Ψηφοφορία

ESP Eclipse ή Gibson lp standard?

ESP eclipse
26 (59.1%)
Gibson lp Standard
18 (40.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 44

Αποστολέας Θέμα: Esp eclipse vs Gibson les paul standard.  (Αναγνώστηκε 13935 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Esp eclipse vs Gibson les paul standard.
« στις: 10/12/08, 20:36 »
Ποια απο τις 2 θα διαλεγατε?
Η συγκριση να γινει σε μοντελα ιδιας α3ιας των 2 εταιριων.
Ειχα σκοπο να επενδυσω γυρω στο καλοκαιρι σε μια lp standard αλλα επεσε το ματι μου στις συγκεκριμενες ESP και ειμαι σε διλημα.
Αν ειναι δυνατον θελω και επιχειριματα!

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Esp eclipse vs Gibson les paul standard.
« Απάντηση #1 στις: 10/12/08, 20:49 »
Αν και Gibsonακιας,θα ελεγα χαλαρα ESP....μιλαμε βεβαια παντα για τα ιδια χρηματα,γιατι η συγκριση ESP-Les Paul custom shop ας πουμε,θα ηταν τουλαχιστον αδικη.Πιο μοντερνο οργανο,καλυτερη ταστιερα (για τα δικα μου γουστα παντα) και αν γουσταρεις και EMG ειδικα,τοτε ειναι αυτο που ψαχνεις....απο την αλλη παλι αν θες να ''επενδυσεις'' οπως χαρακτηριστικα  λες,τοτε μαλλον 8α πρεπει να στραφεις στην ''κλασσικη αξια'' Les Paul.Τι ειδος μουσικης σε ενδιαφερει να παιξεις κυριως?
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Esp eclipse vs Gibson les paul standard.
« Απάντηση #2 στις: 10/12/08, 21:08 »
κοιτα3ε εγω πεζω 80's hard kai heavy πραγματα. Κανονικα θα επρεπε να στραφω σε gibson. Αλλα μηπως η Esp προσφερει με τα ιδια χρηματα περισσοτερα πραγματα? Aς πουμε την εβενινη ταστιερα που εμενα με βολευει φοβερα. τους αψογους duncan και ειδικα το μοντελο με το bigsby με τρελαινει...
Ειδα ενα βιντεακι στο youtube και ενας τυπος πεζει με το ιδιο ακριβως gear μια lp custom και μια esp ec full thick και θα ελεγα οτι η esp βγαζει εναν πιο δεμενο ηχο αν και με emg...



Αν καποιος 3ερει ας μας πει τις κατασκεθαστικες διασκευες που ισως εχουν.

Αποσυνδεδεμένος MrPumpkin

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Esp eclipse vs Gibson les paul standard.
« Απάντηση #3 στις: 10/12/08, 21:10 »
Les Paul xalara

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Esp eclipse vs Gibson les paul standard.
« Απάντηση #4 στις: 10/12/08, 21:12 »
Παράθεση
Les Paul xalara

αυτο θα πει τεκμηριωση!
χαχαχαχα

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Esp eclipse vs Gibson les paul standard.
« Απάντηση #5 στις: 10/12/08, 21:18 »
Εγω να πωτησω για ποια Eclipse μιλαμε ακριβως; Ι,ΙΙ,custom?
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Esp eclipse vs Gibson les paul standard.
« Απάντηση #6 στις: 10/12/08, 21:31 »
 για αυτην εδω :    ESP ECLIPSE-1CTM BIGSBY B-STOCK
3ερει κανεις τι ειναι το B stock?

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Esp eclipse vs Gibson les paul standard.
« Απάντηση #7 στις: 10/12/08, 21:40 »
Χα,χα....το B-stock δεν ειναι το μοντελο...ειναι καποια ''δευτερης διαλογης'' κοματια εμπορευματος,που ισως εχουν καποιο σημαδι η χτυπημα η καποια πολυ μικρη ζημια.... ;)

http://www.thomann.de/gr/esp_eclipse_1ctm_bigsby_b_stock.htm

...στη δικη σου περιπτωση το b-stock ειναι λογω αυτου

      three ca. 1 cm large varnish cracks on the front.

