Αποστολέας Θέμα: μηπως εχουμε χασει το νοημα?  (Αναγνώστηκε 28276 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Iced Jacob

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #25 στις: 28/04/08, 15:53 »
αναφερθηκα επιτηδες στον 17χρονο: μιλαω για τον πιτσιρικα που ο μπαμπας του βγαζει 1600 ευρω το μηνα και θα καταχρεωθει δε ξερω και 'γω ποσες δοσεις για να ευχαριστησει το γιο του. υπαρχουν και καλυτεροι τροποι να ξοδεψει καποιος 4 χιλιαρικα για το παιδι του.

Αν ο μπαμπας δεν μπορει να δωσει 4 χιλιαρικα για εξοπλισμο του παιδιου του τοτε πολυ απλα να μην το κανει.  Η μη αρνηση των γονιων να αγοραζουν σε υπερμετρο βαθμο οτι τους ζητησουν τα παιδια τους οδηγει σε υπερκαταναλωτισμο απο τα παιδια τον οποιο οι γονεις καλλιεργουν ολο και περισσοτερο.  Οταν εγω ζητησα απ το μπαμπα μου ακουστικη μιθαρα μου ειπε εγω σου πηρα τις 2 αλλες αμα θες τριτη δουλεψε. Αν και ειχε τη δυνατοτητα να μου την παρει διοτι δε ζητησα τιποτα ακριβο.  Πηγα στα 15 μου δουλεψα ενα καλοκαιρακι και πηρα την κιθαρα.  Και η χαρα μου ηταν πολυ μεγαλυτερη...
Οποτε εδω το προβλημα ισως να μη βρισκεται στο 17χρονο αλλα στον 45χρονο...

και μεταξυ μας, αν ειναι τελικα η ικανοποιηση στο gadget, υπαρχουν και καλυτερα. πιστευω ενα laptop, iphone, pda κτλ προσφερουν μεγαλυτερη ευχαριστηση ως gadgets
Το τι ευχαριστηση προσφερει το καθε αγαθο στον καθε καταναλωτη ειναι απολυτα υποκειμενικο.
Αμα υπηρχανε μετρα και σταθμα γι αυτο πολλοι οικονομολογοι των προηγουμενων αιωνων θα ηταν πολυ μα παρα πολυ ευτυχισμενοι (και ολοι οι σημερινοι ανεργοι).
The road to hell is full of good intentions...

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #26 στις: 28/04/08, 20:38 »
Κοιτα, εγώ πήρα μια φέντερ πριν από κανένα 6 μηνο και τώρα ζαχαρώνω 7 χορδη!
Τα λ7 δουλέυω για να τα βγάλω, και αν τα βγάλω και ποτέ!
Επίσης θέλω και μια πεταλίερα για να εξοικοιωθώ με τα εφφέ και να τα μάθω ώστε να προχωρήσω αργότερα σε κανένα πεταλάκι που να είναι ακριβώς αυτό που θέλω...
Για τους κολλημένους όπως εγώ ο παράγοντας ήχος έιναι τοπ ακόμη και αν παίξω μόνο στο σαλόνι μου!!!

Αποσυνδεδεμένος paran0id

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #27 στις: 28/04/08, 21:37 »
gers δεν ειναι διαφορετικο αυτο που λες με τις μηχανες απο τις κιθαρες. νομιζω ομως οτι ακομα και για αυτες σου ειπα στο msn παρομοια πραγματα. και θυμαμαι οτι σου ειπα να ΜΗΝ παρεις rs250 αν δεν εχεις σκοπο να μπεις πιστα. αρα δε νομιζω να υπαρχουν αντιφασεις σε αυτα που λεω. τα ιδια ισχυουν και για κιθαρες, μηχανες, αυτοκινητα, υποολογιστες κτλ : παρε αυτο που ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ
paran0id, η πίστα είναι κάτι αντίστοιχο με το σαλόνι ενός κιθαρίστα στο οποίο περνά τις ελεύθερές του ώρες παίζοντας κιθάρα... και τα δύο γίνονται ερασιτεχνικά!!
Δε χρειάζεσαι τη σούπερ-ντούπερ μηχανή για να οδηγήσεις στην πίστα, μπορείς να μπεις και με 50ράκι, αλλά αφού αυτό είναι το μεράκι σου θα ξοδέψεις όσα περισσότερα αντέχει η τσέπη σου για να το ευχαριστηθείς!! Κάτι αντίστοιχο γίνεται και με τους κιθαρίστες...

Όπως ειπώθηκε και σε προηγούμενα posts, ο καθένας ξοδεύει τα χρήματα που του περισσεύουν (λέμε τώρα) σε αυτό που τον ικανοποιεί!! Άλλος σε κιθάρες, άλλος σε μηχανές, άλλος σε τηλεκατευθυνόμενα, άλλος σε οίκους ανοχής, άλλος σε υπολογιστές, σε κινητά κτλ...
Τώρα αν ο άλλος ξοδεύει μόνο και μόνο για να κάνει επίδειξη, ε τότε εκεί αλλάζουν κάπως τα πράγματα... Αλλά και πάλι, αφού αυτό (η επίδειξη) τον ευχαριστεί, δεν μπορείς να πεις και τπτ...

το γιατι αυτο που ειπες με το 50αρακι ειναι τελειως φαουλ θα στο πω καποια στιγμη στο μσν για να μη βγαινουμε off topic  ;)


αλλα ειπες τη μαγικη λεξη επιδειξη. δηλαδη θεωρεις οτι για την ικανοποιηση του εγωισμου μας αξιζει να δινουμε τοσα λεφτα, και μαλιστα οταν δε τα βγαζουμε και τοσο ευκολα?

