Αποστολέας Θέμα: φουλ λαμπατος ενισχυτης +gibson lp std, κλασικο/χαρντ ροκ,που να κανει για σπιτι  (Αναγνώστηκε 12173 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sakis1000

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
    • www.youtube.com/sakis3warnings
[διαβασα στο site να γραφει all valve και νομιζα οτι αυτο σημαινει τρανζιστορ.μαλλον κανω λαθος.

Φίλε Σάκη, χωρίς παρεξήγηση, αλλά αν νόμιζες ότι "all valve" σημαίνει τρανζίστορ, μάλλον πρέπει να ξεκινήσεις από πολύ πιο βασικά πράγματα πριν καν σκεφτείς να δώσεις 500 ή 1000 Ευρώ για την αγορά ενισχυτή...
ναι αλλα το ποσο καλα παιζω η μπορω να καταλαβω εναν ενισχυτη δεν εχει καμια σχεση με το αν εχω ασχοληθει με τεχνικα θεματα

Αποσυνδεδεμένος Αλκιβιαδης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 107
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ναι αλλα το ποσο καλα παιζω η μπορω να καταλαβω εναν ενισχυτη δεν εχει καμια σχεση με το αν εχω ασχοληθει με τεχνικα θεματα.

Φιλε Σακη φοβαμαι οτι ειμαι υποχρεωμενος να συμφωνησω με τον Απολλωνα .
Αν δε μπορεις να ξεχωρισεις τον λαμπατο ηχο απο τον τρανζιστορατο ,
κι αυτο ανεξαρτητα απο τις τεχνικες γνωσεις που εχεις η δεν εχεις
αφου ειναι θεμα αυτιου κι ηχητικης αντιληψης κι οχι κατι αλλο ,
τοτε σιγουρα δεν ειναι φρονιμο να χαλασεις χρηματα για κατι που δε γνωριζεις σωστα.
Κι αυτα στα λεει ένας σχετικα ασχετος με την ηλεκτρική κιθαρα , εγω δλδ ,
<μονο κλασσικη κι ακουστικη παιζω εδω και λιγους μηνες >
που ομως ξερει πολλα απο τεχνικα κι ειναι ενδιαφερομενος ν' ασχοληθει και με την ηλεκτρικη ,
κι εμαθε πανευκολα απο το ιντερνετ αυτο : Marshall all-valve Class5 combo .
Ειναι ενας λαμπατος βεβαια ενισχυτης , τον ακουσα προ ημερων σ' ενα μαγαζι
στη Μεσογειων , λιγο πριν την πλατεια Αγ. Παρασκευης.

Φιλικα μιλαμε , ετσι ?
μια νυχτα μπορει να κλεισει μεσα της
όλες τις νυχτες που περασαν
κι αυτες που θα έρθουν

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Ρε παιδιά, το παληκάρι είπε ότι δεν ήξερε τι σημαίνει all-valve, όχι ότι δεν μπορεί να ξεχωρίσει τον ήχο. Μπορεί απλά να μην ήξερε την αγγλική ονομασία στην τελική.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος sakis1000

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
    • www.youtube.com/sakis3warnings
ναι αλλα το ποσο καλα παιζω η μπορω να καταλαβω εναν ενισχυτη δεν εχει καμια σχεση με το αν εχω ασχοληθει με τεχνικα θεματα.

Φιλε Σακη φοβαμαι οτι ειμαι υποχρεωμενος να συμφωνησω με τον Απολλωνα .
Αν δε μπορεις να ξεχωρισεις τον λαμπατο ηχο απο τον τρανζιστορατο ,
κι αυτο ανεξαρτητα απο τις τεχνικες γνωσεις που εχεις η δεν εχεις
αφου ειναι θεμα αυτιου κι ηχητικης αντιληψης κι οχι κατι αλλο ,
τοτε σιγουρα δεν ειναι φρονιμο να χαλασεις χρηματα για κατι που δε γνωριζεις σωστα.
Κι αυτα στα λεει ένας σχετικα ασχετος με την ηλεκτρική κιθαρα , εγω δλδ ,
<μονο κλασσικη κι ακουστικη παιζω εδω και λιγους μηνες >
που ομως ξερει πολλα απο τεχνικα κι ειναι ενδιαφερομενος ν' ασχοληθει και με την ηλεκτρικη ,
κι εμαθε πανευκολα απο το ιντερνετ αυτο : Marshall all-valve Class5 combo .
Ειναι ενας λαμπατος βεβαια ενισχυτης , τον ακουσα προ ημερων σ' ενα μαγαζι
στη Μεσογειων , λιγο πριν την πλατεια Αγ. Παρασκευης.

Φιλικα μιλαμε , ετσι ?