...αληθεια....η Paul που σκεφτεσαι,θα χει κι αυτη Bigsby??????
« Τελευταία τροποποίηση: 10/12/08, 21:49 από mace »
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Esp eclipse vs Gibson les paul standard.
« Απάντηση #8 στις: 10/12/08, 21:45 »
για αυτην εδω :    ESP ECLIPSE-1CTM BIGSBY B-STOCK
3ερει κανεις τι ειναι το B stock?
το b-stock σημαίνει οτι έχει κάποιο χτύπημα/ελλάτωμα και λογικά είναι σε χαμηλότερη τιμή
Les Paul xalara
τα πέρνω με κάτι τέτοια............
μου τη σπάνε μερικοί που νομίζουν οτι στο κόσμο είναι μόνο η gibson και η fender...


σου προτείνω την έκλιπς κυρίως αν παίζεις και πιο heavy πράματα καθώς είναι κιθάρα φτιαγμένη για τέτοια πράματα

βέβαια κοιτώντας το μοντέλο που ανάφαιρες είναι για πιο hard rock καταστάσεις..
καθώς έχει seymour duncan κάτι σπάνιο se eclipse που έχουν emg
(τα bigsby δν είναι λίγο άκομψα?)

πάρε ότι θές στο κάτω κάτω δικιά σου κιθάρα θα είναι
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Esp eclipse vs Gibson les paul standard.
« Απάντηση #9 στις: 10/12/08, 22:06 »
Το bigsby ειναι ακομψο αλλα δινε αφτο το vintage styl στο οργανο. μαρεσει πολυ. κοιτα το μεταλ που πεζω δεν διαφερει πολυ απο το hard rock. NWOBHM ειναι βασικα. Οποτε κανει μια χαρα. απλα επειδη δεν εχω πε3ει με αυτην την κιθαρα δεν μπορω να την συγκρινω με lp γιαυτο θελω αποψεις. το εμφανισιακο κοματι πεζει πολυ μικρο ρολο για μενα.

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Esp eclipse vs Gibson les paul standard.
« Απάντηση #10 στις: 10/12/08, 22:08 »
Για να ειναι δικαιη η συγκριση πρεπει να μας πεις αν και η Les Paul θα εχει Bigsby.....και αυτο γιατι κανει μεγαααααααλη διαφορα αν εχει η οχι Bigsby μια κιθαρα
« Τελευταία τροποποίηση: 10/12/08, 22:43 από mace »
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Esp eclipse vs Gibson les paul standard.
« Απάντηση #11 στις: 10/12/08, 22:16 »
οχι δεν θα εχει και η γκιμπσον απαραιτητα bigsby. ανεβαζει την τιμη, ενω στην συγκεκριμενη esp συμπεριλαμβανεται...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Esp eclipse vs Gibson les paul standard.
« Απάντηση #12 στις: 10/12/08, 22:42 »
τα πέρνω με κάτι τέτοια............ μου τη σπάνε μερικοί που νομίζουν οτι στο κόσμο είναι μόνο η gibson και η fender...

Συγγνώμη για την παρέμβαση, αλλά μόλις διάβασα ένα δικό σου μήνυμα στη συζήτηση για ηλεκτρική κιθάρα γύρω στα 600 με 700 Ευρώ...

τότε ψάξε σε fender και gibson ;),όχι epiphone!δώσε κάτι παραπάνω θα το αξίζει

 ??? ??? ???
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Esp eclipse vs Gibson les paul standard.
« Απάντηση #13 στις: 10/12/08, 22:51 »
τα πέρνω με κάτι τέτοια............ μου τη σπάνε μερικοί που νομίζουν οτι στο κόσμο είναι μόνο η gibson και η fender...

