Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή ηλεκτρικής κιθάρας απο το 0 ... συμβουλές, γνώ  (Αναγνώστηκε 14963 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
ωραια ειναι η plexy, η δικια μου ειναι εντελως διαφανης (ampeg) αλλα λεω να βαλω κανενα led μεσα να χρωματίσει ;)


την warmoth την σκέφτομαι σαν λυση. πρωτα πρεπει να βρουμε αν γινει σαν strat ή σαν tele και μετά θα αρχίσουμε
H plexi σου είναι συμπαγής, η fiber είναι κενή άρα πολύ πιο ελαφρειά ;)
με τη Warmoth δεν χρειάζεται να αποφασίσεις εάν θα είναι σαν strat ή σαν tele. Από τη στιγμή που θα βάλεις ένα μαγνήτη και Gibson style parts, ζητάς και το ανάλογο routing.

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
η fiber είναι κενη? α σοβαρα? το ειχα συζητήσει με καποιον φίλο, αλλα δεν ήξερα οτι γίνεται. πάντως η συμπαγής έχει πολύ καλό ήχο (ηχάρα!) αλλά τρελό βάρος. κάνει την gibson να μιάζει με μισό κιλό φασολάκια μπροστά στο "τσουβαλι τσιμέντο" που είναι η plexy.


αυτό με τα gibson parts δε το ξεκαθαρίσαμε ακόμη, σκέψεις λένε να βγει tele στυλ και οχι les paul.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

@elrichΜόλις τελειώσουμε με το σχέδιο και βρεθεί ξύλο και neck  ..... plot - enter ... σε 1/1 - ψαλιδάκι το πατρόν και φέρτο στο μαγαζί να το κόψουμε στο χέρι . Υπάρχουν όλα τα εργαλεία ως γνωστόν  ;) 
« Τελευταία τροποποίηση: 20/04/11, 13:59 από kostas80 »
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com

@elrichΜόλις τελειώσουμε με το σχέδιο και βρεθεί ξύλο και neck  ..... plot - enter ... σε 1/1 - ψαλιδάκι το πατρόν και φέρτο στο μαγαζί να το κόψουμε στο χέρι . Υπάρχουν όλα τα εργαλεία ως γνωστόν  ;)

Αυτός είσαι! Θα βάλουμε corian από πάνω? χεχεχε....

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αυτός είσαι! Θα βάλουμε corian από πάνω? χεχεχε....


θα κοστίσει κάτι παραπάνω αλλά θα δούμε τι θα κάνουμε  :P
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
εϊ.. θέλω και εγω! μη κανονίζεται χωρίς εμένα. σε δυο σουκου θα ειμαι αθήνα, να βρεθούμε
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αυτό τον καιρό είμαι και γω σε φάση τέτοια, ξεκίνησα μια ηλεκτρική, τα πάντα όμως, σώμα και μπράτσο, 1η εμπειρία, μέχρι τώρα μια χαρά πάει το πράγμα!
Εγώ το έκοψα με σέγα πάντως, το κόψιμο γίνεται λίγο με ταχύτητα χελώνας, αλλά γίνεται!Το ξέρετε φαντάζομαι ότι θα λιώσετε ούτως ή αλλως στο γυαλόχαρτο ε??? ;D Επίσης οπωσδήποτε θέλετε ρούτερ. Αν χρησιμοποιήσετε πατρόν (κοντραπλακέ) θα χρειαστείτε το ανάλογο εξάρτημα για το ρούτερ που δεν το βρήκα σε όλη την Αθηνάς!

Για έτοιμα μπράτσα, rockinger, mighty mite είναι σχετικά φθηνά, και καλά απ'ότι λένε.