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #28 στις: 29/04/08, 00:41 »
αλλα ειπες τη μαγικη λεξη επιδειξη. δηλαδη θεωρεις οτι για την ικανοποιηση του εγωισμου μας αξιζει να δινουμε τοσα λεφτα, και μαλιστα οταν δε τα βγαζουμε και τοσο ευκολα?
Είπα τη λέξη επίδειξη αναφερόμενος σε μια μειονότητα που ξοδεύει χρήματα σε κάτι, όχι γιατί βρίσκει την ευχαρίστηση στο αντικείμενο αλλά στον κόσμο που θαυμάζει το αντικείμενο.. Είπα επίσης πως ''εκεί αλλάζουν κάπως τα πράγματα''. Ακόμα κι έτσι όμως, αυτός που θα ξοδέψει χρήματα για να πουλήσει μούρη (όσο άσχημο κι αν είναι αυτό), θα εισπράξει ικανοποίηση, ίσως με διαφορετικό τρόπο αλλά δεν έχει σημασία..

Πάντως, το μεγαλύτερο κομμάτι του post αναφέρεται σε αυτούς που βρίσκουν την ευχαρίστηση στο ίδιο το αντικείμενο και δεν περίμενα να σταθείς σε αυτό το σημείο.. :-\


το γιατι αυτο που ειπες με το 50αρακι ειναι τελειως φαουλ θα στο πω καποια στιγμη στο μσν για να μη βγαινουμε off topic  ;)
paran0id σου μιλάω ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.. περιμένω κάποιο ΠΜ, κάποιο μνμ στο msn για να καταλάβω σε τι αναφέρεσαι..!!
« Τελευταία τροποποίηση: 29/04/08, 00:58 από gers »

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #29 στις: 29/04/08, 01:52 »
τα ιδια ισχυουν και για κιθαρες, μηχανες, αυτοκινητα, υποολογιστες κτλ : παρε αυτο που ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ

Γιατι σκοτωνεις τα ονειρα του κοσμου  ;D
Αφηστε τους αλλους να παρουν οτι θελουν, και οι οργανοποιοι ανεργοι θα μεινουν?  :D Ασε που αν ο νεος κιθαριστας παρει μια Ιμπανεζ 1500 ευρω και τελικα το παρατησει το αθλημα, μπορειτε να την χτυπησετε εσεις μετα για τα μισα χρηματα, δεν σας χαλασε?  ;D

Χωρις πλακα τωρα, αν δεν σου περισευουν ή τα πληρωνει αλλος για εσενα, τοτε ναι, παρε οτι χρειαζεσαι. Αμα ομως ειναι το χομπυ σου ή ολη σου η ζωη (ακομα και ερασιτεχνης να εισαι), τοτε παρε οτι σε ικανοποιει!
Γιατι αμα το παμε ετσι, αν δεν εισαι επαγγελματιας τοτε δεν το χρειαζεσαι πραγματικα, οποτε μην περνεις καν κατι φθηνο, μην περνεις τιποτα καλυτερα. Μου ακουγεται πολυ πεζη μια τετοια πραγματικοτητα...
Εγω προσωπικα εχω παρει σχετικα ακριβα μηχανηματα για να προσθεσω μονο εναν ηχο που θα δωσει χαρακτηρα σε ενα κομματι, ή για να πειραματιστω. Τα λευτα για αυτα τα μηχανηματα εχω δουλεψει σκληρα για να τα βγαλω, ισως και να εχω βλαψει πολυ τον εαυτο μου για να βγαλω τα χρηματα αυτα. Παρ'ολα αυτα δεν το μετανιωνω καθολου, και ή χαρα που δινει σε εμενα ο πειραματισμος με ενα μηχανημα (ειτε νεο ειτε το εχω 15 χρονια) ειναι ενα απο τα ελαχιστα πραγματα που με ικανοποιουν πλεων. (ενοω τη χαρα του ηχου και του πειραματισμου, οχι του να χρησιμοποιω το μηχανημα  :P )
Οπως ειπα πιο πανω, δεν ειμαι επαγγελματιας και δεν βγαζω τα προς το ζην απο την μουσικη (το αντιθετο...), οποτε κανενα απο τα οργανα/μηχανηματα δεν μου ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ, αλλα αυτο ειναι το χομπυ μου αμα ηταν να παιρνω μονο τα απαραιτητα δεν θα ειχα κανενα χομπυ στη ζωη μου  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 29/04/08, 02:00 από Jezus »
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #30 στις: 29/04/08, 14:58 »

Διαβάζω όλα αυτά τα ενδιαφέροντα που έχετε γράψει όλοι παραπάνω... να προσθέσω κάτι που μας διάφεύγει "λίγο"?

Μιλάμε για μουσικούς?

Ή για κατόχους μουσικών οργάνων?

Γιατί ξέρετε ένας μουσικός, ας πούμε ένας σαξοφωνίστας ή βιολιστής, στην κυριολεξία ΧΕΣΤΗΚΕ για την προοπτική να κάνει συλλογή από high end σαξόφωνα ή βιολιά. Να παίζει μουσική θέλει, οπότε αγοράζει το καλύτερο όργανο που μπορεί. ΠΟΤΕ μου δεν γνώρισα σαξοφωνίστα (τρομπετίστα, βιολοντσελίστα, κλπ κλπ) που να πάσχει από GAS.