Συγγνώμη για την παρέμβαση, αλλά μόλις διάβασα ένα δικό σου μήνυμα στη συζήτηση για ηλεκτρική κιθάρα γύρω στα 600 με 700 Ευρώ...

τότε ψάξε σε fender και gibson ;),όχι epiphone!δώσε κάτι παραπάνω θα το αξίζει

 ??? ??? ???
dude,δεν λέω οτι τα όργανα δεν αξίζουν!!!
αλλά δές αυτό:
Les Paul xalara
δεν είναι εκνευριστικό αυτό το απόλυτο?
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Esp eclipse vs Gibson les paul standard.
« Απάντηση #14 στις: 10/12/08, 22:56 »
Εγω λοιπον να πω οτι μεταξυ Eclipse με Bigsby και Gibson Les Paul ανευ Bigsby θα επελεγα την Πωλ γιατι δε μ'ενθουσιαζει το θεμα Bigsby και γιατι κοβει attack/sustain απο τη νοτα μου η ολη κατασκευη....παραμενει βεβαια ενα πολυ ωραιο classic tone τρεμολο αλλα οχι για μενα....
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Esp eclipse vs Gibson les paul standard.
« Απάντηση #15 στις: 10/12/08, 23:43 »
dude,δεν λέω οτι τα όργανα δεν αξίζουν!!!
αλλά δές αυτό:
Les Paul xalara
δεν είναι εκνευριστικό αυτό το απόλυτο?

Καμία αντίρρηση. Ίσα-ίσα, κι εγώ ESP θα πρότεινα γιατί θεωρώ ότι στα ίδια λεφτά είναι καλύτερες κιθάρες από τις αντίστοιχες Gibson. Κλασσικό παράδειγμα οι Eclipse αν μιλάμε για κιθάρες τύπου Les Paul, αλλά και οι Horizon για κάτι διαφορετικό. Και μιλάω από προσωπική πείρα, ως πρώην κολλημένος με τις Les Paul μέχρι σχετικά πρόσφατα. Απλά τα δύο αυτά σχόλια, αν και σε διαφορετικές συζητήσεις, μού φάνηκαν κάπως αντιφατικά. Τέλος πάντων, μπορεί και να κατάλαβα λάθος...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Esp eclipse vs Gibson les paul standard.
« Απάντηση #16 στις: 11/12/08, 12:09 »
Πρίν από 30 χρόνια (ναι τόσα..) ξεκίνησα να μαζεύω χαρτζηλίκι ώστε μετά από πολύ καιρό να καταφέρω να αγοράσω μία άθλια απομίμηση μια Les Paul. Η αληθινή Les Paul έγινε το όνειρο μου και εγώ αναδείχθηκα σε απόλυτο οπαδό της Gibson. Χρόνια αργότερα και σε καλύτερη οικονομική κατάσταση ξαφνικά ανακάλυψα τις Stratocaster. Είδα ότι μπορούσα να παίξω καλύτερα με αυτήν όχι τα ίδια πράγματα μουσικά αλλά διαφορετικά, που επίσης όμως μου άρεσαν. Αργότερα ανακάλυψα ότι το ίδιο ισχύει και για τις Ibanez, τις PRS, τους εξειδικευμένους μαγνήτες, τα mods, κλπ, κλπ. Επιτέλους κατάλαβα ότι δεν υπάρχει το ¨απόλυτο¨ όργανο αλλά πολλά διαφορετικά, που το καθένα έχει τον δικό του χαρακτήρα και προσφέρει την δική του ιδιαίτερη μουσική ομορφιά.
Αν υπήρχε ένα «απόλυτο» όργανο, όλοι κάποια στιγμή τα το αγοράζαμε και θα τελείωνε το ταξίδι. Όμως αντίθετα, επειδή ακριβώς το ταξίδι είναι που αξίζει, σε κάθε βήμα απολαμβάνουμε κάτι διαφορετικό και νέο, που μας ανοίγει ορίζοντες που δεν ξέραμε ότι υπήρχαν.
Απολογούμαι αν κούρασα με την μίνι αυτοβιογραφία, αλλά βλέπετε ότι όλη αυτή η αγωνία για το καλύτερο, την βέλτιστη κιθάρα, την καλύτερη μάρκα κλπ είναι τελικά ουτοπικό. Σήμερα έχετε την Α κιθάρα, αύριο θα έχετε την Ω, και κάθε μία είναι καλή για αυτό που κάνει καλύτερα, κάποιες λίγο καλύτερες από τις άλλες, αλλά όλες μαζί είναι το δικό σας ταξίδι στην αναζήτηση του δικού σας προσωπικού ήχου, που ευτυχώς δεν τελειώνει όχι στα 30 ή τα 40 αλλά ποτέ.
Τώρα για να αυτοαναιρεθώ, εγώ θα αγόραζα την ESP !!!!!
(οι άνθρωποι δεν αλλάζουν!!! LOL!!!)
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Esp eclipse vs Gibson les paul standard.
« Απάντηση #17 στις: 11/12/08, 21:33 »
Ανδριανε εσυ επρεπε να εισαι ποιητης... Με συγκινισε το post σου. Σοβαρα!
Λοιπον εβαλα και αγγελια. Δινω και τις 2 vintage superstrat μου για την εν λογω ESP...
oποιος ενδιαφερεται ας μου πει!

