Αποστολέας Θέμα: Μαχαίρωμα-θάνατος 20χρονου φοιτητή στην Κρήτη  (Αναγνώστηκε 17046 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Ο σωφρονισμός σε πολύ καλές συνθήκες(ούτε καν ιδανικές),θα μπορούσε να έχει επιτευχθεί σε πολύ μικρότερο χρονικό διάστημα ακόμα και από τα 2 χρόνια που λέει ο φίλος bairn...Όμως αυτές οι συνθήκες δεν ξέρω σε πόσες χώρες του κόσμου έχουν επικρατήσει.Εμένα μου φτάνει σε πρώτη φάση ,να αντισταθούμε σε καουμπόικες λογικές ηλεκτρικής καρέκλας,ή κρεμάλας,γενικά στην θανατική καταδίκη.Από εκεί και πέρα η κοινωνία αντιμετωπίζει τους πρώην κατάδικους με τον τρόπο που περιγράφει ο φίλος bairn ακριβώς γιατί δεν πιστεύει στο σύστημα.Δεν πιστεύει δηλαδή ότι κάποιος βγαίνοντας από τις Ελληνικές φυλακές έχει "μετανοήσει" ή έχει γίνει καλύτερος άνθρωπος.Μάλλον το αντίθετο και γιατί να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας (όχι εσύ bairn...)στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων ,έχει δίκιο...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλές οι θεωρίες περί σωφρονισμών κτλ να χουμε να λέμε, αλλά μόνο μέχρι να σου τύχει εσένα.
Αν ο πατέρας του συγκεκριμένου παιδιού έβρισκε τον δράστη και έπραττε σαν άλλος Άκης Πάνου, θα είχε όλα τα ελαφρυντικά από μέρους μου.
μηπως να φερουμε και τον νομο του χαμουραμπι?
αν ειναι να γυρισουμε στον οφθαλμο αντι οφθαλμου τοτε να αποφασισουμε οτι δεν υπαρχει καν η νομικη επιστημη να το τελειωνουμε το θεμα.
Δεν χρειάζεται και μη γίνεσαι υπερβολικός, αλλά επιμένω τους κατα συρρόη και κατ' εξακολούθηση δολοφόνους, παιδεραστές, και εμπόρους ναρκωτικών νομίζω πως αρμόζει κρέμασμα. Είναι εχθροί των ανθρώπων και
της κοινωνίας,  η δε επανάλειψη δείχνει άρνηση σοφρωνισμού και μεταμέλειας και επόμενο είναι οι συγκεκριμένοι μάλλον πιάνουν χώρο.
Καλά να το παίζουμε φιλελεύθεροι, αλλά για τη  μάνα του παιδιού και για τους κόπους τις αγωνίες και τα ξενύχτια της για να μεγαλώσει αυτό το παιδί  καμία φιλεύλευθερη ιδέα  δεν πρόκειτε να της το ξαναφέρουν πίσω.

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Νόμοι υπάρχουν στην χώρα μας, δυστυχώς δεν τηρούνται.
Κ η κύρια αιτία είναι η έλλειψη πολιτικής βούλησης.
Η έλλειψη αυτή δίνει τόπο σε ακραίες απόψεις όπως είναι αυτή της θανατικής ποινής.

Προσωπικά, νιώθω αμέριστη θλίψη για το γεγονός, δεν μπορώ όμως να αγνοήσω δύο πράγματα:
1) Με ποιό τρόπο ο δράστης αφέθηκε ελεύθερος κ ποιός μεσολάβησε; (πολιτική ευθύνη σαφώς)
2) Πώς μπορεί να θεωρείται σωφρωνισμός η παραμονή ενός νέου ανθρώπου εντός 4 τοίχων επί 10+ χρόνια, χωρίς την παροχή της ανάλογης υποστήριξης-εκπαίδευσης-δυνατότητας επανένταξης;