Για σκεφτείτε το.
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Iced Jacob

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #31 στις: 29/04/08, 15:02 »
Τωρα που το σκεφτομαι αν και παιζω και σαξοφωνο ποτε δεν ενιωσα την επιθυμια να μαζεψω πολλα...
Αχ ρε ατοιμη κιθαρα τι μας κανεις!!!!!
The road to hell is full of good intentions...

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #32 στις: 29/04/08, 15:17 »
Τωρα που το σκεφτομαι αν και παιζω και σαξοφωνο ποτε δεν ενιωσα την επιθυμια να μαζεψω πολλα...
Αχ ρε ατοιμη κιθαρα τι μας κανεις!!!!!

Επομένως, μιας και έγινε αρκετή κουβέντα για hobby, το ερώτημα μετατίθεται ως εξής: το χόμπυ σου είναι η μουσική ή η συλλογή gear?  ;) ;D ;D

(δεν αναφέρομαι σε εσένα συγκεκριμένα φίλε Jacob, απλά πιάστηκα από τα λεγόμενά σου  ;) )
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #33 στις: 29/04/08, 15:39 »
ΠΟΤΕ μου δεν γνώρισα σαξοφωνίστα (τρομπετίστα, βιολοντσελίστα, κλπ κλπ) που να πάσχει από GAS.
Για σκεφτείτε το.

Το θέμα σε αυτό το παράδειγμα είναι οτι αυτά τα όργανα είναι
Α)ακουστικά
Β)διαφορετικού τιμολογιακού εύρους

Δλδ
Α)Ενα σαξόφωνο έχει ως μόνη "βελτίωση" διαφορετικό μικρόφωνο που να δέχεται και αν έχει και κάφρο ιδιοκτήτη αντε καμια προενίσχυση. Στην ηλεκτρική κιθάρα υπάρχει πολύ tweaking που ξεκινάει απο το τί πεταλι έχεις (Behringer ή Boss? Ή κάτι ακριβότερο?) τί κιθάρα έχεις , τί μαγνήτες τί ενισχυτή τί καλώδια κλπ...
Επίσης, ειδικά στην Ελλάδα (δεν έχω εικόνα για άλλες χώρες) η ηλεκτρική κιθάρα έχει γίνει "λαικό" όργανο, προσβασιμο απο σχεδόν όλους. Που μας οδηγεί στο Β)
Β) μια φτηνή ηλεκτρική δεν συγκρίνεται ούτε για πλάκα με ένα φτηνό βιολι. Ή μάλλον με ένα βιολί αντίστοιχης ποιότητας. Για να κάνεις διαφορά σε ένα βιολί, π.χ. με διαφορετικό δοξάρι, χαλάς αρκετά μεγάλα ποσα. Ενα καλό δοξάρι κοστίζει. Στην ηλεκτρική, είναι πολύ εύκολο να πάρεις έναν άλλο μαγνήτη, με 50€ π.χ. Ειδικά με την ύπαρξη fora όπως του κιθάρα, και το τομέα των αγγελιών, δεν θεωρείται ιδιαίτερα ακριβό σπόρ ο πειραματισμός. Και ακριβός λόγο αυτής της ευκολίας , και λόγο της νοοτροπίας του ΝεοΕλληνα, (βλ. πχ. αμάξια) υπάρχει πολύ "ανταγωνισμός" στο τομέα του εξοπλισμού. Και στα αμάξια βλέπω συνέχεια μετατροπές που γίνονται για τη μούρη, αλλα αυτό που γουστάρω είναι να βλέπω αμάξια με αεροτομές κααθιλομένα στη κίνηση. Ανάθεμα αν θα το τρέξουν (και εις βα΄ρος άλλων) τη μια φορά που θα βγούν Συγγρού.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #34 στις: 29/04/08, 15:48 »
Το θέμα σε αυτό το παράδειγμα είναι οτι αυτά τα όργανα είναι
Α)ακουστικά
Β)διαφορετικού τιμολογιακού εύρους

Δλδ
Α)Ενα σαξόφωνο έχει ως μόνη "βελτίωση" διαφορετικό μικρόφωνο που να δέχεται και αν έχει και κάφρο ιδιοκτήτη αντε καμια προενίσχυση. Στην ηλεκτρική κιθάρα υπάρχει πολύ tweaking που ξεκινάει απο το τί πεταλι έχεις (Behringer ή Boss? Ή κάτι ακριβότερο?) τί κιθάρα έχεις , τί μαγνήτες τί ενισχυτή τί καλώδια κλπ...
Επίσης, ειδικά στην Ελλάδα (δεν έχω εικόνα για άλλες χώρες) η ηλεκτρική κιθάρα έχει γίνει "λαικό" όργανο, προσβασιμο απο σχεδόν όλους. Που μας οδηγεί στο Β)
Β) μια φτηνή ηλεκτρική δεν συγκρίνεται ούτε για πλάκα με ένα φτηνό βιολι. Ή μάλλον με ένα βιολί αντίστοιχης ποιότητας. Για να κάνεις διαφορά σε ένα βιολί, π.χ. με διαφορετικό δοξάρι, χαλάς αρκετά μεγάλα ποσα. Ενα καλό δοξάρι κοστίζει. Στην ηλεκτρική, είναι πολύ εύκολο να πάρεις έναν άλλο μαγνήτη, με 50€ π.χ. Ειδικά με την ύπαρξη fora όπως του κιθάρα, και το τομέα των αγγελιών, δεν θεωρείται ιδιαίτερα ακριβό σπόρ ο πειραματισμός. Και ακριβός λόγο αυτής της ευκολίας , και λόγο της νοοτροπίας του ΝεοΕλληνα, (βλ. πχ. αμάξια) υπάρχει πολύ "ανταγωνισμός" στο τομέα του εξοπλισμού. Και στα αμάξια βλέπω συνέχεια μετατροπές που γίνονται για τη μούρη, αλλα αυτό που γουστάρω είναι να βλέπω αμάξια με αεροτομές κααθιλομένα στη κίνηση. Ανάθεμα αν θα το τρέξουν (και εις βα΄ρος άλλων) τη μια φορά που θα βγούν Συγγρού.