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Esp eclipse vs Gibson les paul standard.
« Απάντηση #18 στις: 11/12/08, 23:18 »
Πρίν από 30 χρόνια (ναι τόσα..) ξεκίνησα να μαζεύω χαρτζηλίκι ώστε μετά από πολύ καιρό να καταφέρω να αγοράσω μία άθλια απομίμηση μια Les Paul. Η αληθινή Les Paul έγινε το όνειρο μου και εγώ αναδείχθηκα σε απόλυτο οπαδό της Gibson. Χρόνια αργότερα και σε καλύτερη οικονομική κατάσταση ξαφνικά ανακάλυψα τις Stratocaster. Είδα ότι μπορούσα να παίξω καλύτερα με αυτήν όχι τα ίδια πράγματα μουσικά αλλά διαφορετικά, που επίσης όμως μου άρεσαν. Αργότερα ανακάλυψα ότι το ίδιο ισχύει και για τις Ibanez, τις PRS, τους εξειδικευμένους μαγνήτες, τα mods, κλπ, κλπ. Επιτέλους κατάλαβα ότι δεν υπάρχει το ¨απόλυτο¨ όργανο αλλά πολλά διαφορετικά, που το καθένα έχει τον δικό του χαρακτήρα και προσφέρει την δική του ιδιαίτερη μουσική ομορφιά.
Αν υπήρχε ένα «απόλυτο» όργανο, όλοι κάποια στιγμή τα το αγοράζαμε και θα τελείωνε το ταξίδι. Όμως αντίθετα, επειδή ακριβώς το ταξίδι είναι που αξίζει, σε κάθε βήμα απολαμβάνουμε κάτι διαφορετικό και νέο, που μας ανοίγει ορίζοντες που δεν ξέραμε ότι υπήρχαν.
Απολογούμαι αν κούρασα με την μίνι αυτοβιογραφία, αλλά βλέπετε ότι όλη αυτή η αγωνία για το καλύτερο, την βέλτιστη κιθάρα, την καλύτερη μάρκα κλπ είναι τελικά ουτοπικό. Σήμερα έχετε την Α κιθάρα, αύριο θα έχετε την Ω, και κάθε μία είναι καλή για αυτό που κάνει καλύτερα, κάποιες λίγο καλύτερες από τις άλλες, αλλά όλες μαζί είναι το δικό σας ταξίδι στην αναζήτηση του δικού σας προσωπικού ήχου, που ευτυχώς δεν τελειώνει όχι στα 30 ή τα 40 αλλά ποτέ.
Τώρα για να αυτοαναιρεθώ, εγώ θα αγόραζα την ESP !!!!!
(οι άνθρωποι δεν αλλάζουν!!! LOL!!!)