Νομίζω οι ευθύνες βαραίνουν κυρίως τους ιθύνοντες παρά το χέρι του δράστη...
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Ο σωφρονισμός σε πολύ καλές συνθήκες(ούτε καν ιδανικές),θα μπορούσε να έχει επιτευχθεί σε πολύ μικρότερο χρονικό διάστημα ακόμα και από τα 2 χρόνια που λέει ο φίλος bairn...Όμως αυτές οι συνθήκες δεν ξέρω σε πόσες χώρες του κόσμου έχουν επικρατήσει.Εμένα μου φτάνει σε πρώτη φάση ,να αντισταθούμε σε καουμπόικες λογικές ηλεκτρικής καρέκλας,ή κρεμάλας,γενικά στην θανατική καταδίκη.Από εκεί και πέρα η κοινωνία αντιμετωπίζει τους πρώην κατάδικους με τον τρόπο που περιγράφει ο φίλος bairn ακριβώς γιατί δεν πιστεύει στο σύστημα.Δεν πιστεύει δηλαδή ότι κάποιος βγαίνοντας από τις Ελληνικές φυλακές έχει "μετανοήσει" ή έχει γίνει καλύτερος άνθρωπος.Μάλλον το αντίθετο και γιατί να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας (όχι εσύ bairn...)στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων ,έχει δίκιο...
και ερχομαστε ξανα στο ιδιο αποτελεσμα
δλδ οτι
η κοινωνια και ολοι τις οι φορεις ειναι καθεπτης του ιδιου μας του εαυτου.τετοιο σωφρονιστικο συστημα αξιζουμε αφου εμεις οι ιδιοι το υποτιμουμε,τετοια αστυνομια αξιζουμε,τετοιους πολιτικους αξιζουμε

αρα δεν μας φταινε οι θεσμοι ή οι νομοι ή ο καθρεπτης

τα προσωπα φταινε.
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Παιδιά, ωραία και ρομαντικά όλα αυτά, αλλα μην ξεχνάμε οτι μιλάμε για καποιον που κυνηγησε άοπλο άνθρωπο για να τον μαχαιρώσει στη καρδια.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Iced Jacob

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ο σωφρονισμός σε πολύ καλές συνθήκες(ούτε καν ιδανικές),θα μπορούσε να έχει επιτευχθεί σε πολύ μικρότερο χρονικό διάστημα ακόμα και από τα 2 χρόνια που λέει ο φίλος bairn...Όμως αυτές οι συνθήκες δεν ξέρω σε πόσες χώρες του κόσμου έχουν επικρατήσει.Εμένα μου φτάνει σε πρώτη φάση ,να αντισταθούμε σε καουμπόικες λογικές ηλεκτρικής καρέκλας,ή κρεμάλας,γενικά στην θανατική καταδίκη.Από εκεί και πέρα η κοινωνία αντιμετωπίζει τους πρώην κατάδικους με τον τρόπο που περιγράφει ο φίλος bairn ακριβώς γιατί δεν πιστεύει στο σύστημα.Δεν πιστεύει δηλαδή ότι κάποιος βγαίνοντας από τις Ελληνικές φυλακές έχει "μετανοήσει" ή έχει γίνει καλύτερος άνθρωπος.Μάλλον το αντίθετο και γιατί να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας (όχι εσύ bairn...)στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων ,έχει δίκιο...
και ερχομαστε ξανα στο ιδιο αποτελεσμα
δλδ οτι
η κοινωνια και ολοι τις οι φορεις ειναι καθεπτης του ιδιου μας του εαυτου.τετοιο σωφρονιστικο συστημα αξιζουμε αφου εμεις οι ιδιοι το υποτιμουμε,τετοια αστυνομια αξιζουμε,τετοιους πολιτικους αξιζουμε

αρα δεν μας φταινε οι θεσμοι ή οι νομοι ή ο καθρεπτης

τα προσωπα φταινε.

Απερισκεπτα ατομα ανα το παγκοσμιο υπαρχουνε.  Που δεν σκεφτονται τις συνεπειες των οσων κανουν.  Γι αυτους υπαρχουν οι φυλακες.  Και γι αυτο πρεπει να μενουν μεσα σε αυτες και να μη βγαινουν ποτε αμα σκοτωνουν οποτε τους ερθει.  Η ουτοπια που λες που ολοι θα εκπαιδευτουνε και θα γινουνε αυτοσυγκρατημενα ατομα κλπ κλπ απλα δε μπορει να υπαρξει.  Καποιοι ανθρωποι ειναι ψυχολογικα προβληματικοι.  Αμα θελει να σκοτωσει να σαπισει στη φυλακη και να μη βγει ΠΟΤΕ!!
The road to hell is full of good intentions...

