Αποστολέας Θέμα: Βελτιωση Ηλεκτρικης... Αξιζει??  (Αναγνώστηκε 4860 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Gizone

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Καλησπερα. Εχω μια Epiphone Les Paul custom , και σκεφτομαι να την βελτιωσω. Αξιζει να ριξω 2-3 η και 4 κατοσταρικα? Αν ναι, πιες αλαγες προτεινετε απο τις εξης. Μαγνητες , καλωδιοση , brigde και tailpiece , διακοπτακι, κλειδια , και τιποτα αλλο που ισως ξεχναω ή δεν ξερω... 

Οποιοδηποτε σχολειο ευπροσδεκτο  :)




Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Βελτιωση Ηλεκτρικης... Αξιζει??
« Απάντηση #1 στις: 10/12/09, 22:41 »
Με μια αλλαγή μαγνητών και κλειδιών μπορείς να απογειώσεις ένα φθηνό όργανο με ένα Budget μικρότερο των 200ε. Απλά για μένα δεν αξίζει να δώσεις παραπάνω.

Βέβαια πριν κάνεις το οτιδήποτε, ένα καλό σετάρισμα της κιθάρας σου ίσως σε κάνει να αναθεωρήσεις πολλά πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Βελτιωση Ηλεκτρικης... Αξιζει??
« Απάντηση #2 στις: 11/12/09, 00:37 »
Βέβαια πριν κάνεις το οτιδήποτε, ένα καλό σετάρισμα της κιθάρας σου ίσως σε κάνει να αναθεωρήσεις πολλά πράγματα.
+10

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Βελτιωση Ηλεκτρικης... Αξιζει??
« Απάντηση #3 στις: 11/12/09, 01:00 »
Καλησπερα. Εχω μια Epiphone Les Paul custom , και σκεφτομαι να την βελτιωσω. Αξιζει να ριξω 2-3 η και 4 κατοσταρικα?

Σιγουρα ΔΕΝ αξιζει να ριξεις τοσα πολλα.
Αυτο που αξιζει ειναι να ριξεις λεφτα για να της αλλαξεις μαγνητες. Υπο μια προυποθεση βεβαια.
Οτι σε βολευει το μπρατσο της (κατα την προσωπικη μου γνωμη ειναι απο τα λιγοτερο βολικα) και γενικα η κατασκευη της. Αν δηλαδη το playability της σε ικανοποιει, τοτε υπαρχει λογος να την αναβαθμισεις.

Πες μας ομως γιατι δε σου αρεσουν οι μαγνητες και τι μουσικη θες να παιξεις για να σε βοηθησουμε.
Επισης και τι ενισχυτη εχεις. Γιατι αν η ποιοτητα του ενισχυτη σου ειναι περιορισμενη, τοτε καμια διαφορα δε θα ακουσεις μετα την αλλαγη των μαγνητων...


Αποσυνδεδεμένος mouzakinio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βελτιωση Ηλεκτρικης... Αξιζει??
« Απάντηση #4 στις: 11/12/09, 01:26 »
Πες μας ομως γιατι δε σου αρεσουν οι μαγνητες και τι μουσικη θες να παιξεις για να σε βοηθησουμε.
Επισης και τι ενισχυτη εχεις. Γιατι αν η ποιοτητα του ενισχυτη σου ειναι περιορισμενη, τοτε καμια διαφορα δε θα ακουσεις μετα την αλλαγη των μαγνητων...
[/quote]


Συμφωνώ απόλυτα σχετικά με τους μαγνήτες και τον ενισχυτή.Άλλαξα τους εργοστασιακούς μαγνήτες σε μια από τις κιθάρες μου και έβαλα EMG 81 και 60.Μόλις τους έπαιξα σε έναν marshall 10άρη που έχω σπίτι ξενέρωσα εντελώς,σε σημείο να τους ξηλώσω.Όταν όμως πήγα στο στούντιο τότε τα είδα όλα.
Ignorance is bliss

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βελτιωση Ηλεκτρικης... Αξιζει??
« Απάντηση #5 στις: 11/12/09, 01:42 »
Νομίζω ότι ο G.K. το έθεσε σωστά το θέμα. Μια αναβάθμιση λογικής έκτασης και κόστους αξίζει υπό δύο προϋποθέσεις:

1. Αν σού αρέσει η Εpiphone ως αίσθηση και ως playability (βασικό).

2. Αν ξέρεις τι ΔΕΝ σού αρέσει στη συγκεκριμένη κιθάρα και τι ακριβώς θέλεις να πετύχεις.

Σε αντίθετη περίπτωση η αναβάθμιση είναι χάσιμο χρόνου. Καλύτερα να την πουλήσεις, να βάλεις και τα λεφτά που θα έδινες για τις αναβαθμίσεις και να πάρεις μια άλλη κιθάρα που θα είναι πιο κοντά σε αυτό που ψάχνεις.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Gizone

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Βελτιωση Ηλεκτρικης... Αξιζει??
« Απάντηση #6 στις: 11/12/09, 06:02 »
Νομίζω ότι ο G.K. το έθεσε σωστά το θέμα. Μια αναβάθμιση λογικής έκτασης και κόστους αξίζει υπό δύο προϋποθέσεις:

1. Αν σού αρέσει η Εpiphone ως αίσθηση και ως playability (βασικό).

2. Αν ξέρεις τι ΔΕΝ σού αρέσει στη συγκεκριμένη κιθάρα και τι ακριβώς θέλεις να πετύχεις.