Χωρίς να διαφωνώ, μάλλον δεν έγινα κατανοητός.

Ο μουσικός (επαναλαμβάνω) που παίζει ένα από τα παραπάνω όργανα ασχολείται με το πως θα αποδώσει όπως θέλει/πρέπει τη μουσική του. Κάτι που ίσχυε σε πολύ μεγάλο βαθμό και με τους ηλεκτρικούς κιθαρίστες πριν από καμμιά 25αριά-30αριά χρόνια. ΠΡΙΝ δηλαδή γίνει τόσο mainstream η κιθάρα και πριν περάσει στα χέρια ανθρώπων ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΜΟΥΣΙΚΟΥ.

Ξέρω ότι ακούγεται βαρύ, αλλά είναι απολύτως ακριβές, αν καθίσετε να το σκεφτείτε εντελώς ψυχρά (και ψύχραιμα).

Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος blueb

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • the yuppies networking... OKC
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #35 στις: 29/04/08, 16:18 »
ΠΟΤΕ μου δεν γνώρισα σαξοφωνίστα (τρομπετίστα, βιολοντσελίστα, κλπ κλπ) που να πάσχει από GAS.
Για σκεφτείτε το.


Το θέμα σε αυτό το παράδειγμα είναι οτι αυτά τα όργανα είναι
Α)ακουστικά
Β)διαφορετικού τιμολογιακού εύρους

Δλδ
Α)Ενα σαξόφωνο έχει ως μόνη "βελτίωση" διαφορετικό μικρόφωνο που να δέχεται και αν έχει και κάφρο ιδιοκτήτη αντε καμια προενίσχυση. Στην ηλεκτρική κιθάρα υπάρχει πολύ tweaking που ξεκινάει απο το τί πεταλι έχεις (Behringer ή Boss? Ή κάτι ακριβότερο?) τί κιθάρα έχεις , τί μαγνήτες τί ενισχυτή τί καλώδια κλπ...
Επίσης, ειδικά στην Ελλάδα (δεν έχω εικόνα για άλλες χώρες) η ηλεκτρική κιθάρα έχει γίνει "λαικό" όργανο, προσβασιμο απο σχεδόν όλους. Που μας οδηγεί στο Β)



Σαν οποιοδηποτε αλλο χόμπι,η μουσική ειναι ακριβή.Ο ΚΚΛ μιλαει για τη νοοτροπια του μουσικου που λεει οτι "θα παιξω με αυτα που εχω"

A)Μόνο τα επιστόμια να υπολογίσεις,βγαινουν 2-3 κιθαρες :D
Πολλοι ειναι αυτοι που εχουν ενα ξύλινο,ενα γυαλινο και ενα μεταλλικό...

Δες ενδεικτικά:
http://www.thomann.de/gr/search_dir.html?sw=mouthpiece+sax&x=0&y=0

Πολλοι παιζουν με εφε κ πειραματιζονται με μικροφωνα.
Επίσης ,καποιος που παιζει ενα σαξοφωνο,πχ αλτο,εχει τη δυνατοτητα να παιξει κ τενορο κ σοπρανο,οποτε αν εχει κ θελει τα ριχνει κ εκει.
Απλα οι κιθαριστες ειναι πολυ περισσοτεροι :)

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #36 στις: 29/04/08, 16:39 »
Σαν οποιοδηποτε αλλο χόμπι,η μουσική ειναι ακριβή.Ο ΚΚΛ μιλαει για τη νοοτροπια του μουσικου που λεει οτι "θα παιξω με αυτα που εχω"

A)Μόνο τα επιστόμια να υπολογίσεις,βγαινουν 2-3 κιθαρες :D
Πολλοι ειναι αυτοι που εχουν ενα ξύλινο,ενα γυαλινο και ενα μεταλλικό...

Δες ενδεικτικά:
http://www.thomann.de/gr/search_dir.html?sw=mouthpiece+sax&x=0&y=0

Πολλοι παιζουν με εφε κ πειραματιζονται με μικροφωνα.
Επίσης ,καποιος που παιζει ενα σαξοφωνο,πχ αλτο,εχει τη δυνατοτητα να παιξει κ τενορο κ σοπρανο,οποτε αν εχει κ θελει τα ριχνει κ εκει.
Απλα οι κιθαριστες ειναι πολυ περισσοτεροι :)



Γεια σου κκ, Χρόνια Πολλά.  ;D ;D

Πολύ ωραία τα λες, και φυσικά μπορεί να είναι ένα σαξόφωνο (πολύ περισσότερο ένα βιολί) ακριβότερο από όλες τις κιθάρες που έχουμε μαζί εσύ, εγώ και μισή ντουζίνα φίλοι μας.  ;)

Αυτό που λεω απλά (και το κατάλαβες φυσικά) είναι πως αυτό το γεγονός καμμία απολύτως σημασία έχει για το μουσικό. Ή δεν θα έπρεπε να έχει.


Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #37 στις: 29/04/08, 16:40 »
Αλλοι τα τρώνε στα ναρκωτικά, άλλοι στις που@@@@@ άλλοι στα αυτοκίνητα και άλλοι να αγοράζουν μουσικά όργανα. Ε και; Οπου τον βγάλει τον καθένα αρκεί να το αντέχει και η τσέπη του.Στο κάτω κάτω αυτό εξαρτάται και από την αίσθηση του μέτρου που έχει ο καθένας μας. Αλλά και αν αυτό είναι που ικανοποιεί τον "συλλέκτη οργάνων", μεγειά του με χαρά του.

Τώρα για να έρθω και σε μένα, ναι, θέλω και εγώ να αναβαθμίσω τον εξοπλισμό μου και ας μην παίξω ποτέ σε live και ας μην είμαι επαγγελματίας.Ωσπου να βρω αυτό που θα με ικανοποιεί ηχητικά. Από κει και έπειτα τι νόημα έχει να συνεχίσω να αγοράζω μανιωδώς;
Και όπως έυστοχα είπε και ο CCL:
Επομένως, μιας και έγινε αρκετή κουβέντα για hobby, το ερώτημα μετατίθεται ως εξής: το χόμπυ σου είναι η μουσική ή η συλλογή gear?  ;) ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #38 στις: 29/04/08, 16:45 »
Αλλοι τα τρώνε στα ναρκωτικά, άλλοι στις που@@@@@ άλλοι στα αυτοκίνητα και άλλοι να αγοράζουν μουσικά όργανα. Ε και; Οπου τον βγάλει τον καθένα αρκεί να το αντέχει και η τσέπη του.Στο κάτω κάτω αυτό εξαρτάται και από την αίσθηση του μέτρου που έχει ο καθένας μας. Αλλά και αν αυτό είναι που ικανοποιεί τον "συλλέκτη οργάνων", μεγειά του με χαρά του.

Τώρα για να έρθω και σε μένα, ναι, θέλω και εγώ να αναβαθμίσω τον εξοπλισμό μου και ας μην παίξω ποτέ σε live και ας μην είμαι επαγγελματίας.Ωσπου να βρω αυτό που θα με ικανοποιεί ηχητικά. Από κει και έπειτα τι νόημα έχει να συνεχίσω να αγοράζω μανιωδώς;

Με την ευκαιρία να πω ότι σε καμμία περίπτωση δεν θεωρώ κατακριτέα την "συλλογή" και γενικά την πόρωση με το gear. Κάθε άλλο. Ίσως θα έπρεπε να υπάρχει ένας διαφορετικός ορισμός, δεν ξέρω, "guitar/gear enthusiast"? Κάτι τέτοιο... που να μην αποκλείει να είναι κάποιος (ακόμα και κορυφαίος) μουσικός, αλλά να θέτει το "μεράκι" του ως ενασχόληση παράπλευρα της μουσικής, αυτής καθ'αυτής.

Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #39 στις: 29/04/08, 17:02 »
A)Μόνο τα επιστόμια να υπολογίσεις,βγαινουν 2-3 κιθαρες :D
Πολλοι ειναι αυτοι που εχουν ενα ξύλινο,ενα γυαλινο και ενα μεταλλικό...

Δες ενδεικτικά:
http://www.thomann.de/gr/search_dir.html?sw=mouthpiece+sax&x=0&y=0


Aκριβώς αυτό που έλεγα. Δεν έχουν το περιθώριο να αλλάζουν συνέχεια επιστόμια και να δοκιμάζουν καινούργια ακριβώς λόγω του υψηλού κοστους. Αυτό που εννοούσα, είναι οτι λόγω τιμών, θα πάρουν μια και καλή κατι, και δεν θα μπούν στη διαδικασία "παίρνω αυτό, α βλακεία, ας πάρω το άλλο, μετα θα βγεί και το καινούργιο..." Και αν και δεν ξέρω απο σαξόφωνα, δεν νομίζω οτι τα επιστόμια ή τα λοιπά εξαρτήματα αναπτύσσονται τεχνολογικά με τους ρυθμούς που αναπτύσσονται τα εξαρτήματα ηλεκτρικής κιθάρας.

ΠΡΙΝ δηλαδή γίνει τόσο mainstream η κιθάρα και πριν περάσει στα χέρια ανθρώπων ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΜΟΥΣΙΚΟΥ.

Ξέρω ότι ακούγεται βαρύ, αλλά είναι απολύτως ακριβές, αν καθίσετε να το σκεφτείτε εντελώς ψυχρά (και ψύχραιμα).


Μainstream ήταν η λέξη που έψαχνα... Προσωπικά δεν θα το έθετα ως "ανθρώπου που δεν έχει τη νοοτροπία του μουσικού". Αυτή η νοοτροπία χτίζεται κατ' εμέ σε ένα καλό ποσοστό κατα τη διάρκεια της μουσικής εκπαίδευσης, και απο κεί και πέρα σίγουρα έχει ρόλο και η νοοτροπία του ατόμου.

Απο κεί και πέρα, ας δούμε τί έκανε τη κιθάρα τόσο δημοφιλές όργανο:

Εχει τάστα: Συγκερασμένο όργανο, όπου ένας νέος επίδοξος κιθαρίστας έχει λιγότερες πιθανότητες απο ένα αντίστοιχο βιολονίστα να προκαλέσει ομαδικές αυτοκτονίες. Στατιστικά και μόνο θα βγάλει πιο σωστό ήχο απο έναν αντίστοιχης εμπειρίας βιολονίστα.