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τον αράπη κι αν τον πλένεις το σαπούνι σου χαλάς.

Αποσυνδεδεμένος Iced Jacob

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ρε παιδια το να λεμε τωρα οτι εχουμε λυση και τροπο να στρωσουμε ολους τους προβληματικους σε αυτο τον κοσμο μαλλον οτι κατι δεν παει καλα μαζι μας σημαινει...
The road to hell is full of good intentions...

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace

Απερισκεπτα ατομα ανα το παγκοσμιο υπαρχουνε.  Που δεν σκεφτονται τις συνεπειες των οσων κανουν.  Γι αυτους υπαρχουν οι φυλακες.  Και γι αυτο πρεπει να μενουν μεσα σε αυτες και να μη βγαινουν ποτε αμα σκοτωνουν οποτε τους ερθει.  Η ουτοπια που λες που ολοι θα εκπαιδευτουνε και θα γινουνε αυτοσυγκρατημενα ατομα κλπ κλπ απλα δε μπορει να υπαρξει.  Καποιοι ανθρωποι ειναι ψυχολογικα προβληματικοι.  Αμα θελει να σκοτωσει να σαπισει στη φυλακη και να μη βγει ΠΟΤΕ!!
επειδη αγνοεις για ποιο λογο υπαρχει η φυλακη που αλλιως λεγεται και σωφρονιστικο ιδρυμα

η μονη λυση για να νιωσεις στο πετσι σου τι παει να πει σωφρονισμος ειναι να βρεθεις εσυ ο ιδιος στην θεση του κατηγορουμενου και τοτε θελω να δουμε τι θα συμβολιζει για σενα η φυλακη.δεν ειναι απιθανο να βρεθεις οταν ομως βρεθεις εστω για ενα βραδυ υπο κρατηση θα καταλαβεις.(με την καλη εννοια το λεω το παραπανω σαν παραδειγμα,μη με παρεξηγησεις).

ακριβως επειδη ειμαστε ανθρωποι και κανουμε λαθη αλλα και εχουμε την δυνατοτητα να τα διορθωνουμε γιαυτο υπαρχουν οι φυλακες.δεν μιλησαμε για ουτοπικη κοινωνια που ολοι θα ειναι ρομποτ,εσυ τα λες αυτα.

λεμε πραγματα που πρεπει να αλλαξουν γενικοτερα στην κοινωνια ωστε να γινεται καλυτερα η ενταξη των καταδικων ξανα στην κοινωνια,εκει για μενα εγκειται το προβλημα σε καποιον που επαναλαμβανει εγκλημα.

τελος το αν ειναι καποιος ψυχολογικα προβληματικος δεν εισαι σε θεση να το κρινεις εσυ.και αν πραγματι δεν υπαρχει πιθανοτητα να επανενταχτει τοτε δεν επανεντασεται,κλεινεται σε ιδρυμα.η φυλακη δεν εχει ανικανους να ενταχθουν στην κοινωνια,λιγη προσπαθεια χρειαζεται απο την μερια τους και πολυ μεγαλυτερη απο την μερια μας.

αμα ο γιος σου σκοτωσει καποιον θελω την τελευταια φραση που λες τωρα να την πεις στο δικαστηριο.θα χεις τοτε τα κοτσια?
Παιδιά, ωραία και ρομαντικά όλα αυτά, αλλα μην ξεχνάμε οτι μιλάμε για καποιον που κυνηγησε άοπλο άνθρωπο για να τον μαχαιρώσει στη καρδια.
ειτε σκοτωσεις καποιον με ενα τηλεφωνημα ειτε με ενα μαχαιρι εχει διαφορα?
ειτε συμμετεχεις σε κλοπη ειτε δωσεις τα κλειδια για να γινει η κλοπη εχει διαφορα?

