Αποστολέας Θέμα: Pod hd σε λαμπάτο ενισχυτή!  (Αναγνώστηκε 4721 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Echokid

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Pod hd σε λαμπάτο ενισχυτή!
« στις: 28/03/13, 13:58 »
Υπάρχει κάποιος που χρησιμοποιεί το pod hd της line6 πάνω σε λαμπάτο ενιχυτή;

Ο εξοπλισμός μου την παρούσα στιγμή είναι:

Ibanez s570

Fender squier classic vibe 60s strat

VHT 12/20 rt combo (ορμώμενος από το νήμα του zoey τον αγόρασα και έχω μείνει έκπληκτος, θα γράψω κάποια στιγμή στο σχετικό νήμα τις εντυπώσεις μου)

Line6 Pod hd 400

Έχω δοκιμάσει την μέθοδο των 4 καλωδίων αλλά και την απλή συνδεσμολογία κατ´ευθείαν στο return του ενισχυτή.

Οι απορίες μου είναι πολλές. Θα προσπαθήσω να διατυπώσω κάποιες από αυτές και θα ήθελα όποιος χρησιμοποιεί το pod hd σε λαμπάτο ενισχυτή να με βοηθήσει να καταλάβω ορισμένα πράγματα.

1. Με την 4cm μπορώ χρησιμοποιώντας ένα null preset να έχω τον ήχο του ενισχυτή ενώ κατ´ευθείαν στο return δεν έχω καταλάβει αν και πως γίνεται.

2. Με την 4cm χρησιμοποιώντας μόνο το preamp του pod και την τελική ενίσχυση του ενισχυτή, ο ήχος γίνεται πολύ fizzy και όσο κόβω πρίμα, τόσο πιο πολύ μπουκώνει και δεν βρίσκω κάποια ενδιάμεση λύση. Επίσης όταν χρησιμοποιώ και το preamp αλλά και την τελική του pod ο ήχος βγαίνει παραμορφωμένος σε σχέση με το τι ακούω αν συνδέσω το pod κατευθείαν στο pc.

3. Δεν ξέρω αν τα παραπάνω προέρχονται από κάποιο λάθος που κάνω στη συνδεσμολογία, ή αν απλά θα πρέπει να δεχτώ ότι θα παίρνω ήχο χειρότερης ποιότητας σε σχέση με το pod ---> usb ---> pc, όταν το pod συνδέεται σε λαμπάτο ενισχυτή?

Όποιος έχει πείρα πάνω στο pod, στις δυνατότητες του και γενικά το χειρίζεται άνετα και ξέρει τι να μου προτείνει για να βελτιώσω τον ήχο μου μέσα από λαμπάτο ενισχυτή, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα να πει πέντε πράγματα ώστε να ξεμπερδέψω κάποια από τα παραπάνω.

Εννοείται κάθε άποψη ή συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη και θα βοηθούσε πολύ!
« Τελευταία τροποποίηση: 28/03/13, 22:52 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Pod hd σε λαμπάτο ενισχυτή!
« Απάντηση #1 στις: 28/03/13, 14:35 »
δεν έχω το pod hd αλλά να μερικά πράγματα που ίσως μπορείς να κοιτάξεις μέχρι να απαντήσει κάποιος κάτοχος:

-υποθέτω πως το pod hd θα έχει επιλογή για το ΠΟΥ το συνδέεις, AΜP ή LINE (ίσως τα λέει διαφορετικά)....παίξε λίγο με αυτά....
-επίσης, πρέπει να χει επιλογές για το τι "στέλνεται" που....αν δηλαδή τα modulation θα πηγαίνουν στη λούπα της πεταλιέρας ή αλλου....
-δες επίσης αν προενίσχυση/ενίσχυση του pod περνάνε απ'την προενίσχυση του ενισχυτή σου....αυτό ίσως δημιουργεί το fizzάρισμα....

αυτά για αρχή..και πάλι, δεν το είχα ποτέ το μηχάνημα...αυτές είναι απλά κάποιες γενικές αρχές που ισχύουν στις περισσότερες μοντέρνες πεταλιέρες/εφεδιέρες....