Απευθύνεται (ως επι το πλείστον) σε νεανικο κοινό: Χωρίς να αποκλείω κάποιες ηλικίες, είναι τέτοια τα συνήθη ακούσματα στην εφηβεία κυρίως. Αυτό σε συνδιασμό με τον εφηβικό εγκέφαλο που θέλει να "ρουφήξει τη γνώση" αποτελούν ένα καλό συνδιασμό για να πάρει ένας μια ηλεκτρική κιθάρα. Σε άλλες ηλικίες ο παραπάνω συνδιασμός είναι κατα τη γνώμη μου σπανιότερος. (Ειδικα εδώ, σας παρακαλώ, μην πεταχτεί κανείς και αρχίσει   "εγώ είμαι χ χρόνων όπου χ>25) και ακούω τα ίδια που άκουγα τότε και γουστάρω να μάθω κλπ. Είπαμε σπανιότερος, όχι ανύπαρκτος)

Δεν διδάσκεται ευρέως στα ωδεία (μέχρι προσφάτως δλδ και για τα Ελληνικά δεδομένα): Σε συνδιασμό με τα παραπάνω περι εφηβείας, το γεγονός οτι η ηλεκτρική κιθάρα δεν είναι ένα πεπαλαιωμένο όργανο με στάνταρ ύλη σε ωδεία, αλλα ένα όργανο που οι Grand Masters σολάρουν σε σκηνές με 40.000 κόσμο απο κάτω δίνει στην ηλεκτρική κιθάρα ένα άλλο ύφος.

Ποικιλία οργάνων σε συνδιασμό με καλές απομιμήσεις: "Κοίτα Κωστάκη, πήρα κιθάρα σαν αυτή του Slash!!! Πώπω είναι γ**άτη!!!!". Πλέον είναι πολύ εύκολο να έχεις μια κιθάρα με 300€-400€ που να μοιάζει με κάποιο super-duper-prestige μοντέλο. Και αυτό μετράει.

Signature οργανα: Συνεχίζοντας την ιερή αναζήτηση του mojo, απο παραπάνω θα κάνω την εξής ερώτηση: Εχετε ποτέ signature όμποε? Signature τσέλο? Όχι. Καλωσορίσατε στη μουσική οργανοβιομηχανία. Πλέον μπορούμε (με το κατάλληλο αντίτιμο) να έχουμε τη κιθάρα του Slashucci, της οποίας τα χαρακτηριστικά τα έχει εγκρίνει ο ίδιος. Οχι η μάνα του. Όχι ο τεχνικός του!!! Ο ίδιος ο Hammettvai.. "Ελα ρε μπαμπά, αφου παίζει ο Batriani με αυτή...."

Για τους έστω και ελαφρά πιο ψαγμένους (στους οποίους δεν άνηκα όταν έσκασα 800€ για 7χορδη. Τη πήρα γιατι δεν υπήρχε άλλη 7χορδη τότε. Ασχετο αν μου έκατσε απίστευτα σαν όργανο και νοοτροπία) υπάρχουν οι δυνατότητες tweaking που ανέφερα. "Πήρα που λες αυτούς τους μαγνήτες και ο ήχος έγινε απίστευτος..." Για άλλη μια φορά οι συνδιασμοί που μπορεί κάποιος να έχει για να αλλάξει (όχι βελτιώσει) τον ήχο του γίννται απίστευτοι, πράγμα που προσθέτει στο προαναφερθέν mojo. Προσωπικά, εστερνίζομαι αργά αλλα σταθερά την άποψη του συνφορουμίτη μας Arg0, οτι το πλέον σημαντικό ρόλο τον παίζει ο ενισχυτής.

Η σημασία των παραπάνω είναι οτι πλέον η αγορά της ηλεκτρικής κιθάρας έχει γίνει απίστευτα μεγάλη, και δίνει τη δυνατότητα σε όλες σχεδόν τις τσέπες να  παίξουν με αυτά.

Με την ευκαιρία να πω ότι σε καμμία περίπτωση δεν θεωρώ κατακριτέα την "συλλογή" και γενικά την πόρωση με το gear. Κάθε άλλο. Ίσως θα έπρεπε να υπάρχει ένας διαφορετικός ορισμός, δεν ξέρω, "guitar/gear enthusiast"? Κάτι τέτοιο... που να μην αποκλείει να είναι κάποιος (ακόμα και κορυφαίος) μουσικός, αλλά να θέτει το "μεράκι" του ως ενασχόληση παράπλευρα της μουσικής, αυτής καθ'αυτής.

Σε έναν επαγγελματία, δεν πιστεύω οτι είναι τόσο παράπλευρο αυτό το μεράκι. Οταν κάποιος προσπαθεί να χτίσει το προσωπικό του ήχο, τότε αναγκαστικά θα πρέπει να κοιτάξει, και αν μπορεί να αποκτήσει, τις περισσότερες δυνατές επιλογές. Θυμάμαι χαρακτηριστικά να μου λέει ο καθηγητής μου για το Κώστα Κοτσιώλη (μεγάλη μορφή της κλασικής κιθάρας) Οτι έχει μια συλλογή απο 30 κιθάρες. Και όταν λέω κιθάρες δεν εννοώ Νακας-φτηνο-κιθάρες. Εννοώ Θέλω-μια-κλασική-κιθάρα-πότε-θα-τη-φτιάξεις?-Πάρε-3000€-προκαταβολή κιθάρες. Εφόσον μπορεί, γιατί όχι. Τον μειώνει σα μουσικό? Οχι.