Για ξύλα αν μένετε Αθήνα, υπάρχει ο Κωνσταντέλλος στο Γαλάτσι (πήρα παλίσανδρο για την ταστιέρα), αλλά εχει και για σώμα.
Εγώ ξύλα (σώμα-μπράτσο) πήρα στο Θησείο, Αφοί Καλλιγά, είναι αποθήκη ξυλείας

Συμβουλή από παθόντα: Κάνετε προσεχτική λίστα με όλα τα πράγματα που θα χρειαστείτε για να μην κάνετε παραγγελίες κάθε τρεις και λίγο και σας φύγει όλος ο μισθός στα μεταφορικά. Σκεφτείτε και το stewmac αν είναι να πάρετε πολλά μαζεμένα
Καλη τύχη και να ενημερώνετε για εξελίξεις!!
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αν χρησιμοποιήσετε πατρόν (κοντραπλακέ) θα χρειαστείτε το ανάλογο εξάρτημα για το ρούτερ που δεν το βρήκα σε όλη την Αθηνάς!



http://www.kalaroutis.gr/el/default.htm   ;)  όπως και σε οπουδήποτε καλό μαγαζί με κοπτικά εργαλεία .
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Thanx για το link!
Τελικά μου το παρήγγειλαν σε κάποιο μαγαζί.
Το δύσκολο της υποθεσης είναι ότι οι περισσότεροι έχουν το εξάρτημα με το ρουλεμάν στην άλλη πλευρά(στην άκρη του κοπτικού) που δεν κάνει για template.
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
παιδια τα παντα γινονται ειδικα στο σωμα πολυ ευκολα και χωρις να μπλεξετε με cnc και ιστοριες...εγω τα δουλευω ψς εξης....εχω το σχεδιο σε κανονικες διαστασεις...και φτιαχνω το template σε plexi glass η ξυλο...αφου εχω το μαδερι που προοριζεται για σωμα στο καταλληλο παχος το σχεδιαζω γυρω γυρω και το κοβω προχειρα με σεγα η κορδελα...επειτα βιδωνω το template και με ρουτερ με καταλληλη φρεζα με ρουλεμαν που αντιγραφει το template και με ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ξεγυριζεται το σωμα..απλα επειδη στο σχεδιο εχει πολλες μυτερες γωνιες δεν ξερω αν η φρεζα μπαινει μεσα....το πολυ πολυ διαμορφωνεται το σχημα ελαχιστα....και μετα ακολουθουν τα υπολοιπα.....

Αποσυνδεδεμένος geokorg

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Καλημέρα,
 
 έχω κάνει μια mini,τηλεφωνική για την ώρα,έρευνα αγοράς στη Θεσσαλονίκη για μαόνι,σφένδαμο και έβενο..
 
 Μαόνι δεν βρίσκω με τίποτα..Όσο για τιμές από το τηλέφωνο δεν έφτασε η κουβέντα εκεί.Από κοντά..
 
 Ποια είναι μια λογική τιμή για τα παραπάνω;
 
 Έχω παραγγείλει άλλη μια φορά μέσω internet έβενο για ταστιέρα,αλλά μαόνι και σφένδαμο ψάχνω πρώτη φορά.
 
 Σε κανά μήνα κατεβαίνω Αθήνα.Αξίζει τον κόπο να ψάξω εκεί και να τα κουβαλάω επάνω;
 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
17227 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/08, 15:01
από jorje
8 Απαντήσεις
4254 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/09, 00:19
από J.P. DiMaggio
18 Απαντήσεις
8613 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/09, 02:29
από jim.ni
10 Απαντήσεις
7460 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/09, 13:05
από Kundera
8 Απαντήσεις
6699 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/10, 21:24
από loukask6
8 Απαντήσεις
5310 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/10, 16:59
από dimitris199321
3 Απαντήσεις
3696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/11, 21:37
από theodoropoulos
0 Απαντήσεις
3541 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/12, 18:26
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
4537 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/15, 14:17
από Jiovani Dalas
5 Απαντήσεις
5255 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/16, 15:18
από MetalCat