πο μετά απο ενα καλογραμμένο και καθαρό ποστ πετάς το τελευταιο απότομα και λύνομαι!!
dude,δεν λέω οτι τα όργανα δεν αξίζουν!!!
αλλά δές αυτό:
Les Paul xalara
δεν είναι εκνευριστικό αυτό το απόλυτο?

Καμία αντίρρηση. Ίσα-ίσα, κι εγώ ESP θα πρότεινα γιατί θεωρώ ότι στα ίδια λεφτά είναι καλύτερες κιθάρες από τις αντίστοιχες Gibson. Κλασσικό παράδειγμα οι Eclipse αν μιλάμε για κιθάρες τύπου Les Paul, αλλά και οι Horizon για κάτι διαφορετικό. Και μιλάω από προσωπική πείρα, ως πρώην κολλημένος με τις Les Paul μέχρι σχετικά πρόσφατα. Απλά τα δύο αυτά σχόλια, αν και σε διαφορετικές συζητήσεις, μού φάνηκαν κάπως αντιφατικά. Τέλος πάντων, μπορεί και να κατάλαβα λάθος...
παραδέχομαι οτι είναι φανερά καλά όργανα για κάποια στίλ
απλά είναι εκνευριστικό αυτό που κάνουν μερικοί:
λές θέλω κιθάρα γιαυτό και αυτό και κατευθείαν σου λένε:les paul βέβαια,ή fender πάντα!
ή επαναλαμβάνουν:ού ρε,μόνο φέντερ ρε τίποτα άλλο fender usa ρέ
αν πήρες το όργανο μετα απο όριμη σκέψη και ψάξημο χίλια μπράβο
αν το πάρεις επειδή σε έψησαν μια ντουζίνα κολλημένοι(όχι άσχετοι)τότε κρίμα
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Esp eclipse vs Gibson les paul standard.
« Απάντηση #19 στις: 11/12/08, 23:23 »
Ανδριανε εσυ επρεπε να εισαι ποιητης... Με συγκινισε το post σου. Σοβαρα!
Λοιπον εβαλα και αγγελια. Δινω και τις 2 vintage superstrat μου για την εν λογω ESP...
oποιος ενδιαφερεται ας μου πει!
Φιλε ιεροσυλια να δωσεις αυτα τα 2 οργανα....... ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Esp eclipse vs Gibson les paul standard.
« Απάντηση #20 στις: 11/12/08, 23:27 »
Παράθεση
Φιλε ιεροσυλια να δωσεις αυτα τα 2 οργανα....... 
μπορει να το μετανιωσω το ξερω. αλλα οπως και να εχει εχω σκαλωσει με την ESP.
ισως οταν μαζεψω ξανα αρκετα φραγκα να τα ξαναψα3ω :'( Αν βεβαια γινει η τραμπα και καποιο παιδι ενδιαφερεται.


Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Esp eclipse vs Gibson les paul standard.
« Απάντηση #21 στις: 11/12/08, 23:30 »
Ανδριανε εσυ επρεπε να εισαι ποιητης... Με συγκινισε το post σου. Σοβαρα!
Λοιπον εβαλα και αγγελια. Δινω και τις 2 vintage superstrat μου για την εν λογω ESP...
oποιος ενδιαφερεται ας μου πει!

Φιλε ιεροσυλια να δωσεις αυτα τα 2 οργανα....... ;) ;)


Πράγματι, κράτα τουλάχιστον την μία αν μπορείς..