Αποσυνδεδεμένος alexchem79

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Pod hd σε λαμπάτο ενισχυτή!
« Απάντηση #2 στις: 28/03/13, 14:51 »
Καλησπέρα φίλε,

Έχω το PODHD400 αλλά δεν το χρησιμοποιώ σε λαμπάτο ενισχυτή, για πιο εξειδικευμένες απόψεις θα πρότεινα μια αναζήτηση στα Community Support Forums από το site της Line6 (αυτή τη στιγμή είναι down λόγω εργασιών, δοκίμασε αργότερα).

Αυτό που πρέπει να έχεις στο νου σου γενικά είναι πως καρφώνοντας απλά το pod στο input του ενισχυτή σου δεν χρησιμοποιείς το preamp του pod και την τελική ενίσχυση του VHT όπως γράφεις αλλά και την προενίσχυση του VHT. Κοινώς, ένα παραμορφωμένο ψηφιακά σήμα το παραμορφώνεις ξανά στις προενισχύτριες λυχνίες και ακολούθως στις τελικές, οπότε καταλαβαίνεις γιατί το αποτέλεσμα είναι αυτό που παίρνεις.

Η λογική είναι πράγματι να χρησιμοποιήσεις το pod στο return του Fx Loop για να παρακάμψεις τις προενισχύτριες. Έτσι οδηγείς το σήμα που έχει γίνει modelled από το preamp π.χ. του Marshall JCM800 στις τελικές του ενισχυτή σου για να το "περιποιηθούν" ζεστά, γλυκά και αναλογικά. Προσοχή μόνο, αν χρησιμοποιήσεις έναν ενισχυτή στο pod που παίρνει την παραμόρφωσή του κατά μεγάλο ποσοστό και από τις τελικές (π.χ. Dr. Z Route 66), τότε το αποτέλεσμα θα είναι πολύ πιο clean από αυτό που ακούς σε πλήρη προσομοίωση, άρα θα πρέπει σε τέτοιες περιπτώσεις να δουλεύεις τις τελικές του VHT υπεροδηγημένες (volume ψηλά με power scaling χαμηλά).

Άλλη εναλλακτική είναι να γυρίσεις το mode του POD σε live αντί για studio. Έτσι βέβαια χάνεις τη δυνατότητα να αλλάζεις καμπίνες και μικρόφωνα (για αυτό δεν το χρησιμοποιώ) αλλά μπορείς από τις ρυθμίσεις να επιλέξεις αν το σήμα πέφτει σε front input ή σε power amp (δηλαδή χρήση στο return) και το pod να κάνει το κατάλληλο simulation για βέλτιστα αποτελέσματα.

Αυτά σε γενικές γραμμές, περίμενε να σου απαντήσει και κάποιος που χρησιμοποιεί λαμπάτο.
My brain has two sides; left and right.
The left has nothing right and the right has nothing left.

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Pod hd σε λαμπάτο ενισχυτή!
« Απάντηση #3 στις: 28/03/13, 15:56 »


1. Με την 4cm μπορώ χρησιμοποιώντας ένα null preset να έχω τον ήχο του ενισχυτή ενώ κατ´ευθείαν στο return δεν έχω καταλάβει αν και πως γίνεται.


Κατευθείαν στο return δε γίνεται γιατί πολύ απλά έχεις ήδη παρακάμψει την προενίσχυση του ενισχυτή σου


2. Με την 4cm χρησιμοποιώντας μόνο το preamp του pod και την τελική ενίσχυση του ενισχυτή, ο ήχος γίνεται πολύ fizzy και όσο κόβω πρίμα, τόσο πιο πολύ μπουκώνει και δεν βρίσκω κάποια ενδιάμεση λύση. Επίσης όταν χρησιμοποιώ και το preamp αλλά και την τελική του pod ο ήχος βγαίνει παραμορφωμένος σε σχέση με το τι ακούω αν συνδέσω το pod κατευθείαν στο pc.



Εννοείς ότι ο ήχος γίνεται fizzy όταν βάζεις παραμορφώσεις στο Pod?
Γενικά, πρέπει να προσέξεις και να παίξεις με τις ρυθμίσεις του Pod σχετικά με το που συνδέεται (input ενισχυτή, κονσόλα, με ή χωρίς cab κλπ. sorry δεν έχω το Pod και δεν ξέρω τι ακριβώς έχει και πώς το λέει)
3. Δεν ξέρω αν τα παραπάνω προέρχονται από κάποιο λάθος που κάνω στη συνδεσμολογία, ή αν απλά θα πρέπει να δεχτώ ότι θα παίρνω ήχο χειρότερης ποιότητας σε σχέση με το pod ---> usb ---> pc, όταν το pod συνδέεται σε λαμπάτο ενισχυτή?


