Αποστολέας Θέμα: Για έναν μοναδικό δίσκο του 1966 -ΦΟΡΤΗΓΟ - Διονύση Σαββόπουλου  (Αναγνώστηκε 2362 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
ΦΟΡΤΗΓΟ
Οχι, δεν έχω κανένα νέο για σας, κ.Σαββόπουλε


ΦΟΡΤΗΓΟ
Μουσική,στίχοι, ερμηνεία:Διονύσης Σαββόπουλος
Α΄ ΕΚΔΟΣΗ - LYRA ΝΟΕΜΒΡΗΣ 1966

Μια σύμπτωση οδήγησε κάποιο βράδυ τα βήματά μας στο σπίτι ενός νέου τραγουδιστή - του Διονύση Σαββόπουλου. Είναι ένας νέος εικοσιενός περίπου ετών, ο οποίος σαν τους παλιούς εκείνους ραψωδούς, τους περιπλανώμενους τροβαδούρους του Μεσαίωνα - που εκφράζονται μέσα απ' όλα τα στοιχεία του τραγουδιού πριν το τελευταίο καταμεριστεί σε «τομείς» - γράφει τους στίχους και τη μουσική και τραγουδάει ο ίδιος συνοδεύοντας με την κιθάρα του. Μας τραγούδησε αρκετά από τα τραγούδια του, με μια φωνή παράξενη, υπόβραχνη, μικρή σε ένταση, μοναδική, ωστόσο, για ν' αποδώσει αυτήν ακριβώς την ειδοποιό αίσθησή τους.

Ε, λοιπόν, όχι, όταν φύγαμε ούτε το κεφάλι μας ήταν γεμάτο μελωδίες ούτε μας σφηνώθηκε κανένα λάιτ μοτίβ, απ' αυτά που τα αρπάζουμε στον αέρα και δεν εννοούν να μας εγκαταλείψουν. Γιατί τα τραγούδια του δεν είναι «μελωδικά» δεν μας βομβαρδίζουν με εντυπωσιακές μουσικές φράσεις, που διαθέτοντας «μαγνητικά» σημεία αποτυπώνονται εύκολα.(...)
Θα μπορούσαμε να πούμε πως τα τραγούδια του Σαββόπουλου εισβάλλουν απότομα, σχεδόν βάναυσα στον κόσμο μας τον τακτοποιημένο και προσπαθούν να τον αποτοξινομήσουν. Έρχονται αρματωμένα με νόημα και αιχμές, για να μας εκσφενδονίσουν κάποιες πολύτιμες αισθήσεις και βιώματα ανεκτίμητα, που τα εξευτελίσαμε ή τα «διασκευάσαμε» ξεγελώντας τους εαυτούς μας(...)
ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΛΕΩΔΗΣ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΤΕΧΝΗΣ,ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ 1965

(...)πως κατάφερες και κυκλοφόρησες τον πρώτο σου δίσκο;
-Με βοήθησε ο Νίκος Μαμαγκάκης(...) Έφτιαχνε τότε τον «Ερωτόκριτο» του και με ετοίμαζε για να τραγουδήσω. Είχα πολύ ωραίο στυλ για παραμυθάς, αλλά η φωνή μου ήταν από τότε χάλια κι έτσι δεν έγινε τίποτε.Μου βρήκε, όμως, δουλειά στη «Στοά» κι επίσης με πήγε στη ΛΥΡΑ, την εταιρεία δίσκων του Πατσιφά, κι επέμενε να γυρίσω δίσκο. Σε παρακαλώ, υπογράμμισε το «επέμενε», γιατί ο Πατσιφάς δεν με ήθελε με κανέναν τρόπο επειδή κοτζάμ εκδότη τον αποκαλούσα «κύριε εργοδότα» και επειδή στην ακρόαση είχα τραγουδήσει τόσο εκκωφαντικά και εφιαλτικά τη «Μαϊμού», που σηκώθηκε όλη η οδός Κριεζώτου στο πόδι και ήρθε η αστυνομία λες και γινόταν έγκλημα.Από τότε γινόταν έξαλλος όταν έμπαινα στο γραφείο του, πεταγόταν επάνω πολύ θυμωμένος και σχεδόν χτύπαγε τις γροθιές του στο ταβάνι, φωνάζοντας «όχι δεν έχω απολύτως κανένα νέο για σας, κύριε Σαββόπουλε»!
Βέβαια με την επιμονή του Νίκου Μαμαγκάκη,γύρισα τελικά τον πρώτο μου μικρό δίσκο.Ήταν τον Φεβρουάριο του '65 και ο δίσκος περιείχε τέσσερα τραγούδια: «Εγερτήριο», «Μια θάλασσα μικρή», «Τα πουλιά της δυστυχίας» και « Μη μιλάς άλλο γι' αγάπη«(...)
Από συνέντευξη του Διονύση Σαββόπουλου στον Γιώργο Πηλιχό,Ταχυδρόμος- Αύγουστος 1975

ΠΗΓΗ:100 Δίσκοι και η ιστορία τους, Ειδική έκδοση :Καθημερινή.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/01/07, 19:58 από Θοδωρής »

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Ενας απο τους δισκους που αν και μικρος με εχουν σημαδεψει...... Και ο Σαββοπουλος ενας απο τους αγαπημενους μου καλλιτεχνες
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Αλκιβιάδης

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 255
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Όντως  πολύ σημαντικός δίσκος. Και γενικά πολύ σημαντική η προσφορά του Σαββόπουλου στο ελληνικό τραγούδι.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3599 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/05, 00:45
από *Ελένη*
57 Απαντήσεις
17223 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/07, 15:22
από jaymz21
5 Απαντήσεις
6592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/07, 18:25
από Μαργαρίτα Π.
0 Απαντήσεις
5336 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/06, 13:09
από Θοδωρής
0 Απαντήσεις
3634 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/09, 18:01
από MUSICPOST
3 Απαντήσεις
2417 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/09, 07:47
από gkou
1 Απαντήσεις
2525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/09, 00:08
από pelekanos92
3 Απαντήσεις
2190 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/10, 18:28
από YmiRLinG
0 Απαντήσεις
1534 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/10, 20:23
από Eagle Of Kamelot
1 Απαντήσεις
35614 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/15, 00:53
από @Morpheus@