εγκληματικη συνειδηση δεν εχεις σε ολες τις περιπτωσεις?
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Και επιτελους βγαλτε το επιχειρημα ''τι θα εκανες αν γινοταν σε σενα''..Γιατι απλουστατα πρεπει να τα βλεπουμε νηφαλιοι τα πραγματα..Αν τα βλεπαμε ολα εν βρασμω ψυχης θα επρεπε να κυκλοφορουμε με ροπαλα στους δρομους.Και μενα αν με κλεψει ενας στο δρομο θα θελω να τον σαπισω στο ξυλο αλλα αν το δω λιγο ψυχαραιμα το θεμα δεν θα συνεχισω να λεω οτι θα το κανω..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Iced Jacob

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Απερισκεπτα ατομα ανα το παγκοσμιο υπαρχουνε.  Που δεν σκεφτονται τις συνεπειες των οσων κανουν.  Γι αυτους υπαρχουν οι φυλακες.  Και γι αυτο πρεπει να μενουν μεσα σε αυτες και να μη βγαινουν ποτε αμα σκοτωνουν οποτε τους ερθει.  Η ουτοπια που λες που ολοι θα εκπαιδευτουνε και θα γινουνε αυτοσυγκρατημενα ατομα κλπ κλπ απλα δε μπορει να υπαρξει.  Καποιοι ανθρωποι ειναι ψυχολογικα προβληματικοι.  Αμα θελει να σκοτωσει να σαπισει στη φυλακη και να μη βγει ΠΟΤΕ!!
επειδη αγνοεις για ποιο λογο υπαρχει η φυλακη που αλλιως λεγεται και σωφρονιστικο ιδρυμα

η μονη λυση για να νιωσεις στο πετσι σου τι παει να πει σωφρονισμος ειναι να βρεθεις εσυ ο ιδιος στην θεση του κατηγορουμενου και τοτε θελω να δουμε τι θα συμβολιζει για σενα η φυλακη.δεν ειναι απιθανο να βρεθεις οταν ομως βρεθεις εστω για ενα βραδυ υπο κρατηση θα καταλαβεις.(με την καλη εννοια το λεω το παραπανω σαν παραδειγμα,μη με παρεξηγησεις).

ακριβως επειδη ειμαστε ανθρωποι και κανουμε λαθη αλλα και εχουμε την δυνατοτητα να τα διορθωνουμε γιαυτο υπαρχουν οι φυλακες.δεν μιλησαμε για ουτοπικη κοινωνια που ολοι θα ειναι ρομποτ,εσυ τα λες αυτα.

λεμε πραγματα που πρεπει να αλλαξουν γενικοτερα στην κοινωνια ωστε να γινεται καλυτερα η ενταξη των καταδικων ξανα στην κοινωνια,εκει για μενα εγκειται το προβλημα σε καποιον που επαναλαμβανει εγκλημα.

τελος το αν ειναι καποιος ψυχολογικα προβληματικος δεν εισαι σε θεση να το κρινεις εσυ.και αν πραγματι δεν υπαρχει πιθανοτητα να επανενταχτει τοτε δεν επανεντασεται,κλεινεται σε ιδρυμα.η φυλακη δεν εχει ανικανους να ενταχθουν στην κοινωνια,λιγη προσπαθεια χρειαζεται απο την μερια τους και πολυ μεγαλυτερη απο την μερια μας.

αμα ο γιος σου σκοτωσει καποιον θελω την τελευταια φραση που λες τωρα να την πεις στο δικαστηριο.θα χεις τοτε τα κοτσια?
Παιδιά, ωραία και ρομαντικά όλα αυτά, αλλα μην ξεχνάμε οτι μιλάμε για καποιον που κυνηγησε άοπλο άνθρωπο για να τον μαχαιρώσει στη καρδια.
ειτε σκοτωσεις καποιον με ενα τηλεφωνημα ειτε με ενα μαχαιρι εχει διαφορα?
ειτε συμμετεχεις σε κλοπη ειτε δωσεις τα κλειδια για να γινει η κλοπη εχει διαφορα?

εγκληματικη συνειδηση δεν εχεις σε ολες τις περιπτωσεις?