καλα κανεις και λες τη γνωμη σου και για αυτον το λογο εβαλα το θεμα.αλλα ηχους ξεχωριζω ,με τους ορισμους και τα εξειδικευμενα τεχνικα πραγματα ειναι που δεν εχω ασχοληθει.δεν ειναι δυσκολο να συκρινω 2 ενισχυτες που θα τους ακουσω απο κοντα,απλα δεν ειχα ποτε λαμπατο.αλλο μουσικος και αλλο τεχνιτης(οσα ξερεις παντως καλα ειναι)


Αποσυνδεδεμένος sakis1000

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
    • www.youtube.com/sakis3warnings
Ρε παιδιά, το παληκάρι είπε ότι δεν ήξερε τι σημαίνει all-valve, όχι ότι δεν μπορεί να ξεχωρίσει τον ήχο. Μπορεί απλά να μην ήξερε την αγγλική ονομασία στην τελική.
ετσι Μητσο ,στηριξε με

Αποσυνδεδεμένος Αλκιβιαδης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 107
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ετσι Μητσο ,στηριξε με

Βρε παραπονιαρη  :) , κι εγω σε στηριζω , βγηκα για να παω για νανι κι ειδα τελευταια στιγμη το ποστ σου και ξαναμπηκα για να σου ανταπαντησω.
Δεν καταλαβα εξαρχης το αν ξεχωριζεις η οχι τους λαμπατους απ' τους αλλους
που μπορει και να ειναι υβριδικοι , δλδ στην προενισχυση να εχουν λυχνιες και στο τελικο σταδιο τρανζιστορ .
Αυτη η διαταξη βοηθαει επειδη εκει στ΄αρχικα σταδια ενσχυσης του σηματος εισοδου
οι τασεις ειναι πολυ χαμηλες κι αρα μια λυχνια ειναι σε θεση να κανει προενισχυση
καλιτερα απο ενα τρανζιστορ , πιο ομαλα και με λιγοτερες αποτομες κορφες.
Τα μειονεκτηματα των λυχνιων , περα απο το κοστος , ειναι και τ' οτι για να βγαλουν μεγαλη ισχυ πρεπει να ειναι τεραστιες , αρα πανακριβες και μαζι δυσχρηστες.

Αυτα τα λιγα , και παντα φιλικα ... παραπονιαρη  :)
Καληνυχτα .
μια νυχτα μπορει να κλεισει μεσα της
όλες τις νυχτες που περασαν
κι αυτες που θα έρθουν

Αποσυνδεδεμένος sakis1000

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
    • www.youtube.com/sakis3warnings
ετσι Μητσο ,στηριξε με

Βρε παραπονιαρη  :) , κι εγω σε στηριζω , βγηκα για να παω για νανι κι ειδα τελευταια στιγμη το ποστ σου και ξαναμπηκα για να σου ανταπαντησω.
Δεν καταλαβα εξαρχης το αν ξεχωριζεις η οχι τους λαμπατους απ' τους αλλους
που μπορει και να ειναι υβριδικοι , δλδ στην προενισχυση να εχουν λυχνιες και στο τελικο σταδιο τρανζιστορ .
Αυτη η διαταξη βοηθαει επειδη εκει στ΄αρχικα σταδια ενσχυσης του σηματος εισοδου
οι τασεις ειναι πολυ χαμηλες κι αρα μια λυχνια ειναι σε θεση να κανει προενισχυση
καλιτερα απο ενα τρανζιστορ , πιο ομαλα και με λιγοτερες αποτομες κορφες.
Τα μειονεκτηματα των λυχνιων , περα απο το κοστος , ειναι και τ' οτι για να βγαλουν μεγαλη ισχυ πρεπει να ειναι τεραστιες , αρα πανακριβες και μαζι δυσχρηστες.

Αυτα τα λιγα , και παντα φιλικα ... παραπονιαρη  :)
Καληνυχτα .

θα παω για φουλ λαμπα. αν εχεις καποια προταση σε κατι που να κανει και για σπιτι ,ριχτηνα αυριο η οταν εχεις χρονο.στο τελος θα τα ζυγισω ολα και θα  βγω στα μαγαζια.στα προγουμενα ποστ γραφω τα κριτηρια που ψαχνω
καληνυχτα και ουα!

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Παντως μην απορριπτεις το Bluesbraker.
Ως γνησιο τεκνο του Fender Bassman εχει πολυ ωραια καθαρα και γενικα επικρατει η αντιληψη οτι τα παει μια χαρα με πεταλια. ;)
Απλα οτι και αν αποφασισεις ακουσε το πρωτα (εννοεται οχι απο Youtube).