Τώρα αν κατάλαβα καλά η συζήτηση περιστρέφεται γύρω απο τους τυπου που πιστεύουν οτι με τον ακριβότερο εξοπλισμό είναι "καλύτεροι". Μια λέξη θα επαναλάβω: mojo...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #40 στις: 29/04/08, 17:19 »
Τώρα αν κατάλαβα καλά η συζήτηση περιστρέφεται γύρω απο τους τυπου που πιστεύουν οτι με τον ακριβότερο εξοπλισμό είναι "καλύτεροι". Μια λέξη θα επαναλάβω: mojo...

Καλύτεροι αυτομάτως, γελιούνται αν νομίζουν ότι γίνονται. Οτι τους βοηθάει να
γίνουν καλύτεροι πιστεύω πως ναι πάντως...
Αλλά πάλι φτάνουμε στο σημείο, που όταν φτάσεις τον ήχο σου εκεί που τον θέλεις
και δεν είσαι επαγγελματίας ποιό το νόημα να συνεχίζεις να αγοράζεις;
Μόνο πάλι αν θές να αλλάξεις ύφος-είδος μουσικής και δεν καλύπτεσαι από αυτά που ήδη έχεις.

Γενικά πάντως το όλο θέμα είναι άκρως υποκειμενικό.

Αποσυνδεδεμένος Iced Jacob

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #41 στις: 29/04/08, 18:44 »
Επειδη αναφερθηκε το θεμα των πνευστων μην ξεχναμε πως ενα καλο σαξοφωνο κοστιζει 3000 ευρω + 3 επιστομια απο 100-150 ευρω το καθενα τα οποια με συχνη χρηση πρεπει να αλλαζονται καθε 1.5-2 χρονια + εξοδα σε σερβις καθε χρονο καμια 100ρια...Πως να παρουμε και 2ο???  ???
The road to hell is full of good intentions...

Αποσυνδεδεμένος paran0id

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #42 στις: 29/04/08, 19:38 »
ο ccl φαινεται να καταλαβε ακριβως αυτο που θεω να πω. οταν ξεκινας απο το 0 συνηθως εχεις στοχο να παιζεις σαν τον slash vai κτλ. καταληγεις ομως με αυτη τη μανια για εξοπλισμο να εχεις τον εξοπλισμο του slash vai κτλ και να παιζεις σαν τον ...μπαρμπα μητσο που ηξερε να παιζει το smoke on the water πριν 10 χρονια.


στοχος ειναι η μουσικη παιδες, οχι το μηχανημα  ;)

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #43 στις: 29/04/08, 21:16 »
ο ccl φαινεται να καταλαβε ακριβως αυτο που θεω να πω. οταν ξεκινας απο το 0 συνηθως εχεις στοχο να παιζεις σαν τον slash vai κτλ. καταληγεις ομως με αυτη τη μανια για εξοπλισμο να εχεις τον εξοπλισμο του slash vai κτλ και να παιζεις σαν τον ...μπαρμπα μητσο που ηξερε να παιζει το smoke on the water πριν 10 χρονια.

στοχος ειναι η μουσικη παιδες, οχι το μηχανημα  ;)

Για μένα σημαντικό μέρος του προβλήματος βρίσκεται

Α)στο γεγονός οτι δεν υπάρχει μια σαφής εκπαιδευτική γραμμή στους ηλεκτρικούς κιθαρίστες, προβλημα που ξεκινάει απο το γεγονός οτι μια πλειοψηφία αυτών είναι ως ένα σημείο αυτοδίδακτη και φτάνει στο γεγονός οτι ο κάθε δάσκαλος διδάσκει τη δική του ύλη. Θα μου πείτε είναι ασχετο, απλά είμαι της αποψης πως αν θέλεις να το κάνεις σωστά αυτό που κάνεις πρέπει να το κάνεις με δάσκαλο. Ο δάσκαλος είναι αυτός που θα σου δείξει οτι δεν χρειάζεσαι το κάθε μηχανημα που κυκλοφορεί, και οτι σε πολλά θέματα εξοπλισμού δεν υπάρχει καλύτερο απλά διαφορετικό.Αλλα και επίσης το γεγονός οτι ο κιθαρίστας φτιάχνει τον ήχο, και όχι το μηχανημα.

Β)Στο διαφήμιση και ευρύτερα το promotion που διέπει το κιθαριστικό εξοπλισμό. Πραγματι πολλά πράγματα τα παίρνουμε επειδή είναι γ**άτα, με το πρόσχημα οτι δεν τα χαλάμε σε παπούτσια, ή ρούχα που θα φορεθούν μια φορά (ΟΚ, λίγο gay παράδειγμα, αλλα  είναι το άμεσα αντίστοιχο..) αλλα στη κιθάρα, αλλα στη τελική παραμένει ανούσιος στη πλειονότητα του υπερκαταναλωτισμός. Στην ουσιά δεν διαφέρει καθόλου απο τη συνήθεια που έχουν κάποιες κοπελιές να χαλάνα λεφτά και λεφτά στην Ερμού. Απλά εμείς τα χαλάμε στην Εμ.Μπενάκη και τη Τρικολάου Χαρούπη...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #44 στις: 29/04/08, 21:26 »
Παράθεση
Τρικολάου Χαρούπη...
εεεε......ΤΙ? ???
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #45 στις: 29/04/08, 21:29 »
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ Σαλονικιέ.... Χαριλάου Τρικούπη....
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #46 στις: 29/04/08, 21:34 »
Isnogood εγραψες...