Φιλε ο καθενας αναλαμβανει τις συνεπειες των πραξεων του...Το να στερησεις το δικαιωμα να ζησει απο ενα νεο δεν ειναι δικαιωμα κανενος.  αφου πηγες σε παραδειγματα εγω σε ρωταω: αμα ητανε αδερφος σου το παιδι τι θα εκανες??

Και φυσικα η φυλακη πρεπει να φανταζει μαρτυριο σ αυτον που δικαζεται.  Αμα ητανε ξενοδοχειο δεν θα υπηρχε λογος υπαρξης της.  Σκεψου να μην υπηρχε και η σκεψη της φυλακης να αποτρεπει καποια πραγματα.  Θα επρεπε να βασιζονται ολα στην καλη θεληση και την κριση του καθενος.  Ο φοβος δυστυχως η ευτυχως ειναι ο μονος τροπος να αποτρεψεις καποια πραγματα (σκεψου και λιγο τη σχεση αμαρτια-> κολαση).

Γενικα πιστευω πως καποια ατομα ειναι lost case...
The road to hell is full of good intentions...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Παιδιά, ωραία και ρομαντικά όλα αυτά, αλλα μην ξεχνάμε οτι μιλάμε για καποιον που κυνηγησε άοπλο άνθρωπο για να τον μαχαιρώσει στη καρδια.
ειτε σκοτωσεις καποιον με ενα τηλεφωνημα ειτε με ενα μαχαιρι εχει διαφορα?
ειτε συμμετεχεις σε κλοπη ειτε δωσεις τα κλειδια για να γινει η κλοπη εχει διαφορα?

εγκληματικη συνειδηση δεν εχεις σε ολες τις περιπτωσεις?

Δλδ θεωρείς το ίδιο να βγάλει κάποιος ένα μαχαίρι και να σκοτώσει με αυτό πάνω στο καβγά, και το ίδιο να κυνηγάει ένα φοβισμένο και σίγουρα άοπλο άνθρωπο που προσπαθεί να ξεφύγει για να σώσει τη ζωή του?

Προσωπικά στη πρώτη περίπτωση, το λέω  και μεθύσι, και πολλά πράγματα.Δεν το δικαιολογώ σε καμία περίπτωση.Όμως και δεν το συγκρίνω με το να κυνηγάς ένα φοβισμένο πιτσιρικά για να τον σκοτώσεις.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace

Φιλε ο καθενας αναλαμβανει τις συνεπειες των πραξεων του...Το να στερησεις το δικαιωμα να ζησει απο ενα νεο δεν ειναι δικαιωμα κανενος.  αφου πηγες σε παραδειγματα εγω σε ρωταω: αμα ητανε αδερφος σου το παιδι τι θα εκανες??

Και φυσικα η φυλακη πρεπει να φανταζει μαρτυριο σ αυτον που δικαζεται.  Αμα ητανε ξενοδοχειο δεν θα υπηρχε λογος υπαρξης της.  Σκεψου να μην υπηρχε και η σκεψη της φυλακης να αποτρεπει καποια πραγματα.  Θα επρεπε να βασιζονται ολα στην καλη θεληση και την κριση του καθενος.  Ο φοβος δυστυχως η ευτυχως ειναι ο μονος τροπος να αποτρεψεις καποια πραγματα (σκεψου και λιγο τη σχεση αμαρτια-> κολαση).

Γενικα πιστευω πως καποια ατομα ειναι lost case...
φυσικα και αναλαμβανει τις συνεπειες των πραξεων του,συμφωνω.η φυλακη μια συνεπεια ειναι

στοχος της κοινωνιας ειναι να αποτρεπονται τα εγκληματα οχι λογω του φοβου της κρατησης αλλα επειδη το καθε μελος της κοινωνιας συνειδητα επιλεγει τον δρομο της κοινωνικοποιησης και οχι της περιθωριοποιησης.ο παραδειγματισμος υπαρχει βεβαια,ειναι και αυτο στοιχειο της ποινης αλλα οπως σου ειπα και πιο πανω οι φυλακες λεγονται σωφρονιστικα ιδρυματα αρα και μονος σου καταλαβαινεις ποιο ειναι το βασικο (ο σωφρονισμος) και μετα ο παραδειγματισμος.

