: 24/04/07, 13:24 »
Οι κονσόλες όμως ΔΕΝ Laggaρουν ποτέ!τα γραφικά είναι πάντα κρύσταλλο!
ΔΕΝ χρειάζονται αναβάθμιση και όσο περνάει ο καιρός οι προγραμματιστές εκμεταλλεύονται καλύτερα τις δυνατότητες της κονσόλας!
θα το ήθελα κι εγώ το PS3. φαντάζομαι σε 1-1,5 χρόνο θα πέσει η τιμή και θα έχει βγεί και ένα ικανό τσιπάκι.

είμαι λάτρης του PC και του Playstation όμως πάντα με θυμάμαι να έχω νεύρα με τον υπολογιστή!
άσε που παλιώνει ο υπολογιστής αμέσως ενώ η κονσόλα είναι σταθερή αξία! εγώ ακόμα ευχαριστιέμαι το Super Nintendo.
"Why Am I Always So Sleepy The Day After I Get A Lot Of Sleep? Doesn't That Defeat The Purpose Of Sleeping A  Lot?"

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Συμβατότητα παιχνιδιών PS2 σε PS3
« Απάντηση #11 στις: 24/04/07, 14:13 »
Συγγνωμη αλλα με τετοια τιμη ποιος παει και αγοραζει PS3???Σχεδον παιρνεις PC.Αφου το PC καλυπτει τα παντα.Σε ενα χρονο η κονσολα θα εχει παλιωσει ενω ο υπολογιστης αναβαθμιζεται και κανενα προβλημα
Αναρωτιεμαι, θα φτασουν ποτε αυτα τα μηχανακια το απαιτουμενο επιπεδο πολυπλοκοτητας ωστε να καταφερουν να εκθρονισουν το PC???(μεχρι και στα παιχνιδια πια ειναι πολυ μπροστα)Ασε που χωρις το mouse δεν την παλευουν τα shooter καθολου(και δεν εχουν και strategies and RPGs-ε τι αλλο πια!!)

PC rulez!!!!!!!!!!! ;D ;D

Προσεξε λιγο. ;) Συμφωνω εν μερει αλλα:

Ποιος νοιαστικε για το ps3?  :P Το xbox 360, στα γραφικα αυτη την στιγμη το παταει. Και αυτο γιατι εχει δυνατοτερη καρτα γραφικων και περισσοτερη μνημη, μην πεφτετε στην παγιδα της sony που διαφημιζει μονο τον core που εχει 7πυρηνες κανει καφε και κουρδιζει 24 ηλεκτρικο μαντολινο. Τα αλλα γιατι δεν τα αναφερει? εεεε??

Anyway..

Κοιτα για καποιον που δεν εχει δυνατο πισι, αυτα τα μηχανακια ειναι μονοδρομος. Δηλαδη γιατι να παω εγω να σκασω 700 ευρω για επεξεργαστη, καρτα γραφικων, μνημες και δεν συμμαζευεται, οταν μπορω με 200 γιουρια να παρω ενα xbox360 μεταχειρο και να κανω την δουλεια μου?

Και γιατι να περιοριζομαι σε μια το πολυ 20αρα οθονη, οταν μπορω με τα ιδια λεφτα οπως λεγαμε, να εχω high definiton γραφικα κρυσταλλο στην 40αρα πλασμα τηλεοραση μου?

Αυτα τα μηχανακια ειναι σωτηρες. Αγορα ενα xbox (το πρωτο) και βρηκα την υγεια μου. Εδωσα 160 ευρω, και μπορω και παιζω ενα σωρο παιχνιδια, με απιστευτα γραφικα, και φοβερο framerate. 160 ευρω αμα εδινα στο πισι δεν θα επερνα τιποτα απο αυτα.

Οπως βλεπεις ειναι αναλογα... εσυ μπορει να εισαι tech freak και να εχεις ενα βαρβατο πισι και λεφτα να το αναβαθμιζεις καθε μηνα... εγω ομως δεν εχω χρηματα, και αυτες οι παιχνιδομηχανες με σωζουν. Ειναι πολλα τα λεφτα για την αναβαθμιση ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΑΙΖΕΤΑΙ αμα θα παιζει με FULL details το παιχνιδι. Ενω στην κονσολα... χαλαρα. Ξερεις οτι οι προγραμματιστες εχουν εκμεταλλευτει στο επακρο το hardware και οτι τα γραφικα του παιχνιδιου θα ειναι σε καθε περιπτωση τελεια.

Μετα ειναι το χειριστηριο.... εμενα δεν με βολευει το ποντικι και το πληκτρολογιο  :P Με βολευει περισσοτερο το dual shock 2 του ps2 ας πουμε ή το controller του xbox. Γιατι ειναι σχεδιασμενα για gaming, και οχι σχεδιασμενα ΚΑΙ για gaming...