Edit:Πόσο έχεις βρεί την ESP? Αν κοιτάς από τον Thomann, ρίξε μία ματιά στο ebay.. έχεις πάρει ποτέ κάτι από εκεί?
http://cgi.ebay.com/MINT-2005-ESP-Eclipse-II-2-Standard-Series-w-EMG-81-60_W0QQitemZ110318762762QQcmdZViewItemQQptZGuitar?hash=item110318762762&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1205%7C66%3A2%7C65%3A12%7C39%3A1%7C240%3A1318%7C301%3A1%7C293%3A1%7C294%3A50
http://cgi.ebay.com/ESP-Eclipse-II-Electric-Guitar-VINTAGE-BLACK_W0QQitemZ130274695799QQcmdZViewItemQQptZGuitar?hash=item130274695799&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1205%7C66%3A2%7C65%3A12%7C39%3A1%7C240%3A1318%7C301%3A1%7C293%3A1%7C294%3A50
Βρήκα μάνι μάνι δύο ESP ECLIPSE II στα 1300-1400 δολάρια (το δολάριο έχει ξαναπέσει πολύ τελευταία, είναι πάνω από το 1,30 οπότε μιλάμε για ~1050 € !! σύν τα μεταφορικά να σου πάνε άντε άλλα 100€) με λίγη έρευνα μπορείς να βρείς τεφαρίκι, ειδικά αυτή την εποχή στην Αμερική..


« Τελευταία τροποποίηση: 11/12/08, 23:41 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Esp eclipse vs Gibson les paul standard.
« Απάντηση #22 στις: 11/12/08, 23:45 »
Ναι εχω σχολειθει με ebay. αλλα απο usa φοβαμαι τα τελωνια, τα μεταφορικα
Αν κανω πατεντα και αναγραπσω χαμηλοτερη τιμη η δωρο μετα υπαρχει και το θεμα αν θα ερθει το οργανο σε ενα κοματι  :o
Μακαρι να μπορουσα να κρατησω τη μια. Αλλα δεν 3ερω και πολλα ατομα που να ενδιαφερονται για vintage οργανα και να σκανε 1000αρικο οποτε το παω ετσι...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Esp eclipse vs Gibson les paul standard.
« Απάντηση #23 στις: 11/12/08, 23:58 »
Εγώ χρησιμοποίησα την USPS και αυτή ασφαλίζει για 650$ maximum και δηλώνει αυτή ως αξία του οργάνου ανεξάρτητα και με την ασφάλιση αυτή τα μεταφορικά ήταν 140$ μόνο. Ηταν ένα ρίσκο πράγματι, μία μέση λύση αλλά τελικά παρέλαβα το όργανο ανέπαφο. Δεν σου λέω ότι δεν είχα αγωνία, αλλά τελικά είχα συνενοηθεί με τους ανθρώπους εκεί και είχαν κάνει εξαιρετικό αμπαλάρισμα.
Αν θέλεις ρίξε μία ματιά σε αυτό το post: http://forum.kithara.gr/index.php?topic=70053.msg540044#msg540044
όπου αναλύω λίγο την διαδικασία και τα ρίσκα από την δική μου εμπειρία.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος JimiDS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Esp eclipse vs Gibson les paul standard.
« Απάντηση #24 στις: 13/12/08, 13:09 »
σαν εναλλακτική έχε υπόψην το dv127.com...σε περίπου ίδια επίπεδα με thomann και αν προσέξατε την αγγλική λίρα έχει πάρει τον κατήφορο τελευταία....όποιος προλάβει! :P

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3503 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/08, 19:59
από Τρελος
10 Απαντήσεις
4671 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/08, 16:28
από Jezus
10 Απαντήσεις
5752 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/08, 00:39
από JimiDS
17 Απαντήσεις
6366 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/09, 22:34
από Serviani
4 Απαντήσεις
3567 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/09, 15:14
από Johnie Darko
53 Απαντήσεις
19794 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/09, 00:15
από Serviani
0 Απαντήσεις
1979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/09, 21:43
από let me know 796
0 Απαντήσεις
1733 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/10, 01:53
από DarkHorse
9 Απαντήσεις
4242 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/10, 18:43
από Stinky
16 Απαντήσεις
5592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/11, 19:34
από costpag82