επισης θελω να θιξω την ιδεα του παραδειγματισμου.κακως κατ΄'εμε τον συγχεεις με τον φοβο

παραδειγματισμος δεν ειναι φοβος παρα τιμημα.ενδοιασμος ενος σωφρονος ατομου που γνωριζει τις συνεπειες αυτου που θα επακολουθησει.η φυλακη δεν ειναι η κολαση του εγκληματια παρα η ευκαιρια επανενταξης του.συγνωμη αλλα εχεις λανθασμενη λογικη γυρω απο το θεμα.

φοβο θεου εχουν οι θρησκειες φιλε μου,συμφωνω,(για οποιον πιστευει).να συγχεεις ομως θρησκειες με την νομικη δεν πιστευω οτι εχει καμια σχεση,εκτος και αν εισαι θιασωτης ενος θεοκρατικου συστηματος...

ps αμα μου απαντησεις και εσυ σε αυτο που σε ρωτησα θα σου απαντησω και εγω για τον αδερφο μου( αν και την απαντηση πρεπει να την γνωριζεις αμα καταλαβες την ολη λογικη μου)
« Τελευταία τροποποίηση: 23/05/08, 00:08 από bairn of mosul »
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Παιδιά, ωραία και ρομαντικά όλα αυτά, αλλα μην ξεχνάμε οτι μιλάμε για καποιον που κυνηγησε άοπλο άνθρωπο για να τον μαχαιρώσει στη καρδια.
ειτε σκοτωσεις καποιον με ενα τηλεφωνημα ειτε με ενα μαχαιρι εχει διαφορα?
ειτε συμμετεχεις σε κλοπη ειτε δωσεις τα κλειδια για να γινει η κλοπη εχει διαφορα?

εγκληματικη συνειδηση δεν εχεις σε ολες τις περιπτωσεις?

Δλδ θεωρείς το ίδιο να βγάλει κάποιος ένα μαχαίρι και να σκοτώσει με αυτό πάνω στο καβγά, και το ίδιο να κυνηγάει ένα φοβισμένο και σίγουρα άοπλο άνθρωπο που προσπαθεί να ξεφύγει για να σώσει τη ζωή του?

Προσωπικά στη πρώτη περίπτωση, το λέω  και μεθύσι, και πολλά πράγματα.Δεν το δικαιολογώ σε καμία περίπτωση.Όμως και δεν το συγκρίνω με το να κυνηγάς ένα φοβισμένο πιτσιρικά για να τον σκοτώσεις.
θεωρω οτι ειναι το ιδιο απο αποψη αποτελεσματος.
και αυτο ειναι που μετραει ο θανατος.
σκεψου οτι και το κυνηγι του πιτσιρικα μπορει να οφειλεται σε μεθυσι....(((δεν ξερω και το ιστορικο ακριβως αλλα φανταζομαι οτι εν βρασμω εγινε ο φονος στην κρητη,αν δεν κανω λαθος.)))οι εμπειριες ενος ανθρωπου που εχει ζησει τοσα χρονια στην φυλακη ειναι τρομερες.ο συγκεκριμενος τυπος ειναι φανερο οτι δεν δινει καμια αξια στην ζωη.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/05/08, 00:12 από bairn of mosul »
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
θεωρω οτι ειναι το ιδιο απο αποψη αποτελεσματος.
και αυτο ειναι που μετραει ο θανατος.
σκεψου οτι και το κυνηγι του πιτσιρικα μπορει να οφειλεται σε μεθυσι....οι εμπειριες ενος ανθρωπου που εχει ζησει τοσα χρονια στην φυλακη ειναι τρομερες.ο συγκεκριμενος τυπος ειναι φανερο οτι δεν δινει καμια αξια στην ζωη.

Πλάκα κάνεις? Μονο το αποτέλεσμα μετράει?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
θεωρω οτι ειναι το ιδιο απο αποψη αποτελεσματος.
και αυτο ειναι που μετραει ο θανατος.
σκεψου οτι και το κυνηγι του πιτσιρικα μπορει να οφειλεται σε μεθυσι....οι εμπειριες ενος ανθρωπου που εχει ζησει τοσα χρονια στην φυλακη ειναι τρομερες.ο συγκεκριμενος τυπος ειναι φανερο οτι δεν δινει καμια αξια στην ζωη.