Οπως ξαναειπα, ειναι αναλογα την περιπτωση...  ;D

Οι κονσόλες όμως ΔΕΝ Laggaρουν ποτέ!τα γραφικά είναι πάντα κρύσταλλο!
ΔΕΝ χρειάζονται αναβάθμιση και όσο περνάει ο καιρός οι προγραμματιστές εκμεταλλεύονται καλύτερα τις δυνατότητες της κονσόλας!
θα το ήθελα κι εγώ το PS3. φαντάζομαι σε 1-1,5 χρόνο θα πέσει η τιμή και θα έχει βγεί και ένα ικανό τσιπάκι.

είμαι λάτρης του PC και του Playstation όμως πάντα με θυμάμαι να έχω νεύρα με τον υπολογιστή!
άσε που παλιώνει ο υπολογιστής αμέσως ενώ η κονσόλα είναι σταθερή αξία! εγώ ακόμα ευχαριστιέμαι το Super Nintendo.

Συμφωνω.

Ρε ξεκολλατε με το πσ3. Tο 360 ειναι το μελλον λογω της ΟΡΘΑΝΟΙΧΤΗΣ πλατφορμας που κανεις ΟΤΙ ΘΕΣ. Στο πρωτο xbox εχωνες μεχρι και 120-250gb σκληρο, εβαζες EMULATORS (οχι απο ps2 ομως...) ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ LINUX ΕΠΕΡΝΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΤΩΝ WINDOWS CE.NET.
Για να μην μιλησω για mp3, xvid, και ενα σωρο αλλα πραγματα που εκανες με το homebrew software που κυκλοφορει... παπαδες κανεις με ενα τετοιο μηχανημα παιδια.... σκεφτειτε το.


Αποσυνδεδεμένος Apollon18

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 381
  • Φύλο: Άντρας
  • Watch the weather change.....
    • Προφίλ
Απ: Συμβατότητα παιχνιδιών PS2 σε PS3
« Απάντηση #12 στις: 24/04/07, 18:44 »
Θελω να σε δω να παιζεις παιχνιδια ρολων και στρατηγικης στην κονσολα και τπτ αλλο ;D ;D :P :P
Στην τελικη και εγω ειχα ΣΕγκα Μαστερ Συστεμ και Πλει το ενα αλλα τωρα 700 ευρω για αυτο ειναι παρα πολλα,αμα ειχε ποιο λιγα το συζηταω.Και δεν εχει και Φοοτμπαλλ Μανατζερ Λαιβ(www.footballmanagerlive.com):P :P ;D-
Α και το ΠΣ δεν ειναι μονο παιχνιδια.....
« Τελευταία τροποποίηση: 24/04/07, 19:07 από Apollon18 »
All you know about me is what I've sold you
I sold out long before you ever heard my name
I sold my soul to make a record....And you bought one!!!

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Συμβατότητα παιχνιδιών PS2 σε PS3
« Απάντηση #13 στις: 24/04/07, 19:44 »
Θελω να σε δω να παιζεις παιχνιδια ρολων και στρατηγικης στην κονσολα και τπτ αλλο ;D ;D :P :P
Στην τελικη και εγω ειχα ΣΕγκα Μαστερ Συστεμ και Πλει το ενα αλλα τωρα 700 ευρω για αυτο ειναι παρα πολλα,αμα ειχε ποιο λιγα το συζηταω.Και δεν εχει και Φοοτμπαλλ Μανατζερ Λαιβ(www.footballmanagerlive.com):P :P ;D-
Α και το ΠΣ δεν ειναι μονο παιχνιδια.....

Ναι εννοειται. Αμα μιλαμε για το 3 μονο.

Εν το μεταξυ και το xbox απο το πρωτο μοντελο δεν ηταν μονο για παιχνιδια. Ειναι σαν μικρα pc.  ;D Παιδια, μιλαμε το ανοιχτο λειτουργικο κανει παπαδες. Ακομα και στα κινητα, δειτε τα smartphone πχ (6600-7610-ν70 και ενα σωρο αλλα της νοκια) που μπορεις να τα κανεις μεχρι και τηλεκοντρολ για την τηλεοραση (ξερω γιατι ειμαι κατοχος 3ων απο αυτα τα μαραφετια -χωρις το pda- και ασχολουμαι για 3 χρονια) απο ενα πολυ απλο παραδειγμα, μεχρι και γω δεν ξερω τι!