Νομίζω ότι με σωστές συνδέσεις-ρυθμίσεις θα μπορέσεις να πάρεις καλύτερο ήχο από ότι στο PC. Υπάρχει σίγουρα η λογική χρησιμοποιώ το Pod ως προενίσχυση/εφέ, απενεργοποιώ τα cab sims και καρφώνω στο return. Το ίδιο μπορεί να γίνει και στο input απλά θα πρέπει να ρυθμιστούν ίσως λίγο διαφορετικά τα EQ και levels στα διάφορα presets του Pod. Για το 4cm δεν ξέρω ακριβώς πως υλοποιείται στο Pod οπότε ας μιλήσει κανένας γνώστης.


Πιστεύω πάντως ότι το όλο θέμα σου προκύπτει από cab sims, αν είναι ρυθμισμένο για κονσόλα, input ενισχυτή, τελικο κλπ. Πρόσεξε και τα levels σου στο Pod αν και δύσκολο να υπεροδηγήσεις το input ή το return του VHT (έχει και ρυθμιστικά στη λούπα, τα δοκίμασες;)

ΥΓ: και οι δύο προλαλήσαντες σωστά στα λένε

Αποσυνδεδεμένος Echokid

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Pod hd σε λαμπάτο ενισχυτή!
« Απάντηση #4 στις: 28/03/13, 22:58 »
Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις απαντήσεις σας, νομίζω θα μου φανούν εξαιρετικά χρήσιμες (ακόμα δεν είχα την ευκαιρία να τα εφαρμόσω μιας και είμαι μακριά από το σπίτι), ήδη κάποια από τα παραπάνω δεν τα γνώριζα και βάζουν σε μία τάξη τα πράγματα σιγά σιγά.




Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Pod hd σε λαμπάτο ενισχυτή!
« Απάντηση #5 στις: 09/04/13, 12:17 »
[size=78%]Ολα γινονται.[/size]


Παμε αργα και τρυφερα.


1) 4CM. Σημαινει κιθαρα -------> pod. pod εξοδος (απο τη μια απο τις δυο loop, γιατι αν θυμαμαι το 500 εχει δυο?) μπροστα στον ενισχυτη (εκει που βαζεις την κιθαρα καρφι). Υποθετω οτι και ο ενισχυτης εχει loop. Αν δεν εχει, δε γινεται. Αν εχει, παιρνεις το line out (send) του ενισχυτη) και το βαζεις στο return του pod HD 500, στην ιδια loop που ειχες παρει την εξοδο πιο πριν.


Παιρνεις τελος τo line out (send) απο την προαναφερθεισα loop και το βαζεις στον ενισχυτη στο return της Loop του.




Αν εκανες τα παραπανω σωστα, εχεις κατ'ουσια βαλει ολο τον preamp του ενισχυτη σoυ στη loop του pod. Ωραια πραγματα! Θα το διαπιστωσεις κανοντας δυο preset. Το null το οποιο δε θα εχει τιποτα εντελως (απλως θα ακους την κιθαρα σου στον τελικο του ενισχυτη) και ενα ...ιδιο preset με τη loop on ομως (εννοω τη Loop του pod στην οποια εβαλες τα καλωδια) Οποτε το πρωτο preset θα μπορεις να βαλεις ο,τι θες απο ηχους απο το pod (περισσοτερα σε αυτο μετα) ενω στο δευτερο, θα πρεπει να ακους τον ενισχυτη σου, δλδ να ανεβοκατεβαζεις drive πριμα κτλ και να το ακους. Μη ξεχασεις να ταιριαξεις τις εντασεις σε καθε patch. Εννοειται οτι effects κτλ βαζεις σε οποιο patch θελεις οπως θελεις.




2) Σχετικα με τον ηχο, εδω πολλα πραγματα ειναι υποκειμενικα και εξαρταται και τι εκανες.


Λοιπον:


Οπως ειπαν τα παιδια δες το target mode. Δηλαδη να ειναι ρυθμισμενο το pod να παιζει στο return ενισχυτη. Αν δεν ειναι (και ειναι π.χ. combo η stack front η studio direct κτλ) δεν θα βγει καλος ο ηχος.