Πλάκα κάνεις? Μονο το αποτέλεσμα μετράει?
οταν σκοτωνει καποιος εναν αλλο δεν παιζει ρολο το πως το κανει.

τα οποια ελαφρυνικα ειναι αλλο θεμα,καθαρα για το εγκλημα εγω μιλαω,που δεν παιζει ρολο αν το κανεις με ενα τηλεφωνημα,η με μαχαιρι.αλλωστε ο νομος δεν οριζει καν τροπους που σκοτωνει καποιος...


(((αν παλι με ρωτας εμενα προσωπικα ηθικα πως το βλεπω.
σιγουρα οσο πιο αποτροπιαστικος ειναι ενας φονος τοσο περισσοτερο με συγκλονιζει.)))
« Τελευταία τροποποίηση: 23/05/08, 00:39 από bairn of mosul »
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Κατ'αρχάς, αμα το κυνηγητό ήταν εξαιτίας μεθυσιού, δεν θα ήταν κυνηγητό, θα σερνόντουσαν.

Δευτερον, αποφάσισε πως θα το αντιμετωπίσεις το θέμα.Πρώτα μιλάς για εγκληματική συνείδηση, η οποία σαν έννοια είναι υπερβολικά γενική. Και ο πιτσιρικάς που πάει στην αυλη του γείτονα να πάρει ένα μήλο, έχει εγκληματική συνείδηση. Απο αυτό θα συμφωνήσεις, οτι μια τέτοια έννοια δεν αρκεί για να χαρακτηρίσεις άτομα με νομικώς αποκλίνουσα συμπεριφορά.

Απο κει και ΄περα, ναι ο θάνατος είναι θάνατος, το μόνο που είμαστε είναι σκόνη στον άνεμο κλπ, κλπ. Αλλα σε μια overall αντιμετώπιση της κατάστασης δεν θα αντιμετωπίσεις το ίδιο έναν άνθρωπο που μεθυσμένος έκανε μια λάθος σκέψη και έβγαλε μαχαίρι, με έναν πράγμα που έβαλε έναν πιτσιρικά να τρέχει για τη ζωή του, πριν του τη πάρει.

αλλωστε ο νομος δεν οριζει καν τροπους που σκοτωνει καποιος...

Ορίζει όμως τους ανθρώπους που μπορούν να τον εφαρμόσουν, και να να τον ερμηνεύσουν στα μέτρα της κάθε ιδιαίτερης περίστασης.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
δεν καταλαβαινω που διαφωνουμε....

το θεμα εχω αποφασισει απο την αρχη πως να το αντιμετωπισω,δεν νομιζω να σε μπερδεψα πουθενα.


επισης δεν ειπε κανεις οτι ειμαι εισαγγελεας και δεν βγαζω πορισμα για το τι οδηγησε τον τυπο να σκοτωσει το παιδι,ουτε εσυ να μην γινεσαι.

μονος σου το λες οτι αλλοι θα αποφασισουν γιαυτο,αν εχει ελαφυντικα..
« Τελευταία τροποποίηση: 23/05/08, 01:03 από bairn of mosul »
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
ειτε σκοτωσεις καποιον με ενα τηλεφωνημα ειτε με ενα μαχαιρι εχει διαφορα?
ειτε συμμετεχεις σε κλοπη ειτε δωσεις τα κλειδια για να γινει η κλοπη εχει διαφορα?

εγκληματικη συνειδηση δεν εχεις σε ολες τις περιπτωσεις?

Ανήγαγες όλα τα εγκλήματα στις βασικές του κατηγορίες ενω εγώ προσπαθώ να σου πώ οτι αυτό που έγινε δεν είναι απλά δολοφονία.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
ειτε σκοτωσεις καποιον με ενα τηλεφωνημα ειτε με ενα μαχαιρι εχει διαφορα?
ειτε συμμετεχεις σε κλοπη ειτε δωσεις τα κλειδια για να γινει η κλοπη εχει διαφορα?

εγκληματικη συνειδηση δεν εχεις σε ολες τις περιπτωσεις?