Σε αντίθετη περίπτωση η αναβάθμιση είναι χάσιμο χρόνου. Καλύτερα να την πουλήσεις, να βάλεις και τα λεφτά που θα έδινες για τις αναβαθμίσεις και να πάρεις μια άλλη κιθάρα που θα είναι πιο κοντά σε αυτό που ψάχνεις.

Λοιπον. Μου αρεσει πολυ το μπρατσο και το playability, δεν την αγορασα τυχαια. Ο ενισχυτης μου ειναι 50ρης μισος λαμπα Marshall. Αυτο που θελω να πετυχω ειναι καλιτερο sustain λιγο πιο aggresive και γενικοτερα καλητερης ποιοτητας ηχο, και εφοσον με βολεβει και μου αρεσει πολυ, και δεν μπορω να δοσω 1,5 χιλιαρικο και να παρω κατι σε Gibson, σκεφτομαι την αναβαθμιση. Λαμβανοντας υποψην τα παραπανω, σκεφτομαι κατι σε bustbucker 1 και 2 σε neck και bridge θεσεις αντιστοιχα. Αν εχετε αλλη αποψη, παρακαλω πειτε μου. Παιζω σε Garage (με την ευρεια ενεια) μπαντα, οποτε προς τα εκει θελω να κινηθω.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Βελτιωση Ηλεκτρικης... Αξιζει??
« Απάντηση #7 στις: 11/12/09, 15:03 »
Εγω θα σου προτεινα να κοιταξεις και ενα κλασικο σετακι απο seymour duncan.
JB στη γεφυρα και '59 neck.
Εχουν το ''punch'' και μπορουν να σταθουν καλα, σχεδον σε ολα τα hard rock (και βαλε) ειδη.

Θα σου ερθει και πιο οικονομικα απο τους Burstbucker.


Αποσυνδεδεμένος cmguitarz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βελτιωση Ηλεκτρικης... Αξιζει??
« Απάντηση #8 στις: 21/12/09, 22:07 »
1. Άλλαξε το nut με κόκκαλο ή κάτι άλλο, πάντως βγάλε το πλαστικό
2. κάτσε και άκου λίγο τους μαγνήτες απο τα site των κατασκευαστών (δέν θα ακούγονται έτσι στην κιθάρα σου αλλά να δείς τις μεταξύ τους διαφορές). Οι μαγνήτες είναι σίγουρα το στοιχείο που θα επιρεάσει περισσότερο τον ήχο του οργάνου.
3. μήπως για να πετύχεις δυνατό ήχο έχεις σηκώσει τους μαγνήτες ψηλά και σου κόβουν sustain?
4. Τα κλειδιά σ'αυτές τις κιθάρες δεν είναι καθόλου άσχημα. Να τα άλλαζες μόνο για αισθητικούς λόγους ή αν υπάρχουν πρακτικά προβλήματα.
5. όπως ειπώθηκε παραπάνω, ένα σετάρισμα και συζήτηση με τον τεχνικό θα σου έλυνε κάποιες απορίες για να μην κάνεις περιττές αλλαγές.

καλή τύχη

CMguitarZ
CMguitarZ
Setups-Mods-Repairs-Electronics

Αποσυνδεδεμένος mohok

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Βελτιωση Ηλεκτρικης... Αξιζει??
« Απάντηση #9 στις: 29/12/09, 21:20 »
σε προσωπικό επίπεδο δεν μπορώ να πω πως εγκρίνω αναβαθμίσεις σε φτηνά όργανα....

Δεν έχω να σου πω κάτι καινούριο από όσα σου έχουν πει όλοι οι υπόλοιποι παραπάνω..... αλλά τέλως πάντων σε όποια περίπτωση άσχετα με το θέμα κόστους οργάνου/ κόστος αναβάθμισης
γενικά θα πρέπει να έχεις υπόψην πως αυτού του τύπου οι αναβαθμίσεις ΔΕΝ σημαίνει πως επείδη π.χ. μπορεί και να έσκασες και ένα αρκέτα εύλογο ποσό η κιθάρα σου απαραίτητα θα ηχεί
καλύτερα ή σε οποιαδήποτε περίπτωση θα "κάνει" αυτό που ζητούσες.... και εγώ αλλάζω τους μαγνήτες μου αύριο απο passive σε active και μάλιστα μετά απο ψάξιμο 8 ολόκληρων μηνών...
σε περίπτωση που απλώς θέλεις να κάνεις ένα upgrade απλώς για να το κάνεις πιο συνετό θα ήταν να μην το κάνεις γιατί το όργανο σου μπορεί να σταματήσει να αντιπροσωπεύει με τον ήχο του
αυτό που σου άρεσε τόσο καιρό...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5460 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/03, 16:34
από Καρχαρίας
23 Απαντήσεις
18501 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/08, 23:15
από Ioannis Anastassakis
36 Απαντήσεις
20574 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/06, 02:53
από paolo_guitar
10 Απαντήσεις
7539 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/08, 10:34
από Harrucci
6 Απαντήσεις
3789 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/09, 00:52
από Βραζίλης
69 Απαντήσεις
19266 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/09, 22:22
από JACKSONMAN
11 Απαντήσεις
9962 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/14, 15:42
από cbk
4 Απαντήσεις
2641 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/10, 15:29
από Paixtis
19 Απαντήσεις
7526 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/10, 17:22
από zeoy
4 Απαντήσεις
2477 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/12, 21:20
από Μητσάκος