Αφου εβγαλες αυτο απο τη μεση, πανε στα cabinet simulation οποιο patch και να εχεις. Βγαλτα τελειως off για αρχη. Ετσι ακους το μεγαφωνο του ενισχυτη σου. Σιγα σιγα βαζε καποια και δες αν ταιριαζουν. Σε αυτο το mode ειναι ενα "απαλο eq" αλλα καμια φορα χαλανε τον ηχο αναλογα και το μεγαφωνο.




Εδω μπαινει το υποκειμενικο. Μπορει να ειναι και φοβερος ο ενισχυτης που εχεις αλλα να μην κανει για καποια ειδη. Ειδικα τo μεγαφωνο σε καποιες περιπτωσεις και τοτε δεν μπορεις να κανεις και πολλα. Εχει ο συνκιθαριστας στην μπαντα ενα fender twin (rivera design με αρκετη παραμορφωση). Ακουγεται σκατα, αλλα μολις του βαλεις κλειστες καμπινες με V30 (και μονο τοτε) μεταμορφωνεται. Νομιζω ουτε η ιδια η fender το γνωριζει αυτο χα χα.


ΟΜΩΣ!




Αν ο ενισχυτης σου εχει pressence control στον τελικο, τοτε αυτο θα πρεπει να ποιανει και οταν εχεις και το pod με τους δικους του ηχους γιατι επενεργει μετα απο τη loop του ενισχυτη συνηθως. Το οποιο σημαινει οτι αν αυτο ισχυει, τοτε θα πρεπει να προσεξεις και το pressence στους εικονικους ενισχυτες μεσα στο pod γιατι με δυο pressence σαν φιλτρα (δεν λειτουργει σαν eq το pressence αλλα ακυρωνει και συχνοτητες σαν απλοικη εξηγηση) μπορει να λεπτυνει ο ηχος και να γινει fizzy κτλ. Εν αναγκη κλειστα και τα δυο pressence και δες απο εκει και επειτα τι σε βοηθαει στον ηχο.




Τελος, σιγουρα ζαλιστηκες αλλα υπαρχει και μια ακομη σημαντικη λεπτομερεια.


Οταν διαλεγεις ενισχυτη στο pod απο τα δικα του, τοτε παιρνεις ολο το πακετο. Δηλαδη, οπως και στην πραγματικοτητα και μπραβο στη line6 (και σε αλλες εταιρειες) χωριζεται σε προενισχυτη-τελικο ενισχυτη-καμπινα κτλ.


Επειδη στο συστημα που με το καλο εχεις συνδεσει υπαρχει μετα το pod ο τελικος ενισχυτης αλλα και η καμπινα, δοκιμασε οταν παιζεις με ηχους απο το pod οπως προτεινα αρχικα να κλεισεις το cab sim (οι καμπινες του pod), αλλα κλεισε και τον τελικο (power amp sim το λεει) απο τις ρυθμισεις του pod. Γιατι και αυτο μπορει να συγκρουστει με τον ηχο σου.




Ειναι πολλες οι λεπτομερειες αλλα ολα αυτα που ζητας γινονται. Αν εχεις εξτρα ερωτησεις σχετικα με το τι ηχο ψαχνεις να ξερεις οτι το pod παρα ειναι...αληθινο και πρεπει να ψαξεις τον καταλληλο ενισχυτη για τον καθενα μεσα σε αυτο (η να βαλεις το SLO 100 και να τελειωσεις χα χα). Δλδ ενα fender για μπλουζακια (αλλα και παντελονακια) ειναι πολυ καλυτερο απο ο,τι το bogner uberschall που εχει το οποιο ειναι βασανιστικα σφικτο και διαπρεπει στα metallica riffs.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
9979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/05, 01:10
από fender ultra
11 Απαντήσεις
6210 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/08, 21:46
από thanasis b
19 Απαντήσεις
7642 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/09, 13:10
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
9 Απαντήσεις
5837 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/09, 15:29
από woodaki
233 Απαντήσεις
199888 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/16, 13:46
από adr1anos
5 Απαντήσεις
6006 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/10, 12:49
από Nenarl2
5 Απαντήσεις
5845 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/10, 23:01
από delus
8 Απαντήσεις
10251 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/15, 12:58
από modfori
7 Απαντήσεις
4706 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/08/16, 19:42
από saved
17 Απαντήσεις
9331 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/17, 00:42
από GVen