Ανήγαγες όλα τα εγκλήματα στις βασικές του κατηγορίες ενω εγώ προσπαθώ να σου πώ οτι αυτό που έγινε δεν είναι απλά δολοφονία.
αν δεν ειναι απλα δολοφονια τι αλλο ειναι?
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Iced Jacob

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αμα ο αδερφος μου εφτανε στο σημειο να κανει φονο ΕΚ ΠΡΟ ΜΕΛΕΤΗΣ σιγουρα θα δεχομουν οτι και να του κανανε...
Τωρα για το θεμα σωφρονισμου...Αλλο να σωφρονιζεις καποιο που εκλεψε ενα περιπτερο, καποιο που εκανε κομπινες με λεφτα(αυτοι συνηθως δεν πανε μεσα ετσι κι αλλιως) και αλλο ενα τυπο που εκανε 2 φονους.  Καποια πραγματα συγχωρουνται και στιγμες αδυναμιας ολοι περνουμε.  Φονο ομως απο στιγμη αδυναμιας δεν ξανακουσα...Ειχε πληρη επιγνωση του τι εκανε
The road to hell is full of good intentions...

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Αμα ο αδερφος μου εφτανε στο σημειο να κανει φονο ΕΚ ΠΡΟ ΜΕΛΕΤΗΣ σιγουρα θα δεχομουν οτι και να του κανανε...
Τωρα για το θεμα σωφρονισμου...Αλλο να σωφρονιζεις καποιο που εκλεψε ενα περιπτερο, καποιο που εκανε κομπινες με λεφτα(αυτοι συνηθως δεν πανε μεσα ετσι κι αλλιως) και αλλο ενα τυπο που εκανε 2 φονους.  Καποια πραγματα συγχωρουνται και στιγμες αδυναμιας ολοι περνουμε.  Φονο ομως απο στιγμη αδυναμιας δεν ξανακουσα...Ειχε πληρη επιγνωση του τι εκανε
βαρυτερο εγκλημα ο φονος δεν αντιλεγω

ολοι οι φονοι δλδ ειναι για σενα προμελετημενοι?
εν βρασμω ψυχης φονο δεν εχεις ακουσει ποτε?φονο εξ αμελειας μηπως?

otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Iced Jacob

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μα για αυτο λεω εκ προ μελετης.  Αμα ειναι η 2η φορα που το κανει και καταδιωξε και το θυμα τοτε δε βρισκω κανενα ελαφρυντικο για να του αξιζει τριτη ευκαιρια...
The road to hell is full of good intentions...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
αν δεν ειναι απλα δολοφονια τι αλλο ειναι?

Συγνώμη , απλή δολοφονία έπρεπε να γράψω.

Οσο για το τί είναι, το είπες μόνος σου, ο τύπος δεν έχει εκτίμηση για την ανθρώπινη ζωή.. Αν δε σου λέει κάτι...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
αν δεν ειναι απλα δολοφονια τι αλλο ειναι?

Συγνώμη , απλή δολοφονία έπρεπε να γράψω.

Οσο για το τί είναι, το είπες μόνος σου, ο τύπος δεν έχει εκτίμηση για την ανθρώπινη ζωή.. Αν δε σου λέει κάτι...

δεν εχει εκτιμηση για την ανθρωπινη ζωη και δολοφονει

και?γιατι να μην ειναι απλη δολοφονια?


για πες σε σενα που σου λεει
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Θάνατος

Ξεκίνησε από Riverson « 1 2 3 4 5 » Άνθρωπος και ζωή

110 Απαντήσεις
31938 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/07, 23:04
από myrto!
17 Απαντήσεις
5799 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/05, 10:14
από Καρχαρίας
11 Απαντήσεις
4385 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/05, 15:22
από Fteo
11 Απαντήσεις
3817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/05, 20:35
από Ektor_S
66 Απαντήσεις
21905 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/07, 12:41
από papous
0 Απαντήσεις
1307 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/05/06, 12:35
από DEROS
15 Απαντήσεις
7450 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/07, 10:34
από TassosK
9 Απαντήσεις
3588 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/07, 16:55
από Adoni
1 Απαντήσεις
1933 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/10, 13:21
από whocares
0 Απαντήσεις
712 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/20, 18:19
από ΠΟΙΟΣ