Αποστολέας Θέμα: high pass filter μεταβλητης συχνοτητας αποκοπης απο την Rat Pedals  (Αναγνώστηκε 23597 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Καλημερα,οπως ειχα ξανα πει πριν απο καιρω,εψαχνα ενα high pass filter που να κοβει τις πολυ χαμηλες συχνωτιτες με σκοπο να μην ζωριζει τον ενησχητη και να προστατεθει τα μεγαφωνα.Ναι, μου αρεσουν πολυ τα μπασα,αλλα πολλα γινωντε σημερα..http://www.musicofsound.co.nz/blog/dub-reggae-killed-my-bassbin

Οποτε,μετα απο αρκετο ψαξημο και την αποτυχια να φτιαξω ενα δικο μου,βρικα ενα σχεδιο απο το πετυχημενο hpf του Francis Deck.
Κατοπην συνενωησης με τον Νικο απο την Rat pedals μου κατασκευασε αυτος το πολυποθητο κυκλωμα.

Ειναι ενα πεταλακι με true bypass,frequensy control για την επιλογη αποκοπης συχνωτητων απο 35Hz μεχρι 140Ηz,volume control για την ρυθμηση της εντασης και ενα phase switch για την εναλλαγη φασης.Η τροφοδωσια γινετε με το κλασικο βισμα των 9v.Κανονικα το κυκλωμα αυτο ειναι για ακουστικο κοντραμπασο με piezo μαγνητη γιαυτο εχει την εναλαγη φασης και buffer καθος και προσθετει 2dB gain ως προενησχηση,αν και αυτα νομιζω στο δικο μου δεν υπαρχουν αλλα ετσι και αλλιως δεν τα χρειαζομε ( εκτως αν ειναι μεσα και δεν παιρνω χαμπαρι  ;D )

Το αποτελεσμα ειναι ενας ηχος ελαφρα πιο πλουσιος γιατι δεν μπουκωνει η καμπινα με συχνοτιτες ταξεος 20-30Hz και ετσι μπορει να παιξει πιο ελευθερα.Το φιλτρο ειναι 12dB/οκταβα,αν και κανονικα χρειαζετε τουλαχιστον 18dB.Παντως η κυρια χρηση του ειναι η προστασια και οχι καποια εμφανες διαφορα στον ηχο.Απλα τωρα μπουσταρω τα μπασα πιο πολυ οποτε ακουγωμε πιο καθαρα με πιο πολλα μπασα.

Το πεταλι αυτο μου κοστισε 100 ευρω,με εξωδα αποστολης πληρομενα απο τον Νικο και μου εδωσε και την ευκαιρια να το δοκημασω με τον δικο μου εξωπλησμο και αν δεν μου κανει να το στειλω πισο και να μου επιστρεψει τα χρηματα.
Παραθετω και καποιες φωτο για να δειτε περι τινος προκητε.
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Eπισεις να προσθεσω και εναν πινακα με την επιδραση του φιλτρου στις συχνοτητες.
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Με 'γεια και συγχαρητήρια για την προσοχή που δίνεις στον ήχο σου και τον εξοπλισμό σου με έναν τρόπο μάλιστα που πάει (φαινομενικά) αντίθετα με την τάση "θέλω κι άλλο μπάσο".
Επειδή έχει τύχει να δουλέψω αρκετά με το θέμα της μίξης, πολύς κόσμος δεν συνειδητοποιεί ότι σε κάποιες περιπτώσεις "less is more". Δεν έχει νόημα οι κιθάρες να συνεισφέρουν στην περιοχή κάτω από τα 100 Hz περίπου, το μπάσο και οι μπότες να μαλώνουν για τα 40-80 Hz ή να τρώμε headroom με συχνότητες 15-30 Hz.
Το high-pass φίλτρο σε όλα τα κανάλια/όργανα (φυσικά με προσεκτικά ρυθμισμένες συχνότητες αποκοπής) είναι βασικό για μια μίξη με σωστά (ενίοτε και πολλά) μπάσα που όμως δε μεταφράζονται σε λάσπη για το τελικό αποτέλεσμα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Η αληθεια ειναι πως πολλες φορες παρασειρομαστε και ξεχναμε την θεση και τον ρολο μας στο συγγροτημα.Πριν λιγο καιρω ηθελα να αγορασω το whirlwind bass10 eq (http://cdn.shopify.com/s/files/1/0314/2129/products/bass_ten_pedal_2_1024x1024.JPG?v=1403730248).
Μονο που εβλεπα οτι ξεκηναει απο τα 20Hz ελεγα πωωω..αυτα ειναι.Και το μονο που θα καταφερνα ηταν να μην μπορω να εχω ενα καθαρο μπασο.Το θεμα δεν ειναι τα δυνατα μπασα αλλα τα καθαρα.Περαν τουτου πρεπει να ξερουμε και ποιες συχνοτητες θελουμε να ανεβασουμε/κατεβασουμε για να πετυχουμε αυτο που θελουμε.Πχ η "breake the chest" συχνοτιτα ειναι τα 120Hz και οχι τα 40-50 η και χαμηλοτερα που νομιζουμε.Καθος επεισης πρεπει να ακουμε και την αποψη του ακρωατη και οχι αυτο που νομιζουμε εμεις οτι ακουγετε,γιατι ολλοι μονο να ανεβαζουμε το volume στο οργανο μας για να ακουγομαστε πιο δυνατα θελουμε.Εχει τυχει να παω σε προβα και στην προηγουμενη να λειπω (δηλαδη μονο το μπασο ηταν εξτρα αυτην την φορα)και να πει αυτος που εμενε απο πανω (καταλαθος ακρωατης ο φουκαρας  :P ) "τι κανατε σημερα και ακουγωσασταν ετσι με ωραιο γεματο ηχο? και εγω να εχω σκασει οτι δεν ακουγα τι επαιζα.
Καλο ειναι να ξερουμε που κινητε και τι προσφερει το καθε οργανο στο σχημα μας και να το περιπιουμαστε αναλογα.
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
25 Απαντήσεις
8668 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/06, 22:05
από kostas vretos
41 Απαντήσεις
14765 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/09, 16:00
από Jezus
2 Απαντήσεις
2560 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/09, 23:37
από davemurrayaris
8 Απαντήσεις
4673 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/09, 10:01
από Fminmaj7
6 Απαντήσεις
3561 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/09, 02:10
από Αστέρης
high gain distortion

Ξεκίνησε από zeromancer « 1 2 3 » Εφέ

63 Απαντήσεις
14991 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/10, 19:26
από zeromancer
13 Απαντήσεις
3713 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/12, 17:11
από kkmspm (φλουτσ)
7 Απαντήσεις
5605 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/14, 11:22
από tech21man
4 Απαντήσεις
4534 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/15, 00:11
από saved
5 Απαντήσεις
3869 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/15, 15:14
από neeckos