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
[ναι αλλα το ποσο καλα παιζω η μπορω να καταλαβω εναν ενισχυτη δεν εχει καμια σχεση με το αν εχω ασχοληθει με τεχνικα θεματα

Φυσικά και δεν έχει καμία σχέση. Εξάλλου κανείς δεν είπε να μην πάρεις λαμπάτο ενισχυτή γιατί δεν ξέρεις να παίζεις. Μιλάς όμως για την αγορά ενισχυτή μέχρι 1000 Ευρώ (ένα αρκετά σεβαστό ποσό που σού δίνει πάρα πολλές επιλογές) τη στιγμή που φαίνεται να αγνοείς μερικά βασικά πράγματα σχετικά με τους λαμπάτους ενισχυτές. Θεωρώ δεδομένο ότι αν είχες κάνει μια στοιχειώδη έρευνα στο Internet και είχες ψάξει χαρακτηριστικά, περιγραφές, κριτικές, συζητήσεις σε forum κλπ θα ήταν εύκολο να καταλάβεις τι σημαίνει "all valve". Kαι μπορεί να είσαι σε θέση να εκτιμήσεις τον ήχο ενός ενισχυτή όταν τον δοκιμάσεις ο ίδιος ή τον ακούσεις από κοντά. Σε αυτή τη συζήτηση όμως σού προτάθηκαν ήδη ένα σωρό ενισχυτές, με διαφορετικά χαρακτηριστικά και ηχητική ταυτότητα. Με ποιό κριτήριο θα αποφασίσεις ποιοί από αυτούς είναι κατάλληλοι για σένα, ειδικά αν δεν μπορείς να τους βρεις κάπου για να τούς ακούσεις; Νομίζω ότι θα πρέπει να το ψάξεις πολύ καλά το θέμα πριν αποφασίσεις να επενδύσεις τόσα λεφτά σε έναν ενισχυτή. Αλλιώς υπάρχει κίνδυνος να καταλήξεις σε κάτι που τελικά δεν θα σε καλύπτει. Και αυτό το ξεπερνάς εύκολα αν έχεις ξοδέψει 3-4 κατοστάρικα, αλλά όχι όταν έχεις δώσει ένα χιλιάρικο...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος sakis1000

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
    • www.youtube.com/sakis3warnings
[ναι αλλα το ποσο καλα παιζω η μπορω να καταλαβω εναν ενισχυτη δεν εχει καμια σχεση με το αν εχω ασχοληθει με τεχνικα θεματα

Φυσικά και δεν έχει καμία σχέση. Εξάλλου κανείς δεν είπε να μην πάρεις λαμπάτο ενισχυτή γιατί δεν ξέρεις να παίζεις. Μιλάς όμως για την αγορά ενισχυτή μέχρι 1000 Ευρώ (ένα αρκετά σεβαστό ποσό που σού δίνει πάρα πολλές επιλογές) τη στιγμή που φαίνεται να αγνοείς μερικά βασικά πράγματα σχετικά με τους λαμπάτους ενισχυτές. Θεωρώ δεδομένο ότι αν είχες κάνει μια στοιχειώδη έρευνα στο Internet και είχες ψάξει χαρακτηριστικά, περιγραφές, κριτικές, συζητήσεις σε forum κλπ θα ήταν εύκολο να καταλάβεις τι σημαίνει "all valve". Kαι μπορεί να είσαι σε θέση να εκτιμήσεις τον ήχο ενός ενισχυτή όταν τον δοκιμάσεις ο ίδιος ή τον ακούσεις από κοντά. Σε αυτή τη συζήτηση όμως σού προτάθηκαν ήδη ένα σωρό ενισχυτές, με διαφορετικά χαρακτηριστικά και ηχητική ταυτότητα. Με ποιό κριτήριο θα αποφασίσεις ποιοί από αυτούς είναι κατάλληλοι για σένα, ειδικά αν δεν μπορείς να τους βρεις κάπου για να τούς ακούσεις; Νομίζω ότι θα πρέπει να το ψάξεις πολύ καλά το θέμα πριν αποφασίσεις να επενδύσεις τόσα λεφτά σε έναν ενισχυτή. Αλλιώς υπάρχει κίνδυνος να καταλήξεις σε κάτι που τελικά δεν θα σε καλύπτει. Και αυτό το ξεπερνάς εύκολα αν έχεις ξοδέψει 3-4 κατοστάρικα, αλλά όχι όταν έχεις δώσει ένα χιλιάρικο...
απλα μπερδεψα το οτι σε αλλους ενισχυτες γραφει all tube και σε αλλους valve και νομιζα το 2ο σημαινει solid state.για ολα αυτα που λες τις απαντησεις και τα κριτηρια τα εχω γραψει πιο πανω.τι κιθαρες εχω , τι μουσικη παιζω και οτι στο τελος θα παω να τα ακουσω απο κοντα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
146 Απαντήσεις
64938 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/08, 21:10
από Jezus
25 Απαντήσεις
22438 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/08, 16:47
από dunkan
27 Απαντήσεις
12590 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/07, 14:57
από hammer
9 Απαντήσεις
7500 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/14, 15:40
από talfarlow
30 Απαντήσεις
11503 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/11, 19:28
από Jezus
8 Απαντήσεις
5046 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 02:58
από cyclo
24 Απαντήσεις
9857 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/08, 11:09
από Johnie Darko
21 Απαντήσεις
8915 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/08, 12:31
από GiorgosVolos
79 Απαντήσεις
30899 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/10, 22:39
από Jezus
22 Απαντήσεις
6164 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/10, 22:49
από thomsot