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #47 στις: 29/04/08, 22:16 »
ο ccl φαινεται να καταλαβε ακριβως αυτο που θεω να πω. οταν ξεκινας απο το 0 συνηθως εχεις στοχο να παιζεις σαν τον slash vai κτλ. καταληγεις ομως με αυτη τη μανια για εξοπλισμο να εχεις τον εξοπλισμο του slash vai κτλ και να παιζεις σαν τον ...μπαρμπα μητσο που ηξερε να παιζει το smoke on the water πριν 10 χρονια.


στοχος ειναι η μουσικη παιδες, οχι το μηχανημα  ;)

Μωρέ και οι άλλοι το κατάλαβαν, η διαφορά μας είναι ότι υποστηρίζουν την εποδό "να βρω τον ήχο μου".

Listen guys, όλα καλά και ωραία με αυτή την αναζήτηση του "ήχου μας"... αρκεί να είναι ο δικός μας και όχι ο ήχος κάποιου άλλου.  ;)

Προσωπικά πάντως, και θα με βρίσει που το γράφω, αλλά το γράφω έτσι κι'αλλιώς, ο μοναδικός κιθαρίστας που γνωρίζω και κάνει αγορές μόνο "για να πιάσει τον ήχο του" είναι ο φίλος μου ο Νίκος (γνωστός και μη εξαιρετέος  ;D) . Όλοι οι υπόλοιποι λίγο ως πολύ ακολουθούμε την GASίτιδά μας.

Αυτό που λέω είναι να προσπαθήσουμε να τα διαχωρίσουμε αυτά τα δύο: μουσική και αγάπη στο gear. Γιατί, για μένα, ΕΙΝΑΙ διαφορετικά.

Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #48 στις: 29/04/08, 23:03 »
Πιστεύω οτι και η αγάπη στον εξοπλισμό είναι μια σχετικά απαραίτητη ιδιότητα στον ηλεκτρικό κιθαρίστα. Πολλά απο τα μηχανήματα που κανείς αγοράζει για να "φτιάξει ήχο" είναι και αποτέλεσμα της άγνοιας λειτουργίας των υπάρχοντων μηχανημάτων.Αμα κάποιος δεν ξέρει να χειριστεί τα volume tone και τον επιλογέα της κιθάρας του δεν θα δώσει τη λύση ο Quadra Rectifier....

Απο κεί και πέρα οφείλει να ξέρει πως δουλεύει το κάθε τί, γιατι έτσι μαθαίνει να χειρίζεται το όργανο του με τις λιγότερες δυνατές απαιτήσεις...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Iced Jacob

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #49 στις: 29/04/08, 23:13 »
Πιστεύω οτι και η αγάπη στον εξοπλισμό είναι μια σχετικά απαραίτητη ιδιότητα στον ηλεκτρικό κιθαρίστα. Πολλά απο τα μηχανήματα που κανείς αγοράζει για να "φτιάξει ήχο" είναι και αποτέλεσμα της άγνοιας λειτουργίας των υπάρχοντων μηχανημάτων.Αμα κάποιος δεν ξέρει να χειριστεί τα volume tone και τον επιλογέα της κιθάρας του δεν θα δώσει τη λύση ο Quadra Rectifier....

Απο κεί και πέρα οφείλει να ξέρει πως δουλεύει το κάθε τί, γιατι έτσι μαθαίνει να χειρίζεται το όργανο του με τις λιγότερες δυνατές απαιτήσεις...

Εγω παλι τα θεωρω 2 διαφορετικα πραγματα τα οποια μπορει να συνυπαρξουν, μπορει να υπαρχουν κ αυτουσια...Μονο που δεν θεωρω ουτε την αγαπη για τη μουσικη ουτε την αγαπη για τον εξοπλισμο κατι κακο.  Και γενικα ολοι εχουμε τη ταση να συνδεομαστε με αντικειμενα πολυ πιο ασημαντα απο μουσικα οργανα...Ποσο μαλλον με αυτα που εκφραζουν κατι που αγαπαμε τοσο πολυ...
Και επιμενω πως το να ξοδευει καποιος τα λεφτα που με κοπο κερδισε σε κατι που αγαπαει ειναι μια απο τις μεγαλυτερες ικανοποιησεις που μπορει να νιωσει.  Δεν ειναι και λιγο πραμα να προσπαθεις για κατι και να το καταφερεις.  Οπως ισχυει σε ολους τους υπολοιπους τομεις της ζψης ισχυει και εδω.  Οι προτεραιοτητες του καθενος καθοριζονται απο διαφορετικα πραγματα και γι αυτο και δεν ειμαστε ολοι οι ιδιοι (γι αυτο ακριβως γινεται και αυτη η συζητηση ετσι κι αλλιως...)
The road to hell is full of good intentions...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
55 Απαντήσεις
17244 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/07, 12:43
από bairn of mosul
35 Απαντήσεις
11686 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/05, 22:04
από delfinaki
16 Απαντήσεις
6175 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/08, 20:18
από Υπνοβάτης...
8 Απαντήσεις
5021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/11, 18:51
από Wise_One
7 Απαντήσεις
5609 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/13, 15:57
από panicX
9 Απαντήσεις
6937 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/14, 23:29
από Lampr0s
6 Απαντήσεις
6738 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/15, 21:54
από saved
0 Απαντήσεις
11545 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/17, 15:28
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
428 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/23, 22:55
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
479 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/23, 07:48
από Ioannis Anastassakis