Σε αντιθεση με τα μη smartphone κινητα πχ κ750,ω800, (για την ιστορια τα μονα smarthpone της se ειναι τα π800 μεχρι π910 και μ600)

Γενικα οπως και να το δεις το ανοιχτο λειτουργικο μαμει!  ;D

Αποσυνδεδεμένος penoktonos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 506
  • Φύλο: Άντρας
  • Λιώστε Τις Πένες Σας!!!
    • Προφίλ
Απ: Συμβατότητα παιχνιδιών PS2 σε PS3
« Απάντηση #14 στις: 25/04/07, 01:00 »
Σε αντιθεση με τα μη smartphone κινητα πχ κ750,ω800, (για την ιστορια τα μονα smarthpone της se ειναι τα π800 μεχρι π910 και μ600)

εγώ έχω το K800i και μπορώ να το κάνω τηλεκοντρόλ,και μπορώ και να χειριστώ τον υπολογιστή! κάνω web-browsing κανονικά!και διάφορα άλλα ωραία! έχει ανέβει η Ericsson αρκετά!
"Why Am I Always So Sleepy The Day After I Get A Lot Of Sleep? Doesn't That Defeat The Purpose Of Sleeping A  Lot?"

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Συμβατότητα παιχνιδιών PS2 σε PS3
« Απάντηση #15 στις: 25/04/07, 12:30 »
Ayto me to tilekontrol tha ithela poly na to dw... (sorry gia ta greeklish alla eimai sto cosmos k dn exoun ellinika ta pc)

Αποσυνδεδεμένος penoktonos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 506
  • Φύλο: Άντρας
  • Λιώστε Τις Πένες Σας!!!
    • Προφίλ
Απ: Συμβατότητα παιχνιδιών PS2 σε PS3
« Απάντηση #16 στις: 25/04/07, 13:05 »
μπορείς με Bluetooth να θέσεις ποιά κουμπιά του πληκτρολογίου θές να χειριστείς!
εγώ δεν μπορώ να τραβήξω βίντεο αλλά κοίτα ένα από το YouTube!
ο τύπος παίζει Counter-Strike!  :o
"Why Am I Always So Sleepy The Day After I Get A Lot Of Sleep? Doesn't That Defeat The Purpose Of Sleeping A  Lot?"

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Συμβατότητα παιχνιδιών PS2 σε PS3
« Απάντηση #17 στις: 25/04/07, 13:23 »
Φυσικά και θα μπορείς να παίξεις παιχνίδια του PS2 στο PS3.

Τσιπάκι για το PS3 δεν έχει βγει αλλά λειτουργεί καλά και υπάρχει κίνδυνος να χαλάσει το PS3 (όπως τα πρώτα τσιπάκια που είχαν βγει για το PS και το PS2). Περιμένετε λίγο καιρό και θα στρώσουν όλα.

Κάτι που κατασκεύασε άνθρωπος, όσο πολύπλοκο και να το κάνει θα το "σπάσει" άνθρωπος, γιατί πολύ απλά η φιλοσοφία είναι η ίδια. Δεν παίζει ρόλο που το PS3 διαβάζει και Blue-Ray, είναι θέμα "ματιού" όχι ολόκληρης κατασκευής.

Το XBOX αν τσιπαριστεί και περάσετε LINUX είναι απίστευτο μηχάνημα!!! Το καλό είναι ότι μπορείς να έχεις τις ίδιες δυνατότητες (εκτός από αυτά που αναφέρει ο Enema + δυκτιο !!!) και με το PS2 αλλά χρειάζεται μερικά extra και σε software αλλά και hardware.. :( To PS3 λογικά ανατρέπει αυτές τις επιπλέον αναβαθμίσεις. Η "μεγάλη" έκδοση που βγαίνει πρέπει να είναι καταπληκτική!!! Αλλά προς το παρών χρηματικά απλησιάστη.

Πριν 4 χρόνια είχα βάλει ένα utility στο Nokia 9210 και το είχα κάνει τηλεκοντρόλ για οποιαδήποτε συσκευή (TV, στερεοφωνικό, video, DVD-Feta etc... etc... etc...). Τώρα φαντάζομαι που υπάρχει το Bluetooth είναι όλα ποιο εύκολα γιατί με τις υπέρυθρες τότε ήταν λίγο δύσκολα τα πράγματα.

Τέλος.. απαράδεκτο εκ μέρους της SONY να παρουσιάζει πριν 2 χρόνια το υποτιθέμενο PS3 με ασύρματους μοχλούς (έλεος ποια με τα καλώδια) και η τελική μορφή του να είναι ενσύρματοι USB.... :( Πιθανόν να παίρνουν κάτι πρόσθετο για να γίνουν ασύρματοι, αλλά.. όπως και να έχει είναι κάτι extra (χρηματικά).



ΥΓ) Και εγώ έχω ακούσει, μπορώ να πω με σιγουριά ότι είναι από έγκυρη πηγή, ότι η ίδια η SONY λανσάρει τα τσιπάκια. Μη ξεχνάτε ότι η SONY θέλει να πουλήσει συσκευές, δεν την ενδιαφέρουν αν θα πουλήσει τίτλους παιχνιδιών.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
4844 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/08, 18:20
από Moonchild_
7 Απαντήσεις
8605 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/10, 17:45
από valex_van_halen
33 Απαντήσεις
10663 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/10, 13:24
από denisgiann